PDA

Prikaži potpunu verziju : Cene ipak nisu pale !!!


Nicolas
7.8.2007, 2:24
Gledam sada nesto, delovi harvera koje sam pikirao pre odredjenog vremena, tacnije pre smanjenja PDV-a na kompjutersku opremu drze uglavnom vise cene.:icon_scra
Znaci kako to? Priznajem da su graficke pale, ok za memoriju, razumem i to ali da recimo kuciste koje je bilo primera radi 75 posle smanjenja pdv-a kosta na istom mestu 80 + mis koji posle snizenja takodje na istom mestu nevezano za kuciste kosta 2-3 evra vise.... pa monitori...jel neko primetio pad cena monitora?

Ovde ne da nema reda, katastrofa, treba ponovo uvesti izgleda onaj Dusanov zakon, prilagodjen ovom vremenu naravno.

Na kraju svi mi ispadosmo debili, mi pre svega a onda i drzava koja gubi a samim tim jos jednom mi. Sve sto se desilo je da firme i firmice vise uzimaju kesa sada.

Garson
7.8.2007, 6:22
Cisto da se zna, pojeftinili su monitori bez DVI, znaci za one sa DVI smanjenje poreza ne vazi!;)

Spawn BG
7.8.2007, 7:54
Zasto ne bi vazilo? Valjda i oni spadaju u racunarsku opremu. Rekoh ja u temi o smanjenju pdv-a da ce se nasi trgovci vec nekako snaci...

Milos_SD
7.8.2007, 8:10
Nije smanjen PDV na DVI monitore jer oni mogu da se koriste i bez racunara. Tako sam barem ja cuo da zbog toga nije smanjen PDV na njih.

GoranSTX
7.8.2007, 8:37
Ljudi, ne znam za vas ali meni je ocigledno da su cene pale. Za 30.000 din moze da se uzme funkcionalan komp (ne nesto extra, ali ne i najjeftinije) sa TFT-om 19"!

Nicolas, jesi li pratio samo jednu firmu ili vise njih? Mozda je neka malo bezobrazna pa gleda da iskoristi musterije?

A sto se DVI monitora tice, tu je problem sto se oni, po carinskoj nomenklaturi, definisu kao TV uredjaji, pa shodno tome, ide PDV po stopi od 18%.

Bryan Fury
7.8.2007, 8:47
Goran je u pravu, recimo procesor x2 5000+ je oko 115€, a nije nigde bio ispod 150€ pre ukidanja poreza. Ne kažem da tu i tamo možda neka mala firma nije pokušala nešto da ućari, ali opet, niko te ne tera da kupuješ u takvim firmama. :)

Nicolas
7.8.2007, 16:27
Cisto da se zna, pojeftinili su monitori bez DVI, znaci za one sa DVI smanjenje poreza ne vazi!;)
Eeee neverovatno.:boodala:

Nicolas, jesi li pratio samo jednu firmu ili vise njih? Mozda je neka malo bezobrazna pa gleda da iskoristi musterije?

A sto se DVI monitora tice, tu je problem sto se oni, po carinskoj nomenklaturi, definisu kao TV uredjaji, pa shodno tome, ide PDV po stopi od 18%.

Kao sto rekoh, pojedine delove hardvera, zvucnu Creative XFi Music recimo, Altec 5021 sistem, gledao sam da su cene CPU-a ipak malo pale ali recimo ploca nisu, bar onih za AM2 podnozje koje su mi ostale u secanju. Zatim cene volana nisu pale uopste, miseva, tastatura (mislim na one od 25+ evra, znaci osetilo bi se tih -8,5%). Pa nije pala cena ni DVD-RW uredjajima, hardovima je pala koji evro, mozda bi pala i da nije bilo snizenja PDV-a ali ajde, super za to. Stampacima je pala koji evro ako sam ok propratio cene, ali se to po mojim zapazanjima ne bi moglo reci i za neka napajanja i kulere!

E da, nije jedna firma vec gomila razlicitih, neke cene jesu pale ali nisu sve, a to ipak znaci, pogotovu nama, za sada a i za ubuduce.

