PDA

Prikaži potpunu verziju : Pomozite mi da naučim više o programiranju


Bokile
25.11.2007, 19:14
Imam pitanje,treba mi tutor,i trebalo bi da naucim osnove nekog programiranja,ja bi sada naravno hteo da znam sve.
ALi bi hteo da pocnem od najjednostavnijeg BASIC-a,mozemo i da napravimo konfoerencijsku vezu preko skype-a,pa da me navodite.
Znam da trazim mnogo ali bih vas molio da ne bih zavrsio kao moj cale da budem limar,hocu da znam vise.
Brzo kapiram,i volim da ucim.
Naravno reci cete mi da postoje skole za to,ali ja bi voleo da ucim nesto od stare garde,neke cake i fore,ne samo da mrdam misa levo - desno...

Da li cete mi pomoci?:o

genius
25.11.2007, 19:19
Zalim druze ali ja sam slab sa programiranjem. Ako ti zatreba nesto vezano za web, tu sam... :D

Bokile
25.11.2007, 19:24
treba mi nesto vezano za C++ ali mi treba i tutor,ne mogu sve sam,mozda i neki drugi laksi program poput JAVA.Zelim da ucim...:(

MG-RAY
25.11.2007, 20:36
A da kupis knjigu? Ako te zanima, recicu ti gde mozes da nadjes sta ti treba...

Bokile
25.11.2007, 20:39
Nema veze,ja kazem treba mi tutor ti mi nudis Book:(

kish
25.11.2007, 20:58
Veruj mi: Ne treba ti tutor, treba ti book :D
Programiranje mozes nauciti jedino tako sto ces sesti i nauciti. Imas gomilu tutoriala na netu i knjiga koje se bave time i reci ce ti isto to sto i bilo koji tutor. A sto se caka i fora tice, njih mozes nauciti jedino ako si savladao osnove, a do tada :icon_stud

PS: Probaj video-tutoriale ako mislis da ce ti vise pomoci...

Notorious B.I.G
25.11.2007, 22:25
Uzmi knigu!!!!Ja sam poceo da radim u Basicu samo sa knjigom i za par dana sam uspeo da napravim svoj kalkulator,nije tesko samo se malo potrudi

sawitch
26.11.2007, 5:04
I ja sam rad da ucim, pa bi bilo lepo kad bi se nasao neki kralj koji zna sve o tome pa da nam da neku lekciju. Mene bi zanimalo sta se treba prrvo znati kad je programiranje u pitanju.:eek::icon_stud:eek::icon_stud:eek:

PeTkO
26.11.2007, 10:30
bokile, lepo je sto imas volji i zelju da naucis.Ali moram da ti nesto napomenem.Programiranje nije tako jednostavna stvar koju mozes da naucis za mesec dana.Ja ucim C++ mesecima, i veruj mi ne znam ni 10% onoga sto nudi taj jezik.Znaci, nabavi knjigu, pocni lekcije da radis polako, preporucujem ti "C++ za 21 dan", imam je i stvarno je lepo odradjena.Mogu ti pomoci kao tutor, a kad naucis osnovu mogu ti pokazati jedan super engine preko kog mozes da pravis igre dokle ti ide masta.

bobi
26.11.2007, 14:16
Ja nisam programer, ali mogu da te posavetujem da se dokopaš svega čega se možeš dokopati... znači knjiga, online tutorijala, video tutorijala (ako to uopšte postoji za jezike), učlani se u neki dobar forum koji se bavi programiranjem i gledaj teme (listaj od najstarije, pa polako čitaj)... i naravno stalno radi , stalno programiraj. Nauči se da ne postavljaš sebi isuviše teške zadatke, već idi postepeno (u čemu ti može pomoći knjiga).
Nemoj da te mrzi da neku temu na forumu od 50 stranica pročitaš, samo da bi izvukao jednu korisnu informaciju (to sam ja radio za 3D).
Grizi, grebi, dokopaj se čega god možeš... ili kako moj potpis kaže:
Now it's the time to be extreme!

