PDA

Prikaži potpunu verziju : Rambo program(er)i


Nemesis
31.1.2006, 2:02
Sta mislite o ponasanju nekih domacih programera i njihovog softvera? Sve cesce se prilicno iznerviram pri instalaciji nekog domaceg proizvoda koji tretira korisnika (kupca) kao kompletnog idiota. Evo sta se kod nas pojavljuje a po mom misljenju se moze tumaciti i kao cin nasilja prema krajnjem korisniku...

Benigne pojave su na primer:
- programi koji odmah pocinju instalaciju po ubacenom disku.
- postavljaju shortcut na desktop bez pitanja korisnika i sl.

Ozbiljniji problemi su:
- ne pitanje korisnika za putanju na kojoj ce se program instalirati vec tamo gde je programer zamislio. I to najcesce u root C diska!!! Valjda je programeru tako najlakse; da se ne zamara. (ovo je i najcesci slucaj)
- instalacija gomile pomocnih programa (najcesce za pregled slika i sl.). Ovo ne bi bio problem da se korisnik pita da li zeli da uz instaliran softver bude instaliran i neki od dodataka, kao i poruka koji su dodaci potrebni za rad softvera.
- nedostatak uninstallera.

Krajnji bezobrazluk:
- program koji sam pokusava da se registruje bez dozvole korisnika (a rec je o legalnom softveru, dok u pratecoj dokumentaciji se ne pominje registracija kao obavezna)!!!
- upisivanje kompletnog stanja u registry bazu!!! Ovo je i moj favorit za najveci bezobrazluk! Zamislite samo moje iznenadjenje kada sam video da je vrednost (tj. sadrzaj) svakog edit i combo box-a zabelezena u registry-ju!!!


Imena programa i proizvodjaca sam izostavio jer ne zelim da blatim domacu industriju, ali smatram da je vreme i da se neki nasi proizvodjaci malo uozbilje.
Zbog nacina na koji "grabe" resurse sistema krstio sam ih "rambo programi".
Nadam se da ce se oni koji se prepoznaju promeniti svoje navike!!!

SSgrunf
31.1.2006, 5:35
Slazem se sa tobom, ali zasto ne kazes koji su programi u pitanju i ko ih proizvodi! Javno sa njima na stub strama, pa ko bude pametan na njega ce kritika pozitivno delovati, a ko nije moze slobodno da menja delatnost!
Cuvanje domace softverske scene mi malo zvuci kao cuvanje "Crvene Zastave" od "krseva" sa zapada!:icon_mrgr

voodoo_
31.1.2006, 10:34
Na Benchmarku se pre nekog vremena korisnik žalio na neki glupi domaći program koji je pretpostavljao da je Windows u C:\WINDOWS... kad je zvao autora da se žali i rekao mu kako je trebalo da pretpostavi da ima ljudi sa dual-boot sistemima, ovaj mu je rekao "a jel si ti programer?" :icon_lol:
Eto šta se desi kad neko kupi one "naučite programiranje za 15 minuta" knjige i odma' krene da prodaje svoje krševe... a funkcija GetWindowsDirectory postoji u Windowsu dobrih 10 godina, a možda i više...

DorianGrey
31.1.2006, 11:52
Nedavno nabavim domaci software, i kad ga pokrenem otvori se prozorcic u kome pise "Samo idiJotu treba opis kako se radi sa ovim programom, ali posto ima i takvih, sledi objasnjenje..." :eek:

voodoo_
31.1.2006, 12:03
Da, da...
Ne znaju gramatiku, al zato misle da su l33t h4x0ri zato što su savladali Visual Basic...

Patton
31.1.2006, 12:58
Nazalost to je cesta pojava i kod stranog softvera :(

Highlander
31.1.2006, 15:55
Nazalost to je cesta pojava i kod stranog softvera :(
Da znaš da jeste! Meni skoro IE izbaci poruku "Oops, looks like the system was unable to complete the given task!":eek: Hteo sam da ga razbijem iz mesta!

Nemesis
31.1.2006, 22:53
Slazem se sa tobom, ali zasto ne kazes koji su programi u pitanju i ko ih proizvodi! Javno sa njima na stub strama, pa ko bude pametan na njega ce kritika pozitivno delovati, a ko nije moze slobodno da menja delatnost!
Cuvanje domace softverske scene mi malo zvuci kao cuvanje "Crvene Zastave" od "krseva" sa zapada!:icon_mrgr

To bi za sada bilo eXtremno resenje i smatram da ne traba odmah ici djonom. Svako ko radi i gresi. Mozda su neki navedeni problemi posledica nedostatka iskustva, pa za sada ne zelim da javno zigosem neke firme.
Ja sam poslao e-mailove nekim proizvodjacima a kako ce to na njih uticati... videcemo. Mada, ne ohrabruje cinjanica da mi niko nije odgovorio.


