PDA

Prikaži potpunu verziju : Linux za pocetnike


The Finest Serbian Since '82
23.12.2005, 22:07
Zanima me (nas) koja je po vasem misljenju najbolja Linux distribucija za pocetnike i zasto. Potrebna je neka koja eventualni prelazak sa Wina na Linux cini sto laksim. Obavezno objasnite

vladale
23.12.2005, 22:08
Zanima me (nas) koja je po vasem misljenju najbolja Linux distribucija za pocetnike i zasto. Potrebna je neka koja eventualni prelazak sa Wina na Linux cini sto laksim. Obavezno objasnite

Prelistaj prethodne brojeve SK-a, rubrika Servis.

Pogledaj sajt www.linux.co.yu ukoliko ti ovo nije dovoljno.

The Finest Serbian Since '82
23.12.2005, 22:15
Wau to je bilo brzo :icon_lol:
Mene interesuju vise "ziva iskistva"(ako to tako mogu nazvati), naravno sa obrazlozenjem.

The Finest Serbian Since '82
23.12.2005, 22:31
Ljudi, ne glasajte samo, vec i obrazlozite. Posto je ovo topic za manje iskusne korisnike, njima samo glasanje bez obrazlozenja ne znaci puno.
Unapred hvala

diablo_
23.12.2005, 22:31
Pa ja sam morao da glasam za dve distribucije!
1.Mandrake-Veoma user-friendly i nije puno zahtevna.Inace ovo je distribucija koju sam prvi put koristio i zahvaljujuci njoj i dalje koristim linux sto znaci da vas sigurno nece oterati od linuxa.

2.SuSE-Super user-friendly ali je zato malo zahtevnija (oni koji imaju 512mb rama pokrenuce je od sale).Inace meni je ova distribucija odvratna ali je veoma dobra za pocetnike :D

A ti serbian sto si covece glasao za Ubuntu!?Ja prvi put kad sam usao u ubuntu (pre 10 dana a koristim linux 5 meseci) nisam znao kud bijem.E sad to je verovatno bila posledica Gnoma posto ja koristim KDE...Ali nekako mi je cudan rad u konzoli (kao da se razlikuje od svih ostalih).

Fedora je sasvim ok...

The Finest Serbian Since '82
23.12.2005, 22:35
Re: Diablo
Pa posto ne znam koja je distribucija najbolja za pocetnike, a Ubuntu je od nekih IT casopisa dobio veoma dobre kritike. Ja koristim Fedoru, al sam kupio jednu povecu knjigu o istoj, tako da sve odgovore trazim u njoj :icon_lol:

Covenant
23.12.2005, 23:16
Definitivno SuSE.......
Zasto?
Zato sto je stabilan,user-friendly,lak za instalaciju,i poseduje Yast graficku alatku za instaliranje paketa i online update,i kojim bukvalno mozes da podesis SVE u sistemu,a da konzolu i ne pipnes......
Nije bas sampion brzine,ali radi sasvim OK....
Takodje imas gomilu RPM paketa na packman sajtu-skoro sve....
Opet ne bi preporucio MDK(Mandriva sada) jer sam imao vrlo losa iskustva sa njim-user-friendly i lep jeste,ali je pun bagova i zna cesto da krahira-super deluje u startu,ali ces posle duzeg koriscenja shvatiti o cemu sam pricao:)
Inace,ne bi bilo lose da kad se malo uhodas,probas i neke druge i za pocetnike malo komplikovanije distribucije-Slackware,Debian,Gentoo(ako imas dobar net)
Nemju fensi look i nisu user-friendly ali kad jednom naucis i podesis,imaces brzinu i stabilnost o kojima RPM distroi mogu samo da sanjaju.....
Eto...
Pozdrav!

bofi
24.12.2005, 0:48
Ja sam prvo poceo sa Mandrake 9 a posle sam presao na 10 a posle na beta verziju Mandrive. Tako da je preporucujem svakom ko pocinje upoznavanje sa Linux-om i njegovom konzolom. Mislim da bas zbog te konzole ljudi beze od Linux-a ali nije ta konzola toliko strasna stvar. Sto se tice Mandrivine beta verzije nisam zadovoljan zado sto je puna rupa. Trenutno koristim SuSE 9.3 Pro koju takodje preporucujem. Istina je da je malo zahtevnija ali ako se iskljuce neke stvari koje SuSE automatski instalira a koje nisu potrebne 99% ljudi koji ga koriste u kucnoj varijanti moze da se postigne zavidno ubrzanje.
Toliko od mene.:)

Anak1n
24.12.2005, 10:16
Ma bice 100 razliciti odgovora koja je distribucija najbolja za pocetnike...moje misljenje je da moze da bude bilo koja a moze da ne bude ni jedna...sve zavisi od coveka kako kapira stvari koliko mu je znanje...kako zakljucuje neke stvari....znaci moze biti gentoo...a moze biti i suse :D

diablo_
24.12.2005, 11:35
U pravu si!I ja sam bio pocetnik kad sam instalirao slackware pa mi dobro pase, iako vredi za non-friendly distribuciju...

vladale
24.12.2005, 20:34
Takodje za Ubuntu. Svuda vidim: Ubuntu, ubuntu itd.. A i instalacija nije teska, a sistem je super.

