PDA

Prikaži potpunu verziju : ex600x-051eu


Jvaltner
26.2.2008, 16:13
Planiram uskoro da pazarim ovaj laptop , pa me zanima da li neko ima iskustva sa ovim modelom, ili nekim slicnim (kao npr. ex600x-004ee), posto nisam uspeo da nadjem nista o njima osim osnovnim karakteristika.

Dali uz ovaj model ide OS (negde pise da ide a negde da neide.

I jos nesto.
Kakvi su uopste MSI laptopovi, u odnosu na recimo dell ili toshibu?

Dimo
26.2.2008, 22:25
Clan pod nickom Apostol ce ti sigurno bolje, opseznije i iz prve ruke reci vezano za kvalitet MSI notebook racunara.

Ono sto ja znam je da su prosjecnog kvaliteta, nista specijalno, opet nista ekstremno lose. Ako ih ne izlazes teskim i nepovoljnim uslovima i po mogucnosti ih opremis torbom (koja se inace dobija uz vecinu MSI laptopova), nemas razloga za brigu. Sto se komparacije sa Dellom i Toshibom tice, mislim da je po kvalitetu izrade ispod njih, pogtovo kada se radi o Dellu. Medjutim, opet kazem, MSI ne moze ni da nudi ekstra izradu za ovako povoljne cijene, ali uzevsi u obzir o kom se cjenovnom rangu radi, uopste nisu los izbor.

Apostol
27.2.2008, 4:06
Evo konacno stizem da odgovorim.
Dakle, zanima te EX600X...
Kao sto sam do sada dosta puta napisao, ovo su laptopovi koji za malo novca nude vrlo dobre performanse. Medjutim, kada za malo para dajete dosta, to na necemu mora da se nadoknadi. Usteda je naravno dosla u obliku stednje na materijalu od koga je laptop napravljen. Serija EX600 je smestena u vec standardno MSI kuciste koje je upotrebljeno na vec dosta modela ( to je bio jedan od nacina da se ustedi - napravi jedno kuciste i u njega trpaj sve i svasta ).
Sta za njega moze da se kaze? Napravljeno od solidne, ali ne bas preterano sjajne plastike i ponekad zna da skripi kada se stisne, ali to je jako retko, i ne ostavlja utisak da ce puknuti. Tastature su solidne, po meni sasvim ok za rad, znaju malo da se ugibaju pri jacem kucanju, ali po tastaturi se ne bije kao po pisacoj masini :D . Salu na stranu, ovo takodje nije toliko strasno, i samo ce oni sto traze dlaku u jajetu i uvek nezadovoljni naci za shodno to da kritikuju.

Sto se tice OS-a, to je vrlo zanimljivo, jer zavisno od ovog "sufiksa" ( 051eu, 004ee itd, jer ih ima dosta, a to zavisi od trzista do trzista ), nekada dolazi OS, a nekada ne. Ako dolazi, to je Vista u nekom obliku ( Business, Home Premium... ). Naravno, ako nema operativnog sistema, laptop je jeftiniji, i obicno po ugradjenim komponentama jaci, tako da ti je moj savet da uzmes bez OS-a i njega kupis naknadno, pogotovo jer je najavljeno obaranje cena Viste za skoro polovinu.

Da se neko zalio na kvalitet, nije. Obicno je ljudima koji kupuju MSI laptopove jak obitna garancija ( 24 meseca na laptop i 12 na bateriju ), kao i sama cena, a performanse su ipak u drugom planu.
Daleko od toga da su performanse ovog laptopa lose. Ipak ti EX600x-051EU za manje od 900 evra daje Core2Duo, 2GB RAM-a, hard bi trebalo da je 250 GB, a ako nije onda je 160GB, plus je grafika GeForce 8400M, sto je jako dobro. Dobija sintegrisanu kameru i BT, i pored toga ti nikakava budzenja vise ne trebaju.

Pri radu zna da se ugreje, ali ne toliko da bude neprijatno.
Baterija drzi oko 2h i 30 min, ali moze i da izgura blizu 3h, zavisno od toda sta se radi. Naravno, ako ga opteretis, baterija ce srazmerno tome i krace trajati.

Ako mene pitas, ja bih uzeo bas taj 051EU, jer ima najjaci procesor i najvise memorije, plus najveci hard, za razliku od 004ee, koji ipak ima znacajno slabiji procesor i manji hard.

