PDA

Prikaži potpunu verziju : Priprema za štampu


Simke
6.1.2006, 0:03
Ideju za pokretanje ove teme iliti pravi pokretač ove teme je (ni kriv, ni dužan) korisnik @NoYes, postavljanjem teme: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?! u sobi Brbljaonica.
__________________________________________________ _____________________________________

Smatram da ovakva tema zaslužuje jasniji naslov i da na ovom forumu ima dovoljan broj iskusnih ljudi u ovoj oblasti koji mogu da posavetuju mladje i neupućenije korisnike.
__________________________________________________ _____________________________________

Pitanje:
Ko se sve bavio pripremom za štampu ili se još uvek bavi?

holodoc
6.1.2006, 0:50
Pa kad baš pitaš, oko godinu i po dana sam radio u štampariji uz napomenu da pre nego što sam tamo počeo da radim nisam imao pojma šta je klin ili paser ili nedaj bože poznavanje Corela ili nečeg sličnog.

Zahvaljujući strpljenju šefa sa kim sam radio (ako ikada bude čitao ovo znaće šta mislim) otkrio sam neke talente u meni :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: i danas sasvim solidno vladam Adobeovim paketom.

Naravno kao uvek i ovde vlada pravilo da se čovek stalno uči i da uvek ima ljudi koji znaju nešto interesantno i dobro.

Sobzirom na to ova tema stvarno nije loša.

Pozdrav

Simke
6.1.2006, 1:24
Pošto si radio u štampariji, ako ti nije napor, mogao bi da pročitaš temu: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?! u sobi Brbljaonica i da možda razjasniš ona 2-3 milimetra kojih se nešto ne sećam iz prakse.

Ja sam u kompjutersku pripremu za štampu bukvalno skliznuo jer sam se nešto time bavio i pre nabavke računara, onako peške sigurno su ti pričali u štampariji kako se to radilo ili si čak možda i probao.
Za sve je u stvari krivo slikarstvo i moja opredeljenost da od njega ne pravim novac, da ga ne komercijalizujem i da ne počnem da razmišljam pred praznim platnom kakvu sliku ću naslikati da bih je što bolje prodao.
Pošto sam boje, platno, četkice i sl. morao kupovati najprirodnije mi je bilo da počnem da se bavim idejnim oblikovanjem u tim vodama.
Prvi susret sa Corelom i shvatanje da je mnogo brži u realizaciji neke ideje od mene opredelili su me da kupim prvi računar.
Ostala mi je navika iz toga doba da i danas sve ideje i prve skice prvo uradim u olovci, grubo pre sedanja za računar.

Činjenice da se uvek može još puno naučiti svetan sam odavno a mislim i da je jedna ovakva tema sasvim prirodno bila potrebna ovde.

kinteC
6.1.2006, 1:40
Za sve je u stvari krivo slikarstvo i moja opredeljenost da od njega ne pravim novac, da ga ne komercijalizujem i da ne počnem da razmišljam pred praznim platnom kakvu sliku ću naslikati da bih je što bolje prodao.
Pošto sam boje, platno, četkice i sl. morao kupovati najprirodnije mi je bilo da počnem da se bavim idejnim oblikovanjem u tim vodama.


amin brate:worshippy :worshippy :worshippy

Simke
6.1.2006, 2:04
zašto si citirao ceo tekst ako misliš da smaram okolinu?
zar ne bi bilo korektnije prema meni i ostalima da nisi citirao u potpunosti ili pak da si me opomenuo na pm
možda bih se složio sa tobom i korigovao poruku

hvala za mišljenje i pomoć u temi za koju sam mislio da i tebe zanima

kinteC
6.1.2006, 3:59
ups...sorry pogresno si me skapirao...(trebao sam da selektujem samo jedan deo)...zeznuo sam se...Nego, hteo sam da kazem da je to otprilike i moja prica, stim sto sam ja uzeo photoshop, a ne corel...
ps: simke@
ko je rekao da ti smaras?

NoYes
11.1.2006, 14:31
YO!
hoce li neko da mi pomogne vezano za pripremu za stampu ili cete da se zezate!?!

[Imzadi]
12.1.2006, 0:36
YO!
hoce li neko da mi pomogne vezano za pripremu za stampu ili cete da se zezate!?!

Evo ja hocu. Obecavam;) . Ali samo kazi sta te konkretno zanima. Mnogo je to sirok pojam bre!:icon_mrgr

kinteC
12.1.2006, 0:38
Ja hocu da se zezam :P
pitaj nesto konkretno

Simke
12.1.2006, 9:03
U pravu su.
Na postavljeno pitanje dobićeš odgovor.

Čak tvrdim da nema pitanja na koje ti neko ovde na forumu ne može odgovoriti.
Mislim da se najači igrači nisu uključili još, čekaju... razume se - prava pitanja.

... na uopštena pitanja bi trebalo odgovarati danima i možda čak promašiti baš ono što tebe zanima plus volimo da vidimo da neko radi i u radu postavlja pitanja a ne unapred onako ...

NoYes
12.1.2006, 10:30
evo za pocetak (konkretno) zanima me kako se radi priprema za stampu vizitke i flajera

PS
nadam se da je dovoljno konkretno!?!

oluja
12.1.2006, 12:42
evo za pocetak (konkretno) zanima me kako se radi priprema za stampu vizitke i flajera
PS
nadam se da je dovoljno konkretno!?!
Nije.
Moras nam reci sta si do sada radio, u kom programu si poceo da radis pripremu vizitke pa si zapeo i treba ti pomoc.... itd...
Ako si totalan pocetnik, pocni sa Corel-om... vrlo je zahvalan za pocetnike...
...kreiras objekat 9x5cm (nadam se da ne moram da naglasavam da se radi u CMYK bojama i rezoluciji od 300dpi),
ponunis ga nekom bojom ili ferlaufom, teksturom,...
ukucas tekst/sadrzinu,
uvezes slicicu/logo,
igras se sa pozicioniranjem objekata, dok nisi zadovoljan izgledom,...
dogovoris se sa stamparijom sta/kako da im dostavis zavrsni rad i pojedine tehnikalije...
To bi bilo u najkracim crtama, sad bi mogao da postavis neko konkretno pitanje...

holodoc
12.1.2006, 14:55
E sad malo mi je teško da ponovo i pomislim da radim u Corelu:icon_lol: pa ću pokušati da dodam neke stvari uporedo i za Corel i za Illustrator pa ti proceni.

Bilo da radiš u Corelu ili u Illustratoru (kad smo već kod toga to važi za sve programe koji rade sa vektorskom grafikom) svaki objekat ima svoju konturu (Corel: Outline; Illustrator: Stroke) i svoj fill (popunu). Znači svaki objekat koji budeš crtao u suštini ima ove dve stavke osim čistih linija koje jedino imaju Outline.

Za vizit karte bih ti ipak preporučio da radiš dimenziju 92x52 mm jer moraš da uračunaš i "prepust" kako kasnije kod seče vizitki ne bi došlo do odsecanja važnih delova ili pojave belih ivica na mestima gde se vizitka graniči sa belom površinom. Normalnno najbolje bi bilo da pitaš u štampariji u kojoj to budeš hteo da radiš koliki "prepust" oni koriste jer se ovo stvarno razlikuje od štamparije do štamparije. Ako ovo ne uradiš oni u štampariji kasniije kad budu radili tabak moraće sami da ti "šire" vizitku što može stvarno da ti napravi iznenađenja.

Najčešći format flajera kod nas je A5 jer je sasvim dovoljna veličina da na njemu stane apsolutno sve što hoćeš da staviš. U kombinaciji sa recimo malo debljim (čitaj 90 ili 105 gramskim) i kvalitetnijim "kunstdruck" papirom postižeš odlične rezultate. To ti je isti papir koji koristi Svet Kompjutera samo što je njihov 70-gramski ako se ne varam(čitaj: jeftiniji :mrgreensa)

Za rezoluciju je rečeno mada ti je ona potrebna ako budeš hteo da radiš vizitku u koloru tj jest u Photoshopu. Ovde moraš odmah da razgraničiš termine vektorske i rasterske grafike jer bez dobrog poznavanja ovih termina imaćeš problema. Ako budeš hteo da je radiš iz "štrihova" (umesto četiri komponente potrebne za dobijanje punog kolora,CMYK, koristi se određeni broj, uglavnom manje) što će reći ako imaš vizitku koja je bela a samo je crnim slovima nešto ispisano po njoj jeftinije ti je da radiš samo jedam film za crnu boju jer ti ostale nisu potrebne. Naravno ovo je redak slučaj jer je prava retkost da je ceo tabak u jednoj boji.

"Verlaufi" su prelazi između boja i to je više štamparski nego računarski izraz. Ekvivalent na računaru ti je Gradient. I u Corelu i u Illustratoru za ovo postoji dobra podrška stim što je opet:icon_lol: Illustraor fleksibilniji i "tačniji" sa bojama.

Ako budeš hteo da radiš kompletan izgled možeš i u Photoshopu stim što opet važi CMYK/300dpi/92x52mm.

Za nešto bolju pomoć moraćeš ipak da počneš nešto da radiš i da postaviš konkretnija pitanja jer je ovakvo objašnjavanje "na daljinu" jednostavno rečeno teško.:icon_lol:

Simke
12.1.2006, 16:08
Ono što je najbitnije uglavnom si pročitao,
pa evo i jedan primer korišćen je CorelDraw (iako mislim da je manje važno u kojem programu je rađeno)
Bitni su i neki drugi elementi osim samih programa, recimo anatomija vizit karte i kako je nešto na njoj poređano.
Videćeš da je tekst poređan ili u ravni po levom i desnom bloku kao i gore i dole, takođe možeš primetiti da je ime i prezime ispod centra vizitke u ovom slučaju jer mu treba malo vazduha od gore, znači ne smeš se držati čvrsto ni takozvane geometrije, pomeren je i donji red adrese u najgornjem bloku minimalno da bi se dobilo na poravnanju sa SK...