Tetanus
25.12.2005, 12:22
Probao sam stvarno puno distribucija i na kraju sam zavrsio na SUSE. Moje misljenje je da je najbolji, najmanje stvari sam morao naknadno da download-ujem i vecina hardvera radi iz prve (sem modema).
SUSE rulz! :worshippy

diablo_
25.12.2005, 12:48
Zato SuSE pici brzinom 100km/h dok Slackware dostize 500km/h lol!

urke
25.12.2005, 18:09
Ako neko hoće da pređe na Linux zato što hoće da ga koristi, prvo treba da ga nauči, jer nema svrhe od mesečnog format c:. Lična iskustva su individualna stvar. Ja sam trajno započeo Linux da koristim sa Slackware-om 8.1, i on je za mene naj-user-friendly distro. Razlog? Pa lako pronađeš gde se šta nalazi, ništa nije prikriveno i zavučeno. Neko će reći da je Slackware community suviše mali, ali ga demantujem - Google je veliki. Najbitnija stvar je da izabereš distro prema raspoloživosti podrške, d aonaj ko ti nešto preporuči bude spreman sutra da ti pomogne kad ti zapne.
SuSE, Mandriva i slične user-friendly pokušavaju da preslikaju windows način upotrebe na Linux, što je u startu pogrešno. Lepo je to da klikneš dva puta Next i Finish, ali samo ako instaliraš Firefox. Ako dodaješ neki lib, ili podešavaš sistem, okonzola je jedino što je 100% sigurno.
O Ubuntu filozofiji da ne postoji root nalog neću ni da komentarišem, jer je jezivo :)
Znam da ništa konkreno nisam rekao, ali eto :) Poruka za pokretača teme - pregledaj linuxo.org i elitesecurity.org forume gde postoje teme "koji distro" u više navrata pokretane, pa vidi šta ljudi pišu, a onda pravac na distrowatch i izaberi distro po svom ukusu (i mirisu).

milcool
26.12.2005, 3:04
Evo ja bi recimo hteo da sa Win-a predjem na linux!
Vise iz znatizeljnosti,nego sto mi je stvarno potreban.Pa koju bi ste mi verziju preporucili,da se razumemo ja cak neznam ni kako linux izgleda,a kamoli kako se koristi !!!

Da li ga je tesko instalirati?
Da li ima makar male slicnosti kao win,ili je cak potpuno drugaciji?

Bio bih veoma zahvalan kada bi mi neko odgovorio.

Anak1n
26.12.2005, 4:30
2 urke
Kako ubuntu nema root nalog....nije potrebno da se logujes kao root...ali ako ti bas treba mozes :/

2 milcool

Nije ga tesko instalirati...sem gentoo linuxa ali i za njega imas odlicno upustvo...cak sta vise neki se instaliraju lakse nego windows...a sto se tice slicnosti......pa ne znam bas ja bi rekao da nema...totalno je drugacija filozofija...i ako ima...to je nesto sitno...

diablo_
26.12.2005, 15:09
O Ubuntu filozofiji da ne postoji root nalog neću ni da komentarišem, jer je jezivo :)

Uzas!!!

Anak1n
26.12.2005, 21:04
Aman ljudi kako ne postoji root nalog....ko vas je to slagao....

diablo_
26.12.2005, 22:30
Nije me niko slagao video sam sopstvenim ocima.Kao prvo pri instalaciji ne pita za bilo kakv root password ili account.Kada sam prvi put startovao ubuntu nisam mogao da startujem program kao root jer nisam znao sifru.Cak sam pomislio da sam lud pa sam zaboravio sifru pa sam sat vremena isprobavao.Onda mi je lik rekao da sve mogu kao root da pokrenem preko sudo i moje korisnicke sifre sto je po meni cista glupost.

milcool
26.12.2005, 23:57
2 urke
Kako ubuntu nema root nalog....nije potrebno da se logujes kao root...ali ako ti bas treba mozes :/

2 milcool

Nije ga tesko instalirati...sem gentoo linuxa ali i za njega imas odlicno upustvo...cak sta vise neki se instaliraju lakse nego windows...a sto se tice slicnosti......pa ne znam bas ja bi rekao da nema...totalno je drugacija filozofija...i ako ima...to je nesto sitno...

Hvala na odgovoru!

Anak1n
27.12.2005, 1:21
Ok onda sam ja lud....sto mogu da se logujem kao root....ali u ubuntu nije potrebno da se logujes kao root ako ti je bas zapelo mozes i to...nemojte samo da lupate...a da ne bude da lazem pogledaj sliku...ako ne znas da namestis ne mora da znaci da nema...ma da...zar ti je lakse da se ponovo logujes nego da mozes odma da odradis sve?

http://img519.imageshack.us/img519/9260/gkrellshoot1227050015102fh.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=gkrellshoot1227050015102fh.jpg)

urke
27.12.2005, 20:30
Kolega, Ubuntu nema standardni ROOT nalog. Znači, ne postoji način da se uloguješ koristeći korisničko ime root i root lozinku. Postoji jedino način da koristiš sudo i su, i to kao prvi korisnik. Dakle, root nalog na Ubuntu distribuciji ne postoji. Ovo znam jer sam koristio Ubuntu mesec dana a pre par meseci sam morao na jednoj mašini da dodajem neke stvari (za MP3 i DivX) i iskusio nepostojanje standardnog root naloga, a onda sam malo čitao Ubuntu dokumentaciju (http://www.ubuntulinux.org/support/documentation/faq/root).

Anak1n
27.12.2005, 21:55
Aman aman...po sto evra da cu da se ulogujem kao root...pa pogledaj sliku iznad....po defaultu root-u nije dozvoljeno da se loguje preko gdm-a...ali kao sto se vidi iz prilozene slike i to moze da se namesti....ne vredi kazu ne moze...postavis im sliku...opet ne moze...pa nisam je ja budzio...da se nisam logovo pa ajd...
Ok nalog nije standardan...ali koja je razlika ukucati root pass tokom instalacije ili napraviti root pass nakon instalacije...meni je svejedno...znaci ubuntu ima root nalog da se zna...samo se drugacije podesava...


If you wish to use the root account in more traditional UNIX fashion, you can set the root password by typing sudo passwd root. This will allow you to use su or login as root on the console.

If you need a shell with root privileges, run sudo -s.

All uses of sudo will require the user's password.

urke
27.12.2005, 22:06
Link do slike koji si postavio je thumbnail, pa se ništa ne vidi. Ubaci link do full size slike, i objasni kako se pravi root/pass nalog na Ubuntu-u (ili daj neki link gde je to već objašnjeno).

Anak1n
27.12.2005, 22:13
Sta zar ja jedini vidim sliku :?


