PDA

Prikaži potpunu verziju : Flekave slike?!


VLADA.R.
27.5.2007, 23:12
Imam ixus 65 i ponekad kad slikam u zatvorenim prostorijama, slabo osvetljenim, na slici mi se pojave beli krugovi ili tacke, kako hocete. E sad, zbog cega i kako da to izbegnem? Stalno slikam u auto modu.
Slike su prevelike za upload.

kinteC
28.5.2007, 0:10
Da li bi mogao da stavis crop slike od 100%? (preko photoshopa, ili bilo kog drugog programa za modifikovanje/obradu slika)
Inace, pri slabijem osvetljenju se na svim aparatima javlja sum (noise) kod nekih vise, kod nekih manje...

VLADA.R.
28.5.2007, 2:04
Ne znam kako al sam ih smestio. E sad da napomenem, objektiv nije musav, nije slikano predaleko, slike uslikane neposredno pre i posle nemaju fleke iako su u istoj prostoriji slikane. Fleke se bez pravila jednostavno pojave.

Katmay
28.5.2007, 2:14
Bice da su to cestice prasine koje su osvetljene upotrebom blica.

VLADA.R.
28.5.2007, 2:29
To sam i ja prvo pomislio, ali kako nema na svim slikama, slikanim tada, na istom mestu.

Ima nesto o tim tackama ovde ali slabo spikam english.

http://www.stevesforums.com/forums/view_topic.php?id=116840&forum_id=15&highlight=dust+orbs

i ovde http://www.stevesforums.com/forums/attachment.php?id=100938

jonathan
28.5.2007, 11:16
to se isto desava kod mog prijatelja na s600 samsungu.. i kako god smo skontali, to se desaje kada je vlaga u zraku i s upotrebom blica.. ne znam kako to logicno zvuci ali se tada uvek pokaze

a na ovom linku oni raspravljaju, tacnije nagadjaju da su to samo cestice prasine koje se u datom trenutku nadju isopred aparata i onako pod dejstvom bliza se na slikama stvore mrlje mada i oni nagadjaju tako da niko nista konkretno ne govori

A M G
28.5.2007, 16:36
to se isto desava kod mog prijatelja na s600 samsungu.. i kako god smo skontali, to se desaje kada je vlaga u zraku i s upotrebom blica.. ne znam kako to logicno zvuci ali se tada uvek pokaze

a na ovom linku oni raspravljaju, tacnije nagadjaju da su to samo cestice prasine koje se u datom trenutku nadju isopred aparata i onako pod dejstvom bliza se na slikama stvore mrlje mada i oni nagadjaju tako da niko nista konkretno ne govori

Da znas da je vrlo moguce da vlaga u vazduhu doprinosi pojavljivanju tih famoznih krugova. Isto se i meni desilo sinoc kada sam uvece i uz upotrebu blica uradio par fotki, neposredno pred pljusak. Glupo je to sto se tek primecuju kada se slika uvelica, tj. kada se vidi na monitoru pa je tada vec kasno za ponovno slikanje.

Stefko
28.5.2007, 18:47
to se isto desava kod mog prijatelja na s600 samsungu.. i kako god smo skontali, to se desaje kada je vlaga u zraku i s upotrebom blica.. ne znam kako to logicno zvuci ali se tada uvek pokaze

a na ovom linku oni raspravljaju, tacnije nagadjaju da su to samo cestice prasine koje se u datom trenutku nadju isopred aparata i onako pod dejstvom bliza se na slikama stvore mrlje mada i oni nagadjaju tako da niko nista konkretno ne govori

A ja sam mislio da imam jedinstveni problem. Skoro sam kupio samsung s1000 i krugovi su poceli da se javljaju pri slikanju u mraku (napolju), ali eto izgleda da nisam jedini i da postoji kakav takav odgovor

kinteC
28.5.2007, 21:59
^Ovo prvi put cujem i vidim. Nikad nisam imao slicne probleme. Prvo na sta bih posumnjao jeste prasina. Da li je objektiv cist. drugo, da li je to mozda neka vrsta flera. Fler se dobije ako se objektiv uperi ka nekom izvoru svetla. Moguce je da se svetlost blica reflektuje o nesto, i da zato nastaju mrlje. U svakom slucaju, bice da je u pitanju aparat sa losim objektivom...

