PDA

Prikaži potpunu verziju : Internet u Norveškoj


Ogi
3.11.2005, 12:17
Dosao jedan poznanik iz Norveske, zemlje sa najvecim standardom u Evropi, zemlje koja kako on kaze ima 1.8% nezaposlenih (uglavnom nekih Arapa koji su ko zna kako i sa kojim ciljevima dosli tamo), ugradjene dvd uredjaje u sedista voza (!!!!!!!!!!????????????), zemlje na cijoj su mu granici vratili 180e na ime PDV-a za kupovinu lap topa jer je strani drzavljanin. I prica mi kako je tamo bezicni internet BESPLATAN, brzina je oko 10 MEGABITA po sekundi, kako se vozi vozom, izvadi laptop i u svakom momentu moze pristupiti internet-u, bilo gde u zemlji, jer imaju antene na banderama, na svakom cosku, u sumama i gorama...........

Posle te price sam shvatio da ne znam gde zivim...
Tuzno je sto smo mi ovde toliko zabetonirani u ovu zemlju da uopste ne znamo sta je normalan zivot, sta je svet, sta je tehnologija. Ja sam ultra, mega, turbo zadovoljan svojom bedom od 128K i mislim kako je to super.
Mi zaista pomisljamo kako je u ovoj zemlji nesto dobro a zaostali smo jedno 50 godina za normalnim svetom.

Srbijo, majko.................


A da ne pricam o slikama "doma" u kojem zivi i domskim, pratecim objektima... :eek: :eek: :eek:

Sale013
4.11.2005, 18:50
Ne vredi gledati kako preko zive jer cemo se samo jos vise razocarati u nas...
Imacemo i mi megabitni internet kroz 5 godina...

Ogi
5.11.2005, 4:19
O tome ti pricam. Tuga jedna koliko smo zaostali, tuga.
Nisam mogao da verujem sta mi covek prica.
Imao sam utisak da je bio na nekoj drugoj planeti.

Shang Tsung
5.11.2005, 13:16
Ej pa nismo mi zaostali 50 godina.... mozda 10 najvise. Seti se nije internet ni postojao pre 90tih godina u danasnjem smisl..:rolleyes:

Simke
6.11.2005, 7:47
ugradjene dvd uredjaje u sedista voza (!!!!!!!!!!????????????)


Možda bi nam više odgovaralo da ugrade obične DVD/CD čitače pa da ima gde da se metne ladno pivo dok se njupa masan burek.
Sumnjam da ti Norveški DVD uredjaji mogu izašta pametno da se iskoriste.

Simke
6.11.2005, 7:53
jer imaju antene na banderama, na svakom cosku, u sumama i gorama...........

e, imamo i mi bandere :)
a pre antena bi mogli da okačimo kojeg političara ili barem nekog iz telekoma,
svakako da bi to ubrzalo razvoj ove napaćene zemlje.

Ogi
6.11.2005, 22:33
Ok, shvatili ste sta sam hteo da kazem, u svakom slucaju. :)

KIBLA`s
7.11.2005, 2:55
"`ladno al` standard." :)
bice toga i ovde kad tad, a i sad je dobro
bar nema rata i ne bombarduju nas, a zivi se bar malo bolje ako ne isto
ako nista, a nista :)

Covenant
8.11.2005, 2:49
Bedni smo brate.....
99% ljudi koristi(ukljucujuci i mene) ovde ubogi dial-up koji je otpucao svoje jos pre 15 i kusur godina....
Kad pogledate kod nas sve te sljastece reklame za ADSL koji je po meni najobicniji lopovluk i deranje-2000 i kusur dinara za 256K/b flate-previse brate,prava lihva
Sa druge strane SBB nudi kablovski net po ceni od oko 1500din za 256K/b flat-sto je OK
Bio sam odusveljen(u pocetku) uvodjenjem ADSL-a i popularizacijom brzog neta kod nas,ali sam brzo uvideo kako je njihovih 128/256/512K/b ustvari jadno u poredjenju sa onim sto je covek rekao gore
Istina ziva....

Ogi
9.11.2005, 11:36
Ma kako nije jadno... poenta je da smo mi beznadezno zaostala zemlja... jednostavno nismo svesni cega ima u normalnom svetu... kao radujemo se za taj ADSL sto kaze Covenant a to je svuda k'o dobar dan, smesna brzina.

Kibla, bice toga i ovde kad' tad' ali sta ce onda biti preko? Mi cemo uvek zaostajati 50 godina.

Ja to ne mogu da podnesem.

Na svu srecu pa nisam bio u tako nekim drzavama, pa ne znam kako je, ali to je ono sto pokusavam da kazem - mi NE ZNAMO kako je i onda mislimo da je i ovde dobro. Osecam da se ne bih vratio kada bih tako otisao negde, ja koji sam zagovornik zivota u Srbiji i koji nikada ne bih mogao nigde da odem.

