PDA

Prikaži potpunu verziju : Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

JovanK
3.7.2007, 19:20
Kako se pravilno formira baterija na laptopu, i da li je uopšte potrebno formirati.

A M G
3.7.2007, 19:33
Litijum jonske (LiIon) baterije se ne formiraju ni na mobilnim telefonima, PDA uredjajima pa tako ni na laptop racunarima. Samo napunis do kraja i uzivas! :ciao:

Dimo
3.7.2007, 21:14
Baci pogled i na odlican battery guide (http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=91846).
U prvom postu imas osnovne linkove tako da mozes samo da bacis pogled na ostalo, a citas stavke koje te zanimaju.

VeNoM
11.10.2007, 14:31
jedan koristan savet.na nekoliko laptopova se desila ista stvar sa LiJon baterijama...dakle ako se puni non stop tipa vadi se punjač pa se ponovo stavlja itd...znači ne pražennjenje do kraja već ono ode na 80 % pa ponovo s e stavi na punjač pa opet ode na 70% pa se stavi na punjač i tako dalje veoma lako se smanjuje vek te baterije koja posle ne može da izdrži ni pola sata rada

VojaM
11.10.2007, 16:15
Kod Li-Ion baterija kritičan je broj ciklusa punjenja i pražnjenja. Dakle, treba težiti da računar što duže radi s jednim "punjenjem" i da se što manje puta puni. Zbog toga sve to.

Chivan
12.10.2007, 11:13
Kod Li-Ion baterija kritičan je broj ciklusa punjenja i pražnjenja. Dakle, treba težiti da računar što duže radi s jednim "punjenjem" i da se što manje puta puni. Zbog toga sve to.Ciklus punjenja i pražnjenja baterija važi i za sve ostale tipove baterija. Ono što je karakteristično za Li-ion baterije (a nije za Ni-Cd i Ni-MH) je da one imaju životni vek i u godinama, a ne samo u ciklusima. Znači, punili ili ne Li-ion bateriju, posle određenog vremena ona će biti neupotrebljiva. Takođe, visoke temperature (kojima baterija može da bude izložena u laptopu) takođe može znatno da skrati životni vek te baterije.

Bokisha
22.10.2007, 15:44
A jel moze da skodi ako se baterija npr. puni 3x 12h, pa tek onda normalno koristi? Meni je to rekao zvanicni distributer Dell-a, iako je baterija Litijum-jonska.Takva firma bi ipak trebalo da zna sta prica, tj.njeni zaposleni.

Tihi
22.10.2007, 16:32
Ne moze da skodi, al nije potrebno... po mnogim mobil shopovima pricaju tu pricu 3x12 sati sto zaista nije potrebno. Zaposlenima je to verovatno ostalo iz vremena Ni-Cd i Ni-MH baterija.

qwerty
24.11.2007, 17:34
Evo i ovde da dodam koristan link

battery university (http://www.batteryuniversity.com/index.htm)

lil_devil
7.1.2008, 17:00
Uz telefon sam dobila ovo uputstvo : Novu bateriju (baterija mora biti skoro prazna) punite neprekidno 12 do 15 sati na potpuno ugasenom aparatu. Posto se baterija napuni u roku od 2-4 sata telefon vise ne daje indikaciju (signal) da se baterija puni ili daje indikaciju (signal) da je baterija puna, aparat treba ostaviti da dovrsi proces punjenja, ukupno 10-12 sati i tek tada aparat treba iskljuciti sa napajanja (punjaca) i ukljuciti (upaliti). Koristite telefon dok se baterija potpuno ne isprazni. Ponovite istu proceduru (postupak) jos dva puta. Posle toga postupite u skladu sa tipom baterije.
Ni-Mh - jednom mesecno potpuno isprazniti do kraja
Li-Ion - mozete puniti, odnosno dopunjavati po zelji
Li-Polimer - nova generacija baterija koja ne iziskuje nikakva odrzavanja, vec se ne mora ni formirati tri vec je dovoljno dva puta
:aplauz: za mene :tapsh:

altas
27.1.2008, 16:57
Uz telefon sam dobila ovo uputstvo : Novu bateriju (baterija mora biti skoro prazna) punite neprekidno 12 do 15 sati na potpuno ugasenom aparatu. Posto se baterija napuni u roku od 2-4 sata telefon vise ne daje indikaciju (signal) da se baterija puni ili daje indikaciju (signal) da je baterija puna, aparat treba ostaviti da dovrsi proces punjenja, ukupno 10-12 sati i tek tada aparat treba iskljuciti sa napajanja (punjaca) i ukljuciti (upaliti).

Pretpostavljam da je uputstvo bilo na srpskom jeziku pisano, a nema veze sa proizvodjacem :) Potpuno pogresno!!! To vazi za Ni-Cd ili Ni-Mh baterije! Nadji ti originalno uputstvo od proizvodjaca (skini ga sa neta), pa ces videti sta pise o punjenju baterije.

pmiloica
23.5.2008, 22:05
Kad se ukljucuje laptop na punjenje, jel se adapter prvo prikljuci na izvor napajanja (uticnicu u zidu) pa onda ubode u laptop ili obratno ?

Kad ubodem u laptop, pa onda u struju pojavi se (mala) varnica, ali sve je u redu..

Dimo
23.5.2008, 22:36
Koliko ja znam, svejedno je, ja uopste ne vodim racuna kojim redom ukljucujem gdje adapter, i nisam nigdje procitao da postoji neki sablon. Isto je kako god ukljucis.
Mada sam recimo cuo da pri vadjenju punjaca iz telefona uvijek treba prvo izvuci kabal iz samog telefona, pa tek onda iz uticnice, tj. izvora napajanja. Moguce da je tako i kod laptopova, stoga se kod iskljucivanja pridrzavam tog pravila, ako nista drugo, makar radi sigurnosti.

VojaM
24.5.2008, 0:08
Kad se ukljucuje laptop na punjenje, jel se adapter prvo prikljuci na izvor napajanja (uticnicu u zidu) pa onda ubode u laptop ili obratno ?

Kad ubodem u laptop, pa onda u struju pojavi se (mala) varnica, ali sve je u redu..
Mogao bih ti teorijski objasniti otkud ta varnica, ali neću da te gnjavim ;)
Ono što treba da znaš da je pojava sasvim normalna, da nema veze s tim da li je računar priključen ili ne i da to računaru ništa ne smeta.

Takođe, kod modernih uređaja redosled uključivanja i isključivanja nije bitan.

Garavi
8.6.2008, 10:23
A kada se laptop koristi kuci,da li ga treba stalno drzati u struju ili treba izvaditi bateriju pa na adapter ili treba ga napuniti pa kada se skoro isprazni staviti ga da se puni?Negde sam citao ranije da kada on napuni bateriju da je ne trosi vec zaobilazi i radi preko adaptera?

NjegovaWisost
8.6.2008, 10:37
A kada se laptop koristi kuci,da li ga treba stalno drzati u struju ili treba izvaditi bateriju pa na adapter ili treba ga napuniti pa kada se skoro isprazni staviti ga da se puni?Negde sam citao ranije da kada on napuni bateriju da je ne trosi vec zaobilazi i radi preko adaptera?

Meni evo već 8 mjeseci radi non stop na "lancu" :) i baterija je ista kao što je i bila...

Dimo
8.6.2008, 12:32
Ne moras vaditi bateriju kada je kompletno puna, kao sto si rekao, kada je na punjacu a kompletno napunjena, onda laptop radi na struju i potpuno se zaobilazi baterija. Postupak kada pustis da se baterija isprazni skoro da samog kraja pa da se onda napuni opet je mozda pozeljan samo u prvih nekoliko ciklusa punjenja i praznjenja baterije nakon kupovina laptopa, posle toga je svejedno.
Sada dolazimo do druge perspektive posmatranja na stvar, a to je da kada koristis laptop kuci uvijek je dobro drzati ga na struji (ako raspored stvari i uticnica u kuci to dozvoljava, a da ne ometa ugodan rad ) jer ces uvijek biti u prilici da nemas prikljucak u kancelariji/sobi/putovanju ili bilo kad kad nisi kod kuce, a zavisis od baterije. Tako ja radim, uvijek kada sam kuci drzim laptop na punjacu, tako da mi je baterija uvijek u fullu kad sam u pokretu ili putujem.

VojaM
8.6.2008, 23:40
Kao što smo već mnogo puta govorili, litijumske baterije se NE FORMIRAJU. Nije dakle bitno da li će se baterija isprazniti do kraja niti da li će se napuniti do kraja.

Što se tiče toga da li treba vaditi bateriju kada računar radi na struju... što se tiče samog procesa punjenja baterije, ne treba. Baterija će se napuniti i onda se punjenje prekida i računar dalje radi na struju.

Međutim, ako se računar UGLAVNOM koristi na struju, bilo bi pametno izvući bateriju da se ne greje. Naime, neki modeli laptopa prilično se greju, a zagrevanje drastično skraćuje vek litijumskim baterijama.

Bryan Fury
8.6.2008, 23:45
Mislim da se ipak preporučuje da se ponekad baterija isprazni do kraja da bi ispravno očitavala vrednosti, tako nešto. :)

VojaM
9.6.2008, 12:20
Da, ali to nema veze sa funkcionalnošću same baterije, nego sa programom i senzorom koji očitavaju napunjenost. Baterija neće crći ako to ne radiš, niti će joj se smanjiti kapacitet.

Dimo
9.6.2008, 16:09
Takodje, valja napomenuti da bateriju pri vadjenju treba ostavljati na suvom i hladnom mjestu, sto ce joj usporiti trosenje (odnosno susenje). Citao sam da su je neki ljudi zamotavali i stavljali u zamrzivac... Kao sto je poznato, baterija vremenom slabi (koricena, nekoriscena) i ima svoj zivotni vijek, uglavnom izrazen u ciklusima punjenja i praznjenja. Zato se preporucuje pohranjivanje na hladnom mjestu ako je van laptopa, jer to usporava doticne pojave. Najveci neprijatelji baterije je svakako pregrijavanje.

DeCoy
9.6.2008, 23:18
Citao sam da su je neki ljudi zamotavali i stavljali u zamrzivac...

Ne u zamrzivač, nikako ne sme da se zaledi, u frižider može da se odloži i to najbolje u onim vakumskim kesama iz kojih se izvuče sav vazduh...

Dimo
10.6.2008, 16:29
Ne u zamrzivač, nikako ne sme da se zaledi, u frižider može da se odloži i to najbolje u onim vakumskim kesama iz kojih se izvuče sav vazduh...
Da, na to sam i mislio, bice da su ih upravo i zamotavali u te kese, s tim sto sam ja pomijesao frizider i zamrzivac (jer sam ovo procitao na nekom americkom forumu, a ne razlikujem engleske rijeci za ove dvije stvari). Kako god, napisao sam to kao neku zanimljivost, da ne kazem pretjeranost u zastiti :)

Mefisto
16.6.2008, 17:37
Jel moze neko da mi kaze koliko je vremenski jacha baterija od 8ili9cell od one od 6cell-a? Prodavci mi rekoshe da je to efektivno 10-20min. duzi rad.

nikola87
16.6.2008, 17:43
oko 20-30min

4 cell ti traje oko sat vremena
6 cell oko 1.5
8 cell oko sat i pedeset minuta

Mefisto
17.6.2008, 9:55
Txs Nikola.

Bolton
14.9.2008, 18:28
Da ne bi otvarao novu temu već ću da se nadovežem... Baš danas sam gledao jednu emisiju posvećenu kompjuterima i serviseri iz firme S....O su savetovali da ako se laptop uglavnom koristi uključen u struju, da je poželjno izvaditi bateriju kako bi se produžio njen životni vek (baš kao što reče VojaM u jednom od prethodnih postova).
Još jedna zanimljivost: kada sam letos odlazio na more isključio sam laptop, kome je baterija u tom trenutku bila 100% napunjena. Kada sam se vratio i pritisnuo taster za uključivanje ništa se nije dešavalo, a kada sam ga uključio u struju i ponovo pokušao normalno se uključio, što me je dovelo do zaključka da se za 12 dana baterija ispraznila bez obzira što nije korišćena. :ciao:

ILEW
22.10.2008, 17:40
ljudi da vas pitam nesto:kad punim bateriju ne mogu da vidim progres,tj.nemam onu ikonicu baterije u sis tray-u,koju imam kad se baterija ne puni.kako da podesim to?glupo je pitanje ali odnedavno imam laptop pa stvarno ne znam dje je ta opcija.hvala!

veljadj
22.10.2008, 18:01
Control panel>Display properites>Screen Saver>Power>Advanced>Always show icon in taskbar:p

Red Wing
26.12.2008, 17:35
Nabavio sam Lenovo 3000 N500 koji ima Li-ion bateriju. Odmah sam je stavio u laptop, pokrenuo ga i bila je 60% puna. Kad se istrosila do 20% ugasio sam laptop.

