PDA

Prikaži potpunu verziju : Ko zeli da se pridruzi?


Apocalypse
24.5.2007, 17:47
E ovako:

Znam da trazim da radite veoma tezak posao ali ako ima neki programer koji je raspolozen da se pridruzi jednom timu za pravljenje 3D igara koji je u razvoju :kreza:
Imamo 2 dizajnera, 1 #D Modelatora e treba nam programer ili 2 i vise.

Nema plata nego svi radimo svojom dobrom voljom :n_klanja:

Evo ko zeli ima moj e-mail dsn_tmc@hotmail.com

EclipsE
24.5.2007, 18:33
Daj malo vise podataka... :)

Apocalypse
24.5.2007, 18:38
Ja sam Graficki dizajner.
Sto se mene tice nece se niko zaliti na graficki dizajn i crteze (inace stram sto je moguce bolje hiper realizam)
Imamo dizajnera koji radi na Photoshopu.
Imamo 3D midelatora u 3D MAX-u radi.

E sada smo nasli i jednog programera putem ovog foruma.
Zahvajlujemo se njemu i Vama.

Inace rijec je o strategiji.

bobi
24.5.2007, 18:50
A ko je glavni u timu?

Apocalypse
24.5.2007, 18:54
Ja i moj imenjak.
Ali mi necemo uticati na rad programera.
Mislim radi savak svoj posao.
Nema neke podijeljenosti u tom smislu.

Andross
24.5.2007, 19:58
U cemu se programira? Dajte malo vise informacija... Sto se tice programiranja.

Stevvan
24.5.2007, 21:45
Cuo si sta je rekao:) Trebaju mu programeri sto znaci da nema ni jednog sem ovog koji se prikljucio, tako da oni odlucuju u cemu ce programirati

voodoo_
24.5.2007, 22:04
Nema leba od ovoga, uzmite neki gotov besplatan endžin (npr. Quake 3) i radite u njemu. U suprotnom, računajte da će vam trebati minimum godinu dana za funkcionalan sopstveni endžin, i to sa iskusnim programerom.

Apocalypse
25.5.2007, 11:53
Uzeli smo gotov engine.
Bas kao sto je rekao Stevvan prigrameri ce se dogovoriti.

Znaci mi se sada dogovaramo tj. pravimo stratrgiju izrade.

Aksic Srdjan
25.5.2007, 12:08
Koji je taj gotov engine?

Ja bih ovom prilikom zamolio da se postuju neki modeli i/ili crtezi, cisto da vidimo demonstraciju ;) pa da znamo sta moze da se ocekuje.

Apocalypse
25.5.2007, 12:17
Evo izabrali smo ovaj.
http://irrlicht.sourceforge.net/downloads.html
Ali u koliko se ne slozite oko ovog engina Vi uzmite neki vas.

Sto se tice crteza Ja cu da ih radim i nema sumnje da ce biti losi.
A modele ce da radi jedan dizajner.
A nema jos ni crteza ni modela posto mi dizajneri cekamo Vas programere da se dogovorite oko igrice. Mislim sta ce da bude i tako to. Pa mi odmah stupamo u posao.

Imamo jedan scenario u izradi pa ako vam se bude svidio njega radimo a ima jos jedan.

Tj mi sda trenutno zavisimo od Vas programera.
:icon_stud

Aksic Srdjan
25.5.2007, 12:19
Mislio sam nesto od starijih radova, valjda ste uradili nesto u zivotu :p

Apocalypse
25.5.2007, 12:20
Sta podrazumijevas od strijih redova?

Stevvan
25.5.2007, 12:21
Tesko da ce vam ici to kako si zamislio. Moj savet ti je da napravite animarani film zato sto ce tako programeri moci da uvide da li zaista dobro radite posao, a ovako kada okupljas ekipu bez icega da prilozis to ide veoma tesko:dedica:

Andross
25.5.2007, 12:23
Uzeli ste irrlicht. Jel je i dalje onako neoptimizovan?

Stevvan
25.5.2007, 12:23
Sto se tice crteza Ja cu da ih radim i nema sumnje da ce biti losi.


Valjda si hteo da kazes ce biti dobri:D

Aksic Srdjan
25.5.2007, 12:24
Starije radove, znas, mislio sam nesto sto ste radili pre...

Stevvan je u pravu. To cak ne mora da bude animacija, ali nekoliko rendera uradice posao.

Aksic Srdjan
25.5.2007, 12:25
Valjda si hteo da kazes ce biti dobri:D

E da, i ja sam to pomislio... :)

Apocalypse
25.5.2007, 12:28
Bice dobro crtezi :kreza:

Ja ne znam je li irrlicht jos neoptimizovan
Ja sam lijepo kazao ako se ne slozite uzmite neki drugi;)

Ocete animirani film iz nekolike scene je tako?

Stevvan
25.5.2007, 12:31
I jos nesto. Zar ne mislite da ste se previse zaleteli time sto hocete da pravite strategiju i to 3d. Shvatam da nemate puno iskustva sa programiranjem ali ljudi sa ovog foruma su uglavnom amateri i koliko znam nije bio ni jedan visokobudzetni projekat. Ja naprimer, se zanimam za game-dev dosta dugo ali nisam napravio nista znacajno, jer tu ima dosta stvari oko optimizacije, AI-a, fizike i jos mnogo stavri kojih se pojavljuju u jednoj ozbiljnoj igri. Toliko od mene za sad.

P.S. Pogledaj http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4543 da vidis koliko ovaj posao moze biti ozbiljan i tezak. Obrati paznju na deo u kom se prica o programiranju.

Apocalypse
25.5.2007, 12:35
Ako Vi programeri budete tezili 2D igrici onda Ok
:n_klanja:
A cim dobijem upload necega dobicete i crteze i modeling.
:ciao:

kish
25.5.2007, 13:32
"Ne, ne ne decko! To ti nikada nece poleteti."

Mislim, ne radi se to tako da programer nesto uradi, uploaduje i da tek onda moze da baci pogled na vase kvalitete. Bolje uradite nesto, bilo sta (render, concept art, skice... sta god) i postujte da ljudi mogu da vide s cim imaju posla pa da razmisle o celoj stvari. To sto ti kazes da si dobar dizajner, ljudima ovde nista ne znaci dok ne vide neke gotove radove...

Apocalypse
25.5.2007, 13:35
Dobro dobicete radove :D

Vec sam angazirao ovo sto imam od ekipe.
:kreza:

Pa se cujemo...

bl00dz3r0
25.5.2007, 13:37
Moj savet:
Ako si vec dobar u dizajnu potrazi vec neki postojeci tim predlozi im svoje
radove tj svoj portfolio. To skupljanje preko foruma u cilju pravljenja neke
igre do sada NIKOM nije upalilo tj na taj nacin do sada nije napravljena ni
jedna igra na ovim prostorima pa ce i tebi tesko poci za rukom.
Zasto mislis da neko ko vec zna 3d programiranje da pomaze tebi i
time gubi VREME/NOVAC ?

Apocalypse
25.5.2007, 13:40
Dje sam god dosao samo NEMOJ NEMOj NEMOJ.
Nasa sam za 3d osobu.
Koja je spremna da gubi vrijeme i novac.
Dobice te pisano scenario i radove.
Toliko od mene sada.

fingerprint
25.5.2007, 14:00
Dje sam god dosao samo NEMOJ NEMOj NEMOJ.
Nasa sam za 3d osobu.
Koja je spremna da gubi vrijeme i novac.
Dobice te pisano scenario i radove.
Toliko od mene sada.
Da li vam ovo izgleda poznato :D ?
Pazi, 3d game dev je opako teska stvar, ja sam programer (pocetnik) i rado bih dao sve od sebe da je u pitanju 2d igra. Ovde niko ne zeli da vas odgovori od posla, ali svi koji imaju iskustva sa tim znaju da to nije ni malo lako, i da trazi OGROMNU kolicinu znanja. Ako sam dobro procitao (a jesam) Irrlicht Engine je samo graficki engine, nema fizike, level editora (da se tako izrazim) ni sound podrsku. Znaci sa ovim engineom bi ste odradili samo grafiku.
Ako vas programer poznaje C#, mogli bi da se oprobate u XNA engineu, koji radi na windowsu i Xboxu!
Srecno!

Apocalypse
25.5.2007, 14:26
E ovako
pravimo 3D igricu.
To je konacna odluka.
:cool:

A bilo bi pozeljno da igrica radi na Windowsu i Linuxu.

EclipsE
25.5.2007, 14:47
Ako vas programer poznaje C#, mogli bi da se oprobate u XNA engineu, koji radi na windowsu i Xboxu!
Srecno!

XNA nije engine... :)

ako hocete da igra radi i na windowsu i na linuxu bolje odustanite sad nego kasnije...

previse ste se zaleteli... prvo razmisljajte o nekim manjim projektima... kad odradite jednog 2d pakmena, onda probajte 3d pakmena... ako se budete mucili kod pakmena onda vam je sve dzaba...

evo neke stvari o kojima niste razmisljali:
-teren... kako cete to da uradite?? u 3dmaxu?? a da neke jedinice idu po terenu?? pathfinding?? objekti na terenu??
-AI... kako?? mora da misli, niko nece da igra igru protiv nekog ko ne zna nista ili protiv nekog ko zacas napravi veeliku vojsku...
-specijalni efekti... u igru ne spada samo gameplay, nego i grafika... kako zamisljate da odradite magije(bez kojih neke strategije ne mogu!) ili npr. trag od rakete??
-meni... znam da zvuci ludo, ali nije tako lako odraditi meni koji reaguje na misha tek tako...
-zvuk... irrlicht ne podrzava zvuk, plus trebace vam i neko ko ce to da radi a i moracete da tweakujete engine da bi ubacili podrsku za zvuk...
-gameplay... najteza stvar...

ako vas ovo ne ubedi da krenete od neceg manjeg, onda ne znam sta ce...

fingerprint
25.5.2007, 15:01
Sta bi po definiciji bio XNA? U pravu si nije engine, mozda game builder? Neka gomila alatki koje olaksavaju pos'o?
Sorry za offtopic

Apocalypse
25.5.2007, 15:03
Da li je red alert 2 2D strategija.
I koliko se moze ici na bolju grafiku od grafike red alert2.

bl00dz3r0
25.5.2007, 15:42
OMFG bez uvrede ali ako ne mozes sam svojim okom da razlikujes 3d od 2d strategije kako zamisljas da ostvaris svoj cilj?
Stvarno kreni od neceg manjeg da vidis kako to ide. Preporucujem
modovanje vec neke postojece igre. Npr Half Life ili Quake3 imaju
ekstra support i veoma lako svarljive alate. Uvek je tu i q3 source
code za naprednije :) mada je haotican :)

@fingerprint
en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_XNA


Microsoft XNA ("XNA's Not Acronymed"[1]) is a set of tools, complete with a managed runtime environment, provided by Microsoft that facilitates computer game design, development and management. XNA does this by freeing game designers from writing "repetitive boilerplate code,"[2] and brings all aspects of game production into a single system.[3] The XNA toolset was announced March 24, 2004, at the Game Developers Conference in San Jose, California; and a first Community Technology Preview of XNA Build was released March 14, 2006. The final version was released on December 11, 2006.

EclipsE
25.5.2007, 16:09
Sta bi po definiciji bio XNA? U pravu si nije engine, mozda game builder? Neka gomila alatki koje olaksavaju pos'o?
Sorry za offtopic

XNA ti olaksava pravljenje igara... do neke mere :)
npr. za DX ti morash da pishesh inicializacione rutine itd... u XNA ne morash, al ipak, XNA nema sve mogucnosti koje ima dx...

tab503
25.5.2007, 16:13
Da li je red alert 2 2D strategija.
I koliko se moze ici na bolju grafiku od grafike red alert2.

moras da naucis da razlikujes 3d okruzenje od 2d izometrijskog prikaza. Nije samo nacrtati i isprogramirati. Moras malo da znas i matematiku i fiziku.

Kao sto sam rekao u drugoj temi koja je zakljucana gde si potegao isto pitanje.
CIM MORAS DA PITAS OVO STA PITAS TI SI DALEKO OD MINIMUMA ZNANJA DA NAPRAVIS I 2D IGRU A KAMOLI 3D

Sto se tice grafike, pa kvalitet zavisi od tvog znanja, koliko realisticno umes da nacrtas.

Pogledaj post od 42nd
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=16016
covek je krenuo kako treba. Lepa mala igrica i dobio je gomilu pohvala i respekta jer radi kao se radi.
Ne mozes da studiras ako prethodno nisi zavrsio osnovnu skolu.
Izvini, ali ti mi vise licis na nekog decka koji je jednog jutra ustao i pomislio "sto bi bilo cool da okupim ekipu da napravimo jednu 3d igru" Ja znam nesto da drljam po dizajnu, nabacicu par programera i eto igrice.

