PDA

Prikaži potpunu verziju : Sta Cemo Mi Nesretnici S Ati Karticama?


JoCk3
3.1.2006, 23:52
Koliko vas ima ati radeon karticu ne moze da nadje adekvatne drajvere za svoju mezimicu koji ce dobro raditi u Linuxu? Verujem mnogo nas(vas) na ati sajtu ima nekakve gluposti... Ako neko nadje nesto adekvatno neka prijavi!:eek:

AxeZ
4.1.2006, 0:35
Ne znam sta nije jasno ovde?

https://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=1176

Covenant
5.1.2006, 1:14
Da,ali ti drajveri su(relativno)ocajni-a teze nekih 30MB!
No ljudi iz ATI-ja se trude,to im treba priznati,i verovatno ce to biti dobri drajvera u buducnosti....
Mnogi ljudi su digli ruke od ovih drajvera,a neki su imali i dosta problema-recimo ja licno nisam imao nikakvih,a instalirao sam ih u SuSE 9.3
Moj ti je savet da batalis te drajvere,i namestis DRI u okviru Xorg servera jer radi sasvim korektno-mada nije najsrecnije resenje ako hoces preko Cedege da teras zahtevne igre....
ATI drajveri su dosta brzi od tih Xorg-ovih drajvera to stoji,pa vredi razmisliti o instalaciji....

voodoo_
5.1.2006, 1:21
Ajde ajde, bez panike, kad sam ja pre par godina mog'o da instaliram FireGL drajvere na matorom Debianu Woodiju i da rade OpenGL igre, ne verujem da je danas gora situacija...

Covenant
5.1.2006, 1:27
Kako god bilo,oficijelni drajveri postoje kakvi-takvi,pa ko voli nek izvoli:)
Situacija i nije tako losa:)

AxeZ
5.1.2006, 16:33
Ili menjaj karticu za neku ekvivalentnu nVidiu.

gui-guru
5.1.2006, 21:00
drajveri postoje, i nisu losi... mada i dalje ne mogu se porediti sa nVidijinim,...
mene najvise nervira to sto sa atijevim drajverima nije moguce poterati x.org-ov
compozit extenziju, pa nishta od transparencija i senki u mom KDE-u,.. ali kazu ljudi da ce sa x.orgom sedmicom sve to glatko teci ... jedva cekam :(

bvitnik
12.1.2006, 12:07
FireGL radi OK samo kad rodiš mečku dok ga nateraš da radi. Uspeo sam da uspešno poteran mnoge OpenGL igre ali su mi trebala dva rezervna paketa živaca. Prvo kernel modul iz nekog razloga nije hteo da se podigne pri startup-u. Ručno nije hteo da se podigne ako je bio upanjen X-Windows (x.org). Fino sam podigao sistem bez X-Windows-a (init 3), podigao modul ručno i onda podigao X-Windows. Gle čuda proradio je i što je jako čudno sad se i sam automatski dizao pri svakom podizanju sistema. Očigledno mu je trebala gurka. Prvi sledeći problem su bili DŽAMBO fontovi u svakom programu koji sam donekle uspeo da rešim smanjivanjem fontova u KDE Control Centru ali neki programi ignorišu ove postavke (GNOME programi ili recimu Kylix). Sav srećan što je i ovaj problem (donekle) rešen bacio sam se na isprobavanje igrica. Prvi izbor Doomsday (novi OpenGL engine za stari Doom i srodne igre, googe-ujte malo) kad ono trt, "Segmentation fault". Takođe ubrzo sam saznao i da mplayer odbija da radi sa video akceleracijom (tj. xv podsistem je odbijao da radi). Na kraju sam provalio da je problem u OpenGL overlay-u koji je po default-u uključen u xorg.conf. Kad sam isključio gle čuda i igrice i mplayer su radili odlično.

voodoo_
12.1.2006, 12:32
ATI-jevi novi drajveri rade savršeno. Procedura instalacije na Suse-u je sledeća (vi ostali se *ebite :) ):

su
./ati-driver-installer-8.20.8-i386.run --buildpkg SuSE/SUSE100-IA32
rpm -Uhv fglrx_6_8_0_SUSE100-8.20.8-1.i386.rpm
init 3
sax2 -r -m 0=fglrx -b /usr/share/doc/packages/fglrx/sax2-profile
init 5

Pre toga u yastu morate doinstalirati kernel-source i gcc.
Lista svih podržanih distribucija se dobija na
./ati-driver-installer-8.20.8-i386.run --get-supported


Meni se takođe desilo da mi novi xorg.conf (koji sax napravi) s*ebe refreshove za monitor i onda slova budu "džambo" i refreshovi ne valjaju, te preporučujem da pre instalacije drajvera bekapujete stari xorg.conf koji koristi generički drajver, a nakon instalacije ubacite sekciju Monitor iz starog u novi xorg.conf kako bi refreshovi i ostala podešavanja oko monitora ostali u redu.