Citao sam da ne valja kad 100% puna baterija stoji, jer razvija unutrasnju temperaturu 45 °C - sto je skracuje vek, i preporucljivo je da stoji na 40% . Onda znaci da je najbolje da je drzim skoro praznu, tj. tek par % punu.

Interesuje me da li onda mogu da je istrosim skoro do nule i da je tako ostavim, pa kad mi zatreba da je skroz napunim?

JovanK
26.12.2008, 19:08
Nabavio sam Lenovo 3000 N500 koji ima Li-ion bateriju. Odmah sam je stavio u laptop, pokrenuo ga i bila je 60% puna. Kad se istrosila do 20% ugasio sam laptop.

Citao sam da ne valja kad 100% puna baterija stoji, jer razvija unutrasnju temperaturu 45 °C - sto je skracuje vek, i preporucljivo je da stoji na 40% . Onda znaci da je najbolje da je drzim skoro praznu, tj. tek par % punu.

Interesuje me da li onda mogu da je istrosim skoro do nule i da je tako ostavim, pa kad mi zatreba da je skroz napunim?

ja za ovo prvi put cujem, da se baterija grije kada je skroz puna

Red Wing
26.12.2008, 19:59
ja za ovo prvi put cujem, da se baterija grije kada je skroz puna

To sam procitao ovde (http://www.laptopshop.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=52)

Ukoliko je moguće, držite Vašu bateriju na hladnom mestu, pri kapacitetu od 40%, jer pri kapacitetu od 100% Vaša baterija razvija unutrašnju temperaturu od 45˚C, čime se praktično skraćuje vek baterije.

Bolton
27.12.2008, 16:59
Da bi produžio životni vek baterije, kada laptop koristiš kod kuće bateriju izvadi i na njega priključi adapter, ali u slučaju nestanka struje ostaćeš bez rezervnog napajanja. Ukoliko nemaš problem snabdevanja strujom onda ti je to rešenje.

iMiske
5.1.2009, 3:45
Опет ја. Литијумске се НЕ формирају. Мож је држати и 3 пута по 923 часа, али кад се детектује напуњеност батерије(било моб, било комп), пуњење се прекида. Продавци немају појма! У случају да се плашиш да те могу зезати за гаранцију и сл., онда их послушај. Ја волим да кажем да сам инг из неке електро-области, па да ме не фарбају са својом причом (нисам ни близу инг било чег)
Сваку батерију је згодно испразнити до краја (до гашења) једном у 4 месеца - тек да се разради. Батерије не остављати да чуче празне! Ако чуче проверити их на 2-3 месеца бог самопражњења!
Сваки тип има ограничен број циклуса. НиЦд обавезно испразнити пре пунјенја (ко их још има - питам се). НиМХ су отпорније на меморијски ефекат. Литијум само пуни кад год.

Даклем, врсте пуњивих су
NiCd
NiMH
LithiumIon
Lithium Polimer (isto kao i prethodno samo malko bolje, i neće da eksplodiraju :)
i naravno
olovne (akumulator u kolima) i lužinske (ni ne pitaj)

nikolam
12.1.2009, 23:28
Kao što je rekao Bolton, ako vam prenosni računar stoji uglavnom priključen na struju, pogrešno je istovremeno držati stalno napunjenu bateriju na 100%,
pa bateriju treba izvaditi iz računara i staviti u fioku i na taj način neće se
skraćivati vek rada baterije i njena dužina pražnjenja.

ja bih samo dodao da se pre vađenja baterija i stavljanja u fioku,
baterija isprazni do između 40-60% pa se tek onda stavi u fioku.
idealno bi bilo da se isprazni do 40-42%.

Ja sam na primer dobio novu bateriju za računar i čim sam je priključio
imala je u sebi 40%. To govori da je tolika napunjenost idealna za
dugo trajanje baterije kad se ne koristi
(A kad računar radi na struju, nema razloga da baterija bude u računaru
kad se već ne koristi a šteti joj da tako stoji napunjena)

A M G
13.1.2009, 1:05
Ja sam na primer dobio novu bateriju za računar i čim sam je priključio
imala je u sebi 40%. To govori da je tolika napunjenost idealna za
dugo trajanje baterije kad se ne koristi
(A kad računar radi na struju, nema razloga da baterija bude u računaru
kad se već ne koristi a šteti joj da tako stoji napunjena)

A moglo je da se desi da je fabricki bila napunjena recimo 50% ali je zbog duzeg nekoriscenja smanjila kapacitet na 40%. ;)

nikolam
14.1.2009, 22:38
A moglo je da se desi da je fabricki bila napunjena recimo 50% ali je zbog duzeg nekoriscenja smanjila kapacitet na 40%. ;)
Da, vrlo moguće.
Ali negde sam pročitao da je upravo 40% idealna napunjenost za držanje nove baterije na polici, i da baš s tim kapacitetom i ide u skladište.
Meni se čini da je ova moja bila baš sveža.

iMiske
15.1.2009, 17:41
Kao što je rekao Bolton, ako vam prenosni računar stoji uglavnom priključen na struju, pogrešno je istovremeno držati stalno napunjenu bateriju na 100%,
pa bateriju treba izvaditi iz računara i staviti u fioku i na taj način neće se
skraćivati vek rada baterije i njena dužina pražnjenja.

Pa meni baterija ujedno služi kao UPS, te je ne vadim iz kompa. A, i mislim da, kad je baterija napunjena 100%, neće imati dopunjavanje, te se neće ni vek skraćivati. Lap mi je star 5 godina, i nemam problema sa baterijom, a ni trajanje se nije drastično smanjilo (uvek je gurao oko 70 minuta).

Ono za 40%... Valjda važi - nisam se raspitao. Svakako hvala na savetu

Bratislavd
16.1.2009, 1:09
Znaci kupio sam novi lap, prodavac mi je rekao da trebam da ga ostavim 12 sati da se puni, Ja sam procitao jos ranije ovde da se LI baterije ne formiraju pa sam ignorisao to, al evo sada uvece sam slucajno procitao manual sto sam dobio uz racunar, i well kaze da baterija se treba "kondicionirati" (da bas tim recima su rekli) i da ne treba uopste paliti lap sa baterijom vec odmah je napuniti (ne pominje nista o 12 sati...) i onda kaze da treba da se isprazni do low alarma, sto je valjda 10 posto koliko sam razumeo (nisu bili bas najasniji) i ponoviti to 3 puta.... I kazu da tek onda ce baterija doziveti svoj "pravi" potencijal...
Znaci vrlo sam zbunjen cuo sam 3 razlicite stvari, od manuala, prodavca, foruma, da li mi neko moze dati savet? ne znam sta da radim sada... Bateriju sam istrosio sa 90 na 51 posto, ne znam dal sam s***** mozda to kondicioniranje u startu sa time...
Znaci ako manual uz racunar kaze da treba kondicinirati mozda je moguce da zaista treba? ako neko zna plz neka kaze ^^

Mil00rad
3.3.2009, 16:15
Da ne otvaram novu temu...Šta se radi sa baterijom lap-topa kada se posle nekoliko godina totalno urniše njen radni vek?Ima li gde da se kupi nova u Srbiji ili inostranstvu(tj.na aukcijskim sajtovima)?:icon_scraAko nešto znači,konkretno mislim na HP6735s...:ciao:

VojaM
3.3.2009, 19:27
@BratislavD

Napuni je jednom bez paljenja računara.
Isprazni je jednom do kraja... i to će biti sasvim dovoljno.

Kurdt
5.3.2009, 23:02
Koji "brend" po vama ima najbolje baterije, tj. cije baterije se najduze prazne nakon jednog punjenja?! Da skratim i pojednostavim, trebao bi mi savjet za kupovinu laptopa koji je u cijenovnom rangu oko 500-600eura, a da baterija moze da traje oko 2h ili vise?! Da napomenem, da mi ne treba neko "nabudzeno" rijesenje, jer baterija mi je jedini prioritet zbog mog posla koji je ustvari terenski i iziskuje sto duze trajanje baterije. P.S. Naravno ako takav postoji - hvala na odgovorima, a ako ne...opet hvala jer ste procitali moj post. Pozdrav

Mil00rad
6.3.2009, 0:00
Koji "brend" po vama ima najbolje baterije, tj. cije baterije se najduze prazne nakon jednog punjenja?! Da skratim i pojednostavim, trebao bi mi savjet za kupovinu laptopa koji je u cijenovnom rangu oko 500-600eura, a da baterija moze da traje oko 2h ili vise?! Da napomenem, da mi ne treba neko "nabudzeno" rijesenje, jer baterija mi je jedini prioritet zbog mog posla koji je ustvari terenski i iziskuje sto duze trajanje baterije. P.S. Naravno ako takav postoji - hvala na odgovorima, a ako ne...opet hvala jer ste procitali moj post. Pozdrav
Ako si baš zapeo za bateriju...Onda ovo (http://www.apple.com/ru/macbookpro/features-17inch.html):
http://newtech.aurum3.com/images/apple-macbookpro-3.jpg
Ali da sam na tvom mestu dobro bi razmislio da li je ovaj lepotan vredan tih para jer:
Аккумулятор нового 17-дюймового MacBook Pro позволяет работать до 8 часов и выдерживает до 1000 циклов подзарядки, по сравнению с обычным аккумулятором, который выдерживает всего 200 – 300 циклов. Инженеры Apple разработали уникальный литиевый аккумулятор с полимерным электролитом. Кроме того, они встроили его непосредственно в ноутбук, устранив тем самым потребность в использовании механизмов и кожухов, которые нужны для обычных аккумуляторов.

P.S.Zaboravio sam,ovo ide i preko 1000 evra...

dzonihsv
6.3.2009, 0:02
Za 600e kupi neki Dell ili HP (njima su nesto bolje baterije). Gledaj da laptop ima C2D ili makar CD i neku integrisanu graficku (ove komponente malo trose). Sa ovim osobinama trajanje baterije prevazilazi 2h.

Kurdt
6.3.2009, 0:14
@MilOOrad-e, posto me tvoj post ostavio bez texta, mogu samo ostaviti jedan:tapsh:
P.S. Prijatelju ipak sto je puno, puno je!:)

Kurdt
6.3.2009, 0:29
Za 600e kupi neki Dell ili HP (njima su nesto bolje baterije). Gledaj da laptop ima C2D ili makar CD i neku integrisanu graficku (ove komponente malo trose). Sa ovim osobinama trajanje baterije prevazilazi 2h.

Pretpostavljam da neki C2D od 1.4GHz ili 1.6GHz trosi manje energije nego ovaj od 2GHz i vise, ali interesuje me koliki je to dobit u autonomiji baterije, a koliki gubitak na preformansama?!

dzonihsv
6.3.2009, 0:31
Trosi manje ali neznatno manje.
Vise gubis na performansama nego na bateriji.

Mickie
6.3.2009, 1:34
Bolje uzmi Lap sa za koji znas da ima dobar bios i underclockuj po potrebi.

dzonihsv
6.3.2009, 1:35
^ I sta si sa time uradio? Nista...

iMiske
6.3.2009, 1:46
Da ne otvaram novu temu...Šta se radi sa baterijom lap-topa kada se posle nekoliko godina totalno urniše njen radni vek?Ima li gde da se kupi nova u Srbiji ili inostranstvu(tj.na aukcijskim sajtovima)?:icon_scraAko nešto znači,konkretno mislim na HP6735s...:ciao:

Mislim da ima neka firma u Nišu koja izrađuje baterije po narudžbini, pogotovo za lapove. Vidi neki Virtycom ili šta već. Izgubio sam link...

