PDA

Prikaži potpunu verziju : Nekoliko stvari pre kupovine laptopa...


airforce_on
2.9.2007, 3:31
vec duze vreme planiram da kupim neki laptop i uvek iskrsne nesto sto me dobro natera da razmislim!trudim se da pratim sve po tom pitanju: i casopise i sajtove posvecene tome,cak i one reklame iz novina iz Idea-e i ostalih *****a...
naime,pre svega zelim sto vise misljenja i pomoci pre kupovine,jer zelim da izvucem maksimum iz kinte koju dajem za notebook.na kraju krajeva,nisam nasao pare na ulici,a sto je jos gore,dobio sam nekih 500e za "freeride",pa ne bih da zalim posle sto nikoga nisam pitao za koristan savet pre kupovine!
najbitnija stvar je za sta mi je potreban notebook,je li...da budem iskren koristio bih ga za sve pomalo!po profesiji sam inzenjer i to podrazumeva koriscenje adekvatnih programa.takodje volim da odigram poneku kvalitetnu igricu (FPS-ovi kao Quake 4,pa i ovaj novi superrevolucionarni BioShock :alealeee::tapsh::n_klanja:i RTS-ovi,kao Tiberium Wars) uglavnom,ali prema multimediji nemam nekih preteranih zahteva,sem da slusam muziku i gledam neki film.posto sam i muzicar,voleo bih da radim i sa programima za obradu zvuka po mogucstvu!:boxing:naravno,udobnost u radu se podrazumeva i iskljucivo bih radio na XP-u ili Visti.
e sada...znam da je smesno da pocinjem sa "zeleo bih,bla,bla,bla..."ali ko ga j...:kreza: dakle,zeleo bih da bude istrajan sto je vise moguce,ali neka se vremenom zrtvuju igrice:a_whistlimogu da podnesem samo i CS 1.6 online:kreza:
e ovo je sada jako bitna stvar,a niko do sada nije znao da mi je lepo objasni:sta ce biti sa donosenjem zakona o smanjenju poreske stope sa 18% na 8% na informaticku opremu?kada ce to biti?da li vredi cekati jos koji mesec,ne bi li se ovo jasno definisalo?znam da su to objasnjavali u proslom broju SK-a,kao uvod,ali mi i dalje nista nije jasno!:confused:
zeleo bih da izbegnem integrisanu grafiku sto je vise moguce,pogotovo nesrecne Intelove cipove,kao i acerove masine,jer imaju ocajan kvalitet izrade (krcka plastika)...dobro,ovo poslednje moze da se podnese,ali bez Intela,please:kreza:neka ima i 56k modem i WLAN (bitne stvari za mene),a ostalo prepustam vama:a_bleh:jaaako pozeljan je neki dvojezgarni procesor :aplauz:
eh da...meni se najvise svidjaju Asusi,Toshibe,FS,MSI-i,HP-ovi!:a_whistli i na kraju da napomenem da,ako je potrebno,mogu da zategnem za nekih sto evra vise,maksimum!:rofl:
hvala unapred :ciao:

nikola87
2.9.2007, 10:21
Smanjenje PDV-a na kompjutere je vec stupilo na snagu.

Inace sto se tica lap topa iskreno da ti kazem male su to pare da bi ti valjano zadovoljio svoje kompjuterske potrebe, iskreno nesto mi govori da bi ti i sa 1000E tesko nasao ono sto zelis. Znaci za tih 500E mozes da nadjes laptop koji ima u sebi neki pentiumM ili core-duo procesor eventualno neki turion64 , 512mb rama i hdd od 80GB sa naravno nekom integrisanom grafikom sto je eventualno dovoljno za taj CS 1.6
Ne mogu da ti preporucim konkretan model jer i sam nisam imao prilike da vidim mnogo razlicitih modela iz tog cenovnog ranga. U svakom slucaju pogledaj neki Fujitsu-Siemens ili Asus, mislim da najvise nude za te pare u tom rangu.

pozz

The_B@fU$ ®
2.9.2007, 10:28
airforce_on slicna stvar je i samnom,

Ja takodje planiram da uzmem laptop, mada sam spreman da izdvojim nesto vise novca..
Meni treba laptop prvenstveno jer se selim, idem na fax, ono zasta meni treba osim muzike i filma, obicna konekcija (dial-up), pozeljno bi bilo kada bi taj laptop bio slican ovoj desktop konfiguraciji:
Pentium 4® 2.4GHz (2400MHz) or equivalent AMD® Athlon 64
512GB RAM
60-80GB hard disk space
Sound Blaster Audigy or equivalent
DirectX® 9.0c
128MB Hardware Accelerated video card with Shader 2 support and the latest drivers. Must be 100% DirectX® 9.0c compatible*. The Nvidia® GeForce 7300 or greater, or the ATI Radeon® X1600 or greater is recommended. (inace ovo je preporucena konfiguracija za igru Medieval2)

