PDA

Prikaži potpunu verziju : Kupovina novog laptopa!!! Pomozite!!!


Space_Cigo
31.12.2007, 17:18
Potreban mi je laptop na koji ne bih koristio za igranje igrica, već bih ga koristio za rad u Auto Cad-u, Pro/Engineer-u i sl. programima, za Office između ostalog naravno. Znači bilo bi mi potrebno da računar ima dobru preglednost, solidnu grafiku (ništa preterano dobro), ali i da ima dobar procesor, matičnu ploču, veći hard (do 120GB) i naravno barem 2GB RAM memorije. Dostavljajte mi vaše predloge i pišite o iskustvima sa navedenim računarima. Hvala!

Dyca
31.12.2007, 17:59
A do koliko love mislis da izdvojis??

JovanK
1.1.2008, 5:09
A do koliko love mislis da izdvojis??

Kaže barem 2GB rama, onda mnoooogo.

Dyca
1.1.2008, 5:15
Ne mora da znaci..pa sada svi laptopovi koji su iole kvalitetniji imaju 2GB memorije..Znaci nece mu biti problem da doda jos 2GB,naravno ako zatreba...pozz

JovanK
1.1.2008, 5:17
Ne mora da znaci..pa sada svi laptopovi koji su iole kvalitetniji imaju 2GB memorije..Znaci nece mu biti problem da doda jos 2GB,naravno ako zatreba...pozz

Da ali ih većina ima i samo dva slota za ram, a ovi što imaju 2 gb rama, gotovo uvjek imaju 2 x 1 GB, to jest oba slota su popunjena.

Dyca
1.1.2008, 5:19
Slazem se,i to je tacno sto kazes..Ali ako mu treba 4GB,onda ce se ograniciti pretraga na one laptopove koji imaju dva slota,a samo jedan je popunjem sa 2GB memorijom...Jeste da je takvih malo i da mu to suzava izbor,ali ako mu je to neophodno,onda mora da ucini kompromis....pozz

Dimo
1.1.2008, 12:37
Gospodo, obojica ste u pravu, ali da sacekamo Spacea da nam odgovori na pitanje sa kojom sumom raspolaze.
Inace, kao sto Dyca rece, tesko ce naici na 2GB modul u jednom slotu. Znaci, ili 2x1GB ili da kupi zasebno dva modula od 2GB, izbaci vec postojece iz laptopa, i ugradi ove. Ali, ja ne bih toliko zonglirao...

Space_Cigo
1.1.2008, 15:13
A do koliko love mislis da izdvojis??
Pa recimo do 1500 eura.

Space_Cigo
1.1.2008, 15:17
Da ali ih većina ima i samo dva slota za ram, a ovi što imaju 2 gb rama, gotovo uvjek imaju 2 x 1 GB, to jest oba slota su popunjena.
Pa meni je OK 2x1GB, nista vise, na kraju mozda i uzmem 1GB, sta da mu radim. P.S. Srecna vam Nova godina svima!!! Puno zdravlja, srece, ljubavi i para, sve ostalo ima kod Kineza!!!

Ljudi, ako ja isuvise komplikujem sa 2GB. . .mozda da postavimo temu ovako: Neka ima na kraju i 1GB ali neka bude suvi, provereni kvalitet! Sta kazete? Ja stvarno nemam mnogo pojma po tom pitanju, tako da ste mi vi jedina nada. Hvala!

Dimo
1.1.2008, 15:59
Vidi da li bi mogao da nadjes Lenovo T61 negdje u Srbiji, ali sa 15.4" ekranom (jer ima istoimeni model u 14" varijanti). Takodje, HP 8510p bi mogao da udje u opticaj, to je biznis model sjajnog kvaliteta izrade, s tim sto ima jaku grafiku sa GDDR3 memorijom, a ti posto ne planiras da igras zahtjevne igre, to bi ti ispalo samo davanje dodatnog novca. Koliko znam, postoji i varijanta 8510w sa nesto slabijom grafikom.
E sad, pitanje je mozes li sta od ovoga da nadjes u SCG (za Lenovo ima sansi, ova zadnja dva bas poteze, ali jedan clan ovdje ima HP 8510p iz BG-a je). Neko drugi ce ti preporuciti MSI, Toshiba i Acer modele, lako dostupne kod nas.

