PDA

Prikaži potpunu verziju : Koji UPS ili surge protect?


DragonMage
26.4.2007, 15:59
Kupujem novu masinu (nije bas jeftina) i treba mi zastita od svega i svacega sto ima veze sa strujom. Treba mi neka zastita onako nista preterano, ali zlu ne trebalo.

Pa, sta mi predlazete ali da bude do nekih 5000 dinara?
Hvala:)

Freško
26.4.2007, 16:27
Ako želiš iole ozbiljnu zaštitu onda niša manje od APC-a nešto poput APC Back UPS BK500EI

(http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=3702012) , a ako baš nesmeš da probiješ budžet od 5000 onda recimo Inform Guard 800AP

(http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=1101037) . Ja lično koristim Inform Guard 650AP već 5 godina i veoma sam zadovoljan , zasad nisam imao većih problema osim toga što mu je 3 puta nenjana baterija ~ na godinuipo dana.... sve u svemi sam zadovoljan....

illidan
26.4.2007, 16:52
APC only

nemoj da stedis na ovom parcetu hardware-a, pogotovo u Srbiji

Shkomi
26.4.2007, 19:47
Imaj u vidu da apc ne radi sa nekim chieftec napajanjima, da ne bi dosao u situaciju kao ja.

illidan
27.4.2007, 21:00
kako moze ups da ne radi?
spojis bateriju, utaknes ga u struju i upalis ga.

Shkomi
27.4.2007, 22:01
kako moze ups da ne radi?
spojis bateriju, utaknes ga u struju i upalis ga.

Nema potrebe za sarkazmom.

Lepo, apc upsovi iz te kategorije, odredjena chieftec napajanja ne mogu da pokrenu.Uradis to sto si ti napisao i sve lepo radi, iscupas ups iz stekera komp se ugasi.
Razlog.Upsovi te serije prave pribliznu sinusoidu (mislim na struju), dok chieftec moze da radi samo na pravilnoj sinusoidi.tacka.

APCov UPS koji daje pravilnu sinusoidu je preko 300 jura.

illidan
1.5.2007, 3:29
onda je problem sa chieftec ako je tako probirljiv sto se tice cistoce struje, a ne sa ups-om

Shkomi
1.5.2007, 10:25
Poenta je da su obe komponente ispravne i rade, ali medjusobno ne saradjuju.

Thank you for your question to APC.

I guess the Chieftec PSU is GPS series.
Unfortunately this power Supply can not work only with pure sine wave.All the Back UPS and the Smart SC has stepped approximated sine wave what is not acceptable for this PSU.
Stepped sine wave is standard in the industry and OK for any other PSU than Chieftec GPS series.

Notorious B.I.G
1.5.2007, 22:10
Mustek isto nije loš a jeftiniji je od APC-a

nikolam
26.6.2007, 10:20
Ja lično koristim Inform Guard 650AP već 5 godina i veoma sam zadovoljan , zasad nisam imao većih problema osim toga što mu je 3 puta nenjana baterija ~ na godinuipo dana.... sve u svemi sam zadovoljan....

Hmm.. koliko te kosta jedna promena baterije?
Zasto mora da se menja toliko cesto? Koliki je kapacitet te baterije kad je kupujes (Ah)

Mustek isto nije loš a jeftiniji je od APC-a

Koji je model, koliko da dugo koristis, koliko kosta, koji preporucujes, itd, itd..

illidan
26.6.2007, 18:01
Mustek isto nije loš a jeftiniji je od APC-a
samo ti zivi u zabludi... dok ne bude trebalo da ups odradi svoj posao

nazalost video sam dosta spaljenih kompjutera koji su bili nakaceni na mustek

TheProphecy
26.6.2007, 21:36
Mustek isto nije loš a jeftiniji je od APC-a
Imam ja Mustek.Bacene pare.

VLADA.R.
4.7.2007, 1:55
A cooler master napajanje, da li ima problema sa pojedinim ups-ovima?

Shkomi
18.7.2007, 22:47
A cooler master napajanje, da li ima problema sa pojedinim ups-ovima?

Imam ja CM extreme power 530 i lepo radi APC UPSom sa kojim GPS chieftec nije hteo. Ali je bucno nije normalno, ne moze da se spavaq pored upaljenog kompa.

Mali Robot
7.8.2007, 19:28
, a ako baš nesmeš da probiješ budžet od 5000 onda recimo Inform Guard 800AP

(http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/OpisProizvoda.aspx?sifra=1101037)

Zasto u informacijama o ups-u ne pise koliko w (vati) moze da "nosi"?

Mali Robot
10.8.2007, 3:02
Evo zasto sam to pitao. Naime, pazario sam Inform Guard 1000AP i nigde nisam uspeo da nadjem to koliko W(atti) je snaga, nego samo voltaza. Elem, moj komp ne trosi vise od 450 W, koliko daje moje napajanje, jer, jel', onda ne bi ni radilo.

E sad, meni je samo sam komp prikljucen na ups, monitor, stampac i zvucnici nisu, tako da sta mi vredi ups kada do strujnog udara moze da dodje i preko tih komponenti. Ali onda kada bi sve to ukljucio mozda ups ne bi imao snage da sve to izgura? Trenutno mi nedostaju odgovarajuci kablovi da sve to povezem, ali nadam se da bi sa monitorom bar mogao da radim, zvucnike vec mogu da iskljucujem iz struje kad treba.

Stanje sa strujom kod mene kuci daleko je od idealnog, preko leta strahujem od udara groma, a zimi zbog opterecenja strujne mreze napon varira itd, tako da mislim da bi jedan ups tu bio neophodan.

Instalirao sam i neki drajver za ovaj ups, ali mi nije jasno cemu sluzi. Ups sam povezao sa kompom preko nekog rs232 prikljucka kao sto je u uputstvu pisalo, ali kad ga pokrenem nije mi nista jasno. Izgleda da je skroz orijentisan na kontrolu kompa preko interneta sa drugih lokacija, tako da npr. mogu da ga gasim kad hocu i kad sam na severnom polu i sl. Pretpostavljam da je to nebezbedno.

U power options-u pise "The UPS service is currently stopped"? Eto, a ipak sve radi kako treba?

Malo sam zbunjen, pa ako neko ima ovakav model ili neki slican, da mi objasni kako/sta sa ovim cudom.

Manwe
11.8.2007, 21:08
Nema potrebe za sarkazmom.

Upsovi te serije prave pribliznu sinusoidu (mislim na struju), dok chieftec moze da radi samo na pravilnoj sinusoidi.tacka.




Hahhahahahahahahahahahha
Sa prilicnim zakasnjenjem naleteh na ovaj biser:)

Evo... umirem od smeha. (nevezano za chieftec, vec za pricu oko pravilne sinusoide mreznog napona kod nas a i bilo gde u svetu)

Ovo bi trebalo da znaci da kada ustekas 'europa' utikac koja ide iz svakog napajanja u uticnicu na zidu ti dobijes savrsenu sinusoidu? Tu sinusoidu neizbezno prati par kolega harmonika:) Nastavak price oko pojedinih napajanja i ups-va u ovom kontekstu gubi smisao.

p.s. Voleo bih da mi taj lik iz podrske apc-a objasni gde to postoji savrsena sinusoida

nikolam
13.8.2007, 13:39
Drugim rečima, Chieftec je *****e sam po sebi i to ne treba mešati sa pitanjima oko USP uređaja ;)

Jeli Manwe a koji bi ti UPS preporučio
oko 650-1200 W a da je povoljan (da za svojui cenu daje kolko treba) i d aniej preskup?

Manwe
14.8.2007, 11:41
Drugim rečima, Chieftec je *****e sam po sebi i to ne treba mešati sa pitanjima oko USP uređaja ;)

Jeli Manwe a koji bi ti UPS preporučio
oko 650-1200 W a da je povoljan (da za svojui cenu daje kolko treba) i d aniej preskup?

Stvarno nemam neko iskustvo sa upsevima (tj nije mi crklo 5 komada pa da mogu da uporedjujem). Mogu da kazem da u firmi imamo APC-ove na serverima i na par bitnijih masina (preko 200racunara u mrezi) i rade bez greske vec podugo.

