PDA

Prikaži potpunu verziju : Napajanja sa regulatorom napona?


Bajaga
7.2.2006, 9:35
Imam Čiftek 2 godine, mislite li da je smisleno da ga menjam? Napon stalno varira (u stanu, na mislim na komp-ne znam), žmirka i slično a najmanje što mi treba je da mi sve vrisne u kompu....

Da li napajanja KulerMaster regulišu napon? Čuo sam da ova novija uglavnom sva to rade....

Pošto su pravi stabilizatori skupi. :n-cc2:

The Finest Serbian Since '82
7.2.2006, 22:30
Pa sva napajanja regulisu napon na onaj koji je potreban ploci. Ukoliko mislis na stabilizaciju napona, to rade UPS-evi(npr ukoliko je napon mreze manji ili veci UPS ga regulise, ili ako je promenjiv, UPS ga "pegla" itd). Nisam siguran da postoji i jedno napajanje koje ima takvu regulaciju napona. Inace variranje napona je manje-vise normalna pojava. Posebno pod velikim opterecenjem, kod slabije kvalitetnih napajanja su te pojave izrazenije. Naravno da je bolje ukoliko su variranja manja (posebno npr. kod procesora), uostalom to (izmedjuostalog) odredjuje kvalitet napajanja.
E sad tvoje pitanje da li treba da menjas napajanje...
Pa najbolje bi bilo da nabavis neki program za kontrolu rada racunara (kao npr ASUS-ov PCProbe, ili MSI nekitamo-monitor...) i da vidis da li ce se on oglasavati i upozoravati te, da su te promene napona alarmantne.

ixnay
8.2.2006, 0:40
Mislim da Bajaga zeli da sazna nesto vise o tzv. PFC - Power Factor Correction
Ja ne znam nista o tome, sem da je to neka vrsta kola koje radi "NESTO", a moze se sastojati iz cisto pasivnih elemenata, a moze biti sastavljeno i iz aktivnih. Bolje je ako je od aktivnih i takva napajanja su i skuplja. To da li PSU ima Active PFC, Passive PFC ili ga nema je u poslednje vreme uvek oznaceno uz napajanje.
Ako neko zna nesto vise o tom famoznom PFC-u zamolio bih da postuje!

Bajaga
8.2.2006, 2:04
Pa sva napajanja regulisu napon na onaj koji je potreban ploci. Ukoliko mislis na stabilizaciju napona, to rade UPS-evi(npr ukoliko je napon mreze manji ili veci UPS ga regulise, ili ako je promenjiv, UPS ga "pegla" itd). Nisam siguran da postoji i jedno napajanje koje ima takvu regulaciju napona. Inace variranje napona je manje-vise normalna pojava. Posebno pod velikim opterecenjem, kod slabije kvalitetnih napajanja su te pojave izrazenije. Naravno da je bolje ukoliko su variranja manja (posebno npr. kod procesora), uostalom to (izmedjuostalog) odredjuje kvalitet napajanja.
E sad tvoje pitanje da li treba da menjas napajanje...
Pa najbolje bi bilo da nabavis neki program za kontrolu rada racunara (kao npr ASUS-ov PCProbe, ili MSI nekitamo-monitor...) i da vidis da li ce se on oglasavati i upozoravati te, da su te promene napona alarmantne.

Moze li se negde skinuti to? Pod kojim imenom? Ima li toga na onim diskovima za drajvere?

The Finest Serbian Since '82
8.2.2006, 2:27
Moze li se negde skinuti to? Pod kojim imenom? Ima li toga na onim diskovima za drajvere?
Cinimi se da imas takav program na disku sa drajverima za plocu. Imao sam do sada MSI, ASUS, i Intel (naravno mislim na ploce)(i jos neke starije) i uz sve njih sam dobio takav programcic. Ukoliko nema, pogledaj na netu. Aj samo kazi koju plocu imas, pa ako slucajno znam, postavicu link ka download-u.

boban56
8.2.2006, 3:11
Softersko merenje totalno nepouzdano.
Samo unimerom.

The Finest Serbian Since '82
8.2.2006, 4:09
Softersko merenje totalno nepouzdano.
Samo unimerom.
hm...
dobices bambija manje
unimerom moze da se mere naponi koje napajanje daje, ali ovde to nije cilj, vec da se izmere varijacije u napajanjanju dok je komp ukljucen, a jos nisam video da neko npr. meri napon na procesoru unimerom dok je ovaj ukljucen!?!
& softversko merenje nije nepouzdano. u ostalom to nije softversko merenje, nego softver samo prikazuje razultate merenje

boban56
8.2.2006, 14:55
Decka interesuje vol. koje daje napajanje,voltazu za procesor pegla ploca a ne napajanje. Softer cita iz biosa koji nije savrsen,zato postoje revizije.
Pozdrav!

