PDA

Prikaži potpunu verziju : QNX "otvorio" svoj izvnorni kod za RTOS Neutrino


rile
12.9.2007, 15:31
Pogledajte www.qnx.com (http://www.qnx.com)

Izvorni kod RTOS Neutrino je sada dostupan, mozete ga skinuti, kompajlirati, i td.

Za fakultete je koriscenje potpuno besplatno (ukljucujuci i razvojne alate - Momentics).

Napomena: model NIJE "open source", jer za komercijalnu upotrebu i dalje mora da se plati.

Pozdrav

rile
18.4.2008, 15:42
Sam sebi odgovaram, ne da bih stvarno sebi nešto rekao nego da skrenem ponovo pažnju na ovo.

QNX OS je poznat u svetu "embedded" sistema i vrlo je interesantan. Napravljen je kao "hard real time" OS, odnosno operativni sistem sa garantovanim odzivom u realnom vremenu (pod uslovom, naravno da je i hardver takav).

Po arhitekturi, to je mikrokernel (za razliku od linux-a ili windows-a). Ljudi su "otvorili" kod, za proučavanje je besplatan, a ima dosta toga da se nauči. Podržane su platforme bazirane na intel x86, PowerPC, Mips32, Arm i SH procesorima. Na raspolaganju je i puna verzija razvojnih alata koji mogu da se koriste na windows-u, linux-u i na samom Neutrinu (naziv QNX-ovog OS-a).

Zahvaljujući virtuelnim mašinama, izuzetno je lako "isprobati ga". Instalirajte Virtual PC od Majkrosofta i zatim skinite instalacioni CD sa qnx sajta i - probajte.

Ono što je mene prilično fasciniralo jeste lakoća pisanja drajvera - s obzirom da drajveri rade u korisničkom adresnom modu (user space), razvoj je skoro isti kao i razvoj bilo kakve aplikacije.

Osim toga, zahvaljujući dostupnosti izvornog koda kernela moguće je igrati se i istraživati različite algoritme, na primer algoritme raspoređivanja izvršenja niti (thread scheduling) i još mnogo toga. Jel ima ovde ljudi sa ETF-a ili onih koji hoće da idu na ETF? Mislim da je Neutrino odlicna platforma za učenje i istraživanje.

Još da zagolicam maštu, da navedem nekoliko zanimljivih primera gde je Neutrino ugađen: Na primer ide u automobile: BMW, Audi, i druge, gde se koristi kao OS za kompjutere koji kontrolišu multimedijalne uređaje u automobilu: audio, video, navigacija; u saobraćajne semafore, zatim u kockarske mašine (slot mašine), koristi se i u nekim medicinskim mašinama, i na još mnogo mesta.