PDA

Prikaži potpunu verziju : Koliko naplaćujete sat kao frilenseri?


no729
13.10.2007, 4:09
Cuo sam razne price od raznih ljudi u vezi cene sata jednog programera kod nas. Neki traze i po 40€/sat dok su drugi spremni da rade i za 5€/sat. Zanima me da li neko od vas radi kao freelancer i koliko naplacuje?

Stevvan
13.10.2007, 8:38
Ja jos nikad nisam radio za novac, tako da nisam bas kompetentan, ali bih trazio onoliko koliko je projekat zahtevan. Koliko sam pratio price na ovom forumu, uglavnom se cifra vrti oko 5-10 €.

Marko_L
13.10.2007, 18:51
Pa to je normalno. Nemaju svi programeri iste mogućnosti, isto znanja, isto iskustva, iste sposobnosti da rade pod pritiskom zbog kratkih rokova (ono što se u svetu zove deadline, a kod nas "hića brate" :)), pa da postoji fiksna cena po satu, tako da je to što si čuo iz priča i jeste tačno. Dakle, neiskusan programer, koji tek počinje da radi, treba da radi i za džabe (a za 5 evra po satu da peva) dok ne stekne iskustvo. 20 evra (mada bih pre rekao dolara) je neki prosek koji može da uzme programer koji ima neko iskustvo iza sebe i dovoljno znanja da svaki posao privede kraju. Cifre od 40 evra po satu jesu retke, ali ne i nemoguće. Toliko recimo uzimaju eksperti koji mogu da urade ono što retko ko može, kao i bilo koji programer kada postoji jako kratak deadline. Recimo, dođe baja i kaže, "E treba mi to i to, za sutra uveče, HITNO !", a ti mu kažeš "Kad je nešto hitno, mora da je bitno... ok to ti 50 evra sat.".

EclipsE
13.10.2007, 20:47
Kako ja mogu da budem freelancer? :D

Stevvan
13.10.2007, 21:02
Odes na google kucas freelancer i izacice ti bar tri sajta :D Btw, ja sto sam malo zagledao mislim da nema leba da tako trazim posao preko neta jer se na tim sajtovima obicno prijave njih 10 za neki projekat. Jos sam ja zelen :D

no729
13.10.2007, 21:24
Odes na google kucas freelancer i izacice ti bar tri sajta :D Btw, ja sto sam malo zagledao mislim da nema leba da tako trazim posao preko neta jer se na tim sajtovima obicno prijave njih 10 za neki projekat. Jos sam ja zelen :D

Da i obicno to budu 10 indijaca koji 'oce da rade i za 2€ na sat :opanachke

Marko_L
13.10.2007, 22:20
Da, ali zato, obično ono što oni urade i vredi upravo toliko. Imao sam prilike da ispravljam jedan projekat koji su radili neki indijci, veruj mi, uopšte nije zahvalan posao... loše isprojektovana baza, špageti kod, komentari u kodu napisani na tarzansko-engleskom (tipa "thus is aruy of numbars")... užas. Indijci uglavnom nisu konkurencija... jedino što ih ima mnogo, pa se čini da ne može da se dođe na red od njih, jer na svakom poslu čim se pojavi u startu ima 20 bidova. Međutim, većina tih bidova su u stilu "Pliz giv mi diz džob, aj nid mani... plizzzzz...". Takve poslodavci odj*ebu u startu. Doduše, desi se da neki od njih i dobije šljaku, jer stvarno nude rad za male pare (tipa ceo web sajt za 5-10$), ali obično uskoro osvane repost za isti taj posao :) Meni su par puta preoteli posao ispred nosa, ali sam kasnije ukapirao da to i nije neka šteta, jer poslodavac koji misli da može da dobije ne znam ni ja kakav kvalitet za 10$, obično nije neko sa kim želiš da sarađuješ. Ima i indijaca eksperata, koji stvarno ozbiljno rade, ali takvi ne biduju na projektima manjim od 500-1000$.

Stevvan
14.10.2007, 12:33
Ima i indijaca eksperata, koji stvarno ozbiljno rade, ali takvi ne biduju na projektima manjim od 500-1000$.

Pa onda oni vise nisu indijanci ako se nevaram:)

rudar
14.10.2007, 16:38
Pa onda oni vise nisu indijanci ako se nevaram:)
:D:D:D:D

Ovdje je, koliko sam shvatio, rijech o Indijcima* a ne Indijancima** :D

*Ljudi koji zive u indiji
**Starosjedioci Amerike

:D:D:D

Stevvan
14.10.2007, 17:30
Au pogresno sam procitao! :boodala: :rofl:

Bokile
14.10.2007, 17:34
Pa realno,platio bih nekom programeru 20 evrica,osim ako on ne traži vise,ili moji kriterijumi za neki program nisu visoki...

no729
18.10.2007, 1:24
Pa realno,platio bih nekom programeru 20 evrica,osim ako on ne traži vise,ili moji kriterijumi za neki program nisu visoki...

Pa i ja nesto razmisljam da je 20€ neka realna cena (podrazumeva se da govorimo o angazmanu iskusnog programera koji ima godine iskustva i komercijalne, "žive" projekte za sobom) Mislim sve manje od ovoga je smesno. Pogledajte samo koliko uzimaju vodoinstalateri, moleri, itd. ... ne zelim da vredjam nijednu profesiju ali ipak je ovo nesto drugo.