The Finest Serbian Since '82
8.2.2006, 18:06
Decka interesuje vol. koje daje napajanje,voltazu za procesor pegla ploca a ne napajanje. Softer cita iz biosa koji nije savrsen,zato postoje revizije.
Pozdrav!
Coveka interesuje da li treba da menja napajanje(kao sto i pise u pocetnom postu), odnosno da li je napajanje toliko otislo, da je pocelo da daje vece varijacije u naponu(dok je napajanje optereceno), a to moze videti preko programa koje sam mu gore predlozio, a ne putem unimera.
ispravka:
dobro moze i putem unimera

VojaM
8.2.2006, 18:34
Malo manje frke, molim.

The Finest, ti, uzgleda, nisi elektroničar, a i mlađi si čovek ;) Lepo ti čovek kaže. Očitavanje napona preko senzora i softverska implementacija očitavanja i prikazivanja može prilično da varira. Ponekad je dovoljno da se flešuje BIOS i da se dobiju potpuno drukčiji rezultati.

Ti možda nisi čuo ili video da se unimer koristi za proveru napona koje daje napajanje, ali to se radi i praktično je jedini pouzdan način (pod uslovom da imaš kvalitetan instrument). Uz pomoć softvera to može da se prikaže u zgodnijoj formi, recimo na grafikonu, ali i dalje se oslanja na ono što softver očitava, pa može biti nepouzdano.

U svakom slučaju, treba se usredsrediti na trenutke kada neka komponenta "povuče" malo više. Recimo, zavrti se CD/DVD i slično. Ako se tom prilikom registruje primetan pad napona, napajanju sigurno nešto fali. Takav pad napona softverski "javljač" može da registruje, a može i da preskoči, prema tome koliko se često očitava napon. Unimer, s druge strane tako nešto mora da pokaže.

VojaM
8.2.2006, 18:50
Mislim da Bajaga zeli da sazna nesto vise o tzv. PFC - Power Factor Correction
Ja ne znam nista o tome, sem da je to neka vrsta kola koje radi "NESTO", a moze se sastojati iz cisto pasivnih elemenata, a moze biti sastavljeno i iz aktivnih. Bolje je ako je od aktivnih i takva napajanja su i skuplja. To da li PSU ima Active PFC, Passive PFC ili ga nema je u poslednje vreme uvek oznaceno uz napajanje.
Ako neko zna nesto vise o tom famoznom PFC-u zamolio bih da postuje!
E, vidiš kad u srednjoj školi budeš učio o naizmeničnim strujama, možda ćeš tada učiti i šta je to faktor snage ("kosinus fi").

U svakom slučaju, korekcija faktora snage (iliti kompenzacija reaktivne snage) je nešto što ima veze s tim koliko to napajanje utiče na električnu mrežu na koju je priključeno, a nema veza sa jednosmernim naponima za ploču i ostale komponente.

Kako sada napajanja postaju sve jača, više nije zanemarljiv uticaj induktivnih komponenti u njima na električnu mrežu naizmenične struje. Neki veliki računski centar, gomila računara u firmi ili slično mogu da izazovu trošenje reaktivne energije koja dodatno opterećuje mrežu (a ne može se izmeriti klasičnim strujomerima jer oni očitavaju samo aktivnu snagu, tj. snagu potrošača koji nema induktivne ili kapacitivne elemente, da prosto objasnim).

Elektrodistribucija detektuje veliku potrošnju reaktivne energije i to dodatno naplaćuje (uvede, uz klasičan strujomer, i merač reaktivne energije), a to može da predstavlja priličan trošak za firmu sa mnogo kompjutera. (Do sada se taj problem javljao, uglavnom, samo u fabričkim postrojenjima sa mnogo jakih elektromotora, na primer u štamparijama. Međutim, kako napajanja kompjutera postaju sve jača, a firme uvode sve više kompjutera...)

Zbog toga postoje napajanja sa kompenzacijom faktora snage. Kako faktor snage zavisi i od opterećenja napajanja, neka napajanja imaju i tzv. dinamičku kompenzaciju faktora snage - u zavisnosti od potrošnje.

U kućnim uslovima ova kompenzacija nema mnogo smisla. Jedino što može imati veze jeste činjenica da napajanja sa tom kompenzacijom obično budu i kvalitetnija.

