PDA

Prikaži potpunu verziju : Copyright


_RaZoR_
17.8.2007, 1:23
Ako je neki sajt pod CopyRightom, da li ja smijem da uzimam text ili program i stavljam na svoj sajt ili blog.

Znači, npr. program Windows Live Messenger.

Ja na blogu iskopiram ukratko što su oni o njemu rekli , stavim link za download. Da li je to protuzakonito ?

Da li neće biti protuzakonito ako stavim link ka njihovom sajtu ?

vladale
17.8.2007, 1:37
Ako je neki sajt pod CopyRightom, da li ja smijem da uzimam text ili program i stavljam na svoj sajt ili blog.

Znači, npr. program Windows Live Messenger.

Ja na blogu iskopiram ukratko što su oni o njemu rekli , stavim link za download. Da li je to protuzakonito ?

Da li neće biti protuzakonito ako stavim link ka njihovom sajtu ?

Glupo pitanje, pa naravno da NIJE dozvoljeno, ali pak, opet zavisi od samog copyrighta. Pročitaj ga, pa tek onda uradi to što si već hteo da uradiš.

_RaZoR_
17.8.2007, 1:43
Glupo pitanje, pa naravno da NIJE dozvoljeno, ali pak, opet zavisi od samog copyrighta. Pročitaj ga, pa tek onda uradi to što si već hteo da uradiš.

A jel dozvoljeno stavljati linkove za download tih programa na sajt ? :D

holodoc
17.8.2007, 1:59
A jel dozvoljeno stavljati linkove za download tih programa na sajt ? :D
Kao što je već napomenuto ako postoji deo na sajtu koji jasno i glasno objašnjava šta se i kako sme sa materijalom na pomenutom sajtu onda svakako treba dobro da pročitaš šta tu piše. Najčešće se sva ova objašnjenja nalaze u delu koji se zove "Legal notices" ili eventualno "License" ili "Licensing".

Ako ne uspeš da nađeš ništa slično najbolje ti je da kontaktiraš same autore sajta mailom i da se raspitaš o detaljima.

Deusdies
17.8.2007, 10:16
Taj link (copyright, terms ili sl.) je obično pri dnu, odnosno u footer-u strane. Međutim, ako jasno piše da nije dozvoljeno, obično pride piše i "Without this website author's permission" što znači da možeš slobodno da ih pitaš da ti dozvole da staviš tekst na svoj blog/sajt, ali zauzvrat će verovatno tražiti link back (ili nešto drugo)

Boris Zegarac
18.8.2007, 18:45
Ako ti je tesko da napises par reci o Windows Live Messenger-u onda ti je najbolje da posetis ovaj search engine http://search.creativecommons.org/ . Samo ukucaj zeljenu rec i on ce ti izbaciti sve websajtove koji imaju samo neka prava zadrazana "SomeRights Reserved". Moja preporuka je da koristis Robot.txt file kako bih blokirao stranu na koju postavljas ovaj text, zato sto su search engini kao Google, Yahoo, Live itd.. verovatno vec pronasli ovaj text i ako ga ponovo pronadju na tvojoj strani smatrace ga ukradenim a to ti je velika mogucnost da budes izbacen iz njihove pretrage jer oni nevole duplirane textove u njihovoj pretrazi. Ako to nezelis najbolje ti je da odvojis 10-15 min :icon_stud i napises par svojih reci o tome (nece ti skoditi :D).