PDA

Prikaži potpunu verziju : Ram ili proc. ?


Felix_Domestica
22.7.2007, 23:47
Moja konfa:

1200 Amd Athlon Procesor
512MB Kingston RAM
Asus Ati-Radeon 256MB graficka
maticna(praistorijska)

E sad, odlucio sam se za jedan mali upgrade :)
Dvoumim se izmedju procesora i rama. Da li da uzmem neki procesor(i maticnu jer ova vise nista skoro ne podrzava :( ) ili da dodam jos malo rama?
Ako budem uzimao procesor uzecu AMD Duron 2800+, a ako budem uzimao rama, skupicu za jos 512(imam i 256 rezervnih ali ne mogu da ih dodam zbog maticne :kreza: ). Sta vi kazete?

P.C. Kompish je najpre za gaming

Gadoguz
22.7.2007, 23:50
Ta masina je odavno zastarela mislim da nikakav upgrade nece pomoci, jedino resenje je nova konfa.

Belfegor
22.7.2007, 23:54
nijedan upgrade nece nista uciniti, i dalje neces moci da igras nista novo, a bacices pare! bolje stekaj lovu za nov!

Gadoguz
22.7.2007, 23:55
Mozes jedino probati naci polovan neki Athlon 3000+ i dodati jos 512MB rama,
i 7600GS/GT AGP, to bi malo produzilo radni vek tvojoj masini.;)


pozz.

player1
23.7.2007, 0:03
Ako uzimas procesor gledaj da nije neki AthlonXP ili slicno, jer ce oni ubuduce biti nesposobni da prodrzavaju nove igre (fali im SSE2 i SSE3 set instrukcija).

nikola87
23.7.2007, 0:18
pa on bolje od athlona xp ne moze da stavi na tu plocu.

player1
23.7.2007, 0:31
Pa i rekao je da ce i maticnu da manje ako ide procesor.

Felix_Domestica
23.7.2007, 3:09
Ako budem menjao proc, menjacu i maticnu. Rado bih ja menjao konfu, ali ocel neko to da isfinansira? Mislim, dajte ljudi gde da ustetakam 20-30 hiljada? Bar da radim negde, nego sam ucenik. Od mojih mi ne pada na pamet da im trazim pare za to, i ovako je dosta sto mi placaju skolovanje i svaki dan da se jede + struja + voda + telefon(dial-up) + jos mnogo toga. Puno je to. Nego samo vi meni napisite sta preporucujete, koje od ta dva? Ne planiram da igram Crysis nego neke sadasnje igre tipa, Gothic III, Oblivion, Titan Quest, Two Worlds na medium detaljima.

BTW, sve sam ja te igre igrao na low detaljima, ali hocu da igram ko covek. Sad cu uzeti proc, ili ram, + maticna, a za koji mesec ovu drugu dopunu :)

EDIT: Fala playeru jedan, koji je jedini dao koristan savet :D, ide zahvalnica

nikola87
23.7.2007, 7:17
Ako budem menjao proc, menjacu i maticnu. Rado bih ja menjao konfu, ali ocel neko to da isfinansira? Mislim, dajte ljudi gde da ustetakam 20-30 hiljada? Bar da radim negde, nego sam ucenik. Od mojih mi ne pada na pamet da im trazim pare za to, i ovako je dosta sto mi placaju skolovanje i svaki dan da se jede + struja + voda + telefon(dial-up) + jos mnogo toga. Puno je to. Nego samo vi meni napisite sta preporucujete, koje od ta dva? Ne planiram da igram Crysis nego neke sadasnje igre tipa, Gothic III, Oblivion, Titan Quest, Two Worlds na medium detaljima.

BTW, sve sam ja te igre igrao na low detaljima, ali hocu da igram ko covek. Sad cu uzeti proc, ili ram, + maticna, a za koji mesec ovu drugu dopunu :)

EDIT: Fala playeru jedan, koji je jedini dao koristan savet :D, ide zahvalnica

Imao je moj ortak slicnu dilemu pre godinu dana i da ti skratim pricu,s**** se ko niko.
Hajde reci koliko si para ustekao.
Nema nista od igranja ni Ghotic-a i Obliviona sa takvim kompom ni na low tetaljima u 800x600,jednostavno sve je to mnogo slabo ako se nema makar graficka 6600GT.
Ja nisam hteo da ti objasnjavam gde je problem sa takvim parcijalnim kupovinama ali ako hoces objasnjenje samo pitaj.

player1
23.7.2007, 7:58
Inace, ako oces direktno osetljiv benefit za malo para, verovatno ce ti to dati jos memorije, jer noviji, pa i stariji naslovi vole vise memorije. Ako ti igre trenutno rovare po disku, onda je jos memorije smanjiti to.

