PDA

Prikaži potpunu verziju : Anachronox


Eni
6.1.2008, 16:28
Sylvester "Sly Boots" Bucelli je glavni lik ove 3D RPG-Avanture (spoj zapadne avanture i istočnjačkih RPG igara tipa Final Fantasy ili Chrono Trigger) koja je izašla 2001. godine u prenapregnutom Quake2 engine-u i čiji je tata Tom Hall (Jedan od osnivača ID Software, i saradnik na Commander Keen, Wolfenstein 3D, Doom, Duke Nukem 2 i 3D, te Deus Ex, od poznatijih).

Naime, jedan od retkih kvalitetnih RPG-ova koji se dešavaju u budućnosti, u svemiru, na nekoliko planeta, stanica i brodova, sa epskom pričom između dobra i zla, urušavanja svemira - a počinjete sami, umlaćeni od mafije, propali detektiv, otimate se da preživite, radite glupave poslove. Onda vas čiča "Gremps" (humor, anyone?) unajmi da mu pomognete da nađe neke artifekte. I taman kad pomislite da ste došli na pola igre, shvatite da je sve to bio samo prvi nivo, sednete na brod i odete sa planete na ogromnu stanicu koja je omotava spolja - Sender One. A jesam rekao da se ulice u gradu pomeraju, da gravitacija zavisi od ulice, te nekad treba ići pravo na zid i nastaviti njim dalje dok se sve oko vas okrene... Ah, da, Sender One... ima one "nodes points" odakle vas hipersvemirom šalju svuda redom... Pa obiđete celu galaksiju, čak upadnete i u strip...

Likova ima sijaset. Čak i onih koje možete da vodite. Uključujući i celu planetu, ali kako dolazite do nje neću sad odmah, da ne bude kvarenja priče. kao i u istočnjačkim RPG igrama, u jednom trenu vodite samo tri izabrana lika, i svaki ima svoj stil borbe, borba je potezna, dosta izazovna u kasnijim delovima, dok negde na pola ne otkrijete tajno oružje - izrezbarene daščice napunjene raznobojnim... ah, zamalo... :D

Pa mini igre - svaki lik ima svoju mini igru - Boots obija brave, Stilleto baca novčić, Grumps gnjavi pričom, Robot... Plus, sama igra ima svoje mini igrice, tipa vožnje šatla dok se beži između meteora i raketa, napad na ose, ...

Znači najkvalitetniji spoj ekstra SF avanture i FF-like RPG-a, koji svako ko odigra neće zaboraviti nikada, i najtoplija preporuka za igranje i avanturistima i rpg-erima. Jedino ako vam ne smeta Q2 grafika, ali verujte, posle nekog vremena, čovek se toliko uživi u priču i humor da naprosto ne vidi grafiku više...

zoran845
6.1.2008, 16:45
Eh, da nam je više ovakvih opisa... Bravo, Eni!:)

Jedino ako vam ne smeta Q2 grafika, ali verujte, posle nekog vremena, čovek se toliko uživi u priču i humor da naprosto ne vidi grafiku više...Znam jednog kome će biti teško da preboli tu falinku.:D

galebns
6.1.2008, 16:47
Ocu ja... nisam igrao dobru space avanturu jos od space quest I i Universa :)

Dio37
6.1.2008, 17:36
Zvuci sjajno.
Nego, sta je sa losim stranama igre (sem zastarele grafike)? Mora da ima bar nesto...

Eni
6.1.2008, 18:00
Zvuci sjajno.
Nego, sta je sa losim stranama igre (sem zastarele grafike)? Mora da ima bar nesto...

Ima. Početak je jako dosadan i linearan, sve dok ne dođeš do Grumpsa, pa i sa njim, dok ne izađete iz katakombi ispod grada, ima da misliš, "koji je ovo $h1t" ali kad jednom popraviš robota... na konju si...

I kamera zna biti čudna retko... Ponekad nije najjasnije šta ili kuda treba ići, dok ne skontaš malo grad... Katakombe, u saradnji sa stilom borbe, dosta podsećaju na prvog Summonera...

Ali igrao sam igru 2001. i slučajno sam je se setio (tako što su mi pale Kuzmine reči na pamet - kako ima stotine fantasy rpg-ova ali niko da napravi dobar SF u svemiru, i počnem da mislim kako jeste bio jedan, ali koji, i setim se jedva) i video da nema teme (pa prekopirao ovo što sam pisao za jedan drugi forum)...

Neko bi rekao da su mane baš to - što previše liči na istočnjačke po stilu borbe i odmotavanja priče kroz gomile animacija, ali meni je strava bilo, FF-X pre FF-X :)

PS
Evo šta je Macedonić rekao svojevremeno za nju: http://www.sk.co.yu/2001/07/siop05.html
Zašto je loše prošla kod nas? Pojavila se kad i Lord of Destruction, Arcanum, Throne of Baal, i Alone in the dark 4... Eto što je ne pamtite...

