PDA

Prikaži potpunu verziju : Joomla - pitanje


Armani
20.5.2007, 20:44
Kako u Joomlu mogu da ubacim nasa slova Č,Ć,Š,Đ,Ž?
Kada stavim u naslov vesti Č ono se ne vidi na naslovnoj,kako to da resim?

urke
20.5.2007, 22:43
Postavi UTF-8 kodni raspored u podešavanjima Joomle.

PDarko
20.5.2007, 22:48
Probaj kao HTML kodove

B@NE
20.5.2007, 23:00
Konkretno... Da promenis encoding u index.php templatea na UTF-8. U index.php-a umesto ove linije koda:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" /> ,

Ubaci ovu

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Ako te zanima filozofija oko UTF-a i ISO standarda obrati nam se;)

@PDarko

Jeste uvek postoji vise resenja ali ovo je prakticnije moras priznati.

aj uzdravlje

Deusdies
21.5.2007, 12:26
Može često da se desi da Template nije u stanju da prikaže naš charset. Meni se x puta dešavalo da u jednom template-u postoji čćšđž, a u drugom ne.

Eni
21.5.2007, 12:59
To za template je Bane rešio već. Usput, pored toga, dodaj i srpski sa www.joomlaserbia.com i eto ti dobrog rešenja...

urke
21.5.2007, 20:32
Veoma je bitno omogućiti UTF-8 u bilo kom CMS-u, ukoliko vam padne na pamet da recimo latinica nije dovoljna i poželite da pišete i ćirilicom. Tada ISO kodni rasporedi pokazuju boljku - karakteri iz različite kodne strane ne mogu da se mešaju po jednom standardu (npr, ISO-8859-2 je naš latinični, a ISO-8859-5 je naš ćirilični kodni raspored).

Uživo to znači da mora biti postavljen UTF-8 da bi se u istoj rečenici ispravno videli „šđčćž и шђчћж“, inače, ništa od univerzalnosti.

genius
27.12.2007, 21:43
Meni sve lepo radi ali me muci sto na primer dan Četvrtak (ono kada je poslednje ažurirano) ne valja i pokazuje � umesto Č.

Znači tekstovi koje ja napišem su sve ok ali veliko Č u onom delu koji nisam ja napisao ne radi...

Koju lokalizaciju da koristim? sr_YU radi ali sr_CS na primer neće. Izgleda da me server zeza....

Ninoslav
27.12.2007, 22:06
Ukoliko koristis verziju Joomle koja NIJE 1.5, problem je u bazi...

Tabele ti nisu UTF-8...

Pre instalacije si trebao rucno napraviti bazu u UTF formatu i instalirati Joomlu pa onda lokalizaciju...

Poznati problem, posto Joomla 1.0.x nije UTF kompatibilna.

Ukoliko ti textovi u nekim pluginovima ne rade, problem je u language fajlu tih pluginova... probaj da ih editujes i da dodas UTF lokalizaciju.

genius
27.12.2007, 22:21
Da... problem je u bazi... Rešio sam ga na prostački način tako da mi datum pokazuje u obliku DD.MM.YY pa više nema ni tog crnog Četvrtka...

seymourc64
28.12.2007, 14:09
CREATE DATABASE ime_baze
DEFAULT CHARACTER SET utf8 DEFAULT COLLATE utf8_bin

Ako ne mozes da pri kreiranju baze da odradis default chaset i collation (sto je na vecini hostinga) onda prmenis fajl joomla.sql koji se nalazi u installation/sql/mysql Joomle i replacujes svaki TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`; sa TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8` COLLATE `utf8_bin`;
Narvno ako korisitis ovo drugo ponovo moras napraviti tabele

genius
28.12.2007, 14:38
Hvala na objasnjenju ali sam odradio instalaciju automatski bez da ja pravim tabele pa nisam na to obratio paznju... Nema veze, radi i ovako i ne smeta mi ali dobro sto si napisao zbog drugih koji ce kasnije da koriste Joomlu.