Moj komentar oko 'savrsenih sinusoida' potice sa studija:)) (veciti student elektroenergetskih sistema). Prica oko toga da izvesnom brendu napajanja smeta to sto napon nije u obliku savrsene sinusoide me je 'odusevila' :rofl:

mr.marvin
17.8.2007, 4:04
Prije 20ak dana pazario sam Trustov 600VA UPS PW-4060T (http://www.trust.com/products/default.aspx?cat=_Current&grp=POWER-PROTECTION&type=UPS&item=14949). Sve sto mogu da kazem jeste da radi - tj. uredno se ukljucuje/iskljucuje kad padne napon ili nestane struje. Da li drzi "do 30 minuta, zavisno od opterecenja" nisam testirao.

Placeno 52 evra, uz 1 godinu garancije.

Moj prvi izbor bio je APC, ali nisam nasao nista ispod 120 evra. Ali ok, moze i ovo... Makar se nadam.

nikolam
17.8.2007, 12:46
Mene samo nervira to da posle godinu-dve mora da se menja baterija,
to bi značilo da moram da lupujem praktično skoro ceo novi UPS svakih par
godina..

Meni se u stvari najviše sviđa korišćenje onih najjeftinijih automobilskih
akumulatora velikog kapaciteta ali kažu da pošto su olovni i sa kiselinom,
onda imaju isparenja i te olovne ne treba držati u zatvorenoj prostoriji nego negde na terasi i sl..
Ovi što ih ugrađuju u sve USP uređaje su želatinski i ne smetaju
ali su i skupi..

mr.marvin
23.8.2007, 19:06
Znas kako... Ne mislim da je 50 evra godinje veliki izdatak za zastitu hardvera koji je mnogo skuplji od toga.

illidan
23.8.2007, 19:13
ko te je to slagao da moras da menjas bateriju posle godinu-dve

ja imam ups evo vec skoro 4 godine i jos uvek mu baterija drzi (malo manje, ali zbog jace graficke i vise hardova nego sto je bilo u racunaru kada je ups kupljen)

zWest
27.8.2007, 20:58
da ne postavljam duplu temu...

Ovako, zelim kupiti UPS, ali kao i vecina ogranicen sam sa budzetom
Imam 60€.

Za taj novac ovde kod nas (Banja Luka), mogu kupiti jedan od ovih uredjaja:

http://img292.imageshack.us/img292/7337/artrj7.th.jpg (http://img292.imageshack.us/my.php?image=artrj7.jpg)

Naziv: UPS ART 600VA, line interaktive
Cijena (MP) : 50 €
Proizvođač:ART
Uređaj za neprekidno napajanje računara.
TEHNICKI DETALJI
Model ART600
Princip rada Line interactive
Kapacitet 600 VA / 360 W
Ulazni napon 115 / 230 VAC
Ulazni raspon napona 80 - 145 VAC / 160-290 VAC
Ulazna frekvencija 47 - 63 Hz (autodetekcija)
Izlazni napon 115 / 230 VAC
Izlazni raspon napona ± % 10
Izlazna frekvencija 50 Hz ili 60 Hz ± 1Hz
Izlazni valni oblik Modificirani sinusni val
Tip baterije 12 V / 7 Ah hermetički zatvoren olovni akumulator, održavanje nije potrebno
Vrijeme rada 8 minuta s 50% kapaciteta 13 minuta za Pentium 4 i 15" monitor 9 minuta za Pentium 3 i 21" monitor
Vrijeme prijenosa <3ms Zvučni alarm Rad na bateriji Istrošena baterija Preopterećenje
Dimenzije Š × V × D (mm) 100 × 140 × 330
Masa 6 kg

Sledeci je :
http://img329.imageshack.us/img329/2615/mustekbl8.th.jpg (http://img329.imageshack.us/my.php?image=mustekbl8.jpg)

naziv: UPS PowerMust MUSTEK 600 USB
CIJENA : 55 €
KARAKTERISTIKE
Zaštita računara u slučaju oscilacilje ili nestanka napajanja
Ugrađen line interactive/AVR (automatska regulacija voltaže)
Shutdown funkcija
RS-232 i USB kablovi za povezivanje sa računarom
Softver za kontrolu UPS
Ulazni konektori: 3 x strujna i 1 x telefonski

Indikatori: LED i zvučni

SPECIFIKACIJE
Kapacitet: 600 VA
Snaga: 360 W
Vreme prenosa: ispod 3 ms
Back-up vreme: 10 minuta
Vreme punjenja: 3 - 8 sati posle kompletnog pražnjenja
FIZIČKE KARAKTERISTIKE
Dimenzije: 100 x 330 x 140 mm
Težina: 6 kg



i UPS Cyberpower Value CPSC600E, 360W, AVR, RS-232 + USB
http://www.elitesecurity.org/poruka.php
[es] - Pregled poruke
http://img228.imageshack.us/img228/9089/cyberpoweryw8.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=cyberpoweryw8.jpg)

NAZIV: Cyberpower Value 600E CPSC600E
CIJENA : 50€
Opis:
- Line interactive UPS
- Automatski stabilizator napona (AVR)
- 600VA/360W
- 3 konektora za priključenje uređaja
- USB i RS-232 komunikacijski port
- Ulazni napon: 165-270V
- 8 sati punjenje baterije
- LED i zvučni indikatori
- PowerPanel® Personal Edition softver

Koji bi ste vi od ova 3 uredjaja kupili?Iskustva?
Moj problem nije toliko sa nestankom stuje koliko sa njenim cestim oscilovanjem (pad napona, tek toliko da mi restartuje masinu :( )

Moja masina je:

Intel Pentium D @ 2666MHz
Asrock 4CoreDual-VSTA
512 Mb 1 x 512 DDR2-SDRAM
ATI Technologies Inc Radeon X1650 Series
Hitachi HDS728080PLAT20 (82 Gb)
NEC DVD_RW ND-4551A


Hvala unapred

illidan
27.8.2007, 21:07
APC BackUPS 500IE ~80€
stvarno vredi se pomuciti za jos koji euro za ovo. veruj mi neces pogresiti. mustek je jedno veliko *****... video sam kompjutere koje je struja ubila (otislo napajanje zajedno sa plocom) a bili su prikljuceni na mustek ups.

zWest
28.8.2007, 0:18
ma znam prijatelju, ali reci mi alternativu....

cene kod nas u RS i kod vas u Srbiji su malo drugacije, kod nas je to celih 50

link da pogledas, cenu delis sa 2 da dobijes €

LINK (http://www.biscomm.net/index.php?c=53&p=857)

TheProphecy
28.8.2007, 0:37
Evo ja cu da ti kazem moje utiske o onom Musteku koji si naveo kao jednu od opcija. Naravno isto sam stedeo pare kad sam kupovao ups, 30e vise mi je bilo mnogo,blabla... i naravno pogresio sam. Sto se tice peglanja napona tu aj' da kazemo i nije los, ali baterija je posebna prica. Mozda je meni zapao los model, u svakom slucaju pri nestanku struje UPS mi je beskoristan, jer baterija bukvalno ne moze da izdrazi vise od 10 sekundi! Doduse dovoljno vremena da nesto sto si radio sacuvas, ali samo ako dobro navezbas "quick save" :). Uz sve ovo moram da napomenem da je UPS kupljen pre manje od godinu dana.Zakljucak, zaobidji Mustek.

zWest
28.8.2007, 2:08
E ovo je vec konkretno.Hvala,
imam opciju i Trust od 600 VA, kakav je on?
danas sam saznao da ga ima kupiti...nisam sad 100% siguran da je 600VA, sasvim je moguce da je 500 VA.

