PDA

Prikaži potpunu verziju : Foto aparat?


DarkNemos
30.10.2007, 13:22
Zdravo :)

Mozda ovo nije prikladan deo foruma za ovo. Ako nije nek moderi premeste temu. No treba da mi stignu neke pare (300-400 evra) pa sam hteo da kupim sebi neki dobar foto aparat.

Video sam neki nikon u niskom metrou za 40.000 i odlepio :D Neki crn, polu profesionalni :p Ne znam mu oznaku jbg.

No jel imate nekih preporuka za aparat za te pare? Ne bih da kupim neku kantu koja ce se pokvariti :)

Bryan Fury
30.10.2007, 13:42
Ne bih preporučio da kupuješ aparat kome ni tip ne možeš da zapamtiš, samo zato što izgleda crno, moćno i profesionalno.
Mnogo bitnije je pitanje šta ti je uopšte bitno/potrebno? Manuelne opcije, automatske, slikanje po danu ili po mraku, video ili ne, itd.

DarkNemos
30.10.2007, 13:52
Ne bih preporučio da kupuješ aparat kome ni tip ne možeš da zapamtiš, samo zato što izgleda crno, moćno i profesionalno.
Mnogo bitnije je pitanje šta ti je uopšte bitno/potrebno? Manuelne opcije, automatske, slikanje po danu ili po mraku, video ili ne, itd.

Pravo da ti kazem video mi nije uopste bitan. Bitno mi je da imam kvalitetan ( koliko kvalitetan za te pare moze da se kupi). Posto se ne razumem u digitalnu fotografiju (a interesuje me jako) onda ti ne mogu reci. Sve mi je bitno osim videa :)

E sad nesto svrljam po netu i naleteo na ove:

http://www.foto-global.com/Digitalni-fotoaparati-Canon-PowerShot-S5is_1_Canon_858.html

http://www.foto-global.com/Digitalni-fotoaparati-Fuji-FinePix-S5700_1_Fuji_722.html

http://www.foto-global.com/Digitalni-fotoaparati-Fuji-FinePix-S6500fd_1_Fuji_609.html

Bryan Fury
30.10.2007, 13:56
Fuji s6500fd ti je tu najbolji izbor, ali dosta stvari se mora ručno nemstiti i moraš imati određeno znanje iz fotografije da ga koristio onako kako treba. Ako ti ne smeta da se pomučiš (i štošta da naučiš) onda uzmi njega.
U suprotnom uzmi nešto drugo, npr. Canon a710is, s3is i sl. :)

DarkNemos
30.10.2007, 14:38
Fuji s6500fd ti je tu najbolji izbor, ali dosta stvari se mora ručno nemstiti i moraš imati određeno znanje iz fotografije da ga koristio onako kako treba. Ako ti ne smeta da se pomučiš (i štošta da naučiš) onda uzmi njega.
U suprotnom uzmi nešto drugo, npr. Canon a710is, s3is i sl. :)

I meni se on zalepio za oko :D. Bas zbog tih podesavanja i mogucnosti cackanja na objektivu :). Valjda dolazi neki manual uz njega pa cu ga prouciti. Odlicno :D Sav sam hepi :D:D:D

Katmay
30.10.2007, 15:43
Fuji s6500fd ti je tu najbolji izbor, ali dosta stvari se mora ručno nemstiti i moraš imati određeno znanje iz fotografije da ga koristio onako kako treba. Ako ti ne smeta da se pomučiš (i štošta da naučiš) onda uzmi njega.
U suprotnom uzmi nešto drugo, npr. Canon a710is, s3is i sl. :)

Isto koliko "moraš" da podešavaš Fuji S6500, toliko "moraš" i Canon S3 IS ili A710 IS ili stari A510... Svi oni imaju potpuno manuelna podešavanja, polu-automatska kao i potpuno automatski režim... Koliko i šta ćeš da podešavaš zavisi u kom režimu fotografišeš i šta želiš da postigneš...

To što se ne razumeš u fotografiju ne predstavlja nikakav problem. Ako imaš volje i želju, pa još i vremena, veruj mi, ići će kao podmazano :) Ako negde zapne, mi smo tu ;)

:ciao:

DarkNemos
30.10.2007, 16:12
Isto koliko "moraš" da podešavaš Fuji S6500, toliko "moraš" i Canon S3 IS ili A710 IS ili stari A510... Svi oni imaju potpuno manuelna podešavanja, polu-automatska kao i potpuno automatski režim... Koliko i šta ćeš da podešavaš zavisi u kom režimu fotografišeš i šta želiš da postigneš...