Ovo nas dovodi do zakljucka da ako imam projekat koji zahteva mesec dana rada to je ~26 dana tj. 208 sati (8 sati / dan) sto ce reci da klijent treba da plati ~4100€. Dajem ovaj primer upravo iz razloga to imam jedan takav projekat i sto veoma sumnjam da ce klijent hteti da plati ovu sumu. Ovo je i jedan od razloga sto sam uopste i pokrenuo temu da cujem iskustva drugih povodom ove problematike.

Realno mislim da cu izvuci izmedju 1500 - 2000€ max za ovaj posao ali to onda znaci da radim za manje od 10€ na sat (7 - 10€ na sat) sto je smesna cifra.

Marko_L
18.10.2007, 3:31
Pa pazi, u Srbiji je intelektualni rad jako potcenjen. Kad dođe čovek da popravi veš mašinu i traži 3.000 dinara, našem čoveku to ne izgleda mnogo, jer se ovaj mučio, saginjao, otvarao-zatvarao mašinu... međutim kada nekome trebaš da odradiš program, on na to gleda kao, pih on sedi u toplom, pijucka kaficu i kucka, gde to može da vredi više od 20 evra. Naš čovek jednostavno ne računa na to da je programer svoj posao učio godinama i stalno mora da se usavršava, dok servisiranje veš mašine možeš da naučiš za 15 dana ako imaš imalo mozga u glavi. U normalnim zemljama se programiranje, kao i bilo koji intelektualni rad visoko ceni. Ilustracija toga je i slučaj jednog mog prijatelja koji je nekom tipu radio aplikaciju za prijavljivanje radnika. Aplikacija je trebalo da ima login ekran i dugme za prijavu kad dođe na posao i odjavu kada ode sa istog. Jedva je izvukao 20 evra, doduše i radio je možda oko sat-dva. Međutim desilo se da je nešto malo posle toga radio sličnu aplikaciju za jednog Amera, a jedina je razlika bila u tome što su se kod ovog drugog radnici prijavljivali preko fingerprint uređaja, što je u praksi značilo dvadesetak linija koda više i dodatnu tabelu u bazi za čuvanje otisaka prstiju. Za taj posao je uzeo 200$ i još ga čovek častio sa 50$.

Augustus
28.1.2008, 19:07
Naleteh na zanimljivu temu....

Ovo nas dovodi do zakljucka da ako imam projekat koji zahteva mesec dana rada to je ~26 dana tj. 208 sati (8 sati / dan) sto ce reci da klijent treba da plati ~4100€. Dajem ovaj primer upravo iz razloga to imam jedan takav projekat i sto veoma sumnjam da ce klijent hteti da plati ovu sumu. Ovo je i jedan od razloga sto sam uopste i pokrenuo temu da cujem iskustva drugih povodom ove problematike.

Realno mislim da cu izvuci izmedju 1500 - 2000€ max za ovaj posao ali to onda znaci da radim za manje od 10€ na sat (7 - 10€ na sat) sto je smesna cifra.


Ne znam sta bih rekao na ovo. Ili svaka cast no729 na znanju i iskustvu ili ne preteruj. 4100€ mesecno MOZDA moze da zaradi recimo veoma kvalitetan Symbian programer (a znamo koliko je to jednostavno biti) ili fantastican arhitekta informacionih sistema ili neki teski DSP programer.

Za ostale cisto sumnjam da mogu naci posao koji je ovako dobro placen.


a jedina je razlika bila u tome što su se kod ovog drugog radnici prijavljivali preko fingerprint uređaja, što je u praksi značilo dvadesetak linija koda više i dodatnu tabelu u bazi za čuvanje otisaka prstiju. Za taj posao je uzeo 200$ i još ga čovek častio sa 50$.

Evo jos jednog razloga zasto je jako tesko naci dobro placen freelance projekat(ne kazem nemoguc). Takav projekat je potrebno raditi mesec dana da bi se dobio kvalitetan softverski poizvod (sa kompletnom pratecom dokumentacijom itd.) Ovakav program kad se prodaje kosta minimum 200$. Dakle proizvodnja mora kostati vise. Ali to su boljke freelance-a. Osnovna namena freelance-a je jeftinoca. Ostali su srecnici i svaka im cast.

no729
28.1.2008, 19:28
...
Ne znam sta bih rekao na ovo. Ili svaka cast no729 na znanju i iskustvu ili ne preteruj. 4100€ mesecno MOZDA moze da zaradi recimo veoma kvalitetan Symbian programer (a znamo koliko je to jednostavno biti) ili fantastican arhitekta informacionih sistema ili neki teski DSP programer.

Za ostale cisto sumnjam da mogu naci posao koji je ovako dobro placen.
...

Nije u pitanju moje preterivanje, već samo razmišljanje u vezi vrlo čudno uspostavljenog sistema vrednosti.

Evo jedan primer čisto radi poređenja: u servisu gde servisiram svoj auto sat rada servisera je 1200 RSD sto je oko 15€ sto znaci da taj serviser, pod uslovom da je uposlen celog dana zaradi 120€ što će reći nesto preko 3000€ mesečno. Naravno ovaj novac ne ostaje njemu ali bi teoretski mogao da mu ostane ako bi radio u sopstvenom servisu. E sad pitanje je zašto 1 sat automehaničara košta više od jednog sata programera?

Nije ovo samo za automehaničare (nemam ništa protiv istih :)) već je isto i sa ostalim zanatskim uslugama: servis bele tehnike, vodoinstalateri, itd...

Po meni ovo nije normalno ali ako sto rekoh ako bi ja nekome trazio 4000€ za mesec dana rada verovatno bi me oterao u p.m. i zato naravno radim za manje. A kad recimo advokat trazi 300€ za jedan obican ugovor (za sta mu ne treba ni sat vremena jer imaju gotove template-a) e to je onda ok jer on je zaboga advokat! Ma nije nego.

