PDA

Prikaži potpunu verziju : SK forum game maker team


Hich
23.1.2008, 19:44
Bilo bi lepo kada bi se oni koji zele da se upuste u pricu pravljenja igrica (sa foruma sk) udruzili. Ja npr imam zelju da pravim ali nemam nikakvo znanje, radio sam u blenderu i pomalo u flashu i dreamweaver-u. Ali mislim da mogu da smislim pricu za igru. I da se time bavim.
Sta vi mislite o nekom udruzivanju?

Stevvan
23.1.2008, 20:36
Ista prica kao i uvek :) I naravno isto objasnjenje :D

Vidis svi pocetnici koji pozele da prave igre, to rade iz razloga sto imaju ideju tj. pricu, ali nemaju znanje. Naravno, svako gleda da ostvari svoju pricu, i time krece da uci programiranje. Ti predpostavljam imas 11-14 godina ako ne i manje i lepo je to sto zelis da pravis igre. Ali da bi pravio igre, potrebno ti je mnogo znanja, jer su igre same po sebi zajedno sa raznim simulacijama najteze za programiranje. Takodje, pretpostavljam da imas ideju za igru koja je 3d, lepo graficki uradjena, ima odlican AI, fiziku, besprekornu grafiku... Ali da bi se do toga doslo potrebno je mnogo truda (ovo mnogo je mnogo vise od onog mnogo koji ti zamisljas :) ). Dakle nepostoji program koji ima dugme "napravi igru", "postavi neprijatelje", "ovaj neka bude pametan, ovaj neka visoko skace itd...". Moj savet ti je da krenes da ucis neki programski jezik, kojim prvo treba da ovladas pa tek onda da pocnes da se usmeravas ka grafici i igrama. Naravno, imas sasvim dovoljno vremena pred sobom, tako da bi cak mogao da probas i neki game maker alat, cisto da osetis kako izgleda pravljenje igara, da vidis da li je to ono sto zelis (imas na ovom forumu domacu verziju GM-a, (doduse tek je pocela da se pravi) ali sam siguran da ce ti autor istog dati objasnjenje u vezi stvari koje ti ne budu bile jasne). A sto se tice price, lepo uzmi papir i olovku pa zapisi tu pricu, pa posle godinu dana ucenja procitaj to sto si napisao i vidi koliko si blizu ostvarenju cilja :) Trebalo bih jos da pisem, al me stvarno mrzi, a nemam bas puno ni vremena ni inspiracije :D


EDIT:

Mislim da jos postoji zmajevo udruzenje negde na brdovitom balkanu :rofl:

sasha vukelic
23.1.2008, 21:28
nekako sumnjam da bi se neki tim mogao preko foruma okupiti (ma koliko iskusni bili).

-pretpostavljam da, ako si dizajner, mogao bi postaviti 10-20 crteza u nadi da ce privuci nekog programera da nesto napravite.
-ako imas pricu, napisi je ovdje (ili bar jedan duzi dio). opet u nadi da ce naici neki programer i dizajner da ti pomognu.
-kad sam vec krenuo sa pricom: ako si programer isprogramiraj neku igricu koja ne mora biti graficki ekskluzivna, ali da se vidi da imas smisla

e onda napravis temu tipa "3D Dizajner trazi pomoc programera"... prvo malo javna komunikacija, onda preko privatnih poruka i mozda bude nesto?

opet, nemoj me doslovno shvatiti. ne prave se igre tako sto dodje jedan covjek sa idejom, jedan sto crta i jedan sto programira, mada bi se i tako mogla napraviti nekakva igrica (npr. uopste nisam spomenuo zvucne efekte, govor, muziku, cinematic-e i ko zna sta jos). ostani uporan i trazi ljude u skoli, na fakultetu... gdje god stignes, ako imas jaku zelju da napravis igru!

Hich
24.1.2008, 0:28
Imam 16 godina, a o programiranju znam zaista vrlo malo.... Imam knjigu o ActionSctript-u, ali sam je vrlo malo proucavao zbog obaveza, gimnazija i to...
Ustvari nisam nikada smisljao pricu za igricu, vec sam imao neku pricu, prvo sam mislio dobra prica za film, ali sada shvatam da moze i za igricu.
Mogu da kazem da bi mogao da uradim sve sa kreativne strane, prica, izgled i to, ali nazalost ovu tehnicku stranu jos ne mogu.
U svakom slucaju ima vremena, ionako planiram da krenem nekvim takvim putem posle srednje....

sasha vukelic
24.1.2008, 2:26
predlazem ti samo da budes uporan!

ja se programiranjem igara nikada nisam toliko ozbiljno bavio, ali i kao hobi moze da pruzi ogromnu satisfakciju. npr. jedna starija igrica (kad sam imao oko 17 godina - ne radi na XP-u, nazalost) je dobila prilicno pozitivan review http://www.vplanetmag.com/raview17.shtml (evo i neka slika (http://qbasic.parkdalien.com/homes/qb/QBGamesDirectory/D/dynamic_final.gif)). ocigledno, ja se tu nemam sta hvaliti, vec pokusavam reci da je to meni tada bio toliki uzitak - citati svaku rijec - i to sto znam da ce gomila ljudi skinuti i bar sekund isprobati ;)
s druge strane, prije nekih godinu-dvije, sam sa nekim prijateljima usao u fazu igranja rizika i drugih stvari, pa mi je palo napamet da napravim ovako nesto: (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=9133) opet mozes da vidis da je vrlo jednostavna stvar u pitanju, ali kada se nadju tri dovoljno luda covjeka da se uglave na jednu tastaturu, tu nastaje haos - i u igri i van nje :boxing:
to su samo dva od bezbroj programcica koje sam piskarao. mozda nekome zvuci banalno, ali to su neke male stvari, koje ti ispune zivot i cine te sretnim, kojih se uvijek rado sjetis.