Kurdt
10.3.2009, 0:09

pogledaj na sledecem site-u:
www.svebaterije.net

Dapper
14.10.2009, 23:21
Da ne otvaram novu temu postavljam pitanje ovde pošto ima veze sa baterijom!!!
Kada ste u stanju da laptop držite na adapteru tj. uključen u struju da li to treba stalno raditi ili jednostavno kada se baterija napuni 100% treba skinuti l-top sa punjača (adaptera)......kada ste kod kuće npr.
Da li smeta l-topu kada je stalno uključen u struju??
Da li treba da se prazni do kraja ili su to samo staromodne priče??

Hvala unapred!! :n_klanja:

shalabajzer
27.11.2009, 16:25
Pozdrav. Zanima me da li baterije propadaju ako se duze vremena ne koriste.
Tj ako duze vremena lap top stoji u izlogu ( nekih godinu dana ):confused:
Ubedjen sam da sam negde procitao, ali neznam gde....Zaboravio...

iMiske
28.11.2009, 14:04
shalabajzer:
-do godine bi trebalo da izdrzi sa fabrickimm punjenjem. ali izlog, sunce... mozda je jos po nesto propalo sem baterije. nadaj se, pa ce i da gura (podsecam da meni lap gura oko 5 godina i baterija mi samo mali krace traje => imama srece bar tu)

Dapper:
-lap moze biti stalno ukljucen u struju. kad napuni bateriju sam prekida punjenje i baterija ti radi ko ups. ne treba je prazniti do kraja (LiIon nije ni preporucljivo prazniti do kraja kraja)

shalabajzer
29.11.2009, 15:23
Kontao sam u kvalitativnom smislu. :S Tj. oce li se kvalitet baterije promeniti ako lap-top stoji duze u izlogu. Tj. npr ako u trenu proizvodnje baterija moze
da izdrzi normalan rad nekih 2 sata. Posle 1 godine hoce li moci da izdrzi isto
toliko. To mene zanima. Mozda i ovo..Da li se i vek baterije skracuje..

Btw. Lap-top nije na suncu...:) Unutra je.

iMiske
1.12.2009, 16:29
Kontao sam u kvalitativnom smislu. :S Tj. oce li se kvalitet baterije promeniti ako lap-top stoji duze u izlogu. Tj. npr ako u trenu proizvodnje baterija moze
da izdrzi normalan rad nekih 2 sata. Posle 1 godine hoce li moci da izdrzi isto
toliko. To mene zanima. Mozda i ovo..Da li se i vek baterije skracuje..

Btw. Lap-top nije na suncu...:) Unutra je.

Mislim da nije frka od stajanja oko godine. Novije baterije imaju manje samopražnjenje. A važno je da ne padnu na totalnu nulu i tako ostanu. A kapacitet se skraćuje vremenom, kako što rekoh i kod mene, samo je to neprimetno. Tek posle par godina, a i više, se primeti smanjen kapacitet, ili brže pražnjenje.
I mislim da bi laptop posle godinu dana tebalo da se prodaje po sniženoj ceni. Važna stavka: garancija na baterije i jeste samo godinu!

Vajra
13.12.2009, 1:01
ljudi ja sam morao da vam se obratim jer imam jedan problem koji je mozda malo teze za objasniti...imam laptop oko 3 meseca i od dana kada sam ga kupio nije hteo bas svaki put da se upali iz prve,ali sta je problem...kad ga ja upalim on krene da "duva" odn cuje se kuler i sve sto treba ali nema slike i zvuka,kada mi se prvi put desilo da sam ga upalio iz treceg puta ispraznio sam bateriju i posle toga je sve radilo 100% ok.e sad ako bi neko znao da mi kaze zasto mi se od zadnjeg puta kad sam ispraznio bateriju (i naravno na kratko izvadio iz lapa)nije ni jednom desilo da se lap upali iz prve???
P.S.to je bilo pre nekih 7 dana..

dzonihsv
13.12.2009, 1:23
Neće da kresne iz prve? ;)

Imaš garanciju? Reklamiraj...

JovanK
13.12.2009, 1:54
Da li se ovo desava kada ga palis sa baterije (dakle kada nije na punjacu) ili je nebitno dal je prikacen na punjac ili ne.
Probaj da skroz izvadis bateriju pa ga pali tako. I trece, najpametnije, ako je 3mjeseca star, imas garanciju, dakle...

Vajra
13.12.2009, 16:15
desava se uglavnom kada je prikacen na adapter,kada radi samo na bateriju odn kad ga tako palim u 90% slucajeva se pali na keca...a kada izvadim bateriju nema sanse da se upali jer mora da radi sa baterijom u sebi makar ona bila puna...

fantastik
27.1.2010, 8:37
evo i ja da pitam nesto za bateriju, da li je problem ako je ugasen lap top i stoji na punjacu a nije iskljucen iz struje da li se punjac automatski iskljuci kad se napuni baterija i da li smeta ako ostane tako ceo dan.

Bolton
28.1.2010, 6:18
Kada se napuni baterija adapter prestaje sa njenim punjenjem (što možeš videti ako pogledaš lampicu koja ti pokazuje da li se baterija puni ili ne), a nije problem ni ako adapter ostane priključen na struju, mada bih ti predložio da ga ponekad i isključiš kako se ne bi zagrevao bez potrebe. :ciao:

Timotije
6.4.2010, 12:33
Kada se napuni baterija adapter prestaje sa njenim punjenjem (što možeš videti ako pogledaš lampicu koja ti pokazuje da li se baterija puni ili ne), a nije problem ni ako adapter ostane priključen na struju, mada bih ti predložio da ga ponekad i isključiš kako se ne bi zagrevao bez potrebe. :ciao:

Moje iskustvo sa MSI lapom je to da mi je upravo zbog držanja lapa na struji sa baterijom u lapu pojelo kapacitet baterije na 10% prvobitnog (proverio softverom).

Pročitao sam temu (nešto sam preskočio) ali treba naglasiti da i operativni sistem ima uticaja na dužinu trajanja baterije...
U Nokijinom uputstvu i piše da fon ne treba da visi na punjaču.

MSI je malo stariji, možda nije imao zaštitu od prestanka punjenja ili se grejao... Elem, u novom Acer-u baterija obitava samo kad je potrebna. Ne se igram... Skupe bre baterije, a i nema ih.

Guliver
18.4.2010, 20:09
problem je sledeci kad god ukljucim laptop posle beep-a pojavi se upozorenje od hp-a da se baterija mora zameniti,desava se i da se racunar sam iskljuci posle nekog vremena,a kad ga ukljucim on otvori sve programe koji su bili otvoreni pre iskljucenja :s jel treba nova baterija da se kupi? kolko znam laptop je dugo vreme radio uboden na punjac i sa baterijom...
za frenda
tnx

Woutan
20.8.2010, 20:16
Slican problem je sa jednim asusom kojem sam nedavno postavio Win7, ali ovo je upozorenje samo od Win7-ice... kada je bio xp sve je ok ona ikonica pored sata nista nije izbacivala nikakva upozorenja, ali sada punjac i baterija prekrizeni crvenim i kaze da baterija nije u redu i da se treba zamijeniti... malo sam se raspitao i dobio sam informaciju da se baterije u tom smislu ne mogu pokvariti, i da je jedino moguce fabricka greska... ako je fabricka ova masina onda tako radi vec 5 godina :), pa samim tim ne treba ni mjenjati :kreza:

NjegovaWisost
21.8.2010, 3:10
Moje iskustvo sa FS je da napajanje uopšte ne ide preko baterije.

mciggzy
22.8.2010, 19:57
Hm,
i meni se cudno nesto desilo sa baterijom. Imam HP, star je jedno 14 meseci, prvih pola godine je koriscen po 1-2h dnevno, posle toga je par puta upaljen.
Sada mi pokazuje da je baterija na 0%, da se puni, ali stalno ostaje na nuli (ima i ono upozorenje cim upalim lap). To mi je cudno, isprobao sam da ga iskljucim iz struje posle sat-*dva rada, i samo se ugasio, znaci prikazano je realno stanje baterije.

Ajd' da se smanji kapacitet, ali ova krajnost... Inace, cuvana je na sobnoj temperaturi u torbi sa lap topom.

(offtopic - Ovo sam primetio dok sam sad bio na letovanju. I kao da je uklet, wi-fi je radio ok, i sada u sobi nije nista nalazio (oba mobilna su nalazila, jer je ruter bio u hodniku hotela)... bah!)

Sargas
22.8.2010, 23:18
ne znam druže šta da ti kažem... ja isto imam loše iskustvo sa hp-ovim laptopima, tačnije ProBook serijom... ko će ga znati, ti probook-ovi su imali loš protok zraka pa bi se napunili prašinom i pregrijavali...

Gordon Freeman
24.8.2010, 8:13
Hm,
i meni se cudno nesto desilo sa baterijom. Imam HP, star je jedno 14 meseci, prvih pola godine je koriscen po 1-2h dnevno, posle toga je par puta upaljen.
Sada mi pokazuje da je baterija na 0%, da se puni, ali stalno ostaje na nuli (ima i ono upozorenje cim upalim lap). To mi je cudno, isprobao sam da ga iskljucim iz struje posle sat-*dva rada, i samo se ugasio, znaci prikazano je realno stanje baterije.

E mislim da mi voja jednom pomenuo da je jedno od resenja da ispraznis do kraja bat pa da je napunis ( slicna fora sa formatiranjem ,samo jednom se radi) . I kolko se secam rekao je ako to ne upali nema mnogo pomoci. Posto jedan drugar ima isti problem na Toshibi.

mciggzy
25.8.2010, 0:22
Ali ona je VEC skroz prazna... :o
Ne moze ni promil da se napuni....

VojaM
25.8.2010, 18:00
Postoji mala šansa da se elektronika u bateriji "zaključala". Za to moraš da odeš u neki bolji ili ovlašćeni servis i da zamoliš da probaju da ti resetuju tu bateriju. Za to je potrebna posebna oprema (ili bar posebno znanje).

Može nažalost da se ispostavi i da nema pomoći.

codegen
1.9.2010, 14:17
potrebna mi je polovna baterija za acer extensa 5630g??? da li bi nekoi mogao da mi pomogne da pronadjem???? ;)

dzonihsv
1.9.2010, 14:21
Kupovina polovne tj. već arčene baterije za laptop nikad nije bilo dobro rešenje. Ako koristiš taj laptop i ako ti je stalo do laptopa, uzećeš novu bateriju koja je oko 7000 dinara. Polovnu bateriju uzimaju samo oni koji nemaju istu a hoće da prodaju laptop. :)

Bilo kako bilo, idi na pcberzu i vidi ima li nešto korisno. Ako nema, postavi oglas da tražiš bateriju za taj i taj model laptopa.

zeuk
27.10.2010, 1:28
Evo i ja malo da doprinesem temi. Doprinos možda nije direktan, ali ako negde treba da pišem o ovom - to je ovde. :)

Ako želite da igrate igre na bateriji, kao zanimljiv potez koji vodi boljoj autonomiji može da se uzme podešavanje MAXIMUM PROCESSOR STATE koje se nalazi u Advanced power settings. (w7)

Naime, igrao sam Counter Strike 1.6 ovih dana. Kada su podešavanja laptopa na Balanced, temperature procesora dolaze do 65c! Naravno, to nije neka ko zna kolika temperatura, ali ako jedan ModernWarfare2 zagreva procesor do iste temperature, logično je zapitati se šta nije uredu. Suština je da je Half Life 1 engine takav da uvek koristi celu procesorsku snagu, bez obzira što to nije optimalno rešenje. To je veliko rasipanje resursa.

Zbog toga, kao probu sam stavio da Maximum Processor State bude 15%. To znači da bez obzira na to šta ja pokrenuo, procesor neće raditi preko tog zadatog procenta. I šta se dešava? Sa jedne strane Counter radi identično kao što je radio, a sa druge temperatura ne prelazi 48c!

S obzirom da je reč o čak 17c manjoj temperaturi, verujem da bi ovako moglo značajno da redukuje rasipanje energije baterije, ukoliko se nađete u situaciji da igrate igrice van domašaja struje. Pretopstavljam da se sistem može primeniti i na druge manje zahtevne igre, uz manje ili veće korekcije MaxProcState-a ( dota, wow...)

player1
27.10.2010, 22:00
Tweakovanje max. processor state-a je takodje dobar nacin da se veoma lako softverski downclokuje procesor (ovo ukljucuje i desktop masine).