Pravljenje root pasa je objasnjeno u onom citatu iznad...a da bi omogucili da se root loguje iz gdm-a potrebno je uraditi sledece:
System>Login screen setup
Tab security i cekirati opciju Allow root to login with gdm kao sto je na slici koju niko ne vidi....znaci sve se moze kad se hoce :D

diablo_
28.12.2005, 0:16
Znam za to ali to je cist debilizam!Sta izmisljaju koji djavo?

Anak1n
28.12.2005, 0:45
E sad ko si ti da da kazes da je cisti debilizam...ako znas za to kako onda mozes da tvrdis da nema root naloga...cuj debilizam...kad budes mogo da uradis 10 % od toga sta su ljudi uradili mozda te i poslusam..a za to -

Sale
28.12.2005, 15:59
Evo ovako...moguće je ovo što Anak1n tvrdi...probao sam, i radi. Ako mogu ja, koji Ubuntu koristim vrlo povremeno i samo iz radoznalosi, onda može svako :) I ne mora uopšte da se koristi konzola :D

Uloguješ se kao "običan" Ubuntu user (tj. jedini koji je po default-u dostupan), a onda:

System->Administration->Login Screen Setup->Security - to je ovaj dialog koji je Anak1n postovao, štiklira se u njemu "Allow root to login with GDM" - ostalo je default.

zatim:

System->Administration->Users and Groups - pod "Users" štiklirati "Show all users and groups", naći "root" u listi, pa onda "properties", definisati password...i to je to.

Logout, login sa korisničkim imenom "root" i pass-om koji je prethodno definisan.
U Console ili Root Terminal-u se na upit "whoami" dobija odgovor "root".

VojaM
28.12.2005, 16:19
Link do slike koji si postavio je thumbnail, pa se ništa ne vidi. Ubaci link do full size slike, i objasni kako se pravi root/pass nalog na Ubuntu-u (ili daj neki link gde je to već objašnjeno).
Urke, ne blamiraj se ;)
Samo klikni na taj thumbnail i u posebnom prozoru otvoriće ti se slika u punoj veličini.

urke
28.12.2005, 16:53
Pa cool Vojo, ali se otvori thumbnail u novom prozoru (za prvi link, za drugi se otvara fullsized image). A taj thumbnail nije „klikabilan“ :)

urke
28.12.2005, 16:56
U Console ili Root Terminal-u se na upit "whoami" dobija odgovor "root".

Khm, šta ti kaže kad poteraš kao običan korisnik ovo: $ sudo whoami? ;)

Sale
28.12.2005, 17:46
Khm, šta ti kaže kad poteraš kao običan korisnik ovo:

$ sudo whoami

Evo ovako:

Jedna slika je snimljena kada sam terminal poktrenuo iz
Applications->Accessories->Terminal
A druga kao:
Applications->System Tools->Root Terminal

biće već jasno koja je koja i šta se dešavalo :)


A što se moje slike ne vide kao ova Anak1nova....?

Anak1n
28.12.2005, 20:24
Imas kako da namestis root nalog da se vise oko toga ne polemise znaci root nalog POSTOJI opet ponavljam zar meni jedinom otvara sliku ili i Voji otvara a ostalim ne...onda vi imate problem :p

diablo_
28.12.2005, 22:37
E sad ko si ti da da kazes da je cisti debilizam...ako znas za to kako onda mozes da tvrdis da nema root naloga...cuj debilizam...kad budes mogo da uradis 10 % od toga sta su ljudi uradili mozda te i poslusam..a za to -

Svejedno, ideja je glupa!Uopste ne razumem sta su time hteli da postignu!?

urke
28.12.2005, 23:02
Pa hteli su da postignu da administrator bude onaj ko instalira sistem, a da pri tome nema on-the-fly administratorske privilegije nego da mora koristiti sudo. Dakle, to je default. IMHO, „sakrivanje“ root naloga je izuzetno beskorisno ako postoji korisnički nalog sa administratorskim privilegijama (gubi se svaki smisao UNIX standarda).
No, da ne davimo više, o ukusima ne treba raspravljati ;)

Anak1n
29.12.2005, 4:17
Tacno da ne vredi raspravljati o ukusima...sudo je tu sad da li ćeš ti da koristiš sudo ili ćeš da se loguješ kao root na tebi je da izabereš ne vidim šta je tu loše... ;)

Sale
29.12.2005, 12:49
Pa hteli su da postignu da administrator bude onaj ko instalira sistem, a da pri tome nema on-the-fly administratorske privilegije nego da mora koristiti sudo.
Drugim rečima, htei su da napravne neki kompromis između tradicionalnih Windows i Linux/UNIX pristupa. Koliko su uspeli, svako može sam da proceni...

AxeZ
31.12.2005, 18:13
IMHO, „sakrivanje“ root naloga je izuzetno beskorisno ako postoji korisnički nalog sa administratorskim privilegijama (gubi se svaki smisao UNIX standarda).

Osim ako nije cilj da onemoguce korisnike windowsa koji se inace uglavnom loguju kao administrator da cine tu istu glupost sa root nalogom na Linuxu ako kojim slucajem probaju ubuntu kao user friendly distro...:)
Windows useri su cudo...:)

bobzilla
1.1.2006, 8:06
Pa ja sam morao da glasam za dve distribucije!
1.Mandrake-Veoma user-friendly i nije puno zahtevna.Inace ovo je distribucija koju sam prvi put koristio i zahvaljujuci njoj i dalje koristim linux sto znaci da vas sigurno nece oterati od linuxa.

2.SuSE-Super user-friendly ali je zato malo zahtevnija (oni koji imaju 512mb rama pokrenuce je od sale).Inace meni je ova distribucija odvratna ali je veoma dobra za pocetnike :D

Joj... To "user-friendly" mnogo podseća na MS rečnik. :icon_lol:

Po meni... Ubuntu, Debian... Suse - ok... Lagan i dopadljiv za win korisnike... Ali izuzetno trom i spor. Ako ti to nije problem ok. Mada se i Suse može tweakovati da šljaka ko raketa uz malo znanja. :icon_wink

diablo_
1.1.2006, 13:09
Hehe!Pa sta cu kad ranije nisam poceo da koristim linux pa sam doziveo takve "govornicke" deformacije :D

Ma kakav suse i mandriva.Slackware RuLeS!