Mada ubuduce cu verovatno da stavljam novu Joomlu kod koje to nije vise problem...

seymourc64
28.12.2007, 15:07
Pa pazi, mozes da promenis taj fajl i onda uradis instalaciju...Inace, ja sam pricao o Joomli 1.5 :) RC3 i RC4

noisy
13.2.2008, 2:30
napravio sam sajt u lokalu, šta sad? jel' može bilo koji hosting za joomla ili mora da ispunjava neke uslove?
i zašto mi kad pokrenem PHPMyAdmin na lokalu piše ovo:
Your configuration file contains settings (root with no password) that correspond to the default MySQL privileged account. Your MySQL server is running with this default, is open to intrusion, and you really should fix this security hole.i kako da to riješim?
i zašto kad zatvorim jsas on zaboravi šifru. sledeći put kad ga pokrenem više ne mogu da sa ulogujem na joomla control panel, stalno mi prijavljuje da ne valja šifra.
jbg, ništa ne znam :)

noisy
18.2.2008, 0:33
dajte ljudi rješenje!
ne znam više koliko sam puta krenuo ispočetka. svaki put odbija da prihvati šifru.
u čemu je problem??

holodoc
18.2.2008, 4:33
napravio sam sajt u lokalu, šta sad? jel' može bilo koji hosting za joomla ili mora da ispunjava neke uslove?
i zašto mi kad pokrenem PHPMyAdmin na lokalu piše ovo:
i kako da to riješim?
i zašto kad zatvorim jsas on zaboravi šifru. sledeći put kad ga pokrenem više ne mogu da sa ulogujem na joomla control panel, stalno mi prijavljuje da ne valja šifra.
jbg, ništa ne znam :)
A da probašda pročitaš zbog čega ti to XAMPP prijavljuje ;) Sve ti tu piše :) Pročitaj ispod šta treba da radiš ;)

noisy
25.2.2008, 1:46
ok, radi sa default nalogom, treba da napravim novi i postavim neku šifru. jesam li u pravu? :)
ali, imam drugi problem. joomla mi stalno zaboravlja šifru. jbg, trudim se da napravim sajtić i onda moram sve ispočetka jer neće da mi prihvati šifru i tako već 6-7 puta.

Deusdies
25.2.2008, 1:53
ok, radi sa default nalogom, treba da napravim novi i postavim neku šifru. jesam li u pravu? :)
ali, imam drugi problem. joomla mi stalno zaboravlja šifru. jbg, trudim se da napravim sajtić i onda moram sve ispočetka jer neće da mi prihvati šifru i tako već 6-7 puta.
To je verovatno jer iz nekog razloga ne može da se poveže sa bazom / ne može da pronađe admin-a u bazi.

Ako možeš da vidiš ostatak sadržaja, onda to nije to. Obriši cookies, sessions i cache, pa potom probaj ponovo.

noisy
9.3.2008, 4:15
znači, sve radi normalno. pokrenem sajt i na njemu se ulogujem sa admin nalogom. Ali, kad pokušam u joomla admin da uđem s tim nalogom on prijavljuje pogrešnu šifru.
znači, napravio sam do sada 3-4 puta isti sajt i svaki put odustao zato što mi zaboravi šifru. Probao sam prilikom kreiranja akaunta da postavim svoju šifru a i da ostavim onu koju mi on da i isto.

Loodi
26.1.2009, 7:16
Poz narode. Imam sledeci problem.

Uradio sam sajt u Joomli 1.5.x (najnovijioj) i sve to radi u lokalu super(localhost) posto imam wamp server koji objedinjuje php,mysql i apache. Google mapa lepo radi, kalendar plugin,dve galerije, sve radi u lokalu ali na hosting serveru nece iako mislim da ne bi trebalo da bude problema jer su i sami tamo pisali kako da se to odradi sto se tice povezivanja php-a i mysql baze.

E sad sto se tice konkretnog problema.

Po zavrsetku sajta pratio sam uputstva kako prebaciti to sve na hosting server. Prebacim ja fajlove, exportujem(sa lokala) pa importujem(na hostingu) bazu mysql-a, povezem to u configuration.php tj unesem sve kako imam od provajdera....ali ne radi, blank page kada se ukuca url.

Posle sam uradio i online instalaciju Joomle na serveru al opet isto, admin panel mi radi al sajt nece, nece ni prewiev templatea. Ne znam sta da radim.

Hosting je na Loopia.rs a ovo (http://www.sobnavrata.com) je url, bez reklamiranja naravno. Stvarno imam problem jer ne ce da proradi. Inace obicna html prezentacija koja je bila pre ove je radila ok, mada je bila shugava sto se dizajna tice.

Samo da napomenem da mi je ovo prvi dodir za Joomlom,php-om,mysql a da sam nesto radio sto je povezano sa njima mada sam se snasao vec nekako i odradio to fino. Da li ce da pomogne ako enableujem u admin panelu hosta da bude stranica kao blog tj podrska za wordpress, citao sam da je wordpress CMS slican joomli ali specijalizovan za blogove.