Prvo ti i tvoj tim napravite 2d igru, pohvalite se ovde i onda napred u nove radne poduhvate. I licno ne svidja mi se onaj deo gde si napisao da bi ti bio glavni. Glavni je uvek onaj ko najvise zna a iskreno iz tvojih postova rekao bih da jako malo znas. Bez ljutnje, samo iskreno i glasno razmisljam.

Black Arrow
25.5.2007, 16:46
P.S. Pogledaj http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4543 da vidis koliko ovaj posao moze biti ozbiljan i tezak. Obrati paznju na deo u kom se prica o programiranju.

O da,mozda je bolje reci - pakleno tezak posao :D

Srecom,mi imamo jednog kvalitetnog i vrednog programera,tako da je posao veoma olaksan.Sreca po nas,prilicna... Zato mislim da je dobar programer itekako vazan i cenjen.Sto je i logicno.

Samo napred,neka vas ovo ne zastrasi i ne odustajte :ciao:

Andross
25.5.2007, 19:18
Ili jednostavno pogledaj temu Ghost Shooter 2 :D

/edit
Veruj mi ja sam totalno odustao od 3d-a. Samo mi je donelo nevolja i ispo sam retard na ovom forumu :(

Andross
25.5.2007, 19:21
E da sto se tice zvuka i levela uvek postoje irrKlang i irrEdit ;)

Apocalypse
25.5.2007, 19:54
Ja bih rekao daje 2D
Ja sam pitao to jer ima 2D, 2.5D i 3D
I vazda pobrkam 2D sa 2.5D ili 2.5D sa 3D.
Manje vise pobrkam.

Sada imam 2 programera.
Vidite da ima vrijednih ljudi.

Jedan zeli da radi na fizici, Ai i gameplay-u.
:aplauz:

ANDROSS hvala na informaciji za zvuka i levela.

Black Arrow hvala i tebi na podrsci.

tab503 Ja sam reako da se necemo tako dijeliti ko je glavni i tako.
Nego cemo svak svakog postovati u svojoj profesiji.
A inace ne znam programiranje bas najbolje.

Stevvan
25.5.2007, 20:04
Pazi sad ovo '2.5d' !!! Nesto se kaze da je 2d ili 3d u zavisnosti od toga koliko dimenzija podrava. 2d(visina,sirina),3d(visina,sirina,debljina). Zar je to tolko tesko razlikovati???

Apocalypse
25.5.2007, 20:09
Kada sam gledao neku igricu na netu fino je pisalo 2.5D
Ja sada ne znam da li su oni slagali ili nijesu.
:boxing:

A nasli smo jos jednog 3DModelatora.

Stevvan
25.5.2007, 20:11
Koja je to igrica? Daj postavi link da vidim i to cudo...

kish
25.5.2007, 20:18
U sustini 2.5D ne postoji samo neki izdavaci opisuju svoje igre kao 2.5D da bi navukle masu (pogotovo je bilo popularno za vreme kad su pocele da se pojavljuju 3D igre). Rec je, ipak, o 2D grafici koja daje slabu iluziju trece dimenzije (npr. izometricna grafika).

Stevvan
25.5.2007, 20:19
Sto ponovo znaci da je 2d;)

Apocalypse
25.5.2007, 20:38
Pise 2.5D
http://www.caiman.us/scripts/fw/f1911.html

Pa imas i ovo:
http://www.answers.com/topic/2-5d

I ovo sto je ocigledno da postoje 2.5D igrice:
http://en.wikipedia.org/wiki/2.5D
A evo igrica:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lincity

A Ja sam to nasao prije godinu dana i ne sjecam se koji sam bio nasao igricu.
Mislis li sada da sam slagao???

Andross
25.5.2007, 20:40
@Stevvan: Nikad nisi cuo za 2.5D. Au. To ti je ono u fazonu 3D svet 2D objekti (ono cudo samo tekstura i uvek je okrenuto ka tebi). Znas onaj FPS u GM-u!

Andross
25.5.2007, 20:44
Pazi sad ovo '2.5d' !!! Nesto se kaze da je 2d ili 3d u zavisnosti od toga koliko dimenzija podrava. 2d(visina,sirina),3d(visina,sirina,debljina). Zar je to tolko tesko razlikovati???
Da nije bese 2D(duzina, sirina), a 3D(duzina, sirina, visina) ;):dedica:

dark mesiah
25.5.2007, 21:59
U sustini 2,5 dimenzija ne postoji, postoji samo 2d i 3d a 2.5D se samo tako zove zato sto je deo igre napravljen u 2d a drugi u 3d.

Isto tako bih vam ne savetovao da pravite 3d igru bez nekog predjasnjeg iskustva, a i dosta malo vas je za 3d igru. Pravljenje 3d igre zahteva puno vremena i nije za za*ebanciju, morate da nabavite izdavaca i sta ako nijedan izdavac ne bude hteo da "izbaci" igru na trziste. Pogledaj SK (neznam koji broj) u kome pisu o domacim izdavacima koji su jedva izlaze na kraj s tim.
Samo pogledaj uspeh Alien shooter-a 1,2. Koji je mesavina 2d i 3d.

Black Arrow
25.5.2007, 22:18
A nasli smo jos jednog 3DModelatora.

BTW,kaze se 3D modelera koji modelira modele za igru :D

Apocalypse
25.5.2007, 22:20
Tako je zovem covjeka koji modelira 3D modele.
Pa sta stim?

Stevvan
25.5.2007, 22:23
@Apocalypse:
Pa nemozes pekara da zoves bankar ili zidar zato sto ti se to dopada, ili mozda mozes...


Da nije bese 2D(duzina, sirina), a 3D(duzina, sirina, visina) ;):dedica:
Isto sr*nje drugo pakovanje:D :D :D

Apocalypse
25.5.2007, 22:29
Ti si mi legenda.
Nijesam rekao Moderator nego Modelator.
I sto se vise vezes za 2.5D.
To smo rijesili.

tab503
25.5.2007, 22:44
Kada sam gledao neku igricu na netu fino je pisalo 2.5D
Ja sada ne znam da li su oni slagali ili nijesu.
:boxing:

Grafika je ili 2D ili 3D.

2.5D je fora koja se nekada koristila dok nije postojalo 3D okruzenje.
2.5D je 2D grafika koja simulira trodimenzionalni prostor.
Znaci. Tebi deluje da si u 3D okruzenju ali nisi jer nemas tu slobodu kretanja.
Evo ti primer koji si verovatno igrao.
Lep primer 2.5D grafike je Duke Nukem ili DOOM2
To su FPS-ovi koji ti deluju da su trodimenzionalni jer se kreces unutar 3D prostora ali su u stvari dvodimenzionalni jer se kreces po dvodimenzionalnim putanjama (dokaz za to je da nemas slobodu kretanja misem oko ose nego mozes samo levo ili desno da se kreces (i da dizes nisan gore-dole)

Dosta se koristi u masinstvu u CAD/CAM projektovanju

tab503
25.5.2007, 22:47
U sustini 2,5 dimenzija ne postoji, postoji samo 2d i 3d a 2.5D se samo tako zove zato sto je deo igre napravljen u 2d a drugi u 3d.
ovo nije tacno. Koao sto sam malopre rekao. Nije deo ovakav a deo onakav, nego je samo simulacija trodimenzionalnosti u dvodimenzionalnom okruzenju

bobi
25.5.2007, 23:17
Mod.

Pokušaj prvo da moduješ neku igricu.
Tako se najlakše počinje.

quick
26.5.2007, 0:28
Pazi sad ovo '2.5d' !!! Nesto se kaze da je 2d ili 3d u zavisnosti od toga koliko dimenzija podrava. 2d(visina,sirina),3d(visina,sirina,debljina). Zar je to tolko tesko razlikovati???
http://en.wikipedia.org/wiki/2.5D

fingerprint
26.5.2007, 6:22
Grafika je ili 2D ili 3D.

2.5D je fora koja se nekada koristila dok nije postojalo 3D okruzenje.
2.5D je 2D grafika koja simulira trodimenzionalni prostor.
Znaci. Tebi deluje da si u 3D okruzenju ali nisi jer nemas tu slobodu kretanja.
Evo ti primer koji si verovatno igrao.
Lep primer 2.5D grafike je Duke Nukem ili DOOM2
To su FPS-ovi koji ti deluju da su trodimenzionalni jer se kreces unutar 3D prostora ali su u stvari dvodimenzionalni jer se kreces po dvodimenzionalnim putanjama (dokaz za to je da nemas slobodu kretanja misem oko ose nego mozes samo levo ili desno da se kreces (i da dizes nisan gore-dole)

Dosta se koristi u masinstvu u CAD/CAM projektovanju

Znaci ako napravim 3d fps, i zaboravim da ubacim pomeranje nisana pomocu misa, ja sam napravio "2.5D"?
PS : DOOM 2 je 3d igra! Poseduje sve tri dimenzije, a nemogucnost scrollovanja je druga stvar.

2.5D je 2D grafika koja simulira trodimenzionalni prostor.

Inace, i 3D grafika u stvari nije 3d, vec samo simulacija koja stvara takvu iluziju. Po tome je 3d = 2.5D , a to ne ide :D

player1
26.5.2007, 7:31
PS : DOOM 2 je 3d igra!

Doom (ili Duke Nukeum 3d) je 3d igra, ali ne poseduje 3d grafiku.

Na primer, protivnici su obicni sprajtovi.
Ako se okreces oko protivnickog lesa, on ce uvek biti istom stranom okrenut ka tebi.

Znaci nema modela sa teksturama na njemu, nego obican crtez, sprajt.

Prva pucacina sa pravom 3D grafikom je bio Quake.

tab503
26.5.2007, 10:16
Upravo tako player1 ali nekima to ne vredi objasnjavati jer prosto zele da deluju pametno i da pricaju o stvarima o kojima nemaju pojma.

Stevvan
26.5.2007, 10:24
Znaci nema modela sa teksturama na njemu, nego obican crtez, sprajt.


Da to je tacno, tako je kod starih 3d pucacina. Ipak i ta slicica se nalazi u 3d prostoru (ima lokaciju oblika (x,y,z)) iako ona ima samo sirinu i debljinu sto ponovo govori da je to 3d igra.

Sada sam pogledao ovaj text na wikipediji. To sto pise znaci da 2.5d postoji kao izraz, ali u sustini je to jaka 2d grafika ili slaba 3d grafika ;)

tab503
26.5.2007, 10:51
Da to je tacno, tako je kod starih 3d pucacina. Ipak i ta slicica se nalazi u 3d prostoru (ima lokaciju oblika (x,y,z)) iako ona ima samo sirinu i debljinu sto ponovo govori da je to 3d igra.
To i jeste sustina. Ovde se ne prica da li je igra 2D ili 3D. Ovde se prica o grafici
Igre koje su spomenute jesu 3D kao igre ali grafika u njima je 2.5D
Zato je i izmisljen taj izraz. Te igre su kao igra 3D ali grafika u njima je dvodimenzionalna ali tako uradjena da simulira 3D okruzenje i da ti imas osecaj da si u "prostoru" ali u sustini nisi.
I samo da te malo ispravim. Nisu te igre u 3D prostoru (da jesu imao bi punu slobodu kretanja u tom okruzenju i svaka promena lokacije bi se odrazila na tvoj pogled na objekte u igri (kao sto je player lepo rekao kako god da se okrenes uvek vidis istu sliku)). Ti samo imas osecaj da si u 3D prostoru. Zato se i zove 2.5D
Mozda je malo komplikovano da se shvati jer smo mi navikli na 3 dimenzije i neki ne mogu da shvate ako vide duzinu, sirinu i visinu kako onda to ne postoji :) Mozak je lako zavarati jer on dosta pretpostavlja. Cim ima "rupu" on nekom vrstom interpolacije pretpostavlja sta treba da bude tu i sam popunjava, tako da nekad mi vidimo ono sta u stvari ne vidimo (tacnije ne postoji) (ali to je vec druga stvar i ne za ovu temu)

player1
26.5.2007, 11:05
E sad, i te stare igre (of Dooma i slicnih) obicno imaju 3d model prostora.

Svako kretanje po hodnicima ima neophodne jednacine za rotaciju i slicno kad zid treba da gledas sa raznih strana i slicno. Takodje i teren ima teksture. :to_care:

Naravno, stariji naslovi su imali samo kretanje u dve dimenzije, a malo kasniji, kao Duke Nukeum 3D, kretanje u sve tri.

Sto jes, dobra vezba za novopecenog programera koji zeli da se bavi igrama bila bi da napravi Doomoliki prostor (kocka x kocka, kao u starom Wolfensteinu) u kome lik moze da se krece. Nije ni malo jednostavno i treba dobro poznavanje matematike.