Insecticide
8.9.2007, 18:26
Shvatio sam da mi treba UPS jer sam prosle noci ostavio komp da skida nesto a i na isti produzni stavio sam mobilni da se puni..U sred noci samo se cuo zvuk mobilnog kako se prekida punjenje(to me probudilo,lol) i komp je bio ugasen....Brzo sam upalio komp(znam da to ne treba ali jbt situacija je bila kriticna)i upalio se.....Nekako sam se smirio i zaspao sam.
Znaci treba mi UPS ,da bude sto jeftiniji i da sluzi svojoj svrsi.

btw: da li kompu smeta da bude upaljen 24/7?:)

oluja
8.9.2007, 18:46
Shvatio sam da mi treba UPS jer sam prosle noci ostavio komp da skida nesto a i na isti produzni stavio sam mobilni da se puni..U sred noci samo se cuo zvuk mobilnog kako se prekida punjenje(to me probudilo,lol) i komp je bio ugasen....Brzo sam upalio komp(znam da to ne treba ali jbt situacija je bila kriticna)i upalio se.....Nekako sam se smirio i zaspao sam.
Znaci treba mi UPS ,da bude sto jeftiniji i da sluzi svojoj svrsi.

btw: da li kompu smeta da bude upaljen 24/7?:)

Svakom kompu bi trebao UPS da ga cuva od "iznanadjenja" iz elektricne mreze.
Ne smeta kompjuterima da rade 24/7 ako imaju dobro hladjenje. Imam server za wirelles koji redi 24/7 vec 4 godine.

nikolam
17.9.2007, 0:43
Svakom kompu bi trebao UPS da ga cuva od "iznanadjenja" iz elektricne mreze.
Ne smeta kompjuterima da rade 24/7 ako imaju dobro hladjenje. Imam server za wirelles koji redi 24/7 vec 4 godine.

U smislu kompjutera koji bi radili 24/7, nije sva oprema predviđena za
neprestan rad. Dešavalo se na matičnim pločama koje nisu tome namenjene a
rade u serverima 24/7 jedno godinu dana, da procure kondenzatori na ploči i
da crkne ploča. Da se popraviti ali je neprijatno.

Ako kupujete ili sastavljate računar koji će vam raditi 24/7, moderne matične
ploče imaju serije sa Čvrstim kondenzatorima (Solid capcitor)
pa su takve ploče zaista mnogo dugotrajnije i sigurnije što se tiče
ovog problema sa radom kučnih ralčunara 24/7.

zokocx
17.1.2008, 21:01
Ovako vidima da je ova tema posvecena UPS-evima i zastite kompjutera (od iznenadjenja iz utikaca, naravno).
Odlucio sam da kupim UPS pre svega mi je bitno da ima uticnice (šuko) jer mi je potrebno i za AP napajanje pa da neradim modovanje zbog toga.

Trenutno sam bacio oko na APC Back-UPS ES BE700-GR (http://www.itsvet.com/proizvod/apc-back-ups-es-be700-gr/comp_comp_ups/106/84)
http://www.pakom.com/SlikeProizvoda/9001814_1.jpg
ili mozda MUSTEK PowerMust Office 650 (http://www.itsvet.com/proizvod/mustek-powermust-office-650/comp_comp_ups/36/20)
http://www.itsvet.com/img/obj/comp_comp_ups/000/000/000/020/bigimg.jpg
Preferiram APC jer mislim da su bolji kvalitet, komp mi po proracunu vuce... (racunao na eXtreme Power Supply Calculator v2.5
(http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp) ) i kaze da u full-u vuce oko 270 W + monitor 40W (max).. naravno sa trenutnom garfickom , ali ipak planiram upgrade (grafa+CPU) tako da ce biti vise.
A uzgred mozda za jedno pola godine nabavim i drugi komp pa i to planiram da nakacim. Zato moje pitanje dali da se zezam sa Mustek-om (ili mozda nekim drugim) ili da moj hardware poverim proverenom APC-u.

I da sporedno pitanje kakva je to buka koju proizvodi UPS .. za ovo pise da pravi 45db na 1m ... da li je to glasno.

zokocx
18.1.2008, 12:26
Sta je sto ste se tolko ulenjili ... bar mi odgovorite kakva je to buku sto pravi UPS ... neko zujanje i kako se cuje ono subjektivno.

EDIT: Ok kad niste hteli da pomognete :( , raspitao sam se i sam ... i vec narucio APC.

todos
18.1.2008, 21:30
Sta je sto ste se tolko ulenjili ... bar mi odgovorite kakva je to buku sto pravi UPS ... neko zujanje i kako se cuje ono subjektivno.

EDIT: Ok kad niste hteli da pomognete :( , raspitao sam se i sam ... i vec narucio APC.
Ne cuje se nista. U mom slucaju je mustek 600VA. Inace baterija mu je toliko oslabila da pri nestanku struje ne drzi ni jednu sekundu. Vec je pokojnik, samo treba neko da me obavesti.

zokocx
18.1.2008, 21:42
@todos
A kolko ti traje (mislim godina) taj UPS?

Za ovaj MUSTEK PowerMust Office 650 neko je
pisao da mu je trajao 3 godine, a posle nije mogao da nadje bateriju pa je kupio drugi.
Za neki tamo APC kao nekome traje 5 godina. Dobro nije to tolko bitno koko ce da potraje , ali bitnije je da se baterijam moze promeniti.

todos
18.1.2008, 22:38
@todos
A kolko ti traje (mislim godina) taj UPS?

Za ovaj MUSTEK PowerMust Office 650 neko je
pisao da mu je trajao 3 godine, a posle nije mogao da nadje bateriju pa je kupio drugi.
Za neki tamo APC kao nekome traje 5 godina. Dobro nije to tolko bitno koko ce da potraje , ali bitnije je da se baterijam moze promeniti.

4 godine i sest meseci. Medjutim posle tri je poceo da crkava, tj. ne drzi struju posle nestanka struje. sad se ponasa kao obican surge.

zokocx
18.1.2008, 23:03
Onda je jos dosta dobro potrajao (mada je izgubio primarnu funkciju) , jesi probao da zamenis bateriju (ako je to moguce kod Mustek-a) jer kod APC vidi da ima da se kupi zasebno baterija.

todos
18.1.2008, 23:05
Onda je jos dosta dobro potrajao (mada je izgubio primarnu funkciju) , jesi probao da zamenis bateriju (ako je to moguce kod Mustek-a) jer kod APC vidi da ima da se kupi zasebno baterija.

Dao si mi dobru ideju. Bas sam mislio da ga sutnem. Videcu kod zastupnika da li ima servis za njega. Inace otvorio sam ga i video sam normalnu bateriju koja je smenjiva.

mr.marvin
25.1.2008, 22:16
Nakon nekoliko mjeseci testiranja moru reci da nisam zadovoljan Trust-om i da bih ga najradije zafrljačio u kantu. Nakon ~14h opterećenja počinje da pišti kao da je nestalo struje i zatim se ugasi! Najobičniji krš.

APC i nista više sljedeći put.

zokocx
26.1.2008, 0:17
APC i nista više sljedeći put.

Ufff ... gde si naso Trust , ja i pored jeftinijih i vecih (Inform,Mustek) imena sam uzeo APC (Ipak su to ameri, ili mozda gresim).

A mozda sam se i malo pretplatio za UPS, uzgred do sada (evo nedelju dana kako ga imam) jednom se javio na nestanak ... a ostalo nista, stavio ga na najosetljivije (znaci savaki pad/skok od 196-256V napona da reaguje) a ono nista... pokazuje da ulazni napon jeste od 232-226V (evo sada 242V) a ostalo ok.

Kako sam cuo do drugih ljudi i po iskustvu mog prijatelja (ima vec skoro 3 godine Musteka ali zato ima i muku sa naponom ali i slabiji komp)... na drugom mestu je Mustek ...

mr.marvin
27.1.2008, 14:56
(evo nedelju dana kako ga imam) jednom se javio na nestanak ... a ostalo nista, stavio ga na najosetljivije (znaci savaki pad/skok od 196-256V napona da reaguje)

Ovaj model koji ja imam uopste nijhe loš i sasvim je dovoljan za povremeno korišćenje računara. Odlično registruje promjene napoma i tu nikad nije takazao. Međutim, potpuno isključivanje napona i pored toga što nije došlo do nestanka struje me zabrinjava. Kao da u jednom trenutku registruje pad napona i zatim se ne "vrati" kad sve bude u redu. Ili je slučaj da je kod mene struja izuzetno loša.. Ne znam, ali dešava se da glumi bolesnika koji umire i onda piiiiiišti sve kod ga ne isključim iz struje. UPS kome treba UPS - Trust :opanachke

madhatterYU
28.11.2008, 11:04
Malo je tema zamrla, ali da li moze neko da mi preporuci UPS koji ce primarno da mi odrzava stabilan napon, nije mi toliko vazan bezstrujni rezim, posto chieftac kod mene ne trpi skokove koji idu skoro do 1A (11.3 do 12.1). Konfa je u profilu pa ako ima neko predlog...

