PDA

Prikaži potpunu verziju : Overclock Sempron 3000+


duschan
21.4.2007, 15:52
Shta mislite koliko mogu da podignem napon na procesoru, i jel zna neko dobru alatku za gledanje temperature procesora na visti 32-bit. Trenutno mogu da ga klokujem na 2.2 GHz, ali bih hteo vishe.Imam box kuler, koji se vrti na 3200rpm, bar tako pishe, i nek mi neko objasni shta mu znaci ono HT Frequency

Freško
21.4.2007, 16:01
Ako te interesuje nešto više o HT frequency (HyperTransport frequency) , više informacija ćeš pronaći ovde (http://en.wikipedia.org/wiki/HyperTransport).

duschan
21.4.2007, 16:11
Ima li tu sta konkretno, ne zanima me puno teorija, sta on ustvari povecava? Sta znaci kad podesim HT na 5x, 4x.., 1x. I koja temperatura za procesor bi bila podnoshljiva

mad_skillz
21.4.2007, 16:51
u principu HTT bi trebao kod athlon procesora da bude oko 1000 a kod sempron oko 800 tako da kad klokujesh cpu vidi da mu HTT bude 800 ili sto blize njemu pa u zavisnosti od FSB-a povecavaj ili smanjuj mnozliac da bi dobio tu vrednost, a za temperaturu ne bi trebalo na tom boxu, pri sobnoj temperaturu, da ti prelazi 45 stepeni
da, shto se tiche napona tebi za neki klok od 2.6GHz ce biti dosta 1.550 ili 1.575V

Freško
21.4.2007, 17:32
Ima li tu sta konkretno....

Imaš ovde (http://wiki.extremeoverclocking.com/wiki/Athlon_64_Overclocking_Guide) par konkretnih stvari , nadam se da će ti biti od koristi....

PAIN
21.4.2007, 19:27
u principu HTT bi trebao kod athlon procesora da bude oko 1000 a kod sempron oko 800 tako da kad klokujesh cpu vidi da mu HTT bude 800 ili sto blize njemu pa u zavisnosti od FSB-a povecavaj ili smanjuj mnozliac da bi dobio tu vrednost, a za temperaturu ne bi trebalo na tom boxu, pri sobnoj temperaturu, da ti prelazi 45 stepeni
da, shto se tiche napona tebi za neki klok od 2.6GHz ce biti dosta 1.550 ili 1.575V
Njegov je s754 pa mozda klok bude teze isao.Ja posteno ne bih razmisljao o tom procesoru na preko 2.4Ghz.Taj procesor nije bas ni najhladniji da ga drzi na boxu.

mad_skillz
21.4.2007, 19:44
nisam video da je 754 onda je to druga stvar

Garson
21.4.2007, 19:59
Pa shta ako je s754? Setite se da je ovo 90nm jezgro ('ladan k'o shpricer), a vidjao sam da mnogima bez vecih problema ide na 2.6Ghz.

PAIN
21.4.2007, 20:09
Tesko da je ladan.Njemu cinimi se treba puno voltaze za klok pa zato postaje mala ringla.Da se razumemo ne ide on preko 60c ali i to je previse.

Uz to ploca sa nF3 cipsetom ni izgleda raspolozeno za klok.

Opa padose dve kockice........

Garson
21.4.2007, 20:35
Tesko da je ladan.Njemu cinimi se treba puno voltaze za klok pa zato postaje mala ringla.Da se razumemo ne ide on preko 60c ali i to je previse.

Uz to ploca sa nF3 cipsetom ni izgleda raspolozeno za klok.

Opa padose dve kockice........
Da mu treba odlicna ploca, treba mu (Epox nF3 moze da izvuce bez problema oko 320Mhz FSB).
Shto se temperatura tice nije nishta rekao, ali pobogu pa moj Newcastle na 2.4Ghz sa boxom (smanjen RPM na 2500) ne prelazi 44 stepena i to na def. voltazi (1.5V).