Apocalypse
26.5.2007, 11:47
I je li ko zaintresovan da se pridruzi u realizaciji 3d strategije?:ciao:

MG-RAY
26.5.2007, 11:51
I je li ko zaintresovan da se pridruzi u realizaciji 3d strategije?:ciao:

Mozda bi neko i bio da imas nesto "konkretno" da ponudis...

btw. zasto ste odmah krenuli sa najtezim tipom igre... (za realizaciju...) ...

Apocalypse
26.5.2007, 11:54
Evo sve i da napravimo 2D igricu.
Ti isti programei jopet kasnije ne bi presli na 3D.
Bila bi ista prica.

Black Arrow
26.5.2007, 12:13
Ne treba odmah napadati coveka ako vec zeli da uradi nesto pametno...

Ali,cinjenica je da morate da krenete sa necim prostijim.Uradite bilo kakvu sitnu platformsku igru,vidite gde se nalazite i zakljucite da li ste spremni da idete dalje.Pored toga,kada uradite i najprostiju igricu,podicete sebi samopouzdanje :)

Ovako je jedna 3D strategija preveliki zalogaj za svakog,pogotovo za mladi tim koji jos uvek nije "uigran".Pokazi makar nesto sto ste do sad uradili,mozda pokoji render nekog 3D modela ili slicno.

BTW,sto se tice 3D strategije,zapamti da se tu rade iskljucivo low poly modeli (stede se poligoni,upotrebljavaju neke cake u 3DS Max-u i teksture da bi se izvukao maksimalni kvalitet),da se rade animacije za svaki model,da tih modela ima dosta,da se to sve mora lepo spakovati i proslediti programeru da bi on ubacio to sve u engine... Deluje zastrasujuce,ali to je jednostavno tako.

To nije naravno sve,stvar se dodatno komplikuje vec pri modelovanju ili pri samom ubacivanju u engine.

Nadam se da sam makar malo pomogao... Sto pre shvatite u sta se upustate,lakse ce vam biti kasnije.

Apocalypse
26.5.2007, 12:23
Hvala na podrsci.
Ja sam spreman da odustanem od strategije.
Ali nikako necu da radim 2D.
Jer ce ponovo kasnije biti ita prica oko 3D.:dedica:

Eto toliko od mene.:)

Black Arrow
26.5.2007, 15:36
Postoji veoma velika razlika izmedju 2D i 3D strategije,pogotovo u domenu grafike za igru.

Pre svega mislim da 3D modele koje radite za 2D strategiju jer ne moraju da budu low poly,uvek mozete krkati kvalitet i teksture koje zelite,sve su to sprajtovi,puno lepsi sami modeli (sprajovi) u igri,manji problemi pri uvozenju u engine...

Sve u svemu,postoje velike razlike i nikada to nece biti isto.Znam iz sopstvenog primera.

tab503
26.5.2007, 16:54
ja bih ti pre savetovao izometrijsku strategiju.
Prava 3d strategija je posao koji sigurno nikad neces moci da odradis.

Ono sta je najbolje za tebe je ako si stvarno sposoban i ako imas stvarno znanje koje imas da uletis u neki tim koji vec razvija neku igru (ili neki tim koji se ozbiljno bavi programiranjem) i da tu steknes neophodno iskustvo i tek onda da krenes u samostalni projekat.

A tvoje tvrdoglavo odbijanje 2D igre ce samo dovesti do toga da nikad nista neces uraditi. Kuca se zida od temelja, ne od krova.
Smem da se kladim da svi oni likovi cija imena se pojavljuju u razvojnom timu neke igre nisu krenuli od 3D igre nego korak po korak.
Onaj koji odmah hoce maksimum nikad ne uradi ni minimum.

fingerprint
26.5.2007, 18:05
ja bih ti pre savetovao izometrijsku strategiju.
Prava 3d strategija je posao koji sigurno nikad neces moci da odradis.

Ono sta je najbolje za tebe je ako si stvarno sposoban i ako imas stvarno znanje koje imas da uletis u neki tim koji vec razvija neku igru (ili neki tim koji se ozbiljno bavi programiranjem) i da tu steknes neophodno iskustvo i tek onda da krenes u samostalni projekat.

A tvoje tvrdoglavo odbijanje 2D igre ce samo dovesti do toga da nikad nista neces uraditi. Kuca se zida od temelja, ne od krova.
Smem da se kladim da svi oni likovi cija imena se pojavljuju u razvojnom timu neke igre nisu krenuli od 3D igre nego korak po korak.
Onaj koji odmah hoce maksimum nikad ne uradi ni minimum.

I couldn't agree more!
Pogledaj samo npr Commandos (1. deo), age of empires I i II, Diablo, Starcraft... izometrijska grafika. Kao sto je Black Arrow vec pomenuo, ona ima svoje prednosti...

Andross
26.5.2007, 18:06
Sto se tice "fenomena 2.5D grafike" da li ste culi za Point Sprites?
Znate to su vam sprajtovi u 3D okruzenju koji su stalno okrenuti ka vama, iako ste napravili full-3d MMOFPS ili sta god. Tako da...

Andross
26.5.2007, 18:08
E da nikad nisam radio izometrijsku igru, tako da kako se ona razlikuje od "normalne" 2d igre? Koristi masku za pokretljive objekte (znate sta je maska za sprajt) i nepokretljive i to je to? Ili ima jos nesto?

kish
26.5.2007, 18:30
Ne znam tacno sta si hteo da kazes, ali da: naravno da se koriste maske za sprajtove :D. Inace sustinska razlika je u tome sto se kod izometricne grafike mora izracunavati dubinski polozaj (z-order) svakog objekta u zavisnosti od njegove lokacije u prostoru, dimenzija, ugla... U nekim slicajevima ovo ne pretstavlja veliki problem. Ako se koriste objekti koji imasju osnovu oblika kvadrata z-order ce jednostavno biti jednak inverznoj vrednosti y koordinata (depth = -y), sto je i logicno. Medjutim u slucaju da se koriste objekti drugih oblika, ili cak malo nakrivljeni objekti to izracunavanje postaje dosta kompleksno. U slucaju da se rade u DirectX-u ili OpenGL-u koji imaju vertex-based grafiku stvar se donekle olaksava, ali u vreme kad tako necega nije bilo ovo je predstavljalo mnogo veci problem. Secam se kako sam pre par godina eksperimentisao sa izometricnom grafikom u BlitzBasic-u koji nije podrzavao nikakav depth-testing ili ista slicno, nego se dubina slika podesavala redosledom iscrtavanja... pain in the a*s!

Marko_L
26.5.2007, 18:35
Generalno, najveća razlika je u tome što kompletnu matematiku moraš da prebaciš u izometrijsku perspektivu (detekciju kolizije, proračune kretanja, kameru...). Recimo, u klasičnom 2D okruženju, detekciju radiš pomoću klasičnog intersecta ili pp zavisno od objekata, a ovde moraš da gledaš sprajtove kao 3D objekte koji imaju 3 ose. U stvari ne moraš, ali ako hoćeš da igra ne izgleda nebulozno (sprajtovi prolaze jedan kroz drugi recimo), onda trebaš i to da uzmeš u obzir. Da ne bih sad ovde širio priču, ima na internetu interesantnih članaka baš o tome, pa bi ih valjalo pročitati. Pretraži google sa 2d isometric game ili tako nešto.
Za autora teme... šta si zapeo za taj 3D, pa još i strategiju, a nemaš ni izbliza uigran tim koji bi mogao 3D Pacman-a da napravi. Spusti se malo, napravite neki Tetris ili Pacman klon, može i Arkanoid... Već tu ćete naići na gomilu problema koje nećete moći da rešite odmah, a ne strategiju ili nešto slično. Znam da tebi to izgleda smešno i da misliš da su to toliko proste igre da dete može da ih napravi, ali ne možeš da znaš dok ne probaš. Evo pitaj andross-a koliko se mučio dok nije napravio Ghost Shooter-a (koji je u principu veoma prosta igra, ima par sprajtova i jedan nišan, nema recimo nikakve detekcije kolizije ili AI-a), i opet nije uspeo da ga napravi bez bagova, a ti bi da praviš strategiju, gde su detekcija kolizije i AI možda i najvažniji. Ne ide to tako, inače bi svi pravili igre.

Stevvan
26.5.2007, 18:39
Igre koje su spomenute jesu 3D kao igre ali grafika u njima je 2.5D
Zato je i izmisljen taj izraz. Te igre su kao igra 3D ali grafika u njima je dvodimenzionalna ali tako uradjena da simulira 3D okruzenje i da ti imas osecaj da si u "prostoru" ali u sustini nisi.
I samo da te malo ispravim. Nisu te igre u 3D prostoru (da jesu imao bi punu slobodu kretanja u tom okruzenju i svaka promena lokacije bi se odrazila na tvoj pogled na objekte u igri (kao sto je player lepo rekao kako god da se okrenes uvek vidis istu sliku)). Ti samo imas osecaj da si u 3D prostoru. Zato se i zove 2.5D

Koliko ja znam ti ne moras da imas slobodu kretanja u tri dimenzije da bi odredio da li je prikaz 3d. I u tim pucacinama (2.5d) moguce je napraviti da ti vidis tu sliku sa strane ( to je u sustini kao veoma tanak papir u 3d prostoru na kome je nesto nacrtano) ali to ocogledno nije uradjeno kako bi igra lepse izgledala.

Apocalypse
26.5.2007, 19:25
Ovako.
Red Alert 2 je 2D igrica i sada koliko je takvu igricu tesko napraviti.
I opisite mi mali grafiku kako se ponasa sto se bolje odradi?

fingerprint
26.5.2007, 19:26
Ne znam tacno sta si hteo da kazes, ali da: naravno da se koriste maske za sprajtove :D.
Nije mislio na Alpha masku (koja odredjuje sta je providno a sta se iscrtava), mislio je na dodatni sprajt (koji se takodje zove maska) koji se ne vidi i sluzi za detektovanje kolizije. To se koristi u game makeru. Ali ako je maska kvadrat, deltoid, krug, i td, onda ti sprajt i ne treba :D

kish
26.5.2007, 19:40
Aha.. U tom slucaju ne. Globalno gledano koriscenje raznih bitmapa za detekciju kolizije je jako neprakticno resenje i ne primenjuje se, koliko ja znam, ni u jednoj ozbiljnijoj igri. Procedura je spora, dovodi do bug-ova, a i tesko se realizuje (u GM-u se koristi da bi korisnicima bio olaksan rad sa kontrolom kolizije). Izuzetak cini jedino Worms serijal i slicne 2d-terrain-destruction igre gde se jedino kolizija sa terenom vrsi na taj nacin.
P.S. - Ovaj offtopic se malo odvukao. Mozda bi terbalo otvoriti posebnu temu za diskusiju o raznim 2d tehnikama. :D

Apocalypse
26.5.2007, 20:30
I ne rekoste mi koliko je tesko napraviti Nesto kao Red Alert 2 U odnosu na 3D ali sa mnogo jacom grafikom?
:eek:

Stevvan
26.5.2007, 20:37
Sve zavisi od tvojih sposobnosti. Nekome je tesko da napravi tetris, neko to uradi ocas posla. Sve je relativno.

kish
26.5.2007, 20:55
I ne rekoste mi koliko je tesko napraviti Nesto kao Red Alert 2 U odnosu na 3D ali sa mnogo jacom grafikom?
:eek:

Pa i nije toliko lakse. Sa programerske strane i dalje treba uraditi dobar AI, jedino sto podrska za 3d modele ovde otpada. A sa graficke strane, sve zavisi od tebe. Ako mislis da mozes da uradis bolje sprajtove (slike) od Westwood-a onda je sve cool. Programer bi jedino tu mogao da doda par specijalnih efekata i to je to... Tako da stvar ne olaksava mnogo... strategije i dalje spadaju u rang najkompleksnijih igara.

quick
26.5.2007, 21:05
I ne rekoste mi koliko je tesko napraviti Nesto kao Red Alert 2 U odnosu na 3D ali sa mnogo jacom grafikom?
:eek:
Red Alert 2 je igra Electronic Arts-a, pa bi trebao njih da pitas.
Evo ti tim koji je radio na toj igri
http://www.mobygames.com/game/windows/command-conquer-red-alert-2/credits
Koliko vidim tamo je samo programera oko 10.
Takodje bi mogao da uporedis taj tim sa tvojim timom, doneses sam neke zakljucke, eventualno izvuces neku pouku, itd.

Apocalypse
26.5.2007, 21:06
Sada ste me malo zbunili.
Do maloprije ste pricali kako treb da pocnemo od 2D igrice a sada kazete da nije lakse za programere.
???

E ovako.

Ja sam mojom "ekipom" smo se dogovorili da :mad: radimo 2D strategiju.
:boodala:

I da Vas cujem sada.

A sto se tice Westwood-a sigurno imaju bolje majstore od mene.
A mogli bi smo vala da napravimo bolje grafiki od Red Alert-a2 jer on je jako davno izasao.

