PDA

Prikaži potpunu verziju : Apsolutni linux pocetnik i Kubuntu


AkulM
10.1.2008, 23:04
Oni koji me poznaju znaju moj stav prema linuxovcima ali sam pokusao da prevazidjem moj strah prema linuxu instliranjem kubuntu-a.Mislim da je to bilo najgluplje sto sam mogao da uradim ali evo utisci:

Stvari koje mi se dopadaju
-Sve sem stvari ispod
Stvari koje mi se ne dopadaju/problemi
-Kako da instaliram drajvere za grafu (8800GTS)?
-Kako da instaliram drivere za NTFS ako postoji tako nesto?
-Kako da instaliram beryl (mislim na ono 3d kocka i slicne stvari :kreza:)

Pozz svima, nadam se brzom odgovoru :ciao:

Neky
10.1.2008, 23:20
Odmaaaaa' Beryl :)

1) https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia

2) Koliko ja znam, Kubuntu prepoznaje NTFS particije, moguće da nisu montirane. Evo ovde objašnjenje http://linux.about.com/od/kubuntu_doc/a/kubudg37t05.htm
I ovo može da pomogne : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=217009

3) Nemam pojma, izguglaj, sigurno ćeš naći.

fingerprint
10.1.2008, 23:26
Googluj i pretrazi Kubuntu/ubuntu forume. Ja sam nasao, dok sam imao ubuntu...
Aj ako nadjes reci, kad se vratim na Ubuntu trebace mi.

AkulM
10.1.2008, 23:44
Odmaaaaa' Beryl :)

1) https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia

2) Koliko ja znam, Kubuntu prepoznaje NTFS particije, moguće da nisu montirane. Evo ovde objašnjenje http://linux.about.com/od/kubuntu_doc/a/kubudg37t05.htm
I ovo može da pomogne : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=217009

3) Nemam pojma, izguglaj, sigurno ćeš naći.

E hvala Brate, instlalirao sam drivere za grafu (sad leti ko lood kubuntu), a sad updatejem sistem da bi mogao da uradim sve za mountovanje :D.Polako pocinjem da shvatam kako sve funkcionise :D.

me like this :)

Mr.Eco
10.1.2008, 23:58
Oni koji me poznaju znaju moj stav prema linuxovcima ali sam pokusao da prevazidjem moj strah prema linuxu instliranjem kubuntu-a.Mislim da je to bilo najgluplje sto sam mogao da uradim ali evo utisci:

Stvari koje mi se dopadaju
-Sve sem stvari ispod
Stvari koje mi se ne dopadaju/problemi
-Kako da instaliram drajvere za grafu (8800GTS)?
-Kako da instaliram drivere za NTFS ako postoji tako nesto?
-Kako da instaliram beryl (mislim na ono 3d kocka i slicne stvari :kreza:)

Pozz svima, nadam se brzom odgovoru :ciao:

drago mi je da si bar malo promeni mišljenje :D evo ovako
ako si instalirao 7.10 verziju

1)Kada instaliraš kubuntu pored sata će ti se pojavit ikonica koja se zove restricted driver manager čekiraš nvidiu i on ti svuče drajvere sa neta...(drugi način ako nemaš pored sata tu ikonicu onda ovako Kmenu/System Settings/pređi u tab advanced/i tamo je Restricted Manager/)
2)Po defaultu ti radi pisanje u 7.10 verziji
3)što beryl kada je Compiz Fussion bolji otiđi u Adept i tamo kucaj Compiz

<Rio_da>
10.1.2008, 23:58
Opsta zapazanja:

Linux je sasvim potpuno sasvim normalan sistem, jedino sto se ne mogu igrati svi naslovi kao na Win-u ali sta je tu je...

To je odlican sistem u kom mozes sve podesiti i naci sve potrebne programe, samo treba uloziti malo truda i vremena...

DamnIt! Kako nabavljate taj kubuntu(verovatno iso sa net-a)? Ja vec narucujem 2. put i nisam nigde nasao Kubuntu(narucio preko neta Ubuntu i stiglo mi za 2 nedelje, koji su carevi svaka im cast!)