Ukoliko nego zna firmu koja se bavi prodajom kvalitetnih laptopova, neka javi, (ako jos ta firma vrsi isporuke za rep Srpsku, bilo bi idealno (tamo ni je fax))
unaprijed zahvalan

Dimo
2.9.2007, 11:33
@airforce_on Tesko da ces za 500 evra naci laptop sa Core 2 Duo procesorom i odvojenom grafikom, posebno ne u Srbiji. Ako imas mogucnost kupovine u inostranstvu, pogledaj Dell Vostro 1400 ili 1500, mogu da se nadju za oko 600 evra i manje.
@The_Bafus Masa firmi isporucuje laptopove, prelistaj bilo koji broj SK-a.

ne volim
2.9.2007, 13:54
i meni se vec duze vreme u glavi mota kupovina laptopa (ovo se cak i rimuje)
u zadnjem svetu kompjutera sam na 10 strani naisao na sledeci model za koji verujem da bi zadovoljio sve tvoje potrebe a bogami i moje.
s' obzirom sta se nudi cena i nije strasna, samo 99.490dinara (ukljucen PDV).
za sumu koju si ti naveo tesko da mozes dobiti ono sto trazis pa bih ti preporucio da jos malo stedis pa kupis dole navedeni model (osim ako neko nema losih iskustava sa doticnim laptopom). ako neko poseduje ovaj model, molio bih ga da podeli svoja iskustva.

http://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-5920G-Notebook.4217.0.html



Aspire 5920G

Intel Core2Duo T7300(2GHz/4MB/800FSB)
Intel965PM chipset - SantaRosa Platform
Memorija 2GB DDR2 (2x1GB, up to 4GB)
Hard Disk 250GB* SATA (5400rpm), DVD-RW
NVidia GeForce GO 8600GT 256MB** GDDR2 DirectX10
15,4"WXGA 1280x800, 8ms High Brightness (220nit)
Integrated WebCam 0,3Mpix Crystal-Eye, S-Video TV Out
Dolby certified surround sound system+SubWoofer
2xStereo microphones, S/PDIF, 4xUSB, HDMI, Expresscard
Wireless LAN 802.11 a/b/gDraft-N, 12 function buttons
8 cell 71W battery with life up to 3:30h, tezina 3kg
Design by BMW DesignWorks
Microsoft Vista Home Premium

* opciono 160GB + !GB Intel TurboCache (Robson)
**opciono 512MB

Notorious
2.9.2007, 15:54
Ja sam pre mesec dana uzeo asus a6j.Cena je malo veca od 500 evra ali za ono sto nudi uopste nije skup sada mu cena iznosi oko 65000 din jos trena napomenuti da je na pocetku juna kostao 85000.Na sajtu od pakoma mozes dobiti vise imformacija o njemu.
http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=9003133

airforce_on
2.9.2007, 17:09
kao prvo da se zahvalim na pomoci svima:aplauz:,koja mi je jako dobro dosla i dala nekoliko sjajnih ideja,koje su mi bile pred nosom sve veme!:boodala:
imam ODLICNE uslove da kupim laptop u inostranstvu,ne mogu da verujem kako mi to nije palo na pamet,ali izgleda da je nestrpljenje ucinilo svoje,pa sam ocekivao da dobijem odgovor i da odem i kupim laptop ovde :kreza:
znaci,neka bude ovako...ovih 500 e sto imam,cu postaviti kao fiksni novac koji sam nekim cudom dobio,a za neki 200 e vise cu se pomuciti sam,jbg,toliko sam covek bar :to_care: pregledao sam neke sajtove i uporedjivao sam to sto sam nasao na njima sa drugim sajtovima,jer sam jedva poverovao u to sto sam video!npr.nasao sam neku Toshibu A100-300 Satellite (koliko se secam) koju je firma PC Klinika najavljivala za kraj maja da dolazi na lager,ali nista od toga!naime ovaj prilicno mocan laptop je kostao svega 600e sa PDV-om i vec tada sam bio spreman da ga uzmem cim dodje,ali nista nije bilo od toga,jer naravno,nije stigao na lager:mad:
sada sam pronasao jedan jako koristan sajt http://www.notebookreview.com (http://www.notebookreview.com/)
ovde moze da se procita sve o velikom broju modela uljucujuci i cene tako da mislim da moze dosta pomoci,a i opcije pretrage su jako dobre!
btw. ova Dell Vostro serija je zaista mocna i moram da priznam da mi se jako dopada kombinacija komponenti:love:
ako je smanjenje PDV-a stupilo na snagu,kada ce biti u punoj snazi :-))))) ? mislim,kada ce u reklamama pisati "cena sa uracunatim PDV-om od 8%"? :-)