To što se ne razumeš u fotografiju ne predstavlja nikakav problem. Ako imaš volje i želju, pa još i vremena, veruj mi, ići će kao podmazano :) Ako negde zapne, mi smo tu ;)

:ciao:

E fala na podrsci :D

Samo jos da stigne kinta :D

Bryan Fury
30.10.2007, 16:31
Isto koliko "moraš" da podešavaš Fuji S6500, toliko "moraš" i Canon S3 IS ili A710 IS ili stari A510... Svi oni imaju potpuno manuelna podešavanja, polu-automatska kao i potpuno automatski režim...

Hm, ako će da koristi s6500 isključivo u automatskom režimu, bolje nek' kupi neki drugi, da ne bi posle bilo da neki upola jeftiniji pravi (skoro) iste slike. :)

Katmay
30.10.2007, 17:41
Hm, ako će da koristi s6500 isključivo u automatskom režimu, bolje nek' kupi neki drugi, da ne bi posle bilo da neki upola jeftiniji pravi (skoro) iste slike. :)

Napomenuo sam to jer te reči moraš da znaš nešto, moraš da podesiš, moraš ovo, moraš ono u startu stvaraju neku odbojnost kod neiskusnijih korisnika, a šteta bi bilo da čovek ne uzme jedan takav aparat zbog takvih stvari.

Kako DarkNemos kaže da ga zanima fotografija, sumnjam da će dugo da se zadrži na automatskom režimu tako da mu višak opcija neće biti na odmet.

nikola87
30.10.2007, 18:43
ja mislim da mu nista vise od s5700 nece trebati, to je i previse za pocetnika a kosta 190E.

Master Neo
30.10.2007, 19:01
Bravo, upravo tako, s5700 je sasvim solidan aparat. Ali ako je bas resio da uplovi u ove vode i da potrosi 400e, i ako bas zeli da se bakce sa manuelnim podesavanjima i eksperimentisanjem, onda je s6500 za njega. Nema potrebe za za davanjem 400e, posto je on oko 300e, a neces primetiti razliku u kvalitetu cak i ako uzmes neki fotoaparat od 400e.

steve89
30.10.2007, 20:11
ja mislim da mu nista vise od s5700 nece trebati, to je i previse za pocetnika a kosta 190E.

:cool:

vidi sta ja radim sa njim sve :D ;)

tema1 (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=21145)
tema2 (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=21619)
tema3 (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=21584)

za pocetak i vise nego dovoljno, da vidis kako funkcionisu manuelna podesavanja i sve to, pa ako te to posle bude jos zanimalo kupis neku perverziju od aparata ;)

a ako bash hoces da das sve pare uzmi s6500 ili s9600, sve zavisi koliko imas ;)

@ neo
pitao si me koliko traju baterije na okupljanju, evo danas su se ispraznile tek, posle ~850 fotografija koje imam na kompu + koliko puta sam slikao pa odmah obrisao ;) u pitanju su alkalne 2350 mAh...

nikola87
30.10.2007, 20:14
ma ja ako budem uzimao dgitalac sigurno cu da uzmem s5700 tu nema dileme, jdi odlican kvalitet za 190E.
Nije mi jasno zasto bi neki amater dao vece pare za digitalac.

DarkNemos
30.10.2007, 20:22
ma ja ako budem uzimao dgitalac sigurno cu da uzmem s5700 tu nema dileme, jdi odlican kvalitet za 190E.
Nije mi jasno zasto bi neki amater dao vece pare za digitalac.

Zato sto ne nameravam da kupima aparat od 200 evra pa da posle 5 meseci ili godinu dana kupujem opet aparat. Ovo kupujem i zavrsavam za duzi period sa kupovinom aparata.

A crni automatski rezim me ne zanima (toliko). Manual rullez :D

Dobro ce biti ako ne uzmem srafciger da vidim sta ima unutra :D:D:D

A cekaj bre nesto mi nije jasno. Po cemu su dobri aparati dobri. Tj u cemu je razlika izmedju digitalca od 100 evra i onog od 1000 evra. Sigurno nije u megapixelima jer gledam neki shnj aparat od 100 evra koji ima 7 megapixela a ovaj s6500 ima 6.1. Jel to makro mod, kvalitet plastike (:)) ili sta vec

steve89
30.10.2007, 20:41
Zato sto ne nameravam da kupima aparat od 200 evra pa da posle 5 meseci ili godinu dana kupujem opet aparat. Ovo kupujem i zavrsavam za duzi period sa kupovinom aparata.

onda uzimaj fuji s9600 ~400e :)

Bryan Fury
30.10.2007, 21:08
A cekaj bre nesto mi nije jasno. Po cemu su dobri aparati dobri. Tj u cemu je razlika izmedju digitalca od 100 evra i onog od 1000 evra. Sigurno nije u megapixelima jer gledam neki shnj aparat od 100 evra koji ima 7 megapixela a ovaj s6500 ima 6.1. Jel to makro mod, kvalitet plastike (:)) ili sta vec

Pa svaki ima neki adut. Da se ne bih puno frljao, evo šta kaže profesionalac:

http://www.bmfoto.co.yu/test/fuji-finepix-f-6500-fd

nikola87
30.10.2007, 21:11
Zato sto ne nameravam da kupima aparat od 200 evra pa da posle 5 meseci ili godinu dana kupujem opet aparat. Ovo kupujem i zavrsavam za duzi period sa kupovinom aparata.