PAIN
21.4.2007, 20:45
Sumljam da je pametno kupovati polovnu plocu u ovom trenutku, jos vece je pitanje da li bi on to radio.

duschan
21.4.2007, 21:57
Sumljam da je pametno kupovati polovnu plocu u ovom trenutku, jos vece je pitanje da li bi on to radio.

Naravno da ne bih kupovao novu plocu, i ovako mi igre rade dobro. Vishe me brine procesor za max. A nisam ni ocekivao da mi FSB bude 320 MHz, mislim da je to previshe ocekivati, ali ako moze, onda...
Da li ovaj procesor ima zakljucavanje od pregrevanja?

duschan
21.4.2007, 23:24
Klokao sam ga do 2.5 GHz i radi normalno, a temperatura je najvishe bila 48 stepeni( Pri renderovanju u Max-u). Jedino sto me je uplashilo je to sto mi u BIOS-u pise da imam 136 Mhz, ili tako nesto, uglavnom neka smesna cifra, dok u windowsu, i nekim drugim alatkama (cpu-z) pise da imam 2.5 GHz. Jel to mozda zbog starog BIOS-a? I napon sam stavio na 1.55, a u cpu-z pise da je 1.44v?

PAIN
22.4.2007, 10:24
Brljavi ti ploca sa ocitavanjima.Idi prosto matematicki, mnozilac X FSb pa koliko ispadne.A napon isto procitaj u BIOSu, i meni MSI isto laze.Jer kad treba da je 1.55v ustvari prava voltaza je 1.48v.

duschan
22.4.2007, 10:32
Koju voltazu moze da izdrzi procesor, posto sam najvishe nahurao 2.6GHz sa "1.55v", i temperaturu. Sta na kraju znaci HT Frequency posto ja imam opcije 1x,..,5x. Sta znaci to mnozenje.

PAIN
22.4.2007, 10:43
Uhh nisam siguran ali HTT za Sempron treba da bude 800.Znaci racunas da ti bude FSB X 1/2/3/4/5=800.Znaci ako ti je FSB 250 ti stavis x3 da bi bilo 750 tj. sto blize 800.E sad mozda gresim pa je HTT za Semprone 1000.

duschan
22.4.2007, 13:25
Uhh nisam siguran ali HTT za Sempron treba da bude 800.Znaci racunas da ti bude FSB X 1/2/3/4/5=800.Znaci ako ti je FSB 250 ti stavis x3 da bi bilo 750 tj. sto blize 800.E sad mozda gresim pa je HTT za Semprone 1000.
Mislim da si upravu, kad sam stavio 200Fsb, i 3x HTT Freq pishe da mi je HT Link 600MHz, ali ne znam kako to utice na klok, i na performanse.

KOLOS
22.4.2007, 13:35
Mislim da si upravu, kad sam stavio 200Fsb, i 3x HTT Freq pishe da mi je HT Link 600MHz, ali ne znam kako to utice na klok, i na performanse.
HTT kod Semprona je 800,a samim tim HTT množ. je 4(na difoltu)!Drži ga oko 800,jer povećavanjem nema neke vajde,pre će doći do nestabilnosti!Znači cepaj FSB koliko je moguće i RAM,pa makar HTT bio i 600!!!Govorim ti iz iskustva.
P.S.Što se tiče napona(1.55),ne bih ja to više podizao!

duschan
22.4.2007, 14:35
Ovo je malo cudno, kad sam instaliaro vistu pre oko mesec dana, dobio sam ocenu za procesor 3.9, a kad sam ga klokovao na 2GHz, dobio sam ocenu 4.1, a sad kad ga klokujem na 2.5GHz dobijem ocenu 3.7. Jel to mozda zbog pretrpanosti kompa ili sta vec. Primateio sam da kad idem da mi vista preskenira komp ( da refreshuje ocene) kad dodje do testiranja procesora on bude iskorishten ~80-85%
???

PAIN
22.4.2007, 14:42
Taj test ne znaci nista, skini ti lepo SuperPi 1.5.U njemu uradi 1M test na def a posle uradi test sa klokom na 2.4ghz.Trebalo bi da imas osteno bolje vreme.

duschan
22.4.2007, 15:46
Taj test ne znaci nista, skini ti lepo SuperPi 1.5.U njemu uradi 1M test na def a posle uradi test sa klokom na 2.4ghz.Trebalo bi da imas osteno bolje vreme.