Sale013
9.11.2005, 16:05
ja sam imao jednom prilike da surfujem brzinom od 3Mbps.... lepo ide ali nije nista posebno dok ne pocnes da downloadujes........ drugacije se i ne oseti..... ali download :-) extra...

Sale013
9.11.2005, 16:08
I ovde imamo mi brz internet.... samo je pitanje koliko je ko spreman da plati... :)

Shang Tsung
9.11.2005, 16:14
Podatak iz Francuske: 1 Mbit flat cable, mesecno kosta 25e, sto je ekvovalentno ovde kod nas 256 adsl (cable) flat....
LOPOVI BRE!!!

Covenant
9.11.2005, 16:46
Naravno da su lopovi kakvih nema...
Jos kad krene segmentacija linkova i veci broj korisnika-ko zna na sto ce to da lici-we will see...
Pogotovu za ADSL....
Ja bi sve to pred streljacki vod zajedno sa Telekomom....
Jedine firme koje mi se cine koliko-toliko korektne su SBB(kablovski) i Verat(1700din wireless,256K/b flat,javna IP adresa-skroz je OK)
Pozdrav svima!

Ogi
10.11.2005, 11:53
Ne znam za Verat njih svi pljuju tako da ja od njih vise ni crvljiv orah iz ruke ne bih uzeo.

@Sale013 Nas najbrzi internet za kucne korisnike je bukvalno smejurija za njihov najbrzi. Pa nas najbrzi internet za firme je nekoliko puta sporiji od internet-a koji oni imaju BESPLATNO u svakom delu svoje drzave (opet da navedem primer kada se voze vozom) - znaci za "obicne" korisnike. Mo's misliti sta firme tamo imaju........

Covenant
10.11.2005, 15:29
@Ogi
Veruj mi da je Verat mozda i najbolji davalac internet usluga kod nas...
Sasvim je razumljivo da mu je dial-up konekcija losija od drugih provajdera-jer 10 sati interneta naplacuje 120din(drugi provajderi imaju cenu od 250din pa navise) zato sto je uspeo nekako(i svaka ima cast za to) da zaobidje zli Telekom,sto ce vidi na ceni usluga.....
S obzirom na cenu ima zaista oroooooooooman broj korisnika,pa je sasvim razumljivo da je dosta cesto preopterecen-jos kad ce tu umesaju nase "kvalitetene" vezi i centrale iz 70-tih godina.....
Ko voli nek izvoli.....

Samuraj
11.11.2005, 19:04
Znam da je u Norveskoj mnogo mnogo jeftin net , znaci posebno njegova oblast koja ima neku nagodbu sa provajderom i placa 20eura mesecno !!!! za tu brzinu i ta pare je NEVEROVATNO ! ali sta ces ...... znaci skinuo je Oblivion trailer od 120Mb za nekoliko minuta ...

korisnik
12.11.2005, 11:51
Moze neko, da mi objasni kako to mislite agregacija linka? Zar više korisnika deli ADSL liniju?

Ogi
12.11.2005, 14:54
@Samuraj Meni ortak kaze da je wireless internet DZABE i da skida brzinom od preko 1MB u sekundi.

@Korisnik Da, otprilike ta neka varijanta, ne znam strucno da ti objasnim kako to sve funkcionise ali je poenta da se veci broj korisnika nabaci na jednu ajde da je nazovemo linija, tako da se ona ukupna propusna moc (brzina) deli sa brojem korisnika, znaci ako su svi u isto vreme na vezi net ce biti najsporiji...

Ta neka varijanta, u svakom slucaju to je lose. :)

Marko_L
12.11.2005, 22:27
Malo je neprikladno porediti Norvešku sa nama.Ipak su skandinavske zemlje poznate po tome da imaju najbolji odnos cena-kvalitet u Evropi.Recimo, moj ortak, koji je trenutno u Švedskoj, plaća 20 evra za 10 Mbit-s kablovski (optika) link bez limita.Toliko kod nas košta 256 Kbit/s šta god da uzmeš.Možda je bolje uporediti se sa nekim zemljama iz regiona, mada i tako zaostajemo dosta.

Shang Tsung
13.11.2005, 0:47
Samo da primetimo da se "link" koji ti zakupish ne deli na 30 delova (na koliko je inache podeljena jedna adsl linija), jer to bi bilo gore od dial-upa. Umesto toga agregishe se jedan veci link koji ima nekoliko megabita (ne znam tachno od koliko, svi ovo chuvaju kao strogu tajnu)...

korisnik
13.11.2005, 14:45
Čudno mi je malo to sa agregacijom.
Isto tako mi nije jasno da u reklamama od SezamPRO u Svetu kopmpjutera, kazu za ADSL, kao analogno digitalni subscriber line, što ADSL nije. Pravilno je Asychronous a ne analog.