RainbowSix
25.11.2010, 0:39
Imam problem sa baterijom na mom lap-topu marke HP Pavilion zd8000.Naime prije par dana mi se pojavila poruka sa naznakom da moram da zamijenm bateriju.Neće da se puni...

http://img87.imageshack.us/img87/7875/48396763.jpg

Bolton
25.11.2010, 7:41
Koliko je star taj laptop? U svakom slučaju moraćeš da zameniš bateriju, ili ako ga koristiš uglavnom dok je priključen na struju onda je najbolje da izvadiš bateriju kako se laptop ne bi bespotrebno zagrevao. Ja imam HP Pavilion dv6700 i posle dve godine korišćenja baterija je potpuno neupotrebljiva.

zeuk
25.11.2010, 15:45
Koliko je star taj laptop? U svakom slučaju moraćeš da zameniš bateriju, ili ako ga koristiš uglavnom dok je priključen na struju onda je najbolje da izvadiš bateriju kako se laptop ne bi bespotrebno zagrevao. Ja imam HP Pavilion dv6700 i posle dve godine korišćenja baterija je potpuno neupotrebljiva.

Ja sam pročitao toliko oprečnih stavova po pitanju održavanja baterije da više ni meni nije jasno šta i kako treba. :) Ima onih koji su 100% ubeđeni da treba da se vadi baterija, ima i onih drugih koji smatraju da to nema nikakve veze, jer ako je baterija lošeg kvaliteta ništa ne može da pomogne.

Ja sam je do skoro stalno držao van laptopa, ali sam se od pre neki dan predomislio. Na promenu stava nateralo me je što je nestala struja, a ja sam radio nešto važno za faks. I sad, sa jedne strane mi je bilo frka da sve stignem, a na drugoj sam imao samo oko 40% baterije ili nešto preko 1h.

Pretpostavljam da to neće imati neki preveliki uticaj na njeno zdravlje u narednih 2 godine, jer je laptop prilično hladan. Čak i kad je u full load-u, i kada temperatura procesora dolazi do skoro 70c, ceo zadnji trap laptopa je sasvim hladan.

Šta god bilo, laptop služi nama, a ne mi njemu. ;)

Bolton
25.11.2010, 17:11
Na promenu stava nateralo me je što je nestala struja, a ja sam radio nešto važno za faks.
I ja sam držao bateriju u laptopu kad sam imao problema sa čestim nestancima struje. Međutim, kako se stanje stabilizovalo sada je uopšte i ne koristim, pogotovo što sad baterija ne može da izdrži ni par minuta, a njega ni ne koristim za neke bitne stvari, već samo za multimediju i internet. Bitno je samo da povremeno pustiš da se baterija isprazni do kraja. Bilo kako bilo, pre ili kasnije ona će izgubiti svoj prvobitni kapacitet, ma kako da je čuvao i pridržavao se svih pravila koje (teoretski) produžavaju njen životni vek. ;)

Dapper
27.11.2010, 17:08
Imam problem sa baterijom na mom lap-topu marke HP Pavilion zd8000.Naime prije par dana mi se pojavila poruka sa naznakom da moram da zamijenm bateriju.Neće da se puni...

http://img87.imageshack.us/img87/7875/48396763.jpg

I meni je ovo juče izašlo. Imam laptop 13 meseci, služi me extra, bez ikakvih zamerki.. TOSHIBA rules, reč je o TOSHIBI Satellite L300. Znači ne zagreva, baterija drži extra (nećete mi verovati rekord držanja mi je 3h od kojih sam pola sata surfovao)..nečujan..ali bukvalno sem kad se uključi kuler.
E sad, juče mi je izašlo identično obaveštenje da se treba zameniti baterija i ja odmah test.. Napunim bat do 100% i izvadim punjač... baterija je držala 1,5 vremena sa konstantnim surfom, uključenim Wireless-om, i na 50% brightness. Znači isto kao i pre..e sad ne znam odkud ovo obaveštenje. Da možda laptop ne predviđa nešto što će se desiti i sl? Inače sam bateriju uglavnom držao na punjaču i jednom u 2 dana isključim i pustim da se isprazni tj. da radi na bat. Koristim WIN7 pa sam negde pročitao da to obaveštenje može da izađe kad baterija uopšte nema problem. Ako neko zna neka pomogne.

Inače da pripomognem i ja temi. Najbolji drug mi je baš pre dve nedelje diplomirao na Elektronskom fakultetu na temi "Baterije,njihovo punjenje, korišćenje, životni vek" tako nešto.. Izneo je mnogo zanimljivih stvari za Litijum-jonske baterije koje su ovde već spomenute tipa da nema potrebe da se formiraju itd, da mogu da se pune bilo kad...ali i zanimljiv podatak da je možete puniti bilo kad na 20%, 55%, 80% nije bitno..ali da je treba uvek pustiti da napuni do 100%, znači ne treba je skidati sa punjača pre toga.

Ja sam ispoštovao sve što se tiče očuvanja baterije a izlazi mi ovo obaveštenje, da li neko zna u čemu je problem??

A M G
27.11.2010, 18:29
Koji je OS? Da nije mozda Windows 7?

Dapper
27.11.2010, 19:11
Koji je OS? Da nije mozda Windows 7?

Da, napisao sam...Windows 7!

RainbowSix
29.11.2010, 20:55

Da,tako sam i mislio.Baterija više nije za ništa :opanachke laptop je inače star 5 godina,tako da je dobro dogurao sa baterijom,koja i počela da slabi u zadnje 2 godine.

zeuk
29.11.2010, 21:38
Pa to je izvanredan životni vek za bateriju. :) Recikliraj je uz sve počasti i pohvale. ;)

Marko 0401
30.11.2010, 1:12
I meni na starom Aceru baterija gura još od juna mjeseca daleke 2006-te. :)
Znači pune 4 i po godine je na punjaču, i sada drži oko 15 minuta, pošteno od nje! :D

Sa novim laptopom sam odlučio da primenim drugu strategiju, izvadio sam bateriju pošto je laptop 100% vremena na punjaču!

Kada sam instalirao 7-cu na starom aceru, odmah sam dobio upozorenje da treba da razmislim o tome da zamenim bateriju, pametna 7-ca, potpuno je u pravu...
Ono zbog čega sam počeo da pišem ovdje je da vas pitam jeste li čuli najnoviju teoriju zavjere da win7 hoće da zezne bateriju?
Da na novijim laptopovima izbacuje to upozorenje da se zamjeni baterija, da ljudi deinstaliraju/disejbluju Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery
u Device Manageru da win7 ne bi tobože zeznuo bateriju?

Jel ima išta od toga, rekao bih da nema...? :dedica:

gogi77
24.12.2010, 16:17
Imam jedan amd 64x2 5god star non-stop prikljucen na struju sa baterijom u njemu ali u zadnjih par meseci puno se zagreva,dali bolje da izvadim bateriju iz njega posto je prikljucen na struju ili mozda je nesto drugo u pitanju?

zeuk
24.12.2010, 16:51
5 godina je baš puno za bateriju. :) Ako se toplota sa kućišta prenosi na bateriju, nije loše da je izvadiš, kako joj "ne bi kratio životni vek". :)

U svakom slučaju, da sutra crkne - računaj da te je služila više nego dobro.;)

gogi77
24.12.2010, 17:16
5 godina je baš puno za bateriju. :) Ako se toplota sa kućišta prenosi na bateriju, nije loše da je izvadiš, kako joj "ne bi kratio životni vek". :)

U svakom slučaju, da sutra crkne - računaj da te je služila više nego dobro.;)
Nisam ga bas puno i koristio bez punjenja vecinom kuci.

zeuk
24.12.2010, 17:41
Nema to veze. Baterija ima svoj zivotni vek koji ne zavisi samo od koriscenja. Koristio je ti ili ne koristio, ona stari.

Marko 0401
24.12.2010, 18:51
Imam jedan amd 64x2 5god star non-stop prikljucen na struju sa baterijom u njemu ali u zadnjih par meseci puno se zagreva,dali bolje da izvadim bateriju iz njega posto je prikljucen na struju ili mozda je nesto drugo u pitanju?
Ako sam te dobro razumeo, ti misliš da se on možda grije zbog baterije?
Baterija nema nikakve veze sa tim, mora da ti ventilator napunio prašine i ne može fino da ohladi procesor pa se on grije!
Kada si ga zadnji put otvarao i čistio? ;)

Ja sam se zaprepastio kad sam zadnji put otvarao moj stari laptop, koji je isto tako bio počeo da se grije,
kako se prašina slijepila i napravila jednu zavjesu na rešetki sa strane kroz koju cooler izbacuje toplilnu. Tj. kroz koju je pokušavao da izbaci nešto, ali mu nije išlo dobro... :)

gogi77
25.12.2010, 0:28
Baterija nema nikakve veze sa tim, mora da ti ventilator napunio prašine i ne može fino da ohladi procesor pa se on grije!

Ja sam se zaprepastio kad sam zadnji put otvarao moj stari laptop, koji je isto tako bio počeo da se grije,
kako se prašina slijepila i napravila jednu zavjesu na rešetki sa strane kroz koju cooler izbacuje toplilnu. Tj. kroz koju je pokušavao da izbaci nešto, ali mu nije išlo dobro... :)
Nijednom do sada nisam ga cistio:D

zeuk
25.12.2010, 14:43

HA! Ja sam totalno pogrešno shvatio šta je on pitao. Ja sam mislio da njega brine temperatura baterije. :)

Problem je prašina 150%. :) Mogu da zamislim na šta liči to posle 5 godina. Taman kao usisivač. ;)

Otvori ga sam pažljivo ili sa nekim ko ima iskustva, pažljivo očisti i to je to. Čak možeš da odneseš i u neki servis, ne verujem da će to nešto mnogo naplatiti.

gogi77
26.12.2010, 10:27
HA! Ja sam totalno pogrešno shvatio šta je on pitao. Ja sam mislio da njega brine temperatura baterije. :)

Problem je prašina 150%. :) Mogu da zamislim na šta liči to posle 5 godina. Taman kao usisivač. ;)

Otvori ga sam pažljivo ili sa nekim ko ima iskustva, pažljivo očisti i to je to. Čak možeš da odneseš i u neki servis, ne verujem da će to nešto mnogo naplatiti.
Ja mislio mozda i zbog baterije se pregreva:kreza: nisam otvarao mrzelo me je samo malo pozadi usisao de izbacuje vazduh sad je bolje:D

nikola84
27.12.2010, 13:35
Zanima me kako mogu da znam da li je baterija 3 ili 6 - celijaka, da ja proverim? kupio sam je skoro i rekli su mi da je 6celijska ali ja nesto sumljam jer su odmah posle promeni specifikaciju..? nisam je jos stavio da je koristim..
Na njoj pise UM09H71 Li-Ion battery 11.1V 4400mAh ,48 WH Pomoc?.. Hvala

dakifil
3.1.2011, 14:01
Zanima me kako mogu da znam da li je baterija 3 ili 6 - celijaka, da ja proverim? kupio sam je skoro i rekli su mi da je 6celijska ali ja nesto sumljam jer su odmah posle promeni specifikaciju..? nisam je jos stavio da je koristim..
Na njoj pise UM09H71 Li-Ion battery 11.1V 4400mAh ,48 WH Pomoc?.. Hvala

Pa ako imas veliki laptop tesko da imas 3cell bateriju. Jedino ako si kupio netbook moze da ti bude 3cell mada posto ima 4400mAh rekao bih da je 6cell jer ove druge obicno imaju 220mAh :)

nikola84
4.1.2011, 15:56
U pravu si, u pitanju je netbook (eM350). Pa me cisto zanima?..
Inace jos nisam formatirao i koristio bateriju.. Citao sam ovu temu celu,i
ima vise misljenja..
Posto ja uglavom koristim netbook na punjacu kuci 100%, da li da formatiram bateriju jednom (napunim i ispraznim) pa :
-da je izvadim jer je ne koristim(u kuci sam stalno na punjacu)
-ili da je stavnim da stalno bude unutra i kad je na punjacu(da li joj to steti?)
-ili i da odlozim formatiranje za kasnije kad mi bude trebala (ne znam kako to utice na njen radni vek?)
koju mi opciju predlazete? Hvala...

dakifil
4.1.2011, 17:06
U pravu si, u pitanju je netbook (eM350). Pa me cisto zanima?..
Inace jos nisam formatirao i koristio bateriju.. Citao sam ovu temu celu,i
ima vise misljenja..
Posto ja uglavom koristim netbook na punjacu kuci 100%, da li da formatiram bateriju jednom (napunim i ispraznim) pa :
-da je izvadim jer je ne koristim(u kuci sam stalno na punjacu)
-ili da je stavnim da stalno bude unutra i kad je na punjacu(da li joj to steti?)
-ili i da odlozim formatiranje za kasnije kad mi bude trebala (ne znam kako to utice na njen radni vek?)
koju mi opciju predlazete? Hvala...
Pa ja isto imam netbook sa 6cell baterijom asus 1001px i samo sam ga punio 3x po 12h i nisam vadio bateriju i nista, samo ga skidao sa punjaca kad sam ga koristio i praznio bateriju do kraja i baterija mi traje preko 6h bez problema.

player1
4.1.2011, 17:51
Vezano za baterije:
http://www.sk.rs/2010/07/skse01.html

PHANTOM
20.2.2011, 14:20
Samo jedno nisam shvatio, mozda glupo pitanje :) da li skidati laptop sa punjaca npr preko noci kada je ugasen, a baterija je u njemu, ili ga drzati non-stop prikljucenog na struju kao desktop?