1.8GHz-56.890s
2.4GHz-41.109s

30% ubrzanja, nije loshe.

PAIN
22.4.2007, 16:29
To je bilo i za ocekivati.E sad stavi da ti odradi 32M pa prati uz teki program temperaturu(npr. CoreTemp).Ako sve to lepo izdrzi mislim da bi 80% bio siguran da je stabilno.Ako hoces da budes 100% siguran odradi Prime.To malo smara jer treba Prime da pustis da radi preko 5h, tj. sto vise to bolje.

duschan
22.4.2007, 18:06
Probao sam sa 32M i vreme je 35m 11.481s kad je klokovan na 2.4GHz. Sad cu probati i na def. Nisam primetio nikakve smetnje, a temp je najvishe bila 50

PAIN
22.4.2007, 18:29
Nije fora u vremenu vec da pogledas samo stabilnost.Gledaj nekako sto vise da ga opteretis.

mad_skillz
22.4.2007, 18:31
otvori word dokument i nasloni neki teg mali na neko slovo i ostavi ga tako da kuca 2 sata, onda izvrti prime jedno 3-4 sata i na kraju PC mark i to je to..

Rocker
22.4.2007, 18:53
otvori word dokument i nasloni neki teg mali na neko slovo i ostavi ga tako da kuca 2 sata

:rofl: :aplauz:
Ja sam uvek za proveru u realnim aplikacijama! Kompresija nekog filma u DivX ili višesatno prženje neke zahtevne igre su odličan pokazatelj stabilnosti a i ne smaraš se par sati dok gledaš grafikon na ekranu! :to_care:

duschan
22.4.2007, 19:21
Iskreno da vam kazem probao sam Ageia PhysX (ono kad gadjas kockice sa kuglicom, a one leteeeee..) iz GRAW 3 i mislim da ga je to do sad najvise ugrejalo (55), i malo sam renderovao u maxu. Sad skidam Sandru za Vistu pa ide pod Burn-in. Usput stavio sam mu FSB na 300 i HT Frequency na 2.5x (750MHz), i pri promeni frekvencije u biosu pisalo je succes, a kad je doshlo do podizanja sistema pisalo je da nemoze da otvori neku glupost, jel to zbog toga sto sam preterao sa FSB, ili ima neka caka? A kad sam stavio HT na 2x, onda se zakucao procesor i morao sam da resetujem bios. Maksimalan FSB sa kojim sam pokrenuo sistem je 290 ili 280, nisam siguran mada mislim da je 290.

PAIN
22.4.2007, 19:24
Plavi screen?I onda tamo nesto pise bezveze?

To znaci da si malo preterao, ustvari bezobizra sta pise a nece da se podigne znaci da si preterao ili treba jos stelovanja.

duschan
22.4.2007, 19:39
A da li bi mu pomoglo kad bih stavio ZALMAN-ov kuler. Jel se taj ekran (inace meni je crn i iskace tamo kad biras da li ces safe mode ili normalno) pojavljuje zbog temperature ili zbog cipseta.
Imao sam pre AMD Duron-a i nisam se usudjivao da povecavam ista drugo osim FSB-a. Posto sam gledao jedan film Tom`s Hardware kako klokuju tecnim azotom intela do 5GHz, pomislih, treba sto niza temperatura i to je to. Stavio sam direkt komp pod klimu (mislim bukvalno na jedno 15-20 cm da klima naduvava na procesor) i dao se jos malo vise klokovati. Onda sam mu opipao kuler (neki titanium) i mislio sam da se procesor uopste ne greje, skinuo mu pasivni hladnjak a on se za sekund pretvorio u prah :kreza:.

Svrha ovog licnog iskustva sa duronom je da li vredi kupovati novi kuler?

mad_skillz
22.4.2007, 21:00
u principu novi kuler koji nije box se uzima samo kad ti se cpu pregreva, tj. kad mu je temperatura prevelika za normalan rad i kad se box dere toliko jer mora da radi na 100% jer se cpu greje, a neki brand kuler bi to radio sa 50% snage..

