PDA

Prikaži potpunu verziju : Q6600 i DDR2 800 MHz


Apostrof
13.12.2007, 20:09
Mozda sam promasi sobu sa ovim pitanjem ali ako ovo neko moze da mi objasni onda ste to definitivno vi:)

U stara dobra vremena imas FSB 133mhz uzmes PC133 RAM. Sad sa svim ovim quad-pumped FSB i DDR2 memorijom neke stvari mi nisu jasne.

Q6600 je deklarisan na 2,4GHz, 9x266FBS.
FBS 266x4(quad pumped)=1064 efektivni FBS x 8 = 8.5 gb po sekundi
MEMORIJA = 266 X 2(DDR)= 533Mhz X 16 = 8.5gb po sekundi
Sve ovo gore navedeno mi je uglavnom jasno sem par stvari
1. sta je uopste Quad-pumped? Zato sto je procesor sa cetiri jezgra ili je do ploce?
2. ova racunica gore mi je jasna sve do momenta kada se mnozi efektivni FSB sa 8 i memorija sa 16, kako doci do ovih cifri?(64 bita/8 bita po bajtu koliko sam ja skapirao sto se efektivnog FSB-a tice)
3. ploca (ga-x38-dq6) mi je deklarisana na 1600FSB. Da li je u ovo uracunat QP (FSB 400 x 4=1600), ili ne. Pretpostavljam da jeste ali onda mi je DDR2 od 800mhz maksimum ali na ploci pise da podrzava i brze DDR2 memorije.I koja je uopste razlika izmedju DDR i DDR2?

Sada posto imam Q6600 i DDR2 800Mhz Geil Ultra 4x1gb (ploca je ga-x38-dq6) i odnos mi je 1:1 moja memorija je, u nedostatku boljeg izraza, underklokovana. Da li da klokujem FSB na 333 i drzim odnos 1:1, (sumljam da mogu do 400) ili da probam neku nesinhronizovanu varijantu. Posto imam 4X1 memorije kako mi funkcionise dual-channel?

mad_skillz
13.12.2007, 20:26
http://en.wikipedia.org/wiki/Pumping_(computer_systems)
Nije bitno shto je deklarisana na 1600 fsb, moze ona da podnese mnogo vishe.
Maksimum za tvoju memoriju nije 800MHz vec zavisi od nje same koliko moze da se overklokuje i slichno. Plocha je deklarisana da podrzava po jedec-u standarde za memoriju 533/667/800/1066 itd. shto su u suthini divideri za memoriju, ona moze da radi mnogo vishe a to opet zavisi od nje.
Tvoja plocha podrzava sve DDR2 standarde sve do 1200. Ubacish ram, udjesh u bios, izaberesh delioc i vozi.
1:1 ti je najbolji mnozilac jer podrazumeva sinhrono klokovanje i tada ti je najbrzi odnos procesora i memorije, ali tada je i najmanji limit za klok. Ako stavish asnihrono tipa 333/800 to ti je 1333MHz strap i odnos 5:6. Dosta labav i mozesh lepo asinhrono da klokujesh.
Ubacish po dva modula u odvojene kanale i imash dual channel rezim. Pishe ti na plochi koji je za koji. Uglavnom su iste boje slotovi za dual channel, samo ih dobro rasporedish i to je to.

Apostrof
26.12.2007, 18:34
Konfiguracija je u profilu. Crysis mi na 1200x1024 AAx4 i high detalje u CPU benchmarku daje 25-30 prosecan FPS. Ocekivao sam vise ali sta da se radi.

Sada je sve sklopljeno i funkcionise ali nisam bas siguran da je sve u redu. Najveci problem mi je grejanje procesora (nije G0). Imam veliku sobu u potkrovlju sto znaci da mi je zimi temperatura maltene ista ista kao napolju. BIOS prijavljuje 55c, a Eset,Easy Tune i CPUz 55,50,47,45 po jezgru. Sad kolilko sam ja citao na netu to je neka normalna temperatura za IDLE sa stock kulerom, ali kad uzmem u obzir da mi je u sobi ledeno(bukvalno) i da nisam iskljucio opciju u biosu da mi smanjuje mnozilac sa x9 na x6 kada procesor nije pod opterecenjem ovo me vec zabrinjava. Kada upalim ESETOV benchmark (CPU Queen i sl.) koji traju samo par sekundi temperatura mi naglo skoci i do 75c. Kada iskljucim da mi sam regulise brzinu kulera na procesoru spustim temperaturu za nekih 5-7c. I sto se memorije tice ostavio sam da mi sam nadje najbolji odnos izmedju brzine procesora i memorije (default u biosu) on mi podesi brzinu na 400mhz, znaci regularnu brzinu moje memorije, medjutim latencije su 5-5-... a trebalo bi da je 4-4-... Eset mi prikazuje odnos od 12/8 sto je u redu. Kada upalim Crysis dok idu Nvidia i EA logo cuje mi se neko uzasno pistanje iz kucista, ne mogu da odredim tacno odakle. To pistanje traje i u meniju i dok se ucitava saved game i new game, ali cim udjem u igru prestane. Slican problem imam i sa Witcherom. Starije igre (Quake III i Diablo 2) ne prave probleme. To pistanje cujem i u slusalicama ukljucenim u prednji panel isto samo u novijim igrama ali ono ne prestaje sve dok ne ugasim igru.
Da li su temperature u redu i da li da uopste razmisljam o kloku, i cemu sluzi ona opcija u biosu (zaboravio sam kako se tacno zove, pisem sa posla) gde podesavam da li ce procesor da mi radi u Standard, Turbo ili Extreme modu, probao sam sve tri i ne vidim nikakvu razliku. U manualu za plocu preporucuje se da se stavi Standard ako se proc klokuje, a Turbo je default. I C.I.A. 2 (opcija u biosu u kojoj namestis da automatski klokuje proc za odredjeni procenat ako je pod opterecenjem) da li vredi icemu, nisam siguran koliko je zdravo za masinu da joj se non-stop menjaju voltaze,FSB i mnozilac. I problem sa pistanjem da li sam nesto gadno zabrljao ili je u pitanju neka sitnija greska. Unapred hvala.