Znaci laptop koristim 99% na struju, ali bateriju necu da vadim.

Bolton
20.2.2011, 16:46
Ne bi bilo loše da to praktikuješ, kada ga već ne koristiš preko noći. :ciao:

ekvi
2.3.2011, 22:29
Pitanje - laptop je prikljucen na struju, puna baterija 100%, a lampica za bateriju blinka - duze, krace, pa se ukljuci, pa za trenutak iskljuci... Je li to OK? Zar ne treba komp sada da radi iskljucivo na struju i ta ne zeza bateriju stalnim ukljucivanjem i dopunom (ako to upste indikator lampica pokazuje ) ili je to OK?

rista_the_man
6.3.2011, 16:43
Ne razumem se mnogo pa reko ovde da pitam....da li moze da se kupi negde samo baterija za lap top i koliko bi to kostalo....u pitanju je toshibia lap top....

Extreme Player
16.3.2011, 18:18
Lap top sam uzeo nov, da li mogu nakon sto se baterija istrosi da ga prikljucim na punjenje i nastavim sa radom. ili da ga skroz iskljucim i pustim ga da se puni?

Chivan
19.3.2011, 15:12
Lap top sam uzeo nov, da li mogu nakon sto se baterija istrosi da ga prikljucim na punjenje i nastavim sa radom. ili da ga skroz iskljucim i pustim ga da se puni?
Naravno da možeš da ga priključiš na ispravljač i da nastaviš da radiš.

webadx
20.5.2011, 16:45
Pozdrav ekipa, do sad kad god sam se obratio sk forumu dobijao sam konstruktivne savete, pa se nadam da cu i sad.
Muchi me toshiba l550-117, problem koliko sam skontao se ne vezuje za sam model, vec generalno za toshibine laptope,
sastoji se iz toga da kad ushtekam da se puni par sekundi puni normalno "pluged in, charging" onda prestane da puni, kao da nije ushtekano npr. 44% remaining.
Poshto strendzheri koji su imali taj problem nisu uspeli da ga reshe, ja se obracam vama u nadi da neko ima predlog.

U svakom sluchaju seva on na servis dok je pod garancijom, a dok ne krenem putem Beograda voleo bih koristiti komp..

E da.. ja sam to "nakaradno" privremeno reshio tako shto shtekam i vadim. (mislim da cu izurnisati bateriju na taj nachin)

Remi_Gaillard
20.5.2011, 20:25
Kupio sam novi laptop,Toshibin,i baterija mu je super za sad,traje skoro 4 sata.Sad me zanima jel bi ona imala duzi vek trajanja kad bi je vadio dok je racunar na punjacu ?

Dimo
21.5.2011, 1:46
Nema potrebe za tim, dovoljno je da izbjegavaš držanje laptopa konstantno na punjaču pošto je pregrijavanje najveći neprijatelj baterije i negativno utiče na njen kapacitet i vijek trajanja. Dovoljno će biti da bateriju 2 - 3 puta nedeljno isprazniš i napuniš do kraja, ukoliko laptop koristiš normalnim intenzitetom.

Dakle, obrati pažnju da laptop ne bude 24/7 na napajanju i to će biti dovoljno. Odstranjivanje baterije iz laptopa može samo da dovede do njegovog momentalnog gašenja u slučaju nestanka električne energije i gubitka podataka na kojima radiš.

Marko 0401
13.6.2011, 1:01
Problem je nepravilno očitavanje nivoa (napunjenosti) baterije.
Radi se o laptopu koji za mjesec dana puni 5 godinica ;), a njegova baterija još uvjek drži sat vremena pri nezahtjevnim radnjama naravno (net+mail),
što je čudo ja mislim...

Ali me nervira što windows očitava stanje baterije 99% sve dok laptop odjednom ne ode u standby.
Kada ga ponovo pokrenem, vidim da je baterija na 7%, a to mu je podešeno kao Reserve Battery Level, on zbog pogrešnog očitavanja baterije nije izbacio upozorenje za nizak nivo baterije (podešen na 15%), a onda ni standby podešen na 11%, već kad dostigne "rezervni nivo" on pođe na standby (predpostavljam).

Da li znate način da se ponovo dobije tačno očitavanje baterije?
Znam da imaju neke fore za "buđenje" baterije, ili šokiranje šta li :), pa me interesuje dal postoji neki način da se ovo riješi?

P.S.
i u XP-u i u WIN7 je ista stvar sa pogrešnim očitavanjem nivoa baterije.
mislim da ovo ipak nije do sistema, već do same baterije...

Pele023
13.6.2011, 9:33
Trebalo bi da uradis kalibraciju baterije.

1. Napunis je do makismuma
2. U Power options -u podesis da racunar predje u hibernaciju kada baterija dodje do 3 % (ili minimalne vrednosti ukoliko nije moguce podesiti na 3%)
3. Koristi racunar ili ga ostavi da radi dok ne predje u hibernaciju.
4. Kada se ugasi ostavii ga jos minimum 5 sati.
5. Prikljuci ga na punjac i to bi trebalo da bude to

Edit:

Sad sam se setio da sam na jednom Asus -u video da ima u biosu opciju za kalibraciju baterije, tako da mozes i tu varijantu da proveris

Marko 0401
14.6.2011, 15:55
OK, hvala. Probaću čim stignem pa javljam rezultate. :ciao:

massivenb
18.7.2011, 17:48
Ovo pitanje me mnogo interesuje. Ako postoji neko dovoljno strucan da objasni kako produziti vek baterijama na laptopovima, posto sam cuo 1000 razlicitih prica tj svako proica drugacije (drzati laptop na punjacu kad god smo u mogucnosti, stalno je prazniti i puniti, isprazniti je do kraja bar jednom mesecno i td..

pharaon.92.bc
18.7.2011, 18:05
Ako si u kuci tj pored uticnice najbolje ti je da izvadis bateriju iz laptopa i da isti povezes direktno na uticnicu. Vodi racuna da baterija treba da bude napunjena 100% kada je vadis iz kompa tj kada je ostavljas sa strane. I uvek je dobro da bateriju do kraja ispraznis pa da je onda do kraja i napunis. Nije preporucljivo da bateriju ispraznis do 60% pa da je onda stavljas na punjac tj da je dopunjavas.

massivenb
18.7.2011, 18:12
Ako si u kuci tj pored uticnice najbolje ti je da izvadis bateriju iz laptopa i da isti povezes direktno na uticnicu. Vodi racuna da baterija treba da bude napunjena 100% kada je vadis iz kompa tj kada je ostavljas sa strane. I uvek je dobro da bateriju do kraja ispraznis pa da je onda do kraja i napunis. Nije preporucljivo da bateriju ispraznis do 60% pa da je onda stavljas na punjac tj da je dopunjavas.

cuo sam i tu pricu, a cuo sam i da nema potrebe to raditi.. potrebno mi je misljenje nekog ko se razume u te stvari..

VojaM
18.7.2011, 20:05
Ne znam odakle te priče da treba prazniti bateriju uvek do kraja i puniti do kraja. Mislim, zgodno je puniti je do kraja čisto zato što je glupo da to ne uradiš, pa da ti se isprazni kad je najnezgodnije vreme.

U stvari, ako se baterija vadi i neće se dugo koristiti, bolje da je puna negde do pola. Ako je to vreme baš dugo, nekoliko meseci do pola godine, onda može da se strpa u kesu i stavi u frižider, ali ne u friz - to će joj malko produžiti život.

Po pitanju dopunjavanja, uopšte nema veze da li se baterija dopunjava ili se isprazni pa se puni "od nule". Vek baterije ionako zavisi od broja takozvanih punih ciklusa punjenja i pražnjenja, a pun ciklus podrazumeva vreme koje u zbiru daje pun kapacitet baterije. Dakle, svejedno je da li ćeš bateriju jednom isprazniti skroz i napuniti skroz, ili isprazniti skroz pa triput puniti po trećinu, ili triput isprazniti po trećinu pa puniti do kraja... ili bilo koja moguća kombinacija.

Ono povremeno pražnjenje do kraja (možda jednom mesečno, ali nije neophodno to raditi ni toliko često, slobodno na nekoliko meseci ili kad se setiš) služi da se kalibriše sklop u računaru, zajedno sa odgovarajućim programom u okviru operativnog sistema, kako bi tačno prikazivao koliko je procenata od kapaciteta baterije još preostalo. Inače, može da se desi da računar prikazuje da ima još, recimo, 60%, i odmah se ugasi, ili obrnuto, prikazuje 0% a može da radi još pola sata.

Neverovatno koliko ljudi uporno pričaju priče koje su važile za nikl-kadmijumske i nikl-metal-hidridne baterije, iako su litijumske baterije potpuno drugačije. Čak i danas, većina prodavaca stalno pominje formiranje, koje kod litijumskih baterija uopšte nije potrebno (a manje-više nije bilo potrebno ni kod NiMH baterija, sem u specijalnim slučajevima). I pritom nabace strog izgled, kao, "nemojte posle da kažete da vas nisam upozorio".

Ako hoćeš da dugo sačuvaš bateruju za laptop, ono što prvenstveno treba da izbegavaš jeste pregrevanje, iz bilo kog razloga. Izbegavaj da ti računar stoji na suncu, vadi bateriju kad računar dugo radi na ispravljaču, redovno usisavaj otvore za provetravanje na laptopu, izbegavaj da držiš računar na krevetu ili na bilo čemu mekanom što bi moglo da prekrije otvore za hlađenje, ne bi bilo loše da kupiš postolje za laptop sa ventilatorima za hlađenje.

massivenb
19.7.2011, 5:23
Hvala puno na ovako opsirom odgovoru. To mi je trebalo. Pozdrav

Prief Lirator
3.8.2011, 21:26
Mena zanima nešto što nije vezano za bateriju nego za adapter.

Imam ASUS laptop u čijem uputstvu piše da se adapter treba prvo uključiti u laptop, pa tek onda u utičnicu. Kada tako radim skoro uvijek se pojavi povelika plava varnica iz utičnice, dok se to ne dešava kada prvo uključim u struju, pa tek onda ''ubodem'' u laptop.

Zna li neko kako je ispravno?
Pozz

Prief Lirator
4.8.2011, 11:40
Niko ne zna, je li? :)

Dobro, ovo sa varnicom nije ništa posebno, to mi se ponekad dešava i sa drugim uređajima, npr. sa mobilnim telefonom, ali zanima me koji je ispravan redoslijed uključivanja adaptera (je li prvo u struju ili u laptop), odnosno kako vi to radite?