Bryan Fury
1.1.2008, 16:03
Pogledaj model Toshiba Tecra S5. I možda HP 8710w, mada on već probija budžet.

qwerty
1.1.2008, 17:01
Ako si student, i pomenute aplikacije koristis u neprofitabilne svrhe, moj ti je savet da kupis neki laptop koji ima core 2 duo procesor, 1 ili 2 GB rama (modul od 1 GB rama kosta oko 1500 dinara, sto nije skupo ako planiras da dokupis za dopunu) i neki monitor dijagonale vece od 20". Graficka kartica nije skoro uopste bitna, posto ionako neces uzeti neki quadro ili fireGL.

Space_Cigo
1.1.2008, 17:10
Ako si student, i pomenute aplikacije koristis u neprofitabilne svrhe, moj ti je savet da kupis neki laptop koji ima core 2 duo procesor, 1 ili 2 GB rama (modul od 1 GB rama kosta oko 1500 dinara, sto nije skupo ako planiras da dokupis za dopunu) i neki monitor dijagonale vece od 20". Graficka kartica nije skoro uopste bitna, posto ionako neces uzeti neki quadro ili fireGL.
UPRAVO TO MENI I TREBA!!! Mozda je 20'' mnogo, 17'' je meni OK.
Samo mi trebaju predlozi koji model da kupim!!!

Space_Cigo
1.1.2008, 17:18
Nemam pojma ni ko je faca na trzistu kao prvo. . .

http://www.itsvet.com/proizvod/hewlett-packard-8710w-gc122ea-intel-core2-duo-2.2ghz-2048mb-120gb-dvd-supermulti-17.1''-wsxga+-winvb/comp_comp_laptop/15/1322

nije los, a?

qwerty
1.1.2008, 17:37
Dobar je, konfiguracija zadovoljava tvoje potrebe...

Za samu cenu ne znam da ti kazem da li je dobra, zato sto ne pratim trziste u zadnje vreme, za to se malo raspitaj... i ako imas para - kupuj:)

Evo review, na nasem jeziku
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=149118

Dimo
1.1.2008, 17:46
Cijena je na mjestu, 8710w je odlican laptop i olicenje kvaliteta, s tim sto prelazi tvoj budzet za 200 evra. Zato bi bilo dobro da pogledas i 8510p ili 8510w, trebalo bi da imaju oba na nasem trzistu cim ima i 8710w.
Baci pogled i na Dell Inspiron 1720, posjeduje ekran od 17".

Space_Cigo
1.1.2008, 22:12
E, ovaj HP 8710w ima graficku 512MB RAM, da mu nije cena malo visoka zbog toga? A i kazu da se brzo greje! :(

Bryan Fury
1.1.2008, 22:54
Naravno, dual core procesor na 2.2GHz, 2GB rama, solidna grafika - sigurno da će da se greje. Tu je još i 17" monitor, tako da cena ne može biti niska. Ako ti treba nešto što se ne greje, onda si promašio klasu. ;)

Dimo
1.1.2008, 22:55
Svakako da se prilicno grije, pa to je zvijer od masine :D Ali tako ti je sa svim jacim laptopovima.
Cijena jeste visoka, ti ne planiras da igras igre, a mjerkas kartu sa 512MB VRAM-a, to ne ide bas zajedno..

Edit: Brajan me je pretekao, no matter :)

Iilija64
1.1.2008, 22:58
Valjali li ovaj išta. acerov. coreduo 1.5 1gb ddr2 533, gama 950. govorim zbog cijene. 300e nov u hgspota. isplati li se to uzeti. nije za mene već za prijatelja koji ne igra. valjali li to išta i isplati li se. primarna namjena mu je faks. hvala.

