PDA

Prikaži potpunu verziju : Overklok počeci


JovanK
12.6.2007, 15:27
Q: Sta je to FSB?
A:Fsb je skracenica od Front Side Bus. To je bus koji prenosi podatke izmedju procesora i chipseta. Frekvencija FSB-a je glavna frekvencija i sve druge frekvencije se racunaju u odnosu na FSB.

Q: Koje su jos frekvencije bitne?
A: Frekvencije RAM-a, PCI magistrale i AGP magistrale kao i frekvencija samog procesora. Sve ove frekvencije se racunaju u odnosu na FSB i taj odnos se najcesce prikazuje kao na primer 1/4, 1, 2... ali se moze prikazati i 25%, 100%, 200% ili kao odnos 4:1, 1:1, 1:2. Na primer ako je FSB 200 i memoriju drzimo na 100% tj. 1:1 frekvencija memorije ce takodje biti 200Mhz (400Mhz DDR). Kada bi donos bio na primer 1/4 (25%, 4:1) onda bi frekvencija memorije iznosila 50Mhz (100Mhz DDR).

Frekvencija RAM-a bi u principu uvek trebalo da bude 100% FSB-a sto se naziva sihrono.

PCI magistrala bi uvek trebala da se drzi na 33Mhz-a. Na nFORCE2 chipsetu ona je tu i zakljucana i ne moze se pomerati. Znaci ukoliko je FSB 200Mhz onda ce odnos biti 6:1 (16.6%, 1/6). Znaci kod nFORCE chipseta nemorate da razmisljate o PCI-u i AGP-u jer sam chipset automatski podesava odnos kako bi magistrala ostala na 33Mhz (odnosno 66 za AGP). Kod VIA chipsetova se taj odnos ne moze menjati tako se povecanjem FSB-a povecavaju i PCI i AGP magistrale sto bas nije dobro.

AGP magistrala bi trebala biti 66Mhz. Vecina nFORCE2 ploca podrzava promenu frekvencije AGP-a ali ju ja nikad nisam menjao i ne znam kakvog je ucinka.

Frekvencija procesora se takodje odredjucje FSB-om. Na primer ako procesor ima mnozilac 11 i radi na FSB-u 200Mhz njegova frekvencija ce biti 2200Mhz. Jedini problem kod njega je sto proizvodjaci najcesce zakljucavaju mnozioce kako bi kolko tolko sprecili overclock i naterali kupce da kupe jace procesore. Tako na primer kad je mnozilac zakljucan na 11 frekvencija procesora se moze menjati samo promenom FSB-a. Svi intelovi procesori u zadnje 3-4 godine su zakljucani i nemogu se odkljucati. Kod AMD-a Palmino procesori su zakljucani ali postoji nacin da se odkljucaju, Tbredovi su odkljucani a bartoni kako koji (zavisi od datuma proizvodnje. Oni proizvedeni pre 39-e nedelje prosle godine su odkljucani).

Q: Da li da overclockujem povecanjem FSB-a ili mnozioca?
A: Kao sto rekoh povecanjem FSB-a se povecava i brzina memorije (a kod VIA-e i PCI i AGP magistrale) tako da ceo sistem dobija ubrzanje dok se povecanjem mnozioca ubrzava se samo procesor tako da je bolje povecavati FSB koliko je to moguce.

Q: Da li overclockovanje smanjuje vek procesoru?
A:Ovo je diskutabilno i niko ga nije dokazao jer mora postojati veliki uzorak da bi se tako nesto dokazalo. Sve je moguce, moze da traje 5 godina a i da crkne posle 5 minuta bio overclockovan ili ne.

Shang Tsung
12.6.2007, 17:39
Ne bi skodilo da si pojasnio (preveo na srpski) te "engleske fraze", kad si vec uzeo da se bakces sa ovim.

Predrag Stankovic
12.6.2007, 20:52
Trebao si barem da das source link odakle si ubacio ovo, posto sam identican tekst citao na nekom forumu mislim da je T-BOX

JovanK
12.6.2007, 20:57
Ne bi skodilo da si pojasnio (preveo na srpski) te "engleske fraze", kad si vec uzeo da se bakces sa ovim.

Na koje si konkretno fraze mislio, precešću ti ih.:aplauz:

Trebao si barem da das source link odakle si ubacio ovo, posto sam identican tekst citao na nekom forumu mislim da je T-BOX

Vjerovatno da ovo negdje ima jer sam ovo kopirao sa računara.

Predrag Stankovic
12.6.2007, 22:22
Ajd kad si zapoceo ovo da se nadovezem linkom sa jednog foruma , koji je meni dosta znachio i otklonio mi mnoge nedoumice, sve je lepo objasnjeno, osnove, pripreme, rizik, testovi stabilnosti, i jos dosta korisnih informacija:
Ultimate Overclocking Guide (http://www.devhardware.com/forums/cpu-overclocking-19/ultimate-overclocking-stability-testing-97163.html)

sokratbg
12.6.2007, 22:24
evo na elite forumu ceo tekst iz prvog posta, dobar je ali ovaj drugi je bas extra (Ultimate Overclocking Guide)
http://www.elitesecurity.org/t42741-Overclock-FAQ-pocetnici-procitajte