PDA

Prikaži potpunu verziju : Ogromna desinhronizacija u avi fajlu


ilidan
24.11.2007, 14:19
Pozdrav svima. Imam jedan problem. Uzeo sam od druga film da DVD, The Edge. Kopirao sam ga na HDD pomocu DVDShrink-a i kompresovao ga u avi pomocu XMPEG. Javila su se dva problema.
Prvi je da, prilikom pokretanja fajla, Media Player Classic pokazuje sledeci prozor, ali ipak pusti film.
Drugi problem je velika desinhronizacija video i audio fajla. Pocetak je dobar, ali kraj je... Pa, tesko je odrediti kolika je. Virtualdub mi je pokazao da, radi sinhronizacije, treba da promenim framerate sa 25.000 na 26.755.
To nisam odradio jer mi je neprihvatljivo da toliko menjam doticnu verdnost pa sam fajl obrisao i pokusao da sve odradim rucno.
Pomocu DGIndexa sam demuxovao VOB, napravio avs skript i konvertovao sve preko VirtualDubMod-a. Rezultat je isti. Isti prozor iskace kada fajl pustim preko MPC, i ista desinhronizacija.
Prilazem i sliku demuxovanog AC3 falja u Nero Wave Editoru. Ovaj deo koji izgleda kao debela zelena linija je neki sum.
Any ideas?

Kaurin
24.11.2007, 18:39
Znam da ovo mozda ne zelis da cujes ali, da li ti je neophodno da koristis bas XMPEG?


Da li si razmatrao da probas autogordian knot. Ja nikad nisam imao problema sa njime kad mi je trebao brz DVD rip.
http://www.autogk.me.uk/

ilidan
24.11.2007, 23:40
Koristio sam Auto GK. Za moj ukus, ima dve mane. Prva je njegova najveca prednost. tj. potpuna automatizacija podesavanja. Druga je nedostatak opcije da pauziram kompresiju (a ovo mi vrlo cesto zatreba).
Osim toga, XMPEG je najlakse i najbrze podesiti. A i ne radi gomilu pripremnih radnji kao Auto GK.

Spawn BG
25.11.2007, 22:40
Koristio sam Auto GK. Za moj ukus, ima dve mane. Prva je njegova najveca prednost. tj. potpuna automatizacija podesavanja. Druga je nedostatak opcije da pauziram kompresiju (a ovo mi vrlo cesto zatreba).
Osim toga, XMPEG je najlakse i najbrze podesiti. A i ne radi gomilu pripremnih radnji kao Auto GK.

Da li je to bitnije od problema koji imaš?

Da li koristiš CBR ili VBR mp3 za zvuk? VBR može da stvori probleme... Probaj bez AVS skripti da konvertuješ u VDub-u, učitaj video, audio, izaberi kompresiju i pusti ga da radi. A probaj i sa AGK da vidiš da li će uspeti.


http://www1.picturepush.com/photo/a/226554/img/forum/akcija-plavi.png (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858)

VojaM
26.11.2007, 12:01
Na kraju, da pitam kako su ti podešeni parametri interleava? To nekad pravi probleme.
Obično se stavlja interleave factor na 1 milisekundu i prebuffering na 400-500 milisekundi.

ilidan
26.11.2007, 15:33
@Spawn Zvuk je CBR. A probao sam i Auto Gk.
@ Voja Podesavanje interleave ima samo u VurtualDub-u, a tu je po default, buffer 500ms, interleave 1 frame.
Kao sto rekoh, probao sam Auto GK i problema nema. MPC ne javlja onu poruku iz prvog posta i sinhronizacija je u redu. Jedino je slika nesto losija u odnosu na XMPEG. Probao sam i Dr. Divx, i on je dao ispravan rezultat. Slika mu je nesto bolja, valjda zato sto sam koristio Noise filter podesen na Autodetect. Takodje, probao sam jos jednom kombinaciju DGDec, Avisynth, VDMod, ali ovoga puta sam u skriptu ubacio samo osnovne filtere (MPEG2dec, crop, resize), i u drugom prolazu sam dodao demuxovani AC3 audio i desinhronizacija je bila skoro neznatna (promenio sam framerate sa 25.000 na 25.001), mada sam dobio upozoravajucu poruku od MPC. Re-interleave je to sredio.
Izgleda da se problemi ne javljaju samo kad se audio i video posebno kompresuju a zatim spajaju u avi.