Covenant
1.1.2006, 13:24
Ma kakav suse i mandriva.Slackware RuLeS!
I couldn't agree more:)
Slackware rules!

Pantelija
1.1.2006, 20:57
Evo i ja da se pridruzim narucio sam Ubuntu live cd i Slackware na dva cd-a po cu da postavim mali vodic kako sam ja instalirao Slackwere. Bilo bi korisno da neko napravi svoj vodic kako je on instariao Linux bila bi to lepa potpra vodicu koji je objavio SK.

diablo_
1.1.2006, 22:25
Ondaj guide sto je napisan u SK je savrsen.Mozda bi bilo bolje otvoriti podforum HOW-TOs i tamo pisati kako sta namestiti,podesiti,trikovi,itd...

Pantelija
1.1.2006, 22:29
Ja bih nekako vise voleo da procitam zivu rec sto vise korisnika linuxa kako su ga oni instalirali, nemojte misliti da nije mislim da nije dobar.

AxeZ
1.1.2006, 22:45
Ja bih nekako vise voleo da procitam zivu rec sto vise korisnika linuxa kako su ga oni instalirali, nemojte misliti da nije mislim da nije dobar.
KAko to mislis kako su ga instalirali???
Pa kao i svaki drugi OS...ubacis CD, butnes sa njega i instaliras na prazan prostor na disku!!!

Bogte, sad ispada da je Linux instalirati nauka kao nuklearna fizika.

Pantelija
1.1.2006, 22:52
Neboj se znam da instaliram bilo koji OS i vezanih ociju nego bi zeleo da procitam da li ste imali neke muke od instalicije. Posto sam nov u Lin svetu narucio sam live cd da se malo uhodam, a kasnije ce da mi bude drugi OS.

diablo_
2.1.2006, 0:25
Jedini problem koji sam imao pri instalaciji je bila poruka posle pokusaja da pokrenem cfdisk "primary partitions is on the last cylind" (tako nesto) pa sam morao da formatiram.

bubu63
8.1.2006, 0:13
Da da,ja vas nerazumem bre tema je bila koji je najpogodniji
Linux a ne koji se kome svidja.
Ali sto ljudi sto cudi!

diablo_
8.1.2006, 13:35
Ma ne vredi...Meni su pricali da je Mandriva najpogodnija za mene zato sto sam pocetnik a ja lepo uzeo mandrivu i nisam mogao ni program da upalim (figurativno) onda sam lepo ja uzeo slackware i dalje necu ni da pricam...

tool.keenan
9.1.2006, 15:13
fedora je keva ima odlicnu podrsku od red hat-a, podrska za .rpm,user friendly okruzenje.

AxeZ
9.1.2006, 16:39
podrska za .rpm


...sto ja bas ne bih naveo kao prednost...

urke
9.1.2006, 17:04
Fedora je beta release RedHat Enterprise-a. I fakat što AxeZ kaže, RPM nije prednost već mana.

The Finest Serbian Since '82
13.1.2006, 1:43
Fedora je beta release RedHat Enterprise-a. I fakat što AxeZ kaže, RPM nije prednost već mana.
Jel to znaci da je Fedora losa? Nemam mnogo iskustva oko distribucija, jer sam kupio "Fedora prirucnik" i dobio Fedoru uz njega, tako da nisam probao ni jednu drugu distribuciju. Da li je RedHat Enterprise puni bolji?

urke
13.1.2006, 10:34
Nisam rekao da je Fedora loša već da je na veoma pokvaren način od kompanije RedHat iskorišćen besplatan resurs beta testera. Naime, Sve što otkriješ da ne valja na Fedori i prijaviš, prvo bude ispravljeno u RHE verziji. Zaboravi na RHE jer to je korporacijski distro = plaća se. Dakle, princip dođe kao kod Microsofta, ti mu loviš greške, on to saznaje, neko i ispravlja i posle naplaćuje, a ti ne dobijaš ništa, osim u neko tamo vreme ispravljenu grešku.
no, to ne znači da je Fedora loša, čak na protiv, odličan je desktop distro.

Wolverine
8.2.2006, 22:42
Ja sam danas uzo Knoppix i mogu reci da je super!!!!:dedica:

JovanK
10.2.2007, 19:58
Ja sam danas uzo Knoppix i mogu reci da je super!!!!:dedica:


Odavno proban i superj je stvar. Takođe sam probao i MAPIS (mislim da se ovako piše) i Kororaa. Sve su odlične. Za one koji ne znaju, mada sumljam da takvih ima ovo su sve LIVE distribucije. Za MAPIS znam da se može instalirati na HDD.

E sada ja bih želio da malo dublje zakoračim u LINUX svijet, pa zato koju distribuciju da instaliram. Dakle nisam početnik, a nisam ni expert. Takođe bitno je da ta distribucija stane na 1 CD, tačnije bitno je da kada se instalira da zauzme malo prostora, jer sam ograničen sa prostorom na disku.

I da to bih instalirao na HP 6110 Laptop sa intelovom grafikom, pa mi je takođe bitno da je ova grafika podržana u samoj instalaciji, to jest da ne moram instalirati drajvere. Naprimjer Kororaa nije htjela da radi u grafičkom režimu zbog drajvera od grafike. Znam da ih nije problem instalirat, ali.....

nikola87
10.2.2007, 20:02
Ako mi neko moze reci gde moze da se naruci linux i koliko se placa preuzimanje u posti(ili kako god da dolazi) i koja bi verzija bila najpogodnija za pocetnika.

Izvinjavam se ako je ovo vec receno ali iskreno nesto sam smoren ucio sam 7 sati od jutros pa me mrzi da citam ove 3 stranice.

pozz....

urke
10.2.2007, 21:57
Da li stvarno misliš da ako si ti smoren da upotrebiš search da će se neko smarati i ponavljati samo za tebe ono što je više puta napisano?

