PDA

Prikaži potpunu verziju : SK na wap


PCmaster
14.10.2007, 14:38
Smatrate li da bi bilo dobro kada bi se napravio SK forum posebno prilagodjen za mobilne telefone. Preko opere na vecini telefona je to neprekidno a na novije opere tipa 4.1beta 4.2 beta jede dosta kilobajta, a kilobajti su novac.
Zato da napravim mali rezime. Da li bi ste zeleli da postoji i (wap.sk.co.yu/forum)???

ZoranM
14.10.2007, 14:43
Imas verziju foruma bez slika: http://www.sk.co.yu/forum/archive/index.php/
Ali ona prikazuje veci broj teksta na stranici, pa je nezgodne za teme u kojima se na siroko raspravlja. Medjutim, za manje teme je korisna usteda.;)

donator99
14.10.2007, 14:47
Skroz se slazem da se napravi SK forum za wap.
Kad mi nije komp pri ruci Opera je jedini spas, a SK mi pojede sav kredit...

Dimo
14.10.2007, 15:05
A i generalno, bivstovanje na bilo kojem vecem forumu na telefonu u njegovom izvornom obliku je pravo mucenje.

Bryan Fury
14.10.2007, 15:13
Protiv sam. Mogu samo preneti iskustva sa ES-a na primer. Postoji wap verzija foruma, ali se slabo koristi jer se ne može porediti sa upotrebljivošću koja se dobije kad se forum koristi iz Opere Mini. Takođe, potreban je neko ko će sve to uraditi/prilagoditi/održavati što nije mali posao, a na kraju svega opet to neće biti ni blizu onog što može Opera Mini.
A nije ni wap verzija besplatna, tj. i ona generiše neki protok. Možda je to nešto manje nego iz Opere, ali mislim da ne vredi truda. Osim ako je neko baš raspoložen da bude dobrovoljac. ;)

PCmaster
14.10.2007, 15:53
Protiv sam. Mogu samo preneti iskustva sa ES-a na primer. Postoji wap verzija foruma, ali se slabo koristi jer se ne može porediti sa upotrebljivošću koja se dobije kad se forum koristi iz Opere Mini. Takođe, potreban je neko ko će sve to uraditi/prilagoditi/održavati što nije mali posao, a na kraju svega opet to neće biti ni blizu onog što može Opera Mini.
A nije ni wap verzija besplatna, tj. i ona generiše neki protok. Možda je to nešto manje nego iz Opere, ali mislim da ne vredi truda. Osim ako je neko baš raspoložen da bude dobrovoljac. ;)

Pa normalno da je upotrebljivost manja ali je bitno da moze da se cita odatle lako i brzo sa default browsera. A sto se tice odrzavanja, veruj mi da je to u interesu sk, da ima sto vise clanova, a neamju svi pc.

PCmaster
14.10.2007, 15:53
A i generalno, bivstovanje na bilo kojem vecem forumu na telefonu u njegovom izvornom obliku je pravo mucenje.

Slazem se u potpunosti sa tobom. :dedica:

PCmaster
14.10.2007, 15:55
Imas verziju foruma bez slika: http://www.sk.co.yu/forum/archive/index.php/
Ali ona prikazuje veci broj teksta na stranici, pa je nezgodne za teme u kojima se na siroko raspravlja. Medjutim, za manje teme je korisna usteda.;)

Nesto slicno ovome bi bilo pozeljno stvoriti.

holodoc
14.10.2007, 16:06
Pa normalno da je upotrebljivost manja ali je bitno da moze da se cita odatle lako i brzo sa default browsera. A sto se tice odrzavanja, veruj mi da je to u interesu sk, da ima sto vise clanova, a neamju svi pc.
Na samo pitanje bi morao da odgovori neko iz Redakcije ali gledano čisto sa tehničke strane u pitanju bi bio veoma zahtevan i poprilično težak posao za koji nisam baš siguran da bi se na kraju isplatio, ako se uzme u obzir koliko korisnika pristipa forumu putem svojim mobilnih telefona :(

PCmaster
14.10.2007, 16:13
Na samo pitanje bi morao da odgovori neko iz Redakcije ali gledano čisto sa tehničke strane u pitanju bi bio veoma zahtevan i poprilično težak posao za koji nisam baš siguran da bi se na kraju isplatio, ako se uzme u obzir koliko korisnika pristipa forumu putem svojim mobilnih telefona :(

Ali uuuuupravo tu lezi i problem. Niko skoro ni ne pokusava da pristupi forumu sk preko telefona jer su vec pokusali i razocarali se. AMAN redakcijo, ovo ce vam se isplatiti, a ako ne evo slobodno mi odrubite glavu. Ja sam poznajem preko 60-oro dece iz osnovne, mojih drugova, drugarica koji redovno idu na sk i zanimaju se za novitete i probleme u elektronskom svetu. Vodio sam sa njima diskusiju o ovome jos od pre godinu dana, ali se na danasnji dan usudih da ovo i javno prezentujem.

