PDA

Prikaži potpunu verziju : C++ tutorial na forumu


yaelo
17.1.2006, 9:48
:) Ovo je tema koja bi sluzila za postavljanje delova tutoriala iz C++.
Ko je zainteresovan moze da ostavi kao poruku objasnjenu neku oblast,na
primer metode klase ili neke zadatke tipa napisati program koji pomocu
iteracije izracunava fibonacijev broj.:icon_cool

yaelo
17.1.2006, 10:05
Kratka istorija C++
C++ je programski jezik koji se razvio iz C-a kao objektno orijentisan OO jezik
sa ciljem da zameni tadasnje strukturno programiranje.Autor C++ je Bjarne Stroustrup.Osnovni elementi OO su enkapsulacija,nasledjivanje i polimorfizam.
Enkapsulacija-Ucaurivanje ili skrivanje podataka u vidu klasa.
Nasledjivanje-Nasledjivanje osobina neke klase sa mogucnoscu dodavanja novih osobina.
Polimorfizam- Ideja da jedne funkcije i klase mogu da rade razlicite
stvari zavisno od uslova.

yaelo
17.1.2006, 10:11
PRVI C++ PROGRAM

#include <iostream>
using namespace std;
int main(void)
{
cout<<"Hello World!";
cin.ignore();
}

yaelo
17.1.2006, 10:16
Za programiranje vam je potreban kompajler.Evo ovde ima jedan free a dobar.
http://www.bloodshed.net/
:icon_cool

PeTkO
22.1.2006, 20:26
Posto sam ja pocetnik pocetnika, da li mozete da mi kazete koji tutorijal (po mogucstvu na srpskom), mogu da koristim za C++ u programu Dev-C++:confused: Znam da programiram u Javi pa iz ciste radoznalosti hocu da probam da naucim da programiram i u C++:confused: :confused: Molim vas da mi odgovorite HITNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!

yaelo
22.1.2006, 21:30
Posto sam ja pocetnik pocetnika, da li mozete da mi kazete koji tutorijal (po mogucstvu na srpskom), mogu da koristim za C++ u programu Dev-C++:confused: Znam da programiram u Javi pa iz ciste radoznalosti hocu da probam da naucim da programiram i u C++:confused: :confused: Molim vas da mi odgovorite HITNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
:) U principu bilo koji tutorial za standardni C++(ne Visual,net...).Imas na netu koliko hoces(GOOGLE-C++ tutorial).Ako te bas interesuje na srpskom,onda ces morati da kupis neku knjigu.Preporuka C++ za 21 dan KOMBIB Jesse Liberty.Velika,crvena lepo objasnjena ili nadji nesto od Laslo Krausa.:mrgreensa

PeTkO
23.1.2006, 14:08
Koliko kosta????

Andross
23.1.2006, 16:07
Posto zelim programirati u C++ -u skidam devc++4.9.9.2.E sad skidam samo exe bez onog njihovog boga sto je 9.0 mb.Da li cu ja moci ista da uradim sa samo exeom ili ne?:confused:

void*
23.1.2006, 19:18
@Andross
Skinuo si samo IDE. Moraćeš da skineš onih 9MB ako hoćeš da kompajliraš.
Piše ti na sajtu:
Dev-C++ version 4.9.9.2, without Mingw compiler system and GDB. Get this one if you already have a previous Dev-C++ beta or already a compiler.

Andross
23.1.2006, 23:10
Evo skinuo sam ih.Hvala na savetu!!!;)

Master Neo
24.1.2006, 2:56
Brate zaje*an je c++, ja imam neki stari borland visual...Imam i knjigu c++ za 21 dan i opet se ne snalazim, presao sam tek nekoliko desetina strana...Svaka cast onome ko ga savlada...

Brains
24.1.2006, 13:09
Brate zaje*an je c++, ja imam neki stari borland visual...Imam i knjigu c++ za 21 dan i opet se ne snalazim, presao sam tek nekoliko desetina strana...Svaka cast onome ko ga savlada...
Knjige nauciti <insert programming language here> za 21 dan su knjige napisane da uzmu pare a ne da nauce. Uzmi ili neku "skolsku" knjigu (Laslo Kraus ima dobre) pa onda uzmi neku napredniju i shvatices da nije problem nauciti programirati.... A da li ces postati dobar programer zavisi dosta i od talenta i dugogodisnjeg iskustva.

Andross
24.1.2006, 15:37
Krenuo sam u Dev C++-u da pravim editor teksta.Sad nasao sam "broj" za exit(9071),open(9070),save as(9072) i za about(9069).Treba mi taj broj za new i save.Please!

void*
24.1.2006, 20:29
@ANDROSS:
Brojevi za save i new ne postoje. #define CM_ABOUT 9069 služi da se ID-u određene stavke u meniju da čitljivija reprezentacija. Ubacivanje #define EDITOR_NEW 1234 neće nekom magijom stvoriti funkciju za otvaranje novog dokumenta (razočarenje u publici i po koja psovka iz off-a).