JovanK
10.2.2007, 22:10
Da li stvarno misliš da ako si ti smoren da upotrebiš search da će se neko smarati i ponavljati samo za tebe ono što je više puta napisano?


Govoriš meni ili Nikoli87.

Znam da ima dosta teba o linux-u ali ni jedna konkretno za ono što mene interesuje. Takože svako preporučuje sve i svašta, a većina toga je na DVDu, što implicira puno zauzetoga prostora koga ja nemam.

Nego dal Kubuntu ili MEPIS ili Kororaa, jer to imam trenutno.


Izvinjavam se URKE- evo sad skontak da ovo 99 % nije bil upuceno meni. Ali moje pitane i dalje stoji.

nikola87
10.2.2007, 22:28
Da li stvarno misliš da ako si ti smoren da upotrebiš search da će se neko smarati i ponavljati samo za tebe ono što je više puta napisano?
Gledaj da me jos malo iznapusavas.Lepo sam rekao da se izvinjavam i da sam smoren,ako si i ti smoren nemoj da mi odgovoris.Nisam trazio referat od posta samo ako neko moze da mi da kratak ogovor(koji iziskuje 2 min) na pitanje i to je sve.Hvala na pomoci.

:mad:

edit:evo sad sam procitao ove 3 str i nisam nasao ogovor.

dragomix
10.2.2007, 23:25
Previše je ovde bilo nepotrebne rasprave!!! Čovek je pitao koji je distro najbolji za početnika koji je spreman da baci BUDJAVI windows i zakorači u nešto sasvim nepoznato! E sad, naravno da nije za pohvalu to što neke distribucije liče na već gore pomenuti, ali ipak bolje je i tako nego da se MS i Bili bogate na sirotinji raji i naplaćuju nam splačine koje mi šatro treba da sa zadovoljstvom koristimo!!!!! POTREBNO JE DA SE UNIXOLIKI BESPLATNI SISTEMI POD HITNO NADJU NA RAČUNARIMA U DRŽAVNIM, GRADSKIM, OPŠTINSKIM ADMINISTRACIJAMA, mi kao individue moramo tome da damo što veći doprinos ali to je posebna tema koju treba ozbiljno što pre pokrenuti. Što se mene tiče najzanimljiviji za početnike je Mepis, jeste da poseduje neke komercijalne kodeke, drajvere i druga softverska rešenja, ali zato se zbog lakoće korišćenja i posedovanja svih potrebnih programa ne me zaobići!!! Naravno ovo je samo za početnike, ozbiljniji korisnici, naravno, treba sebe da pronadju u nekom ''čistijem'' Linuxu!!!

Covenant
11.2.2007, 0:06
POTREBNO JE DA SE UNIXOLIKI BESPLATNI SISTEMI POD HITNO NADJU NA RAČUNARIMA U DRŽAVNIM, GRADSKIM, OPŠTINSKIM ADMINISTRACIJAMA, mi kao individue moramo tome da damo što veći doprinos ali to je posebna tema koju treba ozbiljno što pre pokrenuti.

Vala svaka ti cast za ovo-imas rep od mene;)
Ja sam vise puta pokusao da na ovom forumu naglasim prednosti slobodni *nix sistema kao resenja u drzavnim ustanovama i administarciji
Medjutim naisao sam samo na,blago recno,nerazumevanje,proglasen fanatikom i sektasom i sta ja jos znam,sto se prilicno cesto etikatira dobrom delu linux korisnika,koji se proglasavaju geekovima,a u pitanju su jednostavno ljudi koje zele da probaju nesto novo i bolje
Uvesti linux u adminstraciju bi bilo super-dobio bi se nezavisni i pouzdan IT sistem,podrskom za linux bi se bavile male/srednje firme za koje bi se raspisao tender,a s obzirom da je u pitanju softver otvorenog koda u njegovom razvoju moze da ucestvuje bilo ko bez ogranicenja,naravno ako je za to sposoban
Na ovom forumu ima vrlo malo linuxsasa,a koliko sam primetio nesto i nemaju sluha za njih u sto sam se uverio vise puta-tako da mislim da nikakve akcije ne treba pokretati ovde vec na nekom drugom mestu

Što se mene tiče najzanimljiviji za početnike je Mepis, jeste da poseduje neke komercijalne kodeke, drajvere i druga softverska rešenja, ali zato se zbog lakoće korišćenja i posedovanja svih potrebnih programa ne me zaobići!!! Naravno ovo je samo za početnike, ozbiljniji korisnici, naravno, treba sebe da pronadju u nekom ''čistijem'' Linuxu!!!

Mislim da je PC LinuxOS odlican izbor za pocetnike-moze da se koristi kao livecd,lako se instalira i koristi,ima odlican graficki control centre,na jedom cd-u je spakovano dosta korisnog softvera,za manipulaciju rpm paketima se koristi odlicni apt+synpatic,na repoima ima dosta dodatnog softvera,dolazi i sa kodecima(nema jedino WMV/WMA i Real kodeka) i skoro svim sto je potrebno za uobicajene desktop poslove

Anyway,evo takodje jednog linux-a koji je kao stvoren za nove linux korisnike:)

http://www.famelix.com.br/

milke
11.2.2007, 0:30
Covenant, check this out : http://ivan.fsnserbia.org/?p=78
To je pismo Ivana Jelića (Ubuntu LoCo Srbija) upućeno Božidaru Đeliću povodom obelodanjivanja planova za partnerstvo naše vlade s microsoftom....

dragomix
11.2.2007, 1:09
Ako stvari vec tako stoje po tom pitanju onda bih voleo da znam da li imate neki predlog, na koji način bismo mogli da se uključimo u ovakvu ili sličnu akciju, ja već neko vreme ubeđujem ljude da pređu na Linux kao platformu zbog očiglednih prednosti koje on pruža. Pročitao sam i pismo koje je upućeno Đeliću, ali ja iskreno mislim da od toga blago rečeno ''nema 'leba''. Ne treba upućivati predloge, niti podnositi molbe, potrebna nam je energična akcija, jer u ovoj zemlji ni do čega se ne može doći regularno, tako reći demokratski, već samo na ''dža bu''!!! Greške se ispravljaju kada već biva isuviše kasno, što zapravo znači da se i ne ispravljaju tako da svaki pogrešan potez državnog vrha može da dovede do veoma ozbiljnih posledica po informacione tehnologije u Srbiji na duže staze!!!

