PDA

Prikaži potpunu verziju : Ripovanje DVD-a u h.264


Vladimiros
11.5.2007, 1:34
Ok, ovako stoje stvari:
Imam nameru da kupim XBOX 360 i da ga pored igranja koristim i kao media extender. Koliko razumem, podrzan je stream h.264, pa bih voleo da mi preporucite program za ripovanje(po mogucstvu koji "lepi" titlove na sliku) direktno sa DVD-a u pomenuti format. Kvalitet slike mi je vazan(gledacu na HD TV-u od 720p), ali i (ne)komplikovanost programa, tj. bilo bi lepo da je click & go. Konverzija iz DivX-a u h.264 ili wmv(isto sa nalepljenim titlovima) je pozeljna opcija.

Masina kojim bi ripovao radi pod vistom, ima Core Duo T2300 na 1.66 GHz i 1.5 GB rama.

Ko mi ovo resi na zadovoljavajuci nacin ima od mene pivo.

P.S.
Kodeci mi nisu jaca strana, tako da ako sam nesto pogresio ispravite me, i u objasnjenjima budite nezni. :icon_stud

edit:
Filmove bi compresovao na Laptop-u, prebacio na externi usb HDD i pustao na XBOX-u.

Vodilje sta XBOX podrzava od codec-a mozete videti ovde: http://blogs.msdn.com/xboxteam/archive/2007/05/09/spring-07-video-playback-faq.aspx

oluja
11.5.2007, 3:03
Zasto DVD jednostavno ne backup-ujes na DVD-R i tako ga gledas na XBOX-u?

NenadN
11.5.2007, 8:23
Zasto DVD jednostavno ne backup-ujes na DVD-R i tako ga gledas na XBOX-u?
Zato sto nema svrhe ako player porzava H264, VC1 kodeke odnosno HD standard, MPEG2 je tu samo kao referenca.

1. Stavice dva filma na DVD-R, bez mnogo gubljenja
2. Moze da sabije HD filmove na DVD-R i da uziva u 720p rezoluciji.

@Vladimiros, s obzirom da ne poznajes toliko kodeke, ja ti iskreno preporucujem da koristis Nero Recode i njegov H264/AVC codec, Nero Recode je skoro One Click aplikacija.

Druga stvar x264 encoder je veoma otvoren, i nema presetove koji ce da ogranice neke stvari u samom encoderu da bi napravili film citljivim (xbox ima potrebe za time). Skoro svaka stavka se mora podesiti rucno, tako da ti predlazem da x264 sada ostavis po strani.

Trece, mozes da probas i Mainconcept H264 encoder.

Koliko vidim iz dokumenta xbox podrzava i XviD, tako da mozes i njega slobodno da koristis.

Shang Tsung
11.5.2007, 11:16
A otkad to film koji se nalazi na standardnom DVDju i koji ima rezoluciju 720x576 moze da se rekompresuje na rezoluciju 720p (1024x768)???

DragonSlayer
11.5.2007, 11:38
Ovo ni meni nije bilo jasno, ocemo od babe devojku?

oluja
11.5.2007, 11:51
Zato sto nema svrhe ako player porzava H264, VC1 kodeke odnosno HD standard, MPEG2 je tu samo kao referenca.

1. Stavice dva filma na DVD-R, bez mnogo gubljenja
2. Moze da sabije HD filmove na DVD-R i da uziva u 720p rezoluciji.

1. Uzasno komplikovanje da bi stavio dva filma na DVD-R koji kosta 25 dinara...
2. Slazem se ali ipak je covek naglasio da se ne razume bas u kodeke, lakse mu je da spoji komp na HD televizor dok ne nauci kako se kompresuje... ne bi bas zurio sa skupljanjem filmova u 720p rezoluciji, to je samo prolazna faza (koju Panasonic propagira za HD ready televizore) dok 1080 ne zazivi u potpunosti.

Vladimiros
11.5.2007, 14:14
Xvid inace ne moze, gledao sam po forumima.