a da predjem na ozbiljnije stvari - da se odmalena nisam toliko zanimao za pravljenje igrica, sigurno je da danas ne bih bio zaposlen kao programer i uzivao u tome.
opet, sigurno bi mi malo vise uzivao da radim u firmi koja programira igre, ali se ja nisam htio upustati u takav rizik na nasim prostorima.

doduse, daleko od toga da sam odustao od programiranja igara - kod mene ti se uvijek nesto kuva :dzavo:

Stevvan
24.1.2008, 10:17
Imam 16 godina, a o programiranju znam zaista vrlo malo.... Imam knjigu o ActionSctript-u, ali sam je vrlo malo proucavao zbog obaveza, gimnazija i to...

I ja imam 16 godina i isto idem u gimnaziju, ali covek uvek mora da bira i da pravi kompromis izmedju nekih stvari, tj. da se odrekne jedne kako bi pruzio paznju nekoj drugoj. Iskreno, u skoli nema nista sto me zanima sem matematike i fizike (zavisno od oblasti), pa su mi nazalost i ocene u skladu sa tim. Doduse, ovo polugodiste bih prosao vrlo-dobar (malo ispod 4.00 sto uopste nije lose) samo da nisam imao 1 iz hemije, al jbg sta da se radi. Ali sam zato u programiranju itekako napredovao, poredeci moje znanje od pre pola godine pa do sada. Tebi verovatno veci prioritet predstavlja skola (tako bi i inace trebalo da bude), tako da ces verovatno ozbiljnije programiranju moci da se posvetis tek na neki sledeci raspust. Da bi progamirao, tj. resavao neki logicki problem koji ti je stao na put pri izradi igre, potreban je veliki napor, pre svega sto ces vecinu problema resavati sam, bez pomoci nastavnika ili neke druge osobe koji bi te usmerio, tako da ces tu imati i dosta pucanja u prazno (desavalo mi se da po nedelju dana, po nekoliko sati dnevno pokusavam nesto da uradim, a posle shvatim da taj nacin nije bio uopste pogodan, ili da mi se neka kontradikcija jos nasla na samom pocetku a da je nisam primetio, te zbog toga imam samo izgubljenu nedelju i umoran mozak :)). Kad uzmes nesto da ucis vezano za skolu, pa kad naucis, vise ti se nista neuci, a to ce vaziti i za programiranje. I obrnuto. Ako ucis nesto vezano za programiranje i izmucis sebe na tome, posle tesko da ces moci da ucis nesto vezano za skolu. Inace, ja sam skolu zapostavio, pre svega iz razloga sto to sto ucim nigde necu moci da primenim, i sto cu posle nedelju-dve dana to sto me nije interesovalo da zaboravim, i time necu imati nikakvu korist (uzimam za primer da sam godinu dana tj. prvi razred isao u skolu, i da sam posle te godine bio totalno prazan sto se tice skole, i da ce tako biti i sledece 2,5 godine). kolski program je mnogo los, al sta da se radi uostalom ovo nije tema za razgovor o tome.

Patton
24.1.2008, 11:02
Pre vise od dve godine ja sam otvorio slicnu temu na ovom forumu:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=514

Cisto me interesovalo koliko ljudi na ovom forumu se bavi gamedev-om i da li bi bili voljni da se okupe i da naprave neki zajednicki projekat.

Ono sto primecujem kod ovakvih tema je to da se nikad ne javi neki programer koji zna znanje, ali mu treba prica, grafika i zvuk. Uvek se jave ljudi koji nemaju veze sa programiranjem, ali imaju bestseller scenario ili neke modelarske sposobnosti :) Ovime naravno ne mislim nista lose, jer sam i ja nekada razmisljao tako; pa sam uvideo da je bolje da se okrenem programiranju jer je to srz svega u gamedev-u i u pisanju aplikacija uopste.

S obzirom koliko imas godina, i ja bih ti preporucio da se jedno godinu dana bavis nekim gamemakerom. Time neces nista nauciti o programiranju, ali ces mnogo nauciti o logici igara, kako pristupiti nekom problemu i kako ga resiti. Posle GM-a bih ti preporucio C++. Nemoj da te plasi objektno programiranje. Malo ga je teze skontati, ali ti uvek mozes koristiti C++ na nivou obicnog proceduralnog C-a. Pa kad steknes vise iskustva, onda mozes da zagrizes klase i objekte :cool:

genius
24.1.2008, 11:07
Ili pravi FLASH igre posto vidim da si se sa tim malo vise igrao. Nadji nekog da ti odradi grafiku, ti napravi skriptove i ako je ideja dobra svi ce je voleti :)

Stevvan
24.1.2008, 14:10
Samo prvo napravi, pa trazi nekog za grafiku. Nemoj prvo da trazis, pa zato sto ne mozes nikoga da nadjes da ti to bude izgovor za ne napravljenu igru. Kada imas gotovu strukturu, lako ces naci graficara koji ce biti voljan da pomogne. Uostalom postoji veliki broj igara sa stilizovanom grafikom, koje mogu da izgledaju lepo a neke cak i impresivno. (potrazi igru 'n' koja je sa jednostavnom grafikom, ali odlicnim gameplay-em privukla veliki broj igraca :))

sasha vukelic
24.1.2008, 17:27
Samo prvo napravi, pa trazi nekog za grafiku. Nemoj prvo da trazis, pa zato sto ne mozes nikoga da nadjes da ti to bude izgovor za ne napravljenu igru.upravo ono sto sam htio da dodam