PDA

Prikaži potpunu verziju : nw8440 SATA i WinXPsp2 problem


GoranSTX
25.7.2007, 11:04
Na navedeni HP Compaq nw8440 instaliran je WinXP sp2. Bilo je potrebno u BIOS-u iskljuciti native SATA mode za SATA kontroler kako bi se XP mogao instalirati, posto u native modu nije prepoznavao HDD.
Posle uspesne instalacije sve radi OK, ali je kopiranje diskova na HDD i rezanje CD-a i DVD-a uzasno sporo.
Ukoliko se u BIOS-u vrati native SATA mod XP nece da se butuje.
Moje pitanje je ima li mogucnosti da se sada u XP-u instalira potreban driver za SATA kontroler i da se namesti native SATA mod jer pretpostavljam da bi se tako resio problem brzine.
SATA kontroler je Intel ACHI.
Ima li neko ideju sta i kako?

VojaM
25.7.2007, 12:09
Ako nemaš flopi drajv na laptopu, a verovatno nemaš, jedini zgodan način je da uz pomoć programa nLite "ubaciš" drajvere za SATA kontroler u instalaciju Windowsa XP. Ja to nisam radio, ali sigurno neko ovde jeste.

Bryan Fury
25.7.2007, 12:19
Nema mogućnosti, ako hoćeš native sata podršku, moraćeš da uključiš podršku u BIOS-u i ponovo instaliraš Windows, ovog puta sa integrisanim drajverom. Kao što je Voja već pomenuo treba ti drajver (download sa intelove stranice) i program nLite da se to sve integrisalo. Uglavnom, procedura je prilično jednostavna kad pokreneš program, ako nešto zapne pitaj. :)

glitch
25.7.2007, 12:22
Jesi instalirao Intel Matrix Storage Manager Driver? Probaj da li ce sa njim da se butuje...

GoranSTX
25.7.2007, 12:35
@VojaM i Bryan Fury
Razmisljao sam o tome, i imam nesto iskustva sa nLite-om, ali mi je XP vec instaliran pa ne bih da ponovo prolazim celu proceduru.
Uglavnom ima nekih pomaka, procitajte do kraja...

@glitch
Instaliran i sa njim nije htelo da butuje u native SATA modu.

Nego, uspeo sam da istaliram SATA driver za kontroler i sada se win butuje u native SATA modu.
Prilikom kopiranja je doslo do nekog manjeg ubrzanja, ali i dalje mi se cini da je to daleko od pravih mogucnosti.
CD kopira brzinom od 2-3000 KB/s, a reze ga za nekih 6min na 16x.
Jel sam se ja nesto utripovao ili su ovo OK vrednosti?

glitch
25.7.2007, 12:48
Rezanje u redu a citanje zavisi od CD-a (tj. kojom brzinom je rezan) i od citaca. Znas li iz iskustva kako se citac ponasa? Mene vise interesuje kako ti HDD radi...
Nego, uspeo sam da istaliram SATA driver za kontroler i sada se win butuje u native SATA modu.
Sta si radio?

GoranSTX
25.7.2007, 13:04
Citac je neki LG... Nisam ga nesto mnogo testirao, nema se vremena, probacu danas u toku dana pa da ga uporedim sa drugim rezacima...

A SATA driver sam instalirao preko Device Manager-a, properties od Intel kontrolera i pokazao mu koje drajvere da instalira. Izbacio je poruku da je to opasno posto nije siguran da li je to drajver za taj uredjaj, ali ko jos slusa sta mu sistem govori :). Zavrsio je instalaciju, ja restartovao, usao u BIOS, ukljucio native SATA mod, opet restart i sistem se digao OK...

Bryan Fury
25.7.2007, 13:11
Dobro je da je prošlo, pošto u sličnim situacijama obično dobiješ BSOD. :D

GoranSTX
25.7.2007, 13:22
Mozda je i kompu dosadilo da se stalno plavi :D

Dobro, preduzeo sam neke mere bezbednosti... napravio Restore Point i pouzdao se u njega ako nesto krene po zlu... ovaj put me M$ nije izdao...