Augustus
29.1.2008, 18:11
E sad to je vec nesto drugo. Jedno je razmisljanje a jedno je ponuda i potraznja. Ti slobodno vozi auto na popravku kod majstora koji naplacuje 300 dinara. Isto tako nadji advokata koji ce ti naplatiti 50 eura.

DelFun11
5.2.2008, 21:23
Cao svima !

Dugo se nisam pojavljivao jer mnogo radim ali malo sam svratio i video ovaj zanimljiv topic, pa rekoh ajde i ja da reknem koju.

Ja sam radio u softverskoj firmi 2,5 godine i moja iskustva u naplacivanju softvera su velika jer sam i ja kasnije postao freelancer. Ali sam uradio jednu drugu stvar. Ovde se stalno spominje kako sAm freelancer ugovara cenu i to uzasno malu. Ja sam zapravo izveo jednu drugu stvar. Ja radim softver ali ga ja i ne prodajem već ga dajem ljudima koji su jako dobri u tome. Dogovorimo se oko procenta prodaje i svi srećni. Nemam neke rokove preterane i u firmama gde se proda jedan obično se proda i još koji program. Odmah da napomenem da ja isključivo radim poslovni software, jer drugo i ne znam. Kada se ljudi naviknu na moj program onda su skroz moji i još kad su zadovoljni eto još kupovine i keša. Znam da medju vama ima dobrih programera pa razmislite o tome da angazujete nekog ko bi prodavao vaše programe. A ako već govorimo o nekim tarifama predzadnji put sam za tri dana uzeo 15 crvendaća, što nije tako loše. :)

Pozdrav !

Bryan Fury
15.2.2008, 1:35
Nije u pitanju moje preterivanje, već samo razmišljanje u vezi vrlo čudno uspostavljenog sistema vrednosti.

Evo jedan primer čisto radi poređenja: u servisu gde servisiram svoj auto sat rada servisera je 1200 RSD sto je oko 15€ sto znaci da taj serviser, pod uslovom da je uposlen celog dana zaradi 120€ što će reći nesto preko 3000€ mesečno. Naravno ovaj novac ne ostaje njemu ali bi teoretski mogao da mu ostane ako bi radio u sopstvenom servisu. E sad pitanje je zašto 1 sat automehaničara košta više od jednog sata programera?

Ne bavim se programiranjem, ali mogu ponešto da ubacim na temu. :) Mislim da nisi uzeo sve u obzir. Automehaničar mora da 'pukne' dooobre pare da bi imao svoju radionicu, odnosno mašine, alat, licence (ako hoće da bude ovlašćeni serviser), zakup prostora na dobrom mestu + troškove (struja, voda, itd) plaća poreze, doprinose, knjigovodstvo tako da tih 15€ nije baš "čisto". Freelance programer koji radi od kuće za nekog u inostranstvu osim svog kompa mislim da ne plaća ništa više. Naravno, uložio je u svoje školovanje, ali je verovatno i onaj mehaničar proveo ko zna koliko vremena kao neki šegrt dok je dogurao do majstora i svoje radionice.
Tu je i još jedna stvar. Npr. neka uobičajena tarifa za freelance usmene prevodioce (simultane i konsekutivne) je oko 50€/h. To zaista zvuči odlično, ali kvaka je što nema posla svaki dan. Da bi se namaklo dovoljno posla po toj tarifi, prevodilac mora da bude baš profi i u "centru dešavanja", ali ni onda neće biti baš svaki dan.

no729
15.2.2008, 8:49
Ne bavim se programiranjem, ali mogu ponešto da ubacim na temu. :) Mislim da nisi uzeo sve u obzir. Automehaničar mora da 'pukne' dooobre pare da bi imao svoju radionicu, odnosno mašine, alat, licence (ako hoće da bude ovlašćeni serviser), zakup prostora na dobrom mestu + troškove (struja, voda, itd) plaća poreze, doprinose, knjigovodstvo tako da tih 15€ nije baš "čisto". Freelance programer koji radi od kuće za nekog u inostranstvu osim svog kompa mislim da ne plaća ništa više. Naravno, uložio je u svoje školovanje, ali je verovatno i onaj mehaničar proveo ko zna koliko vremena kao neki šegrt dok je dogurao do majstora i svoje radionice.
Tu je i još jedna stvar. Npr. neka uobičajena tarifa za freelance usmene prevodioce (simultane i konsekutivne) je oko 50€/h. To zaista zvuči odlično, ali kvaka je što nema posla svaki dan. Da bi se namaklo dovoljno posla po toj tarifi, prevodilac mora da bude baš profi i u "centru dešavanja", ali ni onda neće biti baš svaki dan.

Pravo zboriš :) sve što si rekao je na mestu, samo što se tiče dodatnih troškova freelance-ra, strane kompanije obično plaćaju putem wire-transfera na račun u banci što opet znači da je taj novac "vidljiv" poreskoj upravi i da bi na kraju godine trebalo platiti porez na ostvareni prihod ovom putem.

Naravno ovo niko ne plaća :D Standardna fora je da se ode do Republike Srpske ili Crne Gore i tamo otvori devizni račun uz pasoš na koji se onda primaju uplate a porez se ne plaća jer je dotična persona stranac u tim zmljama i ne može da plati porez sve i da hoće.