Marko93
5.2.2009, 19:08
Molima vas preporucite mi UPS za napajanje od 1000w, CM modular. Znaci treba mi neki UPS koji moze da izdrzi napajanje (i komp) od 1000w. I dal je moguce da UPS na neki nacin "ogranicava" komp ako je slabiji nego sto napajanje zahteva.

AlekBGD
22.4.2009, 21:11
И мени треба UPS.
Јако ми је битно да је тих, и да је до 60ак евра. Можда који евро више.
За око су ми запали Trust PW-4080T 800VA и Inform Guard LCD 650AP (650VA).
Да ли су ова два уређаја тиха и да ли вреде уложени новац?

JohnnyNT
27.11.2009, 18:37
Ljudi, treba mi UPS.Nisam ga nikada koristio (nisam imao potrebe) ali sada mi je potreban, prvenstveno jer mi u zadnje vreme struja u kući jako oscilira, tačnije, jako je slaba.
Jednom se desilo da kad sam uključio el. šporet, komp mi se restartovao:kreza:
Struja je toliko slaba da čak ni aparat za kokice neće da radi, tj. samo ispeče kukuruz :kreza:

Šta mi preporučujete, a da će moći da stabilizuje napon (nemam pojma da li UPS može ovo, ali eto da pitam...), i da pruži neko pristojno vreme rada (ako može cena odokativno).

Hvala.

todos
27.11.2009, 18:51
Mustek 600, 800 ili 1000VA. Dobra je to stvar jer i telefon ili slične uređaje možete da proturite kroz njih. Što se tiče surge protektora tu bez premca je APC sa 6, 8 ulaza. Moj predlog sa 6 ulaza je Apc PH6-VT3-GR.

vlajo
28.11.2009, 12:18
Ja ima APC (http://www.itsvet.com/proizvod/apc-back-ups-be700-fr/comp_comp_ups/106/184) , nije loš, reaguje na naponske skokove, što je najbitnije (pre intervencije električara imao sam problema sa instalacijama na glavnim osiguračima). Tako da mogu da kažem da mi je sačuvao kompjuter. Sa druge strane ova baterija je poprilično slabašna i služi da bezbedno možeš isključiti ili kratko vreme držati pojedine uređaje, slabije potrošače (meni je za red gde je baterija priključen kanister filter od akvarijuma).

solajam
18.2.2010, 22:40
@Marko93

Koliko ce zaista tvoj komp trositi struje(sta imas u njemu)? Stvarno nameravas CM od 1kw drzati na maximum opterecenja? Bas me zanima koliko dugo bi trajalo napajanje.
Odokativno uzmi APC BR 1500LCDI(865W).

Ready
2.7.2010, 20:01
Treba mi UPS, a nista ne znam o njima tako da je svaki savet dobrodosao. Zanima me kako da odredim od koliko W mi treba UPS, zatim da li on moze da drzi struju kada nestane, da imam vremena da snimim rad i ugasim komp. I naravno, koje brendove ili konkretan UPS preporucujete da uzmem. Budzet je tu negde izmedju 50-100 evra. Bolje sto manje naravno :D

Doomche
3.7.2010, 10:53
Koliko znam, kod nas jedino APC vredi nechemu. Tebi za napajanje te snage (500W) treba UPS snage od oko 700-800VA. Ne znam kako se krecu cene takvih UPS-eva kod nas, ispod 200e nisu sigurno...

Beagle
3.7.2010, 10:53
Za to sto imas od hardvera trebace ti ups od barem 700VA, a svakako da je preporuciv model sa snagom od 1000VA. U principu, sa APC tesko da ces pogresiti, a od vecih imena kod nas mozes naci jos MGE i Eaton. Surge ti je nikakva zastita.

Ako ti nije bitna baterija, moda bi jeftinije prosao sa nekom zastitom koja ima autotransformator u sebi. Takav APC-ov uredjaj kosta 50tak evra.

Ready
3.7.2010, 16:20
A znaci bitnije je da gledam tu snagu u VA nego W?

EDIT: Sad videh da ste obojica poslali poruke u isto vreme :D

Beagle
3.7.2010, 16:31
Za UPS se snaga deklarise u volt-amperima (VA) i to je tzv. prividna snaga. Ti imas napajanje od 500W, ali tvom buducem UPS-u se "cini" da on ima mnogo vise snage (oko 600-650 VA, zavisno od faktora snage napajanja). To je nedostatak uredjaja koji rade na naizmenicnu struju.

Prividna snaga je uvek veca od stvarne.

stankovic82
19.8.2010, 12:39
Ljudi,treba mi hitno savet za neki Ups.Imam problem,po nekoliko puta dnevno sa padom napona i moram da zastim nekako racunar.Da li ovo odgovara http://www.itsvet.com/proizvod/mustek-powermust-800-usb/comp_comp_ups/36/13,ili ne,posto vidim da se mnogo ljudi zali na mustek.Koja je Apc alternativa?

Beagle
19.8.2010, 13:31
Sta mislis o ovakom necemu: http://www.itsvet.com/proizvod/apc-line-r-le1200i/comp_comp_surgearrest/106/16

Nije UPS, ali vrsi regulaciju napona, a pritom je i jeftinije. Cak bih rekao da je to i bolji izbor od svih Stand-By i vecine Line Interactive UPS-eva.

stankovic82
19.8.2010, 14:15
Sta mislis o ovakom necemu: http://www.itsvet.com/proizvod/apc-line-r-le1200i/comp_comp_surgearrest/106/16

Nije UPS, ali vrsi regulaciju napona, a pritom je i jeftinije. Cak bih rekao da je to i bolji izbor od svih Stand-By i vecine Line Interactive UPS-eva.
Cek,cek,izvini,ali totalni sam duduk sto se tice ovih uredjaja.Znaci,meni se desava da sedim za racunarom,odjednom struja na sekund nestane i racunar mi se restartuje.Desavalo mi seda rezem disk i opa,ode u korpu.Da li cu sa ovim uredjajem biti siguran da mi se nece ovo desavati?Da,i jos jedno pitanje:kako se ovaj uredjaj povezuje?

Beagle
19.8.2010, 15:39
Budi malo precizniji: da li kod tebe pada napon (napisao si gore), ili ti struja bas nestaje (sad si napisao)? Ovaj uredjaj sto sam linkovao ima torusni autotransformator i vrlo brz prekidacki mehanizam, pa kada napon padne ili skoci on promeni odnos transformacije, tako da na izlazu imas konstantan napon.

Ako imas strujne prekide, on ti ne moze pomoci i valjalo bi kupiti dobar UPS. Alternativno, kvalitetno napajanje moze da obezbedi neometan rad racunaru ako dodje do kratkotrajnih prekida (u trajanju 0.5-1 sekunde).

stankovic82
19.8.2010, 16:26
Izvini,nisam bio jasan.Struja definitivno nestaje,ali to zna da bude nekada na sekund(racunar mi se restartuje), pa nekada ide do par minuta.

Beagle
20.8.2010, 14:57
Onda ti svakako treba UPS. Iskreno, ja nemam poverenja u Mustek proizvode. Mogao bi razmotriti neki od Eaton UPS-eva (opisani su u poslednjem broju SK), ako vec nemas love za APC ili MGE (Merlin Gerin).

zvucnjak
25.10.2010, 20:47
šta mislite o ovome (http://www.lestar.pl/products/mainsfilter/LFT-2001A)?

Beagle
25.10.2010, 21:31
šta mislite o ovome (http://www.lestar.pl/products/mainsfilter/LFT-2001A)?

Sta ima da se misli... klasican surge protector. U principu nikakva zastita, ali barem je kvalitetniji kao produzni kabl od onoga sto se prodaje na buvljaku.