Mada, sad je pitanje koji memoriju uzeti, a da ti bude kompatibilna sa novom plocom kad uradis onaj drugi upgrade. Pa je mozda se te strane bolje uzeti prvo procesor (mada ce takva masina biti dosta limitirana sa samo 512MB rama).

Takodje kad uzimas plocu, ako jos ne menjas grafiku, i ako je ona an APG slotu, gledaj ako mozes da nadjes plocu koja podrzava i AGP i PCI-E slotove (malo su redje), tako da mozes da koristis i staru kartu, i novu kada pozelis upgrade grafike.

Felix_Domestica
23.7.2007, 16:55
Imao je moj ortak slicnu dilemu pre godinu dana i da ti skratim pricu,s**** se ko niko.
Hajde reci koliko si para ustekao.
Nema nista od igranja ni Ghotic-a i Obliviona sa takvim kompom ni na low tetaljima u 800x600,jednostavno sve je to mnogo slabo ako se nema makar graficka 6600GT.
Ja nisam hteo da ti objasnjavam gde je problem sa takvim parcijalnim kupovinama ali ako hoces objasnjenje samo pitaj.

Kako nema nista od igranja gothica i obliviona? Pa preso sam main quest u oblivionu i fighters guild. Arenu sam stigao do pola ali mi dosadilo? Oblivion sam igrao u medium\low detaljima i fino radi. Oko 10-20 fps(citaj: igrivo), a gothic bi igrao, uopste mi ne secka kada strpam sve na najslabije. Jedino je loading extra dugacak i zato sam odustao. Gothic mi secka jedino kada nas ima preko 10 na ekranu sto se i ne desava cesto.

Ustekao sam oko 7000 pa se dvoumim. Maticna je oko 3000, 4000 hiljade tu gde zivim, a procesor 2800+ je isto tako. 512MB rama je 3300. Kupujem maticnu i nesto od ova dva, a za nekoliko meseci ide jos jedan upgrajd sa onim drugim. Ako kupim 512MB rama, imacu ukupno 1GB, pa kad na novu maticnu ubacim jos onih prvih 256 bice ukupno 1270MB rama(valjda) sto i nije lose, zar ne? Ajde dajte neke ospirnije odgovore, sta mi savetujete od ta dva? Nema sanse za nov kompis, ako budem stekao necu skupiti za dve, tri god sigurno. Ovo sam ustekao za oko godinu dana, pa vi vidite. Pozz

Zaboravih da napomenem da necu jos novu graficku, mozda dobijem nesto u decembru(rodjus) ako dobro odradim skolu :)

Freško
23.7.2007, 17:51
Kako nema nista od igranja gothica i obliviona? Pa preso sam main quest u oblivionu i fighters guild. Arenu sam stigao do pola ali mi dosadilo? Oblivion sam igrao u medium\low detaljima i fino radi. Oko 10-20 fps(citaj: igrivo), a gothic bi igrao, uopste mi ne secka kada strpam sve na najslabije. Jedino je loading extra dugacak i zato sam odustao. Gothic mi secka jedino kada nas ima preko 10 na ekranu sto se i ne desava cesto.

Ustekao sam oko 7000 pa se dvoumim. Maticna je oko 3000, 4000 hiljade tu gde zivim, a procesor 2800+ je isto tako. 512MB rama je 3300. Kupujem maticnu i nesto od ova dva, a za nekoliko meseci ide jos jedan upgrajd sa onim drugim. Ako kupim 512MB rama, imacu ukupno 1GB, pa kad na novu maticnu ubacim jos onih prvih 256 bice ukupno 1270MB rama(valjda) sto i nije lose, zar ne? Ajde dajte neke ospirnije odgovore, sta mi savetujete od ta dva? Nema sanse za nov kompis, ako budem stekao necu skupiti za dve, tri god sigurno. Ovo sam ustekao za oko godinu dana, pa vi vidite. Pozz

Zaboravih da napomenem da necu jos novu graficku, mozda dobijem nesto u decembru(rodjus) ako dobro odradim skolu :)

Vidi u celoj toj tvojoj zavrzlami u stvari je najproblematičniji baš taj ram . Ti trenutno imaš ddr1 module . A bilo koja od novijih ploča AM2/LGA (Intel) zahtevaju DDR2 module tako da bi kupovinom nove ploče podrazumevala i ram . Jedina varijanta bi bila da uzmeš neku AMD 939 varijantu matične koja podržava DDR1 ali bi to bilo vraćanje unazad , najviše zbog toga što ddr1 lagano izumire , skup je a i 939 procesori su relativno skupi u odnosu na AM2 pandane ....