A crni automatski rezim me ne zanima (toliko). Manual rullez :D

Dobro ce biti ako ne uzmem srafciger da vidim sta ima unutra :D:D:D

A cekaj bre nesto mi nije jasno. Po cemu su dobri aparati dobri. Tj u cemu je razlika izmedju digitalca od 100 evra i onog od 1000 evra. Sigurno nije u megapixelima jer gledam neki shnj aparat od 100 evra koji ima 7 megapixela a ovaj s6500 ima 6.1. Jel to makro mod, kvalitet plastike (:)) ili sta vec
e nemoj da se ljutis(nemam lose namere) ali to mi izgleda kao kad bi za pravi auto(da malo uvezbas vodznju) kupio BMW M3. I kazes ma sta da ucim kako se ponasa u saobracaju, sta ce mi iskustvo hocu odmah da vozim 300 na sat.
E sad malo ozbiljno; i ti jeftiniji(kako za koga) aparati imaju neka mauelna podesavanja i na njima jako puno mozes da naucis, znaci s5700 nije samo "point & click" aparat , ima tu svasta da se radi. Samo pokusavam da ti kazem da je mozda bolje da prvo kupis neki "jaci" amaterski aparat pa tek onda neki polu profesionalni dok se ne naucis kako funkcioniseceo ceo taj sistem.

pozz...

Katmay
30.10.2007, 21:26
e nemoj da se ljutis(nemam lose namere) ali to mi izgleda kao kad bi za pravi auto(da malo uvezbas vodznju) kupio BMW M3. I kazes ma sta da ucim kako se ponasa u saobracaju, sta ce mi iskustvo hocu odmah da vozim 300 na sat.
E sad malo ozbiljno; i ti jeftiniji(kako za koga) aparati imaju neka mauelna podesavanja i na njima jako puno mozes da naucis, znaci s5700 nije samo "point & click" aparat , ima tu svasta da se radi. Samo pokusavam da ti kazem da je mozda bolje da prvo kupis neki "jaci" amaterski aparat pa tek onda neki polu profesionalni dok se ne naucis kako funkcioniseceo ceo taj sistem.

pozz...

Pa šta fali BMW-u M3?. U početku neka mu bude uključena kontrola proklizavanja, dinamička kontrola stabilnosti, automatski menja; isl. pa kasnije, kako bude "vežbao", asistencija će mu sve manje biti potrebna zar ne? :)

Ne znam, ergonomija, široki ugao, manuelni zum i sl. su meni jako bitne stavke na koje se uglavnom ne obraća velika pažnja. Tek kasnije, u praksi vidiš koliko bi ti te stvari značile, pogotovo široki ugao, koji će svakome dobro doći kako amateru tako i profesionalnom fotografu.

Sve ovo pričam jer razlika u ceni nije toliko velika koliko u mogućnostima modela 5700 i 6500. Za 300 eura može da se nađe 6500 sa sve karticom, punjačem, baterijama, torbicom...

nikola87
30.10.2007, 21:29
pa cena je veca za 50%, malo li je. Mada opet ako hoce da da >300E za aparat sa kojim ce da uci, onda oK, blago njemu:)

Katmay
30.10.2007, 21:36
pa cena je veca za 50%, malo li je. Mada opet ako hoce da da >300E za aparat sa kojim ce da uci, onda oK, blago njemu:)

Odokativno:

230 eura komplet Fuji 5700
290 eura komplet Fuji 6500

Koliko dobiješ kada dodaš 50% na 230? :)

Ja se povlačim... :)

:ciao:

steve89
30.10.2007, 21:40
Odokativno:

230 eura komplet Fuji 5700
290 eura komplet Fuji 6500

Koliko dobiješ kada dodaš 50% na 230? :)

Ja se povlačim... :)

:ciao:

ja uzeo za 200, pre 2 meseca :) ;) tako da ispada taman ono sto nikola kaze ;)

DarkNemos
30.10.2007, 21:42
e nemoj da se ljutis(nemam lose namere) ali to mi izgleda kao kad bi za pravi auto(da malo uvezbas vodznju) kupio BMW M3. I kazes ma sta da ucim kako se ponasa u saobracaju, sta ce mi iskustvo hocu odmah da vozim 300 na sat.
E sad malo ozbiljno; i ti jeftiniji(kako za koga) aparati imaju neka mauelna podesavanja i na njima jako puno mozes da naucis, znaci s5700 nije samo "point & click" aparat , ima tu svasta da se radi. Samo pokusavam da ti kazem da je mozda bolje da prvo kupis neki "jaci" amaterski aparat pa tek onda neki polu profesionalni dok se ne naucis kako funkcioniseceo ceo taj sistem.

pozz...

