PDA

Prikaži potpunu verziju : NEC 3520A + Nero Linux :(


bvitnik
27.12.2005, 18:58
Posedujem NEC 3520A rezač i koristim Nero Linux 2.0.0.4 (mada sam koristio i prethodne verzije i imao isti problem). Problem je u sledećem. Posle narezivanja DVD-a (koje prođe bez ikakvih problema u očekivanom vremenskom roku), brzina kojom ovaj rezač čita DVD medije ne može da pređe 5MB/s (nekad treba i više od 30 min da pročita ceo disk) i disk se veoma sporo okreće (sam uređaj je veoma tih), kao da je zaključan. Ako zatim odem u Windows i pokrenem Nero CD-DVD Speed-ov Scan Disk pri nameštenoj maksimalnoj brzini čitanja, uređaj se otključa i tada čita punom parom (i u Linuxu) sve dok ponovo ne narežem disk sa Nero Linux-om. Pošto ne mogu da priuštim resetovanje računara svaki put kada hoću da čitam neki disk (mašina mora da radi 24/7 pod Linux-om), molim za vašu pomoć. Uzgred, ovakve probleme nisam imao sa Pioneer-om 108D na istoj mašini. Kernel je 2.6.13 i DMA je uključen.

Anak1n
27.12.2005, 20:10
Pa ako se to desava samo ako rezes diskove sa nerom...zasto ih ne bi rezao sa k3b-om ili gnomebakerom ili xroastom...pored tolko besplatni alata ti se bas uhvatio za komercijalni...moze pod pitanje jel legalan?

urke
27.12.2005, 20:18
Proveri DMA posle rezanja. Meni se konstantno dešava da ako pustim rezanje na preko 4× za DVD+R diskove kernel isključi DMA za DVD uređaj (NEC 3540A). Proveru izvrši komandom #hdparm -d /dev/hdd (ako je DVD na /dev/hdd, ako nije, promeni). Ako ti pokaže d aje DMA resetovan/isključen/0, onda ga uključi ručno komandom #hdparm -d1 /dev/hdd

Covenant
29.12.2005, 22:18
Zaista,slazem se sa Anakinom...
Probaj K3b ili Xcdroast-pogotovu K3b-em je besplatan em je bolji nego Nero jedno 5 puta.....
Probaj,pa vidi da li ce problem ostati.....

darthmajor
29.12.2005, 23:43
Samo da javim da se meni isto desava pod windowsom sa 3520 & Nero 6 kombinacijom i 'ubrzavam' drive sa cd-dvd speed-om. Cini mi se da se sa sedmicom nije to desavalo pa se verovatno 3520 i Nero 6 ne vole, a ovaj Nero Linux je sigurno kao sestica. Ne iskljucuje se dma a verovatno nije problem ni u kernelu, pa me bas interesuje kako ce se ponasati sa k3b...

bvitnik
12.1.2006, 11:15
Uh zaboravio sam i da sam postovao ovde.

Rado bih ja koristio k3b, i sam znam da je superioran u odnosu na Nero (makar sto se tiče interfejsa) ali ono što je problem je što on koristi dvd+rw-tools kao engine za rezanje a on je zadnji put update-ovan pre Hrista. Nisam siguran koliko dobro radi jer se meni kao i mnogima dešavalo da diskovi pucaju ili ostanu otvoreni (tj. ne upiše se leadout). Nero-ov engine je daleko bolji, samo zbog toga sam ga i izabrao. Probaću k3b ponovo ali ne bih da bacam diskove za džabe.

@urke, kao što sam rekao nije problem u DMA.

Malo offtopic:
Da li neko zna kako da natera Nero CD-DVD Speed da radi pod wine-om.
Evo šta se događa http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=388235.
Probao sam malo da se igram sa regedit-om (:eek: i Linux ga ima :D) i ispada da wine stalno pokusava da procita key-eve koji ne postoje u registry-ju.

Covenant
13.1.2006, 3:12
Rado bih ja koristio k3b, i sam znam da je superioran u odnosu na Nero (makar sto se tiče interfejsa) ali ono što je problem je što on koristi dvd+rw-tools kao engine za rezanje a on je zadnji put update-ovan pre Hrista. Nisam siguran koliko dobro radi jer se meni kao i mnogima dešavalo da diskovi pucaju ili ostanu otvoreni (tj. ne upiše se leadout). Nero-ov engine je daleko bolji, samo zbog toga sam ga i izabrao. Probaću k3b ponovo ali ne bih da bacam diskove za džabe

A i ja bi da se slozim sa ovom tvrdnjom(bez obzira sto sam rekao gore:))-imam grdne probleme sa svojim novokupljenim Pioneer 110d DVD rezacom koji u win-u u Nero-u radi bez ikakvih problema-nije problem u k3b-u vec u dvd+rw tools koji je star vec nekih godinu i po dana-i ne da sam se iznervirao,jer najnovija verzija k3b-a izgleda zaista sjajno...
Moj rezac je dosta novo prace hardvera(firmware je iz 2005 godine),te pretpostvaljam da ce(zastareli)dvd-rw tools zezati i vlasnike Nec 4550 i novih Asus 1608 rezaca-koliko sam nacuo flash-ovanje firmware-a pomaze samo delimicno(a i to nije sigurno!)
Dok ne nauce lepo da pisu kvalitetne API-je za rezanje,ja cu probati lepo Nero
za kojih cuh da radi odlicano(a ima i crack:))
A dotle(nerado)cu svoje DVD-ove rezati na Win-u!
Prava je steta sto cdrtool i cdrdao nemaju mogucnost i DVD rezanja-ispravite me ako gresim-obicni cd-ovi narezani iz k3b-a koji za to koristi pomenute alate rade prosto fenomemnalno...
PoZ!

bvitnik
17.1.2006, 21:28
Evo upravo sam probao da rezem i sa k3b-om. Otključao sam rezač u Windows-u međutim i posle rezanja k3b-om rezač se zaključao. Znači nije problem u programu za rezanje nego u rezaču. Probaću da ga flash-ujem pa ako to ne reši problem ima da leti kroz prozor.