PDA

Prikaži potpunu verziju : DV > Vegas > Avi [preveliki fajlovi ili help to render]


sirNemanjapro
26.12.2005, 21:23
Imam problem. Kada sa Sony DV kamerice grebujem video sa njegove kasetice kroz Vegas 5 na hdd sve je ok.
Medjutim kada ga editujem dobijam fajl od 37GB! :D

Interesuje me koja su neka standardna podesavanja za rendering?
Koje kodeke treba koristiti?
I najvaznije kako?

Ja sam koristio NTSC DV format u rezoluciji 7XX x 5XX piksela. I podesio rendering na best.

Verovatno da znate vise od mene po ovom pitanju pa vas molim da mi neko odgovori.

Koji kodek? Koja rezolucija? Kakav render?
Zelim da samo lepo izgleda na TV-u :)

NenadN
26.12.2005, 22:41
Uzmi PAL DV format za tvoju kameru sa rezoluciom 720x576 i na 25 fps a sto se tice DV avi fajlova koje dobijes preko VirtualDub ih komresuj u DivX/XviD koliko oces. Probaj da uzmes Vegas 6 ili Adobe Premiere Pro 1.5. Posto si vec uzeo NTSC format on mora biti 720x480 sa 24 (23.976) ili 30( 29.976) fps ovo je za 16:9 Aspect Ratio.

oluja
26.12.2005, 22:59
1 sat DV video zapisa zauzima na HDD-u oko 14Gb.
Ukratko: predpostavljam da zelis snimljeni materijal da snimis na DVD... u tom slucaju moras pri eksportu (ne znam tacno kako je u Vegasu) da izaberes dvd kompatibilan mpeg2 format (720x576 PAL 25fps) onda uz pomoc nekog authoring programa napravis menije i VOB-ove... Ako ispadne veci od 4.7Gb smanji ga sa npr. DVD-Shrink-om... ostaje ti samo da ga sprzis... :)

sirNemanjapro
27.12.2005, 12:42
Ok. Hvala Vam na odgovorima, ali odgovori podizu jos neka pitanja. Konkretnija. Da bi ste mi mogli bolje odgovoriti, a i da razumete sta ja zelim.
Moje zelje se poklapaju sa americkom domacicom. Znaci 1 do 2 klika misom i kraj :D Sala mala.
Evo pitanja.

1. Posto se radi o video fajlu koji je u trajanju od 15 minuta malo mi je cudno da posle renderinga izadje na 37GB! Da lepo ste procitali 37GB! :D Interesuje me da li je to normalno???

2. Posle grabovanja na HDD i kada izmontiram materijal. U kom formatu da ga renderujem. E sad. PAL mi daje sqare sliku dok je NTSC normalna. Zeleo bih da postignem da bude slika kao na TV-u. Tj. Da bude fit to TV. Ili je to nemoguce bez kropovanja materijala?

3. Koja rezolucija treba da se stavi kako bi fajl bio optimalan. Mislim da je 720 x 576 previse zbog ovog cuda na HDD-u. Da li da smanjim rezoluciju i na koju da stavim kako ne bi mnogo opao kvalitet u full screen?

4. Nekako ceo posao sa VirtaulDubom mi je cudan. Ceo koncept nekako... Ok. Ajd pokusacu imam ga. Interesuje me koji DivX video kodek da primenim i koja podesavanja da postavim. Da kvalitet slike bude odlican? (Valjda posle kompresije nece biti veci od 700MB)

5. Za DVD autoring ja bih korisito Maca ali mi nije tu. iDVD program rula, ali ga nema na WinBlows-u. Sta da koristim?

NenadN
27.12.2005, 14:21
1. Ovo je sasvim normalno i cak mislim da si dobro prosao mogo si da dobijes i veci fajl

2. Verovatno si sa NTSC uze aspect 16:9 to isto uzmi i sa PALom umesto 4:3.

3. Uzmi istu rezoluciju koju si podesio na kameri tj 720x576 iz tog razloga ti NTSC bolje izgleda jer NTSC rezolucija je 720x480.

4.Da ti ne bi sad objasnjavao postupke namestanja VirtualDub i kodeka uzmi Auto Gordian Knot 2.26 i on ce ti iskompresovati maksimalno lepo. Samo upises koliki faj oces da ti bude. I obavezno uzmi XviD. DivX je dobar ali za dosta losiji od XviD-a.