Zasto bi se ljutio :). Imas poentu. To priznajem. Ali katmay ima bolju. No u svakom slucaju ne znam koliko ce mi tacno stici. Dal ce 300 ili 400 ili 200 (ako je 200 davicu sve redom :D)

s6500 mi se zalepio za oko :). Bas sam zbog toga otvorio temu da ne bi kupio neku skupu glupost a da mi ne treba ili necu koristiti 2% opcija, ili da je na glasu da je skup a brzo se kvari i sl.

@Bryan Fury

Hvala za link. Fenomenalan :)

edit: Zamolio bih vas samo da bude bez svadji i prepirki da se ne bi zakljucala tema :)

nikola87
30.10.2007, 21:51
ja sam racunao da je s5700 190E a 6500 300E a u stvari je bar u ovoj firmi u kojoj ja gledam
5700- 225E(celo pakovanje)
6500-305 celo pakovanje

tu sam napravio gresku....

Ok ti se mnogo bolje razumes u aparate ako mislis da ovaj vredi 80E razlike(za pocetnika) onda ok...ja se i onako nista ne pitam.

alesandro
30.10.2007, 21:51
Jos jedna od prednosti Fuji s6500fd. Za razliku od 5700. ovaj ima i Face Detection chip, koji automatski prepoznaje lica i izostrava ih. Eto, jos jedan glas za s6500fd. :) Naravno, ti kupi ono sto tebi odgovara.

nikola87
30.10.2007, 21:53
ja uzeo za 200, pre 2 meseca :) ;) tako da ispada taman ono sto nikola kaze ;)

da, sad sam se setio da si ga ti uzeo za 205 valjda sa onim popustom koliko se secam, jel da?

steve89
30.10.2007, 22:00
da, sad sam se setio da si ga ti uzeo za 205 valjda sa onim popustom koliko se secam, jel da?

da, popust kada narucis online ;)

- s5700
- sd 1gb
- Punjač sa 4 punjive baterije
- futrola
- i osnovno - cd, usb, av kabl, uputstvo.

Katmay
30.10.2007, 22:04
da, popust kada narucis online ;)

- s5700
- sd 1gb
- Punjač sa 4 punjive baterije
- futrola
- i osnovno - cd, usb, av kabl, uputstvo.

Zaboravih da on može i SD kartice... Ja računao sa xD... :)

alesandro
30.10.2007, 22:08
Zaboravih da on može i SD kartice... Ja računao sa xD... :)

Da, a 6500 moze samo xD, cisto da ne bude zabune posle! :ciao:

DarkNemos
30.10.2007, 22:59
Da, a 6500 moze samo xD, cisto da ne bude zabune posle! :ciao:

Cek, cek... znam sta su SD kartice (i mikro SD) al sta su xD?

steve89
30.10.2007, 23:28
Cek, cek... znam sta su SD kartice (i mikro SD) al sta su xD?

xD-Picture Card (http://en.wikipedia.org/wiki/XD-Picture_Card)

xd su skuplje i sporije od sd kartica...

tako da, kupi sd ;) ako aparat podrzava ;) :) a s6500fd ne podrzava :o

DarkNemos
30.10.2007, 23:48
xD-Picture Card (http://en.wikipedia.org/wiki/XD-Picture_Card)

xd su skuplje i sporije od sd kartica...

tako da, kupi sd ;) ako aparat podrzava ;) :) a s6500fd ne podrzava :o

Kah.... kao da je to bitno dal je sd ili xD. Mada...

Grrrr.... sad se dvoumim izmedju s5700 i s6500 :D

No kinta je keva pa kad stignu recice mi one :D

DarkNemos
1.11.2007, 18:37
Ok, stigle pare i odlucio sam. Fuji FinePix S5700 :D

Imao sam para i za s6500 ali samo za njega i mozda za memorisku karticu :)

Tako da sam uzeo komplet :D

Fuji FinePix S5700
+ SD 2GB
+ punjac
+ 4x2300 mAh
+ torba
+WT 330C (Stativ)
+Fujiyama UV Filter (25-49 mm)

Mozda mi nece sve ovo trebati za pocetak al bolje imati nego nemati :D

Mislim da sam napravio pravi izbor :)

Naruceno je i stize sutra, najkasnije preksutra :)

Nego uglavnom cu slikati nocu (posto radim od jutra do mraka) pa jel treba nesto posebno da znam za slikanje po mraku?