:(

quick
26.5.2007, 21:10
Da, i ja ti preporucujem 2D.
Uradite nesto kao Bejeweled ili slicne puzzle (match 3) igre, neku igru sa kartama itd.
Na ovim sajtovima imas dosta primjera 2D igara koje se odlicno prodaju:
www.popcap.com
www.pogo.com


A sto se tice Westwood-a sigurno imaju bolje majstore od mene.

Mozda nemaju, mozda bi trebao da im posaljes CV ili eventualno odes na interview ne bi li te primili u svoj tim.

A mogli bi smo vala da napravimo bolje grafiki od Red Alert-a2 jer on je jako davno izasao.

Eh, nista ti nisi naucio iz dosadasnje diskusije ...

Apocalypse
26.5.2007, 21:17
Radicemo grafiku Isometric i to strategiju.
To je maximum sto mogu da popustim.

Znaci sada ima li ko da je zainteresovan?
Programeri, dizjneri i td.

tab503
26.5.2007, 21:21
Izvini Apocalypse koliko imas godina?
Tvoji postovi me stvarno dovode u "puzzle"
Covece. kad ti kazemo da krenes od 2D igre niko nije ni pomislio da krenes od strategije. Aman covece, sedi na zamlju, prizemlji se.
Ajmo ovako redom.
Daj link ka bilo kojoj igrici koju je napravio neko iz tvoje ekipe.
Daj link ka bilo kom 3D modelu koji je uradio neko iz tvoje ekipe.
Da prvo vidimo koliki ste uopste kapaciteti.
Dalje. KAd ti kazemo da krenes od 2D igre podrazumeva se od neke proste.
Napravi nesto u fazonu raptora neku skrolovanu pucacinu, neku logicku igru, nesto jednostavno.
3D moze i da saceka (pa i 2D straegija)

Apocalypse
26.5.2007, 21:23
E ovako Ja kao prvo nijesam programer.
Ja sam Graficki dizajner.

tab503
26.5.2007, 21:26
pa dobro, daj link ka nekim tvojim radovima.

i jos nesto.
Ako sam dobro skapirao. ti znas sta hoces (3D igru ili u najmanju ruku izometrijsku strategiju), nemas pojma kako se to radi, koliko je tesko to uraditi, ali znas da to hoces i trazis ljude koji ce ti to uraditi? :eek:

Apocalypse
26.5.2007, 21:47
http://img518.imageshack.us/img518/4729/bmwsw9.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=bmwsw9.jpg)

Evo jedan.
Imam dial-up kod kuce pa ne mogu da uploadije izludjeh.
Sve je izmijenjeno na njemu i oko njega.

Marko_L
26.5.2007, 21:55
Radicemo grafiku Isometric i to strategiju.
To je maximum sto mogu da popustim.
Da popustiš ? :) LOL
Ne verujem da smo mi ovde u nekakvim pregovorima da da nekom nešto popuštaš. Ljudi te savetuju od čega da kreneš i kako. Što se mene tiče, a verovatno i svih ostalih, slobodno ti počni od full 3D strategije, pa javi dokle si stigao. za jedno 5 godina možda ćeš imati nešto što liči na engine :)
quick ti je dao link koji verovatno nisi ni pogledao, inače bi znao koliko ljudi zapravo treba za takav projekat. Plus ne treba zanemariti činjenicu koliko projekata su ti ljudi imali imali iza sebe kada su počeli da rade Red Alert 2, što znači da imaju dosta iskustva (a to je veoma bitna stavka), kao ni drugu, možda još bitniju činjenicu da su svi ti ljudi bili adekvatno plaćeni za taj posao. Ako imaš dovoljno keša, sasvim sigurno možeš da angažuješ dovoljno profesionalaca za igru sličnu Red Alertu 2, u suprotnom bolje ni ne pomišljaj na to, nego krenite od jednostavnijih igara, tipa pacman, Tetris, Arkanoid... pa posle neki space shooter... koje ekipa od nekoliko entuzijazista MOŽDA može da završi.

Apocalypse
26.5.2007, 21:58
Pogledao sam taj link.

fingerprint
26.5.2007, 22:02
strategije i dalje spadaju u rang najkompleksnijih igara.
Definitivno.
Ja sam se okusao u tome (doduse dok sam se jos zaludjivao GM-om) i bilo je vrlo tesko (ispalo je manje vise ok, ali uzas sporo)
Kod izometrije nije problem samo kolizija kod zgrada, vec i poplocavanje terena, posebno ako teren ima ( a u strategiji bi to trebalo da bude tako) brda i udubljenja... Takodje, tu je i cinjenica da se jedan objekat mora animirati i rendati vise puta (npr vojnik) i samo za jednu animaciju hodanja, koja mora biti u svim pravcima. Da bi to izgledalo iole pristojno, objekat se mora posebno animirati i rendati za makar osam pravaca (kao u Age of Empires I).
Jos jedan problem izometrije su senke objekata (koje padaju na npr. teren) jer su one u sustini sprajtovi koji se kace na odredjenu poziciju relativnu poziciji objekta koji se senci. Takodje moraju imati dosta razlicitih animacija, ako je u pitanju pokretna jedinica.

Rucno crtanje izometrijskih objekata je manje tesko nego raditi 3d model, renderovati ga, i pretvoriti u sprajt. Postoje odredjena pravila koja moras da poznajes da bi sve to izgledalo OK.

Apocalypse
26.5.2007, 22:06
Ako nadje odje kojeg programera predpostavljam da se te stvari on znati.
(Mislim za programiranje)
@fingerprint
Rijesili bi smo nekako te sprajtove.
Optimizovali bi smo to fino.

tab503
26.5.2007, 22:18
pa javi dokle si stigao. za jedno 5 godina možda ćeš imati nešto što liči na engine :)
Zaboravljas da se on nece ni zamajavati sa tim. Covek ce crtati a drugi ce se znojiti sa tim ;)

Apocalypse
26.5.2007, 22:20
Samo me Vi zezajte.
Ja cu da odradim sve sto se tice obrade neke slicice, sprajta i td.

tab503
26.5.2007, 22:22
http://img518.imageshack.us/img518/4729/bmwsw9.th.jpg (http://img518.imageshack.us/my.php?image=bmwsw9.jpg)

Evo jedan.
Imam dial-up kod kuce pa ne mogu da uploadije izludjeh.
Sve je izmijenjeno na njemu i oko njega.

Ovo fino izgleda. Samo me zanima. Ti si ga nacrtao ili samo "obradio"

Apocalypse
26.5.2007, 22:26
Bio je samo On taj BMW.
I Ja sam sve promijenio.
Pozadinu, dim, boju kola, leptira, felme, gume, asfalt ... sve.
A mogu da ga rucno naslikam.
I da ga dizajniram na svoj nacin
Imam jos boljih radova negu su mnogo vece memorije a dial-up ne mose da to uploaduje.

tab503
26.5.2007, 22:27
Samo me Vi zezajte.
Ja cu da odradim sve sto se tice obrade neke slicice, sprajta i td.
samo da ti skrenem paznju posto ocigledno ne znas pojmove.
Sprajt je isto slika.
To je slika koja se ubacuje u "scenu"

tab503
26.5.2007, 22:29
Imam jos boljih radova negu su mnogo vece memorije a dial-up ne mose da to uploaduje.

Ma nema potrebe. Ali samo da znas. Ti ne treba u igrici da obradjujes. U igrici moras sam da izmislis i nacrtas i to ubacis

player1
26.5.2007, 22:30
Ljudi vi ne razumete.
Covek je talentovan za dizajn i grafiku, nije programer, niti mu je to ideja da bude.

Njegova ideja je da radi na necemu dge moze da iskoristi svoje sposobnosti, po mogucstvu video igru.

Problem je sto misli da je dovoljno samo da nadje neke programere pa da stvar pocne.

Licno mislim Apocalypse da ces bolje iskoristiti svoje talente ako mozes da se uslepujes u neki postojeci tim, i za njih da radis 3D modele i teksture i sta vec znas (a ne da se zamajavas sa nekim sprajtovima), a da ostavis programiranje ljudima koji vec imaju neko iskustvo.

Jos bolje za pocetak mozda da se fokusiras na modovanje neke postojece igre. Na primer pravljenje skinova ili novih 3D modela. Tako mozes da radis ono sto znas, a da ti ni netreba programer "za podrsku".

Apocalypse
26.5.2007, 22:33
Ti stvarno mislis da Ja nista ne znam.
Ja sam pod tim slicicama podrazumijevao znak, pa ikonice i tako to.

Koliko si bolji od mene u programiranju toliko sam Ja bolji od tebe u dizajnu.
Ti si samo odje da nekome nadjes manu.
Bas si bezobrazan!

A player1 je potpuno u pravu.

A da te pitam nesto tab503
Mislis li da oni menedzeri imaju veze sa dizajnom i programiranjem.
Ja mislim da nemaju. Prije da Ja znam programirati nego oni ista napraviti od ovog.
Nije da su svi ali 90%.

tab503
26.5.2007, 22:47
Ti si samo odje da nekome nadjes manu.
Bas si bezobrazan!

Jel to na moju adresu?
Ako smatras da je spustanje na zemlju bezobrazluk onda jesam bezobrazan.
Ako vise volis lazna tapsanja o ledja i reci, super samo napred , do jaja si i slicno onda to vise govori o tvojoj sujeti nego o mojim zamerkama.
Ja nisam trazio manu, Kad je nesto dobro, ja to pohvalim (kao sto sam pohvalio tvoju obradu BMW-a). Problem je sto kod te tvoje ideje ja ne vidim nista za hvalu. Nisi ni rekao koliko godina imas, koliko zivotnog iskustva imas , nisi rekao nista
Ti znas samo sta hoces, to je bitno, postavljas uslove
Radicemo grafiku Isometric i to strategiju.
To je maximum sto mogu da popustim.
bossujes a u sustini nemas pojma ni sta je potrebno, ni koliko, ni kako. Bitno je da se ubedjujes sa pola foruma kako je to sve super, lako i jednostavno sta si osmislio. Jedino jos da nadjes ekipu i ojha.
Ni jedna rec koju sam napisao nije maliciozna, omalovazavajuca ili nesto slicno. JA ti samo otvaram oci da shvatis da ovo sta si osmislio na nacin na koji si osmislio nece nikad profunkcionisati i setices se ovih mojih reci za jedno mesec-dva kad i sam to budes shvatio.

Apocalypse
26.5.2007, 22:52
Dobro tab503:aplauz:
Haval na savjetima

Ja cu da radim moj posao kako valja.
I ako ima programera koji zele da rade neka se jave.
Imaju dostupan moj e-mail
Za sada imam 4 programera.

EclipsE
26.5.2007, 22:52
Samo se dzabe raspravljate o gluposti...
NISTA NIJE LAKO! Ni dizajn ni programiranje... A kamoli programiranje... Hocete 2d igru, u kom endzinu cete je raditi?? Josh izometricnu igru?? Nema sanse. Mozda josh sada ne shvatate koliki je to projekat, al neka. Probacete, necete uspeti. Zasto? Ja recimo programiram od 5. razreda osnovne skole, a sada sam 2. srednje. Meni je isto palo bilo na pamet kao "ajde da radim strategiju, kul je". Kad sam video sta sve treba............................................. .....
Evo, ovako, reci programerima da urade ovo:

napravite meni (story mode, skirmish, options, exit npr.)
kad kliknesh na story mode pojavi ti se drugi ekran gde imash da birash izmedju 3 price (cisto onako). kad kliknesh na prvu pojavi se jedan prozorcic sa porukom "josh nije gotovo", kad kliknesh na drugu pojavi se jedan prozorcic sa porukom "polako bre", a na trecu "cool".
i tako, improvizujte nesto za skirmish, options, i na exit postavlja se pitanje "zelite li da izadjete??" sa dugmicima "da" i "ne"
ako vam to bude tesko (a bice, verujte mi), onda odustanite od strategije i poslusajte sve ove ljude koji vam govore da je to propast!
e, da, bez koriscenja gotovih kontrola

Apocalypse
26.5.2007, 23:02
Dogovoreno.
Odmah napustamo ako to ne napravimo.

fingerprint
27.5.2007, 6:10
Nek se javi koga ovo podseca na zmmaj fenomen :D

M1los
27.5.2007, 10:26
Mene :kreza:

PeTkO
27.5.2007, 10:26
Mene.Ali malcice.Samo u ovom slucaju ubedili smo da prave 2d (ili 2.5D) a ne 3d.Mada i 2d i 2.5d su, verovatno, mnogo komplikovani za izradu u odnosu na njihovo znanje u programiranju (pretporstavljam)

3dM@niak
27.5.2007, 11:25
ortaci i ja radimo strategiju... hteli smo 2d, pa smo se zaleteli na 3d, pa smo videli konkretno kako to izgleda. Vladan ( programer ) je poceo neke 3d testove, znaci probali smo 3d, i sa modelarske strane, i iz ugla programiranja - to je bre pakao, samo mali i razvuceeen....
znaci nista nikada ne radi kako valja bez ispravljanja 10.000 bagova. naravno da ko se time bavi vishe godine ne predstavlja veliki problem. ali bilo ko bez iskustva moze samo da pokuuusaa nesto u 3d da napravi.
znaci konkretni problemi, na koje smo naisli dok nismo skapirali u sta smo se upustili, pa se vratili na 2d:
- engine, koji mora da se optimizuje (pitanje je kako??)
inace probali smo DX i XNA, gde je XNA dosttaaa laksi, naravno, jer je izveden dalje iz DX-a.
- gomila stvari koje se nazigled podrazumevaju (senke) - ne postoje dok se ne isprogramiraju.
postoji ogromna teorija o real time 3d-u, knjige i knjige... desetine resenja istog problema... kako izabrati pravo (bez prethodnog iskustva)?
- mreza koja radi kako treba (ovo nema veze sa 3d-om, ovo je opste mesto) - nije lako napraviti. Danima smo testirali i probali mrezu dok nije proradila "prihvatljivo" brzo...
- 3d deo - low poly modeli su mnogo tezi za pravljenje, jer zahtevaju mnogo tehnickog posla, optimizacije.. ma svasta tu ima. ajde recimo da to i nije tesko posle malo vezbe, medjutim onda dolazi grozan deo: import modela. postoje gotovi exporteri za max recimo, to svakako, medjutim - situacija u kojoj ste vi kada nesto malo naucite je da ste priuceni. o onda shvatite da morate sami nekako ta smislite kako cete importovati particles, kako cete ga praviti (ne moze max ili neki tako program) onda pisanje shader i sto vragova...
znaci posao je nesaglediv, stalno iskachu novi bauci..