mad_skillz
26.12.2007, 18:47
Dok god budesh bio na box-u mislim da nije pametno uzimati u obzir klok Kentsfield-a jer se iovako dosta greje a kamoli ako se malo nasvira. Ako si se vec otvorio toliko novca za takav rachunar daj josh makar 20 za neki HyperTX mada bi bilo pozeljno da bude i neshto jache. Sa tim HyperTX-om, bi realno mogao da stavish taj Q6600 na 3.00GHz za svaki dan shto bi ti sasvim dovoljno.
Btw. temperature koje ti izbacuju programi za stresovanje procesora tipa prime95, Orthos ili TAT ti nikada necesh ostvari u igrama, to je sigurno, pa chak ni u onima koje podrzavaju sva 4 jezgra, e.g. Supreme Commander, tako da nemoj to da te brine.
Za pishtanje morash odrediti odakle dolazi da bi mogli da ustanovimo moguci problem.
Shto se tiche pitanja za overklok mod u biosu, to sve batali, kada se radi overklok ne birash nikakve modove, nego sve stavish na manual, nishta na auto i sve sam podeshavash. Nema tu nikakvih modova vec korak po korak i nameshtash.

Apostrof
26.12.2007, 18:54
Dok god budesh bio na box-u mislim da nije pametno uzimati u obzir klok Kentsfield-a jer se iovako dosta greje a kamoli ako se malo nasvira. Ako si se vec otvorio toliko novca za takav rachunar daj josh makar 20 za neki HyperTX mada bi bilo pozeljno da bude i neshto jache. Sa tim HyperTX-om, bi realno mogao da stavish taj Q6600 na 3.00GHz za svaki dan shto bi ti sasvim dovoljno.
Btw. temperature koje ti izbacuju programi za stresovanje procesora tipa prime95, Orthos ili TAT ti nikada necesh ostvari u igrama, to je sigurno, pa chak ni u onima koje podrzavaju sva 4 jezgra, e.g. Supreme Commander, tako da nemoj to da te brine.
Za pishtanje morash odrediti odakle dolazi da bi mogli da ustanovimo moguci problem.
Shto se tiche pitanja za overklok mod u biosu, to sve batali, kada se radi overklok ne birash nikakve modove, nego sve stavish na manual, nishta na auto i sve sam podeshavash. Nema tu nikakvih modova vec korak po korak i nameshtash.

Uzimam kuler definitivno, samo posto moram da skidam CrazyCool heatsink sa ploce(onaj iza procesora sa druge strane ploce) a time gubim garanciju za plocu (naravno nije nikakav problem da vratim stock cooler i CrazyCool ako nesto crkne ali opet je posao vaditi sve napolje) samo sam hteo da proverim da li je sve u redu, tj. da li su temperature previsoke. Zasto mi je latencija memorije 5-5-5?Da li je 25-30 FPS na CPU Crysis benchmarku ocekivano za ovu konfiguraciju? Kakav je Cooler Master Eclipse, sta je najbolje sto se moze pazariti za 40-50e?

mad_skillz
26.12.2007, 19:08
Latencije mozesh da podesish u biosu, samo proveri koja je nominalna voltaza za tvoju memoriju, kao i frekvencija i latencije, to namesti u biosu i to je to.
Po JEDEC-u je za DDR2-800MHz nominalna voltaza 1.8V uz latencije 5-5-5-18. GeilUltra bi trebalo da ima DDR2-800MHz 4-4-4-12 uz 2.1V valja, pa ti onda samo tako namesti u biosu i ende.
Ako bi vec dao 40,50 evra za cpu kuler moja preporuka bi bila ThermalTake BigTyphoon za oko 42,43 i on je apsolutni best buy. Posle na njega mozesh da montirash neku jachu 12cu i da dobijesh josh bolje hladjenje mada je i onaj TT ventilator koji ide uz njega sasvim okej za neki umereni overklok.
Shto se tiche crysis-a to morash da vidish negde drugde, ja slabo igram igre.
Evo ti tema pa upitaj tu:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4468 .

Apostrof
29.12.2007, 1:55
Namestio sam sve manuelno u biosu,(voltaze, latencije itd.) iskljucio CPU enchanced halt(C1E) i CPU EIST i stavio CPU kuler na maksimum temperature su i dalje iste, tj. nenormalno visoke, posle minut i 40 sekundi na EVEREST stres testu prvo jezgro doguralo je do 100c. Jeste da mi proc nije G0 steping ali ovo je previse za neklokovani q6600.