PCmaster
5.5.2007, 22:42
Slušaj Duschane. Nemoj ni da si se usudio. Moj predlog. Dao sam 30 eura za bakarni kuler koji su mi preporučili i najbolji koji su imali u servisu, ali ni to nije pomoglo. Imam isti procesor. Overclock-ovali su mi ga. Kad dođem kući upalim pc, startujem pc wizard da vidim temp, kad posle 5 ili 6 sec pc se onesvesti od čista mira. Probam da upalim, ništa, pa opet, pa opet... Ako ne bi da ostaneš bez jedine korisne zanimacije u životu, dalje prste od overclock-a. Ovo ti je moj najprijateljskiji savet. Možeš da probaš da ga ubrzaš ali ne previše, ja sam hteo da mi ga stave na 2.7Ghz i platio sam za svoju glupost.

Predrag Stankovic
5.5.2007, 23:47
Pa jesi li uspeo da ga vratis na Default sa Clear CMOS ili je riknuo

duschan
5.5.2007, 23:54
Slušaj Duschane. Nemoj ni da si se usudio. Moj predlog. Dao sam 30 eura za bakarni kuler koji su mi preporučili i najbolji koji su imali u servisu, ali ni to nije pomoglo. Imam isti procesor. Overclock-ovali su mi ga. Kad dođem kući upalim pc, startujem pc wizard da vidim temp, kad posle 5 ili 6 sec pc se onesvesti od čista mira. Probam da upalim, ništa, pa opet, pa opet... Ako ne bi da ostaneš bez jedine korisne zanimacije u životu, dalje prste od overclock-a. Ovo ti je moj najprijateljskiji savet. Možeš da probaš da ga ubrzaš ali ne previše, ja sam hteo da mi ga stave na 2.7Ghz i platio sam za svoju glupost.

He, ja sam klokao komp na 2.9 GHz i ne da se vishe, ali ko mari, sad ga drzim na 2.7 sa temp do 45 (pod punim opterecenjem), dok je ovako u win ~36. Koristim Core Center sto sam dobio uz maticnu, valjda on ne laze

PCmaster
26.5.2007, 15:17
Bi li mogao opisati sastav hlađenja u svom pc-u??? Jer da i ja kupim kulere ili šta već, 2.9Ghz nije baš mala stvar.

duschan
26.5.2007, 15:33
Bi li mogao opisati sastav hlađenja u svom pc-u??? Jer da i ja kupim kulere ili šta već, 2.9Ghz nije baš mala stvar.
Imam obican box kuler koji se dobija uz svakog amd-a, preko njega natakaren neki obichan kuler od 12 cm , a ovaj deo vishka povrsine duva na memoriju. Imam takodje kuler na chipsetu od 4cm, kucishte je uvek otvoreno, jedan kuler od 12cm na grafickoj (posto vec ima jedan sa donje strane ugradjen stavio sam ovaj odgore, radi reda), i memorija mi je 2*512mb transcend (mrzi me da se zavlacim i da je vadim da vidim oznake, ali je neka dobra, ima pasivne hladnjake, i pishe da je namenjena klokovanju-mada mislim da je to samo reklama). A da sad mi se komp zagreva do 50C u punom radu.
Ako ti treba uputstvo kako sam ga klokao, evo ide:
Povecao sam napon u BIOSU na 1.55v, mada ocitavanja u svim programima pokazuju da je napon na procesoru 1.45v. Pa onda smanjish takt memorije na 133 mhz (efektivnih 266, a posto povecash FSB poveca se i takt memorije na 192), pa povecash FSB na 300 i smanjish HT Frequency na 3 (ispane mi ukupno HT Link 900), i ja mislim da je to to. Sa tim podeshavanjima mi komp radi na 2.7GHz. A ako hocesh 2.9 onda povecaj napon na 1.6v, smanji HT Frequency na 2.5, i to je to, mada ti nebi preporucio da idesh na 2.9, jer se cesto zamrzava.(ipak je to box kuler). Meni se nije zamrzavao na 2.8GHz, ali sam ga stavio na 2.7, jer mi 100-200 MHz ne znaci puno, a sto je sigrno, sigurno je.(npr. ni jednom mi se nije komp zakucao na 2.7, ni u sandrinim bemchmarkovima, ni u marku06, itd.)