Red Dragon
6.1.2008, 20:04
Jedan od rpg-ova koji nikad nisam stigao da odigram i zbog cega veoma zalim, pogotovo sto je potezna borba (nalik Falloutu, jel tako Eniaroyah), atmosfera, humor, valjda i malo nelinearnosti. Trebalo bi da je nabavim.
Naravno, grafika me previse ne interesuje, tako je ovo verovatno naslov za mene.

Iilija64
6.1.2008, 22:27
čuo za nju nisam je igro. kad pređem bgII i vampire the blodlines igram nju. tj za mjesec ili dva. je li je još itko igrao. je li duga?

Nash Knight
7.1.2008, 21:34
Nabavio sam skoro i pokusao da igram iii, nesto mi ne ide. Grafika mi je ok, jeste star endzin ali je lepo odradjeno sve, ali mi je igra nekako, nezgodna za igranje, nemam uopste orijentaciju u prostoru, mapa mi je beskorisna, meniji nezgrapni.. Digo sam ruke za sad, mada mi se stil bas svidja, mozda krenem nekad ponovo..

Eni
7.1.2008, 22:51
Nabavio sam skoro i pokusao da igram iii, nesto mi ne ide. Grafika mi je ok, jeste star endzin ali je lepo odradjeno sve, ali mi je igra nekako, nezgodna za igranje, nemam uopste orijentaciju u prostoru, mapa mi je beskorisna, meniji nezgrapni.. Digo sam ruke za sad, mada mi se stil bas svidja, mozda krenem nekad ponovo..

Rekoh ja da je početak težak... :D
Ali ko izdrži, isplatiće mu se višestruko...

Dio37
22.12.2009, 0:00
Zavrsio sam ovo pre par minuta (trebalo mi je nesto jace od 20 sati), pa da kazem koju... steta da tema o ovakvoj igri nije dosla do druge stranice. Enivej, Anachronox je odlicna igra sa dosta stvari koji joj idu na ruku, ali ipak ne uspeva da udje u onaj posebni ... na kojem pise "legenda". Po stavkama:

- Prica: Zadovoljavajuca, mozda na trenutke konfuzna. Cinematici su sjajno odradjeni. Kraj je jedini stvarno los deo ove igre s obzirom da se zavrsava cliffhangerom, a nastavak ocigledno necemo videti. :(

- Svet: Dobar. Kada sam poceo igru nadao sam se da cu sve vreme da provedem u Anachronoxu jer ta planeta daje onaj "Blade Runner" vajb koji izuzetno gotivim. Od ostalih planeta mi se svideo Sender Station (sa Red Light Districtom :D) i Democratus, ove ostale... not so much.

- Likovi: Jedna od najboljih ekipa koje sam video u igrama. Najvise sam igrao sa mini-planetom Democratusom i Pacom "El Punom" Estrellom, ali su mi se svi iznimno™ svideli. Sly je sjajan u ulozi glavnog lika, dok Detta ne dobija bas previse ekspozicije kao negativac.

- Sistem borbi: Meh. I ovde se 95% borbi svodi na lupanje po najjacim napadima koje u tom trenutku posedujem. Onaj elementor host unosi malo novotarija, ali to nije dovoljno.

- Gameplay: Pored borbi, tu su zagonetke koje su odlicne. Vecinu sam resio tako sto sam razmisljao sta bih ja uradio da sam na Slyjevom mestu, sto je odlicna stvar. :)

- Grafika: Ne obaziruci se na ociglednu tehnicku zasterelost igre, dizajn me se nije previse dojmio. Videti pod "svet" za vise detalja. Opet, likovi su lepo zamisljeni i odradjeni, tako da je to plus...

- Zvuk: Prosecan, kao i muzika. Voice acting je sa druge strane krajnje simpatican, sa over-the-top izvodjenjem koje se sjajno slaze sa humorom igre.

Konacna ocena: 82/100 :a_whistli

Boris B.
29.12.2009, 13:58
Anachronox mi sedi na HD-u vec vise od 5 godina zajedno sa svim patchevima i ceka na svoj red. Pocinjao sam vise puta ali nikad nisam otisao sa Sender station-a. Meni licno se najvise svideo onaj "ChronoTrigger"-ovski osecaj...

BTW., da li je ikome (osim meni) onaj ucitelj borbe (beat-a) na samom pocetku igre neverovatno licio na Robert de Nira? :icon_scra

evil_geko
31.3.2012, 20:18
Videh ovo na GoG.com, skoro izbacili, i jako me je zainteresovao stil, gameplay i atmosfera igre, nabavljam sutra and we'll see!