PDA

Prikaži potpunu verziju : Mount Pitanja


Neky
30.6.2007, 21:02
Koristim Slackware 11, 2.6.18 kernel, imam jedan HDD, jedan DVD rezač i jedan običan čitač. Do pre 3 dana mi je mount komanda radila normalno, sada se glupira. Uvek dobijem poruku mount: you need to specify file sistem ili tako nešto. Nemam pojma o čemu se radi. Najtužnije od svega toga je što tih par dana nisam ni koristio računar a niko drugi nema pristup.

GoranSTX
30.6.2007, 21:20
U pitanju je greska kad mount-ujes opticke uredjaje ili i HDD particije?

Neky
30.6.2007, 21:38
Samo kada mountujem optičke uređaje, mada sam se loše izrazio. 2 min posle pisanja prošlog posta sam uključio slobodni molex u DVD rezač i sad sve radi kao satić. Hvala na brzom odgovoru, može ključ ovde, rešio sam problem.

PDarko
28.8.2007, 21:01
Imam problem sa automatskim montiranjem particija.
Kada se startuje Fedora 7 dobijam poruku:
Mounting file systems [FAILED], i
Mounting other file systems [FAILED],
tako da pri svakom startovanju moram da kucam mount -a.

Da li neko zna u čemu je problem?

Covenant
28.8.2007, 21:06
Daj fstab da vidimo ;)
Da bi mogao da citas NTFS particije(a i da pises po njima sto jos uvek experimental)moras imati instaliran ntfs-3g drajver(imas ga ne Fedora dvd-u)ili kmod-ntfs drajver iz livna repoa yum install kmod-ntfs

PDarko
28.8.2007, 22:38
U fstab sam iskopirao linije iz starog sistema (instaliro sam fedoru ponovo). Na starom sistemu je sve radilo OK.
Dodao sam sledeće:

/dev/sda1 /mnt/system ntfs-3g defaults 0 0
/dev/sda2 /mnt/garbage ntfs-3g gefaults 0 0
/dev/sda5 /mnt/games vfat defaults,rw,users 0 0
/dev/sda6 /mnt/data vfat defaults,rw,users 0 0


Napominjem, komanda mount -a radi.

Covenant
28.8.2007, 23:15
Probaj da stavis samo ntfs
Ja nisam koristio taj ntfs-3g prefiks,koliko znam-i imas stamparsku gresku-stoji ti gefaults umesto defaults :opanachke

JBlitzkrieg
29.8.2007, 19:47
Ovako imam nekoliko pitanja u vezi montiranja.
1. Pokusao sam da pokrenem fsck ali mi oni kaze da nije preporucljivo proveravati montirane particije. Da li je to stvarno opasno i kada (i kako) onda mogu da pokusam proveru (pretpostavljam negde pre nego sto Linux montira Filesistem), posto mi se u poslednje vreme HTREE INDEX error nesto cesto pojavljuje
2. Kako mogu da procitam i montiram .mdf .mds .iso .nrg .bin i .daa CD images.
3. Zar nije malo cudno to sto moram biti sudo da bi montirao imidze. Kako da stavim da svaki korisnik to moze da uradi (npr. u folderu /mnt/virtual_CD)

Covenant
29.8.2007, 19:58
mount -o loop -t iso9660 ime.iso /neki dir

Za iso fajl

A pogledaj ovo programce

http://linux.softpedia.com/get/Desktop-Environment/Tools/Mount-ISO-image-2216.shtml

JBlitzkrieg
29.8.2007, 22:33
Ok hvala za programce i hint, ali mene muce ovi mdf fajlovi. Na netu sam nasao kao komandu za mountovanje
mount image.mdf /mnt/image -o loop=/dev/loop0
Ali mi on nakon izvrsenja (naravno nakon zamene odgovarajucih argumenata) prikazuje "You must specify File system"

GoranSTX
29.8.2007, 22:37
Ovako imam nekoliko pitanja u vezi montiranja.
1. Pokusao sam da pokrenem fsck ali mi oni kaze da nije preporucljivo proveravati montirane particije. Da li je to stvarno opasno i kada (i kako) onda mogu da pokusam proveru (pretpostavljam negde pre nego sto Linux montira Filesistem), posto mi se u poslednje vreme HTREE INDEX error nesto cesto pojavljuje

Ne preporucuje se zato sto onda ne moze da se izvrsi eventualna opravka fajl sistema. Sve particije sem root particije mozes da umount-ujes u toku rada i da pokrenes fsck. Root particiju linux sam proverava u odredjenim periodima. Ta HTREE INDEX greska ukoliko se javlja i posle popravke sistema mozda ukazuje na neki hardverski mejlfankšn :) proveri to.

Na ostala pitanja ti je Covenant odgovorio...

JBlitzkrieg
29.8.2007, 23:19
Ok hvala na savetima.
Evo i ja da dodam nesto:
Nasao sam programce koje omogucava mountovanje diskova (skoro kao Daemon Tools) i njihovu konverziju preko GUI-a. AcetoneISO2 http://www.acetoneteam.org/unofficial.html
Mana mu je sto pored zivog GNOME-a trazi KDE bibloteke jer je za taj GUI pisana. Valda ce (nadam se) izaci i GNOME frontend. Ni AcetoneISO2 nije uspeo da mountuje mdf format tako da sam morao da ga konvertujem u ISO.
Inace ovaj fancy KDE mi ide na zive :n-cc2: :opanachke

GoranSTX
29.8.2007, 23:26
Inace ovaj fancy KDE mi ide na zive :n-cc2: :opanachke

:dedica: no, no, no... ne praviti flame Gnome-KDE... not good for bussines, if you know what I mean? Meni se recimo svidja Pidgin, i koristim ga iako je za Gnome, pa se ne zalim mnogo :)

JBlitzkrieg
30.8.2007, 21:47
Pa nisam za dzabe posle stavio opanacke da se zadnja recenica ne bi pogresno protumacila :):):D:)
By the way meni se GNOME svida. (da umesto zivce ja stavio zive:boodala:)

Covenant
30.8.2007, 21:58
Gnome je super....
Meni licno smeta nedostatak/zamena nekih native gtk aplikacija za one koje su radjene samo za QT-pre svega mislim na Krusader
Funkcionalnost Gnome-a je na vrhunskom nivou :)

GoranSTX
30.8.2007, 22:21
Gnome je super....
Meni licno smeta nedostatak/zamena nekih native gtk aplikacija za one koje su radjene samo za QT-pre svega mislim na Krusader
Funkcionalnost Gnome-a je na vrhunskom nivou :)

Probao, pokusao, trudio se, al' jok... ne ide... KDE mi je mnogo prirodniji (win falinka?), sem toga, znamo sta je Linus rekao :D

Covenant
1.9.2007, 19:40
A pogledaj i ovde,zabravih na ovaj sajt,i nemoj tako lako da odustajes :D

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f7.html#ntfs