Bolton
4.8.2011, 12:42
Ja radim obrnuto: prvo uključujem adapter u struju pa onda u laptop i nisam imao nikakvih problema. Isto tako radim i sa mobilnim telefonom i ostalim uređajima. Po mom (laičkom) mišljenju uređaji pri uključivanju dožive mali stres kada se uključe u struju, kao što je slučaj i sa komponentama kada uključiš kompjuter, tako da mi je nekako i logičnije da ih prvo utaknem u utičnicu pa tek onda u uređaj. ;)

Prief Lirator
4.8.2011, 13:31
Ok, hvala. To je i meni logično, ali ASUS tvrdi obrnuto. Možda je to zavjera, samo da se prije pokvari... :mad: :D

talenat
9.8.2011, 15:41
da li je normalno da se tokom punjenja iz punjaca cuje jako tiho,,skoro neprimetno puckanje? :o

ivance95
9.8.2011, 16:43
Zujanje mozda, puckanje NE!:o, proveri mrezni kabl 220V koji ide do punjaca(kutije), mozda ima los kontakt.

talenat
9.8.2011, 18:46
moguce da je bilo do toga jer sam ga izvukao i opet ubo i prestalo je,jos pre nego sto sa video ovaj post.ne znam da li je bilo ranije jer sam bas cuo kada je bila potpuna tisina u sobi

bilja3003
17.9.2011, 2:26
Молим вас, шта да радим са батеријом за лаптоп која је тотално мртва?
Конкретно, у питању је Тoshiba satelit l300,стар две године. Чула сам да је нова неисплативо скупа. Па добро, не морам ни да имам батерију ако је тако, и тако је никад не користим, значи само да извадим ову мртву... Или шта да радим?
Хвала...

lobanja
17.9.2011, 10:29
da izvadi je i sve ce da fukcionise normalno

bilja3003
17.9.2011, 15:30
da izvadi je i sve ce da fukcionise normalno

Хвала ти. А како стоји ствар са новом? Да ли ми се исплати да је купим и колики јој је век трајања?

Flash91
17.9.2011, 17:16
Prosecna cena kvalitetne laptop baterije se krece od oko 10000 do 15000 dinara, a treba imati na umu da se cene solidnog novog laptopa (sa sve baterijom :) ) krecu od 35k pa nagore. Ostaje proceniti da li se to isplati, ili je bolja investicija odmah uzeti novi, brzi laptop.

bilja3003
17.9.2011, 17:49
prosecna cena kvalitetne laptop baterije se krece od oko 10000 do 15000 dinara, a treba imati na umu da se cene solidnog novog laptopa (sa sve baterijom :) ) krecu od 35k pa nagore. Ostaje proceniti da li se to isplati, ili je bolja investicija odmah uzeti novi, brzi laptop.
Мени се дефинитивно не исплати. Хвала ти на правој информацији...

Pimpdude
26.9.2011, 7:31
Da ne otvaram novu temu zbog moje dileme,nadam se da ce mi ovde neko pomoci :) Pre mesec dana sam Kupio nov Dell Inspiron N5110, prvih mesec dana mi je baterija trajala preko tri sata pa ponekad i do cetiri kad sam gledao film ili surfovao (kad igram igrice stoji mi na punjacu) .

Pre nedelju dana sam morao zbog neke moje greske da reinstaliram ceo windows,i od tad se smanjio zivotni vek baterija na jedva 2 sata.
Pokusao sam svakakva podesavanja,posto ima 2 graficke integrusu i odvojenu, i to bi trebalo da se automatski regulise (optimus) kad su pokrenute nezahtevne aplikacije kao internet,trebalo bi da bude na integrusi,jel postoji mogucnost da sad stalno radi samo ova odvojena? Na "nvidia control panel" sam podesio da se ukljucuje automatski,a neznam sta bi jos mogao tj. gde da to podesim.
I na "graphic propertis" to je verovatno za integrusu,pise da je aktivirana.

Unapred zahvalan na bilo kakvoj pomoci ili savetu...

mihastefan
2.11.2011, 19:39
Zanima me koji je najbolji nacin da sacuvam autinomiju baterije? Lap top mije u glavnom kod kuce i cuo sam da je dobro izvaditi bateriju dok je "plugginovan" jer to navodno cuva bateriju. Ima li tu istine ili ne?

Stefan programer
2.11.2011, 19:54
Istina je. Urai to.

MilovanB
2.11.2011, 20:03
Mozda je istina. Ali ja je za 4 godine nijednom nisam izvadio iz laptopa. Kapacitet baterije je oslabio nekih 15-20%, sto je sasvim tolerantno s obzirom koliko koristim laptop.

flamingos
2.11.2011, 20:38
Ako ce vecinom biti na punjacu,da pozlejn oej izvaditi bateriju i odloziti je na tamno i hladno mesto,mozes iu zamrzivac.

Packypfc
2.11.2011, 21:04
Najbolje je ne misliti o tome. Sacuvaces bateriju, a i zivce. Evo ja imam laptop vec godinu i po dana, u pocetku sam prelistao 1000 foruma i svako ima svoje misljenje i svoj predlog. Na kraju sam batalio i ne mislim na to, i evo da kucnem u drvo i dan danas ima isti kapacitet kao i prvog dana.

mihastefan
3.11.2011, 0:41
Ok, hvala na svima na misljenju.

Dimo
3.11.2011, 23:07
Mozda je istina. Ali ja je za 4 godine nijednom nisam izvadio iz laptopa. Kapacitet baterije je oslabio nekih 15-20%, sto je sasvim tolerantno s obzirom koliko koristim laptop.
Poenta nije u prostom uklanjanju baterije iz laptopa, već u tome da je poželjno bateriju izvaditi i pohraniti je na suvom i hladnom mjestu ukoliko će se laptop u potpunosti ili pretežno koristiti priključen na struju. Pregrijavanje je daleko najveći neprijatelj životnom vijeku prosječne baterije pa tako njeno uklanjanje u slučaju da će laptop biti konstantno uključen na izvor energije dodatno dobija na značaju.

Imao sam priliku da popravljam Asus laptopove koji su redovno korišćeni na strujnom napajanju sa baterijom u njima i (sudeći po navikama njihovih korisnika) nakon godinu dana intenzivnog korišćenja na taj način, kapacitet baterije opao je za više od 50%, što u kombinaciji sa tradicionalno lošom autonomijom Asusa dovodi do bijednog učinka po tom pitanju.

Nicin
8.1.2012, 12:56
Ja laptop koristim samo u kuci i uvek mi je prikljucen punjac. Pa me interesuje dali mogu ja da izvadim bateriju iz laptop i da radim sve normalno na njemu, dok je prikljucn na napajanje

Dimo
8.1.2012, 13:26
Možeš, to je čak i poželjno ukoliko laptop stalno držiš priključenim u struju, jer na taj način štitiš bateriju od zagrijavanja i smanjenja radnog vijeka.

Međutim, uklanjanjem baterije rizikuješ gubitak materijala na kojem radiš u slučaju nestanka struje.

miša topola
14.1.2012, 16:00
Da li je 2h30min za korišćenje mesindžerA i browserA normalno za laptop iz profila (pitam za laptop sa nVidia grafičkom kartom)?

player1
14.1.2012, 16:03
Moguce... pod pretpostavkom da taj model ne koristi Optius tehnologiju.

Shonkas
10.2.2012, 16:03
mi recite za bateriju....jel ima pravilo kako se puni prvi put! Ona ima nesto u sebi energije i to upravo trosim...a posle ...koliko treba puniti...ili nema pravila??

Ivcha90
11.2.2012, 14:09
Treba mi savet, otisla mi je baterija na laptopu, planiram da uzmem novu ali posto laptop ne nosim uvek mi stoji na kuleru i ukljucen u struju, kako da produzim vek baterije koju budem uzeo, da li da je koristim ili da laptop drzim na staroj pa kad mi zatreba onda da stavim novu?

Иди бегај
11.2.2012, 14:25
Литијумске батерије се НЕ формирају. Довољно је да је једном испарзниш до краја (да се искључи рачунар) и да је напуниш до краја (да се калибрише електроника у батеријском паковању). Мада ни то није баш потребно. Литијумске батерије не подносе пражњења до краја и пуњења до краја, то их оптерећује и смањује им капацитет (радни век). Батерије треба да пуниш чим је то могуће. Користиш лаптоп, па кад завршиш, стави га да се пуни. По могућству, пуни је када је лаптоп угашен, јер се тада пуни мањом струјом. Тако ће батерија дуже трајати.
Ја лаптоп 99% времена држим на адаптеру. Батерија ми стоји у њему, не вадим је. Батерија се тада понаша као "бафер". Адаптер пуни батерију а истовремано се лаптоп напаја из ње, али пошто адаптер испоручује довољну сангу батерија је увек пуна. По мени, вађење батерије представља беспотребно .ебавање...
Али, ако га ретко користиш на батерији, можеш да држиш на старој, а нову да убациш по потреби. Али, ако се батерија не користи, не треба је држати скроз напуњену, већ на неких 40-50%, јер је онда самопражњење батерије мање.

Iceman_37
13.3.2012, 21:37
Ima li neke istine u ovome? Konkretno za moj ACER na njihovom FAQ-u

It is not necessary to remove the battery when using AC power since the computer provides a "trickle charge" to the battery while on AC power. If, however, you plan to not use your computer at all for several days, it is not a bad idea to remove the battery. Just keep the battery in a cool and dry area. A “trickle charge” means charging a battery at a similar rate as its self-discharging rate, thus maintaining a full capacity battery. Most rechargeable batteries have a low rate of self-discharge, meaning they gradually lose their charge even if they are not used in a device.

http://en.wikipedia.org/wiki/Trickle_charging

Ako je ovo tacno bilo bi ekstra jer onda nema opasnosti od drzanja baterije dok je na adapteru lap...

nicck
7.4.2012, 19:27
Hocu da promenim bateriju na laptopu. Na originalnoj pise DC 14,4V, 4300 mAH. Ponudjene zamenske imaju 14,4 V, ali 4400mAh. Mogu li staviti ovu bateriju ? Hvala

nightflier
20.4.2012, 15:37
Otišla mi je baterija na laptopu iz profila i sada bih da kupim novu. Preporučili su mi jednu firmu u Belvilu i imaju bateriju za moj model (valjda), po ceni od 8500 RSD. Međutim, ne daju nikakvu garanciju. Pošto baš i nije reč o malim parama, hteo bih da pitam - da li je neko kupovao nove baterije i kako to inače funkcioniše? Isplati li se uopšte?

Neky
20.4.2012, 17:48
Hocu da promenim bateriju na laptopu. Na originalnoj pise DC 14,4V, 4300 mAH. Ponudjene zamenske imaju 14,4 V, ali 4400mAh. Mogu li staviti ovu bateriju ? Hvala

Slobodno, samo će malo duže trajati (ima više miliamper časova).

VojaM
20.4.2012, 21:30
Neznatno duže. Razlika je ipak mala.

Futuristic
22.4.2012, 17:43
Ima li neke istine u ovome? Konkretno za moj ACER na njihovom FAQ-u

http://en.wikipedia.org/wiki/Trickle_charging

Ako je ovo tacno bilo bi ekstra jer onda nema opasnosti od drzanja baterije dok je na adapteru lap...

Hm ne znam ja sam cuo da ce baterija duze trajati ako ima manje ciklusa punjenja i praznjenja,tj. bolje je da je napunis npr. do kraja, a onda kada se bas istrosi (normalno nemoj ici do 0%) pristupi punjenju; nego da je punis svaki cas, pa ma koliko kratko trajalo. Ovo je moje misljenje, molio bih za obrazlozenje od nekoga ko pouzdano zna:D

orange47
22.4.2012, 19:17
mislim da tu nije problem punjenje, vec sto je baterija u laptopu izlozena toploti koja skarcuje radni vek.

škot
26.5.2012, 15:44
Imam Lenovo G770 i issue je sljedeći: Napunjenost baterije nikad ne prelazi 33%, pražnjenje radi bez problema :D
Nakon što dostigne tih 33%, power button i indikator baterije simultano blinkaju. Da li postoji neka opcija u settingsima da napunim bateriju 100%, ili je nešto ozbiljnije?

rellik
26.5.2012, 18:30
Pa ima energy managment na cd-u, ne znam dal si ga instaliraom podseca me na ovaj best battery health mode, ali nesto mi to malo puni ...

škot
26.5.2012, 18:41
Probao sam i u energy managementu, ništa se ne mijenja.