Bryan Fury
1.1.2008, 23:33
Isplati se.

Space_Cigo
1.1.2008, 23:48
Svakako da se prilicno grije, pa to je zvijer od masine :D Ali tako ti je sa svim jacim laptopovima.
Cijena jeste visoka, ti ne planiras da igras igre, a mjerkas kartu sa 512MB VRAM-a, to ne ide bas zajedno..

Edit: Brajan me je pretekao, no matter :)
Ne merkam igre, ali ja big koristio Auto Cad i Pro Engineer a i to zahteva jace karte! Da li bi nasao nesto sa 256MB dobro?

Dimo
1.1.2008, 23:53
Ne merkam igre, ali ja big koristio Auto Cad i Pro Engineer a i to zahteva jace karte! Da li bi nasao nesto sa 256MB dobro?
Baci pogled onda na Inspiron 1720. Imas ga i u zadnjem SK-u, u dodatku.

qwerty
2.1.2008, 10:31
Quadro graficke kartice, kao i FireGL (od ATI-ja) su profesionalna resenja za razliku od GeForce i ostalih gaming kartica.
Quadro i FireGL su namenjeni upravo radu u CAD/CAM aplikacijama i za njih su optimizovane. Normalno, otud su i slabije u svim gamerskim testovima.
Da ne mesamo babe i zabe:dedica:

Space_Cigo
2.1.2008, 13:28
Quadro graficke kartice, kao i FireGL (od ATI-ja) su profesionalna resenja za razliku od GeForce i ostalih gaming kartica.
Quadro i FireGL su namenjeni upravo radu u CAD/CAM aplikacijama i za njih su optimizovane. Normalno, otud su i slabije u svim gamerskim testovima.
Da ne mesamo babe i zabe:dedica:
Ajd jedan dobar predlog sa dobrim ne-gaming karticama.

Dimo
2.1.2008, 13:29
Ako ti se vec ide na Quadro i slicno, Latitude D830 moze da posluzi. A ovo u SK-u da baterija traje 5+ sati (dodatak uz zadnji broj), cisto sumnjam... Inace, ovo je 15.4".

LoMi
2.1.2008, 13:35
Srecna svima nova godina,

Vidi ovako, ja koristim slicne aplikacije kao ove koje si ti naveo, kao i jos neke zahtevnije. Ali cad/cam catia proeng i aplikacije na bazi grafickog prostornog resenja ce ti raditi i na dosta slabijim kompovim bez ikakvih problema. Tako da ako bas nezelis da das toliki novac onda nemoras. Moj prijatelj se bas bavi graf dizajnom i kupio je 15˝ HP 8510w u potanju je workstation serija za 1500e. On je prezadovoljan. A ti pogledaj neki od dell-ovih modela kao sto ti je dimo i predlozio. Inace ja sam imao slicnu nedoumicu kada sam uzimao novi laptop. Ali onda shvatis da tebi realno netreba quadro graf. kartica. koja drasticno dize cenu. Ne bih ti preporucio da uzimas 15˝ laptop jer ako radis u cad-u ili ako hoces da radis 3D modele ume da bude jako nepregledno. Meni su sve ove aplikacije radile na mom starom HP 6715s, koji ima AMD procesor i integrisanu grafiku.

Sto se tice preporuka ja nisam strucan da ti ih uputim, ali meni se ovi kompovi svidjaju: DELL Inspirion 1720, HP 8710w (ali on je skuplji), Toshiba P200-10C (ili P200-1BA), FS Amilo Xi2528. Svi oni izuzev HP-a su jeftiniji od 1500e, a tvoji programi ce ti raditi savrseno. S´time sto nisu iste klasa, mislim da ti je HP najkvalitetniji od svih navedenih, ali i najskuplji. Ali nemas potrebe za time.