Hvala svima na savetima i puno pozdrava :alealeee:

nikola87
1.11.2007, 18:46
oooooo svaka cast.... i za divno cudo, jednom i moj predlog da pobedi:alealeee:.
Nego koliko te je sve izaslo?

DarkNemos
1.11.2007, 18:54
oooooo svaka cast.... i za divno cudo, jednom i moj predlog da pobedi:alealeee:.
Nego koliko te je sve izaslo?

Sve izaslo oko 260 evra. Narucio sam ga preko one firme iz treceg posta :D.

Tacno u dinarima je 19909 :D

Po mom misljenju jeftino :)

E sad videcu sta ce mi stici. Da mi ne zapakuju kamen u kutiju umesto aparata :D

nikola87
1.11.2007, 19:03
pa onaj link sto sam ti ja dao je 225E bez stativa i filtera, mada opet ne znam koliko to kosta. Steve je uzeo za 205E.

DarkNemos
1.11.2007, 19:31
pa onaj link sto sam ti ja dao je 225E bez stativa i filtera, mada opet ne znam koliko to kosta. Steve je uzeo za 205E.

Pa o tom linku ti i pricam. Kod te firme sam narucio. Komplet je 225 evra + stativ: 19 evra + UV Filter: 8 evra sto izlazi 252 evra. Ja moram da zamenim 258 evra posto se placa u dinarskoj protivvrednosti ;)

Nego neki savet za nocno slikanje?

oluja
1.11.2007, 19:38
...Nego neki savet za nocno slikanje?
Dobar stativ, eksperimentisanje sa razlicitim duzinama ekspozicije i strpljenje.

:ciao:

DarkNemos
1.11.2007, 19:59
Dobar stativ, eksperimentisanje sa razlicitim duzinama ekspozicije i strpljenje.

:ciao:

Strpljenja imam kolko oces :D

Ovaj stativ valjda ce posluziti (jes da je samo kilo tezak) a duzina expozicije mi je nepoznat pojam :)

steve89
1.11.2007, 20:13
Strpljenja imam kolko oces :D

Ovaj stativ valjda ce posluziti (jes da je samo kilo tezak) a duzina expozicije mi je nepoznat pojam :)

Za taj aparat je max 4s - sto je za noc dovoljno ;)

Za pocetak mozes da koristis A mod - to je Aperture mod (Aperture = Blenda). Sam odredis otvor blende, aparat sam odredi ekspoziciju, zavisno od kolicine izmerenog osvetljenja.

I mogao bi da nadjes po netu neke osnove digitalne fotografije (http://www.jarac.net/foto/?nid=140) i sl. ili da kupis neku knjigu o digitalnoj fotografiji, nisu skupe ;)

Ova je dobra, sad sam je kupio na sajmu:

Digitalna fotografija - Scott Kelby (http://www.mikroknjiga.co.yu/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-306-9)

kinteC
2.11.2007, 16:26
Hm..tek sad videh ovu temu...damn it!

Elem, uzeo si prilicno ok aparat...ali...nista spec.

Kao sto je receno ima expoziciju od max 4" sto NIJE dovoljno za nocno slikanje. Mada ok, ostavlja prostora za experimentisanje. Ako ti apetiti porastu, verujem da ces ubrzo prodati taj aparat i uzeti pravu masinu, dSLR, na pr 350D polovan. Elem, ja sam uvek za polovne stvari, kod boljih aparata, ta razlika polovan/nov je jedva primetna, jer su svi dobro gradjeni, pa se tesko razdrndaju.
Realno, 6500FD bi ti pruzio vise...lako je naci taj aparat polovan, jer ljudi uglavnom nakon tog aparata uzimaju dslr (cena polovnog 6500FD u odlicnom stanju je oko 220e) Ja sam moj fuji s9600 prodao za 280e (sada imam canon 30D :cool:)

Btw, uzmi stativ, bilo koji za 1000din (na pr hama stativ)

alesandro
2.11.2007, 16:28
Hm..tek sad videh ovu temu...damn it!

Elem, uzeo si prilicno ok aparat...ali...nista spec.

