PDA

Prikaži potpunu verziju : dns


nighthawk
28.10.2007, 23:05
Ajmo linux experti - hocu da postavim dns server na virtuelnoj masini, znaci vazno je da radi sa sto je moguce manje rama (ne dam mu preko 32 MB, a hocu i manje). Na njemu ne bi bilo preko 100 zapisa, a trebalo bi da prikuplja kes.

Dakle koja distribucija (moze i bez GUI-a) i koliko rama treba za to?

stesha
29.10.2007, 15:23
Ubuntu server 6.06 LTS, recimo, jer dobijas 5 godina podrske (security updates) od strane Canonical-a (kompanije koja ga razvija). Jedino sto ti treba je 64 MB RAM-a (sto prelazi okvire gore pomenute virtuelne confe) i 500 MB prostora na hard disku (minimum requirements)... Linux newbie;)

browser
30.10.2007, 4:22
Ja glasam za Ubuntu server 6.06 LTS. Radi dobro i Debian-4.0r1, ali je prvopomenuti "lakši" za makinu.

GoranSTX
30.10.2007, 9:03
Slackware, bez X-a. Dobro podesen, mislim da bi mogao da zadovolji zeljene specifikacije. Opet, najbolje je naci nekoga ko ima iskustva sa DNS serverima pa iz prve ruke saznati sve informacije.

Bez namere da bilo koga uvredim, mozda da posetis neki od domacih linux foruma pa tamo pitas za savet, ovde ipak nije usko strucna publika...

holodoc
30.10.2007, 13:09
Mali hint. Gentoo :) Veliki broj DNS i mail servera, pre svega, baziran je na Gentoo-u (među njima je i solidan broj nekih naših ozbiljnijih provajdera :D ). E sad par eventualnih razloga protiv.

Limit od 32MB koji si postavio za OS je poprilično mali i relativno sam siguran da ne bi bilo dovoljno da poteraš jedan solidno upošljeni DNS sa samim OS-om čak i bez X-a. Mislim, postoji verovatnoća da će raditi ali opet 64MB RAM-a je po meni neki minimum minimuma ili da eventualno povećaš swap ali to ne preporučujem ako nameravaš da taj DNS eksploatišeš.

S druge strane Gentoo je poznat po jednoj maloj stvarčici... Svaku božju stvar ima sam da kompajliraš i podešavaš :) Iako navodno postoji skoro 1000 različitih paketa za njega nemoj da se preterano oslanjaš na to jer ćeš bukvalno sve (od osnova podešavanja BIND-a pa do nekih sitnijih crevaca) podešavati ručno :) Sreća u ovoj nesreći je što Gentoo nudi stvarno solidnu dokumentaciju na svom sajtu.

Preseci, podeli...

PDarko
30.10.2007, 19:07
A šta mislite o nekoj BSD distribuciji?

attitude
30.10.2007, 23:32
Debian i nece te boleti glava ;)
Generalno, radice bilo koju umes da namestis. Poredjenja radi, Debian Woody je radio i bio upotrebljiv sa sve X-a i GNOME-a 1.4 na P1 100MHz i 16MB memorije, dok sam Sarge na primer dizao na Dell P1 masini sa 32MB rama, gde su trcali Apache, MySQL, Postfix, NFS.

http://www.debian.org/CD/netinst/#netinst-stable
Ovde imas netinstall CD za stable koji ce ti instalirati minimalni sistem. Dalje instaliraj sa neta, samo ono sto ti treba. Ukoliko ti okolnosti dozvoljavaju, mozes instalirati 2.4 kernel, imaces malo slabije performanse nego sa 2.6 ali je manje hardverski zahtevan. Tacnije, nisam nikada probao benchmark 2.4 vs 2.6 na oskudnom hardveru, ali 2.6 okvirno koristi malo vise reusrsa od 2.4.

salac
1.11.2007, 20:57
Mozda bi terbao da razmislis o instalaciji djbdns-a koji je manje memorijski zahtevan od binda.