GoranSTX
25.7.2007, 13:49
Evo sam ga sad malo istestirao....

DVD (neki YDD - R 8x) pun podataka je prekopirao u image za 8 i po min brzinom 6000KB/s (pocetak), 8000KB/s (sredina) i 10000KB/s (kraj)
Opterecenje procesora nije prelazilo 5% u pikovima, a radio je na 977MHz (u pitanju je CPU T7600 Core2Duo)

Taj image je narezao brzinom 8x na Verbatim DVD+R 16x za nesto manje od 10 min, opterecenje CPU-a nije prelazilo 4%, buffer level nije padao ispod 96%

Meni se cini da su ovo OK vrednosti. Jel imate neku primedbu ili sugestiju?

Bryan Fury
25.7.2007, 14:47
Ne diraj više ništa, šljaka. :D:D

GoranSTX
25.7.2007, 15:16
Ne diraj više ništa, šljaka. :D:D

Sve i kad bi hteo, ne mogu....
Upravo ga musterija iznela iz radnje :D :D :D

'ajte, placam vopi u lokalnom bircuzu :to_care:

Bryan Fury
25.7.2007, 15:29
Pošto radiš u prodavnici, ne bi bilo loše da napraviš jedan nLite-ovan XP CD sa integrisanim Intel sata drajverima, verovatno da će ti trebati opet pre ili kasnije. :)

glitch
26.7.2007, 13:27
A SATA driver sam instalirao preko Device Manager-a, properties od Intel kontrolera i pokazao mu koje drajvere da instalira. Izbacio je poruku da je to opasno posto nije siguran da li je to drajver za taj uredjaj, ali ko jos slusa sta mu sistem govori :). Zavrsio je instalaciju, ja restartovao, usao u BIOS, ukljucio native SATA mod, opet restart i sistem se digao OK...
Jel u pitanju Intel Matrix? Mislim, na njih si uputio kada si instalirao drajver?

GoranSTX
26.7.2007, 19:06
Jel u pitanju Intel Matrix? Mislim, na njih si uputio kada si instalirao drajver?

Ne, u pitanju je drajver za Intel SATA kontroler na pomenutom notebook-u (stvarno ne znam tacnu oznaku).
Posto kontroler nije radio u native SATA modu (jeste li svesni koliko sam puta napisao native SATA mod? :D ) pretpostavljam da se instalirao samo IDE deo drajvera pa je bilo potrebno instalirati i ovaj drugi deo. Mada je tu mala "kvaka 22". Ako ukljucite native - XP se rusi jer nema drajvera, sa druge strane ako je native iskljucen - XP nema potrebu za dodatnim drajverima, iako komp radi osetno sporije.

Pošto radiš u prodavnici, ne bi bilo loše da napraviš jedan nLite-ovan XP CD sa integrisanim Intel sata drajverima, verovatno da će ti trebati opet pre ili kasnije.

Imam neki nLite-ovani XP za unattended instalaciju, ali ko ce integrisati sve moguce drajvere? Prolaze kroz radnju i laptopovi i brandovi i P2 i P3 i jos sto-sta...

Bryan Fury
26.7.2007, 20:21
U principu to ti treba za one laptopove koji nemaju flopi (a tu uglavnom ne spadaju P2 i P3). Što se tiče najnovijih, za većinu (HP, FS) će biti dovoljni Intel sata drajveri. :)

glitch
26.7.2007, 23:57
@GoranSTX: pitao sam te zbog ovoga (mada rece da ti ne butuje tako)
If you do not have a diskette drive, you can install Intel Matrix Storage Manager Driver by the following alternative procedure:

1. Start the BIOS Setup Utility menu.
2. Select Config.
3. Select Serial ATA (SATA).
4. Select Compatibility.
5. Install Windows XP and Service Pack 2.
6. Download Intel Matrix Storage Manager Driver from the Web site and extract the driver to C:\DRIVERS\WIN\IMSM.
7. Run Intel Matrix Storage Manager Driver. To do this, go to C:\DRIVERS\WIN\IMSM\PREPARE, and double-click install.cmd.
8. Turn the computer off and then on again.
9. Start the BIOS Setup Utility menu.
10. Select Config.
11. Select Serial ATA (SATA).
12. Select AHCI.
13. Start Windows XP. The Welcome to the Found New Hardware Wizard appears.
14. Click No, not this time and click Next.
15. Select Install from a list or specific location(Advanced), then click Next.
16. Select Search for the best driver in these locations. Then select Include this location in the search:, specify the path, C:\DRIVERS\WIN\IMSM, and click Next. The Completing the Found New Hardware Wizard appears.
17. Click Finish.
18. When the System Settings Change window appears, click Yes. The computer restarts.