NenadN
26.11.2007, 20:35
IIRC, Xmpeg nije hteo da radi lepo sa svim ACM audio kompreorima, na primer sa FGH MP3 Radiumom radi lepo dok sa Lame-om ne radi.

srlle
27.11.2007, 2:29
Kolko ja znam takvi problemi se desavaju sa VBR kod mp3 ompresije, pa ubuduce izbegavaj da kompre4sujes sa VBR.

ilidan
27.11.2007, 2:39
I koristim CBR. Nego, instalirao sam Radium MP3, pa da probam ponovo sa XMPEG.
Probao sam kombinaciju XMPEG i Radium MP3 i definitivno je bolje neko pre. Ne dobijam upozorenje od MPC, ali desingronizacija jos uvek postoji, mada ne tako drasticna kao pre. Sada framerate treba promeniti od 25.000 na 25.050... More, ni ovo nije malo... Dobro, bitno je da interleave radi. Sa sinhronizacujom cu nekako da uklopim.
Mozda da odustanem od risemplovanja sa 48kHz na 44.1kHz i da radim kompresiju na 48kHz? Takodje, treba da bude ukljucena opcija Corect Fraunhofer codec bug, zar ne?

glitch
27.11.2007, 11:34
Cini mi se da Radium kodeci imaju nekakav bug na nizim bitrate-ovima ali mislim da ispod 128 ionako ne bi isao.

ilidan
27.11.2007, 18:55
Moram malo ispod 128, recimo 112. Film traje skoro dva sata, a ja bih ga na 1 CD. Veceras radim kompresiju ponovo, sutra cu videti rezultate.

glitch
28.11.2007, 11:11
112 je just fine, probao sam juce. ;) Sto se resampla tice, 48k ima smisla ako ces koristiti AC3. Za najobicniji, dvokanalini MP3, bice ti dovoljno i 44.1k.

ilidan
28.11.2007, 12:02
Hmmm... Mozda pauziranje kompresije i nije dobra ideja. Sinoc sam pokrenuo kompresiju. Medjutim, na nekih 75-80% prvog prolaza, zbog pada napona, pauzirao sam proces i prebacio komp u hibernaciju. Nakon sat vremena, kad se napon struje vratio, nastavio sam kompresiju. Rezultat - sinhronizacija je dobra do mesta gde sam pauzirao prvi prolaz (bar mi se tako cini jer nisam zapamtio tacno mesto). Nakon toga gubi se svaki pojam sinhronizacije.

ilidan
28.11.2007, 12:18
XMPEG mi je najbolji program za kompresiju, ali kako se ne update-uje, postao je dosta nestabilan sa novijim verzijama kodeka. Ovaj film sam kompresovao 4 puta sa XMPEG, i sva 4 puta dobio razlicite rezultate. Takodje, cesto mi pukne prilikom podesavanja Divx kodeka. Nisam rad, ali mislim da je vreme da napustim XMPEG dok ne izadje nova verzija. Selim se na Dr. Divx i VDMod, u zavisnosti od kodeka.
P.S. Znate li neki AC3 to MP3 a da nije Besweet?

srlle
30.11.2007, 2:54
Predji lepo na novi DivX 6.7 jes da nije free al bar radi u 99.99 % slucajeva kako treba i mani se pauziranja nije to za sitan softver kao sto je Xmpeg (kolko god da je dobar).A i Auto GK je sasvim O.K. ako mene pitas.naravno mozes da se bakces i sa velikim G Knotom ako imas volje.Mene je odavno prosla :) .

ilidan
30.11.2007, 11:35
Ma kakav Gordian Knot, ko ce njime da se zeza. Mislio sam da predjem na Dr. Divx i 6.5.1 kodek koji imam instaliran, ili Avisynth + VDMod sa Xvid kodekom koji mi se svidja sto ima zone pa pristedi bitove na odjavnoj spici, a moze i na uvodnoj. Ovde je problem AC3 fajl a nikako da se naviknem na Besweet i Belight.
Divx, medjutim, ima noise reduction i deinterlace opciju, i brzi je. A Dr. Divx je veoma lako podesiti.
Sto se XMPEG tice, zadrzacu ga.

NenadN
30.11.2007, 18:31
Cini mi se da Radium kodeci imaju nekakav bug na nizim bitrate-ovima ali mislim da ispod 128 ionako ne bi isao.
Nije kao bug vec sam ukljucuje Intesivity Stereo sto postaje destruktivno u smislu kvaliteta na velikom bitrateu.

Inace mozes da uzmes Fraunhofer MP3 encoder iz Windows Media Player-a 11, tako sto ces iz WMP instalacije preko recimo winrara da izvuces fajl l3codecp.acm i da ga kopiras preko postojeceg u c:\windows\system32. Tamo ga mozes zateci pod imeno l3codeca ili l3c.

Predji lepo na novi DivX 6.7 jes da nije free al bar radi u 99.99 % slucajeva Nije problem u video codecu sa druge strane necu koristiti DivX dok je XviD ziv. DivX jednostavno nema kvalitet. Cak je sada DivX Networks odkupio H264 tehnologiju od Mainconcepta, kako li ce i to da u*eru :D

P.S. Znate li neki AC3 to MP3 a da nije Besweet?BeHappy :D

Selim se na Dr. Divx i VDModLicno ti preporucujem da se ne zezas sa DrDivixom, ako oces oneclick veruj mi AutoGK nema zamenu, sa druge strane ako oces nesto vise onda je tu VirtualDub u kombinaciji sa GordianKnot-om ili MeGUI-em sto je najbolja varijanjta. Inace MeGUI bih ti preporucio i da koristis.