:( not good, my friend. :(

sada opet radimo 2d. mnogo je lakshe i bolje. jer na kraju cemu (ako dovedemo projekat do kraja, a hocemo) imati dobru 2d igru (izometrijsku), a ne ocajjjnuuu 3d igru.
dakle to je neki ovako savet iz prve ruke.

P.S. Vlada i ja smo posle radili neki FPS, kao dalje probe za XNA... uspeli smo poneshto da napravimo... mislim, videcete jednog dana, sta uradimo sa tim, dokle ga doteramo i tako to.. samo ocu da vam kazem da recimo samo napraviti model pushke da prati kameru je... veseo... posao :D
puska koja se trza, odlece u vazduh i upada u zemlju, u 3 ujutru, posle 30-e verzije programa su zabavni samo u prici. u praksi su... *cenzura* :D :D

Apocalypse
27.5.2007, 11:54
E ovo Ja zovem savjetom.
Mi cemo pokusati da napravimo 2D izometrijsku igricu sto je bolje moguce.
Ali ponovo ne mogu da garantujem da ce biti extra.
Ali nece biti i da ne valja.

Black Arrow
27.5.2007, 12:21
ortaci i ja radimo strategiju... hteli smo 2d, pa smo se zaleteli na 3d, pa smo videli konkretno kako to izgleda. Vladan ( programer ) je poceo neke 3d testove, znaci probali smo 3d, i sa modelarske strane, i iz ugla programiranja - to je bre pakao, samo mali i razvuceeen....
znaci nista nikada ne radi kako valja bez ispravljanja 10.000 bagova. naravno da ko se time bavi vishe godine ne predstavlja veliki problem. ali bilo ko bez iskustva moze samo da pokuuusaa nesto u 3d da napravi.
znaci konkretni problemi, na koje smo naisli dok nismo skapirali u sta smo se upustili, pa se vratili na 2d:
- engine, koji mora da se optimizuje (pitanje je kako??)
inace probali smo DX i XNA, gde je XNA dosttaaa laksi, naravno, jer je izveden dalje iz DX-a.
- gomila stvari koje se nazigled podrazumevaju (senke) - ne postoje dok se ne isprogramiraju.
postoji ogromna teorija o real time 3d-u, knjige i knjige... desetine resenja istog problema... kako izabrati pravo (bez prethodnog iskustva)?
- mreza koja radi kako treba (ovo nema veze sa 3d-om, ovo je opste mesto) - nije lako napraviti. Danima smo testirali i probali mrezu dok nije proradila "prihvatljivo" brzo...
- 3d deo - low poly modeli su mnogo tezi za pravljenje, jer zahtevaju mnogo tehnickog posla, optimizacije.. ma svasta tu ima...

:( not good, my friend. :(

sada opet radimo 2d. mnogo je lakshe i bolje. jer na kraju cemu (ako dovedemo projekat do kraja, a hocemo) imati dobru 2d igru (izometrijsku), a ne ocajjjnuuu 3d igru.
dakle to je neki ovako savet iz prve ruke.

P.S. Vlada i ja smo posle radili neki FPS, kao dalje probe za XNA... uspeli smo poneshto da napravimo... mislim, videcete jednog dana, sta uradimo sa tim, dokle ga doteramo i tako to.. samo ocu da vam kazem da recimo samo napraviti model pushke da prati kameru je... veseo... posao :D
puska koja se trza, odlece u vazduh i upada u zemlju, u 3 ujutru, posle 30-e verzije programa su zabavni samo u prici. u praksi su... *cenzura* :D :D

O da,lepo receno :D

Evo,ja radim sa 3dM@niakom i znam kako to sve ide,makar sa strane 3D modelera.Ipak,deluje lako i prosto,kao da je potrebna samo volja i samo trud,a u stvari potrebno je puno vise (puno znanja,na prvom mestu).

Neke ovakve stvari nisam ni ja znao,dok mi nisu iskusniji rekli.Tek sad uvidjam koliko je tesko uraditi 3D strategiju u odnosu na 2D verziju... Nadam se i vi.

Moj poslednji savet je - uradite lepo nesto prosto,okacite ovde da vidimo,pa krenite na nesto teze.Videcete koliko i to prosto moze da se iskomplikuje,ali i skupiti dosta neophodnog iskustva za dalje.To je jedini nacin.

Samo napred :alealeee:

Stevvan
27.5.2007, 12:44
E ovo Ja zovem savjetom.
Mi cemo pokusati da napravimo 2D izometrijsku igricu sto je bolje moguce.
Ali ponovo ne mogu da garantujem da ce biti extra.
Ali nece biti i da ne valja.

Zasto ne pokusas da napravis nesto jednostavno:opanachke Ali izgleda da je ovo prirodna stvar koju uglavnom svaki covek koji pozeli da se bavi game-devom dozivi. Vise nemam nameru da se mesam. Ako mislis da mozes, probaj, brzo ces shvatiti da to ne ide.

Jedan primer iz price:
Covek koji je monarh u saolinu citav zivot (sada ima preko 50 godina) je trenirao samo jednu stvar. To je da stoji na jednom prstu ruke. I uspeo je. Ali sada ima preko 50 godina. Vezbao je citav zivot da bi uradio nesto veliko za njega, ali nije odmah dosao i pokusao da stoji na jednom prstu, vec je to islo polako sas velikim treningom snage i uma.

Nadam se da shvatas poentu price ;)

Andross
27.5.2007, 16:09
Samo da napomenem. Sto se tice 2D senki ako se zna sta treba da se radi ne trebaju ti dodatni sprajtovi uopste.
@Apocalypse: Ako su ti programeri iskusni (znaci ne PeTkO i ostala bratije :D), onda ti pici. Ako propadne propadne, ako ne jos bolje.

Marko_L
27.5.2007, 17:59
znaci konkretni problemi, na koje smo naisli dok nismo skapirali u sta smo se upustili, pa se vratili na 2d:
Pored svega što si nabrojao, dobro je što još niste stigli do pravih problema. Recimo kolizija u 3d je pain in the ass... treba više matematike, bolje poznavanje celokupne problematike i još 300 čuda, a da ne pominjemo i AI koji takođe mora da "razmišlja" u 3d fazonu, pa mu nije dovoljno samo da zna lokaciju protivnika, nego i visinu svake jedinice, kako bi mogao shodno tome da reaguje... pa kad je strategija u pitanju, gotovo svaka jedinica mora da razmišlja drugačije... svakako nije isto ako si avion ili pešak :) Jednostavno, za 3d igru, pogotovo strategiju, potrebna je jaka, uigrana i iskusna ekipa programera, dizajnera, modelara... i dosta keša da bi se sve to održalo. Nije ni 2d strategija mnogo lakša za uraditi, ali ako neko već hoće da mu prva igra bude real-time strategija, onda bolje i to, nego 3d.

Apocalypse
27.5.2007, 19:16
Moramo od necega poceti.
Kao sto kaze ANDROSS Ako propadne propadne, ako ne jos bolje.
Da smo zdravo.
Imam 6 programera ali svi ne rade iste jezike tako da imam i nemam.
U koliko od programera koje skupim ne dobijem sposobnost za 2D strategiju onda cemo nesto manje.
Ja sam dosao da trazim programere za 3D strategiju pa kao sto vidite:ciao:
I Ja sam shvatio ovoda nije bitno sta ces da radis nego koliko iskusne programere imas.
Ako ima sposobne za 3D onda 3d ako nemas onda 2d.
I tako sam presao na 2d.
:rofl:

tab503
27.5.2007, 19:50
Dobro sad ozbiljno, bez zezanja.
Kao sto si se vec uverio iz pisanja to sta zelis je za*ebano da maksimuma i potrebna ti je prava ekipa ljudi za to. Pogotovo ne ekipa internet ljudi koji verovatno nisu ni iz istog mesta pa neces cak imati ni "face to face" komunikaciju sa njima a to je neophodno radi koordinacije.
Ono sta ti iskreno predlazem je da probate neku lepu "jednostavniju" obicnu 2D pucacinu (znas vec, skrolovanje ekrana, zilion protivnika i bossovi na kraju svakog nivoa)
To ce vam biti lep pocetak da vidite kako uopste i stojite sa znanjem a iskreno to je nesto sta moze da se uradi za relativno kratko vreme da vidis i rezultat svog (a i tvoje ekipe) truda. A onda ako je to uspesno, u nove radne poduhvate i kompleksnije igre. Ako se upustite u strategiju i jos izometrijsku u startu, prijatelju naredne 2 godine mi necemo cuti nista o tebi a verovatno ni ti o igrici :) :) :)

EclipsE
27.5.2007, 22:25
P.S. Vlada i ja smo posle radili neki FPS, kao dalje probe za XNA... uspeli smo poneshto da napravimo... mislim, videcete jednog dana, sta uradimo sa tim, dokle ga doteramo i tako to.. samo ocu da vam kazem da recimo samo napraviti model pushke da prati kameru je... veseo... posao :D
puska koja se trza, odlece u vazduh i upada u zemlju, u 3 ujutru, posle 30-e verzije programa su zabavni samo u prici. u praksi su... *cenzura* :D :D

Nije bash tako... al taj neki fazon :)
Da ne radite u 3 ujutru bilo bi bolje :)

Apocalypse
28.5.2007, 9:08
Pa koliko mi programeri koji se budu prijavili budu sposobni toliko cemo i uraditi.
Ako pak reku da ne mogu 2dizometrijsku igricu onda cemo nesto lakse.

EclipsE
28.5.2007, 11:08
Bas se pitam ko su ti svi ti programeri o kojima non stop pricash.......

Patton
28.5.2007, 19:46
@Apocalypse
Jel ti slusas sebe sta pricas? Prvo hoces da napravis 3D strategiju, onda si se smorio kada smo ti objasnili koliki je to zalogaj, onda hoces neki polu 3D, onda hoces Red Alert, sada hoces:

Radicemo grafiku Isometric i to strategiju.
To je maximum sto mogu da popustim.

Da popustis? Sta da popustis? Da bi napravio nesto moras znati da programiras. A s obzirom da ti ne znas ni "Hello World" da napravis, valjda bi trebao da se konsultujes sa tvojim programerima u timu, sta oni mogu da naprave, a ne da im postavljas ovakve ultimatume... ili isometric strategiju ili nista. Do malopre si pevusio da niko nije glavni u timu i da se programeri pitaju sve, a vise je nego ocigledno da ti odlucujes o svemu, a pritom ne znas nista o tome.

Patton
28.5.2007, 19:58
Ako pak reku da ne mogu 2dizometrijsku igricu onda cemo nesto lakse.
Ali rekao si da neces vise da popustas? :dedica:

Nemoj da se ljutis... ja samo citam sta pises i vidim da ti ni ne znas sta hoces. Ti hoces da napravis nesto, a pojma nemas sta, a to pokazuje koliko si ozbiljan u svemu ovome.