Srlisone
22.2.2011, 12:09
Trebao bih da kupim UPS uredjaj za server. Autonomija rada nije toliko impreativ koliko mogucnost uredjaja da je u stanju da pegla velike razlike u naponu. Fala

Razmisljao sam o ovom modelu.http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR550GI&tab=features

Parkman
25.2.2011, 15:00
Pazario sam APC PH6T3-GR surge protector kao prvu pomoć dok ne sakupim pare za APC-ov UPS. Ono što mi stvara dilemu jeste to da su od 6 šuko utičnica 3 označene sa "always on". Uputstvo kaže da one rade bez obzira da li je "power" prekidač uključen ili ne. Zanima me da mi pojasnite, čemu one zapravo služe i da li da u njih utaknem kabl od monitora i kućišta ili u one druge.

solajam
6.3.2011, 20:28
ja bih kablove za svaki slucaj ustekao u uticnice koje prekidacem mozes iskljuciti mada ranije sam nasao objasnjenje da su sve šuko uticnice zasticene ...
Kod mene komp stoji na shuko gde mogu iskljuciti/ukljuciti komp a u always on stoji punjac za telefon, tv- sto je veoma zgodno...


Pazario sam APC PH6T3-GR surge protector kao prvu pomoć dok ne sakupim pare za APC-ov UPS. Ono što mi stvara dilemu jeste to da su od 6 šuko utičnica 3 označene sa "always on". Uputstvo kaže da one rade bez obzira da li je "power" prekidač uključen ili ne. Zanima me da mi pojasnite, čemu one zapravo služe i da li da u njih utaknem kabl od monitora i kućišta ili u one druge.

@Srlisone
od ups APC SUA uredjaji - oni peglaju napon, mada je pre UPS-a pozeljan i surge protector ...
kod mene PF8VNT3-GR -> APC SUA1000

alonzo
30.9.2011, 14:59
Koji mi Ups predlazete da kupim, do 80 eu?

Treba mi za firmu, za server, umrezena su 4 racunara, i do sada su koristili Mustek 800 (izgleda da nema vise baterije, i mislim da se ne isplati da se kupi nova baterija - btw...sami su kupili taj mustek, koji je trajao 2 godine).

Znaci -> treba mi siguran ups, struja nestaje s'vremena na vreme, i napon se takodje menja...

Na dva racunara koristimo i dalje APC 350 i za sada fino rade.

Marshall George
30.9.2011, 15:05
Moj predlog je da kupite opet APC, oni su najbolji, ako i nisu najbolji, od Musteka 1000% jesu bolji..

alonzo
3.10.2011, 8:48
Moj predlog je da kupite opet APC, oni su najbolji, ako i nisu najbolji, od Musteka 1000% jesu bolji..

Koji mi preporucujes APC-ov model?

Mare 95
10.1.2013, 1:59
Sta mislite o ovom http://itsvet.com/proizvod/mustek-powermust-848-offline/comp_comp_ups/36/264? Ako ga neko ima neka napise neki komentar. Ako ne njega sta za nekih 50-60 e?

sasa022
10.1.2013, 3:01
@Mare 95

Ako nemas "azdaju" koja ce ga opterecivati preko 2/3 snage kad za to ima potrebe,Mustek ce te dugo i verno sluziti.

Mare 95
10.1.2013, 10:12
Pa racunar je iz opisa, napajanje je pocelo da me zeza, kuler u napajanju sam od sebe smanjuje povecava i smanjuje broj obrtaja.

Edit: Zavoravio sam da kazem. Znaci pored kompa i monitora is opisa na UPS bi prikacio i stampac HP f2290 i wireless ruter TP-LINK TL-WR841N.

Relja
18.1.2013, 14:26
Imam APC back UPS od 500VA. Trebalo bi da trpi do oko 300 W opterećenja.

Sad, pitanje. Na njega bih kačio samo monitor i kućište. Hoće li uspeti da mi kupi minut vremena za shutdown ako uzmem jači komp sa i5 procesorom i 7850 grafikom? To je nekih 210 vati max opterećenja, plus HDD i monitor?
Napajanje bi bilo Seasonic 380GB.

P.S. Inače, UPS radi već skoro 10 godina, sa par zamena baterija. Poslednja je aftermarket od malo više Ah (9 umesto fabričkih 6 ako se ne varam). Nekih 20ak evra je izašla sa godinu dana garancije. Za sad sve radi odlično. Često mi nestaje struje na par minuta, ili na par sekundi, varira napon, a računar radi bez problema preko UPSa.

Beagle
18.1.2013, 14:59
Sta mislite o ovom http://itsvet.com/proizvod/mustek-powermust-848-offline/comp_comp_ups/36/264? Ako ga neko ima neka napise neki komentar. Ako ne njega sta za nekih 50-60 e?

http://itsvet.com/proizvod/inform-guard-s-compact-800ap-iec/comp_comp_ups/111/320

Imam ga i odlican je. Ne da pegla kojekakve gluposti, a bolji je izbor od bilo kog offline UPS-a. Trebalo bi da ga ima u em*i i WW radnjama po navedenoj ceni.

jericho_mo
26.1.2013, 10:15
Pozdrav,
može pomoć oko kupovine ups-a,tačnije vaša preporuka jer imam sledeći problem sa starim ups-om.Imam Mustek od 800VA,baterija promenjena nedavno..Kada se pokrene igra,i isključim ga is struje,odmah se pc ugasi :( Dok računar radi ovako bez pokrenute igre,a isključim iz struje,ne gasi se računar,sve je ok. Grafika je 7850,procesor amd X4 630.

Ty

Relja
26.1.2013, 18:36
Pozdrav,
može pomoć oko kupovine ups-a,tačnije vaša preporuka jer imam sledeći problem sa starim ups-om.Imam Mustek od 800VA,baterija promenjena nedavno..Kada se pokrene igra,i isključim ga is struje,odmah se pc ugasi :( Dok računar radi ovako bez pokrenute igre,a isključim iz struje,ne gasi se računar,sve je ok. Grafika je 7850,procesor amd X4 630.

Ty

Možda UPS nije u stanju da isporuči dovoljno snage.

Taj procesor traži oko 220 vati kad je opterećen, dok grafička traži oko 130. Zajedno nekih 350 vati, što traži UPS od barem 600 VA. Po mogućnosti marke APC.

Ovako nešto:
http://www.itsvet.com/proizvod/apc-back-ups-cs-bk650ei/comp_comp_ups/106/3

sasa022
27.1.2013, 5:41
@Relja

X4 630 vuce maksimalno 95W.

@jericho_mo

Polovni APC Smart 700-1400 se mogu naci povoljno na Kupujem-Prodajem.

Relja
28.1.2013, 15:02
@Relja

X4 630 vuce maksimalno 95W.

@jericho_mo

Polovni APC Smart 700-1400 se mogu naci povoljno na Kupujem-Prodajem.

Moguće da sam pogrešno pročitao da pod opterećenjem hoće da povuče dosta više. Hvala za ispravku. U tom slučaju bi dobar 500va UPS odradio posao.

DjRici
28.1.2013, 15:15
Imam APC back UPS od 500VA.

P.S. Inače, UPS radi već skoro 10 godina, sa par zamena baterija..

Da ne cuje djavo, imamo isti-ali ja ni jednom nisam menjao bateriju (takodje 10god)!!??...Ona prolazi self test i radi dobro?! Sad...ako se desi da ona "ode"...gde i koliko kostaju?

Beagle
28.1.2013, 15:26
Google je iz raja izasao...

http://www.baterijezaups.com/

DjRici
28.1.2013, 15:46
^ Ok..nego mene vise fascinira njena(baterija) dugovecnost?!

sasa022
28.1.2013, 17:40
U NS se baterije mogu nabaviti u www.agena-ns.co.rs
http://www.agena-ns.co.rs/Olovni%20gel%20zatvoreni%20akumulatori.htm

@DjRici

U APC prva ugradnja idu baterije prve klase.
Plus su pre 10 i vise godina proizvodili bar za stepen dugotrajnije baterije i akumulatore u odnosu na ove danas koje stancaju u Kini.


Nekada su akumulatori za auto trajali 10-15 godina , danas ako izdrze upola - dobro je.

Beagle
29.1.2013, 12:35
^
Lol... Ako ti akomulator potraje tri godine, smatraj se srecnim.

Black Horse-evi su tek nevidjeno djubre. Crkavaju u garanciji, ili mesec dana posle isteka iste.

