PDA

Prikaži potpunu verziju : C-media mixer mi se pretvori u volume control!!?


polarnimeda
3.10.2007, 23:49
Eh, ko voli da se upusta u vece izazove, evo mu prilike...
Skoro mi je riknula ploca pa sam dobio novu, tj. polovnu plocu (izgubio garanciju ali su prihvatili da mi zamene plocu; tj. "poklone" polovnu) kojoj ne radi output za front speakers, a koji mi treba zbog 5.1 zvucnika. Kakogod- primoran sam bio da udenem C-media 8738 C3DX 6CH PCI karticu. Uz nju tj. uz drajvere stigao je i C-media mixer (kao zamena za volume control). I sa njim sve super radi (osim TV-a na kojem mogu imati samo 4 kanala, pa se ne koriste vufer i centralni zvucnik), ali je problem sto NESTANE! Ne znam iz kog razloga, posle nekog vremena, ostane ikonica C-media mixera, ali se njenim pokretanjem pokrene volume control. Na njemu nemam potrebne opcije i sto se tice zvuka, mogu samo da se slikam- bez C-media mixera ne mogu da smanjim zvuk na subwooferu, koji kada nestane pomenuti C mixer nekada i ne radi, a cesto se desava da zvuk ne radi u winampu a radi u igrama, pa onda i obrnuto... Svaki restart novi problem! Kada sve formatiram i ubacim novi windows... Sve je u redu, ali samo neko vreme. Nikada nisam zakljucio sta konkretno poremeti drajvere (ili sta je vec problem)... Ma koliko dana sve radilo normalno, desi se da zvuk odjednom pocne da pravi probleme na nacin koji sam opisao. A da- zvucnici su sa digitalnim kontrolama i zato kada woofer i radi, radi prejako- tj. ne moze da se smanji jer se svih 6 kanala tripuju da su 2 (bar ja tako mislim) pa smanjivanje njih pojedinacno ne vredi.... Inace, integrisana zvucna je Realtek AC97 (na Asus A8VE-SE ploci) ali sam je iz biosa iskljucio da i ona ne pravi dodatnu frku... Najrazlicitije drajvere sam isprobao, kao i podesavanja, po neke programcice i Codec-e... Eto, sada sve radi (prethodnih nekoliko dana nije i ne znam zasto se odjednom popravilo), ali se pitam ne samo koliko ce ovo stanje trajati, vec da li ce tako ostati i kada prvi put ugasim ili resetujem komp... Smucilo mi se da formatiram da bih dobio 5-6 dana normalnog rada ili da uzaludno cackam sve bez uspesnog hvatanja problema. Eh, veliki zalogaj i za najiskusnije rekao bih...

AstraLogos
4.10.2007, 1:40
Stavrno si druze temeljno i detaljno objasnio problem. :D
Mislim da je odgovor jednostavan. Zamenili su ti plocu na kojoj neispravno radi integrusa AC 97 -chip koji je takodje zalemljen na samoj ploci. Postoji velika mogucnost da ti se te greske javljaju upravo zbog neispravnog chipa bez obzira sto je u biosu iskljucis. Da bi bio siguran a i ova Cmedia je krs nevidjeni, pozajmi od nekoga zvucnu koja ispravno radi i proveri ispravnost ploce. Ako tudja radi sasvim ispravno sa svojim mikserom onda je Cmedia zrela da se zameni sa Creative Live.
Ovako ces se muciti i podizati win a da nisi ustanovio da li je problem u ploci ( najverovatnije ) ili u zvucnoj karti.
Pozz pa javi sta si uradio. :ciao:

Mario Pavićević
4.10.2007, 9:46
Sa obzirom da za 10e mozes kupiti polovan Sound Blaster Live 5.1 iskreno ti savetujem da zaobidjes tu C-media karticu.C-media pravi i kvalitetne cipove ali taj definitvno ne spada u iste i kartice koje su kod nas stigle sa njim su bile u cenovnom rangu 6-9e pa mislim da ti to sve govori.Ako bas zelis da probas da osposobis tu zvucnu karticu probaj da instaliras ove drajvere:
http://supporten.terratec.net/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewsdownload&sid=177
radi se o Terratec-ovoj zvucnoj kartici koja radi sa istim cipom(zove se AureonFun 5.1) tako da su drajveri odgovarajuci.Naravno windows ce ti reci da ti drajveri nisu pisani za tvoju zvucnu karticu ali bez obzira ih slobodno instaliraj.Terratec ima svoj mixer koji lepo radi pa probaj da li zadovoljava tvoje potrebe i javi sta si uradio:odoK:

polarnimeda
4.10.2007, 15:03
znam ja da su mi dali neispravnu plocu, ali osim zvuka sve radi. mada, moguce je da AC97 pravi probleme iako je disable-ovana... to je jedan od razloga sto jos nisam uzeo drugu zvucnu... ali ako problem ne rese ovi drajveri koje ste mi okacili (a probacu ih 1. put kada zvuk opet prsne jer je od juce OK) uzecu novu karticu pa sta bude bude- znam da 10e nije nista, samo sam hteo da ipak prvo probam bliskije mogucnosti. :) tnx!