holodoc
14.10.2007, 16:33
Možda je tako ali obzirom da sam možda jedan od retkih moderatora koji prati i kolonu "User agent" u "Ko je online" opcijama procenat ljudi koji prati forum putem svog mobilnog telefona je jako jako mali i u suštini su veoma retki takvi posetioci. Evo primera radi u ovom trenutku samo jedan od korisnika (pozdrav Sarmice :D) prati ovaj forum putem "Opere mini".

edit: Ne kažem da bi to bila loša opcija. Čak i ja ponekad se zakačim na SK putem telefona ali vBulletin ne podržava nativno nekakvu specijalnu verziju za WAP telefone pa bi bilo potrebno mnogo vremena da se tako nešto odradi. Po meni veoma, veoma loš odnos korist-cena ;)

Bokile
14.10.2007, 16:34
Protiv sam,em sto je sporo,em sto smara,dok se strana ucita treba 100 godina,o kreditu da ne govorim...

Bryan Fury
14.10.2007, 16:35
Naravno, ako redakcija zaključi da im se isplati, nemam ništa protiv - ja ću verovatno i dalje koristiti Operu Mini. Ali (lično) čisto sumnjam, ipak je to dosta veliki i zahtevan posao, a potencijalne koristi prilično male.

Bokile
14.10.2007, 16:57
Naravno, ako redakcija zaključi da im se isplati, nemam ništa protiv - ja ću verovatno i dalje koristiti Operu Mini. Ali (lično) čisto sumnjam, ipak je to dosta veliki i zahtevan posao, a potencijalne koristi prilično male.

Ne znam kakvu korist bi imala redakcija sa tim?

PCmaster
14.10.2007, 18:09
Napravite vi wap adresu pa onda ako se isplati posle jedno - meseca onda prosto adresu brisite. KO NE RISKIRA TAJ NE PROFITIRA>:to_care:

ForceWare
14.10.2007, 18:12
Prevelik je to posao za 10tak korisnika mesečno.

Uostalom wap adresa bi bila neka 4-5kb veličine a u OperiMini je veličina duplo veća tako da se i ne isplati za tih nekih dinar dva (koliko već) pa i nije toliko ni bitno.

SirDuck
14.10.2007, 18:14
KO NE RISKIRA TAJ NE PROFITIRA>:to_care:

Osim sto ovde ne bi profitirali i da uspe i da ne uspe :D

Gorankx
14.10.2007, 18:28
Mislim da bi trebalo da postoji.
@SirDuck91 uspeo bi sigurno.
Da nije posao jeste.

PCmaster
14.10.2007, 18:54
Prevelik je to posao za 10tak korisnika mesečno.

Uostalom wap adresa bi bila neka 4-5kb veličine a u OperiMini je veličina duplo veća tako da se i ne isplati za tih nekih dinar dva (koliko već) pa i nije toliko ni bitno.

Ma nije tu bitna Opera mini. Ima ljudi koji imaju slabije telefone, koji cak nisu ni u boji, pa preko gsm-a idu na net. Mnogo je lakse ici sa gprs-om i gsm-om na wap nego na www adrese. Ja te ne razumem, pa neces ako bogda ti sam biti u tom poslu!!!!:n-cc2:
10-ak korisnika, mnogo ih je vise a i ti to znas.
Pa na forumu stavite vesti npr. SK NA NOVOJ WAP ADRESI,JEFTINIJE, BRZE za korisnike mobilnih telefona.:-D

holodoc
14.10.2007, 19:03
Ma nije tu bitna Opera mini. Ima ljudi koji imaju slabije telefone, koji cak nisu ni u boji, pa preko gsm-a idu na net. Mnogo je lakse ici sa gprs-om i gsm-om na wap nego na www adrese. Ja te ne razumem, pa neces ako bogda ti sam biti u tom poslu!!!!:n-cc2:
10-ak korisnika, mnogo ih je vise a i ti to znas.
Pa na forumu stavite vesti npr. SK NA NOVOJ WAP ADRESI,JEFTINIJE, BRZE za korisnike mobilnih telefona.:-D
Onome ko ima nameru da se kači na SK forum preko GSM-a bolje je da kupi laptop i da se prišljamči na 3G :) Biće mu jeftinije ;)

Drixsus
14.10.2007, 19:51
Pa postoje ljudi u pokretu kori moraju odgovarati na poruke:kreza:

glitch
14.10.2007, 19:53
Kakav pokret? Otpora?

