PDA

Prikaži potpunu verziju : Freeware, Shareware, Open Source, GNU GPL...


Elementarna Nepogoda
27.1.2006, 16:33
Bilo je dosta postova o ovim temama, ali nijedan nije konkretno objasnio sta je sta, pa da krenemo:

Freeware je softver koji je besplatan za koriscenje (obicno i za kopiranje i deljenje, ali ne i prodaju). Freeware obicno sluzi za upoznavanje sa programima neke firme, koja ce obicno zaradjivati na PRO verzijama toga programa (koja se placa) ili nekim drugim programima (koji se placaju) koji ce vam takodje trebati. Postoje freeware koji i na drugi nacin naplacaju besplatno koriscenje - a to je preko spyware-a, tj. uzimanjem nekih njima relevantnih podataka iz vaseg sistema i slanje na internet. Mada postoje i freeware programi koji su zaista besplatni bez ikakvih uslova i tajnih nacina zarade na vama.

Shareware je freeware softver koji ima odredjena ogranicenja. Da bi se uklonila ogranicenja, taj softver mora da se kupi. Shareware postoji da bi korisnik probao softver pre nego sto ga kupi. Vrste ogranicenja su: trajanje verzije do odredjenog vremena (trial) ili do odredjenog broja pokretanja programa; razne reklame koje se nalaze u programu; ogranicenje funkcija programa (demo) itd. Ako se korisnik odluci da kupi taj softver, on dobija aktivacioni kod za njegovu shareware verziju (koji otklanja ogranicenja) ili dobija link za download i kod za neogranicenu verziju tog softvera.

I freeware i shareware su obicno programi zatvorenog koda, tj. ne dobijate izvorni kod toga softvera, sto je i logicno s'obzirom da ako dobijete kod, nista vas ne sprecava (sem zakona) da taj kod (ili neki njegov deo) koristite u nekom svom programu, a kreiranje toga koda je developere softvera kostalo i novca i vremena.

AxeZ
27.1.2006, 17:05
Ok...;)
Open Source je nacin licenciranja softvera koji omogucava potpunu slobodu da se softver koristi, menja, doradjuje, deli...itd. To su takozvane 4 slobode koje Free Software mora da obezbedi
Znaci


Sloboda da se koristi program za bilo koje potrebe.
Sloboda da se proučava kako program funkcioniše i da se prilagodi svojim potrebama.
Sloboda da se softver slobodno redistribuira.
Sloboda da se softver unapredi i da se unapređenja javno objave
Nasuprot nekim verovanjima GPL je samo jedna od mnogih open source licenci. Najpoznatija je zbog toga sto je Linux kernel licenciran pod tom licencom i to pod verzijom 2, a skoro sigurno je da ce i ostati tako, tj Linux kernel nece biti licenciram pod verzijom 3 GPL-a koja izlazi uskoro..
Pogledati www.opensource.org i www.gnu.org za vise informacija

Elementarna Nepogoda
27.1.2006, 17:23
Open Source znaci da je softver otvorenog koda, tj. da uz program mozete da dobijete i izvorni kod toga programa. To je mozda bitnije programerima nego korisnicima, kojima je vazno da znaju da su open source programi uglavnom besplatni (freeware).

Ali open source znaci i vise od toga. Kod koji dobijete (ili bilo koji njegov deo) mozete da koristite, razradjujete, delite, prodajete, ugradjujeta u svoje programe... Sam open source softver mozete da naplacujete, da naplacujete instalacijui odrzavanje...

Ustvari sta mozete da radite sa open source softverom i njegovim kodom je definisano u raznoraznim open source licencama (GNU GLP, GNU LGPL, BSD, MIT...) i treba ih pazljivo prouciti, jer svaka ima svoje "kvake" kako mozete koristiti kod (source).

Kako se zaradjuje na open source softveru je vec pokriveno temom Od cega zive open-source programeri? (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1967 Od cega zive open-source programeri?)

Elementarna Nepogoda
27.1.2006, 17:29
Pogledati www.opensource.org i www.gnu.org za vise informacija

Video sam tvoj post tek kada sam postavio ovaj prethodni... Ajde da umesto da postavljamo linkove objasnimo sve glavne open source licence.

ZoNi
27.1.2006, 19:06
Freeware obicno sluzi za upoznavanje sa programima neke firme, koja ce obicno zaradjivati na PRO verzijama toga programa (koja se placa) ili nekim drugim programima (koji se placaju) koji ce vam takodje trebati.
pa, ovo mi ne deluje bas previse tacno... pogotovu mi se ne svidja rec "obicno" u toj recenici :mad:

free verzije su obicno slobodne ze koriscenje "u kuci", a pro je "za firme" ili pojedince kojima osnovne f-je nisu dovoljne...

AxeZ
27.1.2006, 19:09
Razlike su u nijansama i obicno se svode na to da li je predvidjeno open source licencom da se kod moze zatvoriti u komercijalne svrhe ( BSD slucaj ) ili naprimer da li se ostavlja mogucnost onome ko je izdao licencu da koristi open source projekat za svoj closed projekat, nesto kao OpenOffice.org/Star Office fazon.
Najbitnije je da je izvorni kod dostupan, da se moze menjati i da se moze dalje deliti....to je sustina.