PDA

Prikaži potpunu verziju : OLPC projekat


Covenant
13.6.2007, 1:21
Nesto sam razmisljao....
Zar ne bi mogao neko iz naseg zooloskog vrta od zemlje :n-cc2: da se ukljuci u ovaj projekat i da deci u skolama obezbedi odredjen broj ovih interesantnih laptopova

http://www.laptopfoundation.org/

http://en.wikipedia.org/wiki/Olpc

Ali ne i ne-vise je bitno izgleda nasim zvanicnicima da polizu d(u)pe ovima iz MS i da kao milostinju u vidu mrvica od posle dorucka dobiju odredjen broj Windows Vista licenci za dzabe:p
Uzas...

PDarko
13.6.2007, 2:38
A šta drugo očekivati? Vidiš da ne mogu da se dogovore ko će u koju fotelju da sedi.
Kad bi nekog od njih pitao "da li hoćete da učestvujete u olpc programu", odgovorili bi "šta ja dobijam od toga".

urke
13.6.2007, 8:40
@Covenant: Moraš i ti, a i svi drugi, da shvatiš kako u ovoj državi stvari funkcionišu. Od besplatnih stvari tom nekom ko bi se uključio u projekat NEMA PROCENTA, tako da mu to nije interesna sfera. Ti koji se „uključuju” u razne priče na državnom nivou nisu tu zato što vole državu i narod, nego zato što će na taj način lako da napune džepove.

btw, ovo (za)udara u/na politiku, pa bi bilo bolje da skrenemo temu na svrhu projekta nego da pričamo zašto to kod nas „ne radi”.

GoranSTX
13.6.2007, 8:43
Moje misljenje je da tu na scenu treba da stupe NVO i organizacije koje se bave sirenjem informaticke pismenosti... One su te koje treba da kazu: "Alo, Vlada!? Evo ljudi napravili Lap-Top za decu koji kosta malo preko 100$, sto ne uzmete i ne opremite skole u kojima na jedan racunar dodje dva odeljenja?"

Pa malo kampanja, pa malo pritisak, pa malo SK pise o tome, pa malo novinari intervjuisu likove iz odgovarajucih struktura vlasti...

Bojim se da kakva je situacija u skolama, bilo bi mi cak i drago da deca imaju kompve, pa makar radili i na winu, samo da imaju da se opismene...

Covenant
13.6.2007, 12:14
Moram priznati da mi se onaj OLPC laptop bas svidja:D
Super je uradjen stvarno,a kosta oko 100$ to je negde oko 80e
Bas bi voleo da ga probam i da vidim kako izgleda onaj odlicni GUI sto se zove Sugar
Stvarno je mala cena,a nekom ce znaciti puno
Inace,zemlja za respekt,bar kada su pitanju nove ideje u IT sferi(a bogami i drugde)je Brazil
To je zemlja koja podrzava linux punom parom(ustvari *nix uopste),pocev od institucija i skola,pa da kucnih korisnika
Pametna politika za buducnost-stvaranje nezvisnog IT sistema koji ce zavisti od domaceg kadra a ne od neke strane kompanije
Treba samo da vidite sajt od Kurumin Linux-a koga inace radi i odrzava samo jedan covek
U pitanju je mozda najbolja linux desktop distribucija koja ja vrlo popularna u Brazilu i koja je nazalost(ili srecu Brazilaca:D)od A do Z na portuglaskom jeziku
A tek zvanicni sajt-odlicno sredjena dokumentacija i forum na kome su vec gotova resenja za potencijalne probleme :n_klanja:
Prosto za ne poverovati da sve to radi jedan covek...

nikolam
18.6.2007, 2:25
Olpc je zanimljiva stvar.. Za decu od 4-10 godina. :p

E sad, za nabavku se moraju prijaviti isključivo vlade država
koje će iste stvari da kupuju. (I zaposle ljude za obuku i održavanje)

Ali kako neko reče, radije će da nabave dva računara
sa dve licence za Vindovs i Ofis (i strpaju ih u računovodstvo
ili u neku zaključanu učionicu), nego 15 računara za ceo razred.. :rolleyes:

Pomenimo samo lokalizaciju OLPC softvera na srpski.
Ko će to da uradi? NVO? Nešto mi se čini da bez Debelog
ugovora ili vezom sa državom, niko u bilo kojoj zemlji neće da mrdne
prstom za tako nešto. :(

Meni je bliže pameti da se iskoriste računari koje već imamo po školama
kao terminale u mreži za par jakih računara i dati deci snagu u ruke :dzavo:
(i pristup internetu) :icon_stud

http://www.k12ltsp.org/
Može i Linuks, može i Vindovs.

Ja bih posmatrao OLPC kao nešto što svaki roditelj treba da kupi svom detetu
umesto sveske za predškolsko i osnovnu. (A država da distribuira)
Ali ne može se dozvoliti da neko ima svesku a neko nema,
i sveska mora da bude na srpskom.