ForceWare
14.10.2007, 19:55
Pa postoje ljudi u pokretu kori moraju odgovarati na poruke:kreza:
E to je već zavisnost. :D

Drixsus
14.10.2007, 20:00
Pa i u otporu!Samo mislim da mito i korupcija nije dovde stigla!

glitch
14.10.2007, 20:03
Pa i u otporu!Samo mislim da mito i korupcija nije dovde stigla!
Kakve to veze ima sa wap sk-om?

Dimo
14.10.2007, 20:06
Protiv sam,em sto je sporo,em sto smara,dok se strana ucita treba 100 godina,o kreditu da ne govorim...
Pa WAP varijanta bi upravo smanjila potrosnju kredita, sto je osnovna prednost. Oko sporosti ucitavanja, tako je i sa WAP i sa obicnom verzijom foruma preko Opere Mini, tu nema pomoci.

Drixsus
14.10.2007, 20:22
Ne smemo li malo da popricamo!:qliranje:

holodoc
14.10.2007, 20:50
Pa WAP varijanta bi upravo smanjila potrosnju kredita, sto je osnovna prednost. Oko sporosti ucitavanja, tako je i sa WAP i sa obicnom verzijom foruma preko Opere Mini, tu nema pomoci.
Hm da vidimo malo brojke :D

ADSL (512kbps FLAT, mesečna pretplata 1400 dinara): 0,0087 din/MB (računato da mesec ima 30 dana)

Klasičan dialup (35 dinara/h, uračunati impulsi): 1.98 din/MB

GPRS pristup (0,05 din/KB): 51,2 din/MB

Matematika kaže da bi saobraćaj WAP aplikacijom da bi dostigao troškove ADSL pristupa trebao da se smanji 5885,05 puta a za dialup 25,85 puta :)

PS. Ume li ko da sabije saobraćaj forumske aplikacije 6000 puta!? :D

Dimo
14.10.2007, 21:00
E jbg brate, veze nemam iz matematike, dzaba si mi crtao i objasnjavao :) Ali znam tablicu mnozenja, sto je za svako postovanje :kreza:
Predpostavljam da bi se sa WAP varijantom brze ucitavale strane, kao i cio forum, sto bi dovelo do manjeg utroska kredita.

Bryan Fury
14.10.2007, 21:17
Ovde nije poenta upoređivati wap pristup sa adsl-om (što nema nikakvog smisla), već da li ima bitne razlike između (troškova) pristupom full verziji iz Opere mini ili pristupom na wap sajt. Ja smatram da nema bitne razlike, odnosno da ako se i uštedi neki dinar, gubi se (drastično) na funkcionalnosti. Plus što sumnjam da postoji dovoljno korisnika wap-a koji bi opravdali čitav trud oko razvoja wap verzije sajta.

rudar
14.10.2007, 21:22
Za!

:tapsh::tapsh::tapsh: - za ideju !

ilidan
14.10.2007, 22:41
Sto ne bi bilo funkcionalno? Pogledajte Prodigits forum.

Deusdies
14.10.2007, 22:51
Interesantno je što besplatan forum sistem Simple Machines (poznatiji kao SMF) ima ugrađenu podršku za WAP, WAP2 i IMode. Čudi me da vBulletin to nema? (PS: ne računamo onu Lo-Fi verziju)

ForceWare
14.10.2007, 22:54
Sto ne bi bilo funkcionalno? Pogledajte Prodigits forum.
Ovo nije chat & dating portal.

Loodi
15.10.2007, 0:09
Ja bi bio za da se napravi takva verzija jer kad god nisam kuci ili u BG-u moram preko mobilnog da vidim sta se desava, npr moram negde da idem a upao sam u neku zanimljivu pricu sa nekim u nekom topicu...i ko ce da ceka dok se vrati kuci za PC :) . Imam Operu na mom K700i ali mislim da bi wap verzija foruma sa cisto tekstualnom formom bila bolja jer bi kako su vec neki rekli "jeo" manje kilobajta.

Bojan
15.10.2007, 0:19
Ajde ja ću Vam razjasniti nešto, pa da završimo sa ovom raspravom.

Treba da shvatite da mi nismo razvojni tim Jelsoft Enterprises-a. koji su inače tvorci ovog softvera za forum (vBulletina). Mi nismo ti koji mogu da Vam izađu u susret sa ovim što zahtevate. Pre postavljanja teme porazmislite malo da li su neke stvari do nas, ili do samog softvera foruma.

U svakom slučaju, ukoliko imate još ovakvih predloga, koji su stvarno na svom mestu, slobodno se obratite na sledeću adresu: http://www.vbulletin.com/contact.php, a za korisnike koji se povezuju preko WAP-a tu je http://www.sk.co.yu/forum/archive/index.php i to je sve što mi možemo da uradimo.