The Finest Serbian Since '82
8.2.2006, 19:16
Ti možda nisi čuo ili video da se unimer koristi za proveru napona koje daje napajanje, ali to se radi i praktično je jedini pouzdan način (pod uslovom da imaš kvalitetan instrument). Uz pomoć softvera to može da se prikaže u zgodnijoj formi, recimo na grafikonu, ali i dalje se oslanja na ono što softver očitava, pa može biti nepouzdano.
Zanimljivo zapazanje, s obzirom da sam zavesio srednju elektrotehnicku :) (sto moze opet vise govoriti o tome koliko nas tamo uce, ili koliko sam ja tamo (na)ucio...:rolleyes: )
& znam da moze da varira, ali ipak nije toliko nepouzdano, mozda sam se lose izrazio u poslednjem postu, naime znam da se to moze izmeriti i unimerom, ali ipak mislim da je ovaj nacin ipak dosta laksi, s obzirom da njemu ne treba 100% tacna vrednost napona, vec samo da li isti puno varira (u ostalom zato i daju programe koji to prate)
@boban56
dobro ajde, mozda i neces dobiti bambija manje :)

ixnay
8.2.2006, 23:29
E, vidiš kad u srednjoj školi budeš učio o naizmeničnim strujama, možda ćeš tada učiti i šta je to faktor snage ("kosinus fi").

U svakom slučaju, korekcija faktora snage (iliti kompenzacija reaktivne snage) je nešto što ima veze s tim koliko to napajanje utiče na električnu mrežu na koju je priključeno, a nema veza sa jednosmernim naponima za ploču i ostale komponente.

Kako sada napajanja postaju sve jača, više nije zanemarljiv uticaj induktivnih komponenti u njima na električnu mrežu naizmenične struje. Neki veliki računski centar, gomila računara u firmi ili slično mogu da izazovu trošenje reaktivne energije koja dodatno opterećuje mrežu (a ne može se izmeriti klasičnim strujomerima jer oni očitavaju samo aktivnu snagu, tj. snagu potrošača koji nema induktivne ili kapacitivne elemente, da prosto objasnim).

Elektrodistribucija detektuje veliku potrošnju reaktivne energije i to dodatno naplaćuje (uvede, uz klasičan strujomer, i merač reaktivne energije), a to može da predstavlja priličan trošak za firmu sa mnogo kompjutera. (Do sada se taj problem javljao, uglavnom, samo u fabričkim postrojenjima sa mnogo jakih elektromotora, na primer u štamparijama. Međutim, kako napajanja kompjutera postaju sve jača, a firme uvode sve više kompjutera...)

Zbog toga postoje napajanja sa kompenzacijom faktora snage. Kako faktor snage zavisi i od opterećenja napajanja, neka napajanja imaju i tzv. dinamičku kompenzaciju faktora snage - u zavisnosti od potrošnje.

U kućnim uslovima ova kompenzacija nema mnogo smisla. Jedino što može imati veze jeste činjenica da napajanja sa tom kompenzacijom obično budu i kvalitetnija.


Pazi koliko fakultet izludi coveka!!!!!!!!!:eek: :eek:
Prosle godine sam na fakultetu (ETF-u) ucio SVE o popravci faktora snage, cos fi, idealno ako je 1 ali u praksi neostvarljivo obicno uspeva da se nagura do nekih 0,8-0,9 + sve to sto si ti ispricao, imao sam cak i zadatak na ispitu da izracunam kapacitivnost kondenzatora koji treba da se veze paralelno sa potrosacem kako bi se popravio faktor snage, i cim sam to polozio, odma' sam zaboravio!!!:cool:
U buli spremanja novih ispita nisam se ni potrudio da prevedem sebi reci Power Factor Correction, iako znam o tome PUNO! :nov_mad2:
Moracu malo da poradim na popravku faktora ukljucivanja mog mozga! :boodala: :boxing:

piskoonline
12.2.2006, 2:47
Nažalost, ni unimer ni razni monitor-programi nisu dovoljni jer će prevideti izobličenje ulaznog napona i spregu sa izlazom. Potreban je osciloskop da bi prikazao "sinusoidu" na ulazu i varijacije na izlazu... da bi tek onda stekli neko (vizuelno) mišljenje o napajanju... a naročito da bi ih kompetento poredili, bar po tom pitanju. To retko u kojoj reviji napajanja ima prilike da se vidi... a i teško je (osim namerno) dobiti ista izobličenja ulaznog napona kakva se dešavaju u našoj mreži (npr. kod mene) gde lokalna mala privreda ima neke ruske elektromotore i ludačke kilovate TA peći... a lokalni transformator nije odgovarajuće snage.