Garson
7.8.2007, 16:34
@Nicolas
Smanjenje PDVa cini mi se ne vazi za periferije tipa shtampac,skener, zvucnici, mishevi, volani i sl.;)

Nicolas
7.8.2007, 16:39
@Nicolas
Smanjenje PDVa cini mi se ne vazi za periferije tipa shtampac,skener, zvucnici, mishevi, volani i sl.;)

Jeeee ne mogu da verujem, pa na sta onda vazi.:boodala:
Neverovatno. E u ovakvim situacijama zafali smili koji place od muke.

AkulM
7.8.2007, 16:47
Jeeee ne mogu da verujem, pa na sta onda vazi.:boodala:
Neverovatno. E u ovakvim situacijama zafali smili koji place od muke.

Vazi za: Miseve, Tastature, Procesore, Graficke Kartice, Hard Diskove, RAM Memorije, Kucista, Napajanja i Monitore, drugim recima: sve vazno ;)
I vrlo fino sto su smanjili PDV meni je skinulo 200E sa konfe :D

Skols
7.8.2007, 16:57
Izvod iz Zakona...
Član1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se računari, računarska oprema i softver, na koje se u skladu sa članom 11. stav 1. tačka 20 Zakona o porezu na promet (“Službeni glasnik RS”, br. 22/2001, 73/2001 i 80/2002 ) ne plaća porez na promet proizvoda.

Član2.

Računarom se, u smislu člana 1. ovog pravilnika smatra digitalni sistem za obradu podataka sa sopstvenom procesorskom jedinicom, u jednom ili više delova, koji može nezavisno funkcionisati – personalni računar, laptop - prenosivi računar, notbuk i palmtop.

Član3.

Računarskom opremom se, u smislu člana 1 ovog pravilnika smatraju svi uređaji koji se priključuju na računare opisane u članu 1. ovog pravilnika, a koji ne mogu ostvarivati svoju osnovnu funkciju nezavisno, odnosno kada nisu priključeni na računar – ulazni uređaji (tastature, miševi, tablice, džojstikovi, mikrofoni i skeneri), izlazni uređaji (štampači, monitori, displeji od tečnog kristala, projektori, slušalice i zvučnici), uređaji za skladištenje podataka (magnetni, optički i magnetno-optički diskovi, fleš memorije ) i komunikacioni uređaji (analogni i digitalni modemi, radio komunikacione i infracrvene kartice, i kartice za pristup lokalnoj računarskoj mreži).

Član4.

Softverom se, u smislu člana 1. ovog pravilnika, smatraju sva programska rešenja i dozvole za njihovu privremenu ili trajnu upotrebu (sistemska, aplikativna, razvojna i druga), u izvornom ili izvršnom kodu, koja se isporučuju upakovana na medijima svih vrsta, ili preko komunikacionih mreža, ili se ugrađuju na računar korisnika od strane proizvođača.

Garson
7.8.2007, 16:58
Jeeee ne mogu da verujem, pa na sta onda vazi.:boodala:
Neverovatno. E u ovakvim situacijama zafali smili koji place od muke.
Laicki receno :p, na kucishte i ono shto ide unutra.:) I monitore bez DVI.

Nicolas
7.8.2007, 18:06
Laicki receno :p, na kucishte i ono shto ide unutra.:) I monitore bez DVI.

Da, evo detaljnije u citatu skolsa.

Znaci i zvucnici su trebali da pojeftine i misevi i tastature, kucista... a to nesto nisam primetio, bilo gde za ove komade koji su meni zapali za oko a i sire.
Znaci sve sem monitora sa DVI prikljuckom.

scouser
7.8.2007, 18:52
Nicolas,pa ljudi se ubise ovde da ti kazu na sta je smanjen pdv a na sta nije.Na zvucnike je ostao 18% pdv.

Garson
7.8.2007, 20:33
Da, evo detaljnije u citatu skolsa.

Znaci i zvucnici su trebali da pojeftine i misevi i tastature, kucista... a to nesto nisam primetio, bilo gde za ove komade koji su meni zapali za oko a i sire.
Znaci sve sem monitora sa DVI prikljuckom.
Ako nagurash mish,tastaturu i zvucnike u kucishte, mozda ti i daju sa PDVom od 8%.:D

Shang Tsung
7.8.2007, 20:36
Pa zvucnici mogu da se koriste i bez kompa.
Recimo da ih nakacite na TV ili mp3 player...
Jes' glupo, al politika je to.

GoranSTX
7.8.2007, 20:48
Zar nismo u temi o smanjenju PDV-a razgranicili na sta se smanjuje porez?