Dobra stvar kod njih je, kad crkne dobijes novi akumulator, sa novih 24 meseca garancije :D

sasa022
29.1.2013, 13:49
@Beagle

FAS pravi i akumulatore prve klase,ali ti idu za izvoz :(
Posto kod nas ne postoji zastita potrosaca,ovde uvaljuju skart...

DionisBah
6.3.2013, 10:40
Treba mi "Line Interactive" UPS.
Konfiguracija:
PU: AMD APU A8-3870K
MB: MSI A75 čipset
RAM: 4GHz
HDD: SATA 3
DVD-RW
Monitor: 21"
Da li bi jedan od ova dva modela odgovarao?
"POWERBANK ELECTRONIC CORP SCE-1000U USB Smart Color E Series"
ili
"Inform Guard Compact GS 800AP 800VA Line Interactive AVR ABM RS232 Software"
Mišljenje o proizvođačima i modelima.
Da li su zaista "On LIne" tjs "Line Interactive" (zavisi od proizvođača koji izraz koristi).
Hvala.

Beagle
6.3.2013, 12:27
Online i line interactive nije sinonim.

Online (ili double conversion) je ups koji racunar stalno napaja preko baterije, bez obzira na kvalitet struje na njegovom ulazu. Line interactive UPS napaja racunar sa mreze i ima autotransformator. Jednostavnom promenom odnosa namotaja primara i sekundara moze da koriguje izlazni napon ako ulazni opadne i skoci.

Prednost online ups-a je sigurnost, a mana visoka cena i kratak vek baterije. Takav UPS neces naci u budzetskoj klasi.

Sto se preporuke tice, ne znam kakav je taj powerbank, ali imam taj Inform Guard i sa njim sam prilicno zadovoljan. Peglao je apsolutno sve do sad.

altec.gs
6.3.2013, 13:02
Ja bih uvek pre uzeo APC od 550VA nego Powerbank od 1000 ili InformG od 800VA.

Moj savet ti je da uzmes APC BE550G-GR. Jeste da kosta 10k din., ali s obzirom na tvoj komp i kvalitet APC UPS-a isplati se dodati tih 2500din.

Beagle
6.3.2013, 13:15
Ja licno mislim da je taj APC zestoko precenjen. 90~100 evra za obican offline ups? Mnogo kume :)

Evo na sta lici jedan bolji radni mesec mog UPS-a:
http://www.dodaj.rs/t/3Q/ZJ/1cnNZkel/capture.jpg (http://www.dodaj.rs/?3Q/ZJ/1cnNZkel/capture.jpg)
Inace cesto imam brownoute-e, kao i spajkove koji izbijaju iz grafikona, ali ovaj mesec je kao malo bolji :D.

Imam ga pola godine, i za to vreme nisam imao nijedan BSOD (a koji su poceli da se javljaju na svakih par dana zbog izuzetno loseg napona koje ni solidno napajanje ne moze da ispegla), a kada ne radi preko baterije, apsolutno je necujan.

EDIT
Nasao sam jos jednu sliku:
http://www.dodaj.rs/t/1Z/tf/2wcD4r7c/ups.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Z/tf/2wcD4r7c/ups.jpg)

deks007
21.3.2013, 1:16
INFORM Guard-S Compact 800AP-IEC ili UPS Inform Guardian 800AP sta mislite o ovim UPS-evima i sta mu znaci ovo IEC slicnih su oznaka i karakteristika samo je razlika u Guard i Guardian i uopste neki predlog do jedno 8000 . Pozdrav !

real022
2.7.2013, 11:38
Da li vi ljudi gasite komp čim počne da grmi?

Ispada da bih pre pokvario komp neprestanim pali-gasi, jer kakvo je vreme poslednjih par leta, svakih par sati je grmljavina, a uveče obavezno.

Znam da ne postoji adekvatna zaštita od groma, a sa druge strane, struja u kući mi je ok, pa nisam do sada razmišljao o nekom ups-u. Imam onu jeftinu utičnicu sa osiguračem.

Da li je neko osigurao komp (kod osiguravajuće kompanije)?

predragpredragpredrag
20.8.2013, 23:55
U poslednje vreme često ostajem bez struje, te mi je na um pala ideja da pazarim neki ups čisto da mogu da ugasim računar kako dolikuje, dakle ne treba mi autonomija veća od 5 minuta. Šta mi valja uzeti? Konfa je iz profila. :ciao:

airforce_on
8.9.2014, 22:05
Требало би да набавим неки стабилизатор напона,који кошта до 20 - 30 евра.Може и половно нешто,ако је то у реду и не мора да буде ups.Дакле,најбитнија ствар је успешна регулација осцилација напона,јер ћу морати да пребацим комп у другу кућу,где је електроинсталација стара преко 60 година.Такође,то не мора да буде стандардни компјутерски стабилизатор или ups,може и класични исправљач са шуко утичницом.
Избегао бих apc и сличне произвођаче због сумњивог квалитета израде.

todos
8.9.2014, 23:38
Daaaj ne mogu da verujem šta si rekao! Šnajder ne zna da napravi elektriku! :kreza:
APC je za dve klase ispred svih ostalih.
Ako ne veruješ ti uzmi super pouzdani Mustek i to polovan.

Marko.
26.10.2014, 18:07
Hteo bih da kupim ups neki od 5000 din, pa koji bi preporucili (napajanje ATX 450W Zito,maticna G41-P28) jel treba jos neki podatak ??

todos
26.10.2014, 18:11
Neki od 600VA. To ti je 380W. Dovoljan ti je podatak o napajanju da bi odredio sta treba da uzmes. Ne znam da li ista ima do 5000. Ako ima uzmi bilo koji model od 600VA.

rubiroza
26.10.2014, 19:22
Koji APC UPS da uzmem, a imam Chieftec napajanje od 700W?
Da li jos uvek postoji problem Chieftec - APC?

todos
26.10.2014, 20:08
Koliko para?

rubiroza
26.10.2014, 20:59
Koliko para?

Do 250 - 300e.

todos
27.10.2014, 17:18
Slobodno neko u tom cenovnom rangu. Neces nista pogresiti. To je pun pogodak i potpuna zastita ne kao ovi jeftini off - line sminka.

jovaš
25.11.2014, 15:55
Imam napajanje od 650W, I3 530, R9 290, nekoliko hdd-a i td, pa me zanima koji UPS bi mogao da to "drži" bar nekoliko minuta dok ugasim komp, od koliko VA?
Jel dovoljno 550 Va.
Nešto jeftinije da posluži?

todos
25.11.2014, 16:52
Nece da bude uvek sve uposleno. To tvoje napajanje je realno izmedju 500 i 550W pa ti je dovoljno 1000VA. Mozda cak i 800VA. Imas stedljiv procesor ali zbog graficke bolje uzmi ovaj jaci.

jovaš
25.11.2014, 18:02
Znači ovo od 600VA nema šanse da zadrži nestanak električne energije ni 1 minut?

todos
28.11.2014, 21:40
Ma `oće da radi jer sistem nikad nije maksimalno uposlen, mislim retko se to dešava. Na tvoje mesto uzmi 800VA to ti je 420W a od 1000VA trebalo bi ako se ne varam da je za 550W koliko je u stvari prava snaga tvog napajanja.

jovaš
28.11.2014, 21:59
Ma `oće da radi jer sistem nikad nije maksimalno uposlen, mislim retko se to dešava. Na tvoje mesto uzmi 800VA to ti je 420W a od 1000VA trebalo bi ako se ne varam da je za 550W koliko je u stvari prava snaga tvog napajanja.

Nabavio sam od druga 1000va neko Info Guard.
Valjda će držati to.

todos
29.11.2014, 16:59
Odlican, nisi nista pogresio, poznati brend.