Neky
11.1.2008, 0:05
shipit.kubuntu.org je adresa za naručivanje Kubuntua.

Opsta zapazanja:

Linux je sasvim potpuno sasvim normalan sistem, jedino sto se ne mogu igrati svi naslovi kao na Win-u ali sta je tu je...

To je odlican sistem u kom mozes sve podesiti i naci sve potrebne programe, samo treba uloziti malo truda i vremena...

DamnIt! Kako nabavljate taj kubuntu(verovatno iso sa net-a)? Ja vec narucujem 2. put i nisam nigde nasao Kubuntu(narucio preko neta Ubuntu i stiglo mi za 2 nedelje, koji su carevi svaka im cast!)

Sasvim potpuno sasvim tačno :D:)

AkulM
11.1.2008, 0:13
Ja sam samo downloadovao iso i sprzio na cd.Utisci su sledeci: Sve sto je potrebno za multimediu, kancelarijski rad i slicno je vec instalirano sto je odlicno.Cak ima i neki program za screenshotovanje, a ja obozavam da postavljam slike desktopa te.... :D.I Konqueror mi je odlican web browser.Malo sam podesio nesto oko izgleda kde-a i slicno, ali sad samo cekam da zavrsi sa updateovanjem.Takodje bi voleo da kazem da sam totalno promenio misljenje o linuxu, sad mi se vrlo dopada :D.Samo ne mogu da nadjem nikakve igrice (one ko sto dolaze uz win) da malo ubijem vreme dok ne zavrsi update.:icon_scra

Mr.Eco
11.1.2008, 0:19
ako voliš igre tipa Quake preporučujem ti Nexuiz inače to ja igram u multiplayeru otiđi u Kmenu/Add/remove i čekiraj tab games preporuka za multplayer pucačine su Nexuiz,OpenArena,AlienArena hehe sve neke arene inače radi i Quake wars od novijih igara samo ti treba instaler za njega...ako oćeš ostale igrice treba ti emulator wine kojeg možeš sa Adepta skinut a ako oćeš ozbiljniji emulator možeš uzet Cedegu al to se plaća...al ja koliko se igram dosta mi je i Wine Dota lepo radi :D


edit: Prvo sačekaj da ti skine update pa onda skidaj igrice inače probaj i Billard-Gl nije loš samo kada se uigraš :D

AkulM
11.1.2008, 0:29
ako voliš igre tipa Quake preporučujem ti Nexuiz inače to ja igram u multiplayeru otiđi u Kmenu/Add/remove i čekiraj tab games preporuka za multplayer pucačine su Nexuiz,OpenArena,AlienArena hehe sve neke arene inače radi i Quake wars od novijih igara samo ti treba instaler za njega...ako oćeš ostale igrice treba ti emulator wine kojeg možeš sa Adepta skinut a ako oćeš ozbiljniji emulator možeš uzet Cedegu al to se plaća...al ja koliko se igram dosta mi je i Wine Dota lepo radi :D


edit: Prvo sačekaj da ti skine update pa onda skidaj igrice inače probaj i Billard-Gl nije loš samo kada se uigraš :D

Moram priznati da mi nije zao sto igre ne rade na linuxu bez emulatora posto ne igram skoro nista sem gmod-a.A odlicno je uradjen sistem instaliranja programa, samo se preko add/remove malo ptretrazi i izabere a program ostalo uradi :).Osecam se zadovoljno :D

Mr.Eco
11.1.2008, 0:31
ma da tako možeš naći uvek xtra stvarievo ja sam sada malo skidao našao sam još bolji bilijar hahaha foobilard samo šteta što nema multiplayer no i ovo ubija vreme hehe

AkulM
11.1.2008, 1:20
Evo, downloadovao sam updateove i compiz.Sta sad treba da radim da bi pokrenuo compiz ? :icon_scra
I nisam uspeo da mountujem particije, cak su mi i nestale sve particije sem ona sa kubuntuom i jedna sa vistom :(