Saveti:
1. Uzmi što više vizitki i posmatraj ih, zato sam ovo gore i kucao da te navedem malo na analiziranje...
2. Nabavi što više raznih fontova i vodi računa kako ih koristiš, oni su ko ljudi imaju svoj vizuelni karakter i ne idu svi u svim prilikama, npr font za scećara, poslastičara ne možeš koristiti i za diplomatskog pretstavnika...
3. što manje šareniša, boja, biće bolja vizitka.... važna je informacija
3. radi, probaj, igraj se...

Simke
12.1.2006, 16:19
kad se ovako povećalo vidim da i nije baš sve u bloku...

kratka analiza:
- popraviti poravnanja na više mesta
- možda staviti još jedan font, ovako je jednolično, za ime i prezime se podrazumeva da bude različit font
- logo SK smanjiti da ne prelazi polovinu vizitke
- sad početi razmišljati o bojama i vrsti papira na koji će se štampati


eto, tako nekako...
pomoćne linije inače ne koristim iako postoji opcija u Corelu i pomaže u radu

holodoc
12.1.2006, 19:42
Dobro osnove su u redu ali ćeš imati problema sa obrezivanjem ako ti je ono što je pokazano na slici sa uračunatim "prepustom" jer su slova previše blizu ivicama.

Lično iskustvo je da je veličina fonta veoma važna.
Za adrese i telefone nikada ne koristim font veći od 10 ili 11pt-a (retki su izuzeci). Isto važi i za titulu ispod imena dok ime mora da bude čitljivo i vidljivo odnosno boje važnih informacija moraju da budu vidno kontrastne.

I ovo je odličan Simketov primer da shvatiš kada je raster a kada vektor nono.
Ako pogledaš Simketovu sliku videćeš ferlauf gore (crno-beli). E sada u Corel-u ako bi stavio ovakav ferlauf koliko god da ga uveličaš on će ti biti jasan i bez ovih grubih prelaza koje vidiš. Pošto je Simke da bi postavio sliku na net morao da uradi rasterizaciju (pretvaranje vektora u raster) morao je da navede rezoluciju rasterizacije. Znači pošto je naveo 72dpi (tačaka po inču) zbog manjeg fajla prilikom rasterizacije je došlo do pojave grubih prelaza. Tazo ako radiš u Corelu ili bilo kom drugom programu, prilikom bilo kakve rasterizacije moraš da koristiš 300dpi. Zato sam rekao da moraš da shvatiš sistem vektor-raster jer ćeš ovo veoma često koristiti u radu. Opet ako kompletan materijal radiš u Corelu nema potrebe o ovome da razmišljaš.

holodoc
12.1.2006, 19:49
A da kad smo već kod fontova, važna stvar ako nameravaš ovo da radiš ko čovek je da nabaviš neki dobar font manager i neku dobru kolekciju fontova.

Lično koristim FontExpert2005 (iako je shareware) ali mislim da je nakbolji program ove vrste koji sam do sada koristio. A koristio sam ih dosta. Font Navigator koji dolazi uz Corel nemoj ni da uzimaš u usta jer je verzija 5 koja dolazi uz Corel 12 bagovitija nego verzija 4 i ima običaj da "zaglupi" sve fontove pa čak i sistemske.

Da vidim kako ćeš da se snađeš kada ti odjedanput login ekran pređe u arapsku verziju:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

bobi
12.1.2006, 19:55
Evo ja da probam:

Raster: Najstariji vid grafike, Piksel po piksel, najslicniji crtanju na platnu.

Vektor: Matematicki odredjena linija ili povrs. Mozes da je zumiras bez bojazni od pikselizacije, jer se pri svakom zumu opet matematicki racuna kakva je to linija (bilo kosa, ili prava) i uvek se smesta u rezoluciju pozadine koju smo prethodno odredili. Vektor mozda najvise podseca, kao kad bi uzeo papir u ruku i okretao ga sa svih strana. Ali nikako ne mozes debljinu da mu povecas,t.j. trecu dimenziju, jer kada bi mogao bio bi to 3d program.

Nadam se da je ovo bar malo pomoglo, pitaj ako nesto nije jasno

Simke
13.1.2006, 3:12
holodoc je dobro objasnio,

samo da dodam, lično mišljenje tj
moja preporuka je da od CorelDraw paketa i ne koristiš ništa drugo osim samog programa,
sve ostalo postoji bolje rešeno u drugim programima,
zato sam i spomenuo Photoshop.

Ovo u slučaju da se opredeliš za Corel.

NoYes
16.1.2006, 9:42
e pa drugari mnogo ste mi pomogli, ja uradio svoj prvi projekat ali ga jos nisam odneo na stampu jer imam jos jedno pitanje!?!
uradio sam sve kako treba (300dpi/CMYK/..... i tako to) ALI kad finalni proizvod otvorim u ACDSEE dobijam drugu nijansu (mislim na zelenu boju). Da li ce to uticati i na stampu?

PS
zaboravio sam da napomenem da radim u svim ADOBE programima

VojaM
16.1.2006, 13:40
Uobičajena je pojava da se CMYK slike drukčije prikazuju. U stvari, to je i normalno, jer (tehnički) nikad nije moguće odštampati sve boje koje može da prikaže monitor. Međutim, većina programa loše prikazuje CMYK slike i po tome ne može da se zaključi kako će slika izgledati. A izgledaće najpribližnije onome kako je izgledala pre nego što si je prebacio iz RGB-a u CMYK.

Drugim rečima, ne uzbuđuj se, sve će najverovatnije biti kako treba.

NoYes
16.1.2006, 14:18
hvala lepo, odoh ja u stampariju...

kinteC
16.1.2006, 14:45
@ noyes, covek, ala si ti srecan, ja sam sve to ucio tezim putem, obijao sam noge od stamparije do stamparije, a oni tamo u stampariji...libo njih da ti nesto objasnjavaju (cast izuzecima)
Inace, preporucujem da se radi u rgb, a tek na kraju da se prebaci u cmyk i da se tada koriguju boje. E da, ako stampas na digitalnoj stamapi, nije bitno da li je nesto u rasteru ili vektorski, sve mu je isto, vektor je bitan samo kod klasicne stampe. Sto se acdsee-a tice, on ne prikazuje boje kave jesu, ali mislim da XnView prikazuje boje onakve kakve jesu, mada program u kome je radjen rad je najbolji za preview

holodoc
16.1.2006, 17:15
Mislim da nije na odmet da napomenem da je jedini nacin ispravnog prikaza boja ispravno kalibrisan kolorni profil monitora (i normalno kvalitetan moitor:) ).
U slucaju da je kolorni profil koji po defaultu dolazi uz profil los najbolja zamena su Adobe i sRGB.

A sto se tice rada u RGB pa onda prebacivanja u CMYK to je isto kao kad bi Sizif dobio zadatak da gura kamen nizbrdo ali sa kanapom koji je vezan za kamen i njegovu nogu.

Pravilo je da sve sto je namenjeno za stampu MORA da se radi u CMYK-u. Uostalom Photoshop ima ociju Gamut proff koja bez konverzije modela proverava koje boje nece biti ispravno prikazane prilikom stampe.

Mala interesantna napomena: sve boje koje ne mogu da se ispravno prikazu u CMYK stampi se "naglasavaju" malim trouglicem u paleti za izbor boja. Ako kliknete na trougao Photoshop automatski bira najpriblizniju nijansu boje koja je ostvarljiva u CMYK-u.

kinteC
16.1.2006, 17:29
A sto se tice rada u RGB pa onda prebacivanja u CMYK to je isto kao kad bi Sizif dobio zadatak da gura kamen nizbrdo ali sa kanapom koji je vezan za kamen i njegovu nogu.
ok, a kako ces da primenis filtere u cmyk-u? Uostalom, nemoguce je dobiti 100% istu boju prilikom stampe kao ona koja je na monitoru...ako je to neko uspeo...

BossCo
17.1.2006, 16:23
E, nadjoh se i ja u ovoj prici...:)

Mali osvrt na komentar RGB ili CMYK. Jedino kompromisno resenje je da kada radite idejno resenje unapred planirate koje boje cete da koristite. To znaci da ukoliko mate CRNI (K) tekst na necemu, tipa imena i telefona na vizit karti nemojte to nikako da radite u RGB modu jer ce vam prilikom konverzije u CMYK ta slova biti u sve cetiri boje. To u prevodu znaci da ce vam stampari pominjati najblizu rodbinu, a ujedno i necete dobiti kvalitetnu stampu jer ce slova biti mutna. Znaci - koristite filtere i sve ostalo da napravite pozadinu ili neki sarenis na idejnom resenju, onda uradite flatten, convert to CMYK, pa preko toga sve ostalo sto ide u JEDNOJ od osnovnih boja. Jedino tako mozete da dobjete na stampi ono sto uradite na racunaru. Sve ovo gore navedeno vazi i ukoliko zelite da koristite Pantone Spot boje, tj. ukoliko narucilac trazi BAS TU neku nijansu koja se namoze dobiti iz CMYK moda.

Sto se tice kalibracije, kvalitetni monitori i uredjaji za kalibraciju su prilicno skupi, ali ako mozete doci do monitora marke ViewSonic - vasi problemi su reseni. Nema potrebe za nikakvom kalibracijom jer su boje savrsene.