Moj ti je savet da sakupiš još 30-40 eura i da onda lepo pazariš neku AM2 ploču + procesor + 1GB DDR2 memorije .

Recimo :

Gigabyte GA-MA69G-S3H ~60 Eura (ploča ima integrisanu grafiku i premostio bi tih nekoliko meseci do rođendana)
AMD Athlon X2 3600 ~55 Eura
1GB DDR2 Supertalent ~35

~140-150 Eura

Znam da ovo premašuje budžet za ~4500-5000 Dinara ali mislim da je bolje da se jošmalo strpiš i da uzmeš neki dual core i da napraviš koliko toliko kasfetnu mašinu nego da sad zapneš i da kupiš nekog ubogog semprona ....Toliko od mene na tebi je da se razmisliš i preračunaš i da odlučiš ...

miskoxp
23.7.2007, 18:12
:)Fresko je dao dobar predlog. Prodaj svoju plocu, cpu, ram i graficku i uzmi tako nesto. Mozes da razmislis i o ploci Biostar TF7025-M2 koja je ~50e, moze solidno da se oc-uje procesor (kao i na toj Gigabyte, pretopstavljam).

player1
23.7.2007, 18:24
Samo jedno pitanje u celoj ovoj prici:
Jel imas AGP ili PCI-E graficku?

Jel ako je AGP, onda si takodje limitiran u tipu ploce koju mozes da uzmes.

Takodje, koja ti je grafika? Radeon sa 256MB rama bas ne govori mnogo.

Felix_Domestica
23.7.2007, 18:42
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB je graficka. Ovaj ram sto imam je DDR2 sigurno tako da to nije problem. Problem je sto u Srbobranu 1GB DDR2 Supertalent nije ~35E nego oko 8500, a nisam u mogucnosti da kupujem negde sa strane :(, pa sam zato pitao. Ako uzmem procesor i maticnu da li bih imao bolje performanse nego sa Ramom, to ti je kao da ocu da uzmem neki kompis, evo kako ce izgledati moj komp ako uzmem neku od varijanti.

a) +512MB rama

1200Mgh Amd Athlon procesor
1270MB DDR2 rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Nova maticna

b) Nov procesor Amd Duron 2800+

Amd Duron 2800+
768MB Rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Nova maticna

c) Sadasnji kompis bez upgradea

1200Mgh Amd Athlon
512MB DDR2 rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Dino maticna :kreza:

Sta kazete da izaberem opciju pod a) ili pod b)? Znam da ni jedno ni drugo nije bas nesto ali necu da se zaj**** :), nego zelim da odmah osetim poboljsanje. Licno mislim da bi procesor to uradio ali mozda gresim? Sta vi mislite? Igram igre tipa: KOTOR I, II ; Oblivion ; NWN 1, 2 ; R:TW,...
Vazno mi je da mogu da imam u njima oko 15-25 fpsa u njima na mediumima, a ne planiram da ih stavljam na high.

I daa, graficka mi moja trenutno odgovara, podrzava sve ove igre koje igram i tako receno "vadi me" :), znam da je sad vec stara ali nemam jos 8000 za novu.

:)Fresko je dao dobar predlog. Prodaj svoju plocu, cpu, ram i graficku i uzmi tako nesto. Mozes da razmislis i o ploci Biostar TF7025-M2 koja je ~50e, moze solidno da se oc-uje procesor (kao i na toj Gigabyte, pretopstavljam).

A kako se overklokuje procesor?

Nergal
23.7.2007, 19:59
A kako se overklokuje procesor?

Iz BIOS-a matične ploče, naravno.

Freško
23.7.2007, 21:19
Sta kazete da izaberem opciju pod a) ili pod b) .......