Thaedass
26.5.2012, 22:33
Ili je potrebno kalibrisati bateriju ili je problem u punjacu mada sudeci da je laptop nov pre ce biti ovo prvo

škot
27.5.2012, 14:13
Koliko znam, kalibracija prvo zahtijeva potpuno punjenje baterije, koje kod mene nije moguće. Dakle, još nisam našao rješenje.

rellik
27.5.2012, 14:40
Pa jel imas garanciju jos uvek ? To ti je resenje :dedica:

Thaedass
27.5.2012, 17:03
Dakle nemas mogucnosti da kalibrises bateriju van lapa.. Jesi li probao da izvadis bateriju na desetak minuta iz lapa pa da nastavis sa punjenjem? Nisi nista cackao oko podesavanja baterije tj tek sam od sebe je prestao da je puni do punog kapaciteta?

škot
28.5.2012, 11:41
Evo šta je bilo: nazvao firmu gdje sam kupio laptop, objasnili mi da je u cijelu pošiljku (200 laptopa) pri pakovanju ubačen pogrešan model baterije. Otišao, dobio originalnu bateriju i izvinjenje (na licu mjesta ljudi provjerili sve, power management radi kako treba). Dakle, hvala svima, ali ljudski faktor je zakazao pri pakovanju.

rellik
28.5.2012, 11:56
Hm, koja je posiljka u pitanju ? Jel ima neki serijski broj ili nesto ? :eek:

zilecuber
11.7.2012, 13:17
Juce sam kupio laptop, a danas dobijam poruku kad otvorim ikonicu baterije: "plugged in, not charging"

zna li neko kako da poprvaim to?

VojaM
11.7.2012, 15:57
Možda i ne treba da se popravlja, možda je puna?

rellik
11.7.2012, 16:42
Ili ti je energy managment podesen na Best battery health, pa onda puni do ~50% i praznim zato sto tako stedi bateriju i produzuje joj zivot.

zilecuber
13.7.2012, 14:49
Ma nije puna, nisam retardiran, stane na 97% i na neke ostale procente stane i nece da se puni, moze li neko da pomogne?

rellik
13.7.2012, 15:59
A koji je lap top u pitanju ?

flamingos
13.7.2012, 16:34
Pa nikada nece imati 100% cak ni na telefonu ne bude 100%. Pluged in,not charged pise kad je ukljucen punjac,pa onda se baterija ne koristi. Ako ces najvise vremena da ga koristis na punjacu onda isprazni bateriju na 40% i odlozi je na tamno i suvo mesto,do trenutka kad planirasp onvoo da je koristis,pa je onda ispraznis do kraja i napunis i tako na polovinu ostavis kada je odlazes.

Marko 0401
10.8.2012, 13:57
Koliko obično traje garancija na bateriju, garancija na laptop je 2god, da li i za bateriju važi isto?
U pitanju je ASUS iz profila, kupljen u Oktobru 2010-te, otišla mu je baterija izgleda.

Kada je na beteriji, laptop se samo ugasi, dok je baterija na oko 50%.
To traje već mjesec dana, mislio sam da mi sistem nešto brljavi, ali mi je juče izbacio upozorenje da "razmislim o zamjeni baterije,
jer može doći do iznenadnog gašenja laptopa"
I to se svaki put desi.

Laptop inače koristim u kući na adapteru stalno, poneki put ga skinem sa punjača, ali je 90% vremena na punjaču.
Laptopom sam zadovoljan, ali mu je baterija boljka očigledno.

Levčanin
11.8.2012, 17:01
kako da proverim bateriju, imam polovan lap top star 3 god, baterija koja je dosla uz njega ne drzi i kad stavim da se puni u lap top stoji na 0 posto i pise da se puni ali stoji ikonica na 0 posto ne puni se :confused:
Lap top mi lepo radi na punjacu, jel baterija riknula ili punjac nece da je puni???

flamingos
11.8.2012, 17:24
baterija je muerto. Nista cudno za polovan laptop pritom i dosta star.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Prief Lirator
12.10.2012, 23:09
Da li se treba baterija izvaditi kada se laptop koristi na punjacu? Laptop je 17,3", tako da je konstantno na uticnici.

Dosad nisam vadio bateriju jer u mom naselju cesto nestaje struje. Laptop ASUS K72 i nimalo se ne pregrijava, ima odlicno hladjenje, baterija je hladna na dodir i nista zahtjevno se ne obavlja na njemu. Ovo pisem pod uslovom da toplota lode utice na bateriju.

Dakle, da li da je vadim ili ne? :confused: :)

doctor
13.10.2012, 1:30
Lično smatram da nema potrebe, pogotovu ako ti stalno nestaje struja...

flamingos
13.10.2012, 1:56
Bilo bi vrlo pametno da vidis imas li opciju za pretanak dovoda struje kad je baterija puna,ako me razumes.

Prief Lirator
13.10.2012, 2:06
@doctor: Hvala

@flamingos: Razumijem na sta mislis, ali kako da to provjerim? Na sajtu proizvodjaca vjerovatno, sli kako se zove (na eng.) ta opcija? Zar ne bi svi moderni laptopi trebali imati taj sistem: kada je baterija puna, da koriste energiju direktno iz punjaca? :beer:

flamingos
13.10.2012, 11:01
Taj sistem se aktivira menadzmentom,npr kod lenovoa se aktivira u easy managemnt softveru,pa pogledaj da nema i kod tebe takav neki softver.

Prief Lirator
13.10.2012, 11:13
Koliko se sjecam, ni na jednom od mnogobrojnih bloatware-ova koji se dobije uz laptop nema takve opcije. Onda moze biti da je to automatski ukljuceno, jer evo za godinu i po baterija stoji u njemu i nisam primijetio da je imalo oslabila.

Mali Princ 81
29.10.2012, 19:33
Pročitao sam pažljivo svih 9 strana i mišljenja oko vađenja baterije prilikom korišćenja strujnog napajanja su očigledno podeljena. Očigledno nema definitivno ispravnog i tačnog stava tj. može i ovako i onako, nije to ništa strašno. Ljudi drže bateriju 5 god. non stop u laptopu, a priključuju se na struju pa baterija živa i zdrava.
Prilikom uključivanja lap topa prvo ubodem kabl u utičnicu pa tek onda u lap top kako bih izbegao da mi sevne ona varnica, ne znam zašto se ona pojavljuje.

Na kakvom postolju držite lap? Kad god mi je na ravnoj površini brzo se zagreje jer mu prekrijem one otvore koji izbacuju toplotu, a nalaze se na dnu lap topa? Držim ga na nekoj knjizi koja tačno pokriva onaj deo bez otvora.. ma mislim ...

flamingos
29.10.2012, 19:40
Na izdignutom postolju,nesto kao recimo cm notepal infinite i slicno,Mozes i sam da ga napravis uz malo materijala i vestine.

Prief Lirator
30.10.2012, 0:38
@Mali Princ: hvala, izgleda da je tako. Ja svoj drzim na stolu, ali je prilicno hladan, redovno kontrolisem temperaturu. Asus K73, Core i5, hladan je iako je jak. :)

todos
30.10.2012, 7:53
Sta sam ja radio sa lenovo s 10 i njenom baterijom moze da bude posao za jednog dobrog psihijatra. Da bas tako. Nema broja koliko sam puta nasilno prekinuo rad. Vadio i vracao bateriju dok je netbook ukljucen u struju. Jedno vreme oko 4 meseca nisam imao punjac jer je bio neispravan. I sve dok nisam nabavio drugi bateriju nisam vadio iz svog lezista. I dalje drzi oko 4 sata rada.

Mali Princ 81
30.10.2012, 13:14
To je ono ... što si gori prema njoj to te ona bolje služi, nema pravila...
Kad je paziš, čuvaš, opteretiš se preterano oko brige za nju, ona izda.

Mali Princ 81
2.11.2012, 15:48
Jedan deo ljudi kaže:
-Ne držite bateriju u laptopu ako ga pretezno koristite na punjacu ,time se ona stalno puni/prazni,greje i skracuje joj se vek trajanja veoma brzo.

Drugi, pak misli :
- Mnogi proizvođači laptopova ne savetuju vađenje Li-ION baterije iz laptopa zbog gomilanja prašine i eventualnih kvarova na kontaktima kod je baterija van lap-a.

Moje mišljenje je - kad je baterija u laptopu, ne greje se, jer je struja preskače tj. zaobilazi, te ne vidim kako može da se greje i skraćuje vek trajanja.

Aj sad ...

Prief Lirator
2.11.2012, 17:00
Ako je tacno da je struja zaobilazi, onda ok.

A mislim da grijanje od strane laptopa, prenosenje toplote, moze takodje da utice.

Picard
2.11.2012, 19:35
Svi proizvođači bi trebalo da imaju softver kojim se napunjenost baterije drži na ~40-50% kada je laptop na punjaču.

Mali Princ 81
2.11.2012, 20:30
Hoćeš da kažeš, da je ispravnije da ga napuni do 40-50% i onda se zaustavi pošto je laptop uključen u struju ?
To ispade da ne valja za bateriju da je na 100 %, dok se radi na laptopu, a on uključen u struju ?

Picard
2.11.2012, 20:40
Da, to je najbolje za što duži radni vek.

Prief Lirator
2.11.2012, 21:01
Svi proizvođači bi trebalo da imaju softver kojim se napunjenost baterije drži na ~40-50% kada je laptop na punjaču.Onda bi taj softver trebao da prepozna kada duze ne koristis bateriju pa da je istrosi na 40-50%... jer kada ukljucis praznu bateriju, napunice je do 100%, pa onda treba da skonta da je ne koristis, pa da istrosi pola. Cudno. :D

flamingos
4.11.2012, 5:08
Lenovo easy managemnt upravo to i radi gasi dovod struje kad je na ounjacu i batery bude 100%

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Prief Lirator
5.11.2012, 11:50
Moj Asus prekida dovod struje kada se napuni na 100% i onda za koji dan padne na 97-96%, sto implicira da je definitivno struja 'odvojena'.

Za ovo da laptop spusta bateriju na 40-50%, prvi put cujem.

mandos
28.11.2012, 14:39
O cemu se radi. Naime, baterija mi je do pre neki dan radila normalno, drzala je oko sat i po, a onda je racunar poceo da se gasi iznenada na nekih 30ak procenata baterije (bez ikakvog upozorenja). Probao sam da reinstaliram Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery ali mi je posle toga indikator baterije poceo da trepce sa nekim crvenim krsticem i pise mi obavestenje "Consider replacing your battery". Je li crkla baterija (mada sumnjam jer je do sada bila dobra) ili je neki softverski problem? Sta da radim? Inace masina je Acer Aspire 5553g star oko godinu dana.

Beagle
28.11.2012, 17:44
Svaka baterija u sebi ima elektroniku koja se stara za punjenje i merenje radnih parametara. Izmedju ostalog, meri se i broj ciklusa punjenja i praznjenja baterije, pa je verovatno taj brojac dosao do svog limita.

Ono sto mozes jeste da se raspitas u nekom specijalizovanom servisu da li moze ta elektronika da se resetuje ili ne.

todos
28.11.2012, 20:19
Potraži ti malo po ruskim sajtovima možda naletiš na program koji može eventualno da otključa elektroniku u bateriji. Tako isto može da se nađu programi koji mogu da produže vek štampačima koji su isto elektronski limitirani na određen broj štampanih stranica.

orange47
22.12.2012, 16:26
cuo sam da NiCd baterije sadrze kadmijum koji je veoma opasan. jel zna neko gde se mogu raciklirati, odnosno propisno baciti?

Mali Princ 81
22.12.2012, 16:34
Pošto mi nemamo jelte posebna mesta za skladištenje električ elektronskog otpada ( f..king banana state ), sve je bolje od bacanja u redovan kontejner, jer to kasnije na deponiji dolazi u dodir sa zemljom ....
Moj ti je savet da je odneseš u servis laptopova ili neku radnju koja radi sa svim tipovima baterija. Oni će bolje znati gde sa tim, nego mi obični korisnici.

Prief Lirator
22.12.2012, 16:45
cuo sam da NiCd baterije sadrze kadmijumNi-nikl,
Cd-kadmijum. ;)

Dimo
22.12.2012, 21:44
Sjećam se da sam ranije u SK - u gledao reklame za firmu Božić i sinovi koja se bavila upravo skladištenjem i reciklažom elektronskog otpada. Da li još uvijek ima nešto od toga, ne znam.

Beagle
22.12.2012, 22:32
cuo sam da NiCd baterije sadrze kadmijum koji je veoma opasan. jel zna neko gde se mogu raciklirati, odnosno propisno baciti?