Ovo u vezi nekog kontinuiteta priliva posla i novca stoji mada sto se tiče programiranja posla uvek ima na pretek i svako ko je iole dobar je zatrpan poslom i često završi mesec sa 200~250 sati.

Bryan Fury
15.2.2008, 9:31
Standardna fora je da se ode do Republike Srpske ili Crne Gore i tamo otvori devizni račun uz pasoš na koji se onda primaju uplate a porez se ne plaća jer je dotična persona stranac u tim zmljama i ne može da plati porez sve i da hoće.

Hm, samo što je po zakonu o deviznom poslovanju zabranjeno imati privatne račune u inostranstvu, pa je ovo kršenje zakona. Naravno, verovatno to niko ne proverava. :D

Marko_L
16.2.2008, 0:12
Freelanceri verovatno nisu toliko zanimljivi, jer ova oblast još uvek nije regulisana kako treba kod nas. Naime, pravilo je da porez plaća naručioc posla, a u izuzetnim okolnostima, po dogovoru, porez plaća freelancer... e sad, lako je kada freelancer radi za domaćeg poslodavca gde je posao odrađen u jednoj zemlji i gde se zna kome se plaća porez, a jedan od njih dvojice mora da ga plati. Međutim stvari se iz korena menjaju kada se radi za stranog poslodavca... Mislim, ti kada radiš preko interneta za nekoga iz USA, to je isto kao da si obavljao posao u USA, što znači da bi porez trebao da se plaća tamo, a to se verovatno i radi. Recimo, radiš preko freelance sajta (posrednika) koji sasvim sigurno plaća porez na ono što zaradi, što opet znači da freelancer ne bi trebalo da plaća porez, bar ne kompletan, jer bi to bilo dvostruko oporezivanje, a i da nije tako opet je taj posao praktično odrađen u stranoj zemlji. Upravo zbog toga je jako teško kontrolisati oporezivanje freelancera, jer šta ako je porez već plaćen negde u USA. Još kad se u igru umeša činjenica da je programe moguće razvijati na laptopu, što znači da možeš da pišeš program dok putuješ oko sveta... kome onda platiti porez ako je program nastao u 5 zemalja ? :) Upravo zbog toga, razvijene zemlje to uglavnom rešavaju tako što ne oporezuju freelancere, već poslodavce... dok freelancer radi na osnovu ugovora o delu, koji recimo uvek postoji kada se radi preko freelance sajtova. Tako lepo freelancer može da radi u 15 zemalja ako hoće, a porez plaća poslodavac tamo gde je softver izvezen i ćao. E sad, kako je kod nas, ko će ga znati više... kad ni poresko ne ume da odgovori na to. Koliko se ja razumem u zakon, freelancer sa ovih prostora koji radi za strane poslodavca treba da plati samo porez na lični dohodak građana koji iznosi 10% od viška ako pređeš 12.000 evra godišnje. Sve ostalo je čista pljačka. Evo uzmimo samo primer rada preko nekog freelance sajta koji uzima proviziju...
Pogodiš posao za recimo 100$, provizija 15%, znači 15$ koji će biti oporezani u zemlji u kojoj se nalazi provajder. Poslodavac takođe plaća neku članarinu ili proviziju, što znači da je i taj porez svakako već plaćen, tako da ne bi trebalo da bude dodatno oporezivano... No, kao što rekoh, ta oblast je u Srbiji regulisana kao sve drugo, tj. nikako, tako da, sve je moguće...

dados
16.2.2008, 15:42
radim kao freelancer na getafreelancer.com! (http://www.getafreelancer.com/affiliates/dados/) tek sam poceo pa cemo da vidimo kako ce da sljaka, do sada sam bio na elance ali neuspesno kazu da je ovaj mnogo bolji ai besplatan je.

Brains
17.2.2008, 0:19
Mislim, ti kada radiš preko interneta za nekoga iz USA, to je isto kao da si obavljao posao u USA, što znači da bi porez trebao da se plaća tamo, a to se verovatno i radi. Recimo, radiš preko freelance sajta (posrednika) koji sasvim sigurno plaća porez na ono što zaradi, što opet znači da freelancer ne bi trebalo da plaća porez, bar ne kompletan, jer bi to bilo dvostruko oporezivanje, a i da nije tako opet je taj posao praktično odrađen u stranoj zemlji. Upravo zbog toga je jako teško kontrolisati oporezivanje freelancera, jer šta ako je porez već plaćen negde u USA.Pa, zato postoji outsourcing... Sto se kod nas (ako se ne varam) gleda kao na izvoz... A izvoz je nesto sto definitivno nasa drzava moze da oporezuje. :) Ne znam sta je stvarno tacno niti legalno, ali definitivno ne sme da se ignorise i trebalo bi ipak da se malo obrati paznja i prekopaju zakoni ako se neko vec upusta u nesto ovako malo redovnije.