Za sada toliko a ako mogu jos nekako da pomognem, bolo da se radi o Offset stampi ili stampi na textilu, ja i mojih 10 godina iskustva stojimo na raspolaganju... (zato sto znam koliko je meni bilo tesko da sve naucim na svojim greskama):cool:

kinteC
17.1.2006, 19:40
e pazi sad... Sve jedno ti je da li se radi rgb pa onda da se konvertuje u cmyk, jedino sto prilikom toga se boje menjaju, pa zahteva korekturu kod adjustments. Ako se stampa crni text a pored je neka slika, kod digitalne stampe ( ne na svim masinama) sve jedno je da li je text sastavljen od black- a ili yellow i svega ostalog...Kod klasicne stampe je drugacije, treba na crnom delu( recimo textu) obrisati u channels sve osim K tj black( bude 100% black) time se izbegavavaju greske, ako u stampariji ( skoro kod svih stamparija) paseri nisu podeseni, u suprotnom ce se dobiti tamno braon text sa, recimo, zutom ivicom....bljak. Ako, recimo, zelite da uradite neki plakat u 2 boje, necete raditi u zelenoj i plavoj, jer se to dobija mesanjem, nego na pr black i cyan (daje lepe rezultate, a jeftinija je stampa) Dakle treba obrisati u channels sve ostalo. To je sto se photoshopa tice. Secam se kaa sam stampao neke vizitke ( u losoj stampariji ali jeftinoj) , vizitka je sadrzala fine crno bele prelaze, gradijante, a kada je to izaslo iz stape, dobio sam mrljave braon prelaze... sto se ne bi desilo da sam prelaz iz crnog na belo radio samo sa black, bez yellow i ostalog... E sad, ko me razume razumeo Inace, ja ne radim u staprariji, ali sam se nosio na stampu gomilu materijala, pa znam kako sta ispadne, ako sam negde pogresio, recite

oluja
18.1.2006, 14:11
E sad, ko me razume razumeo Inace, ja ne radim u staprariji, ali sam se nosio na stampu gomilu materijala, pa znam kako sta ispadne, ako sam negde pogresio, recite
Ok, lepo si objasnio. Pricas o separaciji boja i overprintu, dve velike zamke za neiskusne u pripremi stampe. Ima mnogo tikova kako neke stvari poboljsati ili uprostiti da svako moze (i u najgoroj stampariji) da odstampa kako treba...

@BossCo I ViewSonic monitore treba kalibrisati... pored njih mogu jos NEC (skuplje modele naravno) da pohvalim...

A da li neko od vas razmislja o svetlu u prostoriji gde se radi? Neonsko svetlo moze dosta toga da pokvari... boje zidova u prostoriji... itd...

kinteC
18.1.2006, 16:07
sve se da nauciti, pre tacno godinu dana sam otisao u stampariju sa radom u bmp formatu, 72 pixela po inchu lol, naravno u rgb...ala su me ne fin nacin oterali u pm. Nego, da li znate neke stamparije koje imaju dogitalnu stampu, ali ne sram format, nego barem b2 ( da nije zajkon print samo )?

galebns
8.6.2006, 0:39
Vidim da ovde ima dosta strucnjaka pa ce mozda neko moci da mi pomogne.
Radim u Max-u i treba da izrenderujem sliku 2m x 2m koja ce stajati na bilbordu. E sad, posto je to ultra large rezolucija za bmp ili jpg pretpostavljam da postoji neki drugi nacin da se to sve pripremi za stampu. Nisam nikad radio pripremu za stampu ali znam ponesto npr da za tu velicinu (2m x 2m) broj tacaka po incu (dpi) treba da je 100 ili cak 75.
E sad, Max moze da izrenderuje u EPS format ali sta dalje s tim (ako je to uopste pravi format)? Hvala unapred!

kinteC
8.6.2006, 2:50
prosto, ako je bilbord 4x5 m, otvoris shop, i stavis dokument 400mm x 500mm 300pixela po inchu...Uradis sta ti treba, i onda sacuvas u eps-u (cmyk kolorit)...standardno

galebns
8.6.2006, 10:30
Heh logicno, treba malo samo mucnuti glavom :D Hvala kinteC :)

[Imzadi]
9.6.2006, 2:24
Može li meni neko od iskusnih ljudi koji rade u štamparijama da pojasni malo ovo oko klinova i pasera?:)
Znam otprilke o čemu se radi, ali nije mi baš najjasnije...
Thanks in advance...:)

holodoc
11.6.2006, 3:41
Vidim da ovde ima dosta strucnjaka pa ce mozda neko moci da mi pomogne.
Radim u Max-u i treba da izrenderujem sliku 2m x 2m koja ce stajati na bilbordu. E sad, posto je to ultra large rezolucija za bmp ili jpg pretpostavljam da postoji neki drugi nacin da se to sve pripremi za stampu. Nisam nikad radio pripremu za stampu ali znam ponesto npr da za tu velicinu (2m x 2m) broj tacaka po incu (dpi) treba da je 100 ili cak 75.
E sad, Max moze da izrenderuje u EPS format ali sta dalje s tim (ako je to uopste pravi format)? Hvala unapred!


Iskreno rečeno nikada nisam podešavao izlazni dpi (rezoluciju u Max-u) jer u suštini za tvoj billboard rezolucija nije ni važna (verovao ili ne)! A sa druge strane ne verujem da bi se baš usrećio ako bi pratio savet koji ti je dat da uradiš rendanje sa apsolutno zadatim dimenzijama pa da na njih dodaš onih 300 dpi. Razlog je jednostavan. Izračunaj koliko pixel-a imaš za račun pri tolikoj rezoluciji. 400x500mm pa na još 300dpi. Ukratko rečeno, ako na sceni imaš i voxele ili ako koristiš neko napredno rendanje (svetlo i tako to) samo si sebi napravio nepotrebne probleme. Vreme rendanja takve scene ćeš meriti bar u satima ;)

Ono što je tebi potrebno je da imaš izlazni fajl u određenoj razmeri. Pošto si pomenuo da je u pitanju billboard nije potrebno da ti na jedan pixel billboard-a dođe jedan pixel u štampi. Kod plotera (pretpostavljam da je neki solventni u pitanju) uvek imaš maksimalnu izlaznu rezoluciju (recimo većina plotera za billboard-e ima ograničenje od 30 dpi). Više ti nije ni potrebno jer se billboard ne gleda sa 20 cm već uglavnom sa razdaljine od više metara. Ako ovo pretočiš u račun dobijaš da ti u stvari trebaš da rendaš sliku u odnosu 1:10. Znači, ako ti je recimo billboard 30 metra ;) ti ga radiš za dužinu od 3 na 300 dpi.

Možda ovo zvuči malo konfuzno ali u suštini spašava te od toga da na štampu ne šalješ fajlove od par stotina MB (bio, video, nije mi se dopalo). U suštini uvek ti je najbolje da pitaš onog ko će da štampa koja je rezolucija štampe njihovog plotera.

holodoc
11.6.2006, 3:43
Može li meni neko od iskusnih ljudi koji rade u štamparijama da pojasni malo ovo oko klinova i pasera?:)
Znam otprilke o čemu se radi, ali nije mi baš najjasnije...
Thanks in advance...:)

http://www.ptt.yu/korisnici/h/o/holodoc1701/stampa.pdf

Veličina 391KB.

BossCo
8.9.2006, 14:24
Tek sam sad video sta je Holodoc uradio. Nemogu da verujem da ga niko do sad nije pohvalio za ovoliki trud.

Samo da kazem - svaka cast majstore :tapsh:

kinteC
22.9.2006, 20:28
Da li postoji standard za velicine, kada je u pitanju stampani materijal? Na primer, vizit karte se rade 9x5cm (uglavnom) Konkretno, meni treba katalog, pa me interesuje da li vec postoje definisane dimenzije? (stampace se veci tiraz, u nekoj stampariji...)

holodoc
22.9.2006, 21:32
Što se tiče vizit karti (govorim ti iz prakse) kod nas se ustalio običaj da se koristi format 90x50mm ali u suštini vizit karta može u zavisnosti od nekog ekstravagantnog rešenja i da ima druge dimenzije. Niko ti neće uzeti za zlo u najvećem broju slučajeva ako vizit kartu malo smanjiš ili povećaš ako to tebi odgovara u dizajnu mada kao što rekoh 90x50mm se najčešće koristi :)

Što se tiče kataloga verovao ili ne u poslednje vreme sve veći broj klijenata se odlučuje za stari dobri A4 format. Naravno ta stavka zavisi i od konkretne potrebe ali kap što rekoh, veliki većina se u poslednje vreme odlučuje za A4.

Generalno, ne postoji standardna dimenzija koju moraš da ispoštuješ :) Ponekad se ispostavi da odstupanje od standardna preraste u remek delo mada ako baš ne moraš da eksperimentišeš ostani pri dimenzijama 90x50 za vizit karte :)

kinteC
22.9.2006, 21:48
tnx, za visit karte nije problem...Problem je kod kataloga, zbog bigovanja (prelamanja papira) recimo, ako se na A4 lupe 2 biga, tako da papir prelama na 3 dela, dobice se prilicno izduzena forma... Zato sam mislio, mozda postoji neki sablon, ili da jednostavno zovem stampariju, da pitam koje su im dimenzije papira tj tabaka, pa da prema tome izracunam... ( kod digialne stampe uvek sam se ravnao prema tabaku, koji je iznosio nesto malo vise od A3 formata, tako da se cela povrsina maximalno iskorisiti)

holodoc
22.9.2006, 22:21
Pa koji ti je to katalog kome je potrebno dva biga :D nešto ozbiljno a?

Što se tiče duplog biga ako je katalog previše velik onda će najverovatnije da se radi na foru lajmovanja ili šivenja stranica što nije redak slučaj tako da što se tebe tiče jedino na šta moraš da obratiš pažnju kada radiš pripremu je da prednju i zadnju stranu ostaviš da ti budu A4 a ti dodaj između njih debljinu kataloga koliko ti treba. Ne mora sve da upadne u standardne formate pa se zato i radi obično raspodela prostora na tabaku pre štampe.