Ajmo redom Znači ti trenutno imaš AMD Athlon 1200 Mhz jel tako ?

a) +512MB rama

1200Mgh Amd Athlon procesor
1270MB DDR2 rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Nova maticna

E sad u varijanti pod a.) ti bi da dodaš 768MB DDR1 Memorije na postojećih 512MB jel tako i na sve to bi dodao novu matičnu !? Vidi ti imaš procesor Athlon 1200MHZ koji je na 462 soketu ili ti podnožiju . Kolko god da je ta ploča koju želiš da uzmeš "nova" ona nikako nemože da podržava DDR2 memoriju koju ti kažeš da imaš u šteku !? Poslednji čhipste za Soket 462 je NForce2 (http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=31&pageID=83) i on je prestao da se proizvodi pre neke 3 godine (ako se nevaram , a ne varm se) ..... znači samo možeš da tražiš neku polovnu ploču koja je novija od tvoje ali ona opet ne podržava ddr2 i pcie standarde tako da je to u suštini loša kupovina....

b) Nov procesor Amd Duron 2800+

Amd Duron 2800+
768MB Rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Nova maticna

b.) varijanta : Kao prvo duron na 2800+ Ne postoj najača varijanta durona koja se proizvodila pre nekih 3-4 godine je varijanta na 1600Mhz i ona nema (PP rejting odnosno "+" ... Možda eventualno misliš na semprona 2800+ Koji u teoriji može da se nađe za 462 podnožija ali je mnogo češći u varijanti za 754 podnožije (64bitni semproni ... to je varijanta između 462 i AM2 podnožija) Takođe ti ni tu varijantu ne preporučujem jer ni te matične ploče ne podržavaju DDR2 i pcie standart ....

c) Sadasnji kompis bez upgradea

1200Mhz Amd Athlon
512MB DDR2 rama
Asus Ati-Radeon 9550GT 256MB
Dino maticna :kreza:

c.) Definitivno pod c.) Ako nemaš trenutno love ... Štekaj pa napravi neku konfu kao što sam predlagao ....

nikola87
23.7.2007, 21:21
ja sam za zadnju opciju,odnosno da nista ne kupujes.Najbolje bi bilo da te pare ustekas i da cekas dok ne skupis nekih 250-300E.
Ako te mrzi da stekas bolje kupi nesto pametnije(potrebnije).

Felix_Domestica
23.7.2007, 21:39
A sta je to pametnije? Potrebnije? :)
Podrzavace maticna ovo sto vec imam i sa bilo kojim od ova dva upgrajda. To sam vec video sa prodavcem ali nisam zapamtio model.

@Fresko: da semprom je u pitanju. C, c, c. Stalno mesam :)

nikola87
23.7.2007, 21:48
na "pametnije" sam mislio npr neki pribor za skolu(fax),patike,odeca,poklon devojci,...tako nesto.
Evo jedna bas :budzet" konfa"
AMD Athlon 3000+ -40E
GA-M55S-S3 - 70E
1GB 667 memorije - 35E
7300GT -60E
neko kuciste sa napajnajem od 30E

to je znaci negde oko 240E

po meni je ovo minimum minimuma za neko normalno igranje i najslabija konfiguracija koja valja da se kupi naravno za igranje.Eventualno mozes da ustedis za pocetak na grafi i uzems za 50E neku 690G plocu.Znaci za pocetak bi ustekao u odnosu na ovu kore konfu jos 80E,naravno na kompu ne bi mogao da furas neke zahtevnije igre ali je to dobra osnova za dalju nadogradnju.

Felix_Domestica
23.7.2007, 22:19
poklon devojci

Hi, hi, hi, pametnije :kreza:

Salim se, odlucio sam da stekam. Graficku mozda dobijem za dz, a procesor i rama cu do godine :D. Hvala svima evo ide svima po jos jedan plusic. Pozz

Felix_Domestica
24.7.2007, 16:23
E, evo nasao sam resenje! Kupujem danas srp i idem na njivu jedno 10 dana. Primili su me sa 15 godina :). Preko veze :D. Radi se deset dana i zaradicu 9000, i ide novi gaming komp :D. Moze moderator da zakljuca sada ako hoce. Hvala svima na savetima. Pozdrav!

Skols
24.7.2007, 16:49
E, evo nasao sam resenje! Kupujem danas srp i idem na njivu jedno 10 dana. Primili su me sa 15 godina :). Preko veze :D. Radi se deset dana i zaradicu 9000, i ide novi gaming komp :D. Moze moderator da zakljuca sada ako hoce. Hvala svima na savetima. Pozdrav!


`di je ta njiva i taj pos`o...eto mene na mesec dana,pa da uzmem gaming beast! ::)

Nergal
24.7.2007, 16:51
Moze moderator da zakljuca sada ako hoce. Hvala svima na savetima. Pozdrav!

Važi. Pozdrav.