Marko_L
17.2.2008, 21:25
Pa, zato postoji outsourcing... Sto se kod nas (ako se ne varam) gleda kao na izvoz... A izvoz je nesto sto definitivno nasa drzava moze da oporezuje.
A, pa ne može tako... kod nas nije regulisan tzv. elektronski izvoz. Dakle, ako hoćeš da izvezeš program iz zemlje (legalno), moraš prvo da ga narežeš na nosač podataka, pa da oddeš na carinu, pokažeš ugovor o delu, platiš sve takse i džabine i tek onda možeš da pošalješ. Takođe, ako treba nešto da se menja u programu (ispravi neki bag recimo), ne može on jednostavno da ti vrati program preko interneta, pa onda ti šalješ njemu, već mora da ti pošalje nazad isti cd na reklamaciju, pa onda ti uzmeš taj cd, središ šta treba, prerežeš novu verziju pa opet na carinu sa papirom da si primio program na reklamaciju. E sad, možeš li da zamisliš takvu proceduru radeći kao freelancer na Rentacoderu recimo... Prvo što bi taj projekat trajao 10 puta više nego što treba (zamisli da za svaki bag, cd mora da pređe pola sveta i nazad, prolazi carine i sve ostalo, samo da bi ti recimo promenio a=1 u a=2 :)). A da ne pričamo o tome koliko tebi kao freelanceru ostaje para posle svega... projekat 100$... 15$ RAC-u, 15$ WU, dažbine na carini oko 70$... u gle vraga... pa taman ti uzmu ono što si naplatio :) Dakle, nije to tako jednostavno kao što izgleda. Znači svaki put kada pošalješ nekome nešto preko interneta, prekršio si zakon, jer ova država nema regulisano elektronsko poslovanje kada su u pitanju fizička lica tj. freelanceri.
Dakle, rešenje je naći nekoga ko ima firmu, pa preko njega izvesti elektronski program u inostranstvo (ali treba naći nekog ko je spreman da se bakće dodatnom papirologijom, a da od toga nema koristi, znači najbolje neki rođak ili blizak prijatelj) ili otvoriti agenciju sam i plaćati paušalno porez. Naravno, i ovo stvara dodatne probleme, no ako hoćeš da budeš 100% legalan,to ne možeš kao freelancer, barem ne još uvek.
Ne znam sta je stvarno tacno niti legalno, ali definitivno ne sme da se ignorise i trebalo bi ipak da se malo obrati paznja i prekopaju zakoni ako se neko vec upusta u nesto ovako malo redovnije.
Izvoli prekopaj, pa ako ti nešto bude jasno, onda bi mogao i nama da objasniš. Pročitao sam kompletan zakon o oporezivanju fizičkih lica i nigde ne nađoh stavku koja se odnosi na poslovanje fizičkih lica sa inostranstvom. Dakle, možeš da smatraš legalnim ili nelegalnim, ali u zakonu ne piše ništa o tome. A pošto ne piše ništa o tome, to može da tumači kako ko hoće, tako da ako i završiš pred sudijom, možeš da budeš 100% legalan po tvom tumačenju (plaćao si uredno porez), ali zato 100% nelegalan po njegovom tumačenju, jer si poslovao elektronski kao fizičko lice, plus izvozio si robu preko, a izbegao si carinu...
Pa ti sad lupaj glavu :)

no729
17.2.2008, 23:11
Izvoli prekopaj, pa ako ti nešto bude jasno, onda bi mogao i nama da objasniš. Pročitao sam kompletan zakon o oporezivanju fizičkih lica i nigde ne nađoh stavku koja se odnosi na poslovanje fizičkih lica sa inostranstvom. Dakle, možeš da smatraš legalnim ili nelegalnim, ali u zakonu ne piše ništa o tome. A pošto ne piše ništa o tome, to može da tumači kako ko hoće, tako da ako i završiš pred sudijom, možeš da budeš 100% legalan po tvom tumačenju (plaćao si uredno porez), ali zato 100% nelegalan po njegovom tumačenju, jer si poslovao elektronski kao fizičko lice, plus izvozio si robu preko, a izbegao si carinu...
Pa ti sad lupaj glavu :)

:), lepo receno. A kad smo vec kod toga onda je najlakse ono sto sam ja pomenuo par postova unazad - otvoris racun u inostranstvu (BIH ili Crna Gora) i cutis, radis i skoknes po nekad po kintu kad zafali :) Sto se tice poente da li je ovo legalno ili ne.. ako nije onda je to notorna glupost a i ako jeste - sta ce da se desi, hoce li neki baja iz nase poreske ili neke druge uprave da mozda proverava zasvakog pojedinca, za svaku zemlju postojanje recuna u bankama? Yeah right :)

Ako nekome ova drzava zabranjuje da otvori racun u banci u inostranstvu onda je po mom tumacenju taj neko ostecen i uskracen za svoja prava i ako je ovo tacno onda mi necemo skoro u EU. Neka drzava izvoli i propise uslove pod kojima to moze da se uradi ali da udari zabranu - to ne bi smelo da se desava... mada ustvari pa sta ja pricam ... na trenutak sam zaboravio u kojoj zemlji zivim :o

Marko_L
18.2.2008, 1:02
Pa, imati račun u inostranstvu, a biti rezident Republike Srbije je takođe protivzakonito, tako da... eto, ne vredi ni to. Ono što hoću da kažem jeste da kao freelancer koji radi sitnije posliće za strane poslodavce nikako ne možeš da budeš 100% legalan, a da ti se to isplati. Ako radiš isključivo za domaće tržište, onda možeš... potpišeš ugovor o delu, dogovoriš sa poslodavcem ko plaća porez, na osnovu toga odrediš cenu i ćao. E sad, ako radiš veće poslove, tipa 5000$, onda ti se isplati da platiš kompletno testiranje, prođeš carinsku proceduru i izvezeš projekat ili otvoriš agenciju ili firmu, na svaki posao koji odradiš iskucaš račun i vodiš knjige na osnovu toga.

Eddy
19.2.2008, 18:47
Izvinite sto postavljam pitanje ovde. Da li postoji/znate za neki sajt na netu koji trazi freelance crtace (AutoCAD, Solid Edge...)?