Razmisli jos jednom. Zasto ne pravite PacMan-a? Bez zezanja. Napravite PacMan-a, sa fenomenalnom animiranom 2D grafikom, ponekim specijalnim efektima, lepim animiranim menijima, dopadljivom muzikom. Smislite neke forice koje ne postoje u originalnoj verziji igre... itd. Kada (ako) zavrsite ovakav mali projekat, niste ni svesni koliko cete dobiti samopouzdanja da radite nesto malo komplikovanije. Poslusajte savete svih koji su postovali ovde i krenite od veoma malih projekata. Na kraju krajeva, nemoguce je da svi mi gresimo koji vas savetujemo ovako!

Marko_L
28.5.2007, 20:44
Da, a ako ti programeri kažu da ne mogu Pacman-a, onda pređi na Pong, to bi trebalo da je kud i kamo lakše. Ako ne mogu ni to, onda streljaj programere, nema druge :) Ili ih baci lavovima :) Eh, to mi dade ideju za igru. Zamisli menadžersku simulaciju, gde vodiš softversku kompaniju u usponu. To već postoji ? Da, znam. Ali glavni feature igre je što tvoja softverska kompanija ima oooogroman podrum ispod svojih prostorija... praktično grad po zemljom, a u njemu kavez sa lavovima, streljana, bazen sa vrelim uljem, giljotina... i onda kad programer ne ume nešto da uradi ili probije rok... vodiš ga u podrum i biraš kako ćeš da mu presudiš. Još ako bi se malo poradilo na AI-u... moglo bi da se doda da programeri počnu da razmišljaju svojom glavom i da saznaju za taj podrum, a onda se organizuju, pa ti završiš kao hrana za lavove... tako da moraš da budeš oprezan i ne dozvoliš da se čuje mnogo krikova odande... što naravno zahteva dodatne troškove za nabavku maramica za vezivanje usta, zvučnu izolaciju podruma, ***** koje će da skreću pažnju ostalim programerima dok presuđuješ nekom i slično... pa moraš stalno da pratiš stanje na tržištu, a kad pređeš na viši level, onda se otključavaju novi itemi kao što je recimo brnjica (slična onoj koju nosi Hanibal Lektor) koja je skuplja, ali znatno efikasnija, kao i profesionalna poslovna pratnja koja mnogo lakše skreće pažnju ostalima... Taj podrum takođe može biti dobar način za izbegavanje isplaćivanja plate i bonusa programerima kada do toga dođe. Znaš ono, pripremiš kontigent programera za rezervu... i kada treba da daš plate, ti ih odvedeš grupno u podrum, a rezervnu garnituru postaviš na radna mesta i izlažeš ih da si tek otvorio kompaniju.

P.S. - Programeri koji rade u firmi koja ima podrum, bolje da ne čitaju ovo :)

Apocalypse
29.5.2007, 14:08
Znam da napravim "Hello world"
Barem toliko.

I znam sta hocu ali nemam programera za to sto ocu.
U tome je problem.

Aksic Srdjan
29.5.2007, 14:38
I znam sta hocu ali nemam programera za to sto ocu.
U tome je problem.

U tom slučaju, imam predlog za tebe: Postoji engine koji je relativno jeftin ($150) a dopusta da se rade FPS, RTS ove druge mi nisu zanimale pa ne znam, ok, dakle, postoji već odrađen osnov za te žanrove, ti samo treba da uradiš modele, animacije - to središ i testiraš u demo verziji koja je besplatna i može se koristiti neograničeno vremenski, jedina restrikcija je što ne možeš da praviš stand alone igru - ali sve može da se pokrene iz editora bez problema radi testiranja, što se tiče programera, naravno imaš nekoliko njih, tamo na satu enginea postoji dooobar aktivan forum - dakle - super free tehnička podrška za sve što ti nije jasno i tebi i programerima. Jedina mana koja je meni zasmetala je odsustvo shadera - ali tipu kao tebi to ne bi trebalo da smeta. Ja sam radio sa tim engineom 6 meseci, i bio sam zadovoljan (sve dok nisam dobio bolji (od $50.000 ali neću da se hvalim :))

Engine je bombona, a rade developeri njegovi tako da sada vidim ima i sahdere i druge korisne stvarčice...

Interested in the engine, but aren't quite sure if GameCore will meet the needs of your project? Take the StarterKit for a spin. With no time or feature restrictions, the StarterKit allows you to import your models, try out some templates and get your project up and running with zero investment (other than time) on your part.

The ONLY restriction of the StarterKit is that the export of your games is disabled. There is no other functionality differences between the StarterKit and the full GameCore Indie version. We want you to be satisfied with our tools and feel that they speak for themselves.

www.beyondvirtual.com

Apocalypse
29.5.2007, 16:27
Sada sam kompletan sa timo i programerima.
Ovom porukom bih zatvorio ovo.
Pa se cujemo.
Moze jos neko upanuti neko vrijeme.

Pozdrav
:ciao:

Shang Tsung
29.5.2007, 16:35
Pa, mogo bi da podelis sa nama ko se sve to prikljucio tvom timu sa ovog foruma.

Apocalypse
29.5.2007, 16:43
Kako mislis da podijelim?
Ja sam sa programeri koji imaju iskustva i znaju sta rade.
Imamo jos ljudi 3d,sound,photoshop...
Pa se cujemo tako nedje:ciao:

bobi
29.5.2007, 17:15
Znači ipak se vraćaš na prvobitnu varijantu real time 3d na kvadrat strategije? :D

Apocalypse
29.5.2007, 17:19
Ne
Na 2D izometrik.
To bi bilo to.
Pa da se oprobamo kakvi smo.

rudar
29.5.2007, 18:00
I necjesh nam recji konkretn nick-ove koji su ti se pridruzili? Strashno sam znatizeljan:(

Apocalypse
29.5.2007, 18:03
Sta ti znace nikovi.
Nik moze biti na ovom foumu ovakav a na drugo ovakav.

Samo ljudi zainteresovani za ovo mogu da znaju.
Ovo radi privatnosti.

tab503
29.5.2007, 18:13
pa dobro ali salji modele, screenove, obavestavaj dokle ste stigli.
Vidis kako na drugoj temi (poslat ti je link) ljudi vrlo ozbiljno obavestavaju kako napreduju.

Apocalypse
29.5.2007, 18:18
Ok
To nije problem
Obavjestavacu Vas o djelovima za javnost.
:ciao:

EclipsE
29.5.2007, 22:37
budete li nesto odradili, ja sebi secem glavu...................
btw jeste li probali da odradite meni?? :D ako jeste, verujem da niste dobro prosli
ovo je moja poslednja rec u ovoj temi....

Aksic Srdjan
29.5.2007, 23:47
budete li nesto odradili, ja sebi secem glavu...................
btw jeste li probali da odradite meni?? :D ako jeste, verujem da niste dobro prosli
ovo je moja poslednja rec u ovoj temi....

Nemoj da širiš pesimizam. :dedica:

tab503
30.5.2007, 1:39
budete li nesto odradili, ja sebi secem glavu...................
btw jeste li probali da odradite meni?? :D ako jeste, verujem da niste dobro prosli
ovo je moja poslednja rec u ovoj temi....

Da su dobro prosli vec bi se pohvalili.
Ali mislim da i mi malo preterujemo.
Pametnom je dovoljno jednom reci. Mi smo rekli vise nego jednom.
Sto se mene tice treba ih pustiti da lupe glavom u zid, i onda kad budu ozbiljno zeleli nesto da urade i budu spremni da slusaju onda ih pomoci savetima i idejama. Ovako, sneba pa u rebra (neko rece 3d) :) ne vredi ni pricati.
Iskreno zelim im uspeh i ja ono negativno sta sam pisao, nisam pisao sto mi se decko ne svidja ili nesto slicno, nego sto sam video ogromnu dozu nerealnosti u onome sta je pisao, ali kad nece da slusa sta da mu radim.

Apocalypse
30.5.2007, 9:39
A zasto bih slusao ljude koji nece da rade samnom?

Ovako.
Radimo 2D izometrik strategiju:a_bleh:
Nalazimo se sada sa 3 programera.
Rade 2 engina.
1 radi engine za grafiku u C++
2 rade engine u C#
I to rade od 0.
Tako smo poceli.

I ono kazu ne valja se faliti da neodes od oci.:dedica:
:ciao:

Patton
30.5.2007, 10:00
Ocigledno cemo se nacekati za bilo kakvo parcence koda.
Jel barem mozemo videti nesto grafike, neki wireframe, nesto?

Apocalypse
30.5.2007, 10:15
Za kod ne znam.
To moram da piram prgramere.
A sto se tice dizajna i animacije to cete da vidite.

Sto to Vas interesuje toliko?:eek:
Polako.
Nas najvisi nednikep je to sto smo povezani preko neta.
Pa ce nam trebati duze vremena.

tab503
30.5.2007, 11:08
JA vidim da si ti entuzijasta koji iskreno zeli nesto ali koliko vidim nemas ekipu. Dva razlicita engina to meni deluje kao rasipanje vremena. Zasto obojca ne rade na istom enginu?
Ja ti savetujem da ti lepo pogledas po forumima i specijalizovanim casopisima za ekipe koje ozbiljnije to rade i da njima ponudis tvoje dizajnersko znanje. Svakoj ekipi ce uvek dobro doci kvalitetan dizajner. Od ovog na nacin na koji ste krenuli ni za 3 godine nece biti nicega (a cisto sumnjam i da ce ikad biti) Ono gore ti je moj iskren savet. Uleti u ozbiljnu ekipu i nauci znanje i stekni iskustvo.

A na pitanje, sto nas to toliko interersuje. Pa naravno da nas interesuje dokle ste dogurali iz vise razloga a najbitniji je sto tebe niko ovde nije napao jer te mrzi ili zeli da propadnes, ili zeli da te odgovri nego sto smo videli da se ne razumes u te stvari (ne govorim o dizajnu nego procesu pravljenja igre) i sto ne ides putem kojim bi trebalo da se nesto ozbiljno uradi i zato nas interesuje napredak, a i na kraju uvek je lepo kad neki domaci autor/i naprave nesto.

Apocalypse
30.5.2007, 11:13
Nemaf frke zbog ljutnje.
A kako nemam ekipu.
Sve smo se sinoc dogovorili kako i sta.
A njih trojica su se dogovorili kako ce da rade 2 engina posebno.
Obadva engina ce da rade za jednu igricu samo sto ce jedan da bude iskljucivo za grafiku a drugi nece.
A nebih izdao ove ljude sto su mi se pridruzili, time sto bih otisao u neku drugu ekipu. Sanse nema.

PeTkO
30.5.2007, 11:50
@apokalipsa

Mislim da stvarno gubite vreme pisuci dva engine-a.Kada si trazio programere trebao si da trazis programere koji rade u istom jeziku (C++ ili C# ili VB....), a ne ovako.....Ali to je sada tvoj problem:)

Sta drugo da kazem....Srecno...to ce vam najvise trebati

Andross
30.5.2007, 12:47
I nadam se da ce tvoji programeri uspeti da ukombinuju dva enginea.

Ne zato sto su dva enginea, to je lako, vec sto su pisana u razlicitim jezicima i ne znam kako ce to da prodje.

Inace, zelim vam uspeh i sve najbolje!

Dimo
30.5.2007, 12:56
A nebih izdao ove ljude sto su mi se pridruzili, time sto bih otisao u neku drugu ekipu. Sanse nema.
Vidi se da si Niksicanin :tapsh:

Apocalypse
30.5.2007, 12:58
Pa naravo!
:boxing:

fingerprint
30.5.2007, 19:42
Ne zato sto su dva enginea, to je lako, vec sto su pisana u razlicitim jezicima i ne znam kako ce to da prodje.

Prosto (ja mislim), ako se kompiluju kao dll-ovi.

Andross
30.5.2007, 21:19
Da al kako ces da vuces C++ funkcije koje imaju pointere npr. iz C#-a?

Patton
30.5.2007, 21:58
Da al kako ces da vuces C++ funkcije koje imaju pointere npr. iz C#-a?
Pa o tome brinu programeri :dedica: :kreza:

Nije mi samo jasno zasto su odmah krenuli od engine-a, a nemaju ni gui, ni podrsku za zvuk.

Mali hint... ako pravis igru koja ce imati mape i terene, prvo programeri naprave level editor; tako da ostali experimentisu i prave mape dok programeri sklapaju engine. Al boze moj, mozda vam uspe da napravite kucu pocevsi od krova.

A s obzirom da pravite prvo engine, verujem da ste vec smislili kako ce izgledati mape, dal ce tu biti drveca, zbunja, trave, ulica, zgrada, pustinje... itd ... odnosno smislili ste sve moguce tile-ove od kojih ce se sastojati mape???

EclipsE
30.5.2007, 22:20
Da al kako ces da vuces C++ funkcije koje imaju pointere npr. iz C#-a?

