PDA

Prikaži potpunu verziju : Nakon OC-a Athlona 64 3200+, komp se nekada ne startuje iz prve... ?!


polarnimeda
12.9.2007, 16:11
Znaci, pomenuti procesor sam overclockovao i prosao sve testove za njega i memoriju.
OC nije veliki (sa 2 na 2.4 GHz) sa obzirom da je stabilan i na 2.7, ali nisam hteo da preterujem!
Desava se dakle ponekada da kada ukljucujem komp, ostane crni ekran dok ne stisnem restart- onda normalno ulazim u windows i sve normalno radi... Ovo se desava mozda svaki 2. ili 3. put kada ukljucujem komp i nikada kada ga resetujem... Napajanje koje imam je dobro i novo. Any idea?

duschan
12.9.2007, 16:40
Meni se to deshavalo kad klokujem ovog mog na 2.7, prvo sam mislio da je do napajanja, al kad sam kupio geminii problem je nestao. Fazon je u tome sto sam koristio program za ochitavanje temperature CPU-a a on je ochitavao temperaturu sa diode u socketu pa sam mislio da je temp ok, al ispostavilo se da je on ishao i na >60 C. Probaj sa nekim drugim kulerom posto i sam kazesh da imash dobro napajanje. A i moze biti da ti zezaju memorije zbog latencija, pa ih malo olabavi

EDIT: Tek sam sad vido da imash VIA chipset, pa moze da bude i do toga.

U svakom sluchaju prvo probaj da podesish memoriju

PAIN
12.9.2007, 16:51
Nije do VIAe, i ja imam taj problem sa nForce570 kad preteram sa overclockom.Odgovor verovatno treba traziti u BIOSu.Nekad startuje, nekad ne...Desavalo mi se da po nedelju dana nece da startuje preko 350 za FSB i onda odjednom radi sve k`o podmazano.

Rocker
12.9.2007, 16:56
Ekipo, evo vam rešenja. Stavite pauzu kad krene POST i sačekajte koji minut. Meni je ovo redovno stanje, svaki put kad palim komp. Izgleda da nije fora u zagrevanju, nego naprotiv u hladnoći. Kad je bilo vrelo veme, bilo mi je dovoljno da sačekam 30-ak sekundi. Sad čekam i po par minuta. Imam externu sondu i displej i kad ona pokaže da je CPU temp >35, tad mogu da ga pustim da nastavi sa podizanjem sistema, u suprotnom se restartuje i vraća frekvenciju proca na default. A svi se mi tripujemo oko pregrevanja, niko ne brine da li je procu nekad hladno! :to_care:

AkulM
12.9.2007, 17:22
Ekipo, evo vam rešenja. Stavite pauzu kad krene POST i sačekajte koji minut. Meni je ovo redovno stanje, svaki put kad palim komp. Izgleda da nije fora u zagrevanju, nego naprotiv u hladnoći. Kad je bilo vrelo veme, bilo mi je dovoljno da sačekam 30-ak sekundi. Sad čekam i po par minuta. Imam externu sondu i displej i kad ona pokaže da je CPU temp >35, tad mogu da ga pustim da nastavi sa podizanjem sistema, u suprotnom se restartuje i vraća frekvenciju proca na default. A svi se mi tripujemo oko pregrevanja, niko ne brine da li je procu nekad hladno! :to_care:

Dobro, sad ne moram da se brinem posto meni pc nece da se upali iz prvog puta nego moram da ga iskljucim pa ponovo i onda sljaka i mogu normalno da ga ponovo upalim tokom dana.A jel hladnoca moze da bude stetna po cpu?

Rocker
12.9.2007, 17:31
A jel hladnoca moze da bude stetna po cpu?
Može ako živiš u Sibiru i hladiš komp tečnim azotom! :to_care: Ne može da ga ošteti ova "naša" hladnoća, ali kada je klokovanje u pitanju, očigledno je ploči potrebno da dostigne radnu temp., tj. delu koji je zadužen za napajanje CPU.

polarnimeda
12.9.2007, 19:09
hmmm... ali zasto se onda ovo desava samo kada mi je procesor OC-ovan? a i nije neko resenje- da svaki put kada palim komp pazim i stavljam pauzu. to mi je podjednako resenje kao i restart posle kojeg sve uvek radi...
a rekao sam vec sto se tice i memorija i procesora- prosli su testove.

Rocker
12.9.2007, 19:25
hmmm... ali zasto se onda ovo desava samo kada mi je procesor OC-ovan?