PRAVILNIK (http://www.sk.co.yu/forum/attachment.php?attachmentid=9170&d=1183981338)

Znaci: Kucista (i svi uredjaji, adapteri, kontroleri, oprema, dodaci, kablovi... koji se ugradjuju u njih), tastature, misevi i monitori (bez DVI prikljucka).

Npr: Card Reader sa 8% ako se ugradjuje u 3.5" ili 5.25" mesto u kucistu, a sa 18% ako je eksterni (tj povezuje se sa kucistem preko nekog kabla)

Shlaymara
7.8.2007, 21:20
I vrlo fino sto su smanjili PDV meni je skinulo 200E sa konfe :D

Kakva je to konfa. Spakovana u novog Yuga?

Nicolas
7.8.2007, 22:35
Nicolas,pa ljudi se ubise ovde da ti kazu na sta je smanjen pdv a na sta nije.Na zvucnike je ostao 18% pdv.

Pogledaj citat iz sluzbenog glasnika a uostalom nisu samo zvucnici u pitanju.

Ako nagurash mish,tastaturu i zvucnike u kucishte, mozda ti i daju sa PDVom od 8%.:D

Samo ti zezaj, lako je tebi.:p



A kucista, eto u to mora da se ugura nesto, sto njima nije pala cena? A napajanja? A eto pominje se da treba i misevima i tastaturama da padne, pa ja nisam primetio pad cena tih uredjaja u vise poznatih Bg firmi. Sumnjam da sam lose informisan jer sam zvao telefonom.:icon_scra
+ Zvucne kartice.

Belfegor
7.8.2007, 23:22
kao provo zakon kao zakon, je sklepan na brzinu (kao i sve u ovoj zemlji) i uneo je prilicno veliku zbrku (kako kod proste raje, tako i kod prodavaca), sta je 8% a sta 18% bice velika dilema?! (a lepo kaze da zakon, ili pravilnik mora biti skladan, citak, tj napisan recima filozofa a citak za raju!!! ili tako nesto, mada sam prilicno improvizovao)! verujte mi (ja sam poreznik) proce jos neko vreme dok se sve lepo ne regulise, bice tu i muljaza (jer mi smo srbija) a sigurno ce biti i odredjenih dopuna, ako se ovi iz vlasti sete, ako vide kako se narod muci!

Garson
8.8.2007, 0:09
Samo ti zezaj, lako je tebi.:p
Nije mi bash lako, mashina mi je starija od tvoje.:D


A kucista, eto u to mora da se ugura nesto, sto njima nije pala cena? A napajanja? A eto pominje se da treba i misevima i tastaturama da padne, pa ja nisam primetio pad cena tih uredjaja u vise poznatih Bg firmi. Sumnjam da sam lose informisan jer sam zvao telefonom.:icon_scra
+ Zvucne kartice.
I to je pojftinilo, kao i napajanja. Ne znam za jeftinija ali ona od preko 100e koje ja gledam jesu.:D Sad je npr Antec TP Trio 650W tacno 100e, ranije je bio skuplji.;)

Nicolas
8.8.2007, 4:14
Nije mi bash lako, mashina mi je starija od tvoje.:D
Da da.;)


I to je pojftinilo, kao i napajanja. Ne znam za jeftinija ali ona od preko 100e koje ja gledam jesu.:D Sad je npr Antec TP Trio 650W tacno 100e, ranije je bio skuplji.;)

Jeste dobar deo harvera pojeftinio ali nije sve, to mene kopka.
Primeri: CM Mystique stari 6xx i novi 632 nisu pojeftinili, cak je 632 malo poskupeo, CM 534 nije pojeftinio... pa Corsair 520 je bio i ostao na stotki, dok je eto taj Antec sa nekih 108 pao na 100, jeste i LC 6550 GP i G pao sa nekih 55 na 50... misevi i tastature nista... a muzicke kartice takodje... XFi Music od 80 nije pala a ni ono jeftinije izdanje XFi od 41-42 nije takodje... DVD-RW Nec SATA nije pojeftinio, ni ostali iz Nec ponude (ne secam se koliko su bili ostali, tacnije nisam gledao koliko su sada). Jeste da je na ovim uredjajima ispod 30 pa cak i 50evra jedva osetna razlika ali sta reci kada pojedini komadi skupljeg hardvera nisu pojeftinili.