GoranSTX
11.2.2007, 10:47
@dragomix
pogledaj nvo.linuxo.org (http://nvo.linuxo.org) i projekte koji se na njemu izvode. Ukoliko si voljan da pomognes u popularizaciji GNU/Linux-a, dobrodosao!

The Finest Serbian Since '82
23.2.2007, 1:40
Hehe
Prvo drago mi je da vidim da je "moja" tema jos uvek aktuelna :) :) :)
Ako se neko mozda seca imao sam problema sa Linux-om i Windows-om na jednom disku...Malo sam guglao, pretrazivao forume, igrao se sa raznim distribucijama itd, sada je problem resen :) Sve radi kao sat!
Inace srecni sam korisnik Ubuntu-a vec nekih pola godine i EXTRA sam zadovoljan. Sada shvatam sto ljudi koji koriste Linux, ga toliko vole!
Recicu samo jednu stvar... BRZINA!!! Luuuuda brzina!!! Za pokretanje svih startup programa za win treba oko pola min, dok za Linux... 2 sekunde :D
Sve lepo radi. Filmovi, prevodi, muzika, ripovanje, grebovanje... sve!
Jedini mi je problem sto da bi odigrao PES6 moram preci u Win...
Inace imao sam jedan maaali problemcic koji nikako nisam uspeo da resim... naime probao sam da predjem na SUSE pre nekog vremena i nikako nisam uspevao da nateram win da se butuje. Nadje ga on preko onog bootloadera, ali kada hocu da ga pokrenem izbaci neki error. Moguce da je to posledica 2 Windowsa (XP i proba Viste), ali ne znam. U glavnom problem sam resio vracanjem na Ubuntu.
E sada sory ako sam smorio ovolikim postom, ali me duze nije bilo pa sam morao da nadoknadim :D :D :D

jagodanbg
23.2.2007, 11:42
Covenant, check this out : http://ivan.fsnserbia.org/?p=78
To je pismo Ivana Jelića (Ubuntu LoCo Srbija) upućeno Božidaru Đeliću povodom obelodanjivanja planova za partnerstvo naše vlade s microsoftom....

lepo od Ivana, ali zar mislite da ce Djelic poslusati nekog "sektasa"?! pa on (a i ostali srpski politicari) gledaju gde mogu da se ugrade, a to nece moci da uradi ako na nase trziste uvodi neke jeftinije projekte! pa na milionskim ugovorima sa majkrosoftom moze da stavi sebi u dzep par desetina hiljada evra a sa linux-om nema ni za gram koke!

next
23.2.2007, 13:05
Da li mogu negde da narucim neki distro Linuxa,posto download mojim bednim wirelessom 128/128 jednostavno nije moguc???
I usput predlozite neki distro...
Hvala!

Covenant
23.2.2007, 16:26
http://www.linuxo.net

http://www.overburn.tk/

Ja ti preporucujem Overburn,rade kvaliteno(rezanje,dobri cd/dvd mediji),a isporuka stize za dan/dva

Sto ce tice izbora distroa tu svako ima svog favorita

Ja ti preporucujem da probas PC Linux OS 0.93 Big Daddy-moze da se proba kao livecd,moze da se instalira na hard disk,sve vrlo jednostavno i user-friendly

U obzir treba da uzmes i SUSE,Fedoru,Mandrivu,Ubuntu kao i Mepis;)

Covenant
23.2.2007, 16:33
Inace srecni sam korisnik Ubuntu-a vec nekih pola godine i EXTRA sam zadovoljan. Sada shvatam sto ljudi koji koriste Linux, ga toliko vole!

I ja pricam,svima,ali niko ne veruje:)


Jedini mi je problem sto da bi odigrao PES6 moram preci u Win...

Mozda i ne moras-probaj Cedegu;)

www.transgaming.com/



Inace imao sam jedan maaali problemcic koji nikako nisam uspeo da resim... naime probao sam da predjem na SUSE pre nekog vremena i nikako nisam uspevao da nateram win da se butuje. Nadje ga on preko onog bootloadera, ali kada hocu da ga pokrenem izbaci neki error. Moguce da je to posledica 2 Windowsa (XP i proba Viste), ali ne znam. U glavnom problem sam resio vracanjem na Ubuntu.
E sada sory ako sam smorio ovolikim postom, ali me duze nije bilo pa sam morao da nadoknadim :D :D :D

Probaj rucno da konfigurise grub preko Yasta pa odredi posebno podesavanja za XP i Vistu

The Finest Serbian Since '82
25.2.2007, 2:54
Probao sam sve moguce metode... i rucno sam podesavao i cak sam promenio da loader ne bude Grub ali nije uspelo. Problem je sto on vidi win najnormalnije, ali kada krene da ga ucitava napise neku gresku i zabode...
ma sada nema veze i onako... vratio sam se na Ubuntu ;)

next
12.3.2007, 20:43
Ey,ljudi dobio sam PC Linux OS isprobao,i bas mi se dopada....Medjutim necu da ga instaliram dok ne nabavim sve sto mi treba od softwarea....E sad,ja sam guglao i guglao ali nista nisam nasao....
Ako bi neko mogao da mi da neki link ili tako nesto gde modju da nadjem sve sto mi treba....