Mozda da odustanem od risemplovanja sa 48kHz na 44.1kHz i da radim kompresiju na 48kHz? Takodje, treba da bude ukljucena opcija Corect Fraunhofer codec bug, zar ne?Ne moj da vrsis konverziju iz 48->44 jer time ne dobijas nista, uvek ostavi 48khz jer nema potrebe za downsamligom a takodje origian AC3 zvuk takodje ima samplerate 48khz. I da ta opcija bi trebala biti ukljucena

glitch
1.12.2007, 4:23
VDub mi puca pri svemu ispod 64kbit/s a na 128 je sve u redu. Evo, i na 112 sve OK.
A zasto ne bi spustio sampling ako vec ne gubi nista sa ovim kodecima a frka mu je kako ce klip da spakuje na CD?

NenadN
1.12.2007, 23:56
A zasto ne bi spustio sampling ako vec ne gubi nista sa ovim kodecima a frka mu je kako ce klip da spakuje na CD?Resampling takodje moze da utice na desinhronizaciju, a sa druge strane nece se mnogo dobiti na kvalitetu ako se predhodno downsampluje u 44.1khz, s druge strane encoder sam stvlja lowpass filter koliko je potrebno tako da se razlika nece primetiti koliko desinhronizacija moze da se desi. Na 128kbps lowpass je vec na 16khz od 24khz max tako da nece biti neke vece razlike ako je max 22khz, a lowpas opet na 16khz

ilidan
2.12.2007, 17:03
Od alata nabavih Auto GK, FairUse, Staxrip, Dr Divx i Avisynth+VDMod. Covece, vecina alata se zasniva na Avisynth+VDMod kombinaciji. Sve se svodi na to da li cu doticnu kombinaciju da koristim zasebno ili preko nekog GUI-a.
Sto se tice zvuka, skinuo sam Belight (jos da se naviknem na njega). MeGUI, ako se ne varam, koristi CLI enkodere, ne VFW. Skinucu i njega kad budem imao vremena i materijala za rad. Auto GK radi downsaple, zar ne?

NenadN
2.12.2007, 18:38
Covece, vecina alata se zasniva na AvisynthZasto da ne, jer Avisynth je jedan i jedni i najbolji frameserver koji postoji, i maximalno je optimizovan za sve procesore, a kolekcija internih+externih filtera je ogroma, i svi filteri obicno zavrse mnogo bolji posao nego sto ce to da uradi neki profi alat (Premiere, Vegas, etc)

S druge strane avisynth treba uvek koristiti, jer kao sto rekoh koristi najbolje Audio/Video filtere.

VDubMod se koristi iz prostog razloga, a to je da je ipak kvalitetniji od klasicnog VDub-a odnosno podrzava mnogo vise input streamova, kao i to da radi sa VBR MP3-om, pa cak ima i nativnu podrsku za MKV i H264

Ali takav nacin odnosno VFW treba zaobilaziti u sirokom luku. VDub/VDubMod koriste bas VFW. VFW je zastatreo nacin kodiranja i ima mnogo problema sa novijim koderima kao sto je H264, sa XviD/DivX kombinacijom moze da prodje iz razloga sto oni nemaju referentne b frejmove vec samo obicne, dok H264 ima B-frameove as referens. VFW jednostavno nije bio predvidjen sa radom sa B frejmovima. A iskljucivanje b frejmova smanjuje kompleksnost kodera odnosno smanjuje ukupan kvalitet do 50%

Tako da treba koristi iskljucivo CLI encodere ukoliko zelite max kvalitet, za XviD postoji Xvidencraw cli encoder, i x264 za H264.

Auto GK radi downsaple, zar ne?Ne radi. AutoGK procesuira zvuk takodje preko avisyntha, i prekonjega radi downmix 5.1->2.0 sa Stereo ili DPL2 matricom a posle salje na cli lame encoder.

Sto se tice zvuka, skinuo sam Belight (jos da se naviknem na njega). BeLight je samo GUI (najbolji) za BeSweet koji je dosta napredovao, medjutim sam Besweet projekat je mrtav, tako da ti ne preporucujem da ga koristis, kao sto sam ti gore rekao najbolje je da koristis BeHappy (http://www.box.net/shared/nkihizx1dh) koji inace radi sa AviSynthom i CLI audio encoderima od kojih su Lame za MP3, NeroAAC za AAC i CT(winamp)AAC takodje za AAC, FFAC3 za AC3 i najbolji freeware Dolby coder koji je oduvao komercijalne Aften AC3 encoder, zatim OGG Enc za Ogg i mnogi drugi. Aplikacija je skroz User frendly, samo zahteva avisynth na kompjuteru kao i NET Framework 2.0. Veruj mi zaboravices da si ikada koristio Besweet. S druge strane aplikacija prepoznaje procesorske instrukcije i konverzija je skroz brza.

Takodje mozes da koristis MeGUI za zvuk, jer deo BeHappy-ja integrisan unutar MeGUI-a (BeHappy dev odrzava i MeGUI) tako da rade potpuno isti posao, samo sto BeHappy ima vise filtera.

A takodje mozes i foobar da koristis u ovu svrhu.