Kao sto je receno ima expoziciju od max 4" sto NIJE dovoljno za nocno slikanje. Mada ok, ostavlja prostora za experimentisanje. Ako ti apetiti porastu, verujem da ces ubrzo prodati taj aparat i uzeti pravu masinu, dSLR, na pr 350D polovan. Elem, ja sam uvek za polovne stvari, kod boljih aparata, ta razlika polovan/nov je jedva primetna, jer su svi dobro gradjeni, pa se tesko razdrndaju.
Realno, 6500FD bi ti pruzio vise...lako je naci taj aparat polovan, jer ljudi uglavnom nakon tog aparata uzimaju dslr (cena polovnog 6500FD u odlicnom stanju je oko 220e) Ja sam moj fuji s9600 prodao za 280e (sada imam canon 30D :cool:)

Btw, uzmi stativ, bilo koji za 1000din (na pr hama stativ)

kinteC, koliko kosta dobro ocuvan, dakle polovan, 350D?

kinteC
2.11.2007, 16:33
Oko 350e, dobro ocuvan (da nije presao vise od 20 000 snimaka, jer preko 70 000 treba mu menjati zavesicu koja kosta 100e)

Master Neo
2.11.2007, 16:47
Haha, ima i kilometraza i kod fotoaparata, ne verujem... :rofl: Sad ste me bacili u rebus sa svim ovim predlozima, ne znam sta da uzmem...

alesandro
2.11.2007, 17:05
Haha, ima i kilometraza i kod fotoaparata, ne verujem... :rofl: Sad ste me bacili u rebus sa svim ovim predlozima, ne znam sta da uzmem...

Porsche? :D

kinteC
2.11.2007, 17:09
Ide ovako: bilo koji kompakt (manje vise, svi su isti, biras ih po boji :D ) Onda imas ultra zoom klasu, najvise se izdvaja fuji 6500FD odnos cene kvaliteta. On je ujedno i najpriblizniji dSLR aparatima.(iako jos daleko) Kod tog fujija je dobro sto on tera samog korisnika da istrazuje, experimentise, kvalitet slike vise zavisi od samog korisnika. Ko nauci da koristi taj aparat od A od Š, znace koristiti i vrhunki dslr, sto nije slucaj sa ostalim kompakt aparticima. Ako korisniku ni to nije dovoljno, moze uzeti 350D canon (ili 400D), ali tu cena vec ode u nebesa, jer samo telo aparata nista ne vredi bez objektiva.... Dalje se nizu aparati koji su namenjeni naprednim amaterima sa dubljim dzepom i profesionalcima...20/30/40D canon, nikon D80, D200/300 nikon, 5D canon... 1Dmark II....gde cena prelazi par hiljada evra samo za telo aparata....

Za pocetnika koji voli fotografiju, ne vidim bolji aparat od fujija.

Master Neo
2.11.2007, 17:17
Da, ali vi ljudi ne shvatate da nece svako da vucara ciglu na more, u diskoteku, na plazu... Fuji je cigletina realno gledano, i on je vise za one koji se bave fotografijom... Ja sam nasao ravnotezu i model koji mi se svidja je Canon S3 a mozda i S5 posto su gotovo identicni u dizajnu. Ovih dana ga uzimam. Dobar je fuji ali mnogo velik, a i spor.

nikola87
2.11.2007, 17:20
evo ja nesto da pitam.
Npr kolika je razlika u kvalitetu same slike izmedju npr canon 710is i s5700?

Master Neo
2.11.2007, 17:23
Bolji je S5700, jer, po nekom pravilu svi ultrazoom aparati su klasu iznad obicnih point and click aparata. Uvek bih pre uzeo neki ultrazoom, nego bilo koji compact, pa ne znam kakve performanse on imao, i koliko god megapixela imao...

nikola87
2.11.2007, 17:28
verujem ja da s5700 moze da napravi sliku(kad fino podesavas sve parametre) bolju nego canon ali me zanima situcija kada samo treba brzo nesto da se uslika bez podesavanja.

alesandro
2.11.2007, 17:46
Dobar je fuji ali mnogo velik, a i spor.

Odakle si to iskopao?

kinteC
2.11.2007, 17:59
Da, fuji je spor u odnosu na dSLR, u odnosu na ostale aparate, nikako. Btw, kada ste spomenuli 710 IS, stabilizacija slike dosta znaci. Btw, sto se kvaliteta slike tice, ne moze se porediti bas sa fujijem, isti kadar uslikan fujijem s5700 i canon totalno drugacije izgleda, zbog obrade slike u aparatu i razlike u senzorima. Mozda je to subjektivno, ali ja bih pre u toj kasi uzeo canon-a. Po meni, sve su to igracke, vec sada ima telefona koji prave sasvim solidne fotke (ako aparat sluzi za fotkanje tipa: "cica na sajmu, ja i cica na sajmu, ja i ortaci, moj kucni ljubimac, zurka kod ortaka..itd"

Master Neo
2.11.2007, 20:15
Da ali recimo poredio sam Canon S3 i Fuji s6500, i Canon je dosta brzi, gotovo u svemu, recimo pri brzina od paljenja do slikanja prve slike, pa vreme potrebno da se slika smesti na memorijsku, pa vreme izmedju slikanja dve slike, pa broj slika po sekundi...