Covenant
12.3.2007, 22:24
Softver za PC LinuxOS u obliku rpm paketa skidas preko Synaptica koga dobijas u "paketu"
Dakle konektujes se na net,udjes u Synaptic,uradis reload i eto ti spisak svezih paketa za preuzimanje ;)

darko90
21.8.2007, 10:39
sta je na linuxu ekvivalentno ctrl+alt+del na windowsu posto mi je se desavalo da mi linux zasteka... nije bas toliko stabilan koliko su neki napricali. btw na tastaturi imam win dugme (win logo) kako se ono zove na linuxu ?? tux??

urke
21.8.2007, 12:08
sta je na linuxu ekvivalentno ctrl+alt+del na windowsu posto mi je se desavalo da mi linux zasteka... nije bas toliko stabilan koliko su neki napricali. btw na tastaturi imam win dugme (win logo) kako se ono zove na linuxu ?? tux??
Za restartovanje X servera prečica je Ctrl+Alt+Backspace. Kad si u terminalu,onda je prečica za restart sistema Ctrl+Alt+Delete.

X je stabilan onoliko koliko su stabilne X aplikacije i, pre svega, drajver za grafičku kartu.


To dugme se zove Win taster, a ima ulogu Meta tastera :)

enaB
21.8.2007, 12:26
Ctrl+Esc :rolleyes:

MladenIsakovic
21.8.2007, 15:40
Glasao sam za "neki treći", jer možda verovatno naj-user-friendly-ji Linux je PCLinuxOS nije na listi, a Gentoo, recimo, jeste, a tema Linux za početnike :) Misssim, jbg...
Mislim da je PCLinuxOS trenutno najlakši a možda i najbolji linux distro za najveći deo korisnika linuxa, kao i one koji bi da pređu na Linux. Extra brz, izuzetno stabilan, poseduje PCLOS Cotrol Center (aka MCC u mandrivi) i u njemu se sve preko GUI-ja može podesiti, do sitnih crevaca, ima Synaptic pa je ažuriranje softvera na klik dostupno, ima sve što jedan moderan Linux danas treba da ima, i stoga moj glas i sve moje preporuke idu njemu, kako početničkom, tako i linuxu namenjenom i iskusnijima, da se malo odmore od ručnog podešavanja sistema :)

LoneWolf
21.8.2007, 22:56
Preporucujem PC Linux OS 2007,koji je svuda,ali bas SVUDA gdje sam citao/gledao/pitao preporucen i hvaljen.
Licno,sutra dobijam CD sa PC Linux OS 2007 i cim ga instaliram javicu utiske (radim ipak dualboot sa WinXP,dok se ne uhodam,a i zbog igara) :ciao:

darko90
21.8.2007, 23:03
X je stabilan onoliko koliko su stabilne X aplikacije i, pre svega, drajver za grafičku kartu.

e pa da vjerovatno nije do os-a vec do beryl-a i hvala ti puno za ctrl + alt + <=

darko90
21.8.2007, 23:21
imam jos jedno pitanje: kako da povecam rezoluciju u ubuntu na neku vecu od 1024x768?? molim vas da neko odgovori.

darko90
22.8.2007, 9:45
imam jos jedno pitanje: kako da povecam rezoluciju u ubuntu na neku vecu od 1024x768?? molim vas da neko odgovori.
nasao sam da internetu kako da povecam na pristojnih 1600x1200, iako sam hteo koristiti rezoluciju 1920x1440 ali nekako ne odgovara sve je nesto mutno na rezolucijama vecim od 1600x1200...

nego jos jedno pitanje (od kog boli glava): posto mi je ostalo nekih 50GB neparticionisanog prostora koju filesistem (ili kako vec fat32, ntfs, i ove linux nisam ih jos zapamtio ili neke 2) da izaberem da moze da vidi i vindovs i linux i da pritom oba os-a mogu da imaju i mogucnost pisanja podataka a ne samo citanja.

GoranSTX
22.8.2007, 11:00
Stavi FAT32 i oba sistema ce imati read-write mogucnosti.

I nemoj vise da idemo u off-topic u temi o linuxu za pocetnike.

M.Silenus
22.8.2007, 11:16
Imaš i ovu mogućnost:
Namestiš particiju na kojoj ćeš da držiš podatke da bude Ext3 file-system, a pod Windowsom instaliraš Ext2 IFS Driver (http://www.fs-driver.org/) (Ext3 je verzija Ext2 sa dodatim journal sistemom, takođe ima podršku za velike fajlove, valjda za one veće od 4GB, što FAT32 valjda nema - nisam siguran).
Ili, neka ti particija bude NTFS a pod Linux-om instaliraš ntfs (http://www.linux-ntfs.org/) drajvere (što je možda i lošija od ove dve varijante jer je NTFS vlasnički - znači zatvorenog koda i ne znam koliko je preporučljivo upisivati bilo šta iz LInux-a na NTFS).
Eh, sad, ako imaš neki stariji kompjuter + biiig HDD, uvek možeš da ga koristiš kao fajl server (SAMBA (http://us1.samba.org/samba/)), što je možda najsigurnija varijanta, ali ne uvek najizvodljivija.

Zna li neko još neku kombinaciju, živo me interesuje - trenutno sam u fazi lagane tranzicije na Linux (još uvek ga učim), ali ne bih da se potpuno odvajam od Win-a.

pivonroll
27.8.2007, 23:42
Zelim da probam Linux i resim se ovog satrapa zvanog Window$ XP :mad:.
Moja konfiguracija je:
Abit St-6,
Celeron III 1 GHz,
128 Mb RAM-a,
20Gb HDD-a, uskoro uzimam 160GB,
GeForce 6200
Imam mreznu PCI karticu D-Link ( Preko LAN-a idem na net )
CD RW i DVD RW

Koju distribuciju biste mi preporucili,posto nemam bas iskustva sa Linuxom (malo sam pokretao Knoppix 3.1 sa Live CD-a)?
Treba mi neka koja ce bez problema prepoznati hardver ili na kojoj instalacija driver-a za graficku i LAN karticu nije komplikovana, cisto dok se malo bolje ne upoznam sa doticnim sistemom i funkcionisanjem Linuxa.Svi hvale PC LinuxOS ali njegova verzija 2007 zahteva 8GB na hardu.Dal ima neki distro koji staje na 2Gb bez problema,posto trenutno samo 2GB mogu da izdvojim.
Hvala unapred!