Marko 0401
2.9.2007, 19:25
airforce_on slicna stvar je i samnom,

Ja takodje planiram da uzmem laptop, mada sam spreman da izdvojim nesto vise novca..
Meni treba laptop prvenstveno jer se selim, idem na fax, ono zasta meni treba osim muzike i filma, obicna konekcija (dial-up), pozeljno bi bilo kada bi taj laptop bio slican ovoj desktop konfiguraciji:
Pentium 4® 2.4GHz (2400MHz) or equivalent AMD® Athlon 64
512GB RAM
60-80GB hard disk space
Sound Blaster Audigy or equivalent
DirectX® 9.0c
128MB Hardware Accelerated video card with Shader 2 support and the latest drivers. Must be 100% DirectX® 9.0c compatible*. The Nvidia® GeForce 7300 or greater, or the ATI Radeon® X1600 or greater is recommended. (inace ovo je preporucena konfiguracija za igru Medieval2)

Ukoliko nego zna firmu koja se bavi prodajom kvalitetnih laptopova, neka javi, (ako jos ta firma vrsi isporuke za rep Srpsku, bilo bi idealno (tamo ni je fax))
unaprijed zahvalan
Kazes da si spreman da izdvojis nesto vise novca od Airforce_on-a,nadam se da je to bar duplo vise :)

Evo konfiguracije koja je otprilike ono sto ti trazis... http://www.itsvet.com/proizvod/acer-aspire-5112wlmi-turion64-1.6ghz-1024mb-120gb-dvd-supermulti-15.4''-wxga-winxph/comp_comp_laptop/3/275

The_B@fU$ ®
2.9.2007, 22:41
Pa ovo je malo jaca konfiguracija od trazene, mada mi se ovaj asus a6j cini kao dobro rijesenje. trebala bi mi firma koja vrsi isporuku na teritoriju crne gore ili rep Srpske ili bi bas morao da idem u bg po njega.
Sto se tice pdv u crnoj gori su ga uveli odavno, stvar je u tome sto su poslije uvodjenja pdv prodavci smanjili cijenu racunara tako da je sa pdv bila i dalje ona stara cijena. Predpostavljam da ako u Srbiji dodje do smanjenja pdv na racunarsku opremu na 8%, cijene racunara bez pdv ce skociti tako da ce biti sve opet po starom, zato airforce_on nema razloga da cekas te 'reforme'..

airforce_on
2.9.2007, 23:24
eh da...hvala bafuse,malopre sam proverio u SK-u za septembar i bas je onako kako si naveo ovde! PDV zaista jeste 8%,ali prodavci zato zaista i jesu digli cene!uporedio sam neke cene iz SK-a za jul i avgust i skoro se nista nije promenilo u odnosu na ovaj septembarski broj!:n-cc2: kakve lopine,a ja nasao Gateway Core Duo na 1.66 MHz,ATI ili nVidia integ. grafika za $ 549! eeeej! :n_klanja: inace vidjao sam da neke firme vrse isporuku na teritorijama RS i CG,ali nisam pamtio koje su iz ociglednih razloga:a_whistli
ja imam uslova da kupim laptop u inostranstvu i savetujem svakoga ko zeli da kupi laptop,neka prvo razmotri ovu opciju,jer su cene nepojmljivo male:aplauz:
naravno,treba izbeci sada neke dazbine oko carine i sta ja znam,ali gledajte da imate nekoga ko moze da vam to donese:o ja imam takvih uslova,pa zasto bih dao preko 600e za neki Fujitsu Siemens ili Acer,kada imam kvalitetnih marki poput Forcebook-a,Gatewaya,Flybook-a,MSI-a i dr....:qliranje:
mislim,zasto da ne? ;)

airforce_on
3.9.2007, 3:56
neka mi neko,molim vas objasni,razliku izmedju Core Duo i Core 2 Duo procesora!ukratko,shvaticu brzo,ali i neka navede neki primer core duo procesora. :n_klanja:

WhenDarknessFalls
3.9.2007, 4:21
C2D ima veci kesh, samim tim moze da brze izvrsava vise operacija... Vise o tome ovde: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=18583 :ciao:

Dimo
3.9.2007, 10:05
pa zasto bih dao preko 600e za neki Fujitsu Siemens ili Acer,kada imam kvalitetnih marki poput Forcebook-a,Gatewaya,Flybook-a,MSI-a i dr....:qliranje:

Pa sad, Acer i FS su mnogo poznatiji i kvalitetniji brendovi od Gatewaya ili MSI-a. Njihov kvalitet izrade kod jeftinijih modela je diskutabilan, ali renome se ne smije dovoditi u pitanje.

Mario Pavićević
3.9.2007, 14:38
Samo jedna napomena:Gateway je firma ciji je vlasnik ACER.

airforce_on
3.9.2007, 16:06
Samo jedna napomena:Gateway je firma ciji je vlasnik ACER.
to nisam znao,ali pretpostavljam da je samo vlasnik , posto je,bar meni,Gateway komforniji u radu od Acera. zato se i trudim da izbegnem hrskavi Acer :kreza:

Dimo
4.9.2007, 21:49
Samo jedna napomena:Gateway je firma ciji je vlasnik ACER.
According to bit.cg.yu, kompletna kupoprodaja bi trebalo da se odigra do kraja godine. Istovremeno, izvjesna je kupovina Packard Bella od strane Lenova.