Andross
26.11.2007, 14:23
@bobi:
Vec duze vremena nisam cuo nesto pametno i korisno ;)

Kum22
26.11.2007, 14:25
Jel bi htio programirat vako za sebe ili bi htio da ti programiranje donosi neke pare u skoroj buducnosti. Ako mislis zivjeti od toga, znaj da programiranje (a pogotovo u C-u i C++-u) nije jednostavno i nije poso samo za jednog covjeka. Dakle ako volis timski rad i ako volis Visual Studio i imas strpljenja za sve one neobjesnjive errore koje ce ti kompajler izbaciti bez ikakvog vidljivog razloga, samo naprijed. U C++-u nisam nikad susreo manje od 5-ero ljudi da rade na jednom projektu, naravno ovisi koliki je projekat. Ja bi ti preporucio da ucis SQL, jezik za rad s bazama podataka, nije objektan ni proceduralan kao C++ i vrlo je jednostavan, imas 4 osnovne naredbe na koju se nadograduje sve ostalo i poznavaoca tog jezika svi traze i jako je dobro placen. Ili ako ti se to ne svida, onda recimo JavaScript (ne Java!) ili PHP. Isto jednostavni jezici i jako trazeni. I PHP i SQL su uze povezani tako da nije na stetu znati oba. Po mom misljenju, ako se ne mislis ozbiljnije bavit C++-om i programirat u tom jeziku, nemoj si otezavat zivot s njim jer je stvarno kompliciran i treba ti dosta vremena da postanes car. Znam iz iskustva jer sam 2 godine ucio C, onda godinu dana C++ i na kraju odustao. I tako nakon svega odlucio sam se za SQL, radim s njim nekih 3 mjeseca i mogu reci da znam puno vise SQL-a nego C-a. Sretno u odluci :ciao:

PeTkO
26.11.2007, 18:47
Ukoliko zelis da ucis PHP i SQL, mozemo zajedno da pocnemo posto i ja vec nekoliko nedelja ucim PHP.Sad kad bi nabacio neku knjishku...

Notorious B.I.G
27.11.2007, 12:43
"C++ za 21 dan"
Jako dobra knjiga i ja je imam,slobodno je uzmi puno ce ti pomoci
Ovde (http://www.kombib.co.yu) mozes i da je narucis preko interneta

Bokile
30.11.2007, 21:12
Jako dobra knjiga i ja je imam,slobodno je uzmi puno ce ti pomoci
Ovde (http://www.kombib.co.yu) mozes i da je narucis preko interneta

ima je na sajtu ali je za linuks:(

Dushan
30.11.2007, 22:20
Shto se mene tiche, najbolje da uchish uz pomoc video tutorijala. Ovo neshto malo C-a shto znam sam nauchio zahvaljujuci njima.

Bokile
30.11.2007, 22:46
A ima li neko ko bi mi je prodao polovnu,ako ima neka mi posalje pm,please...:(

Apostrof
4.12.2007, 18:42
Za prvi programski jezik ja ti preporucujem Python
http://www.python.org/

Besplatan je, objektno orijentisan, pisanje programa (sintaksa) je ubedljivo najjednostavnija, i sto je najbolje imas ogromnu komunu ljudi koli pisu tutoriale, uputstva i knjige na netu isto potpuno dzabe, i spremni su da ti odgovore na pitanja i da ti pomognu. Ima i dosta biblioteka za sve i svasta koje mozes da skines sa neta. Mane su sto nije "mocan" kao C (mada za sve sto budes radio bice vise nego dovoljan sem ako ne odlucis da programiras svoj OS ili endzin, sto sigurno neces u skorije vreme), i sto ti treba interpreter da pokrenes program (ako napravis neku sitnu igricu ili za*****ciju i das je ortaku on mora da ima instaliran Python) sto i nije neka mana obzirom da je python tezak samo par megabajta, a ima i dobre strane (postoji python za linux, nokia telefone, mac... tako da nema potrebe da menjas kod ako ti taj ortak ima recimo linux), i sto je nabitnije od svega nece ti biti smor da ga ucis jer na netu imas gomilu primera i zadataka sa resenjima, naravno ako zaglavis. I gomila programera koristi python za pisanje sitnih skripti u igrama (Vampire, Civilization 4..) pa mozes da se zezas oko njih i naucis nesto. Sve Programming Challenges (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=13264) sa ovog foruma mozes da zavrsis sa Pythonom. I ako resis da se bavis programiranjem migracija na neki drugi jezik ce ti biti mnogo laksa, a Python ce ti svakako dobro doci.