PCmaster
27.5.2007, 14:06
Još nešto. Imam druga sa Sempron-om 3000+ 256DDR2 , pa bi i on hteo da mu ga klokujem na 2.7Ghz. Smem li ja to da radim na ovako "slaboj" konfiguraciji. Ima običan kuler na procesoru i nigde više. Samo pasivna hlađenja na grafičkoj i tv kartici. Mogu li ja to da klokujem bez polsedica???

duschan
27.5.2007, 14:32
Još nešto. Imam druga sa Sempron-om 3000+ 256DDR2 , pa bi i on hteo da mu ga klokujem na 2.7Ghz. Smem li ja to da radim na ovako "slaboj" konfiguraciji. Ima običan kuler na procesoru i nigde više. Samo pasivna hlađenja na grafičkoj i tv kartici. Mogu li ja to da klokujem bez polsedica???
Ako on ima ddr2 onda on ima AM2 socket (jel ima ddr2, ili ddr)? Onda znaci da mu procesor ima po defaultu 1.6GHz, pa ne bih rekao da ce moci do 2.7GHz, ali ne mari. Ako ne budesh znatno menjao napone, onda nemash bojazni da ce nesto crci, ali posto on nema bash nesto od opreme za hladjenje ne bih to preporucio da klokujesh. Kupi u prodavnici 1-2 ventilatora od 12 (moze i jedan od 12 i jedan od 8) stavi jedan na zadnju, i jedan sa strane kucista, kupi pasivne hladnjake za chipset(mada bi trebao da ih vec ima), kupi jedan ventilator od 4 cm, i stavi ga na chipset preko pasivnih hladnjaka. Pa onda klokuj, ali ne u ovolikoj meri kao ja, nego samo malo manje.
I klok ne zavisi od kolicine memorije, vec od njenog kvaliteta.

Predrag Stankovic
27.5.2007, 23:45
Mislim da je to previse za Taj Sempron, najvise bi trebao da se zadovolji sa 2.4GHz

PCmaster
31.5.2007, 15:07
Ako on ima ddr2 onda on ima AM2 socket (jel ima ddr2, ili ddr)? Onda znaci da mu procesor ima po defaultu 1.6GHz, pa ne bih rekao da ce moci do 2.7GHz, ali ne mari. Ako ne budesh znatno menjao napone, onda nemash bojazni da ce nesto crci, ali posto on nema bash nesto od opreme za hladjenje ne bih to preporucio da klokujesh. Kupi u prodavnici 1-2 ventilatora od 12 (moze i jedan od 12 i jedan od 8) stavi jedan na zadnju, i jedan sa strane kucista, kupi pasivne hladnjake za chipset(mada bi trebao da ih vec ima), kupi jedan ventilator od 4 cm, i stavi ga na chipset preko pasivnih hladnjaka. Pa onda klokuj, ali ne u ovolikoj meri kao ja, nego samo malo manje.
I klok ne zavisi od kolicine memorije, vec od njenog kvaliteta.

Ima DDR2. Ovaj, jo[ samo ne[to. Ako iko može da mi pošalje uiputstva slična onim koja sam video u ovoj temi za klokovanje na 2.4Ghz?

PAIN
31.5.2007, 18:11
Moze taj Sempy lepo da ide na 2.7Ghz;) ...

miroslav91
12.9.2007, 19:56
Imam AMD sempron 2600+ hteo sam samo sfe overclock pa sam podesio ovako :
CPU na 2000MHZ
ram mi radi na 185hz i
HT mi je 750HZ
Komp radi ovako vec 15 dana,interesuje me da li je ovo overclock siguran,bez posledica i koliko moze da mi traje procesor ovako !!!tnx unapred:)