PDA

Prikaži potpunu verziju : Overlcock E4400


Pjanovic
13.8.2007, 2:00
Dosao je red i na mene da overclockujem moj C2D E4400.
Evo imam procesor i racunar 2 nedelje pa da vidim dokle mogu da ga stabilno overclockujem. Meni je neki cilj na 2,7GHz, bez podizanja napona, na njemu je box cooler.
Dakle overclocking E4400 na Gigabyte P35 DS3 uz 2x1GB Kingston Value Ram 800MHz, pa ako neko ima ovu plocu tim bolje.
Overclockovao sam ga na 2,1GHz (2x210), ali necu vise dok se ne informisem o svemu.
Evo sta sve pise u biosu u odeljku za overclockovanje pod nazivom MB Intelligent Tweaker:

- Robust graphic booster Auto
- CPU Clock Ratio 10x
- CPU Clock Control Enabled
- CPU Host Frequency 210
- PCI Express Frequency Auto
- CPU Intelligent Accelerator 2 C.I.A. 2 Disabled (pise u komentaru desno "adjust CPU computnig power to maximize system performance", a ja mislim da se ovo odnosi na automatsko usporavanje odnosno ubrzavanje brzine procesora (tj. FSB-a) u zavisnosti od zahtevnosti aplikacije, tj. to bi trebalo da bude SPEED STEP. Uglavnom ja sam to iskljucio).
- System Memory Multiplier Auto
- Memory Frequency 800 840 (ovako pise jedno pored drugog, a video sam u Everestu da mi memorija radi na 840 MHz, to znaci da je memory multiplier ostao na defaultu tj. 4x pa memorija radi na 4x210=840 MHz. Ako budem stigao do 10x270=2,7 GHz, onda cu memory multiplier staviti na 3x pa da bude 3x270=810 MHz, nema potrebe memoriju da mucim).
- Performance Enhance Turbo (jos ima Standard i Extreme, a u komentau pise " after OC Standard could improve system stability, pa ne znma sta tu da stavim, da li da ostavim Turbo).
- System Voltage Control Auto (pretpostvaljam da ovo treba da ostane ovako, jedino ako bi zeleo neki mnoogo veliki OC onda bih morao da se pozabavim i naponima).

Ako neko ima dovoljno iskustva bicu mu zahvalan ako da neki pametan komentar ili savet, na sta da posebno obratim paznju.

Na default T su mi u Everestu bile max 67 C kad ih opteretim orthosom ili Cpu Burn-inom) a sada kada mi radi na 2,1GHz max T su 69 C. Dakle vec je porasla T za 2 C za ovako mali overclock, kolike ce li biti kada ga buem vise overclockovao. Znam da Everst podize za nekih 15 stepeni, tj. toliko mi Core Temp 0,94 pokazuje manje, ali bez obzira koliko koji program laze, RAZLIKA u T je uvek realna i tacna, jer laze podjedanko i pri defaultu i pri overclcoku, pa je zbog toga porast T stvarna vrednost.

E sad najbitnija stvar, kada sam podesio ovakve vrednosti tj. overclockovao na 2,1 GHz, i sacuvao promene i izasao iz Biosa, desila se cudna stvar, kompjuter se ugasio na mozda 3 sekunde i ponovo upalio, ja taman pomislio da OC nije uspeo, udjem u bios i vidim ostale su podesene vrednosti za OC, udjem u Windows i sve normalno funkcionise. Da li je ovo normalna pojava, napajanje mi je Thermaltake PurePower 550W.

Znam da ima tema Core 2 overclock, ali ako ne smeta moderatorima, da ovo bude zasebna tema, jer vidim da tamo ima dosta ljudi pa ce biti malo konfuzija...

ZoranM
13.8.2007, 11:30
Bas se i meni sa slicnom plocom (p35-ds3p) desava isto to pri oc ili restartu: kompjuter se izgasi i posle nekolike sekunde se upali. Ja sam mislio da se to meni desava zbog slabog napajanja, mozda je to i normalno..:)
E, ovako postavi:
- Robust graphic booster Auto
- CPU Clock Ratio 10x
- CPU Clock Control Enabled
- CPU Host Frequency 270
- PCI Express Frequency Auto
- CPU Intelligent Accelerator 2 C.I.A. 2 Disabled*ovo nije speed step, speedstep je "cpu eist function" koji se nalazi u "advanced bios features"
- System Memory Multiplier 3 (fsb x multiplier= ram frekvencija) *mozes i vise sa kingstonom od ovih 810 MHz, mozes staviti i na 3.2 ili cak 3.33 *
- Memory Frequency 800 810 Ovde prva vrednost je default rama, a drugu proracunava mnozenjem mnozioca sa fsb
- Performance Enhance Turbo
- System Voltage Control Auto *najbolje je staviti na auto pa da ona sama odredi voltaze, verovatno ce dodeliti default, eventualno malo jace)

ps Konacno si odlucio da klokujes...:D:D

Pjanovic
13.8.2007, 22:50
Dakle overclockovao sam na 2,7GHz, i sada stabilno radi. Memorija mi radi na 810MHz (3x270). U biosu sam iskljucio one dve opcije (c1... i cpu eist) i sada stalno radi na 2,7 GHZ (bar po Everestu).
Podizao sam prvo na 2,1 (sinoc) pa na 2,3 , 2,5 i 2,7GHz na kraju. Tu sam stao i ne nameravam dalje da idem. Testirao sam sa Orthos-om skoro tri sata i pri tom sam ukljucio Everest i Core Temp da mere temperaturu.
Ranije na defaultu u loadu T jezgara je bila 50 u Core Tempu a 65 u Everestu.
Sada kada radi na 2,7GHz, T u loadu su 68 u Core Tempu (porast od 18 stepeni) i 80 u Everestu (porast od 15 stepeni).
Testirao sam u Everestu i u svim testovima je ispred E6700 (sto je i ocekivano jer je on na def 2,66GHz), jedino je u testu memory latency iza ovog i nekoliko AMD procesora. Memory latency je: 5-5-5-18.
Ovo nemam pojma sta znaci ali pretpostavljam da treba da bude malo nize, tj. pretpostavljam da se treba backati sa podesavanjima napona u biosu, a oko toga se necu cimati.
Onda sam testirao u real aplikacijama i evo rezultata:

1.) 3dMark06 score je 8883 (SM2,0 3969; HDR 3794; CPU 2402) a score kad je procesor bio na default je bio 8030 (3733; 3728; 1797). Povecao se dosta score za procesor a ona druga dva su malo porasla.
2.) Company of Heroes: tu skoro da nema razlike ocigledno je igri bilo dovoljno i defaultnih 2GHz.
3.) F.E.A.R.: dobio sam par frejmova, nista znacajno.
4.) Colin DIRT: E zbog ove igre sam overclockovao procesor i sada radi na SVIM stazama dobro (kazem dobro u smislu bolje, a ne odlicno) jer zna i sad ponekad da secne(ka).
Ako dolazece igre budu zahtevne kao DIRT ili cak vise zahtevne moracu da overclockujem graficku...

Nergal
14.8.2007, 0:23
Ako dolazece igre budu zahtevne kao DIRT ili cak vise zahtevne moracu da overclockujem graficku...

Dirt je deo, na žalost prilično velikog, talasa loše optimizovanih igara. U njemu se problemi (bar za sada) javljaju na maltene svakom hardveru. Ne sekiraj se, imaš C2D na 2,7Ghz i 8800GTS, za većinu ljudi to je konfiguracija iz snova.