VLADA.R.
28.5.2007, 23:22
U svakom slucaju, bice da je u pitanju aparat sa losim objektivom...

Mislis da canon uopste ima lose objektve, ili mislis da je u pitanju samo moj dig. aparat tj. neka fabricka greska. Ako aparat od oko 250-300E ima los objektiv koliko novca treba potrositi da bi bio ok? Mada, vidis da se i na linku sto sam postavio raspravlja o tome.

Stefko
29.5.2007, 18:14
^Ovo prvi put cujem i vidim. Nikad nisam imao slicne probleme. Prvo na sta bih posumnjao jeste prasina. Da li je objektiv cist. drugo, da li je to mozda neka vrsta flera. Fler se dobije ako se objektiv uperi ka nekom izvoru svetla. Moguce je da se svetlost blica reflektuje o nesto, i da zato nastaju mrlje. U svakom slucaju, bice da je u pitanju aparat sa losim objektivom...

Ovo sa izvorom svetlosti i odbijanjem blica nema veze. Kod mene se po nekad javlja i u potpunom mraku na otvorenom prostoru, a kada je nesto blizu odnosno kada ima sta da vrati svetlost blica, ovih krugova nema

jonathan
29.5.2007, 19:07
evo ovo sam slikao u magli i.. ..dobili ste na milion tih mrlja,,.. sto znaci da se zaista javljaju kada je vlaga u zraku

http://img241.imageshack.us/img241/8678/sicgk3.jpg

VlaK
29.5.2007, 21:35
Te fleke se dobijaju kada se svetlost od blica odbije od neke cestice u vazduhu koja je blizu objektivu. Sto puta sam ih dobio kada fotografisem nocu po magli ili po kisi ili kada je suvo a duva vetar...
Aparat je Nikon D70s koji nije los, pa takve stvari bas i ne zavise od aparata

VLADA.R.
30.5.2007, 0:40
OK, znaci da je normalna pojava.

kinteC
30.5.2007, 3:41
Ok, gledao sam na ostalim forumima, i jedini logicni uzrok bi bio: kondenzacija u objektivu, koja pravi probleme pri slikanju, a problem se jos vise ispoljava upotrebom blica. U svakom slucaju, vlaga
Inace, meni se to nikad nije desilo sa fujijem s9600

sena92
4.7.2008, 0:32
I ja imam slican problem sa canonom sx 100 is.Naime javljaju se kod nocnih fotografija zbog jakog izvora svetlosti,samo su zelene i plave boje.Evo slike
http://i28.tinypic.com/5a193m.jpg

PARKING
16.7.2008, 20:43
Mozda je problem u prevelioj osetljivosti,verovatno treba smanjiti ISO vrednosti, na recimo 100. Inace canon je uglavnom takav kada se koriste ISO vrednosti preko 800, cak i 400.

Chivan
17.7.2008, 12:18
Mozda je problem u prevelioj osetljivosti,verovatno treba smanjiti ISO vrednosti, na recimo 100. Inace canon je uglavnom takav kada se koriste ISO vrednosti preko 800, cak i 400.Ne, u pitanju je Lens Flare, odnosno prelamanje svetlosti unutar objektiva i razdvajanje svetlosti usled prelamanja na komponente različitih talasnih dužina (otud i različite boje). Više o tome na adresi http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_flare

Mario Pavićević
17.7.2008, 16:26
I ja imam slican problem sa canonom sx 100 is.Naime javljaju se kod nocnih fotografija zbog jakog izvora svetlosti,samo su zelene i plave boje.Evo slike
http://i28.tinypic.com/5a193m.jpg
A gde je ovo slikano?

sena92
17.7.2008, 22:27
U Palanci.Hvala na odgovorima

PARKING
18.7.2008, 0:05
Hvala CHIVAN :)