Lilly radnje i Maxi samousluge (a mozda i jos neke, ne znam) imaju posebne kante u obliku baterije u koje mozes da ubacis iskoriscene baterije. Sta posle rade sa njima, ne znam, ali verujem da idu u reciklazu.

deluxe
9.1.2013, 20:56
da li neko zna gde ima da se kupi baterija za acer aspire v3 (771g - 17.3 inca)?

flamingos
12.1.2013, 12:53
U svakoj radnji koaj je malo vise opremljenija,sa garancijama pojeidnich proizvodjaca i slino,nude se i baterije.

deluxe
13.1.2013, 0:17
Mozes li biti malo precizniji. Koja radnja konkretno? Ja sam trazio i nisam nasao ili nisam trazio na pravom mestu.

DJ_MY_SOUL
3.2.2013, 18:50
Izgleda da mi je baterija skroz crkla a lap top je star jedva godinu dana i 2 meseca. Iskljucio sam ga sa punjaca normalno bio je skroz pun. Nikada do sada nisam imao probleme baterija je drzala sat i po do dva u zavisnosti sta radim na njemu. Danas skinuo ga sa punjaca bio je u onom sleeping modu od windows 7 pokrenuo avi film od sat vremena sve normalno spustio je bateriju sa 100% na nekih 90% i resim ajd da pokazem kako far cry 3 radi... pokrenem ga (jos uvek van punjaca i sve) kad odjednom lap top se ugasi dok je ucitavao. Pokusao sam power dugme ne reaguje pokusao sam i da drzim i sve nista. Izvadim bateriju iz njega po prvi put u zivotu vratim je nazad kad nece. Izvadim je stavim lap top direktno na punjac bez baterije normalno se upalio. I evo sada sam vratio bateriju i stavio na punjac ladno je baterija sa 90% na skroz praznu pala u 3 sekunde. I sada se puni i stoji ona ikona dole Consider replacing your battery. Sve govori da je crkla baterija sta vi mislite ? Malo mi je cudno posto je star jedva godinu dana, znam da baterije obicno krenu da crkavaju i to lagano posle godinu dana pa dok skroz ne crknu. U pitanju je Asus N55S.

Mali Princ 81
4.2.2013, 15:41
Čudno da je tako brzo crkla, obično prođu 3 god. i tek onda krene njen kapacitet da slabi ( koristio je ti ili ne ). Verovatno su ti uvalili bajatu bateriju, koja je tek sad pokazala svoje pravo lice.
Jesi li kontaktirao dilera/ servis pošto je ASUS još u garanciji ?

senadx
30.6.2013, 0:01
imam samsung notebook series 3 neki dan nov kupio i odmah sam na njeg instalirao win 7 tako da nisam punio bateriju međutim sad baterija nikako ne radi da li se ovo može popraviti ili je baterija postala beskorisna

flamingos
30.6.2013, 2:52
imam samsung notebook series 3 neki dan nov kupio i odmah sam na njeg instalirao win 7 tako da nisam punio bateriju međutim sad baterija nikako ne radi da li se ovo može popraviti ili je baterija postala beskorisna

Kako bre nisi punio bateriju pa nasta si koristio laptop samo na ac adapter a bateriju si drzao van?

Послато са GT-I9082 користећи Тапаток 2

cages
30.6.2013, 10:50
kako bre nisi punio bateriju pa nasta si koristio laptop samo na ac adapter a bateriju si drzao van?

Послато са gt-i9082 користећи Тапаток 2

Зашто да не,ја тако користим лаптоп стално,убацим батерију само кад га носим напоље.
@Сенад:онда ти је батерија неисправна највероватније,пробај да је исконтролишеш ако имаш апарат.

senadx
30.6.2013, 18:54
Kako bre nisi punio bateriju pa nasta si koristio laptop samo na ac adapter a bateriju si drzao van?

Послато са GT-I9082 користећи Тапаток 2

A nova baterija znas isto kao i ono za mobitel ko nesta je moras puniti nekoliko h sad pise 57 dostupno ba a ne puni je
http://img17.imageshack.us/img17/6561/f6m3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/f6m3.jpg/)

senadx
30.6.2013, 19:27
sad da li se nekim postupcima može oživjeti baterija

cages
30.6.2013, 20:05
Може ако је шибнеш вишим напоном на кратко али нисам сигуран дал је то добро због електронике у њој. Мој ти је савет да то рекламираш где си купио јер очито нешто није у реду са њом.

*1LaStDaNcE*
12.9.2013, 19:15
Da ne otvaram novu temu, recimo da ovo moje ima veze i sa baterijom :)
Laptop je kupljen u Americi, pa tako moram da dodam nastavak na strujni kabl kako bi mogao da se uključi u naše utičnice. E sad, ja ne želim više da koristim taj nastavak pa bih da zamenim strujni kabl. Možda je glupo pitanje, ali ne bih da se zezam :)
- na strujnom kablu (američkom) piše 7A 125V;
- na ac/dc adapteru piše INPUT 100-240V ~ 1,5A 50-60Hz
- na strujnom kablu koji bih da ubacim umesto američkog piše 2,5A 250V

Da li ću spržiti nešto ako zamenim? :)

Unapred zahvaljujem na odgovoru

Iceman_37
1.11.2013, 9:55
Sta mislite o unverzalnim baterijama ?

Sorab015
11.12.2013, 15:15
Skoro ssam kupio Toshiba Satellite Pro. Koristim je kao zamenu za desk top. Znaci stalno je ukljucena i nemam potrebu da je nosim okolo. Sta da radim sa baterijom? Da je skinem i odlozim? Kakav je postupak u tom slucaju - koliko treba da je napunjena i kako da je cuvam? Ili treba da bude na racunaru?

shkobo
13.12.2013, 20:37
Moze li mala pomoc? Naime baterija se ispraznila. Otisla ispod 10% i ugasio se. Sad je na punjacu, i ne mogu da ga upalim. Koliko je vremena potrebno da pokrene sistem?

Prief Lirator
13.12.2013, 20:39
Čekaj malo da se dopuni, par minuta ili desetina minuta bi trebalo da je dovoljno, ali kod mene se može odmah uključiti jer koristi struju iz utičnice, ne znam zašto i kod tebe ne može odmah.

shkobo
13.12.2013, 20:45
Bojim se da stoji vec pola sata i nece, a cuje se da radi od nazad i kad stisnem space isto se cuje, samo je ekran taman. Nov je, inace nema 2 meseca. Brine me :confused:

shkobo
13.12.2013, 20:57
Uspelo, hvala i izvinite na mojoj nestrpljivosti.:alealeee:

Srki
14.12.2013, 11:47
Skoro ssam kupio Toshiba Satellite Pro. Koristim je kao zamenu za desk top. Znaci stalno je ukljucena i nemam potrebu da je nosim okolo. Sta da radim sa baterijom? Da je skinem i odlozim? Kakav je postupak u tom slucaju - koliko treba da je napunjena i kako da je cuvam? Ili treba da bude na racunaru?

Nema potrebe da je drzis non stop na laptopu , mozes da je skines slobodno .
Napuni je do kraja i odlozi , mozes recimo posle nedelju dana da je stavis i da koristis samo na njoj dok se ne isprazni ( znaci bez srtujnog kabla ) , zatim je napuni i ponovi postupak posle 7-10 dana . Cisto da bi je odrzavao stabilnom i punjivom ako ti nekad ipak zatreba - odlazak kod prijatelja , neki put i sl.

ZoNi
14.12.2013, 23:51
Ja na svom laptopu već skoro 2 godine držim bateriju u samom laptopu, u suštini kao neki UPS ;)

Picard
14.12.2013, 23:59
Takođe, s tim što sam u softveru koji je došao uz laptop (Lenovo) ograničio punjenje na ~40-50% što bi trebalo da bude najbolje za bateriju. Vidi da li postoji takav program za Toshibu.
Baš sam danas imao slučaj vrlo nestabilnog napona u trajanju od ~1 min, da baterija nije bila u lapu ko zna kako bi se završilo.:paranoia:

Srki
15.12.2013, 11:21
Takođe, s tim što sam u softveru koji je došao uz laptop (Lenovo) ograničio punjenje na ~40-50% što bi trebalo da bude najbolje za bateriju. Vidi da li postoji takav program za Toshibu.
Baš sam danas imao slučaj vrlo nestabilnog napona u trajanju od ~1 min, da baterija nije bila u lapu ko zna kako bi se završilo.:paranoia:

Ne bi bilo nista jer ti baterija nije ispravljac napona sa zastitom vec pravi ''ispravljac'' koji ti je ukljucen za napajanje u struju ( ako on crkne i propusti struju veruj mi nece te ta baterija spasiti ) , totalno je pogresno opste narodno misljenje da ti baterija pruza neku zastitu .
Sto se tice tih programa za odredjivanje punjenja , oni samo mogu da upropaste bateriju , baterija bi trebala sama da prima punjenje do odredjene granice svoje punjivosti a zatim da prestane , naravno ovo je u teoriji ali u praksi je drugacije zbog raznih okolnosti . Najveci problem je zapravo toplota laptopa i ona je ta koja unistava bateriju i njena svojstva.
Litijum-jon celije ne trpe konstantno prepunjavanje kao ni ne-dopunjavanje ( vremenom se celije suzavaju i smanjuje se kapacitet ) , stvara se isti efekat to jest vremenom se gubi procenat punjivosti .
Na jednom laptopu koji mi je na poslu sam drzao bateriju konstantno i ta baterija vise nije nizasta a kupljen je prosle godine jedva sad moze da drzi 20-ak minuta . Kod kuce imam laptop oko 2 godine i sa ovom principom koji sam opisao u postu iznad baterija je kao nova i drzi skoro 2h konstantnog rada na njoj .

DeCoy
15.12.2013, 11:55
Pa dobro nije ni mislio da će baterija da sačuva laptop od crkavanja usled prevelikog napona, nego samo da laptop nastavi sa radom u slučaju kratkog pada napona.

ZoNi
16.12.2013, 21:22
Na jednom laptopu koji mi je na poslu sam drzao bateriju konstantno i ta baterija vise nije nizasta a kupljen je prosle godine jedva sad moze da drzi 20-ak minuta . Kod kuce imam laptop oko 2 godine i sa ovom principom koji sam opisao u postu iznad baterija je kao nova i drzi skoro 2h konstantnog rada na njoj .
Na mom laptopu (star 2 godine) baterija nije nikada vađena, nije ništa podešavano oko nje i slično. Danas (uz malo napora ;) ) može da izgura ceo kraći film.

doctor
16.12.2013, 23:07
Ja iz mog laptopa ne vadim bateriju već godinu i po. I radi sasvim normalno.
Baterija ionako gubi kapacitet vremenom i to ne zavisi previše od načina upotrebe već najviše od kvaliteta same baterije. Pored toga i naravno koliko je ciklusa potrošeno ali, opet, posle 2 godine za očekivati je da krene da otkazuje. Moja bivša je oko 3 godine koristila laptop kako je stigla bez vađenja baterije i razmišljanja o tome i baterija je bila takoreći kao nova cele tri godine. I onda joj je kapacitet drastično opao i u roku od maks 2 meseca je došla do maksimalnih 20 minuta aktivne upotrebe. Dakle - vadili vi bateriju ili ne nećete uticati mnogo na njen životni vek. Ostavite je u laptopu kao UPS.

Prief Lirator
16.12.2013, 23:58
Ni ja ne vadim dvije godine i nemam problema. Isključivo zato što u mom kraju jako često nestaje struje, pa ima ulogu UPS-a.

lobanja
17.12.2013, 10:08
ja imam T60 iz 2006,baterija je panasonic,kapacitet je idalje preko 3 sata

Vasilije004
21.1.2014, 20:55
Moja je baterija LI-ion ali vijek joj se veoma smanjio (moze da izdrzi 25 minuta u to je to) ali zanima me moze li se produzit vijek baterije ikako?

mare037
21.1.2014, 21:03
Moja je baterija LI-ion ali vijek joj se veoma smanjio (moze da izdrzi 25 minuta u to je to) ali zanima me moze li se produzit vijek baterije ikako?

Konkretno toj bateriji ne može jer je verovatno dostigla određeni broj ciklusa punjenja i pražnjenja, pa samim tim i toliko oslabila. Kada kupiš novu bateriju, na prethodnim stranicama ćeš naći savete kako da joj produžiš radni vek trajanja.