Dimo i Bryan uglavnom daju dobre savete pa sacekaj da me oni isprave i to ce ti biti odlican filter da se izdvoje dobri laptopovi za tebe. (Ja sam ih poslusao kada sam kupovao lap i nisam se pokajao).

Ako nesto nije uredu molim moderatore da me isprave.

Space_Cigo
2.1.2008, 15:43
Srecna svima nova godina,

Vidi ovako, ja koristim slicne aplikacije kao ove koje si ti naveo, kao i jos neke zahtevnije. Ali cad/cam catia proeng i aplikacije na bazi grafickog prostornog resenja ce ti raditi i na dosta slabijim kompovim bez ikakvih problema. Tako da ako bas nezelis da das toliki novac onda nemoras. Moj prijatelj se bas bavi graf dizajnom i kupio je 15˝ HP 8510w u potanju je workstation serija za 1500e. On je prezadovoljan. A ti pogledaj neki od dell-ovih modela kao sto ti je dimo i predlozio. Inace ja sam imao slicnu nedoumicu kada sam uzimao novi laptop. Ali onda shvatis da tebi realno netreba quadro graf. kartica. koja drasticno dize cenu. Ne bih ti preporucio da uzimas 15˝ laptop jer ako radis u cad-u ili ako hoces da radis 3D modele ume da bude jako nepregledno. Meni su sve ove aplikacije radile na mom starom HP 6715s, koji ima AMD procesor i integrisanu grafiku.

Sto se tice preporuka ja nisam strucan da ti ih uputim, ali meni se ovi kompovi svidjaju: DELL Inspirion 1720, HP 8710w (ali on je skuplji), Toshiba P200-10C (ili P200-1BA), FS Amilo Xi2528. Svi oni izuzev HP-a su jeftiniji od 1500e, a tvoji programi ce ti raditi savrseno. S´time sto nisu iste klasa, mislim da ti je HP najkvalitetniji od svih navedenih, ali i najskuplji. Ali nemas potrebe za time.

Dimo i Bryan uglavnom daju dobre savete pa sacekaj da me oni isprave i to ce ti biti odlican filter da se izdvoje dobri laptopovi za tebe. (Ja sam ih poslusao kada sam kupovao lap i nisam se pokajao).

Ako nesto nije uredu molim moderatore da me isprave.
Polako privodimo kraju sve ovo. . .Cekamo Dima i Bryana za konačni predlog. . .Znači da sumiramo sve: Kako LoMi kaze hoce to raditi na slabijim masinama, ali racunam da je bolje uzeti malo noviju masinu, cisto zbog kavaliteta (mozda i gresim), ali eto: da ima ne-gamerske kartice, vec te za rad u cad/cam programima, neka HDD bude >120GB, >=1GB RAM, u procesore i maticne ploce se ne razumem nimalo :) neka ekran bude >=17''(veci od 17'' bi mozda bio bolji, ali ipak je to posle glomazno jbg, ne znam sta mi je ciniti) i naravno neka bude kvalitetno. Jer ako mi vi ne pomognete niko nece.

Space_Cigo
2.1.2008, 15:52
http://www.itsvet.com/proizvod/toshiba-satellite-p200-10c-intel-core2-duo-2.0ghz-2048mb-250gb-dvd-supermulti-17.1''-wxga+/comp_comp_laptop/22/779
Ovaj mi se svidja, hm?

http://www.itsvet.com/proizvod/fujitsu-siemens-amilo-xi2528-intel-core2-duo-2.0ghz-2048mb-160gb-dvd-supermulti-17.0''-wxga+-winvhp/comp_comp_laptop/6/1222

http://www.itsvet.com/proizvod/hewlett-packard-nx9420-ru480ea-intel-core2-duo-1.83ghz-1024mb-120gb-dvd-supermulti-17.0''-wxga+/comp_comp_laptop/15/923
Neki ka hvale, neki kude, jbm li ga, mada bih ja najpre ovaj FS. . .Mada je Dymo-u i Bryan-u glavna rech. . .