Pa upravo zato! Tada troši mnogo više struje nego kada nije klokovan, pa je samim tim naponska sekcija ploče mnogo više opterećena.
a i nije neko resenje- da svaki put kada palim komp pazim i stavljam pauzu. to mi je podjednako resenje kao i restart posle kojeg sve uvek radi...
Radi kod tebe zato što je to relativno slabašan klok, ali kad ga sumanuto klokuješ (kao mi sa C2D), onda potrošnja proc-a dostiže duplo veće vrednosti (a i više) od onih kada radi na defaultu.

polarnimeda
12.9.2007, 20:42
hmm... ali ja nisam podizao napon kada sam radio OC... mada pretpostavljam da svejedno proc vuce vise nego ranije... mozda bi podizanje napona i pomoglo? samo, nisam siguran kako se ta opcija obicno zove i gde u biosu nalazi, koje su standardne vrednosti i za koliko bi ih trebao/smeo povecati... ne bih se usudio da sam cackam... al' zato ste vi tu... zar ne :)

Rocker
12.9.2007, 22:08
Pa znaš kako, ako nisi siguran, možda bolje i da ne čačkaš! :to_care: Šalu na stranu, svi mi smo jednom sami podigli napon procesoru, nije to ništa strašno. Samo nemoj da preteraš i sve će biti OK. Sad, koliko je otprilike dovoljno za tvoj proc, nek' ti kaže neko ko ga i sam ima, ja se AMD-om nikad nisam nešto detaljnije bavio, tako da mogu da nagađam, ali zašto bih kad ima gomila ljudi koji su mnogo kompetentniji. Kad kupiš Intela, onda se meni obrati! :to_care:;)

duschan
12.9.2007, 22:43
hmm... ali ja nisam podizao napon kada sam radio OC... mada pretpostavljam da svejedno proc vuce vise nego ranije... mozda bi podizanje napona i pomoglo? samo, nisam siguran kako se ta opcija obicno zove i gde u biosu nalazi, koje su standardne vrednosti i za koliko bi ih trebao/smeo povecati... ne bih se usudio da sam cackam... al' zato ste vi tu... zar ne :)
Ja sam na mom sempu digao napon na 1.55v (tako pishe u bios-u), a u cpu-z i drugim programima ochitava ~1.46. I na tom naponu se klokao do 2.7ghz stabilno (max 2.8), a rame sam podesio na 133mhz (kad se poveca fsb na 300 onda je to 200mhz), a ht link sam stavio na 2.5x. A napon sam najvishe digao do 1.6v(ochitava u cpu-z 1.5v) i dao se malo vishe klokati, al samo malo vishe za 100mhz, a grejao se ko lud u odnosu na 1.55v(1.46v).
Nadam se da si razumeo da su ovi naponi u zagradama naponi koje su ochitavali programi, a ovi ispred zagrade odabrani naponi u BIOS-u.

I da nemoj da ga klokujesh puno sa box kulerom.

Zoran_KS
13.9.2007, 15:42
Ja imam slicnih problema sa ahlonom X2 3600 am2,Brisbane.
Kada mu podignem frekfenciju na 2500mhz(sa pocetnih 1900 mhz)fsb 264,ht link 4 puta,napon cpu-a 1.425(u biosu),memorija radi na 835 mhz na 1.95 v(kingston 2 x 1 gb 667 mhz),nece da izadje iz sleep rada.Vista je u pitanju.
Kada radi na 2000 mhz radi bez problema.
E sad pretpostavljam da je i kod mene slucaj sa napajanjem,posto imam ono uz kuciste(frontier 400 w).
Radi on bez problema i na 2.8 ghz ali cim pokrenem neku 3d aplikaciju (igre) on se restartuje.
Temperature ne prelaze 60 stepeni pri full opterecenju,visesatnom.

Skols
13.9.2007, 15:57
i ja kad klokujem moj sempron 3200+ sa defaultnih 1800mhz na 2700mhz nekad se desava (poslednjih par dana sve cesce) kad hocu da ga upalim on se upali i posle par sekundi ugasi.Ja opet ga upalim i onda se normalno butuje...
Ne mislim da je do hladnoce jer mi se to desavalo i letos kad sam isprobavao klok.kad je na def. i manjim frenkvencijam ne desava mi se to...bar nisam primetio...

Predrag Stankovic
18.9.2007, 9:22
A sta moze da bude problem (desava se otprilike 1. nedeljno) upalim kompjkuter i umesto da se chuje samo jednom beep on nastavi da to ponavlja i pishti, slicno kao kad memorija nije dobro ubacena u slot, a posle jednog restarta sve bude u redu i nastavi da radi, da li ima razloga za zabrinutost i da li je to dovoljan znak za vracanje na default?