Stevvan
4.12.2007, 21:13
Mislim da cu morati da te ispravim, u pozitivnom smislu ;)

Kao prvo moguce je napraviti executable sa pythonom pomocu py2exe-a. Exe nije velik ali je tu pythonov dll od 2 mb i jos neki propratini fajlovi koji sve zajedno dodju negde oko 3.5 mb ili manje

Kao drugo, python sam po sebi jeste spor, ali je odlican za pisanje igara kada se kombinuje sa naprimer pyrexom. Veoma se dobro slaze sa C-om tako da se npr engine neke igre moze napisati u C-u ili pyrexu a posle koristiti u pythonu. Verovatno neznate sta je pyrex pa cu i to da objasnim :) Pyrex je hibridni jezik pythona i c-a tj. moze da koristi dobre stvari i jednog i drugog. U njemu je napisano dosta biblioteka je python a jedna koju bih posebno izdvojio je rabbyt. Rabbyt je veoma brz a pritom lak za koriscenje. Ja ga koristim u kombinaciji sa Chipmunkom (2d engine za fiziku) i nadam se da cu uskoro postaviti neki demo gde cu demonstrirati moc ovog jezika.

P.S. Ja u pythonu radim skoro 2 godine, i nije mi palo na pamet da se odvojim od njega niti sam mu pronasao neki nedostatak. Po meni najbolji jezik ;)

Notorious B.I.G
4.12.2007, 22:52
ima je na sajtu ali je za linuks:(
Nije istina nisi dobro video

starx
23.12.2007, 14:02
A jel neko zna gde ima neka knjiga na nasem jeziku za pocetnike ili na netu,to mi treba za python.
Unapred hvala:ciao:

Stevvan
23.12.2007, 14:37
http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~olimpus/python_osnove.zip
Postoji i tutorial Instant hacking za koji ima prevod na srpskom ali me trenutno nesto net zeza pa ne mogu da ga pronadjem (kucaj u google samo Instant Hacking i trebalo bi da pronadjes).
P.S. Nema nikakve veze sa upadima na kompjutere, vec se tutorial samo tako zove :)

Notorious B.I.G
23.12.2007, 21:48
pogledaj na www.kombib.co.yu

no729
30.12.2007, 5:35
I ja sam rad da ucim, pa bi bilo lepo kad bi se nasao neki kralj koji zna sve o tome pa da nam da neku lekciju. Mene bi zanimalo sta se treba prrvo znati kad je programiranje u pitanju.:eek::icon_stud:eek::icon_stud:eek:

Imaj u vidu da "kraljevi" rade za 10~20€ na sat (kako koji :to_care: ) i da rade i danju i nocu i subotom i nedeljom i praznicima :opanachke tako da i pored dobre volje tesko da ce se neko odazvati.

... Ja bi ti preporucio da ucis SQL, jezik za rad s bazama podataka, nije objektan ni proceduralan kao C++ i vrlo je jednostavan, imas 4 osnovne naredbe na koju se nadograduje sve ostalo i poznavaoca tog jezika svi traze i jako je dobro placen...

SQL nije programski jezik u pravom smislu reči i ne moze se porediti sa C++ - om i ostalim jezicima. Kao sto mu i samo ime govori (Structured Query Language) SQL je namenjen za formiranje upita bazama podataka i mada ima konstrukcije uobicajene za programske jezike kao sto su pozivi funkcija, petlje, promenjive, itd. u njemu nije moguce napraviti aplikaciju pa mu zato (po mom misljenju) i nije mesto medju programskim jezicima.

Inače naučiti SQL je svakako dobar savet jer bez toge se danas ne moze raditi ni jedan ozbiljni poslovni software.

... Isto jednostavni jezici i jako trazeni. I PHP i SQL su uze povezani tako da nije na stetu znati oba...

Na koji su to način povezani PHP i SQL :icon_scra