@Kintec,

Sto se tiche toga da ima telefona, to je sve boranija u odnosu na bilo koji digitalac, pa cak i ove najobicnije, jer ni Nokia N95 ne moze da se meri sa aparatom od 150e, a kamoli sa nekim ozbiljnijim. Druga stvar, telefoni snimaju krsh video, nemaju dodatna podesavanja...

Master Neo
2.11.2007, 20:18
verujem ja da s5700 moze da napravi sliku(kad fino podesavas sve parametre) bolju nego canon ali me zanima situcija kada samo treba brzo nesto da se uslika bez podesavanja.
Recimo ovaj sto ja uzimam ima vreme od paljenja do prve slike samo 1.8s znaci za dve sekunde ima prvu sliku uslikanu.

nikola87
2.11.2007, 20:22
nisam se lepo izrazio, tako da me ni ti onda nisi najbolje shvatio. Mislio sam koliko ja razlika u kvalitetu slike sa auto podesavanjima na oba aparata.

kinteC
2.11.2007, 20:51
fuji 6500FD je po meni bolji od canona S3 evo zasto: Ima korisniji raspon objektiva, 28-300mm a taj canon ima 36-432mm. Bolje iso performanse, ima raw format. Koliko znam, cim se upali aparat, on je spreman za fotkanje, za razliku od canona koji izvlaci objektiv... Fuji ima zoom ring, manualno zumiranje... U prevodu, fuji ga delje. Jedino sto kod fujija smeta, to je sto nema stabilizaciju slike i sto ima los burst mod. Za tu cenu koliko kosta, nudi i previse.

DarkNemos
2.11.2007, 21:14
Ja evo sad idem da fotkam nesto. Stigao mi je danas :D

@kinteC

Ja mislim da ovaj aparat ima odlicnu cenu/kvalitet. Za mene je dobar za sada. Pazi ja pricam a nisam ga jos ni isprobao kako valja :D. Ti si tu iskusan i znas sta pricas.:)

Imam stalak. Kupio sam i njega (19 evra). Sluzice svrsi :)

Nisam hteo da te smaram sa pm-ovima za savet. Tvoj savet je uvek dobro dosao. :alealeee:

Master Neo
3.11.2007, 0:15
fuji 6500FD je po meni bolji od canona S3 evo zasto: Ima korisniji raspon objektiva, 28-300mm a taj canon ima 36-432mm. Bolje iso performanse, ima raw format. Koliko znam, cim se upali aparat, on je spreman za fotkanje, za razliku od canona koji izvlaci objektiv... Fuji ima zoom ring, manualno zumiranje... U prevodu, fuji ga delje. Jedino sto kod fujija smeta, to je sto nema stabilizaciju slike i sto ima los burst mod. Za tu cenu koliko kosta, nudi i previse.Canon ima flip and twist ekran, bolji video, duze baterija traje, veci zum, manji je fotoaparat, stabilizacija slike... Pa ne bih bas rekao da ga delje, a da. Canon je brzi.

kinteC
3.11.2007, 3:06
Uzmi u ruke jedan aparat, i uzmi bilo koji canon iz ultra zoom klase u drugu ruku... probaj da uhvatis neku akciju na brzinu. Pre ces uspeti to sa fujijem 10000% provereno. U 99% slucajeva je bitnija sirina objektiva, nego tele mogucnosti. Sto se tice ekrana koji se rotira, nije losa stvarcica, mada je bolje imati kvalitetno trazilo. Ja sam imao fuji s9600 i nisam jos video ni jedan aparat ultra zoom klase da je bolji od tog fujija. fuji 6500fd je mladji brat, ali gotovo da ima sve opcije kao 9600.

Inace, prednosti kao sto su "manji je aparat" i "ima bolji video" onda bolje uzeti mobilni telefon...a i opet, fuji ima odlican video zapis, moze da se zumira u toku snimanja, 30fps, 640x480...gde ces bolje od toga?

Master Neo
3.11.2007, 3:25
Uzmi u ruke jedan aparat, i uzmi bilo koji canon iz ultra zoom klase u drugu ruku... probaj da uhvatis neku akciju na brzinu. Pre ces uspeti to sa fujijem 10000% provereno. U 99% slucajeva je bitnija sirina objektiva, nego tele mogucnosti. Sto se tice ekrana koji se rotira, nije losa stvarcica, mada je bolje imati kvalitetno trazilo. Ja sam imao fuji s9600 i nisam jos video ni jedan aparat ultra zoom klase da je bolji od tog fujija. fuji 6500fd je mladji brat, ali gotovo da ima sve opcije kao 9600.