A poenta je da ne bih da drzim laptop konstantno upaljen, zato cu uzeti nekih 250~320 GB eksterni HDD na kome ce biti filmovi. Znaci sve sto imam da mogu da pokrenem bez trazenja diska po polici. Inace, posto ce XBOX 360 biti nakacen putem VGA kabla, poenta je da se uradi upscale slike sa dvd-a an ne da re-kodujem na vecu rezoluciju.

Neko mi je preporucio VLC, koji inace koristim jer cita sve zivo, e sad koliko je prosto re-kodiranje u njemu, i da li moze direktno sa DVD-a?

(nije prakticno da radim u vise koraka jer ima negde cirka 50 DVD-ova za ripovanje)

e, da, niko nije pomenuo "lepljenje" titlova na sliku...


Vidi sad da je jedino wmv vc-1 jedini format sa 5.1 podrskom :(
Ima li nesto sto skida u wmv sa svih 6 audi kanala?

Probao sam Nero Recode, i to 2-pass i rezultat je ocajan, ali zbilja ocajan :(
Ajde sad mi preporucite nesto malo komplikovanije ali da ima dobre rezultate...


Hvala na savetima, ko sto rekoh, ako je neko za pivo, PM-ujte me. :)

NenadN
11.5.2007, 17:39
A otkad to film koji se nalazi na standardnom DVDju i koji ima rezoluciju 720x576 moze da se rekompresuje na rezoluciju 720p (1024x768)???Moze ali ne us svrhu da DVD-a vec HDDVD-a, a ja nisam ni mislio da menja rezoluciju samo format (MPEG2->H264), zbog velicine. btw 720p rezolucija je 1440x720 @ 25fps-a da bi bilo po HD standardu, za PAL odnosno.

Upsamplovanje nece pomoci nista da kvalitet bude bolji, mada ako se covek potrudi i koristi veoma kvalitetne resize filtere, videce da cudo moze da se napravi tj od DVD moze da ispadne solidan HD DVD, mada po meni to su samo izgubljeni sati, jer proces traje uzasno dugo.

1. Uzasno komplikovanje da bi stavio dva filma na DVD-R koji kosta 25 dinara...
2. Slazem se ali ipak je covek naglasio da se ne razume bas u kodeke, lakse mu je da spoji komp na HD televizor dok ne nauci kako se kompresuje... ne bi bas zurio sa skupljanjem filmova u 720p rezoluciji, to je samo prolazna faza (koju Panasonic propagira za HD ready televizore) dok 1080 ne zazivi u potpunosti.1. Mozda tebi, ali proces ako se koristi Nero Recode u opste nije komlikovan, veoma kvalitetan film se dobija sa nekih pet klikova misem, konverzia mozda traje poduze 10h+ ali recimo kada covek vec ima uredjaj why not.

2. Reprodukcija HD materijala na kompu za sada je najveca nocna mora, jer sav komercijalan software kada se radi o H264 decodovanju, ima veoma spore decodere, koji traze masine od preko 4.5ghz za decode. Graficke karte tu pomazu. Ali dok covek namesti dobru konfiguraciju koja ce da vazi za sve filmove, mislim da ce mu puci zivci, a uz to ima masinu koja decoduje sve citaj xbox.

720p ce bogme da ostane, jer sve HDV kamere rade u toj rezoluciji, ali ne vezano za to 720p ce biti kao pomocna rezolucija za recimo dodatke na filmovima. Skoro ortak nabavio HDV kameru, ona snima 720, a njen software automatski exportuje u 1080, tako da svakakve manipulacije upsizeovanja danas rade.

Xvid inace ne moze, gledao sam po forumima.Po onom dokumentu sto si dao pise MPEG-4 Part 2, a to je nista drugo nego XviD, ali ti verovatno nisi primetio cinjenicu da XviD mora biti u MP4 kontejneru a ne AVI, sto je veoma velika razlika.

poenta je da se uradi upscale slike sa dvd-aTi bi da promenis rezoluciju bez reencodovanja, to jednostavno ne moze, a i da promenis rezoluciju on the fly, lepsu sliku ne bi dobio.