Da skratim, ako katalog treba da bude od nekog debljeg papira, recimo 150 gr. kunstddruck ili sl., onda moraš da uzmeš u obzir i debljinu kataloga jer ako imaš npr. stotinak stranica to nije zanemarljiva debljina. U svakom slučaju najčešće ćeš koristiti zdrav razum i logiku umesto standarda :)

U svakom slučaju ako ti na tabaku prilikom organizaciji zafali prostor uvek možeš da koristiš RA formate koji ti daju dodatnog prostora za eksperimentisanje. Mada uvek je najbolje da pitaš štampariju u kojoj nameravaš da radiš sa kojim mašinama raspolažu jer ćeš na osnovu njihovih podataka da radiš raspored na tabaku i izbegneš prevelik škart ;)

oluja
23.9.2006, 0:27
Moram da dodam.
Ako si u mogucnosti, napravi maketu u samoj stampariji prilikom dogovora za stampu, kao vid provere. Trazi da ti daju onoliko tabaka koliko ide u katalog i savij ih u format pa izmeri debljinu rikne. Tako si 100% siguran da neces pogresiti i mozes eventualno korigovati neke sitnice.

aerochivija
26.9.2006, 3:40
Što se tiče vizit karti (govorim ti iz prakse) kod nas se ustalio običaj da se koristi format 90x50mm ali u suštini vizit karta može u zavisnosti od nekog ekstravagantnog rešenja i da ima druge dimenzije.

Dimenzije vizitke koje se sve češće primenjuju su 86x55mm (to je format i bankovnih kartica).

DarkNemos
13.5.2007, 19:41
Ljudi imam problem.

Radim neku vizitku u Corel-u. Idem totalno po propisu ( CMYK, format 9 x 5, 300 dpi) i dolazi do drastične pikselizacije teksta pri exportovanju(tipa 20 ili 30 piksela čine jedno slovo) u tiff format (u štampariji mi traže da bude u tiff formatu) Žašto se ovo dešava? Ostale slike koje su takodje radjene u corelu izgledaju ok. Da li možda treba da se crna slova prebace u RGB ili neznam više ni ja... Sve sam živo pokušao...

I još nešto... Kada exportujem u tiff boje promene nijansu (što je logično zbog CMYK vs RGB) nego jel ACDSee pravi pokazatelj boja ili postoji neki program koji to prikazuje realnije?

Nemogu da uploadujem sliku pošto je u tiff formatu

Please help

VojaM
13.5.2007, 20:46
Ne sećam se tačno kako beše, ali ti prosto nisi odredio rezoluciju prilikom rasterizacije, pa je ispala neka po defaultu, naravno, premala. Obično je za čiste slike bez teksta dovoljno 300 dpi, ali za nešto što ima i tekst treba bar 600 dpi. Pogledaj malo gde to može da se podesi. Ako prilikom eksportovanja izadje prozor u kojem imaš i taster "Advanced" ili "Properties" ili "Options" ili nešto na tu temu, onda se to tu namešta.

oluja
13.5.2007, 21:46
Ljudi imam problem.

Radim neku vizitku u Corel-u. Idem totalno po propisu ( CMYK, format 9 x 5, 300 dpi) i dolazi do drastične pikselizacije teksta pri exportovanju(tipa 20 ili 30 piksela čine jedno slovo) u tiff format (u štampariji mi traže da bude u tiff formatu) Žašto se ovo dešava? Ostale slike koje su takodje radjene u corelu izgledaju ok. Da li možda treba da se crna slova prebace u RGB ili neznam više ni ja... Sve sam živo pokušao...

I još nešto... Kada exportujem u tiff boje promene nijansu (što je logično zbog CMYK vs RGB) nego jel ACDSee pravi pokazatelj boja ili postoji neki program koji to prikazuje realnije?

Nemogu da uploadujem sliku pošto je u tiff formatu

ACDSee nije pravi pokazatelj za CMYK boje u slikama.
Probaj da eksportujes iz corela u ilustratorov (Ai) format pa uvezi u Photoshop da ga on rasterizuje na 300 ili 600 dpi pa snimi kao tiff.
Pitaj te likove u stamparji zasto ne moze da im se preda fajl u EPS ili PDF formatu.

Javi sta si uradio :ciao:

DarkNemos
13.5.2007, 22:07
ACDSee nije pravi pokazatelj za CMYK boje u slikama.
Probaj da eksportujes iz corela u ilustratorov (Ai) format pa uvezi u Photoshop da ga on rasterizuje na 300 ili 600 dpi pa snimi kao tiff.
Pitaj te likove u stamparji zasto ne moze da im se preda fajl u EPS ili PDF formatu.

Javi sta si uradio :ciao:

Uspelo je sa konvertovanjem u Ai. 600 dpi.Hvala puno.

Nego kako da vidim pravi cmyk? I kako da kalibriram monitor kako treba. Činimi se da si ti rekao kako samsung ima loše kalibrirane monitore. Ja imam samsung 793 df a treba uskoro da se zaposlim u nekoj firmi za grafički dizajn i da radim od kuće pa bi trebalo da se kalibrira... šta ti misliš?

Rekli mi u štampariji samo tiff i nijedan drugi... a kad sam pitao jel mogu da mi urade pripremu za štampu rekli mi da neznaju to da rade :boodala:. Mislim stvarno...

oluja
13.5.2007, 23:11
Nego kako da vidim pravi cmyk? I kako da kalibriram monitor kako treba. Činimi se da si ti rekao kako samsung ima loše kalibrirane monitore. Ja imam samsung 793 df a treba uskoro da se zaposlim u nekoj firmi za grafički dizajn i da radim od kuće pa bi trebalo da se kalibrira... šta ti misliš?

Najjednostavnije ti je da sakupljas uzorke stampe koje si pravio i uporedjujes sa izgledom na ekranu (u programu u kome je pravljeno - Photoshop, Ilustrator, Corel, Quark...). Trazi od stamparije u kojoj stampas da ti kazu ili daju profile boja koje oni koriste a sve svoje aplikacije podesavaj na isti profil... ukratko, iskustvo je najvaznije... da stvoris osecaj kako neka boja izgleda na ekranu a kako na papiru. Uvek pitaj sve sto ne znas ili nisi siguran, greske su skupe.

DarkNemos
14.5.2007, 19:19
Najjednostavnije ti je da sakupljas uzorke stampe koje si pravio i uporedjujes sa izgledom na ekranu (u programu u kome je pravljeno - Photoshop, Ilustrator, Corel, Quark...). Trazi od stamparije u kojoj stampas da ti kazu ili daju profile boja koje oni koriste a sve svoje aplikacije podesavaj na isti profil... ukratko, iskustvo je najvaznije... da stvoris osecaj kako neka boja izgleda na ekranu a kako na papiru. Uvek pitaj sve sto ne znas ili nisi siguran, greske su skupe.

Našao sam neki program na cd-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali iskreno neznam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightness nikako nerazumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...

http://img510.imageshack.us/img510/5496/untitled1tv2.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=untitled1tv2.jpg)

I koliko je pametno da ja to radim. Neznam i dal postoji backup osnovnog podešavanja boja...

next
14.5.2007, 19:39
EL moze neko da da link ka nekom tutorijalu,ili okaci neki ovde(pozeljno bi bilo na srpskom,ali narano ni engleski nije problem)...
Naime,hteo bih da odstampam neke majice za sebe,pa treba naravno da napravim primpreme za satampu,ali uopste nemam ideju kako se to radi...A predpostavljam da se radi u Corelu ili Photoshopu...

GoranSTX
15.5.2007, 18:20
Samo jedno pitanje ako dozvolite....
Moze li se, i koliki je problem, napraviti priprema za stampu iz .pdf fajla.

muki85
16.5.2007, 20:11
Ljudi ovde mora da se razdvoji priprema za stampu od grafickog dizajna etc.... Konkretno sve sto pravite u nekim od programa tipa Illustrator, C Draw i Photoshop zavrsite, a sama priprema za stampu (montaza) je generalno nezavisna od same razrade i pripreme fajla za montazu.... U samu pripremu moraju da se uvedu pojmovi (objekti) kao sto su cajtna, paser, klin, kao i prepust koji je neizbezan.... Sto se tice same priperme za stampu svima bih preporucio CREO PREPS ako vec niste culi za njega jer je program genijalan... Kada ste ga savladali nece vam biti problem da izmontirate i najkomplikovanije stvari... Naravno fajlovi vec moraju da budu pripremljeni za montazu u njemu kao sto ste vec napomenuli (CMYK 300 dpi)... On baca u senku programe tipa InDesign i Quark sema kada nije u pitanju izrada casopisa od nule etc.... Poz za sve dizajnere i stamapare!!!! Ubedljivo najjaci posao koji potoji... Ua birokratija... Naravno i pozdrav za kolege sa politehnicke ako ih ima uopste.... :P

@next uradi pripremu kakvu god hoces naravno da bude u CMYK-u... Onda ce ti pustiti na film 60lpi raster tako da moze da se stampa na situ...

@GoranSTX Moze da se uradi priprema od .pdf-a samo ga place-ujes u InDesign ili Illustrator (nije preporucljivo u Corel,sem ako nije radjen u njemu, tj eksportovan iz njega jer moze doci do prsnuca... Mozes ga takodje spakovati i u Imposing Tools-u direktno iz Adobe Acrobata, naravno ako posedujes ovaj plugin...

Adobe Rulez, Corel Sucks... The war is on!!!!! :P

kinteC
17.5.2007, 13:25
Pozdravljam i ja kolege iz politehnicke :)

Koliko znam, sve vise stamparija (digitalnih) pusta stampu iz pdf-a. Mada je to vec stvar stamparije, i dizajner ne bi trebao mnogo da se petlja oko toga. Vise bi trebalo paziti oko samih boja, koje sto zbog loseg monitora, ili ne paznje umeju da zadaju probleme...

DarkNemos
18.5.2007, 23:47
Evo šta mi se vratilo iz štamparije...

http://img525.imageshack.us/img525/4223/scanvf3.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=scanvf3.jpg)

Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.

Ako je do njega dižem ga u vazduh...

Trebalo je da bude potpuno crno i drečavo crveno. a crna boja je braon još + sa nekim sitnim tačkicama i neravnomerno rasporedjena.

Papir je neki sjajni poput fotopapira...

oluja
18.5.2007, 23:57
Evo šta mi se vratilo iz štamparije...

http://img525.imageshack.us/img525/4223/scanvf3.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=scanvf3.jpg)

Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.