Dimo
2.1.2008, 16:24
Polako privodimo kraju sve ovo. . .Cekamo Dima i Bryana za konačni predlog. . .Znači da sumiramo sve: Kako LoMi kaze hoce to raditi na slabijim masinama, ali racunam da je bolje uzeti malo noviju masinu, cisto zbog kavaliteta (mozda i gresim), ali eto: da ima ne-gamerske kartice, vec te za rad u cad/cam programima, neka HDD bude >120GB, >=1GB RAM, u procesore i maticne ploce se ne razumem nimalo :) neka ekran bude >=17''(veci od 17'' bi mozda bio bolji, ali ipak je to posle glomazno jbg, ne znam sta mi je ciniti) i naravno neka bude kvalitetno. Jer ako mi vi ne pomognete niko nece.
Ne, ne idi preko 17", prvo takvih laptopova mislim i da nema kod nas, drugo preglomazni su i nece ti biti potreban toliki displej.
Drugo, maticna ploca nije bitna kod laptopova. Sto se procesora tice, u tvoj budzet svakako ide Core 2 Duo, koji je i najkvalitetniji, a i svi ovi modeli sto si naveo imaju taj procesor.
Od ovih sto si naveo, svaki je odlican, prvo to da razjasnimo. Znaci, koji god da uzmes neces pogrijesiti. Ja bih isao ili na HP ili na Fujitsu - Siemens. HP ima kvalitetniju izradu, i laksi je. Sa druge strane, FS je jeftiniji, ima DX10 kartu, veci hard disk i RAM memoriju. Znaci, kad vec mora da se bira, ja bih od ova tri izabrao Fujitsu Siemens (mada je i HP ekstremno kvalitetan...).
E sad, 8710w je takodje odlican, preko njega nikada ne bih olako presao da sam na tvom mjestu. Uglavnom, ako cijenis cisti kvalitet i pouzdanost, uzmi HP. Ako ti je bitnija nesto jaca konfiguracija, FS je prvi pick. Izbor je zeznut, ali na tebi je da prelomis. Naravno, sacekaj i ostala misljenja (na prvom mjestu Bryana Furyja).

Mada je Dymo-u i Bryan-u glavna rech.
Momku je nick Dimo :) Nebitno, cisto za zapisnik...:)

Bryan Fury
2.1.2008, 17:43
Mislim da je sada prilično jednostavno - ako ti nije frka za pare uzmi HP. Ako je frka, uzmi FS. :)

Space_Cigo
2.1.2008, 17:59
Mislim da je sada prilično jednostavno - ako ti nije frka za pare uzmi HP. Ako je frka, uzmi FS. :)
Ma ja bih pre da uzmem FS jer mislim da zadovoljava potrebe, a kad pogledaš dovoljno je jak za ono za šta meni treba. . . Svaka čast HP-u, ali mislim da je to samo davanje 400eura više (da ne grešim?)

Bryan Fury
2.1.2008, 18:12
Ako zadovoljava potrebe onda ok. HP ima brži procesor, dosta bolju grafiku, veću rezoluciju i jaču bateriju; pri tome je i model za poslovne korisnike (odnosno trebalo bi da je kvalitetnije izrade) dok je FS za kućne - to sve skupa mora da košta više. :) Naravno, ako ti sve to nije potrebno/nije bitno, ok je i slabiji model.

Dimo
2.1.2008, 20:49
Ma ja bih pre da uzmem FS jer mislim da zadovoljava potrebe, a kad pogledaš dovoljno je jak za ono za šta meni treba. . . Svaka čast HP-u, ali mislim da je to samo davanje 400eura više (da ne grešim?)