NenadN
11.5.2007, 17:39
Vidi sad da je jedino wmv vc-1 jedini format sa 5.1 podrskomNazalost za sada, dok ne naprave neki MP4 muxer koji ce moci da handluje AC3 kao source, btw da li si probao AAC 5.1 da reprodukujes? Mislim da zadnja verzija Nera ima podrsku da se zadrzi original AC3, i sve se lepo spakuje u jedan MP4 ;)

Probao sam Nero Recode, i to 2-pass i rezultat je ocajan, ali zbilja ocajan
Ajde sad mi preporucite nesto malo komplikovanije ali da ima dobre rezultate...Verzija Nera? nadam se da nisi koristio nero 6. salu na stranu nero recode stvarno ranije nije valjao, ali od verzije 7.5.1.1 dolazi novi AVC High Profile Encoder koji kad kako tuce x264. Tako da ti preporucujem da nabavis zadnju verziju Nera, da podesis Cinema AVC, bitrate preko 1000 odnosno da izracunas koliko bi bilo pola DVD-a, stavis 192+ 5.1 LC-AAC zvuk, ili AC3 ako moze, i uzivas

Vladimiros
11.5.2007, 18:36
da li si probao AAC 5.1 da reprodukujes

Nemam jos Xbox da bih probao ali sam procitao na spisku podrzanih codec-a da je jedino wma professional podrzan u 5.1.

Verzija Nera?

Uff, jeste 7, ali 7.0.0.0 :boodala:

evo skidam najnoviji pa cu da probam.
Makar ako valja kao encoder da imam dobru sliku i stereo zvuk...

oluja
12.5.2007, 1:06
1. Mozda tebi, ali proces ako se koristi Nero Recode u opste nije komlikovan, veoma kvalitetan film se dobija sa nekih pet klikova misem, konverzia mozda traje poduze 10h+ ali recimo kada covek vec ima uredjaj why not.
10+ sati da se radi nesto zbog kog boljitka? Smesno.
2. Reprodukcija HD materijala na kompu za sada je najveca nocna mora, jer sav komercijalan software kada se radi o H264 decodovanju, ima veoma spore decodere, koji traze masine od preko 4.5ghz za decode. Graficke karte tu pomazu. Ali dok covek namesti dobru konfiguraciju koja ce da vazi za sve filmove, mislim da ce mu puci zivci, a uz to ima masinu koja decoduje sve citaj xbox.
4.5 GHz za decode? Odakle ti ovaj podatak? Dovoljno je 3.4 GHz za kodirane satelitske kanale, za slobodne 2.6 GHz.
Gledao sam Sin City u 1080P na masini @3.4 GHz bez "trzaja".
720p ce bogme da ostane, jer sve HDV kamere rade u toj rezoluciji, ali ne vezano za to 720p ce biti kao pomocna rezolucija za recimo dodatke na filmovima. Skoro ortak nabavio HDV kameru, ona snima 720, a njen software automatski exportuje u 1080, tako da svakakve manipulacije upsizeovanja danas rade.
720p ce sigurno ziveti jos neko vreme ali to je samo zbog trenutne cene hardvera koja je jos visoka. 720 nije standard koji ce ostati trajno i male kamerice nisu nikakvo merilo za to. One podrzavaju taj kvazi HD format samo zbog cene i pristupacnosti. 90% ljudi ni ne zna da je u pitanju smanjena rezolucija, oni vide simbol HD i to je to... HD ready televizori sami podignu i smanje rezoluciju koju im date na ulazu bez ikakve druge intervencije.
BTW. Svi satelitski HD kanali i novi filmovi su u 1080 rezoluciji.

NenadN
12.5.2007, 1:28
Dovoljno je 3.4 GHz za kodirane satelitske kanale, za slobodne 2.6 GHz.
Gledao sam Sin City u 1080P na masini @3.4 GHz bez "trzaja".
Satelitski kanali su obicno kodirani MPEG2 sto je smesno u odnosu na H264.