Nazalost to je cesta pojava i kod stranog softvera

Slazem se, ALI tamo su kupci mnooogo jaci pa proizvodjac moze da popije gadne posledice ako se ovako ponasa. Da ne pominjem neuporedivo jacu konkurenciju, a samim tim i posledice eventualne negativne kampanje.

SSgrunf
7.2.2006, 3:34
To bi za sada bilo eXtremno resenje i smatram da ne traba odmah ici djonom. Svako ko radi i gresi. Mozda su neki navedeni problemi posledica nedostatka iskustva, pa za sada ne zelim da javno zigosem neke firme.
Ja sam poslao e-mailove nekim proizvodjacima a kako ce to na njih uticati... videcemo. Mada, ne ohrabruje cinjanica da mi niko nije odgovorio.
Ne vidim zasto je javno objavljivanje tih firmi ekstremno resenje! Niko ne pokusava da organizuje javni linc i spaljivanje prostorija sa sve zaposlenima unutra, nego mislim da treba ljudi da budu upoznati sa situacijom, to je ujedno i svrha foruma! :Freddy:
I velikim kompanijama se desava da prave ogomne greske koje naravno kasnije koriguju, samo je pitanje da li su ovi nasi spremni na priznavanje gresaka!!!

Marko_L
9.2.2006, 19:25
Slažem se. Nema ničeg lošeg u tome navesti očigledne propuste u nekim programima, nebitno da li su domaći ili ne. Mislim, svaki normalan programer ili programerska kuća će prihvatiti kritiku i pokušati da ispravi svoje greške. Onaj ko neće, svakako i zaslužuje da bude javno etiketiran. Znači, slobodno navedite šta vam smeta u kom programu. Uostalom, ako ste čitali opis nekog programa u bilo kom časopisu, pa i SK-u, primetili ste da autor obično napomene nešto tipa "...u programu nam je zasmetalo to i to...", tako da ne vidim zašto bi bio problem to navesti i na forumu.

Nemesis
12.2.2006, 3:20
Nema ničeg lošeg u tome navesti očigledne propuste u nekim programima, nebitno da li su domaći ili ne.
...
Uostalom, ako ste čitali opis nekog programa u bilo kom časopisu, pa i SK-u, primetili ste da autor obično napomene nešto tipa "...u programu nam je zasmetalo to i to...", tako da ne vidim zašto bi bio problem to navesti i na forumu.

Nije problem navesti takve primere, ali sam ovu temu zapoceo sa idejom da razmenimo misljenja o stavu nekih nasih programera prema prosecnim korisnicima racunara. Zanima me kakav je stav kupca prema softveru koji zeli da vrslja po racunaru jer je njegov "tatica" mnogo dobar programer i zna bolje od korisnika sta njemu treba.
Mene konkretno takav pristup vredja!!! :icon_evil

Sad se setih stare dobre Amige, gde je prilikom instalacije Workbencha i drugih utility programa korisnik mogao da bira nivo instalacije (novice, intermediate, expert). Pa ako izabere novice onda se program automatski instalira onako kako pretpostavlja da je najbolje za korisnika, ali ako predje na expert onda se od korisnika trazi da odobri svaku putanju i sl.
Mogli bi ovi novi klinci da nesto nauce od stare garde. :D
... ili ih jednostavno bas briga...

A sto se tice javnog etiketiranja "problematicnih", sure, why not! Samo mozda bi bilo bolje otvoriti novu temu, npr. "Stub srama", pa onda razapinjati. :p

Marko_L
12.2.2006, 10:08
Pa nije to vezano isključivo za Amigu. Svaki veći softverski paket za PC takođe ima takvu instalaciju. Obično se nude Typical, Full i Custom instalacija. Typical predstavlja opciju koja je dobra za većinu korisnika, tj. odabrane komponente za koje se prepostavlja da su dovoljne prosečnom korisniku. Full je puna instalacija, znači instalira se sve što se može instalirati, dok je Custom naravno opcija za naprednije korisnike gde se konkretno može odabrati šta će biti instalirano, a šta ne. Međutim ovo nema baš mnogo smisla kada je u pitanju neka manja aplikacija, kakve su većina domaćih. Mislim, obično takve aplikacije moraju da se instaliraju kompletno (Full) da bi uopšte radile i to je ok. Ono što ne treba raditi jeste prčkati po registry-ju bez neke preke potrebe, zabraniti biranje putanje, menjanje Regional Settings-a, nasilno menjanje rezolucije, imati više programa u paketu a ne dozvoliti korisniku mogućnost Custom instalacije i sl. stvari. U većini slučajeva nije u pitanju bezobrazluk, već prosto neznanje programera da urade bolje. Uglavnom su to početnici, ali ima i naprednijih programera koji ne znaju kako da nateraju program da vuče potrebne stvari iz direktorijuma gde je program, nego stave na C:\ pa šta bude. Takođe ne znaju kako da u toku izvođenja formatiraju podatke, pa im lakše da jednostavno promene podešavanja u Regional Settings-u. Recimo, ja sam postavio na ovom forumu jedan program (SK Kolekcionar) i baš se desilo da se ne slaže sa nekim podešavanjima u RS-u. I meni bi bilo najlakše da stavim da program jednostavno podesi RS kako njemu odgovara, ali nisam hteo to da radim, jer smatram da to nije dobro. Po meni je neprihvatljivo da korisnik mora da menja bilo kakva podešavanja sistema, samo da bi vaš program radio, i da tu uključujem i rezoluciju. Pogotovo je neprihvatljivo kada program sam promeni ta podešavanja i bez znanja korisnika.

Nemesis
13.2.2006, 0:20
Marko u principu se slazem sa tobom, ali sledeci pasus moram da prokomentarisem. Ispada da sam ja naivan pa da ne znam sta je Typical, Full i Custom install:

Pa nije to vezano isključivo za Amigu. Svaki veći softverski paket za PC takođe ima takvu instalaciju. Obično se nude Typical, Full i Custom instalacija. Typical predstavlja opciju koja je dobra za većinu korisnika, tj. odabrane komponente za koje se prepostavlja da su dovoljne prosečnom korisniku. Full je puna instalacija, znači instalira se sve što se može instalirati, dok je Custom naravno opcija za naprednije korisnike gde se konkretno može odabrati šta će biti instalirano, a šta ne. Međutim ovo nema baš mnogo smisla kada je u pitanju neka manja aplikacija, kakve su većina domaćih. Mislim, obično takve aplikacije moraju da se instaliraju kompletno (Full) da bi uopšte radile i to je ok.

Sto se tice ovih opcija one se odnose iskljucivo na komponente programa koje ce se instalirati. Na Amigi si uz bolje pakete mogao da na expert nivou odredis programu sta sme a sta ne sme da radi.
Ja na PC-ju nisam video da te program pita da li hoces da se pokrene pirlikom statrup-a windowsa ili da li ce on biti default za otvaranja odredjenih fajlova (cast izuzetcima) i sl. No, nije mi to problem (tu je msconfig :D ), ali mislim da je u doba "prijateljice" korisnik bolje postovan i imao je vecu kontrolu nad onim sto se desava na njegovom racunaru.

A kad smo kod toga, najveci haos ikada napravljen na racunaru mi je napravio MS-ov VS6 i pored custom instalacije. Na masini na kojoj je instaliran (mojoj) nije bilo MS-office-a ali to nije smetalo VS-u da zakljuci da moj komsija (sa kojim sam umrezen) ima i da mi podesi sve dokumente koje moze office da otvori (word, excel i sl.) da se pokrecu uz pomoc komsijinog racunara. To je rezultovalo drasticinim usporenjem sistema kada je komsijin racunar bio iskljucen jer je po otvaranju svakog foldera win trazio preko mreze potrebne .exe-e na komsijinoj masini!!!
Usledila je reinstalacija sistema jer nisam imao zivaca da prckam za svaku komponentu po registry-ju. A ni MS-ova podrska se nije mnogo uzbudila na moje zalbe. Sta vise, "nisu znali!" :boodala:

Jeres je staviti znak jednakosti izmedju softvera sa Amige i PC-ja!

Marko_L
13.2.2006, 1:17
Ako se sećaš Amige, onda se verovatno sećaš da uglavnom na Amigi nije trebalo ništa da se instalira. Sve je pokretano sa disketa i učitavano u memoriju. Čak šta više, ja na istoj nikada ništa nisam ni instalirao. Uostalom, ne možeš da porediš dve potpuno različite platforme i dva potpuno drugačija sistema rada.

Nemesis
13.2.2006, 3:46
Naravno da se secam Amige! Imao sam A500 a kasnije zamenio za A1200. Tek sa hard diskom sam shvatio sta je konfor u radu i puna snaga prijateljice.
No, odosmo u offtopic...

Marko_L
13.2.2006, 4:52
Slažem se. Uostalom već imamo temu o Amigi gde smo se svi onako baš raspilavili :)
Elem, htedoh da kažem da nije najveći problem u tome što nemaš previše slobode prilikom instalacije...u stvari to uopšte nije problem...jer većina korisnika...uključujući i mene, ne bi imali živaca da nešto instalira tako što će podešavati svaku sitnicu, Mislim, zamisli na šta bi to ličilo...da recimo instaliraš Office i da te pita za svaki fajl :) Em bi instalacija trajala nekoliko sati, em postoji velika mogućnost da instalacija ne bude uspešna, jer si možda zaboravio neki fajl ili si mislio da ti ne treba. Programeri najbolje znaju ša je njihovoj aplikaciji potrebno da je radila. To što svi veći paketi koji imaju više komponenti mogu da se kastomiziraju je sasvim dovoljno. Ono što je problem jesu upravo ti "Rambo" programeri o kojima ti pričaš i koji ne vode previše računa o korisniku. Programer kada pravi program treba:
- da napravi dobru instalacionu rutinu tako da korisnik može da odabere putanju, odredi da li će se postavljati shortcut u Start Meniju ili na Desktopu...
- da omogući korisniku ukoliko ima više komponenti (recimo neki codec, neki dodatni program, više programa u paketu...) da odabere koje će komponente instalirati (naravno uz napomenu da to i to možda neće raditi ukoliko nemate instalirano to i to
- da napravi program koji će biti stabilan i korisniku omogućiti udoban rad
- da napravi dobru deinstalacionu rutinu koja će bezbolno ukloniti program iz sistema ukoliko korisnik to želi
a ne treba :
- da prčka po registracionoj bazi bez potrebe
- ne treba da forsira promene u sistemu koje mogu ugroziti rad nekog drugog programa (recimo da menja Regional Settings, sistemsko vreme, rezoluciju...)
- da bez znanja korisnika kontaktira bilo kakav sajt, povezuje se na bilo kakav server, registruje se bez znanja korisnika
I to je otprilike to, sve ostalo su sitnice.

voodoo_
13.2.2006, 10:58
Programer kada pravi program treba:
- da napravi dobru instalacionu rutinu tako da korisnik može da odabere putanju, odredi da li će se postavljati shortcut u Start Meniju ili na Desktopu...
- da omogući korisniku ukoliko ima više komponenti (recimo neki codec, neki dodatni program, više programa u paketu...) da odabere koje će komponente instalirati (naravno uz napomenu da to i to možda neće raditi ukoliko nemate instalirano to i to
- da napravi dobru deinstalacionu rutinu koja će bezbolno ukloniti program iz sistema ukoliko korisnik to želi
Ovo sve rade mnogi instalacioni paketi od kojih je najdobar Inno Setup, al slaba vajda kad rambo programeri obično ne znaju za to...

Marko_L
13.2.2006, 12:00
Moć Inno Setup-a leži u njegovom sjajnom skript jeziku. Ne mora da znači da ne znaju za njega, možda samo ne umeju da ga koriste. No, za neiskusnije tu je InnoScript koji dosta pomaže.

player1
10.8.2006, 22:39
Imao sam neki program, koji pri svakom startovanju instalira neki viewer Periodnog sistema elemenata. Ja lepo deinstalliram tu glupost, ali svakim startovanjem doticnog programa on pored intalira to tablicu elemenata.


EDIT:
Ne direktno povezano sa temom, ali isti nivo bezobrazluka sa domace distribucije DVD filova, koje te teraju da odgledas reklamu pre filma koji ne mozes da preskocis. To nikad nisam video kod stranih DVD izdanja.



Inace i kod ozblinoh softvera ima svakakvih gluposti.

Svaki treci program ima neku quickstart rezidentnu glupost u systemtray-u, koja je po defaultu aktivna, pa moram rucno da trazim da iskljucim glupost i oslobodim memoriju. Takodje i Quicklaunch moram cesto da cistim, jer instalirani programi stalno to ubaciju shorcut tu bez pitanja.