Ako zadovoljava potrebe onda ok. HP ima brži procesor, dosta bolju grafiku, veću rezoluciju i jaču bateriju; pri tome je i model za poslovne korisnike (odnosno trebalo bi da je kvalitetnije izrade) dok je FS za kućne - to sve skupa mora da košta više. :) Naravno, ako ti sve to nije potrebno/nije bitno, ok je i slabiji model.
Momci, sad sam izgubio korak... Poredite gorenavedeni FS i HP 8710w, zar ne?
Jer ako uzmemo u poredjenje gornja dva laptopa istih proizvodjaca (linkovi koje je Space ostavio), onda FS ima jace i grafiku i procesor...
Inace generalno, slazem se sa Bryanom da ne treba davati toliki novac dodatno za nesto sto neces koristiti.

LoMi
2.1.2008, 21:01
HP 8710w ima ojacano kuciste i citac otisaka prstiju kao i jos mnogo implementiranih spravica. Mislim da ti za svoje potrebe netrebas da izdvojis vise od 1200e za lap top, a i to je puno. Ovaj FS koji sam ti naveo je super a imao sam prilike da ga vidim i radim na njemu i mogu ti reci da je extra kvalitetno uradjen. A za ostalih 400e kupi eksterni monitor od 22˝ ako ti je to preko potrebno, ali sumljam.

Pozdrav.

Space_Cigo
2.1.2008, 22:27
HP 8710w ima ojacano kuciste i citac otisaka prstiju kao i jos mnogo implementiranih spravica. Mislim da ti za svoje potrebe netrebas da izdvojis vise od 1200e za lap top, a i to je puno. Ovaj FS koji sam ti naveo je super a imao sam prilike da ga vidim i radim na njemu i mogu ti reci da je extra kvalitetno uradjen. A za ostalih 400e kupi eksterni monitor od 22˝ ako ti je to preko potrebno, ali sumljam.

Pozdrav.
Ma neće mi trebati eksterni monitor. . .neću žuriti mnogo sa kupovinom, ali 99% cu uzeti FS.

Bryan Fury
3.1.2008, 0:10
Momci, sad sam izgubio korak... Poredite gorenavedeni FS i HP 8710w, zar ne?

Da, ja sam poredio ta dva, onaj nx9420 nisam ni uzimao u obzir, budući da je stariji model u pitanju.

Gomatami
14.1.2008, 1:17
Da ne zapocinjem novu temu.

Potreban mi je prenosni racunar za poslovnu upotrebu. Softver bi bio onaj koji se koristi u arhitekturi. Znaci, CAD+3DS (za manje komplikovane modele).

Problem predstavlja budzet, koji u mom slucaju maksimalno ide do 900 EUR.
Svestan sam da su zahtevi veliki a guber kratak, ali bi mi trebao neki predlog koji bi mogao da pogura sve ovo, makar na granici performansi.

YBear
14.1.2008, 19:40
Krajnje pristrasan savet bi bio Acer ili MSI, mislim da daju extra komponente za razumnu cifru, pre par dana je bio thread o 5520 seriji Acera, gde je momak nasao vise nego ok konfiguraciju za 700. Ako je Brand-name bitan, onda ce vec biti malo cupavije, 3DSMax nije bas nezahtevan! U svakom slucaju, gledaj nesto sa neintegrisanom grafikom i vise RAM-a.acer travelmate5520g:Acer Acer TravelMate 5520G-402G16Mi TravelMate 5520G-402G16Mi Tip : PCDimenzije : 360x267x30 mmMasa : 2.88 kgOperativni sistem : Windows Vista Home PremiumProcesor : AMD Turion 64 X2Takt procesora : 1.9GHzDijagonala ekrana : 15.4 "Rezolucija ekrana : 1280×800 pxGrafička karta : ATi Mobility RADEON HD2600RAM memorija : 2GBKapacitet hard diska : 160 GBBrzina rotacije hard diska : 5400 obrt./min.Optički uređaj : DVD Super MultiBaterija : Li-Ion, 6 cells