Zar nebi trebao, da ADSL, kao i sve xDSL tehnologije bude takozvana "last mile technology", koja doprema link od telefonske centrale do kuće. Ako je tako onda pri najmu 256kbit do centrale uvjek imas tih 256 kbit, jedino uzko grlo je veza medju centralama.

Ogi
14.11.2005, 0:04
@Marko_L I treba se uporedjivati sa najboljima. Muka mi je vise od poredjenja sa Albanijom, Bugarskom i Rumunijom. Doduse, ove dve nas siju u svemu a i ova treca ce jos malo.

@Shang U SK-u je upravo pisalo koliki je taj link koji korisnici dele. Ne bih da lupim broj, ali se tacno secam da se pisalo u onom broju kada je prvi put opisan ADSL. Pisalo je i da EUNet ima ubedljivo najbolji odnos velicina linka/broj korisnika ali je takodje pisalo da EuNet ima i ubedljivo najvise cene.

@Korisnik Pa upravo je stvar o tome sto ti NEMAS uvek tih 256bit a to ti objektivno niko ne moze garantovati ni u idealnim uslovima sto se tice tvog provajdera jer to zavisi i od servera sa koga skidas nesto. Ne razumem se u ADSL jer ga nemam, ali mi je nekako logicno da je kod svih isti u smislu tehnickih mogucnosti, odnosno ili ga imas ili nemas, apropo centrale kao uskog grla koju spominjes, jer ti ako si previse udaljen od centrale ti ne mozes ni da imas ADSL.

korisnik
14.11.2005, 0:47
Mora da to Telekom Srbije rešava na neki svojstven način. Drugde po svetu je ADSL bas u prednosti pred kabelskim internetom jer nije deljen medij, nego imas zagarantovan bandwidth do centrale, dok na kablu delis sirinu kabla sa ostalima.
Rešit će se i to, ako ne onda sa uvodjenjem novih tehnologija.

Shang Tsung
14.11.2005, 1:18
Zaboga gde je to pisalo? Pa u telekomu nisu mogli da mi kazu(?!!?), ni u eunetu...a eunet ima najbolji taj odnos ali je is malo skuplji... kao sto rekoh u praksi agregacija i nije toliko "strasna" /...

Marko_L
14.11.2005, 3:55
@Marko_L I treba se uporedjivati sa najboljima. Muka mi je vise od poredjenja sa Albanijom, Bugarskom i Rumunijom. Doduse, ove dve nas siju u svemu a i ova treca ce jos malo.
Treba biti realan i ići redom.Prvo treba da dostignemo odnos cena-kvalitet kakav imaju Bugarska, Rumunija, Mađarska i recimo Slovenija, pa onda kada to dostignemo treba da idemo ka tome da budemo kao jedna Italija, Nemačka ili Francuska, pa tek onda možda jednog dana budemo imali net kao Švedska i Norveška.Uzgred, jedan ortak, koji ima neku rodbinu u Japanu, mi reče da je najbolji odnos cena-kvaltet trenutno tamo, i da se za nekih 5000 jena (oko 35 evra) može dobiti 50Mbit link, neograničeno.Dakle, to je nekih 6 MB po sekundi, što znači kompletan cd (ako nađeš server sa kog možeš da skidaš tom brzinom, naravno) skineš za manje od 2 minuta, pa ti vidi...:)
Pisalo je i da EUNet ima ubedljivo najbolji odnos velicina linka/broj korisnika ali je takodje pisalo da EuNet ima i ubedljivo najvise cene.
Eunet u ponudi ima tri vrste agregacije 10:1, 20:1 i 30:1, tako da to objašnjava razliku u ceni (ovaj od 30:1 je približno kao i kod ostalih).
Drugde po svetu je ADSL bas u prednosti pred kabelskim internetom jer nije deljen medij, nego imas zagarantovan bandwidth do centrale, dok na kablu delis sirinu kabla sa ostalima.
Ni drugde u svetu ti niko ne garantuje taj protok, i svuda u svetu kada zakupiš recimo ADSL link od 512KBit, to znači da je 512Kbit/s maksimalna moguća brzina, nikako zagarantovana.E sad, druga stvar je što drugde u svetu obično ljudi i imaju taj protok, iako nije zagarantovan.

korisnik
14.11.2005, 9:59
Od korisnika do centrale je u Sloveniji garantovan protok. Bandwidth koji si kupio je na toj relaciji samo tvoj.
Medju centralama su optičke veze, koje su isto tako dosta široke, tako da realno može doći do gužve na uplinku u inostranstvo.