Skols
11.1.2008, 1:29
Akulm,razumem se u linux koliko i to,trudim se da naucim,mnogo mi se svidja.
E sad,imao sam Ubuntu 7.10 i mislim da je prilikom instalacije bila opcija da prepozna diskove sa win-om,i onda kad sve instalira,ne moras da mount-ujes.Tako mi je i bilo po zavrsenoj instalaciji.Pre neki dan sam skinuo PCLinuxOS (Gnome verziju) i odlicna je,ona je sama prepoznala diskove sve i sve super radi,ima instalirane kodeke za filmove i muziku..ma bruka...
Linux je mama...

Eh,da...Welcome to Linux world!

Mr.Eco
11.1.2008, 1:40
Evo, downloadovao sam updateove i compiz.Sta sad treba da radim da bi pokrenuo compiz ? :icon_scra
I nisam uspeo da mountujem particije, cak su mi i nestale sve particije sem ona sa kubuntuom i jedna sa vistom :(

ja nemam compiz na kubuntu al koliko sam video postoji u Adeptu compiz-kde inače ako su ti particije ntfs, mora odma da ima podršku da čita sa njih , i da piše na njih, jer od 7.10 verzije to radi možda imaš neku stariju verziju onda...bolje skini ovu verziju 7.10
http://www.kubuntu.org/download.php#latest


i sve o ubuntu naćeš na ovom domaćem forumu

http://www.ubuntu-rs.org/forum/

a možeš i da probaš PCLOS meni se lično ne sviđa al mnogi ga koriste tako da možeš i to da probaš...

Beagle
11.1.2008, 10:53
Drajver za NTFS particije se zove "ntfs-3g" i bice ti potreban i "ntfs-progs". Skini ih lepo sa Adeptom (chini mi se da je Adept kod Kubuntu-a) i trebalo bi da radi.


a možeš i da probaš PCLOS meni se lično ne sviđa al mnogi ga koriste tako da možeš i to da probaš...

Zato shto je too damn simple :) a i sve ti radi u startu (muzika, filmovi...), jedina stvar koju morash da skidash naknadno je drajver za grafiku :)

AkulM
11.1.2008, 14:10
Drajver za NTFS particije se zove "ntfs-3g" i bice ti potreban i "ntfs-progs". Skini ih lepo sa Adeptom (chini mi se da je Adept kod Kubuntu-a) i trebalo bi da radi.



Zato shto je too damn simple :) a i sve ti radi u startu (muzika, filmovi...), jedina stvar koju morash da skidash naknadno je drajver za grafiku :)

Downloadovao sam ntfs-3g i ntfsprogs i sad mi se pojavila particija koju sam oznacio da koristi ntfs (iz kde control center-a or whatever).A kako da instaliram programe koje downloadujem sa interneta (.tar.gz valjda) :icon_scra?I da li sam rekao da sam uspeo da ukljucim compiz :D?

Mr.Eco
11.1.2008, 14:25
manje više nećeš morat ništa da downloaduješ sa neta jer ako si čekirao repozitorijume u Adeptu imaš sve što ti treba...a tar.gz moraš iz konzole da instaliraš kada otvoriš .tar.gz uvek imaš fajlove README i INSTALL u ta 2 ti je uvek opisana instalacija najčešće se instalira ovako u terminalu
./configure
make
make install

al kao što kažem to ti neće trebat jer skoro sve imaš u Adeptu

Beagle
11.1.2008, 15:16
A chesto je instalacija vec pripremljena, pa je dovoljno da ukucash ./go (ispravite me ako greshim).

AkulM
11.1.2008, 15:45
Ne razumem, gde da ukucam?
izvinite na noobovanju ali koristim windows oduvek te mi je ovo zbunjujuce :kreza:

Mr.Eco
11.1.2008, 15:51
ma najbolje i zaboravi kompajliranje verovatno ti neće ni trebat na Kubuntu jel je sve na klik n run jedino baš ako te zanima kako se kompajlira onda pokušaj to se radi inače u konsoli to ti je cmd promt ako ti je tako lakše :D

Beagle
11.1.2008, 16:51
Ne razumem, gde da ukucam?
izvinite na noobovanju ali koristim windows oduvek te mi je ovo zbunjujuce :kreza:

Pa u konzoli naravno :)
Idesh na Kmenu/System/Terminals/konsole.