MSI u poredjenju sa DELL-om i Toshibom?
Po meni, Dell je odlican, ali previse skup. Odlicne su to masine, ali obicno sa slabijim grafikama. Ali baterije "drze" duze. I uglavnom dolaze sa 1GB RAM-a ( ok, jeste 1GB RAM-a manje od 20 evra... ), tako da racunaj na kupovinu jos 1 GB. I naravno daju garanciju od 36 meseci na te skupljem modele.
Toshiba je takodje odlicna, nema sta da joj se prigovori, takodje je garancija najmanje 24 meseca, a moze i da se doplati vise.
Generalno, jesu Dell i Toshiba kvalitetniji, ali su i skuplji. Zavisi za sta ti treba laptop. Ako ces povremeno da pustis neku igru, onda bih pre isao na MSI, ako je za poslovnu primenu, onda Dell ( ili Tosniba, zavisi koliko imas novca ).
Takodje zavisi koliko ti je bitna autonomija baterije, jel ova nova DELL serija Vostro sa 9 celija u bateriji drzi oko 5h.

Sve u svemu, MSI je daleko od loseg izbora, tako da mozes slobodno da uzimas.


I jos nesto. Bez obzira koji laptop da uzmes, obavezno uzmi neku kvalitetnu torbu, jer kada vec dajes toliki novac, nemoj se igrati bez posebnog razloga. Ako slucajno i dobijes neku torbu uz MSI, na nju zaboravi i kupi drugu.
Pozdrav.

Jvaltner
27.2.2008, 13:29
Hvala ti na opsirnom odgovoru, ali imam jos par pitanja (pa da vas ne smaram vise):

Turion64 X2 2.0GHz ili Intel Core 2 Duo 2Ghz
Koliko sam skontao razlika je u kolicini kesa, ali me zanima dali uopste postoji neka razlika u stvarnom radu izmedju njih, i dali je u opste neka znacajna razlika ili je samo pitanje nijansi.

A drugo pitanje, Intel GF8400m ili ATI Mobility Radeon HD 2600

Ova pitanja su zato sto sam pronasao ova dva Toshibina modela, razlika je 2 do 3 hiljade dinara, pa ako su procesori i graficke priblizno iste mislim da bi mi Toshiba A210-16g bio bolji izbor za kupovinu, a trebao bi da mi zameni dosadasnji desktop koji je vec pri izdisaju, i koji naravno mogu da ponesem gde god hocu posto zivim na vise adresa (sve sam radio na dve masine pa sam se vec pogubio u gomili dupliranih radova).



http://www.itsvet.com/proizvod/toshiba-satellite-a210-16g-turion64-x2-2.0ghz-2048mb-200gb-dvd-supermulti-15.4''-wxga-winvhp/comp_comp_laptop/22/1235 (http://www.itsvet.com/proizvod/toshiba-satellite-a210-16g-turion64-x2-2.0ghz-2048mb-200gb-dvd-supermulti-15.4''-wxga-winvhp/comp_comp_laptop/22/1235)


http://www.itsvet.com/proizvod/toshiba-satellite-a210-16f-turion64-x2-1.9ghz-2048mb-160gb-dvd-supermulti-15.4''-wxga-winvhp/comp_comp_laptop/22/1236 (http://www.itsvet.com/proizvod/toshiba-satellite-a210-16f-turion64-x2-1.9ghz-2048mb-160gb-dvd-supermulti-15.4''-wxga-winvhp/comp_comp_laptop/22/1236)

Apostol
27.2.2008, 16:57
Po meni je mozda bolje C2D, jer trosi manje struje, manje se greje i ima vise kesa. Takodje i performanse su mu bolje od AMD Turion64 X2.

Grafika RADEON HD2600 je bolja od ove nVidia 8400m.
Vise o tome imas ovde:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=22528

Ove dve Toshibe sto si naveo su odlicni laptopovi, u poredjenju sa EX600 samo je procesor na strani MSI-a, dok je sve ostalo na strani Toshibe, ukljucujuci i kvalitet. Sto se tice velicine hard diska, to nemoj da te opterecuje, jer uvek mozes da kupis eksterni, a sa obzirom da je sada WD eksterni 2,5" 250GB sa dve godine garancije malo preko 10k dinara, o tome uopste ne razmisljaj.
Naravno, ako za jako malu cenovnu razliku mozes da uzmes veci HDD, naravno da uzimaj. Samo pazi da li je 4200 ili 5400 obrtaja. Uvek uzmi brzi. Vec sam ti rekao, uvek mozes da ukupis prenosni hard.

Na kraju, izbor je na tebi, ali bi po meni Toshiba ipak prevagnula.