Ali u opste nebitno, uzmi primer loseg H264 decodera kao sto je QuickTime. Znaci probaj da odgledas njihov 1080 na QuickTime-u, i probaj isto sa nekim normalnim H264 decoderom (ffdshow, CoreAVC, Cyberlink). Hocu reci da bi uzivao u HD-u, moras imati najmanje neki GeForce 6600 ili Ati Radeon x1300 da bi mogao da koristis GPU acceleraciju, a jedini player koji moze normalno da pusta HD-DVD i BluRay filmove bez dodatnih zezanja kao sto su ripovanje filma na HDD i ostalo jeste PowerDVD 7.3. CoreAVC kao sto sam i ranje rekao, najbrzi softwareski decoder moze da decoduje 1080 mateijal bez ikakve specijalne graficke kartice, i na normalnom procesoru od 2Ghz-a, ali on je samo DirectShow Filter i sluzi za standardne playere.

Zato kazem da je danas mnogo bolje HD video gledati na standalone uredjaju nego na kompu, osim ako nisi mislio na rippovane HD snimke, a to je vec druga prica, iz razloga sto onda mozes koristiti decoder koji hoces.

btw Sin City HD-DVD je codiran VC-1 codecom, koji je opet dosta komforniji i manje zahtevan od H264 standarda.

H264>VC1>XVID>MPEG2 ovo je odprilike negde moc decodovanja raznih encodera.

oluja
12.5.2007, 2:55
Satelitski HD kanali su obicno kodirani u MPEG4.

GSpot iz nekog cudnog razloga blokira :(

http://img176.imagevenue.com/loc395/th_30881_sincity01_122_395lo.jpg (http://img176.imagevenue.com/img.php?image=30881_sincity01_122_395lo.jpg)

Vladimiros
12.5.2007, 3:53
uf, narode, nemam ja HD DVD ili Blue ray, vec me jedino interesuje da kompresujem DVD filmove koje imam na eksterni HDD koji ce biti nakacen na XBOX 360. Da bih imao 5.1 zvuk moram da koristim WMV VC-1 za video i WMA pro za 5.1 zvuk. 5.1 zvuk ne radi u ostalim varijantama. I naravno treba mi nesto sto ce trajno renderovati titlove na film jer XBOX 360 ne podrzava eksterne titlove ako nije rec o DVD disku.

Znaci ovako ide procedura DVD disk -> ripovanje -> film u pomenutom formatu sa nalepljenim titlovima.

Nero Digital je podrzan samo u stereo formatu, a Xvid koliko sam procitao je problematican jer koristi advanced porfile ili nesto slicno, a podrzan je samo simple(oprostite, ne mogu sad da nadjem taj forum, a imam osecaj da sam lupio)

Takodje, XBOX sam radi upscale na 720p(ili 1080p ako imate full HDTV) ukoliko koristite VGA kabl(ili HDMI, ali elite verzija konzole nece skoro doci kod nas, a i bice preskupa) video fajlova manjih rezolucija.

NenadN
12.5.2007, 12:58
@Oluja, pa da taj film je HD-DVD rip napravljen sa x264 codecom, encodovan negde od 6-10mbps, ali da bi ga gledao mozes da koristis decodere poput ffdshow-a i coreavc-a, zbog toga on glatko i ide, o tome sam i gore pricao. A da li isti taj Sin City original HD-DVD koji je encodovan na 24mbps, mozes da gledas normalno u playeru koji podrzava HD-DVD? E to ja tebe pitam? Veovatno moze preko PowerDVD-a ali ti treba masina sa dobrim processorom i dobra graficka kartica.

Ili da jednostavno kada vec imas standalone uredjaj gde je samo potrebno ubvaciti disk i stisnuti Play.

gspot AFAIK ne moze da ocita mkv

@Vladimiros najbolje prvo da kupis taj xbox, pa ces posle lako da isprobavas sve varijacije na temu, jer ovako da nabas podesavanja nije nimalo lako, je VC-1 encoder ima mnogo parametra, a vecina od njih vode do unrestricted profila, koji je necitljiv na standalone uredjajima.