PDA

Prikaži potpunu verziju : Kibernetika


PCmaster
10.10.2007, 23:31
Sta mislite, evo procentualno, koliko kibernetika zavisi od racunara. I koliko vas zna sta je u stvari kibernetika. Ko zna neka napise. Imaju li roboti u svojoj glavi jace procesore nego mi u kucistima???

jonathan
11.10.2007, 0:11
ha pazi, ako malo prelistas ili odghledas kou emisjiu o samom procesu razvijanja softwera za robota, onda ce ti biti jasno koa treba masina za takvo nesto da se odvija a da bude brzo.

recimo citam u novinama da je tim strucnjaka u nevadi s saradnjom IBM-a uspjeli s racunarom simulirati polovicu misijeg mozga.. misiji mozak navodno ima oko 8 miliona neurona od kojih svaki moze imati po 8 000 sinapsi, odnosno veza s drugim neuronima.. dovoljno govori da je operacija izvedena na IBM super racunaru Blue Gene/L te da jevirtualni mozak 8000 neurona i 6400 sinapsi.. kompleksnost je rezultat time da je simulacija radila samo 10 sekindi te da je bila deset puta sporija od rada pravog mozga (a govorimo o simulaciji samo polovine misijeg mozga) ..ipak su naucnici primetili dosta slicnosti izmedju virtualnog i pravog mozga te rade na njegovom ubrzavanju.. nadam se da tije sada malo jasnije koja masina treba da se izvede nesto slicno

naravno, sve vazi o kompleksnoti samog robota, zasta je izmisljen itd.. ako hoces sa njime samo napred, nazad.. onda je to moguce i na mobitelu

nadam se da si skontao ;)

sto se tice kibernetike, jako tesko za objasnit pa cu citirati samo neke teze:

Kibernetika je dio znanosti o općim zakonitostima procesa upravljanja, reguliranja, dobivanja, pohranjivanja, pretvorbe i prijenosa informacija u sustavima neovisno o njihovoj prirodi. Prvi ju je primijenio Norbert Wiener.

Kibernetičke discipline: teorija informacija, teorija kodiranja, teorija formalnih jezika i gramatika, teorija igara, matematička logika, teorija algoritama i programiranja, robotika...

Kibernetički sustav je skup elemenata međusobno povezanih vezama koji djeluju jedan na drugi.Kibernetički sustav može biti biološki, društveni, tehnički (bavi se problemom upravljanja, reguliranja i obrade informacija u tehničkim sustavima).

PCmaster
11.10.2007, 0:20
ha pazi, ako malo prelistas ili odghledas kou emisjiu o samom procesu razvijanja softwera za robota, onda ce ti biti jasno koa treba masina za takvo nesto da se odvija a da bude brzo.

recimo citam u novinama da je tim strucnjaka u nevadi s saradnjom IBM-a uspjeli s racunarom simulirati polovicu misijeg mozga.. misiji mozak navodno ima oko 8 miliona neurona od kojih svaki moze imati po 8 000 sinapsi, odnosno veza s drugim neuronima.. dovoljno govori da je operacija izvedena na IBM super racunaru Blue Gene/L te da jevirtualni mozak 8000 neurona i 6400 sinapsi.. kompleksnost je rezultat time da je simulacija radila samo 10 sekindi te da je bila deset puta sporija od rada pravog mozga (a govorimo o simulaciji samo polovine misijeg mozga) ..ipak su naucnici primetili dosta slicnosti izmedju virtualnog i pravog mozga te rade na njegovom ubrzavanju.. nadam se da tije sada malo jasnije koja masina treba da se izvede nesto slicno

naravno, sve vazi o kompleksnoti samog robota, zasta je izmisljen itd.. ako hoces sa njime samo napred, nazad.. onda je to moguce i na mobitelu

nadam se da si skontao ;)

sto se tice kibernetike, jako tesko za objasnit pa cu citirati samo neke teze:

Ovo sto se tice simuliranja polovine misjeg mozga mi zvuci neverovatno. Ali verujem ti.:n_klanja::dedica::aplauz::alealeee:

no729
11.10.2007, 1:07
ha pazi, ako malo prelistas ili odghledas kou emisjiu o samom procesu razvijanja softwera za robota, onda ce ti biti jasno koa treba masina za takvo nesto da se odvija a da bude brzo.

recimo citam u novinama da je tim strucnjaka u nevadi s saradnjom IBM-a uspjeli s racunarom simulirati polovicu misijeg mozga.. misiji mozak navodno ima oko 8 miliona neurona od kojih svaki moze imati po 8 000 sinapsi, odnosno veza s drugim neuronima.. dovoljno govori da je operacija izvedena na IBM super racunaru Blue Gene/L te da jevirtualni mozak 8000 neurona i 6400 sinapsi.. kompleksnost je rezultat time da je simulacija radila samo 10 sekindi te da je bila deset puta sporija od rada pravog mozga (a govorimo o simulaciji samo polovine misijeg mozga) ..ipak su naucnici primetili dosta slicnosti izmedju virtualnog i pravog mozga te rade na njegovom ubrzavanju.. nadam se da tije sada malo jasnije koja masina treba da se izvede nesto slicno