Augustus
5.3.2008, 16:13
Ovo u vezi nekog kontinuiteta priliva posla i novca stoji mada sto se tiče programiranja posla uvek ima na pretek i svako ko je iole dobar je zatrpan poslom i često završi mesec sa 200~250 sati.

200-250 sati mesecno?! nek ti je sa srecom i da lepo potrosis novac koji zaradis, ako imas kad :)

LoneWolf
5.3.2008, 17:26
200-250 sati mesecno?! nek ti je sa srecom i da lepo potrosis novac koji zaradis, ako imas kad :)

240 sati = 10 dana neprekidnog rada,a ostalih 20 dana u mjesecu provodi se spavajuci,placajuci racune,iduci u wc,jeduci,pijuci itd

Al' zato pare kapaju :rofl:

Augustus
7.3.2008, 18:33
Nemoj biti smesan. Mozda deci zvuci moguce i zanimljivo, ali to nema veze sa realnoscu.

no729
7.3.2008, 20:47
Nemoj biti smesan. Mozda deci zvuci moguce i zanimljivo, ali to nema veze sa realnoscu.

Ovako kao sto je to LoneWolf opisao naravno da je nerealno :D

ali ako uzmemo recimo ovaj Mart...

ima 21 radnih dana ako tih dana odradi 8 sati to je 168 sati, ako pak radi i subotom kojih u ovom mesecu ima 4 to je jos 32 sata sto ukupo daje 168+32=200 sati. E sad to je za 8 sati dnevno za 25 dana ali ako dodas jos dva sata dnevno znaci da radis 25 dana po 10 sati dobijas tih 250 sati mesecno a da ne radis nedeljom. Nije nemoguce ali nije ni lako. :)

Bryan Fury
7.3.2008, 21:07
Nije nemoguće, ali ako tako radiš mesecima, onda je to smrt. Deset sati na dan, uz to moraš imati neku pauzu za doručak/ručak/protezanje i ispadne oko 11-11.5. Otprilike počneš u 8 ujutru i završiš u 7 uveče. Posle toga možeš jedino na spavanje. :)

Marko_L
9.3.2008, 2:01
Lepota freelance načina poslovanja je u tome što radiš od kuće i možeš sam da se organizuješ onako kako ti odgovara, tako da 10 sati rada ne mora da znači da si radio od 7 ujutru do 7 uveče. Možeš recimo da radiš 3 sata, pa napraviš pauzu od 2 sata da pogledaš neki film ili prošetaš malo, pa se vratiš odradiš 3 sata, pa opet pauziraš 2-3 sata ili možeš da odradiš 5-6 sati, odeš malo do grada, pa odradiš još 2-3 kad se vratiš, pre spavanja. U svakom slučaju, nisi vezan za stolicu kao kad radiš u nekoj firmi, nego možeš da ustaneš kad god hoćeš, odeš gde hoćeš, radiš šta ti se radi, opustiš se malo, pa nastaviš. Takođe, možeš da kombinuješ i na druge načine, recimo odradiš jedan dan 13-14 sati (recimo nemaš ništa pametnije da radiš taj dan), pa onda naredna 2 dana odradiš po 2 sata, a ostatak dana radiš šta hoćeš. Znači, frikombinuješ po volji :)
Takođe, velika prednost kada si freelancer i radiš od kuće jeste to što i radno okruženje možeš da prilagodiš sebi... staviš radni sto gde ti odgovara, pustiš muziku koja ti odgovara i koliko glasno hoćeš, podesiš osvetljenje kako ti odgovara, upališ TV... itd. što uglavnom u firmi ne može, a sve te sitnice mogu značajno da utiču na produktivnost, što opet znači da za manje vremena možeš više toga da uradiš.
E sad, sve ovo zvuči suviše lepo da bi bilo istinito i neko će se sigurno zapitati, pa što onda svi ne rade tako. Pa, stvar je u tome što freelance poslovanje zahteva žrtve na nekoj drugoj strani. Recimo, u firmi imaš fiksnu platu (+bonusi) i primaš je svakog prvog u mesecu, pa možeš lepo da planiraš troškove. kod freelansinga toga nema. Možeš jedan mesec da budeš dobar 1000 evra, ali zato naiđe dva meseca kada ne uzmeš ništa ili neku siću, a pošto to obično zavisi od dosta faktora koje ne možeš da predvidiš, jednostavno ne možeš da planiraš svoje troškove kao što možeš kada primaš platu u firmi tipa "Aha, od ove plate ću da uradim ovo, a od sledeće to i to" iz prostog razloga što ne znaš kolika će ti biti sledeća "plata". Mnogi nisu spremni da funkcionišu tako. Sledeća stvar, u firmi obično ne moraš da se boriš za posao sa drugim kolegama, niti razmišljaš uopšte o tome kako steći i kako zadržati klijenta, jer ima ko će to da radi. kao freelancer sve to moraš da radiš ti, tako da ne možeš da budeš samo programer, već moraš da se baviš i menadžerstvom... da juriš klijente i ubeđuješ ih da baš tebi prepuste projekat, da smišljaš strategije, da održavaš kontakte sa istim... što nije nimalo lako kada pored svega toga trebaš i da odradiš posao koji dogovoriš. Dakle, moraš da budeš ekstra organizator ako ne misliš da se sutra uhvatiš za glavu jer si shvatio da si upravo pogodio 5 poslova čiji je deadline 10 dana, a ti još nisi ni počeo da radiš na njima. Meni se jednom tako nešto desilo, pa sam morao da radim 20 sati dnevno, a spavam 4 u periodu od 10 dana i opet nisam sve stigao, pa sam morao da molim neke od njih da malo prolongiraju deadline. Tu sam imao sreće, pa se ispostavilo da njih trojica nisu u frci da završe projekat pa su mi dali dodatnih 10 dana, te sam uspeo nekako da se iskombinujem. Ali, to je bila čista sreća, jer obično su deadlin-ovi kritični i moraju da se ispoštuju, pogotovo na malo većim projektima, inače nema para + ode reputacija.
Dakle, freelansing može da bude pesma, ali može da bude i pravi horor, sve zavisi kako se organizuješ. No, kako god okreneš, moraš da budeš spreman da ćeš kao freelancer morati da razmišljaš o mnogo više stvari i mnogo više da se trudiš, nego ako si zaposlen u nekoj firmi.
No, dosta zavisi i od toga šta želiš da postigneš kao freelancer... ako imaš neki drugi izvor prihoda, recimo od roditelja ili si zaposlen negde, a freelancing ti dođe kao džeparac, onda možeš kako hoćeš, jer će ti i 100-200 evra mesečno biti puna kapa. Međutim, ako misliš da živiš od freelansinga, moraš mnogo ozbiljnije da priđeš celoj stvari i stalno paziš kako i šta radiš. Sve ima svoje.