AkulM
11.1.2008, 17:11
Pa u konzoli naravno :)
Idesh na Kmenu/System/Terminals/konsole.

Pa kucam u konzolu ali nista posto ne znam kako da izaberem fajl na kome da izvrsim tu akciju.Znam da smaram ali bi najbolje bilo step by step uptstvo sa nekim programom.Evo recimo, downloadovao sam doomsday za linux ali sa ekstenzijom tar.gz, kako to da instaliram?

Beagle
11.1.2008, 17:28
Uh, uh.... proshetkaj malo netom, pokupi osnovne komande (tipa za arhive, promenu direktorijuma i sl.) pa se onda uhvati u koshtac sa tim. Pa ne ochekujesh valjda da ti se sve servira na tacni? :)

Za pocetak, ukucaj man tar i videces osnovno upustvo za rad sa arhivama. Sa man + ime komande mozes da dobijesh upustvo za vecinu komandi u Linux-u.

Skols
11.1.2008, 17:30
Cek,zar tu nema opcija Unpack archive,desnim klikom misa na fajl?

GoranSTX
11.1.2008, 17:45
Postupak kompajliranja treba koristiti ako stvarno nema drugog načina za instalaciju. Pre svega sto se time ne rešava pitanje zavisnosti, a i zbog činjenice da taj postupak ipak zahteva malo bolje poznavanje sistema i shell-a. Nije samo CMMI u pitanju, već i kretanje po fajl sistemu, operacije nad fajlovima, logovanje...

Dakle, AkulM, ako ikako možeš nađi taj program na nekom repou i poštedi se početničkih muka. Naravno, ako želiš da prodreš dublje u GNU/Linux sisteme, onda počni sa isčitavanjem dokumentacije i pretragom neta...

Neky
11.1.2008, 18:38
... i neka ti samostalno skidanje bude poslednja opcija. Uvek prvo pretraži repozitorijume sa Adeptom ili sličnim paket menadžerom, mnogo je lakše i brže.

AkulM
11.1.2008, 21:16
Eh, jos jedan problem: Svaki put kad pokusam da downloadujem nesto (bilo sta) sa Adept-om, pojavi se ovo :(:
16897
Pokusao sam vise stvari, tako da ne mislite da nisam googlao :dedica:
edit:E evo, uspeo sam!Ali ne znam kako tacno.Izgleda da sam reinstalirao kde ceo ili nesto.Sad sam zvanicno prezadovoljan linuxom, mountovao mi je sve particije i mogu i da citam i da pisem!

Neky
11.1.2008, 23:30
Dobrodošaooooooo :)

Beagle
12.1.2008, 11:40
Verovatno si zaboravio da Reloadujes (ili Udateujes listu), pa te je malo zezalo.

stesha
12.1.2008, 14:32
Moze biti problem sa vecito bagovitim Adeptom. Licno, koristio sam sve verzije Kubuntu-a od verzije 6.06 i uvek mi je adept pravio probleme tog tipa bez obzira sto uradim apt-get update i sl. Synaptic je, recimo, totalno druga prica, i u PCLOS-u, Debianu, Ubuntu-u (Kubuntu-u) radi bez problema. Probaj da instaliras programe preko apt-a:
odes u Konsole (Alt+F2 i otkucas konsole ili Alt+Space i u Katapultu otkucas isto)
uneses sudo apt-get update
pa zatim sudo apt-get install program po zelji:DA mozes da instaliras Synaptic i da njega koristis umesto Adepta (ja uvek instaliram Synaptic ako ga nema;))...

Beagle
12.1.2008, 15:56
@stesha
U pravu si, bolje je da koristi synaptic, mene je adept nervirao kod Kubuntu-a.