Slazem se samo sto je jak hardvare samo jedan problem koji je svakim danom sve manji i beznacajniji kako hardvare sve vise i vise napreduje. Ono medjutim sto je sustinska prepreka stvaranju jednog kibernetskog organizma (iliti narodski kiborga :) ako govorimo u ovom nasem racunarskom kontekstu) je software (ili AI rutine) koji bi omogucio takvom jednom konstruktu da funkcionise! Pod ovim ne mislim na software koji recimo omogucava robotima da "vide" tj da reaguju i zobilaze prepreke ili da "cuju" ili da odrzavaju ravnotezu i krecu se... itd (autonomne/instiktivne funkcije ako gledamo nas ljude). nego na one "prave" vise funkcije pre svega ucenja, pamcenja (na nacin na koji mi ljudi to radimo - koji), donosenja odluka (razmisljanja) itd. Daleko je jos dan (ako uopste i dodje :)) kada ce medju name setati kiborzi koje cemo zvati Arnold od milosta :kreza: ... I'll be back...

jonathan
11.10.2007, 2:00
PCmaster evo nasao sam na netu ;)

izmedju ostalog:
Half a real mouse brain is thought to have about eight million neurons each one of which can have up to 8,000 synapses, or connections, with other nerve fibres.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6600965.stm

no729 iskreno, sto se tice robotike, ja sam skeptican.. meni je to sve nekako masinski.. roboti imaju sw pisane tako da reaguju kako im je receno, naravno u skladu sa senzorima vida, sluga, prepopznavanja it.. to je meni nekako mehanicki dok sama sustina ne dostaje a to je sloboda razmisljanja i delovanja.. a oni to ne mogu, sama cinjenica da je jedan od naj savrsenijih robota, asimo, koji ima jako jako naprednu tehnologiju razmisljanja, koji se zna snaci kada ga nesto gurne, na samoj prezentaciji gde je trebao pokazat da je penjanje uz stepenice za njega jednostavno, on nakon trece stepenice pada, sam zakljucak da i to ne moze izvesti je stravican s obzirom koliko se radi na njemu

naravno, postoje roboti za ucenje, za pamcenje stvari i eto sada nedavno predstavljeni, robt koji sumulira dete koje uci, pamti i prepoznaje bliznje, ima emocije itd ali to je frisak proekat i videcemo kako ce ici dalje

nedavno je izmisljen i sw za prepoznavanje raspolozenja na osnovu osmeha, koji je tezak samo 50 kb i a ko se ne zna njegova primena, pojavit ce se skoro pa cak i u mobitelima.. moja prva pomisao jeste da ce se koristit u robotic itd itd

i uvek se vracamo na ono (ako se tako moze da kaze) robotima fali dusa, koliko god oni to usavrsili, nikada nece mocu da jedan robot ima slobodu misljenja, svaki pokret, ucinak itd se mora navesti u njegovom softweru da bi ga on napravio inace, ne zna sta da radi

ne znam, jako je to tesko polje i po meni tek je na samom pocetku razvijanja, sami roboti koji su u industriji, verujem 99% nas ovde bi ih znali programirat i samo stavi na opciju ponavljanja i etoga

no729
11.10.2007, 2:11
PCmaster evo nasao sam na netu ;)

izmedju ostalog:


http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6600965.stm

no729 iskreno, sto se tice robotike, ja sam skeptican.. meni je to sve nekako masinski.. roboti imaju sw pisane tako da reaguju kako im je receno, naravno u skladu sa senzorima vida, sluga, prepopznavanja it.. to je meni nekako mehanicki dok sama sustina ne dostaje a to je sloboda razmisljanja i delovanja.. a oni to ne mogu, sama cinjenica da je jedan od naj savrsenijih robota, asimo, koji ima jako jako naprednu tehnologiju razmisljanja, koji se zna snaci kada ga nesto gurne, na samoj prezentaciji gde je trebao pokazat da je penjanje uz stepenice za njega jednostavno, on nakon trece stepenice pada, sam zakljucak da i to ne moze izvesti je stravican s obzirom koliko se radi na njemu

naravno, postoje roboti za ucenje, za pamcenje stvari i eto sada nedavno predstavljeni, robt koji sumulira dete koje uci, pamti i prepoznaje bliznje, ima emocije itd ali to je frisak proekat i videcemo kako ce ici dalje

nedavno je izmisljen i sw za prepoznavanje raspolozenja na osnovu osmeha, koji je tezak samo 50 kb i a ko se ne zna njegova primena, pojavit ce se skoro pa cak i u mobitelima.. moja prva pomisao jeste da ce se koristit u robotic itd itd

i uvek se vracamo na ono (ako se tako moze da kaze) robotima fali dusa, koliko god oni to usavrsili, nikada nece mocu da jedan robot ima slobodu misljenja, svaki pokret, ucinak itd se mora navesti u njegovom softweru da bi ga on napravio inace, ne zna sta da radi

ne znam, jako je to tesko polje i po meni tek je na samom pocetku razvijanja, sami roboti koji su u industriji, verujem 99% nas ovde bi ih znali programirat i samo stavi na opciju ponavljanja i etoga

Upravo to. Stvar je u tome sto oni pokusavaju da simuliraju nesto o cemu, najblaze receno, nemaju pojma. Mislim niko nije ni blizu da ukapira kako ljudski (ili bilo koji) mozak radi. Ono sto se zna je samo zagrebana povrsina.

A za ove sto simuliraju misa :) i sami kazu:

"The researchers say that although the simulation shared some similarities with a mouse's mental make-up in terms of nerves and connections it lacked the structures seen in real mice brains.

Imposing such structures and getting the simulation to do useful work might be a much more difficult task than simply setting up the plumbing."


:) mada svaka im cast za trud.

stojaO
26.4.2010, 12:01
Treba mi detaljno objasnjenje kako roboti prepoznaju obekte??? Moze li mi neko reci gde da nadjem nesto vise o tome???