GoranSTX
27.7.2007, 8:34
Sto rece Bryan Fury, kad proradi - ne diram! Prvo pravilo.... ;)

Istestiram, ako je sve OK isporucim i odem na vopi. A vi niste dosli :a_bleh:

JosJedanKorisnik
20.3.2008, 14:18
Da ne otvaram novu temu imam jedan vrlo slican problem.

Naime, kolega je kupio nov racunar sa preinstaliranim WIN XP Pro SP2. E sada problem je sto mu racunar ne prepoznaje HDD kao SATA disk vec kao obicni IDE disk. HDD je WD 250GB SATA II.

U Device Manageru, WIN prijavljuje instalirane (neke) SATA drivere, ali Sandra prijavljuje da je HDD ATA disk.

Nakon toga, odlucim da u BIOSu prebacim HDD iz IDE moda u native SATA mod. Ploca je ASUS P5KC. U delu BIOSa SATA configuration imaju podesavanja:
SATA configuration - Disabled, Compatiable, Enhanced i sub menu
Configure SATA as: IDE

HDD je trenutno podesen na Enhanced/as IDE. U manualu za plocu pise da bi trebala da postoji opcija IDE ili AHCI. Medjutim u BIOSU ne postoji opcija AHCI, samo IDE.

Pokusavao sam razna podesavanja i desava se sledece. Na Disabled ne prepoznaje disk uopste, sto je logicno. Na Compatiable podesavanju sa IDE konfiguracijom (koja je jedina opcija), podize WIN ali ne prepoznaje instalirane drivere za zvuk. Sa Enhanced podesavanjima i IDE konfiguracijom sve raadi normalno, ali HDD je prepoznat kao ATA-133.

Posecivao sam ASUS-ov web i nasao sam samo drivere za JMicron RAID, ali i nakon njihovog instaliranja nista se ne menja. I dalje u BIOSu nema opcije za AHCI.

Dakle, pre nego sto pocnem sa stvarnim eksperimentisanjem, rekoh da pitam vas sta mislite sta moze biti i kako resiti ovaj problem.

Da napomenem update BIOSa je uradjen.

Hvala.

Bryan Fury
20.3.2008, 16:16
Pošto je u pitanju desktop računar, po meni sve to nije vredno truda, odnosno ne verujem da bi nešto profitirao čak i da ga prebaciš u Native Sata.

JosJedanKorisnik
20.3.2008, 16:50
Pošto je u pitanju desktop računar, po meni sve to nije vredno truda, odnosno ne verujem da bi nešto profitirao čak i da ga prebaciš u Native Sata.

znaci mislis da nece dobiti nista na brzini iako HDD radi u IDE modu.

Ali mi i dalje ostaje nejasno zasto u BIOSu ne daje opciju za AHCI iako manual kaze da bi trebalo da je ima?

Remedy
24.1.2009, 20:49
If you do not have a diskette drive, you can install Intel Matrix Storage Manager Driver by the following alternative procedure:

1. Start the BIOS Setup Utility menu.
2. Select Config.
3. Select Serial ATA (SATA).
4. Select Compatibility.
5. Install Windows XP and Service Pack 2.
6. Download Intel Matrix Storage Manager Driver from the Web site and extract the driver to C:\DRIVERS\WIN\IMSM.
...
Samo da potvrdim da ovo funkcionise, upravo sam to izveo sa hp compaq 6730s. Driver (kao i ovo upustvo) se moze naci na IBM-ovom sajtu (http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/MIGR-70477.html). Proverite samo da li je controller na spisku podrzanih.