Engineer
13.12.2014, 15:20
Pozdrav svima. Moja konfiguracija je sledeca: Intel I5 3.1gHz, ATI 6770 HD, 8 Gb RAM-a, dual monitor 1440x900 (dva komada)... E sada, posto je neko nekvalitetno odradio instalacije u zgradi u kojoj zivim, svakih dan-dva se desi potpuni blackout u stanu i poceo sam da se plasim za svoj komp (Intell energy kupio u gigatronu pre nesto manje od godinu dana za potrebe arhitekture i modelovanja). Zanima me sa kojim uredjajem bih mogao da prodjem a da mi radi posao, cisto da ne strahujem vise od gubitka podataka i hardverskog kvara a da ne dam neke besne pare jer sam ipak student :D pa ni nemam :D. Cenovni rang bi bio negde oko 5000-6000 dinara. :ciao:

sasa022
13.12.2014, 18:09
@Engineer

Uzmi polovan ispravan APC ( Back UPS 650 ili Smart UPS 700/750 ) ............ i vozi Misko :)

Engineer
13.12.2014, 19:37
@Engineer

Uzmi polovan ispravan APC ( Back UPS 650 ili Smart UPS 700/750 ) ............ i vozi Misko :)

Zahvaljujem ali imam izuzetnu averziju prema polovnim elektronskim komponentama. :-( Zar nema nista novo sto bi mi moglo raditi posao? Ne bavim se bas radom u CIA :-D. Samo mi je potrebno da sacuvam masinu od cestih blackout-a i da mogu stici da sacuvam rad.

s[C]ream Zombi[E]
29.1.2016, 20:58
ljudi poz.
ovako, do sad sam sklopio oko 150 konfi i nikad nisam imo problema sa elektrostatickim elektricitetom. uhvatim se za kuciste i to je to. nekad noga za radijator. :D
e sad, jedan komso je doso kod mene, kupio novi komp, sa zeljom da mu ja sve sastavim, al covijek je pretrno, bez elektrostaticke narukvice kaze nece nista da radim. ja je nikad nisam koristio, pa me interesuje iz prve ruke, kako se koristi? gdje se moze kupit povoljna?
svijestan sam toga da se plasi, pa mu ne zelim stajat na muku sa ubijedjivanjem. kupio je i5 6500, asus z170, gtx 960 i thermaltake 630w.
bacite i neki predlog za dobar UPS a da nije skup. kad sam vec ovdje da ne ulecem u off-topic.
eto ako moze neko pojasnjenje strucne osobe korak po korak. hvala.

Mario Pavićević
30.1.2016, 0:18
A sta, on mora da gleda dok radis? :P
U idealnim uslovima bi narukvica bila vezana za nefarbani metalni ram stola koji je povezan sa uzemljenjem kuce/stana.
Kako to verovatno nemas, niti zapravo imas potrebe za time, a zelis da koristis narukvicu onda je zakaci za napajanje ili neki deo golog metala na kucistu, bice dovoljno, naravno, time si izjednacio svoj potencijal sa onim u kucistu i nisi zapravo uzmeljen, da bi se uzemljio napajanje bi moralo biti kablom prikljuceno u uticnicu(naravno iskljuceno na glavnom prekidacu, i sve pod pretpostavkom da je uzmeljenje izvedeno kako treba u stanu/kuci).
Problem nastaje ako su i kuciste i napajanje potpuno ofarbani te je provodnost jako losa ili je i nema, tada bi morao da se uzemljis direktno na uticnicu, tj. da na neki nacin izvedes uzmeljenje negde do stola gde ce ti biti dostupno.
Ako koristis produzni kabl, obavezno moras proveriti da li uopste ima uzmljenje, jeftini kineski cesto imaju na oko sva 3 provodnika, medjutim kada ih otvoris videces samo zicu za fazu i nulu, uzemljenja nema, te povedi racuna i o tome.
Sto se tice same narukvice, ako hoces bas u ekstreme, mora biti dobro stegnuta, jos i ako je koza vlazna radi bolje provodnosti onda si dobio dobitnu kombinaciju, jos antistaticke rukavice i pod i eto ti laboratorije ;)

Neutrino
30.1.2016, 2:37
Nije preporučljivo antistatičku narukvicu vezivati direktno na uzemljenje zato što pozitivno naelektrisane komponente u računaru takođe mogu da se isprazne u suprotnom smeru (ka uzemljenju) i spale nešto usput. Idealno je stezaljku pričvrstiti za metalni nefarbani deo kućišta jer se onda kompletan sistem (kućište, napajanje, matična ploča) dovode na isti, ne nulti, potencijal.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/313JV514DWL.jpg

Međutim, za zaokruženu antistatičku zaštitu nije dovoljna samo narukvica. Potrebna je i specijalna antistatička podloga koja na kraju takođe ima kabl i stezaljku (i ona se kači na kućište u slučaju računara).

http://www.apogeekits.com/images/antistatic_mat_astmg1.jpg

Ako se u procesu koristi i lemilica potrebno je da i ona ima antistatičku (ESD) zaštitu (izrađena kompletno od materijala koji ne zadržava elektricitet na vrhu).

Za standardno sklapanje komponenti je ipak dovoljno koristiti samo antistatičku narukvicu i pobrinuti se da komponente odstoje neko vreme da se prilagode sobnoj temperaturi (posebno zimi).

s[C]ream Zombi[E]
30.1.2016, 11:28
@Mario Pavicevic, hvala na odgovoru. zivi sprat nize, inace sve bih ja to uzeo uz obecanje da cu koristit elektrostaticku narukvicu i sastavio bih u svojoj kuhinji, kao i uvijek do sad. kuhinja ko laboratorija. :)
:D


@Neutrino, hvala i tebi na odgovoru.
e sad, gdije bih mogo kupit elektrostaticku narukvicu? da, nisam pomeno kuciste. ima storm scout 2 advanced od kuler mastera. pa cu na njega samo spojit narukvicu.


i ako moze neki predlog za UPS, posto i to zeli. ja ga razumijem, crncio je prosle godine po onakvoj temperaturi u Arilju. nije lako brat maline na plus 38, al ne bi trebalo ni da se plasi toliko.

s[C]ream Zombi[E]
30.1.2016, 15:08
Da li moze nesto ovako http://www.interelectronic.rs/pokaz_kategorie.php?cid=457 ? sad ne znam kolika je cijena. pise da se mora poslat upit.


Za Maria kad je vec pomeno laboratoriju http://www.interelectronic.rs/pokaz_kategorie.php?cid=73 ;) odaberi.
dobar neki sajt iskreno, imaju sve.

Marezz
19.11.2016, 4:37
Zdravo narode, treba mi pomoc pri kupovini UPS-a. Budzet je malo manji (do 150e), kod mene u komsiluku varira napon i ponekad nestaje struje ako je bitno. Najbitnije mi je da mi cuva racunar i pratecu opremu, trajanje baterije mi je nebitno, 5-10 minuta mi je dovoljno samo da pogasim/sacuvam programe i iskljucim racunar. Imam i5 4460, AMD RX 470 4GB, 2x4GB ram, 1x 256GB SSD, 1x 1TB WD Blue HDD, Thermaltake SmartSE 630W, Cisco EPC3208 kablovski modem, TP Link 740N ruter, Dell 23" U2312HM monitor i staru mini liniju.. Da li ima nesto normalno za taj novac?

todos
19.11.2016, 10:16
Neki od Schnaider electrik - APC u tom cenovnom rangu. Na primer ovaj, APC BX700UI ups ima 390W izlazne snage što ti je sasvim dovoljno.

jasezovemcar
13.3.2022, 14:06
Kapiram da je ova tema odavno mrtva ali hajde da okusam srecu.
Situacija sledeca, zivim u mestu gde je struja nestabilna, znaci oscilira dosta da se cak i na sijalicama povremeno osete fluktuacije, ponekad dodje i do nestanka struje naravno.
Interesuje me da li uopste UPS resava ovaj moj problem tj. da li funkcionise kao tampon zona izmedju uticnice i kompjutera i pri oscilacijama a ne samo nestanku struje. Jer mi je to prioritet, a ne toliko vreme dok usnimim podatke i safe iskljucim komp pri nestanku struje (trenutni Blender fajl dok usnimim, ~5-10min). Ukoliko moze, a logika mi govori da UPS tome i sluzi treba mi 2022. preporuka sta da uzmem.