Ako je do njega dižem ga u vazduh...

Trebalo je da bude potpuno crno i drečavo crveno. a crna boja je braon još + sa nekim sitnim tačkicama i neravnomerno rasporedjena.

Papir je neki sjajni poput fotopapira...

U cemu si radio? Mogao bi neko i da odgovori na ovo pitanje kad bi negde postavio originalni fajl...

DarkNemos
19.5.2007, 8:44
U cemu si radio? Mogao bi neko i da odgovori na ovo pitanje kad bi negde postavio originalni fajl...

Radio sam u photoshop-u (tad još nisam imao corel...) Okačio sam ovde 2 tiff-a koje sam poslao na štampu...


Your Download-Link:TIFF.rar http://www.sharebigfile.com/file/171936/TIFF-rar.html
(http://www.sharebigfile.com/file/171936/TIFF-rar.html)

oluja
19.5.2007, 10:44
Radio sam u photoshop-u (tad još nisam imao corel...) Okačio sam ovde 2 tiff-a koje sam poslao na štampu...

Definitivno je lose odstampano.

Tvoja "crna" na vizitki je:
C 75 %
M 68 %
Y 67 %
K 90 %
sto je vise nego dovoljno za crnu boju u finalnoj stampi, cak i previse... dovoljno je K 100% i C 50 %.

bobi
19.5.2007, 11:05
Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.


Ne znam što se uopšte zamajavaš sa home made štamparijama i neznalicama koji to rade. Uzmi lepo odnesi sličicu u neku normalnu štampariju, dogovori se sa ljudima kako hoćeš, plati malo više, ali bar nema šta da natežeš.
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.

holodoc
19.5.2007, 11:47
Našao sam neki program na cd-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali iskreno neznam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightness nikako nerazumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...

http://img510.imageshack.us/img510/5496/untitled1tv2.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=untitled1tv2.jpg)

I koliko je pametno da ja to radim. Neznam i dal postoji backup osnovnog podešavanja boja...
Što se tiče "Natural colora" koji dolazi uz Samsungove monitore program je porpilični neupotrebljiv. Samsung CRT-vi se loše profilišu kako god da okreneš (milim na ove "ravne" modele) i meni je jedini spas na Samsungu 795MB bio taj što sam podesio Adobe-ov 1998 kolorni profil za hardvesrki podešene procente boje na monitoru od 60/50/50. Drugim rečima, podesio sam monitor da crvena boja bude malo jača (za 10%) i tada sam prošao onaj Adobe-ov wizard za podešavanje monitora. Rezultata je skoro prihvatljiv :)

kinteC
19.5.2007, 12:17
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.

^Upravo tako, ja uvek idem u skuplju stampariju, jer znam sta cu dobiti. Mnogo je neprijatnije posle ubedjivati stampara kako je on zeznuo stvar...

Inace, boje na vizitki su ok, mozes slobodno da :n-hang: "stampara". Jedino sto ti nisi uradio, to je sto nisi stavio prestup od 3mm. Dakle, idi na canvas size, stikliraj relative, i unesi u oba polja 6mm. To se radi zbog kasnijeg secenja vizitki (prestup se inace svuda i uvek stavlja...)

DarkNemos
19.5.2007, 15:18
Ne znam što se uopšte zamajavaš sa home made štamparijama i neznalicama koji to rade. Uzmi lepo odnesi sličicu u neku normalnu štampariju, dogovori se sa ljudima kako hoćeš, plati malo više, ali bar nema šta da natežeš.
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.

Odneo bi ja u normalnu štampariju da postoji takva u Pirotu... ima valjda jedna normalna al je u sklopu dnevne štampe i zatvorenog je tipa (samo štampa dnevne novine) i to su jedine 2 u Pirotu. Ma nisam jurio jeftiniju štampariju samo takva i postoji... 6 dianra po vizitki obostrano i 4 dinara sa jedne strane... Tako naplaćuje ovaj lik...

@holodoc

hvala za savet. kakav je taj adobe wizard? Jel dolazi u sastavu nekog programa ili je posebna aplikacija? btw ja imam samsung 793 DF.

@oluja

Hvala na savetu. Kakva je crvena?

@kinteC

Rekao mi lik da mu netreba zazor od 5 mm nego da bude tačno 9 x 5. Valjda zbog iskoristljivosti papira... Netreba mu zazor a vidiš kako je isečeno na pozadini vizitke... sa desne strane se vidi crna boja...

@svi

Hvala svima:)

Razmišljam se već duže vreme da pročačkam koliko košta oprema za štampariju i da se usavršim za pripremu pa možda i da otvorim neku firmu... al to otom potom...

kinteC
19.5.2007, 16:36
^odamah da ti kazem....xerox masina za digitalnu stampu, kosta negde oko 20 000 evra...

DarkNemos
19.5.2007, 16:40
^odamah da ti kazem....xerox masina za digitalnu stampu, kosta negde oko 20 000 evra...

to mi nije problem samo da postoji tržište... pare se lako nadju...:a_whistli

Evo upravo dražim na netu cene opreme za štampu i pride šta treba i nikako da naletim na mašinu za štampanje... sve nešto za koričenje, bušenje itd.

Jel ima neko neki link gde da vidim cene te opreme?

bobi
19.5.2007, 16:41
Odneo bi ja u normalnu štampariju da postoji takva u Pirotu...

Pa ti se pusti do Niša onda i odštampaj, šta će da ti hvali? :)


Razmišljam se već duže vreme da pročačkam koliko košta oprema za štampariju i da se usavršim za pripremu pa možda i da otvorim neku firmu... al to otom potom...
Ček bre, ja sam mislio da si ti krenuo da radiš 3D grafiku? :rolleyes:

Svejedno, ako hoćeš da otvoriš, onda ti je bolje da se zaposliš u nekoj dobroj štampariji i da šljakaš jedno dve god. i kradeš zanat, pa tek onda da vidiš da li ti je do otvaranja iste, ili da li ti uopšte imaš sredstva da to sprovedeš.

DarkNemos
19.5.2007, 16:46
Pa ti se pusti do Niša onda i odštampaj, šta će da ti hvali? :)


Ček bre, ja sam mislio da si ti krenuo da radiš 3D grafiku? :rolleyes:

Svejedno, ako hoćeš da otvoriš, onda ti je bolje da se zaposliš u nekoj dobroj štampariji i da šljakaš jedno dve god. i kradeš zanat, pa tek onda da vidiš da li ti je do otvaranja iste, ili da li ti uopšte imaš sredstva da to sprovedeš.

I da znaš da ću od sada da štampam u Nišu.

Ja sam krenuo putem grafike a ne samo 3d grafike.

Možda postoji neka štamparija koja je bolja al nisam čuo za nju...

Sretstva se nadju kada je upitanju posao i započinjanje posla. Para za zaebavanje niko neće da ti da pa ni najrodjeniji a kad je upitanju posao stvar je totalno drugačija... i što se ti sekiraš oko para...

Nicolas
11.10.2007, 23:00
Moze mala pomoc ovde, moram da uradim plakat do ujutru za utakmicu mog fakulteta.

Tacnije vec sam uradio nesto ali sada me zva drugar i rece da mora u layerima.

Radim u PSu obavezno jer se samo tu snalazim, i jel postoji neko pravilo oko slova i slicno? I kako to u layerima? Za slova jedan layer, za pozadinu jedan i za dzidzabidze izmedju njih jedan?:icon_scra

DarkNemos
11.10.2007, 23:37
Moze mala pomoc ovde, moram da uradim plakat do ujutru za utakmicu mog fakulteta.

Tacnije vec sam uradio nesto ali sada me zva drugar i rece da mora u layerima.

Radim u PSu obavezno jer se samo tu snalazim, i jel postoji neko pravilo oko slova i slicno? I kako to u layerima? Za slova jedan layer, za pozadinu jedan i za dzidzabidze izmedju njih jedan?:icon_scra

Ja za svaki novi objekat u sceni stavljam novi layer. Damnt. J*bo me max :D

Ja za svaku sliku ili text stavljam novi layer. Tako imas najbolju kontrolu nad scenom (damnt ne mogu da izbacim max iz glave)

Tako imas najbolju kontrolu nad slikom :kreza:

Nicolas
11.10.2007, 23:41
Ja za svaki novi objekat u sceni stavljam novi layer. Damnt. J*bo me max :D

Ja za svaku sliku ili text stavljam novi layer. Tako imas najbolju kontrolu nad scenom (damnt ne mogu da izbacim max iz glave)

Tako imas najbolju kontrolu nad slikom :kreza:

Da ali meni ne treba zbog kontrole, ja sve to imam u glavi i poredjano vec ovaj sto stampa je trazio u layerima, sta ce mu to?:icon_scra

DarkNemos
11.10.2007, 23:43
Da ali meni ne treba zbog kontrole, ja sve to imam u glavi i poredjano vec ovaj sto stampa je trazio u layerima, sta ce mu to?:icon_scra

Okle ja znam sta ce mu :D

Preporucio bi ti da sve radis posebno. Ako se zaebes negde da mozes lako da ispravis ili jednostavno obrises layer gde ti je taj zaebani objekat (slika, text)

Nicolas
11.10.2007, 23:44
Okle ja znam sta ce mu :D

Preporucio bi ti da sve radis posebno. Ako se zaebes negde da mozes lako da ispravis ili jednostavno obrises layer gde ti je taj zaebani objekat (slika, text)

Ok, znaci za svaku sitnicu layer.:icon_scra Dobro, samo ponovo odradim isto samo u layerima.

Imas rep.;)

oluja
11.10.2007, 23:45
Moze mala pomoc ovde, moram da uradim plakat do ujutru za utakmicu mog fakulteta.

Tacnije vec sam uradio nesto ali sada me zva drugar i rece da mora u layerima.