Dobri_isak
14.3.2013, 3:12
Ljudi, da li iko od vas plaća porez, a da živi samo od freelancing-a?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PeTkO
14.3.2013, 3:31
Ne mogu da kazem da "zivim" od freelancing-a, ali mesecno mi kapne dovoljno da imam za izlaske i cigare, i porez nikada u zivotu nisam platio, niti planiram. Zasto bi uopste placao porez?

Dobri_isak
14.3.2013, 3:39
Hvala na odgovoru, ja zivim od toga, ali naravno nisam platio ni dinar, e sad, da li mogu da me gone, da li postoji neki "cap" priliva kad primete nekog?

Hvala svakako!


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Markonije
14.3.2013, 6:50
cifre zvuce lepo na prvi pogled,ali i sami znate koliko moze da se iskomplikuje malo ozbiljniji kalkulator (aplikacija) a kamli nesto ozbiljnije

freelancing je za ljude koji drze programiranje u malom prstu i imaju tonu gotovih kontrola,klasa(generatora),2-3 test masine i ostalo


na duge staze se ne isplati biti freelancer,'glupa' android aplikacija zaradi vise od godinu dana freelancinga


ako ste expert (90 lvl + programer :D ) i uhvatite jaku firmu onda je to nesto drugo


pocetnici mogu da probaju ali optimizam na 2% prvo


pronaci trziste je najveca fora inace,u bilo kom poslu

uber programer moze biti eksploatisan za sitnu kintu,a nubari padne dobra ideja za neki soc. sajt add on i eto miliona iz dve-tri linije koda

Dobri_isak
14.3.2013, 11:41
Ljudi, niko ništa? Znam da vas ima, da li plaćate porez?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

water wizard
14.3.2013, 11:46
evo pogledaj ovaj video https://www.youtube.com/watch?v=w-cVzKa27a8

Dobri_isak
14.3.2013, 11:55
Znam da bi trebalo da platim porez, ali da li iko od vas to radi? Da pritom živi samo od toga?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

irreal
14.3.2013, 14:20
Već dve godine radim za stranu korporaciju, ali pre toga sam radio freelance i plaćao paušalni porez.

A @PeTkO I ako se slažem da početnici i oni koji rade veoma sitno i na crno nema logike da plaćaju porez, bilo ko ozbiljniji mora i treba. Smešno je i diskutovati na temu "zasto bih ikada placao porez?"

Laskaris
14.3.2013, 15:48
Freelancing po satu placen? haha, ma da, moze ali juce u bilo kojoj ozbiljnoj firmi. Poslodavac se cesce pogadja za ceo posao a programer mora sam da sracuna koliko mu treba vremena. Bile su ranije fore da se ljudi pogadjaju sa majstorima gradjevinarima oko plate na dan a ne po zavrsenom poslu. ovi rastegnu radove do besvesti pa izadje duplo ili troduplo skuplje nego da se pogadjas za ceo paket. ugovaranje "na sat" ima smisla samo tamo gde je posao manje-vise repetitivan i workload je konstantan (odrzavanje raznoraznih baza podataka gde nije moguce vise od par problema realno a neophodno je da neko stalno bude na raspolaganju da to resava. vrhunskim programerima ovo i nije bas zanimljivo ali treba od necega i ziveti a to je i laka i sigurna para. freelancer kod nas podrazumeva mladog coveka koji i nije narocito potkovan znanjem, uglavnom nema formalno obrazovanje, nesto je kao napabircio i zove sebe programerom. imam par prijatelja u bg koji se time bave, bas takvi slucajevi: poceo da studira, nije zavrsio uzeo nesto da petlja i "freelancer" je. dobar, obrazovan programer koji ume da se "proda" nije freelancer tog tipa vec ima sigurne ugovore sa par velikih softverskih kuca i svoju firmu.

PeTkO
15.3.2013, 1:15
Već dve godine radim za stranu korporaciju, ali pre toga sam radio freelance i plaćao paušalni porez.

A @PeTkO I ako se slažem da početnici i oni koji rade veoma sitno i na crno nema logike da plaćaju porez, bilo ko ozbiljniji mora i treba. Smešno je i diskutovati na temu "zasto bih ikada placao porez?"

Definisi ozbiljno.