GoranSTX
8.8.2007, 8:53
Sad sam naleteo na novije objasnjenje Privrednog Savetnika na:
http://www.privsav.co.yu/kratkeInformacije/PDV/Oporezivanje-personalnih_racunara_avgust2007.html

I moram da kazem da mi je sad manje jasno nego pre :D

Ladno se serveri oporezuju po opstoj stopi!

Mario Pavićević
8.8.2007, 9:32
Sad sam naleteo na novije objasnjenje Privrednog Savetnika na:
http://www.privsav.co.yu/kratkeInformacije/PDV/Oporezivanje-personalnih_racunara_avgust2007.html

I moram da kazem da mi je sad manje jeasno nego pre :D

Ladno se serveri oporezuju po opstoj stopi!
Vidis ovde je naglaseno da je i na monitore sa DVI prikljuckom porez 8% iako cene tih monitora nisu pale.

GoranSTX
8.8.2007, 9:52
Vidis ovde je naglaseno da je i na monitore sa DVI prikljuckom porez 8% iako cene tih monitora nisu pale.

E tu je konfrontacija pravila. Uvoznik dodje na carinu gde mu carinik naplati 18% PDV-a na uvoz monitora sa DVI prikljuckom, jer je u njegovoj nomenklaturi to audio-video tehnika... Dok to ne usaglase bice problema...

Shang Tsung
8.8.2007, 10:12
E tu je konfrontacija pravila. Uvoznik dodje na carinu gde mu carinik naplati 18% PDV-a na uvoz monitora sa DVI prikljuckom, jer je u njegovoj nomenklaturi to audio-video tehnika... Dok to ne usaglase bice problema...

A uvozniku se mnogo hebe dal plati 8 ili 18 % pdv-a. Ionako ima pravo na povracaj poreza u zemlji gde nabavlja robu (a pdv je u inostranstvu cesto i veci od 20%). Zapravo, carina je problem (20%), jer realno jedino ona dodatno utice na cenu robe iz uvoza (pored standardne halapljivosti nasih IT dilera).

GoranSTX
8.8.2007, 10:44
A uvozniku se mnogo hebe dal plati 8 ili 18 % pdv-a.

Pa nije mu bas svejedno. PDV se pri uvozu placa odmah sto iziskuje znantna sredstva koja bi mogla biti plasirana u druge svrhe. Sada je situacija za uvoznike malo bolja jer umesto 18% dodatnih sredstava na uvezenu robu, angazuju samo 8%.

Garson
17.8.2007, 21:26
Smanjen je i PDV na 8% za monitore sa DVI prikljuckom.:)

NjegovaWisost
18.8.2007, 0:35
E ja sam moj komp vidio po cijeni as PDVom od 18%, onda je PDV zvanično pao i kao takav čitav je sjeftinjao za 8,457%

Bond_007
27.8.2007, 17:26
Ja sam jos odmah znao da ce pad cena teci jako sporo i da ce sve leci na svoje mesto tek 3 mozda i 4 meseca nakon stupanja zakona na snagu, drzava je svoje ucinila ali po meni smledeci su razlozi:

1) Neka roba se uveze u mnooogo velikoj kolicini i polako se prodaje po 6 i vise meseci nakon datuma uvoza pa se firme s takvom robom na to vade inspekcijama. Ja sam pre nekoliko meseci video u jednoj radnji Logitech Ifeel Mouseman mis iz 2000. godine koliko li je on blejao po magacinim i gde sve i jos prodat bio nije.

2) Mnoge male firmice posluju po sistemu "ja radim sto se meni svidja a za drzavu i cene u svetu me zabole" svaka firma sme staviti koju oce cenu za nesto i time biti vise ili manje konkurentna u odnosu na ostale i tu se takodje inspekcijama mogu vaditi na foru kako oni nisu odlucili da ostave istu cenu vec su odlucili da poskupe i eto to se "slucajno" poklopilo.

Svi pokusavaju nesto da zakinu i nekog da zavrnu ali kad tad svi takvi ce naleteti na slepu ulicu i stvari ce doci na svoje. Neki ce propasti, neki ce biti prisiljeni od strane konkurencije, neki ce videti da nemaju vise gde a nekima ce nadlezni organi da oderu kozu s ledja.

Cast firmama koje su ispostovale svoje obaveze.