5. Uzmi Adobe Encore ili Sony DVD Architect

sirNemanjapro
27.12.2005, 15:16
Hvala lepo NenadeN. :)

srlle
28.12.2005, 12:39
Mislim da su ti fajlovi toliki zbog toga sto su pravljeni
u nekompresovanom avi formatu.Probaj da nadjes podedsavanje za kompresiju pri kepcurovanju.To ti je verovatno u project setings ili tako nesto, i da tamo tavis DV kompresiju koja zauzima oko 13 Gb za sat materijala.

sirNemanjapro
29.12.2005, 2:56
Jel mozes malo preciznije?

dramle
11.5.2006, 12:05
hm da li ovde da pitam ali posto imas iste uslove kao i ja da upitam. Imam sony hc40e i nakacim ga preko firewire na komp i koji god program da koristim slika ispadne sa spajkovima tj bodljama. Komp je 1700+ 512 rama geforce 4ti .Do sada sam bio ubedjen da je komp problem ali sada pocinjem da sumljam da je problem u kameri ili u firewire kartici ili kablu.

bobi
11.5.2006, 15:31
Nisam siguran da li sam te dobro razumeo, ali mislim da ti field-ovi prave problem. Pogledaj u opcijama za capture, da li su ukljuceni, mrckaj malo, podesavaj i vidi kako ti je najbolje.

kvazigale
9.6.2006, 15:03
sve je ok, da bi mogao da montiras materijal mora da bude dobar i veliki.
neznam kojim kablom ga prebacujes, premijer program i faervaer kabli, kompom direktno komandujes kameri sta da radi i tako dobijen materijal izmontiras.
i onda pustis export u koji format hoces mpg2, dvix ili nesto drugo. mozes da iskompresujes sve to i na 700mb a da bude dobra slika i super. :ciao:

VojaM
9.6.2006, 20:31
hm da li ovde da pitam ali posto imas iste uslove kao i ja da upitam. Imam sony hc40e i nakacim ga preko firewire na komp i koji god program da koristim slika ispadne sa spajkovima tj bodljama. Komp je 1700+ 512 rama geforce 4ti .Do sada sam bio ubedjen da je komp problem ali sada pocinjem da sumljam da je problem u kameri ili u firewire kartici ili kablu.
Za koju svrhu montiraš taj materijal? Ako ćeš ga gledati na kompjuteru, moraš pri enkodovanju (snimanju završenog rada na disk) da namestiš da se snima bez poluslika (Fields). Poluslike su potrebne ako će se materijal koristiti samo za gledanje na televizoru ili će da ode u neku televiziju. Međutim, kompjuterski monitori tipično rade u non-interlace režimu i poluslike prave različite smetnje ("artefakte") od kojih je načešće to "nazubljivanje".

Ako se slika enkoduje bez poluslika ("fildova"), trebalo bi da nestanu smetnje pri reprodukciji na kompjuterskom monitoru.

zhaki
22.6.2006, 18:17
Ako hoces da prebacis i napravis dvd bato, nema ti bolje od Pinnacle 9 ili 10 programa.
Sto se tice rezolucije sa pinnacle nems uopste problema samo postavis na PAL i DVD mpeg compatibile i pocnes da radis!
Nikad nisam nicuo za Vegas,Njujork....
Automatski ti i DVD ispadne 4.7 gb. sa veoma malim gubitkom kvaliteta.
Probaj bre

zombi
23.6.2006, 11:38
Uzmi Premiere Pro. Kao sto rekose 1sat 14GB. Na pocetku namestis Pal, 32 kHz audio. F5 ili file-capture i mozes da krenes. Dobijeni fajl mozes da montiras, klikom na njega dva puta dobijes ga u levom prozoru. Sta ti treba prebacis na shinu i kad zavrsis sa tim odes file-export-movie. Dobices sirovi avi fajl (DV-avi). Mozes da ga kompresujes ili nekim programom za autoring (Adobe Encore, Sony DVD Archyteck ili nekim drugim) i dobices disk koji mozes da gledas na bilo kom DVD plejeru. Isto tako mozes da koristis i MainConcept Mpeg encoder, koji pravi mpeg fajlove.