Mislim vecina programera u Srbiji radi na crno (7 od 9 programera koje licno znam), mislim (ali nisam siguran) da zakonski nije regulisan izvoz IT proizvoda (mislim na software ili deo software-a), jedino gde bi mogli da skupljaju "harac" jeste kao honorarni posao, ali mislim da niko od nas nema toliko morala da se sam prijavljuje da placa porez.

player1
15.3.2013, 9:00
Da bi uopste trebao da placas porez, na dohodak, trebalo bi godisnji prihodi da ti budu preko 2 miliona dinara.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:417224-Porez-za-prihode-preko-dva-miliona

Ivan452
16.3.2013, 3:46
Ako hoces da se ozbiljnije bavis freelancerom otvaranje svoje firme u Srbiji ce ti olaksati stvari. Prvenstveno zbog prebacivanja novca.

Ovde mozes da procitas kakva je situacija sa PDV-om i preduzecem sa malim prometom http://www.mena.rs/kakopoceti/pdv.html

ColdBoot
16.3.2013, 4:14
Ne bavim se programiranjem, ali mogu ponešto da ubacim na temu. :) Mislim da nisi uzeo sve u obzir. Automehaničar mora da 'pukne' dooobre pare da bi imao svoju radionicu, odnosno mašine, alat, licence (ako hoće da bude ovlašćeni serviser), zakup prostora na dobrom mestu + troškove (struja, voda, itd) plaća poreze, doprinose, knjigovodstvo tako da tih 15€ nije baš "čisto". Freelance programer koji radi od kuće za nekog u inostranstvu osim svog kompa mislim da ne plaća ništa više. Naravno, uložio je u svoje školovanje, ali je verovatno i onaj mehaničar proveo ko zna koliko vremena kao neki šegrt dok je dogurao do majstora i svoje radionice.
---


Ni ti nisi uzeo baš sve u obzir. Cenu razvojnih alata a kod microshita ona uopšte nije zanemariva. U principu ne bi smeo da distribuiraš software napravljen korišćenjem "narodskih alatki". Još ako koristiš više njih za različite projekte...
Pa onda razne licence, onda svako malo nešto promene sa "novim OS-om" i "alatima", stalno nešto novo treba učiti a to je najteže. Zato se programiranjem mogu baviti mladi ljudi. Matorci programeri, nisu česta pojava te je 100€/sat baš kako treba.:D

irreal
16.3.2013, 16:01
Cenu razvojnih alata a kod microshita ona uopšte nije zanemariva.

Ti bi jeftinije od dzabe?

Svi znamo za brojne dobre i lose strane Microsofta, ali mnogo "jace" misljenje imam o ljudima koji ih zovu "Microshit" nego o "Microshitu"

water wizard
16.3.2013, 16:31
dobro možda je lik hejtuje M$, možda programira ili šta već radi u nekom besplatnom razvojnom okruženju, a što se tiče cene evo imaju i besplatne osnovne pakete, http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads#d-2012-express :ciao:
Mada uglavnom, svi profesionalni alati se skupo plaćaju.. :rolleyes: nema ništa džabe.. cenite tuđi rad kao što cenite i svoj :dedica:
eh... 100 evra sat.. 8 sati 800 evra :facepalm ne kažem ja da nema ljudi koji zarađuju tolko, ali ti ne verujem :rolleyes:

irreal
16.3.2013, 17:02
dobro možda je lik hejtuje M$, možda programira ili šta već radi u nekom besplatnom razvojnom okruženju, a što se tiče cene evo imaju i besplatne osnovne pakete, http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads#d-2012-express :ciao:
Mada uglavnom, svi profesionalni alati se skupo plaćaju.. :rolleyes: nema ništa džabe.. cenite tuđi rad kao što cenite i svoj :dedica:
eh... 100 evra sat.. 8 sati 800 evra :facepalm ne kažem ja da nema ljudi koji zarađuju tolko, ali ti ne verujem :rolleyes:

pa upravo sam to i rekao, Microsoft nudi za dzabe.

Ako radis sam kao freelancer, apsolutno mozes da odradis sve sto ti treba vrlo razumno i fino bez tegoba u tim express edicijama alata.

ako radis u vecem timu ili za veliku firmu, treba da se otvore za licence, ali ako radis sam, apsolutno ne moras dinara da ulozis u alate i mozes da zaradjujes za fin zivot.

Problem je u motivaciji, disciplini i volji, ne u alatima, drzavi ili musterijama.

ColdBoot
16.3.2013, 17:58
dobro možda je lik hejtuje M$, možda programira ili šta već radi u nekom besplatnom razvojnom okruženju, a što se tiče cene evo imaju i besplatne osnovne pakete, http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads#d-2012-express :ciao:
Mada uglavnom, svi profesionalni alati se skupo plaćaju.. :rolleyes: nema ništa džabe.. cenite tuđi rad kao što cenite i svoj :dedica:
eh... 100 evra sat.. 8 sati 800 evra :facepalm ne kažem ja da nema ljudi koji zarađuju tolko, ali ti ne verujem :rolleyes:

Nekad programirao, u to vreme nije bilo ovo za dž nego je Visual Studio koštao ko St. Petra kajgana - ovo su mi novi momenti. Ipak, to je hleb sa 7 kora, brzo se pojavljuju nove tehnologije i to treba savladati a mehaničar stalno gleda u isto - gedore, auspuh, karburator, cvicangle... i on da bude bolje plaćen? Mada poštovanje svakome.

Nego, Ima li ipak neka "kvaka" oko te registracije?

Andross
16.3.2013, 17:59
Nema.

ColdBoot
16.3.2013, 18:13
^ Hvala, konačno nešto pozitivno i sa njihove strane.:opanachke