Primerice recimo, ako su oba korisnika na istom DSLAM-u u centrali medju njima je uvek zakupljen bandwidth.

Ogi
14.11.2005, 16:30
@Shang Brate, rekao sam ti zaboga gde je to pisalo. Lepo i precizno sam ti rekao.

@Marko Stvar je u tome da mi nikada necemo imati internet kao Svedska i Norveska jer kada mi budemo imali net kao oni, oni ce ga imati kao marsovci... kapiras, nikada necemo stici razvijene/normalne drzave, uvek cemo biti decenijama u zaostatku...

Meni je logicno da brzina nije zagarntovana. Mislim, kako neki provajder moze da garantuje brzinu skidanja sa nekog tamo levog servera/sajta ? Ne zavisi to samo od provajderove infrastrukture.

korisnik
14.11.2005, 17:27
Nisam rekao, da provajder garantje brzinu do nekog sajta, nego od priključka do centrale.

SuperG
18.11.2005, 17:53
Dosao jedan poznanik iz Norveske, zemlje sa najvecim standardom u Evropi, zemlje koja kako on kaze ima 1.8% nezaposlenih (uglavnom nekih Arapa koji su ko zna kako i sa kojim ciljevima dosli tamo), ugradjene dvd uredjaje u sedista voza (!!!!!!!!!!????????????), zemlje na cijoj su mu granici vratili 180e na ime PDV-a za kupovinu lap topa jer je strani drzavljanin. I prica mi kako je tamo bezicni internet BESPLATAN, brzina je oko 10 MEGABITA po sekundi, kako se vozi vozom, izvadi laptop i u svakom momentu moze pristupiti internet-u, bilo gde u zemlji, jer imaju antene na banderama, na svakom cosku, u sumama i gorama...........

Posle te price sam shvatio da ne znam gde zivim...
Tuzno je sto smo mi ovde toliko zabetonirani u ovu zemlju da uopste ne znamo sta je normalan zivot, sta je svet, sta je tehnologija. Ja sam ultra, mega, turbo zadovoljan svojom bedom od ...

Ti poredis Norvesku , koja je btw zemlja sa najvisim standardom u svetu,zemlja koja se moze pohvaliti u proseku 1 ratom po veku sa srbijom koja je bila 5 vekova pod divljacima, + koja je posle toga ratovala jos 6 puta! Ne mozes da meris balkan i skandinaviju, afriku i evropu! Dobri smo kada pogledas kroz sta smo sve prosli!

Čudno mi je malo to sa agregacijom.
Isto tako mi nije jasno da u reklamama od SezamPRO u Svetu kopmpjutera, kazu za ADSL, kao analogno digitalni subscriber line, što ADSL nije. Pravilno je Asychronous a ne analog.


U Sezamovim reklamama ne pise analogno digitalni subscriber line vec Analogno Digitalna Sezampro Linija... sada ti je valjda jasno zasto je to nonsens!

A sto se tice agregacije, kod svih "normalnih provajdera" (beotel,sezam,eunet,verat...) agregacija je ok, u 90% odgovara placenom protoku!

marko_norway
25.9.2008, 19:14
Covece vec nekoliko godina zivim u norveskoj i prvi put cujem sa ove mogucnosti, stvarno cudesno:)
Ajde covece zar jos verujes u bajke, ovde je brz net(to je istina),ali to da je besplatan i da ga ima svuda nije tacno. Ja,kao i vecina stanovnika u Norveskoj,placam net u iznosu od 400 kruna(oko 400 din.).I to je jedan od jeftinijih. A te price o DVD ekranima u vozu su obicna glupost.Mozda ima u onom koji ide iz Osla do aerodroma Gardemoen(oko 40 km udaljenog od Osla).
U pojedinim vozovima se moze naci net,ali ni to nije za dzabe,jer si to vec platio kad si kupio kartu :)
I to da neta ima gde god se okrenes,nije istina. Tvoj drug je ocigledno malo vise uvelicao ``ribu``:)Na zapadu nema nista za dz.
Kad bi samo videli njihove puteve(za koje svaki vozac godisnje mora da plati oko 30 000 din) a koji lice na onaj stari put Kraljevo- Cacak,shatili bi da nije sve tako lepo kao sto mislite.
Sad ocigledno mislite da se pravim pametan mnogo,ali samo sam hteo reci ono sto mislim.
Mozda sam se i prevario,mozda je sve sto je tvoj drug rekao istina:)Ali mi se cini da ti je on opisao Diznilend,a na Norvesku.
pozzz

zoran845
25.9.2008, 20:55
Možda je u Norveškoj bilo bolje pre tri godine, kada je tema nastala.

M.C.
25.9.2008, 21:17
Ni kod nas ne opada standard a kamoli kod njih. Ko jos nazaduje...