Treba im postaviti pitanje da li znaju sta su pointeri? :)

Marko_L
30.5.2007, 23:01
Ja počinjem da se pitam da li oni uopšte znaju šta je engine :)

Nemesis
30.5.2007, 23:50
Ja počinjem da se pitam da li oni uopšte znaju šta je engine :)

S obzirom da se ovde N puta diskutovalo o tome šta je "engine":
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=9194

BTW, mislim da nema svrhe da objašnjavate čoveku sve slabosti njegovog koncepta. To je karakteristično za mlade ljude. Neka probaju da urade igru. Ako se ništa i ne desi bar će imati jedno iskustvo više.

Stevvan
30.5.2007, 23:51
Ne vidim sto jos pricate. Covek je lepo rekao sta je imao da je nabavio programere i ostalo, da pocinju da rade igru. Mislim da je tema za lock do daljnjeg, jer se sve pretvara u offtopic.

Nemesis
30.5.2007, 23:53
Ne vidim sto jos pricate. Covek je lepo rekao sta je imao da je nabavio programere i ostalo, da pocinju da rade igru. Mislim da je tema za lock do daljnjeg, jer se sve pretvara u offtopic.

Zašto bi tema morala da se zaključava? Možda će čovek želeti da doda nešto kasnije.
A ostali mogu da se suzdrže od spam-a.

EclipsE
31.5.2007, 0:08
Imam 6 programera


to je rekao ranije

a sad kaze 3... pitam se sta je bilo sa onom trojicom :D

tab503
31.5.2007, 1:27
Šest ljutih gusara
Zbrisalo u svet
Jedan se izgubio
Ostalo ih pet

Pet ljutih gusara
Lete ko leptiri
Jedan pao u bunar
Ostalo ih četiri

Gle četiri gusara
Bes u njima vri
Jedan puko od muke
Ostalo ih tri

Marko_L
31.5.2007, 2:57
to je rekao ranije

a sad kaze 3... pitam se sta je bilo sa onom trojicom :D

Hmmm... podrum ? :)

Patton
31.5.2007, 8:03
Ma mene zanima koliko oni imaju godina.

EclipsE
31.5.2007, 8:25
Šest ljutih gusara
Zbrisalo u svet
Jedan se izgubio
Ostalo ih pet

Pet ljutih gusara
Lete ko leptiri
Jedan pao u bunar
Ostalo ih četiri

Gle četiri gusara
Bes u njima vri
Jedan puko od muke
Ostalo ih tri

Podsetio si me na Agatu Kristi: And Then There Were None (cini mi se da je taj deo)
:D

bobi
31.5.2007, 9:55
Lepo im kažem, neka uzmu da rade mod za neku igricu. Em' će da ga završe, em' će da steknu iskustvo.

nesonjacc
31.5.2007, 11:47
A ja se potpuno slazem sa Bobijem...... preambiciozno je tako sa neba pa u bedra reci...... Sad cu da pravim svoju igru...( sto govori o tome koliko imaju godina :D )

Neka uzmu i neka pocnu sa modovima. Da vide kako sve to ide, koliko je komplikovano.... i tako dalje... :dedica:

Aksic Srdjan
31.5.2007, 11:54
Lepo im kažem, neka uzmu da rade mod za neku igricu. Em' će da ga završe, em' će da steknu iskustvo.

Kad si to već spomenuo, imam predlog:

Postoji jedan engine koji je vrlo vrlo pogodan za modovanje, mozda se čuli za Cube Engine, to je engine koji je open source, prvenstveno upotrebljiv za FPS I RPG, ali moguće je raditi i RTS u njemu, na kraju krajeva on je open source pa je dozvoljena modifikacija bez poslediza copyright-a. Ovaj engine ja pratim od skoro njegovog rođenja, u početku je imao oko 10MB, pa 25MB, u rano proleće ove godije izašao je Cube Engine 2 koji ima značajan napredak uvođenjem normalnih mapa, dinamičkog osvetljenja i shadera, I stvarno sam oduševljen njime, inače ima oko 150MB koliko se sećam,

Cube 2 Screenshots:
http://sauerbraten.org/newerer/screenshot_96727.jpg
http://sauerbraten.org/newerer/screenshot_878348.jpg

http://cubeengine.com/

preporučujem da u njemu probaju nešto, ja sam tako počeo karijeru :) Radeći mape za Cube, a mapa koja je meni otvorila put je (Radjeno u Cube 1 engineu, pre 4 godine):

PeTkO
31.5.2007, 12:57
Cek jel ovo pravi engine (kao npr. irrlich ili tako nesto) ili je na fazonu Game Makera???

Aksic Srdjan
31.5.2007, 13:01
Cek jel ovo pravi engine (kao npr. irrlich ili tako nesto) ili je na fazonu Game Makera???

Pravi engine, progameri sklapaju skripte, animacije, podešavju shadere....

Black Arrow
31.5.2007, 15:12
Tema se oduzi,a mi ne videsmo ni jedan jedini nagovestaj da se nesto uopste radi...

Andross
31.5.2007, 15:21
@ Black Arrow: Meni radi Pixel-Perfect kolizija u mom 2D engineu :D

P.S. Ja nisam sa Apocalypse-om :)
P.P.S. Bez uvrede samo da ne pobrkaju...

Apocalypse
31.5.2007, 18:23
Evo za sada:
http://rapidshare.com/files/34462161/New_Folder.rar

fingerprint
31.5.2007, 19:25
Podsetio si me na Agatu Kristi: And Then There Were None (cini mi se da je taj deo)
:D
Da, "Deset malih crnaca".

3dM@niak
1.6.2007, 15:02
Evo, pogledao sam.
Nesto ne valja.
Kada se scrolluje, mish ne treba da se pomera zajedno sa mapom. To sto se pomera zajedno sa mapom dovodi do toga da se zesce scrollovanje ubaguje...
to je ovako neko prvo zapazanje :)

-Edit1-

I da, nemojte objekte na mapi da radite kao tiles...
Nije moguce tako uraditi obejkte kojima visina izbija iz okvira tile-a (znas na sta mislim, probija visinu tog sprajta)
zatim obavezuje da sve zgrade imaju isti tile zemlje.
Kazem zgrade, jer ovo nikako nije primenljivo za pokretne unite. Znaci trebace vam sprajtovi, 1 color, 1 alpha maska, pa se tako pozicionira...
Samo napred :D pa cemo vidimo ko ce bolju 2d izom. strategiju da napravi :D
hahaha :D :p

-Edit2-

I da, slova gore trepere to je jos jedno ovako zapazanje, i da, dodajte neko normalno gashenje :) :D

Apocalypse
1.6.2007, 15:11
Sve smo to rijesili.
Nema vise tog skrolovanja, slova ne trepere i td.
Nemas frke.
A i ne takcicimo se sa nikim.

3dM@niak
1.6.2007, 16:51
salim se bre :D kakvo crno takmicenje :D
i da, kaze se ni sa kim, no to i nije toliko bitno... cisto napomena :D :)
sta sledece radite, selekcije?

Apocalypse
1.6.2007, 18:58
Posto Ja znam da napisem Hello World
nijesam ih nista pita i ne namjeravam da ih ometam.
:)

mirk
1.6.2007, 19:18
Svakako dodajte jedan menu iz kojega možeda da ulazite i izlazite iz igre.

fingerprint
1.6.2007, 19:22
Nisi ih nista pitao?
Ne zelis da ih ometas?
As far as you know, oni bi mogli da rade i screen saver, bez tvog znjanja.
KOOPERACIJA JE OBAVEZNA!
Uvek morate jedni druge obavestavati o svemu, pa cak i o kolicini popijene kafe (programerima najbolji drug). Figurativno naravno, ali reci su vrlo ne precizna alatka za sporazumevanje, i ko zna kakve sve zbrke mogu da nastanu bez dobrog dogovora, i konstantnog obavestavanja o radu. Dok ne razvijemo telepatiju, tako mora biti :D

tab503
1.6.2007, 21:41
Posto Ja znam da napisem Hello World
nijesam ih nista pita i ne namjeravam da ih ometam.
:)

pa moras, kako da radis dizajn ako ti ne kazu: sta, koliko i kako.

da li si dizajnirao sliku za pozadinu menija?

Apocalypse
1.6.2007, 21:53
Podrazumijevao sam da se u kod ne mijesam
A sto se tice dizajna i to smo rijesili imam tacna nahodjenja.

A neko me je pitao sta je bilo od onoh 6 programera.

Pa posto radi se u c++ i 4znaju c++ ostali ne znaju

Patton
2.6.2007, 1:19
Video sam ovaj primer sto ste okacili.
Ima li ono doublebuffering?

EclipsE
2.6.2007, 7:24
Sigurno ima, znaju oni sta rade :D

mirk
2.6.2007, 10:30
Imam 2 pitanja
1) Ima te li vi uopšte GDD?
2) Šta koristite za programiranje?

mirk
2.6.2007, 19:06
Ahhh. Nemogu skinuti jer RapidShare zeza. Ako moš' stavi na neki drugi hosting.

aljoshaaa
2.6.2007, 19:16
http://www.sendspace.com/file/y5c8ds

Andross
3.6.2007, 15:01
It's better but still...

EclipsE
3.6.2007, 15:24
previse opadne FPS kad se renderuje mapa po noci... sta tacno radite?? mozda mogu da vam pomognem da ispadne bolje...

aljoshaaa
3.6.2007, 15:34
Hmm , zastali smo kod selekcije objekata misem .. tu smo zapeli vec 2 dana .. ;)..pa ako imas neku ideju .. slobodno reci.

fingerprint
3.6.2007, 16:24
Ovo vec mnoogo bolje izgleda. Malo vas zeza sto kuce prelaze preko brda, i sto su brda manja od kuca, ali dobro :D
Vi radite u C++, je l'?
Onda vam ne mogu pomoci...

Stevvan
3.6.2007, 17:09
Hmm , zastali smo kod selekcije objekata misem .. tu smo zapeli vec 2 dana .. ;)..pa ako imas neku ideju .. slobodno reci.

Pa trebalo bi da napravis koliziju pomocu koje ces lako moci da uradis klik misem na objekat. Samo proveravas da li se kordinata vrha pointera nalazi na nekoj od kordinata objekta.

aljoshaaa
3.6.2007, 17:26
Koordinate na isometric mapi su skroz drugacije od onih na screenu ... mah .. anyway .. ne treba pomoc .. vec imam koncept.

mirk
3.6.2007, 17:29
@aljoshaaa
Radite u C++-u i Allegro? right?

aljoshaaa
3.6.2007, 17:30
..Da..

3dM@niak
3.6.2007, 18:01
dobro je, samo se nocu mnogo osakati :) :D
fino napredujete :)

Andross
3.6.2007, 21:15
Kod mene se to i ne oseti :)

Patton
7.6.2007, 7:24
Skinuo sam ovaj poslednji primer... fali jedna velika stvar :dedica:
Ako mi je kursor u uglu, hocu da se mapa skroluje ukoso naravno :)

player1
7.6.2007, 9:06
Skinuo sam ovaj poslednji primer... fali jedna velika stvar :dedica:
Ako mi je kursor u uglu, hocu da se mapa skroluje ukoso naravno :)

E, to nemaju ni neki komercijalni naslovi.

Da GalCiv2, na tebe mislim. :mad:

3dM@niak
7.6.2007, 10:29
ahaahha ne znam koji su to naslovi :) :D
uradite to, stvarno :)

tab503
26.6.2007, 17:49
I?
Kako napredujete? Nesto ste se ucutali. Moze neki news update?

Apocalypse
26.6.2007, 21:07
Pa nijesmo se ucutali sa nama samima li sa Vama jesmo.
Pa sve smo izpocetka.
Radi se DX
ne mogu da Vam garantujem kada ce prvi demo posto ne mogu da znam koliko ce anm trebati vremana za modeliranje.

tab503
26.6.2007, 22:51
oki demo za to cemo da popricekamo. Mislio sam na screen shotove, modele i tako nesto.

Andross
26.6.2007, 23:41
Pa mogu neki screenov-i nekih modela cega god, sve je dobrodoslo! (samo da se vidi da radite). Keep it up with good work ;)

Apocalypse
27.6.2007, 10:32
Sto Vam je to toliko bitno?

Evo Vam ovaj za sada:

http://img204.imageshack.us/img204/826/indexcz6.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-06-27

3dM@niak
27.6.2007, 16:14
pa cek, jel radite 2d ili 3d?

EclipsE
27.6.2007, 16:17
rade 2D, al pravice 3D modele od kojih ce praviti sprajtove

Apocalypse
27.6.2007, 19:40
Da upravo tako.
3D modeli pa se pravi sprajt 2D.

Andross
27.6.2007, 22:21
Pa saveti u vezi modela:
1. Onaj kockasti izgled mozes da ispravis ne sa sub-divideom (mozes ali ako ti bude trebalo za 3d...), nego sa onim drugim cudom koje ti ne deli poligone nego "extrudeuje".
2. Naocare mozes raditi uz pomoc teksture da se cimas da modeliras.

