PDA

Prikaži potpunu verziju : wireless zakljucavanje?


Robert
28.12.2005, 23:10
Imam wirless internet ali mije problem sto svi oko mene mogu da imaju preko mene internet pa se povecava i racun na kraju meseca posto prelazim koliko je dozvoljeno.Nesto sam cuo da moze da se zakljuca i da samo ja mogu da ga koristim i nijedan kompjuter vise e sada ako neko nesto zna o tome neka i objasni.
Ovako u stanu imam Netgear ruter ima 4 izlaza zicno i valjda 54 bezicno jedan kompjuter je vezan zicno i 3 kompjutera bezicno .

Dali je to tacno sto sam rekao da moze da se zakljuca ili nema veze.

Sale013
30.12.2005, 0:47
Pa udjes u setovanje rutera i pod od opciom firewall filtriras MAC adrese koje sme da pusti na WAN to jest na wireless, tj ukucas samo svoj MAC i to je sve :) samo ne zaboravi da promenis sifru za pristup ruteru ako je svi znaju. Jel razumes?...

musculus4
21.2.2010, 16:08
A kako da se zakljuca bez filtriranja mac adrese, znaci kako da se zakljuca sa sifrom koju cu samo ja da znam, to je veliko pitanje ??? Na koje nemam odgovora vec duze vreme

dzonihsv
21.2.2010, 17:08
Podešava se obično u wireless tabu/sekciji podešavanja tog rutera. Kucaš 192.168.1.1 (za ogroman broj rutera, default pristupni ip), nađeš wireless sekciju...

Postavi na WPA2 il' WPA2-PSK.

dusandevic
28.2.2010, 18:49
Imaš dva osnovna nivoa zaštite:
1. Da postaviš neki tip šifre za pristup, što je već rekao dzonihsv. Ovo je poželjno da uradiš i zbog enkripcije podataka. Na otvorenim Access Pointima svi imaju pristup, ali takođe mogu da vide podatke koje šalju drugi korisnici;
2. Filtriranje MAC adresa. MAC je fabrička, jedinstvena (ovo shvati sa rezervom) adresa i svaka mrežna kartica ima svoju MAC adresu. Tako većina routera podržava filtriranje po MAC adresama (uneseš listu adresa kojoj se dozvoljava pristup i sve ostale se odbijaju. Druga opcija je da uneseš listu adresa kojoj se zabranjuje pristup a sve ostale se prihvataju.)

U zavisnosti od routera, možeš uneti i dozvoljen opseg IP adresa koje mogu da koriste mrežu, ili da uneseš npr. zabranjene domene (facebook, youtube...). Ove mogućnosti variraju od routera do routera. Takođe, interesantna mogućnost kvalitetnijih routera je QoS (quality of service), pomoću koje svakom pojedinačnom korisniku možeš limitirati deo protoka ka mreži, kako ne bi preterano zagušio saobraćaj.

Routeru pristupaš preko web-browsera, najčešće adrese su 192.168.0.1 i 192.168.1.1

Default username i password zavise od uređaja do uređaja, ali obično je to admin / admin. Za Telekomove glupave routere koje daju uz ADSL pakete koristi telekom / telekom za username i pass. Često na uređaju sa donje strane to i piše. :dedica::dedica::dedica:

"imam Netgear ruter ima 4 izlaza zicno i valjda 54 bezicno"
:)
54 Mbps je maksimalna teorijska brzina koju 802.11g standard (čitaj: wireless koji je u nas najzastupljeniji) može da podrži. Nisam imao iskustva sa preopterećenjem broja korisnika, ali, opet teoretski, ne verujem da je on limitiran na neki broj. Na primer, i na taj RJ45 (žični ulaz) ti možeš staviti drugi hub, bridge ili router na koji vezuješ X kompjutera :)

Sve u svemu, obavezno zaštiti mrežu šifrom kako bi router enkriptovao podatke koji kroz njega prolaze. Na taj način ćeš biti bezbedniji na Internetu.

BoyanW
13.4.2010, 18:08
veliki pozdrav

BoyanW
13.4.2010, 18:17
veliki pozdrav svima. Ovako imam linksys ov ruter i dva lap topa. Zakljucao bi ruter da se komsije ne bi kacile ali nisam bas siguran kako pomoc!!!!:eek:. E sada ako zakljucam moracu sa sifrom da se nakacim na net. Da li mogu sa oba racunara na net nezavisno ili kako