PDA

Prikaži potpunu verziju : Resenje MSN (Windows Live Messenger) problema


Francesko
11.2.2008, 18:55
Pozdrav ljudi! Posto vidim da dosta ljudi imaju problema sa Windows Live Messengerom, znam resenje za ljude koji imaju ADSL...
Naime u browseru ukucati IP adresu http://192.168.1.2 (moze biti i 1 i 3, u zavisnosti preko cega je ADSL prikljucen)... za username i password ukucati admin, zatim ici Basic - WAN Settings - i kliknuti na olovcicu pored kante... U polju Configured MTU umesto fabrickog porta 1432 ukucati 1480... Zatim Submit - Save All. Upravo ste izabrali novi port koji je otvorio Telekom koji je dosta bolji od starog... Sada mozete opet uzivati u carima MSN-a
Napomena: Ovaj primer je na Telekomovom provideru, sto ne znaci da ne vazi za druge, jer kao sto znamo svi putevi vode u Telekom :P
P.S Hvala Pejcini na ovoj informaciji koju je on cuo od Vlade PC Play!

Antony Kidis
11.2.2008, 18:58
Tema postoji:

http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=26295

AkulM
11.2.2008, 19:00
Tema postoji:

http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=26295

Covek je postavio odgovor na problem, ne pitanje.

Antony Kidis
11.2.2008, 19:07
Covek je postavio odgovor na problem, ne pitanje.

Zar to nije mogao da uradi u ovoj temi. :confused:

AkulM
11.2.2008, 19:09
Zar to nije mogao da uradi u ovoj temi. :confused:

Mogao bi, ali bi ovako vise ljudi primetilo :).

VojaM
11.2.2008, 23:40
Naime u browseru ukucati IP adresu http://192.168.1.2 (moze biti i 1 i 3, u zavisnosti preko cega je ADSL prikljucen)... Ne može biti 3. Može biti 1 za priključak preko mrežne kartice ili 2 za priključak preko USB porta.
U polju Configured MTU umesto fabrickog porta 1432 ukucati 1480... Zatim Submit - Save All. Upravo ste izabrali novi port koji je otvorio Telekom koji je dosta bolji od starog... Nije tačno. MTU nije nikakav port nego maksimalna veličina paketa u koje se dele podaci prilikom prenosa ADSL sistemom. MTU je skraćenica od Maximum Transmission Unit (MTU). Za više informacija pogledati ovde (http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_transmission_unit).

Naravno, ako stvar radi, nije previše bitno kako se nešto zove. Ipak, treba stvari nazivati pravim imenom, a treba i izbegavati mistifikacije tipa "Telekom je otvorio novi port" i slične besmislice koje doprinose razvoju teorija zavere.
Ovaj primer je na Telekomovom provideru, sto ne znaci da ne vazi za druge, jer kao sto znamo svi putevi vode u Telekom :P
Sasvim je moguće, čak i veoma verovatno da će stvar biti korisna i kod drugih provajdera. Uopšte, kod ADSL-a se preporučuje da MTU bude baš negde oko tog broja (neki preporučuju 1492, pa se može i to probati).

Odakle taj broj? Maksimalna veličina paketa zavisi od vrste tzv. mrežnog sloja protokola koji se koristi. Kod Etherneta je maksimalni MTU 1500 (bajtova), ali se obično smanjuje da bi bio manji ili jednak celom umnošku manjih organizacionih jedinica (takozvanih frejmova) koji koristi protokol. Tako se izbegava da nekoliko paketa budu popunjeni, a onda dođe onaj "stidak" sa samo nekoliko bajtova. Opet, ne valja stavljati ni manji MTU, jer se onda celokupna komunikacija usporava.

Kako ovo utiče na MSN, nije baš preterano jasno, ali ako je neko pronašao da povećanje MTU pomaže u tom slučaju, OK, svaka čast, to treba uraditi. Čak će se nešto veoma malo povećati i brzina reagovanja pri radu na Internetu, ali tu ne treba očekivati čuda.

VojaM
11.2.2008, 23:43
Uzgred, kada to već radite, proverite da vam ADSL ruter koji ste dobili od Telekoma (ili bilo kog drugog provajdera) nije greškom podešen na protokol ATM, umesto PPoE kako treba. ATM se koristio nekada, kad je ADSL kod nas tek počinjao, ali je ubrzo zamenjen sa PPoE koji je bolji. Trebalo bi da je ATM isključen, ali ima nekih vesti da ga je ponegde ipak moguće koristiti ako se ruter greškom tako podesi, i onda se pojavljuju razne čudne smetnje poput ove sa MSN-om.

Aleksandar Tolic
12.2.2008, 18:09
imam wireless i core duo 4500 i ako njega ovako nešto jede ondak nešto ne valja:cool:

pejchina
12.2.2008, 23:10
Pozdrav svim fanovima SK i MSN-a...

Ja sam naime Pejchina koga je Franchesko pomenuo u prvom Postu...
Ja sam iz pouzdanih izvora saznao da reshim problem oko konekcije MSN-a...

Problem je u konektovanju zato shto MSN preko USB-a ne podrzhava 1432 MTU...

Ovo je ukratko TUTORIAL za podeshavanje:

1. Otvorish browser... (Mozila, Opera, IE )
2. U adress line kucash: 192.168.1.2 (2 zbog USB-a)
3. Trazhi ti username i password, kucash: admin (i gore i dole)
4. Izadje prozor sa opcijama, sa leve strane odesh na Basic...
5. Potom WAN Setings..
6. Zatim mala olovchica...
7. Izbaci ti prozor sa podacima oko modema...
8. Na Configured MTU: pishe da je 1432
9. Promeni u 1480..
10. Submit...
11. 2. lampica na ADSL modemu pozeleni... (znachi da ADSL ne radi)
12. Odesh gore na malu kanticu (pored olovchice)... Desni klik na nju... open in new Window ili Tab
13. Tamo pishe da je MTU 1500... tako i ostavi... samo Submit...
14. Vrati se na olovchicu... tamo i dalje pishe 1480
15. Submit...
16. 2. lampica postaje narandzasta...
17. Odesh dole levo na Save All...
18. Ok...


I konektujesh se na MSN i uzhivash....

Ovo sam objasnio veoma opshirno i dealjno... iz razloga ako neko nece razumeti moje skracenice...

Ova podeshavanju su pomogla i meni i mnogim drugim mojim poznanicima...

Ovo su pouzdani izvori... Nemojte da brinete...

@VojaM: Ne znam ja brate shta je MTU i ne interesuje me... meni je bitno da mi MSN sad cepa :)


ENJOY ...

P.S. JAVITE DA LI JE URODILO PLODOM :) !!!

ZzzzzZ idem sad na MSN :D