Apocalypse
27.6.2007, 22:25
Pa to je tek samo model u postavci.
Stavi cemo sve texture.
To je najteza stvar za udraditi da izgleda na igrici fino.

3dM@niak
28.6.2007, 14:31
a hocete li raditi cinematice ili ne?

Apocalypse
28.6.2007, 17:36
Pojasni mi malo taj izraz?
ne razumijem bas najbolje.

bobi
28.6.2007, 17:40
Pojasni mi malo taj izraz?
ne razumijem bas najbolje.
Full renderovanu 3D grafiku, kao male filmiće, koji su grandiozni uvodni introi, introi između misija, ili outroi.
Primer su recimo Warcraft i Starcraft igrice.

Andross
28.6.2007, 17:46
A mogu i 2D ne bash grandiozni. Ako su ti modelari dobri Cinematic ne bi trebao predstavljati problem.

----------------------------------------------------
Irrlicht Engine 2D Programmer

Apocalypse
28.6.2007, 19:31
A trebalo bi.
To cemo da vidimo.
Najvjerovatnije da ocemo.
Nije nam problem animirati filmic.

3dM@niak
29.6.2007, 21:33
:) ne znam kakvu armadu ljudi imate kad vam nije problem animirani filmic? :D
ozbiljno, koliko ljudi vam radi 3d sad?

Apocalypse
29.6.2007, 22:01
Ima nas 3.
Najtese je napraviti modela.:mad:

Ne znam sto je Vama sve tesko.:eek:

Apocalypse
30.6.2007, 10:53
Shvatam u vezi programiranja.
Ali u vezi modelovanja to nam je namanji problem.
Jes da nas ima 3
Ali sta je tu je.

GOKSIMASTER
9.7.2007, 12:53
Jel se meni cini il je ovo neka zesca sprdacina gomile klinaca.
Najlakse stvar su modeli onda dodju texture za koje je potrebno 4 puta vishe
vremena a o animaciji i rigu ako ste pocetnici a nemate tehnologiju motion capturea nema shanse ista pametno da uradite.

Plus taj model koji ste prikazali nije za samu igru nego za sinematic jer je suvise detaljan za igru ali oet nje dovoljno detaljan za sinematic i sva odeca na njemu bi trebala da bude n cloth + uopste nije vas nego je demo model koji se dobije uz z brush 3.0. So WTF ?

tab503
9.7.2007, 13:55
taj model koji ste prikazali uopste nije vas nego je demo model koji se dobije uz z brush 3.0. So WTF ?

IJAAAAAAOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
HAHAHAHA

http://www.bookworm.com.au/shop/img/wl40851.jpg

bobi
9.7.2007, 14:02
uopste nije vas nego je demo model koji se dobije uz z brush 3.0. So WTF ?
Nemoj tako Goksi.
Možda ti modelari rade za Pixologic (koja je izdala zbrush), pa otuda je njihov. :rofl:

EclipsE
9.7.2007, 15:52
IJAAAAAAOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
HAHAHAHA

http://www.bookworm.com.au/shop/img/wl40851.jpg

haha, Myth BUSTED! :)

Marko_L
9.7.2007, 17:10
I agree, totally busted :)

Andross
9.7.2007, 17:18
Konacno da to nisam ja :)

3dM@niak
9.7.2007, 23:32
^hahaahah
Zaista... bespotrebni hjumiliejshn sa modelom :) ne znam sta vam je to trebalo :D
A Androsse, ovo ti je VRH post :D
ahhahaahaha

aljoshaaa
10.7.2007, 0:43
Davno sam ovo primetio .. that's why i've left this project right on time :D

GOKSIMASTER
10.7.2007, 16:37
E mislim stvarno , shta ste kog djavlo mislili da radite sem da lozite narod.

tab503
10.7.2007, 17:28
Nema da se javljaju. Osecam da su se isposvadjali samo tako :) Garant ih "modelar" "zavrnuo" za modele. :)

aljoshaaa
10.7.2007, 17:57
Nah .. hteo sam da zavrsim igru .. al' .. primetio sam neozbiljnost i nepismenost kod Apocalypse koji je ironicno Project leader..a ostalih clanova nije ni bilo(to je sve bilo dok smo radili isometric igru) .. a onda sam(upravo zbog gore navedenog) rekao da ne zelim vise , da nemam vremena i odustao sam.Posle je Apocalypse(koliko ja znam) nasao drugog programera(jedinog .. opet koliko ja znam)..te promenio svoj koncept prema uputi tog programera i poceli su sa 3d igrom(mislim)Sad sta se desava pojma nemam..al' sva ta neozbiljnost nece ih daleko dovesti,that's for sure.

tab503
10.7.2007, 18:53
pa kad odmah "puca" visoko.
Umesto da je poslusao savete i krenuo polako, postepeno dizao iskustvo i znanje programera i dizajnera odmah je hteo da napravi Medieval :) :) :)

Andross
10.7.2007, 20:35
Ili novi StarCraft :rolleyes:

Aksic Srdjan
11.7.2007, 3:08
De... počeli ste da se ponašate kao na Dizajn Zoni gde svako svakog šiba :p

Rekao bih da date čoveku malo prostora i vremena... nije on glup, pustite ga da sam vidi gde mu je limit i... (da ne upotrebim neku goru reč)

Apocalypse je pogrešio što je toliko otvorio svoj projekat - to nije smeo da radi.. ali sad je već kasno...:( Ipak se najlepše uči u tišini ali on je kriv što je digao toliku prašinu - zato je plato cenu koja je vidljiva na par zadnjih stranica...

Meni ga je žao. ;)

Patton
11.7.2007, 8:00
De... počeli ste da se ponašate kao na Dizajn Zoni gde svako svakog šiba :p

Rekao bih da date čoveku malo prostora i vremena... nije on glup, pustite ga da sam vidi gde mu je limit i... (da ne upotrebim neku goru reč)

Apocalypse je pogrešio što je toliko otvorio svoj projekat - to nije smeo da radi.. ali sad je već kasno...:( Ipak se najlepše uči u tišini ali on je kriv što je digao toliku prašinu - zato je plato cenu koja je vidljiva na par zadnjih stranica...

Meni ga je žao. ;)
Pa ako njegov programer za njega kaze da je neozbiljan i nepismen, a pri tome je Project leader, onda moze da radi u tisini koliko hoce, nista nece uraditi, ni sa Pacman-om, a kamoli RTS igrom.

Aksic Srdjan
11.7.2007, 11:37
Pa ako njegov programer za njega kaze da je neozbiljan i nepismen, a pri tome je Project leader, onda moze da radi u tisini koliko hoce, nista nece uraditi, ni sa Pacman-om, a kamoli RTS igrom.

Da, ali ja bi to ostavio njemu da sam uvidi... ali šta ćemo... :(

tab503
11.7.2007, 18:27
JA uvek vise volim da mi neko da iskren i posten savet ma koliko mi se to ne svidjalo nego da mi tapse ledja a zna da nije dobro.
Kritiku treba znati cuti.

Aksic Srdjan
11.7.2007, 20:35
JA uvek vise volim da mi neko da iskren i posten savet ma koliko mi se to ne svidjalo nego da mi tapse ledja a zna da nije dobro.
Kritiku treba znati cuti.

Javna kritika/ocena se daje samo na gotov proizvod u normalnom svetu. A beta i ostala testiranja se rade iza zatvorenih vrata.

Marko_L
12.7.2007, 0:08
Samo da podsetim da je dotični započeo ovu temu sa veoma nadmenim stavom, i tako se ponašao kroz čitavu diskusiju, a onda počeo da se upetljava u sopstvene laži. Prvo je tvrdio kako je ne znam ni ja kakav grafički dizajner, a kad su ga ljudi zamolili da okači nešto što je radio, ostao je nem. Posle je tvrdio kako ima 6 programera, da bi to kasnije spalo na 3, a posle smo saznali da je imao jednog. Onda je okačio nekakav model, kao da nam zapuši usta, pa se ispostavilo da taj model uopšte nije njegov. Ne znam čemu to. Da li neki ljudi misle da su svi oko njih veverice i da se neće provaliti ? I zašto uopšte imaju potrebu da se pravdaju i prave se da su nešto što nisu. Lepo reci "Početnik sam, znam pomalo grafiku ali ništa konkretno nisam uradio, ali bih želeo da se bavim pravljenjem igara, pa molim za savet odakle da počnem." i sigurno će dobiti odgovor. Ali ako neko dođe sa pričom "Ja crtam hebe kevu, hoću da pravim 3d strategiju, skupljam programere, dizajnere, modelare, muzičare, a ja ću da budem gazda..." i slično, a kada ga pitaš šta je do sada uradio, nema šta da pokaže, nego ili izmišlja neke priče tipa ne može da kači preko dajalapa (jes, kao da kompresovani jpg zauzima toliko da ne može da se okači) ili kači tuđe radove koje je skinuo ko zna gde. Pa sasvim je normalno da će da dobije po ušima. Uostalom, ovo je javni forum, i šta god da napišeš, to je podložno diskusiji, pa samim tim i kritici, što pozitivnoj što negativnoj. Ako hoćeš samo pozitivne kritike, onda odeš kod mame i tate, ujne, tetke... kažeš kako praviš igru i dobiješ tapkanje po glavi i pohvale kako si ti genije i od tebe nema boljeg. A na forum dođeš ako hoćeš realnu kritiku, ma kakva ona bila. Onaj ko je pametan će to da iskoristi, vidi gde je pogrešio, pokuša to da ispravi i da piči dalje (kao andross recimo), a onaj drugi će da nastavi da se pravda u stilu "Ma mogu ja da napravim igru, majke mi... ", a da ničim to ne pokazuje.

Andross
12.7.2007, 0:37
Jeah, konacno neka pohvala :D

Aksic Srdjan
12.7.2007, 14:45
Pa da... greška je u njemu, ne u nama... on je zeznuo stvar od samog početka.

Stevvan
12.7.2007, 23:44
Znao sam sta ce se dogoditi pa mi se zaista nije troslia tastaruta. Ipak najbolje je pustiti nekoga da sam sazna koliko ne zna jer tesko da ces ovde nekoga sam uspeti da ubedis.

GOKSIMASTER
13.7.2007, 23:35
EEee od svih tih pohvala meni ni jedna da uleti:(:).

LJudi shta reci Iebiga,

Ja bi zatvorio ovu temu ako se onaj koji ju otvorio slaze.

tab503
13.7.2007, 23:38
Onaj koji ju je otvorio od blama ne sme da se pojavi.

player1
14.7.2007, 0:39
Onaj koji ju je otvorio od blama ne sme da se pojavi.

Sto znaci ima smisla staviti lock za temu.

Marko_L
14.7.2007, 2:16
EEee od svih tih pohvala meni ni jedna da uleti
Evo, ulete ti jedna :)
Sto znaci ima smisla staviti lock za temu.
Jok, možda se autor pojavi sa nečim vrednim, pa neka mu teme. Nikad se ne zna.

tab503
14.7.2007, 11:08
Jok, možda se autor pojavi sa nečim vrednim, pa neka mu teme. Nikad se ne zna.
I to sto kazes, mozda nabave neki model iz Maye :) :) :)

GOKSIMASTER
14.7.2007, 11:21
Pa bas zato kazem da se zatvori sa njegovom saglasnoscu , inace ode ova tema u offtopic

player1
14.7.2007, 16:34
Pa bas zato kazem da se zatvori sa njegovom saglasnoscu , inace ode ova tema u offtopic

Tema ce sigurno biti 100% offtopic, ako se ne javi.
A ne verujem da bi se javio posle ove blamaze.

Mozda modu na PM?

Black Arrow
18.7.2007, 19:10
Uf, tipicna tema tipicnog kraja :(

Ja bih rekao - ko nije bio u nekom timu koji je hteo da pravi "te bre sigrice" i koji se raspao nikada nece uspeti u game development-u :to_care:

Salim se, tema moze pod kljuc, neka ostane nekima za nauk...

rudar
19.7.2007, 1:53
Salim se, tema moze pod kljuc, neka ostane nekima za nauk...To se nikada necje desiti...:(:D:dedica:

Black Arrow
19.7.2007, 11:54
To se nikada necje desiti...:(:D:dedica:

Ako nece ova tema ostati za nauk, neka bude onda ova nasa (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4543). :dedica:

Ostavite coveku jos malo vremena, mozda su ipak nesto uradili (iako je to i meni previse sumnjivo).

Meni samo nije jasno, zasto se prvo svi lepo ne informisu o poslu koji ih ceka pri pravljenju jedne iole ozbiljne igre, pa onda krenu da rade nego ovako dolaze medju ljude i ispadaju smesni...

Stevvan
19.7.2007, 14:27
Ja mislim da tema treba po kljuc jer je 99% da se autor nece pojaviti. A ako se pojavi (gde je sanssa jednaka onoj da ga udari grom:D ili dobije na lotou 7:eek:) neka se javi moderatoru koji posle moze da otkljuca temu.