Radim u PSu obavezno jer se samo tu snalazim, i jel postoji neko pravilo oko slova i slicno? I kako to u layerima? Za slova jedan layer, za pozadinu jedan i za dzidzabidze izmedju njih jedan?:icon_scra

Moraju da ti kazu koje velicine i rezolucije treba da bude. Postoje pravila kako se koriste fontovi ali ti gledaj da to bude citljivo i nece biti problema. Nuzno je da radis sa lejerima u toku izrade ali njima je dovoljno isporuciti i neki uobicajniji format (jpg, tif, eps, pdf) a i to moraju da ti kazu, kako ti da znas sta njihovoj stampariji odgovara.

Nicolas
16.12.2007, 4:10
Moraju da ti kazu koje velicine i rezolucije treba da bude. Postoje pravila kako se koriste fontovi ali ti gledaj da to bude citljivo i nece biti problema. Nuzno je da radis sa lejerima u toku izrade ali njima je dovoljno isporuciti i neki uobicajniji format (jpg, tif, eps, pdf) a i to moraju da ti kazu, kako ti da znas sta njihovoj stampariji odgovara.

Aha, fora je u tome sto ne nosim ja u stampariju vec drugar, meni je cim, ja samo odradim.

Nego evo opet mi trazi u layerima, bas cu da mu posaljem samo .bmp pa da vidim dal mu odgovara, ne znam sto su zapeli za layere kada nije bilo prepravljanja vec direktna stampa prethodna dva puta.

Toce
9.2.2008, 20:52
Postavicu ovde pitanje da ne otvaram novu temu!
Radim jedan projekat u 3DS i to ce se stampati na papiru velicine A3, zanima me u kojoj rez. da renderujem slike i da li moze u jpg ili mora neki poseban format?

kinteC
9.2.2008, 21:47
4961x3508 pixela

Sa tom rezolucijom bi pokrio stampu za A3 format. Sve sto je manje od toga moralo bi da se interpolira...
Inace mozes ti da renderujes to u jpeg-u...Ali posle moras odraditi ptipremu za stampu...A3, 300pixela po inchu, cmyk, eps/tiff.

(onda sa tim odes u digitalnu stampariju i gotovo - ali bas bas digitalnu stampariju, ne raznorazne kopir centre koje zbog "kvaliteta" uglavnom treba spaliti)

DarkNemos
16.2.2008, 21:38
4961x3508 pixela

Sa tom rezolucijom bi pokrio stampu za A3 format. Sve sto je manje od toga moralo bi da se interpolira...
Inace mozes ti da renderujes to u jpeg-u...Ali posle moras odraditi ptipremu za stampu...A3, 300pixela po inchu, cmyk, eps/tiff.

(onda sa tim odes u digitalnu stampariju i gotovo - ali bas bas digitalnu stampariju, ne raznorazne kopir centre koje zbog "kvaliteta" uglavnom treba spaliti)

Poprilicno sam siguran da ce ta rezolucija izlomiti i Max i njegov komp zajedno :)

Po prici sa zone tolika rezolucija se koristi za bilborde a ne za A3.

No further comment :)

oluja
16.2.2008, 22:05
Po prici sa zone tolika rezolucija se koristi za bilborde a ne za A3.

No further comment :)

Ne razumem. Verovatno si pogresno shvatio. Standardna rezolucija za A3 koji se salje u stampu je upravo ona koji je kinteC naveo (u rezoluciji 300 pixels/inch). Ta ista slika (u toj istoj rezoluciji) se moze iskoristiti i za bilbord, samo se smanji rezolucija, broj piksela ostaje isti. Zasto? Pikseli se povecaju, to ne predstavlja problem zato sto se gleda iz vece daljine i ne vidi se pikselizacija. Pridji blize nekom bilbordu i videces koliki je raster. :icon_stud

holodoc
16.2.2008, 22:14
Ne razumem. Verovatno si pogresno shvatio. Standardna rezolucija za A3 koji se salje u stampu je upravo ona koji je kinteC naveo (u rezoluciji 300 pixels/inch). Ta ista slika (u toj istoj rezoluciji) se moze iskoristiti i za bilbord, samo se smanji rezolucija, broj piksela ostaje isti. Zasto? Pikseli se povecaju, to ne predstavlja problem zato sto se gleda iz vece daljine i ne vidi se pikselizacija. Pridji blize nekom bilbordu i videces koliki je raster. :icon_stud
Ako se dobro sećam standardni odnos rezolucije za solventne plotere je 1:10 što znači da je za velike bilbordere dovoljna rezolucija od 30 tačaka po inči za dobar kvalitet štampe.

bobi
16.2.2008, 22:22
da renderujem slike i da li moze u jpg ili mora neki poseban format?
Nemoj ni za živu glavu da u maxu snimaš jpg.
I sa 100% očajan je kvalitet.

Snimi kao tga ili bmp, pa posle u PS-u snimaj kao jpg ako ti treba.

Toce
16.2.2008, 22:23
Poprilicno sam siguran da ce ta rezolucija izlomiti i Max i njegov komp zajedno :)

Po prici sa zone tolika rezolucija se koristi za bilborde a ne za A3.

No further comment :)

Na mom kompu nije bilo nikakvih problema renderovati u ovoj rezoluciji, dok kod mog druga na malo slabijoj masini nije htelo!

U maxu ima print wizard (nisam siguran da se ovako zove) i tamo lepo odaberes format papira i DPI i on ti sam podesi rez.!

ps. Istampano je i kvalitet je TOP (vrh, ne oruzje):D!

Edit:@bobi
Snimio sam u eps format i to je uspelo!

DarkNemos
17.2.2008, 12:17
Ne razumem. Verovatno si pogresno shvatio. Standardna rezolucija za A3 koji se salje u stampu je upravo ona koji je kinteC naveo (u rezoluciji 300 pixels/inch). Ta ista slika (u toj istoj rezoluciji) se moze iskoristiti i za bilbord, samo se smanji rezolucija, broj piksela ostaje isti. Zasto? Pikseli se povecaju, to ne predstavlja problem zato sto se gleda iz vece daljine i ne vidi se pikselizacija. Pridji blize nekom bilbordu i videces koliki je raster. :icon_stud

Ako se dobro sećam standardni odnos rezolucije za solventne plotere je 1:10 što znači da je za velike bilbordere dovoljna rezolucija od 30 tačaka po inči za dobar kvalitet štampe.

E na to sam misio :)

Na mom kompu nije bilo nikakvih problema renderovati u ovoj rezoluciji, dok kod mog druga na malo slabijoj masini nije htelo!

U maxu ima print wizard (nisam siguran da se ovako zove) i tamo lepo odaberes format papira i DPI i on ti sam podesi rez.!

ps. Istampano je i kvalitet je TOP (vrh, ne oruzje):D!

Edit:@bobi
Snimio sam u eps format i to je uspelo!

Rendao sam ja neke tehnicke crteze u rezoluciji od 10000 x nesto (koji inace svi normalni ljudi crtaju u autocad-u a ne ko ja u max-u) i proslo je uz malo poteskoca iako su to samo crne linije na beloj pozadini. Za vec neki zahtevniji graficki rad bi ta rezolucija bila malo zeznuta.

Nisam ni sumnjao u kinteC-ovo znanje dont get me wrong. :)

Dragance80
20.9.2008, 0:59
Ma kalibracija i nije toliko bitna, koliko je bitno da ti stamparija dostavi svoje color profile. Posle prvog stampanja videces kakva ce priprema izaci, moze biti malo tamnija ili svetlija i ti po tome podesis monitor.Kraj price.

Dragance80
20.9.2008, 1:14
Našao sam neki program na CD-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali, iskreno, nez nam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightnessa nikako ne razumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...

http://img510.imageshack.us/img510/5496/untitled1tv2.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=untitled1tv2.jpg)

I koliko je pametno da ja to radim? Ne znam i da li postoji backup osnovnog podešavanja boja...
Prvi put sam na ovom forumu pa se bas ne snalazim najbolje. Malopre odgovor ko zna gde ode. Rekao sam, kalibracija nije vazna i nemoj s tim da se opterecujes, najvazniji su color profili. Ako nemas pravilne profile, monitor mozes da kalibrises do sutra.

Toce
14.1.2009, 17:34
Imam sliku na kompu velicine 6000x3888 pixela sa 96DPI, na kolikom papiru (pozeljno je sto veci) da to istampam da slika bude 'glatka'?

kinteC
14.1.2009, 21:39
Zavisi od vrste stampe :) Dakle reci na cemu ces da stampas...

Toce
14.1.2009, 22:31
Pa na papiru :D, da zalepim na zid kao poster.

kolorgrafika
17.3.2009, 9:54
Evo i da se i ja malo uključim nakon dužeg odsustva.
Mislim da pokretanje teme priprema za stampu je korisna stvar. Obzirom da se mnogo mladih ljudi upušta u pripremu, što je pozitivno, jer računar je stvar koju skoro svako od nas posjeduje. Ova oblast zahtijeva dosta učenja, poznavanje osnovnih stvari u štamparstvu. Moje mišljenje je da mladi ljudi netreba da gube vrijeme učeći programe niže vrijednosti, nego se odmah uhvatitit u "koštac" sa programima koji daju najbolje rezultate u pripremi za štampu, koa što su Adobe paketi. Vjerujte mi da sam se za ovih 20 godina rada u štampariji susreo sa dosta nestručnim pripremamo koje moraš dorađivati da bi se dobro oštampli. voljan sam podijeliti svoje iskustvo sa drugima.

todos
17.3.2009, 11:43
Naprimer opisi pripremu za stampu bilborda iz 12 delova, rezolucije 1440 x 900? Ako moze.