Inace, prednosti kao sto su "manji je aparat" i "ima bolji video" onda bolje uzeti mobilni telefon...a i opet, fuji ima odlican video zapis, moze da se zumira u toku snimanja, 30fps, 640x480...gde ces bolje od toga?
Pazi, ne idem ja sad na to da se ubedjujem sa tobom da je bolji Canon, naprotiv, tebe puno cenim, pogotovo oko fotoaparata. Takodje, ne tvrdim da je Fuji los, naprotiv, odlican je. Samo, fotoaparat koji budem uzeo, puno ce se koristiti na putu, posto keva dosta putuje, a i ja. E sad, da je fotoaparat samo za mene, na keca bih uzeo Fuji, jer znam sta sve moze, i koliko ga ljudi hvale da je dobar. Ali posto je i za kevu, kako leba ti da joj objasnim onako komplikovan uredjaj kao sto je s6500. Bre trebala bi 3 meseca da ima kurs i obuku i praksu... Meni to nije frka, volim da eksperimentisem, ali posto ona daje pola para, ne mogu da je zeznem i da uzmem Fuji-a pa posle da je mucim sa objasnjavanjem i ucenjem...

Ne znam, videcu jos, mozda je i ubedim za Fuji. Nego reci ti meni jel puno tesko da se podeshava S6500? Jel ima neke auto modove? Da joj nashtelujem to pa nek tera :D

kinteC
3.11.2007, 11:13
Nema brines, aparat ima sve "noob" modove :D Moze da se koristi kao svaki drugi aparat, a kad zatreba nesto vise, da se iskljuci automatika, i tada je to lako...

steve89
3.11.2007, 12:51
Pokazes joj kako da okrene onaj tockic na sp i da tu izabere neki od modova:

- portrait
- landscape
- sport
- beach
- museum
- fireworks
- sunset
- snow
- night
- party
- flower
- text

To je na mom aparatu, s5700, mislim da na s6500 ima za landscape mod posebno mesto na tockicu :icon_scra Moze da koristi i natural light mod...

I sto kintec kaze, nije nista komplikovano, samo dok vidis gde se sta podesava i za sta sluzi ;)

Procitaj uputstvo, sve je lepo objasnjeno na ~150 strana :D ;)

:ciao:

alesandro
3.11.2007, 13:06
sve je lepo objasnjeno na ~150 strana :D ;)



Cirka :D

Koliko bese s6500df ima automatic zoom? Znam da nije uopste bitan, ali da pitam. :0

steve89
3.11.2007, 13:16
Cirka :D

Koliko bese s6500df ima automatic zoom? Znam da nije uopste bitan, ali da pitam. :0

Nije toliko obimno kako izgleda ;) :)

Mislis opticki? 10,7x

alesandro
3.11.2007, 14:21
Nije toliko obimno kako izgleda ;) :)

Mislis opticki? 10,7x

Haha, ne, bas automatic.

kinteC
3.11.2007, 16:28
Sta vi pricate :)

6500fd ima objektiv 28-300mm F2.8-4.9 manualno se zumira, sto je bolje. E sad za one koji ne razumeju, ovaj broj 28mm predstavlja sirinu kadra koju moze neki objektiv da uhvati, a 300mm predstavlja zoom. F broj predstavlja otvor blende, sto je broj manji, to je otvor veci, prolazi vise svetlosti, i moze se slikati pri slabijem osvetljenju.

Vladimir Majakovski
5.11.2007, 17:52
Ja imam od prije 2 mjeseca Fuji S6500FX. Aparat je vrh. To sto je glomazan je sasvim normalno. Volim da fotografisem, ali nemam prevelikog iskustva sa ovakvim aparatima. No, snadje se covjek brzo... Na dobro se uvijek lako navikne :)! Interesuje me jedna stvar. U aparatu mi je stara moja kartica od 256 MB. Hocu da kupim od 1 GB ili 2 GB. MOlim za preporuku gdje kupiti najpovoljnije tu karticu? U Srbiji naravno jer su u CG skuplje.
Imam njegovo upustvo na engleskom, a imam i prevod na srpski tako da nema zime. A uvijek ostaje automatsko podesavanje...
Posebno mi se dopada zum na objektivu, a pored gore navedenih mana ima jos jedna. Lako se moze desiti da nehoticno umjesto jednog obrisete sve sa memory card. Aparat ima i 10-ak MB interne memorije ako kome nesto znaci.
Video zapis je dobar. filmski. U takve zapise se super uklapa nacin zumiranja.
Sve u svemu aparat je za sve pohvale :tapsh: