PDA

Prikaži potpunu verziju : Kompjuteri i ekstremna hladnoca


Predrag Stankovic
30.1.2006, 12:06
Ovo mislim da se tice svih nas kojima kompjuter stoji u hladnoj prostoriji, Pa se desava da zbog veoma niskih temperatura mislim ispod -15C pocinju da se desavaju problemi sa masinama, recimo meni i mojim drugovima je prosle zime nekoliko puta padao sistem i desavali su se razni problemi, a sada kada mi se kompjuter "ohladi" na preko -15C ponekad kuler pocne da bruji drugacije neko vreme dok se ne zagreje , ponekad trebam nekoliko puta da restartujem racunar da bi se podigao sistem (napise se mi da ne moze da ucita neki fajl iz sitema32) ili jednostavno dosta uspori podizanje sistema, a sto me najvise plasi to je sto i monitor pocne da se kvari to jest pocne da cudno trepce i namagnetise se. Pa se pitam sta je najbolje uraditi da bi spasli kompjutere od hladnoce, Mozda je najbolje ne iskljucivati ih uopste cak ih ne stavljati ni u "Stand by" dok ne prodju ove hladnoce. ili je mozda ipak bolje skroz ih iskljucivati. Sta vi mislite o svemu tome

GaVrA
30.1.2006, 12:59
ja sam pre imao problem da mi se na monitoru pojave linijice i neshto tako shto sam reshio sa drajverima za grafichku za xp media centar a ne xp! :D

elem kad ugasim komp na sat-dva pa ga upalim chuje se ne normalno... prilikom prvog paljenja prodje ono uchitavanje "windows xp" i taman da uskochi u desktop CAP! crn ekran... ok restart... opet taman da uskochi u desktop CAP!!! ono s_r_a_nj_e sa pochetka posta!!!! i iz trece mi udje i radi normalno...



btw da pitam kolko moze da se komp druzi upaljen maximalno? ja ga drzim i po 4-5 dana... vecinom vremena je download... ponekad igram neshto... surf i tako to... pa te stoga mislim da mogu da ga drzim i josh duze... i dajte neki link za neki program gde mogu da nadgledam temperaturu procesora i ostalih s_r_a_nj_a! :D thnx unapred

Bryan Fury
30.1.2006, 13:04
Hm... glavno pitanje je zašto ti se računar nalazi u prostoriji gde je -15c? Ko uopšte može da radi za njim? Daj neko grejanje ;)

RaLe
30.1.2006, 14:25
btw da pitam kolko moze da se komp druzi upaljen maximalno? ja ga drzim i po 4-5 dana... vecinom vremena je download... ponekad igram neshto... surf i tako to... pa te stoga mislim da mogu da ga drzim i josh duze...
Pa, ako imas stabilan napon, bolje je za racunar da bude stalno ukljucen, jer su mu tad varijacije temperature i napona najmanje. Jedina mana toga je sto brze propadaju kuleri, jer stalno rade.

oluja
30.1.2006, 14:48
Imam server koji stoji u prostoriji u kojoj je kao i napolju hladno/toplo i nikad nije bilo problema... radi evo vec trecu godinu 24/7... :)

komunista
30.1.2006, 16:56
Imam server koji stoji u prostoriji u kojoj je kao i napolju hladno/toplo i nikad nije bilo problema... radi evo vec trecu godinu 24/7... :)
da nije to neki od App na nekom soliteru u blokovima na NBGD ;) wireles mozda ;)

[Imzadi]
30.1.2006, 17:07
kompjutere od hladnoce, Mozda je najbolje ne iskljucivati ih uopste cak ih ne stavljati ni u "Stand by" dok ne prodju ove hladnoce. ili je mozda ipak bolje skroz ih iskljucivati. Sta vi mislite o svemu tome

Pa kad nisam kući, onda ne palim peć u sobi i tada je hladno. Ovih dana dok su bile nepodnošljive temperature, jednostavno prekrijem kućište sa nekim ćebetom i to je to. Inače, prošle zime mi se dešavalo da prilikom velikih hladnoća uopšte nisam mogla da podignem sistem. Tek kad se soba ugreje...:(
A ovo sa prekrivanjem kućišta najviše praktikujem zbog kondenzacije, ne želim ni da razmišljam šta može da se desi...;)

bojongo
30.1.2006, 23:55
Iz licnog iskustva:
Kancelarije k'o kancelarije nocu se ohlade i eto muke za kompove.
E sad, u jednoj kancelariji, koja se ne greje, su dva kompa koji su upaljeni polovinom 2000. god i nisu radili samo kad nestane struje. Znaci, neprekidno vec pet i po godina i bez i jednog problema ili zastoja rade. Malo sam se plasio kad zimi udari minus, ali pregurali su.
U drugim kancelarijama kompovi se pale i gase na pocetku i kraju radnog vremena. Pri paljenju kompa (samo zimi) cuje se buka, zavijanje i cviljenje prvih minut, dva dok se ne zagreju, a posle je sve O.K. Zato sekretarice imaju nalog da cim dodju upale dodatne grajalice, bar malo zagreju kancelarije i tek onda pale kompove. I naravno tada nema "cudnih" zvukova.
Naravoucenije: kad je bio udario minus u proslih 10-ak dana, poucen iskustvom iz ne zagrejanih kanc. trazio sam da se svi kompovi i monitori ostavljaju ukljuceni do daljnjeg. I preziveli su svi ! :worshippy

By Bojan
31.1.2006, 5:04
Kod mog frenda, smo klokovali Celeron Tualatin 1.3 na 1733 i sta se desava, posto je bila hladna soba, bolje reci ledena, racunar se restartuje posle odredjenog vremena, pa smo skontal na vrijeme i digli na nevjerovatnih 2015 MHz sad radi bez problema, i mislim da je to moje najbolje overclockersko djelo, Ploca ASUS Tusl2-c, 512 MB PC166 ram i kuler od nekog Durona 750 hehehe

GaVrA
31.1.2006, 12:09
Pa, ako imas stabilan napon, bolje je za racunar da bude stalno ukljucen, jer su mu tad varijacije temperature i napona najmanje. Jedina mana toga je sto brze propadaju kuleri, jer stalno rade.
a kako ja to da znam? to za napon? :D

i jel ima neki program?

FiresnakE
31.1.2006, 13:33
Sto se tice proteklih 10-tak dana moja makina je radila non-stop zajedno sa monitorom.
U stvari moja makina non-stop i radi.Samo se monitor gasi.
Tako da je i on malo grejao sobu u kojoj se nalazi.

tool.keenan
31.1.2006, 13:57
ja sam gledao klip na tom's hardware kako hladi procesor tecnim azotom na -178 stepeni a plocu kompresorom i to bez ikakvih problema

Rocker
31.1.2006, 22:03
U uputstvu koje se dobija uz hardver lepo piše koje su temperature preporučene za skladištenje (kad hardver ne radi) a na
kojima je preporučljivo koristiti ga. Zavisno od proizvođača ovi podaci se kreću otprilke od
0-60 (skladištenje) i od 10-40 (kada se koristi). Pritom ove vrednosti predstavljaju temperaturu vazduha a ne hardvera.
Neko je pomenuo klokovanje P4 na tom's hardware. Proc i northbridge mogu da izdrže tako ekstremno niske temperature (i u pitanju je
-198 C, što je "prirodna" temperatura tečnog azota), ali hemkalije koje su u kondenzatorima koji služe za "peglanje" napona se jednostavno smrzavaju
na niskim temperaturama i tad su neupotrebljivi a mogu i trajno da se oštete. I ja smatram da je bolje da je komp uključen kad je već
izložen tako niskim temperaturama nego da se pali i gasi, jer tad su elektroliti koliko-toliko topliji zato što se koriste.

Rocker
31.1.2006, 22:05
a kako ja to da znam? to za napon? :D

i jel ima neki program?
Potraži program Speed Fan na netu i imaćeš potpun uvid u sve napone, brzine obrtaja venilatora i još ponešto.

GaVrA
1.2.2006, 11:30
Potraži program Speed Fan na netu i imaćeš potpun uvid u sve napone, brzine obrtaja venilatora i još ponešto.

thnx :D

taximetar
1.2.2006, 11:42
Meni se isto dešava da kada ga isključim iz napona i ostavim tako 10tak dana u nezagrejanoj prostoriji neće da se digne, a lampica od harda gori bez prekida ali se on ne cuje da radi. Napominjem da je sigurno zbog hladnoce jer da je do napajanja ovi simptomi bi se i leti dešavali.Zato ga prvo ukljucim u struju i monitor na stand by, bar pola sata, posle toga nema frke,a dotle se i prostorija zagreje,.. moj ti je savet strpljen spašen

piskoonline
12.2.2006, 1:42
U ovom je pogledu sva elektronika ista, izuzev LCD ekrana i baterija koje pate od niskih temperatura mnogo više. Ventilatori se čuju zato što se mazivo na niskim temperaturama stegne (a već je "iskombinovano" sa prašinom i duvanskim katranom) i ne podmazuje već otežava kretanje (suvo trenje), i tu je realna opasnost da istima izgori motor zbog preopterećenja, ili da kraće traju. Niska temperatura, u biti, osim gore pomenutim kondenzatorima, svemu ostalom prija (ali ne i nama), i nije sama po sebi problem. Pravi problem je kondenzacija (moisture) do koje dolazi kad se dobrano olađenom kompu dogodi topao vazduh u naglo zagrejanoj prostoriji, ali, i kad se radi u tako hladnoj prostoriji, zato što izdisanjem iz organizma izbacujemo popriličnu količinu tečnosti koja se kupi i u kompu. U takvim uslovima, ubedljivo je najbolje držati ih non-stop upaljene da se temperaturni šokovi i hladna paljenja što više izbegnu. Ili ih izgasiti i zaboraviti do proleća...:icon_evil

Oliver
14.2.2006, 19:57
Ja taj problem rešavam tako što grejem kućište :qliranje:
Non - Stop mi radi folding@home :)
Em se grejem, em napreduje nauka

kinteC
20.3.2006, 19:18
na zalost, ja sam imao losa iskustva sa hladnocom, sto se kompova tice...par hdd je crklo, verovatno zbog varijacija temperature, prostorija je bila kao led, ako ne i ispod 0...a komp se odmah palio....

Andross
20.3.2006, 19:59
Zato je meni soba uvek na 2x stepeni(male varijacije).Realno nisam imao vecih problema sa hladnom prostorijom(sem sto se kuzer zamrzo tj. crko).

Merjadok
25.3.2006, 17:00
Što se tiče zavijanja ventilatora, podmažite ih sa sintetičkim uljem za motore 0W-30 i sl. Jedino što ulje košta 800din/l, ali vidite za tih par kapljica kod nekog komšije koji vozi BMW ili Poršea, oni na tome ne štede. Što se tiče kondenzacije, nije ona toliki problem, jer su površinske struje male u poređenju sa onim kroz vodove, ali može da se reši sa par kesica onih kuglica koje skupljaju vlagu, u blizini otvora za ventilaciju (isto u vezi sa vozačima BMW i Poršea, koji to rade jer im ECU košta i više nego dobar PC). Najveći problem su hard diskovi kojima zbog hladnoće ode mehanika (može da se reši jedino postavljanjem grejača, ali ko da se sa tim petlja) i kondenzatorima koji rade van radnog opsega. Naravno, sa hiljadu-dve dinara mogu se izmenjati istim koji su predviđeni za minuse.

Miloš
25.3.2006, 17:05
Najbolja stvar je ipak grejanje prostorije u kojoj je kompjuter (osim ako kompjuter nije na otvorenom prostoru:) ), jer bolje je uključiti običnu malu grejalicu, nego petljati sa hard diskovima i ostalim komponentama, uz bojazan da opet nešto drugo ne rikne.

nikolapfc89
12.2.2010, 14:30
Kad palim kompjuter kuciste bruji tako jako da mislim da ce puci nesto unutra :S Bukvalno kao motor bruji i kad se podigne sistem prestane..Jutros sam upalio i kad se dizao sistem ugasi se sam i tako 2 puta...sad se upalio i sljaka...
Sto se tice brujenja da nije mozda do temperature ?! :confused: Ovde gde mi je komp je nesto ispod 20` celzijusa...Ne ide do 20 a kamoli preko...Hvala unapred

VojaM
12.2.2010, 15:29
Najverovatnije neki od ventilatora trokira dok se malo ne zagreje.
A moguće je da su ventilatori samo veoma prljavi.

Otvori računar, usisaj prašinu, zatim pokušaj nečim da izduvaš prašinu iz ventilatora i napajanja (usisivač koji ima i mogućnost duvanja, neki fen, pa čak i pumpa za kola ili bicikl). Ako ništa drugo, bar ćeš se rešiti prašine. Ako to ne pomogne, pokušaj da ustanoviš koji ventilator pravi problem (redom ih koči, pa vidi kad će brujanje da prestane). Kad nađeš "tandrčak", porazmisli kako da ga promeniš.

Wizard
12.2.2010, 16:04
Mislim da je Voja u pravu, ja sam imao takav problem sa bočnim ventilatorom, tandrljao čim je hladno. Zamenio ga kad mi je dosadilo.

E sad, ovo što se komp sam gasi me malo zbunjuje... Otvori kućište i proveri da ne zeza neki od glavnih fanova (CPU, napajanje).