kolorgrafika
17.3.2009, 12:04
Navedi ukupne dimenzije. Predpostavljam da ćeš pripremu plotati a ne štampati. Za plotanje dovoljna ti je rezolucija od 32 dpi - fotografije. Ako štampaš imaš sveto pravilo, fotografije snimaš od 225-300 dpi. U fotošopu zumiraj fotku na 33% ako se vidi krzavost (fotka pukla) svanjuj veličinu a ne dpi. Navedi konkretne zahtjeve.
Pozdrav

dido
25.3.2009, 22:33
Dvostrana stampa
Treba mi mala pomoc. Treba da stampam neke letkice, ali je potrebno da na papiru bude i jedna i druga strana odstampana. Stampam na papiru A3. Staje mi 8 flajera na jednoj strani i logicno 8 na drugoj, tako da kada ih izrezem oni budu "normalni". Stampac je Konika Minolta Bizhub C451. Kako spojiti 2 strane da budu tacno jedna ispod druge? Jel moguce pomocu fotoshopa?

todos
26.3.2009, 0:03
Navedi ukupne dimenzije. Predpostavljam da ćeš pripremu plotati a ne štampati. Za plotanje dovoljna ti je rezolucija od 32 dpi - fotografije. Ako štampaš imaš sveto pravilo, fotografije snimaš od 225-300 dpi. U fotošopu zumiraj fotku na 33% ako se vidi krzavost (fotka pukla) svanjuj veličinu a ne dpi. Navedi konkretne zahtjeve.
Pozdrav

Pa mislim na bilbord 1440 x 900. Opisi proces plotanja, kako ti kazes, takvog jednog bilborda? Priprema, proces, vreme plotanja i sl? A dimenzije bilborda, neka budu oni veliki koji su najcesce kraj puta.

oluja
26.3.2009, 11:34
Dvostrana stampa
Treba mi mala pomoc. Treba da stampam neke letkice, ali je potrebno da na papiru bude i jedna i druga strana odstampana. Stampam na papiru A3. Staje mi 8 flajera na jednoj strani i logicno 8 na drugoj, tako da kada ih izrezem oni budu "normalni". Stampac je Konika Minolta Bizhub C451. Kako spojiti 2 strane da budu tacno jedna ispod druge? Jel moguce pomocu fotoshopa?

Zbog secenja? Tu opciju bi trebalo stampac da podrzava u drajverima ili negde u opcijama... tesko ces to podesiti u Photoshop-u.

dido
27.3.2009, 2:49
Pa tako sam i pretpostavio ali eto da pitam. A jel moze neko da objasni koji bi to najbrzi nacin bio da numerisem karte i u kom programu? Inace placam jednoj firmi da urade dizajn i pripremu za stampu ulaznica koju placam 35€. On mi posalje .pdf fajl koji sadrzi 25 listova I na svakom listu po 8 karata i sve su numerisane. To odstampam i imam 200 karata. Kako oni naprave fajl od 25 strana i da li rucno numerise svaku kartu? Mogu i postaviti taj veliki fajl negdje da ga skinete ako vam treba?

VojaM
27.3.2009, 21:09
Numeraciju možeš da izvedeš tako kao da su to brojevi stranica. Recimo, Word ima automatsku numeraciju stranica počevši od zadate. Word slično može da izvede i sa naslovima i poglavljima, što bi ti rešilo problem više karata na jednoj fizičkoj stranici, ako štampač ne može da štampa više stranica na jednom listu. E sad, kako se to tačno radi, teško je ovde da se priča, a nisam sve od toga baš ni isprobao. Ipak, imaš smernice, pa znaš šta da tražiš po helpovima.

Sličan fazon imaju i programi za prelom, recimo QuarkXpress - automatska numeracija se postavlja tamo gde je u templejtu stranice znak <#>. Jedino što moraš da napraviš nestandardne dimenzije stranice i opet da rešiš pitanje štampanja više stranica iz dokumenta na jednom listu hartije (recimo, da sve na kraju pretvoriš u PDF, a Acrobat Reader, valjda, ima mogućnost štampanja više stranica na listu, ako se ne varam).

muki85
28.3.2009, 23:03
Najlakši način da uradiš numeraciju ti je uz pomoć InDesign-a. U master stranu staviš kartu i na mestu na kome ti stoji numeracija odradiš page numbering sa nekim prefiksom tipa 3 nule. Onda samo napraviš strana koliko ti treba karata, i gotova priča. Onda eksport pdf-a i doviđenja. prepress4life :)

dido
30.3.2009, 3:02
Meni se nalaze 8 karata na jednom listu(zamisljaj sve dok citas :)), 8 na drugom itd. Sad da bi to bilo bas spremno za stampanje potrebno je (uzmimo primjer gdje stampamo samo 3 lista odnosno 24 karte) da prva karta na PRVOM listu ima broj 1 a prva karta na DRUGOM listu broj 2 normalno prva karta na TRECEM listu broj 3, sto ce reci da druga karta na PRVOM listu treba da ima broj 4, druga karta na drugom listu broj 5 itd. Ne znam da li sam uspio da objasnim da shvatite(znate da su karte tacno u mm jedna ispod druge kada se stampaju), u ovom slucaju bi na prvoj strani karte nosile sledece brojeve:
prva-1
druga-4
treca-7
cetvrta-10
.
.
osma-22

Ukupno bi imali 24 karte sa ova 3 lista
Takvo numerisanje je najpogodnije za stamparije jer sve te papire oni odjednom izrezu i ovako samo uzmu(u gore navedenom slucaju) stos sa brojem 1 i stave ga na kartu 4 I sve je poslozeno, sve to na kartu broj 7... Mislim, lako je ako je samo nekoliko listova ali ovaj sistem je bas potreban ako ima mnogo karata ako bi efikasnije vrijeme da koristis.
Treba se dobro udubiti da ukapirate ovo sto ja ispisah a :D

Joca_Jox
19.5.2009, 21:02
Можели неко да ми објасни како да изведем овако нешто.
Da ovako jedan objekat kopiram tako da mi popuni celu stranu
http://i20.photobucket.com/albums/b222/he_larsson/Picture2.png

Da na kraju bude ovako.
http://i20.photobucket.com/albums/b222/he_larsson/Picture4.png

BrunnenG
13.6.2009, 1:02
Meni se nalaze 8 karata na jednom listu(zamisljaj sve dok citas :)), 8 na drugom itd. Sad da bi to bilo bas spremno za stampanje potrebno je (uzmimo primjer gdje stampamo samo 3 lista odnosno 24 karte) da prva karta na PRVOM listu ima broj 1 a prva karta na DRUGOM listu broj 2 normalno prva karta na TRECEM listu broj 3, sto ce reci da druga karta na PRVOM listu treba da ima broj 4, druga karta na drugom listu broj 5 itd...
Razumem sta govoris. To se u stampi cesto trazi bas da bi se lako slozilo nakon secenja.
Mislim da se to moze resiti u CorelDraw-u uz pomoc skripte a mozda postoje i gotovi programcici ili plugin-ovi. Ranije sam naisao, u nekom od casopisa, na program za stampanje booklet formata (umetci u tim istim casopisima) a to je slicna problematika.

Ups. To je post star par meseci.
Ali ne moze da skodi. A cim ne skodi znaci da koristi.

pike8
1.10.2009, 15:38
planiram odraditi foto-tapetu dimenzija 360x250cm.
koja velicina slike je dovoljna (rezolucija) i na sta jos trebam obratiti paznju?

buni me jos to sto kad sliku otvorim u photoshopu i u irfanviewu omjer boja i zasicenost su bas razliciti. kako da znam kako ce slika ispasti, mislim pretpostavljam da je photoshopov prikaz relevantniji, ali opet hocu da budem siguran.

Nikola16789
23.4.2010, 20:30
Mozda nije pavo mesto za ovo, ali nemam gde da pitam, gde u bgd moze da se stampa na nestandardnim formatima, konkretno 8.5 x 11 inca. Hvala

oluja
1.5.2010, 9:10
Mozda nije pavo mesto za ovo, ali nemam gde da pitam, gde u bgd moze da se stampa na nestandardnim formatima, konkretno 8.5 x 11 inca. Hvala

U kom obimu (kolicini)? Jedan primerak ili nekoliko njih mozes u svakoj digitalnoj stampariji, vece kolicine (obicno 500+) mozes da dogovoris sa nekom manjom stamparijom. Ali imaj na umu da svi racunaju cenu punog (standardnog A ili B) formata (digitalne stamparije racunaju sirinu rolne).

Miena
7.5.2011, 8:53
Caos,
posle dugog guglanja po netu i trazenja necega sto ne mogu da nadjem, mislim da se ovde nalaze adekvatne osobe koje mi mogu pomoci.
Treba da pripremim za stampu kutiju dim. 200/270/80 ali, sta je sve potrebno da bi se pripremilo za stampu? Osim glavnog crteza kako kutija treba da izgleda kada se otvori, i dimenzija, ne znam kako dalje da odmaknem. Ono sto sam pronasla na netu su uputstva kako da se sacuva fajl, u kojoj ekstenziji itd. kada se nosi u stampu. Procitala sam ne znam koliko foruma, ali sve se svodi na flajere i vizitke, nema nista za kutije. Mislim, kako se stavljaju te mere za obrez ili tako nesto, jel to treba ja da crtam, ili samo dam u stampariju ceo crtez otvorene kutije u .ai formatu,( ili u .pdf), ili ako vec to ide....:icon_scra

oluja
7.5.2011, 14:40
Caos,
posle dugog guglanja po netu i trazenja necega sto ne mogu da nadjem, mislim da se ovde nalaze adekvatne osobe koje mi mogu pomoci.
Treba da pripremim za stampu kutiju dim. 200/270/80 ali, sta je sve potrebno da bi se pripremilo za stampu? Osim glavnog crteza kako kutija treba da izgleda kada se otvori, i dimenzija, ne znam kako dalje da odmaknem. Ono sto sam pronasla na netu su uputstva kako da se sacuva fajl, u kojoj ekstenziji itd. kada se nosi u stampu. Procitala sam ne znam koliko foruma, ali sve se svodi na flajere i vizitke, nema nista za kutije. Mislim, kako se stavljaju te mere za obrez ili tako nesto, jel to treba ja da crtam, ili samo dam u stampariju ceo crtez otvorene kutije u .ai formatu,( ili u .pdf), ili ako vec to ide....:icon_scra

Prvo odes u stampariju i dogovoris se sa njima oko dimenzija, stampe i stancne za kutiju (pogledaj primer sa slike - pune linije su linije secenja a isprekidane linije su linije gde se savija). Posle toga u racunaru nacrtas linije stancne i po njima dizajniras zeljeni izgled. Pre nosenja u stampariju bilo bi pozeljno da gotov rad odstamas, umanjeno, na stampacu, iseces, savijes i sastavis radi provere da li to izgleda bas onako kako zelis... posle toga sve to snimis u neki format koji odgovara stampariji i objasnis im jos jednom sta zelis, za svaki slucaj...