Pokušavaš da od file editora iz Examples foldera, uz nula znanja i minimum truda napraviš svoj tekst editor. It's not gonna happen! Ne bez bar elementarnog poznavanja c-a (to je sve c kod, a c++ je zasnovan na njemu), resursa i winapi-ja. Lepo je imati takav entuzijazam i to je ok, ali zar se ne slažeš da je za programiranje potrebno znati i... (tajac) ...programirati? (publika u neverici... tišina prerasta u galamu, neki ustaju i protestno kreću ka izlazu)

Predlažem ti da nastaviš da radiš u GM-u (čini se da ti to ide od ruke) i paralelno uz to polako učiš, recimo Visual Basic koji će ti uz mnogo manje truda i vremena dati rezultate koje želiš. Ako te baš c++ interesuje, nabavi neku dobru knjigu i počni sa jednostavnim konzolnim programima. Windows programiranje u c++-u (posebno bez MFC-a i tome sličnog) nije uopšte lako, naročito za početnika.

Što se publike tiče, setio sam se reakcija ljudi koji su me nadavno pitali nešto slično :) ...

bobi
24.1.2006, 21:51
Što se publike tiče, setio sam se reakcija ljudi koji su me nadavno pitali nešto slično :) ...

Wow, void* moje priznanje...
Ima li nesto sto ne znas da radis?

Andross
24.1.2006, 22:07
To sam shvatio cim sam pokusao:icon_sad: .E sad kad ovaj za open i save ima DoFileOpenSave komandu sa true i false da li postoji komanda za new i obican save?Razmisljam da kupim knjigu i da upishem neki kurs.A taman sam s ponadao i sve sam preveo na srpski:( :( :(

hacker_aca
25.1.2006, 2:43
Evo ja sam skinuo ovaj Dev-C++. Editor mi je Visual Studio .NET - Enterprise Architect. Napravio sam source ovog znači najprostijeg (prvog) C++-a, kompajlirao ga, ali neznam kako da ga linkujem. Treba li za to poseban program, ili može i ovaj kompajler? Čačkao sam po njemu, ali nisam našao za to opciju. I sa kojim bibliotekama trebam da ga linkujem?

BTW, i ja koristim ovaj C++ za 21 dan. Nisam znao šta da uzmem, što ću.... :(

void*
25.1.2006, 13:03
@hacker_aca:
I Visual Studio i Dev c++ su razvojna okruženja sa svojim kompajlerima i nema potrebe da koristiš VS kao fancy editor a da kompajliraš u komadnoj liniji :) U oba slučaja, ako je sve dobro podešeno, jedan klik na compile/run je sve što ti treba. A ako baš hoćeš, probaj

g++ -I ..\include\g++ ime_tvog_file-a.cpp -o ime_exe_file-a.exe

Vodi računa da su potrebni puni path-ovi do file-ova (c:\moji programi\hello\main.cpp i tome slično) i da g++ moraš pozvati iz \dev-c++\bin foldera (iliti direktorijuma, kako se to nekad zvalo ;) ) ili da ga ubaciš u path sa

path=%path%;c:\dev-c++\bin

Što se tiče knjige, meni deluje logično da je teže naučiti nešto za 21 dan, nego za par meseci :) Uzmi Brains kaže:
neku "skolsku" knjigu (Laslo Kraus ima dobre).

Andross
25.1.2006, 14:50
void* jel postoji komanda za new i save obican????Ako je znash napishi please!!!

void*
25.1.2006, 15:05
Ima li nesto sto ne znas da radis?

Mnogo toga. Ne kuvam, ne perem veš i ne čuvam decu :)
Da ne bude zabune, nisam mislio na pravu publiku (to je samo da bi komentar bio živopisniji, i da bi na duhovit način prikazao naivnost pristupa mladog kolege, a baziran je na (preuveličanim) reakcijama stvarnih ljudi)

fighter
25.1.2006, 23:26
moze neki kod ili objasnjenje???Za Dev C++.

AxeZ
26.1.2006, 0:51
****te..pun ti je internet c, c++ i ostalog koda..uzmi i trazi pobogu.
Kako mislis da naucis bilo sta ako ce te neko stalno drzati za ruku.

Andross
27.1.2006, 12:08
****te..pun ti je internet c, c++ i ostalog koda..uzmi i trazi pobogu.
Kako mislis da naucis bilo sta ako ce te neko stalno drzati za ruku.

Slazem se sa AxeZom.Za sve postoji google!

priest (of_the_moon)
7.3.2006, 2:31
Krenuo sam u Dev C++-u da pravim editor teksta.Sad nasao sam "broj" za exit(9071),open(9070),save as(9072) i za about(9069).Treba mi taj broj za new i save.Please!

Ako postoji :n_klanja:google, mozda bi vlajalo ukucati >>win32 c++ text editor tutorial<< i od toga poceti... Izbacice na prvo mesto naravno sajt sa koga sam dosta stvari naucio. (link za prvu lekciju http://www.catch22.net/tuts/editor01.asp). Kodovi su za VC++ 6, ali su cist win32 (bez MFC-a i drugih lib-ova), i uz malo truda prebacices ih u devc++.

Andross
7.3.2006, 13:59
Ma odusto sam od corava posla.Stim cu se bavim kasnije.Imam prece stvari da radim koje me satiru.