Na PCu mi je napajanje od 850W, eventualno bi dodao na napajanje (diretkno ili produznim kablom) prosecan laptop i ruter od interneta. Pretpostavljam da mi 1000W vrse posao ali ni to nisam siguran.
Znaci bukvalno je svaka preporuka dobrodosla, konretan prozivod, prodavnica, bilo sta.

makiem
13.3.2022, 18:57
Stabilizator napona pomaze kod fluktuacija da zastiti komponente. Dobar UPS ima i stabilizator napona, a sto se modela tice, APC su skoro sigurno najbolji, ali i skupi. Ja sam lično uzeo samo stabilizator APC 1200 VA, sluzi me vise od deceniju i stvarno radi (proveravao sam da li drzi napon pod kontrolom i drzi, a kad iskoci iz specifikacija, kao recimo kad mi se otkacila nula sa konzole, ugasio se... dok se ves masina, modem i jos par stvari preselilo na neko bolje mesto). Ali nema bateriju...

jasezovemcar
13.3.2022, 22:27
Znaci da ganjam APC neki. Definitivno mi treba da ima bateriju, makar minimum 5 minuta. E sad znaci za napajanje GOLD 850W + laptop + modem zavrsice posao 1200 VA?
Ovaj mi je zapao za oko ?
https://www.itsvet.com/ups_apc_bvx1600li_gr-pdaa1-58.i?id=1118

water wizard
13.3.2022, 22:50
dobro napajanje ima ovp i uvp i još neke zaštite, laptop nije nonstop na struji nego samo kad se puni, modem verovatno dobijaš drugi ako crkne kod provajdera.. nije baš da ćeš nešto da profitiraš po meni

makiem
13.3.2022, 23:22
Znaci da ganjam APC neki. Definitivno mi treba da ima bateriju, makar minimum 5 minuta. E sad znaci za napajanje GOLD 850W + laptop + modem zavrsice posao 1200 VA?
Ovaj mi je zapao za oko ?
https://www.itsvet.com/ups_apc_bvx1600li_gr-pdaa1-58.i?id=1118

Deluje ok. Pogledaj review neki. Ali imaj na umu da za UPS, baterije su potrosna roba, tako da vidi imas li nacin kako da nabavis/zamenis bateriju. Mislim, ne isplati ti se svakih par godina novi UPS da ganjas.

Aleksandar Djurovic
13.3.2022, 23:52
Vidi koliko ti zaista komponente vuku snage pa na osnovu toga izaberi UPS.
Takodje UPS ima neku minimalnu snagu koju isporucuje sto mozes videti na sajtu APC. Takodje izaberi UPS koji ima USB vezu sa racunarom i softver koji automatski iskljucuje kompjuter kada nestane struje.

Svetislav
14.3.2022, 12:54
Ja imam ovaj APC Back-UPS BX950Mi-GR Sluzi me odlicno. Racunar, Skener. Izračunaj snagu pa vidi, ali 5-10 minuta drzace sigurno a Iskustvo imam sa starim APC 650 /onaj beli/ vec godinama nikad nisam imao problema na njemu su mi svi TV- aparati. Zamenske baterije nisu skupe.

Aleksandar Djurovic
15.3.2022, 16:58
Danas sam narucio APC BE850G2-GR (https://www.apc.com/shop/al/en/products/APC-Back-UPS-850VA-230V-USB-Type-C-and-A-charging-ports-8-BS-1363-outlets-2-surge-/P-BE850G2-GR).

Bojim se da ce biti restrikcija struje u Srbiji pa da se obezbedim na vreme.

DeCoy
15.3.2022, 17:26
Nema u Srbiji elektrana na gas (osim ove nove Gazpromove u Pančevu) pa da se sekiraš da neće biti struje.

Aleksandar Djurovic
15.3.2022, 17:36
Srbija tokom noci uvozi 900MW struje a tokom dana 300MW struje. Zbog rata cena uvozne struje je otisla u nebo. Nasi ce kupovati do izbora a posle ko zna. Nadam se da ce biti struje ali sam pesimista.

Inace proizvodnju i uvoz struje mozete videti na ovom sajtu: https://ems.energyflux.rs/#/dashboard

DeCoy
15.3.2022, 17:55
EPS noću uvozi jeftinu struju jer gase hidroelektrane da bi pokrivao dnevnu potrošnju kad je struja skupa.
I za tvoju informaciju uvozi već godinama unazad, pa nije bilo restrikcija... Struja jeste sad skuplja, ali ne i katastrofalno skupa. Inače, to mi je posao, tako da znam o čemu pričam.

Iznosi su u GWh (po mesecima i ukupno godišnje), sve netovano pa minus označava uvoz.
https://i.postimg.cc/kM8p8NSd/Screenshot-3-15-2022-4-53-13-PM.png

VlaK
16.3.2022, 0:19
APC back ups rs 1000 preko 10 godina imam. 2 puta sam mu menjao baterije. Radi savršeno. Pre toga sam imao neke Musteke islično koji su jedva izdržali garanciju. Da sutra rikne opet bih uzeo APC.

jasezovemcar
16.3.2022, 1:45
Uf uzas, suzio sam potragu na APC i na to da ima zamensku bateriju kako sto ste mi preporucili i ne mogu da nadjem kod nas u prodaji sta mi odgovara. Kao sto rekoh PC napajanje mi je 850w gold i kad sve te kriterijume uzmem u obzir, na itsvetu nista ne iskace sto mi odgovara... :( Moze da se pronadju sa odgovarajucom snagom ali takvi nemaju zamensku bateriju.

DeCoy
16.3.2022, 1:51
Pogledaj i na eponuda...

https://www.eponuda.com/racunari-ups-cene

Aleksandar Djurovic
16.3.2022, 14:49
Ne mora UPS da bude iste snage kao napajanje, jer kompjuter verovatno trosi manje. Imas uredjaj koji meri koliko zaista tvoj kompjuter vuce snage ili mozes korisiti ovaj kalkulator za priblizno odredjivanje potrosnje: https://outervision.com/power-supply-calculator

Picard
16.3.2022, 16:21
Uf uzas, suzio sam potragu na APC i na to da ima zamensku bateriju kako sto ste mi preporucili i ne mogu da nadjem kod nas u prodaji sta mi odgovara. Kao sto rekoh PC napajanje mi je 850w gold i kad sve te kriterijume uzmem u obzir, na itsvetu nista ne iskace sto mi odgovara... :( Moze da se pronadju sa odgovarajucom snagom ali takvi nemaju zamensku bateriju.

U principu sve baterije su zamenjive, samo zavisi da li nekome odgovara da se cima oko menjanja.

Aleksandar Djurovic
16.3.2022, 17:46
Upravo mi je stigao APC BE850G2-GR (https://www.apc.com/shop/al/en/products/APC-Back-UPS-850VA-230V-USB-Type-C-and-A-charging-ports-8-BS-1363-outlets-2-surge-/P-BE850G2-GR).

Kompjuter i monitor u idle (Internet browsing i gledanje Orion TV u Windows Android Playeru) trose 72W.
A kada je CPU na 100% na svim jezgrima (Cinebench R23) trose 124W.
Potrosnja se vidi u APC softveru.

Ovo je konfiguracija:

AMD Ryzen 5 5600G @ 4.4GHz
32GB RAM @ 2400 MHz
ASRock B450M PRO4
240 GB SSD Kingston UV400
500 GB SSD Samsung 960 EVO
1 TB SSD Kingston A2000
1 TB HDD WD Black
4 TB HDD Seagate IronWulf NAS
Seasonic 520W
Monitor Samsung S24B350T

Baterija se lako menja (za ovaj model APC je predvideo da korisnici sami menjaju a ne servis).
Morao sam da prikljucim bateriju pre prvog ukljucivanja (tako je predvidjeno).

Probao sam jednom kako radi u slucaju nestanka struje (iskljucio dugme na produznom) i radi bez problema.

Podesio sam APC softver da automatski iskljucuje kompjuter (pre iskljucenja posalje Win 10 u hibernaciju) u slucaju nestanka struje posle 3 minuta na bateriji.

Edit:
VAZNO! Kada se testira nestanak struje i kada se automatski iskljuci kompjuter ne treba odmah ukljuciti kompjuter nego sacekati da se sam UPS iskljuci (UPS prvo da fore kompjuteru nekoliko minuta da se iskljuci i onda se sam UPS iskljuci) i sam ukljuci (prestane da blinka power dugme na UPS-u) inace ce se restartovati kompjuter usled nestanka struje jer UPS misli da "treba" da se iskljuci. Probao sam nekoliko puta i isto se ponasa. Mogli su to bolje da rese, no dobro.