:ciao:

Miena
10.5.2011, 11:00
E, to!
A sad, kako da u racunaru nacrtam linije stancne? mislim jel to nesto kao bleed ili samo nacrtam rasklopljenu kutiju i stavim pune i isprekidane linije gde treba.
da, nisam napomenula da je moj deo posla samo da uradim dizajn i kutiju spremim za stampu, i posaljem nekom liku koji ce imati posla sa stamparijom, dizajn je najmanji problem, zakopala sam se kod pripreme za stampu.

oluja
10.5.2011, 16:52
Najbolje bi bilo da naucis sama da nacrtas linije po kojima ce se seci i savijati kutija (stancna, kako bi to rekli u stampariji). Imaces mnogo manjie problema u dizajniranju slicnih poslova za stampariju u buducnosti i bices sigurna da ce ono sto zamislis sigurno izgledati kako treba... Kada nacrtas stancnu ona samo treba da ti sluzi kao vodilja u daljem postavljenju elemanata dizajna (i za krajnju proveru ako zelis sama da napravis umanjen model na stampacu).

singularity
11.7.2011, 17:08
Ilustrator u ruke i crtaj u njemu.
U pripremi ne crtaj isprekidane linije za bigove...Sve crtaj isto i stavljaj tanke linije 0.15mm ili 0.2mm.
Masina kkoja pravi stancne, moze direktno iz ilustratora da pravi alate.

Miljanic
18.9.2012, 0:24
Imam nekoliko pitanja. Uradio bih vizitku, poleđina bi izgledala ovako. Odradio sam sve ono 300dpi, CMYK. E sad, iz dosadašnjeg iskustva znam kopirnice obično traže .pdf format. Kad im budem slao, da li šaljem samo fajlove veličine 92x52mm ili treba ja da ih poslažem na papir A4? I koji papir (gustinu da odaberem da bude iole čvrsto i trajno? I šta znači plastificiranje, koja je razlika neplastificirano, mat i sjaj?
Predlog poleđine je ovako neki. Rađeno u Photoshopu

mcdado
18.9.2012, 9:37
Imam nekoliko pitanja. Uradio bih vizitku, poleđina bi izgledala ovako. Odradio sam sve ono 300dpi, CMYK. E sad, iz dosadašnjeg iskustva znam kopirnice obično traže .pdf format. Kad im budem slao, da li šaljem samo fajlove veličine 92x52mm ili treba ja da ih poslažem na papir A4? I koji papir (gustinu da odaberem da bude iole čvrsto i trajno? I šta znači plastificiranje, koja je razlika neplastificirano, mat i sjaj?
Predlog poleđine je ovako neki. Rađeno u Photoshopu


Ovako, ako ti je podloga bela, kao na primeru koji si dao, onda radi tacnu dimenziju vizitke, znaci 90x50mm. Ali ako imas podlogu u boji ili je neka slika, onda sa svih strana ostavi prepust po 2mm, znaci dimenzija je 94x54mm. Ali samo prepustas pozadinu....
Tekst vizitke, logo, i ostale bitne stvari, moraju biti udaljene od ivice secenja min 3mm (90x50mm je dimenzija isecene VK).

Fletujes sliku za stampu, obavezno da su boje u CMYKu, i sacuvas kao PDF.

Ako je neka slika u pozadini, moras biti svestan, da postoji mogucnost da boje ne izledaju isto kao kod tebe i u stampi (svaki monitor drugacije prikazuje boje, a i LCD monitori u osnovi nemaju u sebi crnu, pa je sve svetlije na njima....)

Za papir, trazi 350gr ili 300gr... sve ostalo je previse tanko, i mora biti gladak papir (na rapavim se ne moze stampati u digitali).

Nikako ne montiraj vizitke na A4 ili neku drugu dimenziju, nego im dostavi kao jednu VK, jednu stranu.

Mozes da radis neplastificirane vizitke, ok su, ali sa plastifikacijom izgleda ipak bolje i trajnije (teze se cepaju, lepse izgledaju, teze se prljaju u dzepu...). Mat plastika ubije malo boju, dok sjajna plastika vise istice boju... Samo stvar ukusa sta se tebi vise svidja :-)

Mozes raditi jednostrane vizitke, obostrane, plastificirane sa jedne, ili obe strane... Ali vodi racuna, da ako je plastificirana vizitka, po njoj ne mozes pisati hemijskom... (u slucaju da ti to zatreba, npr za neke kupone sa druge strane vizitke...)

Za ne plastificirane vizitke, vreme izrade je vecinom, danas za sutra, ili ujutru za popodne, a ako ti trebaju plastificirane, onda im treba po 2 dana za izradu.

Bolje idi u neku digitalnu stampariju da ti odrade vizitku, nego u fotokopirnici.
Bolje ce izgledati, a verovatno ce biti i jeftinije :-)

Poslacu ti na PM adresu jedne ok digitalne stamparije.

Marko069
28.10.2014, 22:45
Treba mi pomoc kako da snimim u photoshop-u pdf fajl tako da mi 2 strane idu jedna pored druge zbog stampanja.

mcdado
29.10.2014, 21:26
Kako mislis jedna pored druge? Da u PDFu ima stranu 1 i stranu 2?

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Xparent Skyblue Tapatalk 2

Marko069
30.10.2014, 20:21
Ne nego imas dvije slike tj dva fajla a oces da ih spojih kao dolje na slici.
Gdje je lijevo jedna slika a desno druga.Tako da od dvije strane ispadne jednakao na primjeru sa slike.

http://www.newpress.co.rs/reference/velika/Korice_Zakon_o_parnicnom_postupku_1404809143.jpg

mcdado
14.12.2014, 14:34
To mozes na dva nacina, ili u Photoshopu da otvoris taj PDF i da ih montiras tako, ili da imas za Acrobat dodatak koji se zove QUITE IMPOSING PLUS,
plug in koji ima opciju da spoji 2 strane u 1, da duplira strane... motira kao knjigu... itd...

припjat
17.10.2020, 9:37
Treba mi pomoc oko pravljenja pripreme za stampu reklame.
Reklama bi trebala biti jednostavna, najobicnija slika koja treba da se protegne u dimenzije 2m*1,5m. Ne znam u kojem programu to uraditi i kako.
Iskustva imam samo sa Adobe fotoshopom (ako to sta znaci :) )

Neutrino
17.10.2020, 15:09
Najbolje da se raspitaš oko zahteva kod štamparije gde ćeš da radiš štampu.

Neka generalna pravila su sledeća:

- CMYK kolorni model
- 300 dpi
- eksport u TIFF bez layera ili u PDF
- veličina dokumenta koja uzima u obzir proporciju za dati tip štampe (vidi napomenu dole)
- bar par cm od rubova bez ikakve bitne štampe (zbog obrezivanja)

E vidiš, oko proporcije.

Ako ti štamparija kaže da uradiš fajl u proporciji 1:10 to znači da kad definišeš dimenzije novog fajla u Photoshopu ne moraš da koristiš 2m x 1,5m već deset puta manje (20cm x 15xm) zato što mašina na kojoj se radi štampa ima deset puta manju gustinu.

Ali opet kažem, najbolje je da ako već znaš gde ćeš da štampaš stvar pozoveš i još jednom proveriš zahteve.

filnibg
19.10.2020, 15:35
Treba mi pomoc oko pravljenja pripreme za stampu reklame.
Reklama bi trebala biti jednostavna, najobicnija slika koja treba da se protegne u dimenzije 2m*1,5m. Ne znam u kojem programu to uraditi i kako.
Iskustva imam samo sa Adobe fotoshopom (ako to sta znaci :) )

Ako je vektorski, radis u Illustratoru, snimis kao PDF, High Quality print i cepaj.
Nikakva mudrost sa obrezom ( prepust ) koji stavis 3mm ili 5mm. Ni jedno ni drugo nije greska.
1:10 se radi kada su u pitanju reklame po zgradama 10 metara puta 4 metra recimo, bilbordi itd, da ne saljes velike file-ove, pa radis 1:10, a tiff file zna da bude pretezak.
Znaci Illustrator, snimis PDF i vozi.

Neutrino
19.10.2020, 16:14
Ako je vektorski, radis u Illustratoru, snimis kao PDF, High Quality print i cepaj.Nije to baš tako jednostavno. Pre eksporta moraju da se konvertuju fontovi u krive, da se embeduju eksterni izvori i linkovi, da se nameste margine i bleedovi sa sve dodatnim obeležnjima (cajtne itd.) ako štamparija ne radi slaganje itd.
Nikakva mudrost sa obrezom ( prepust ) koji stavis 3mm ili 5mm. Ni jedno ni drugo nije greska.Prepust od bar par centimetara se ostavlja zato što se grafika često uramljuje ili postavlja na posebne držače koji mogu da preklope bitan sadržaj.
1:10 se radi kada su u pitanju reklame po zgradama 10 metara puta 4 metra recimo, bilbordi itd, da ne saljes velike file-ove, pa radis 1:10, a tiff file zna da bude pretezak.Proporcija se ne radi samo zbog veličine fajla već i zbog izlazne rezolucije plotera koja je manja od standardnih štamparskih rezolcija u pripremi.

припjat
20.10.2020, 15:03
Probacu raditi kao sto rece Neutrino.

Samo se bojim da slika ne izgubi na kvalitetu na velikim dimenzijama.