GoranSTX
27.8.2007, 23:53
S obzirom na tvoju konfiguraciju treba ti neki "laksi" distro. Probaj Puppy Linux (http://www.puppylinux.org/user/viewpage.php?page_id=1) koji je lightweight distribucija, ali potpuno funkcionalna. Takodje postoji varijanta da Knoppix instaliras na HDD (ali neku noviju verziju) mada je on malo zahtevniji sto se resursa tice. Oba ova linuxa mozes da poteras u live modu i vidis da li je sav hardver ispravno podesen.

pivonroll
28.8.2007, 3:41
Jel bi mogla neka starija verzija PC Linuxa (tipa 0.92 za nju sam procitao u SK i video da je OK al ne mogu da nadjem link sa tom verzijom), ovaj Puppy Linux me nesto ne privlaci posto ne mogu da nadjem sta od programa dobijam kada ga instaliram.Pogledacu za Knoppix.

GoranSTX
28.8.2007, 9:05
Skroluj na polovinu strane i videces detalje za puppy http://distrowatch.com/table.php?distribution=puppy

Longhorn
28.8.2007, 14:44
Procitao sam neke postove i vidim da hvalite one koje za koje ste i glasali (logicno, glupi ja:boodala:).Koji Linix ima najmanje bagova a ujedno ima mnostvo programa (da nebih trebao da skidam)

Longhorn
28.8.2007, 14:47
Konfiguracija je sledeca:

AMD Athlon XP 2500+ (radi na 1,8-nije overklokovan)
2x256 Kingston RAM (ne znam koja frekvencija-gde ti pise u System Information)
GeForce4MX (mislim da je 440-pise da solidno radi na 1024x768-mada sve igra igram na 8x6)
230 SATAII
DVD-rom
adsl 256
ovo sam pisao napamet

Longhorn
28.8.2007, 17:56
Procitao sam tekst sa http://www.whylinuxisbetter.net/index_ser.php i znam nesto o njemu:to_care:Pise da Linux sam moze da skida programe (Samo ukucas kakav program zelis-vrstu),ima update za sve programe ali nije za igre.Da li neko ima spisak programa i igrica koji ce raditi na Linuxu:(

GoranSTX
28.8.2007, 18:10
Procitao sam neke postove i vidim da hvalite one koje za koje ste i glasali (logicno, glupi ja:boodala:).Koji Linix ima najmanje bagova a ujedno ima mnostvo programa (da nebih trebao da skidam)

Hm... tesko pitanje. Bagova ima svaki manje-vise. Nije to nista drasticno, sistem kako sistem je vise nego funkcionalan. Najobimniji distro je Debian koji dolazi na 3xDVD, ali se on nikako ne preporucuje za pocetnike. Moj savet - PCLinuxOS (pazi sad kad ja koristim Debian, a preporucujem PCLOS), odlican distro, dobro ispeglan, brz, stabilan, dobar izbor softvera, sa dobrom podrskom, jedino sto dolazi na jednom CD-u pa skidanje ne gine. Mozda SuSE ili Mandrivu u DVD verzijama ukoliko je skidanje programa problem, a pocetnik si.

Konfiguracija je sledeca:

AMD Athlon XP 2500+ (radi na 1,8-nije overklokovan)
2x256 Kingston RAM (ne znam koja frekvencija-gde ti pise u System Information)
GeForce4MX (mislim da je 440-pise da solidno radi na 1024x768-mada sve igra igram na 8x6)
230 SATAII
DVD-rom
adsl 256
ovo sam pisao napamet

Sve ovo (izuzev ADSL modema za koji nisi dao dovoljno podataka) ce raditi i izdrzati bilo koji distro da izaberes.

Procitao sam tekst sa http://www.whylinuxisbetter.net/index_ser.php i znam nesto o njemu:to_care:Pise da Linux sam moze da skida programe (Samo ukucas kakav program zelis-vrstu),ima update za sve programe ali nije za igre.Da li neko ima spisak programa i igrica koji ce raditi na Linuxu:(

Mnogo dobar sajt, zar ne :D :D :D
Linux distribucije skidaju programe preko paket menadzera sa svojih on-line repozitorijuma. Sta ima na repou, mozes da instaliras lagano. Ukoliko zelis nesto van toga spremi se za konzolu i kuckanje (inace, repoi su ogromni - u 99% slucajeva sve sto ti treba je tu). Kad udjes u paket menadzer videces spisak dostupnih programa (i medju njima - igara). Listu dostupnih igara mozes da pogledas i na http://games.linux.sk/ recimo...

Mr.Eco
28.8.2007, 19:05
PCLOS nisam probao pa nemogu da ti preporucima al mogu da preoprucim varijantu K,X(Ubutnu)

a ja sto bi iti preporucio je Slackware imas detaljno upustvo u ovom delu foruma jeste da je tezi al vredi se pomucit ;)

Longhorn
28.8.2007, 20:50
Skidanje uopste nija problem.Imam drugara koji radi na PMF(prirodno matematicki fakultet) i tamo im je internet 2MB/sec!:DSta znaci distro i zasto svi pominjete konzole:confused::confused::confused:

Master Of The Air
28.8.2007, 21:00
Mislim da cu uzeti Fedoru (goog looking:rolleyes:)

Moze li neko da mi kaze direktan link za download.Na http://www.whylinuxisbetter.net/index_ser.php moze da se nadje samo za live CD:(

Covenant
28.8.2007, 21:08
http://mirrors.fedoraproject.org/publiclist/Fedora/7/

Ccccc :rolleyes:

LoneWolf
28.8.2007, 23:49
Skidanje uopste nija problem.Imam drugara koji radi na PMF(prirodno matematicki fakultet) i tamo im je internet 2MB/sec!:DSta znaci distro i zasto svi pominjete konzole:confused::confused::confused:

Distro = distribucija = "izdanje" Linuxa

Linux izlazi u distribucijama raznih "proizvodjaca" koji su okupljeni pod raznim imenima,pa su tako "svojim" distroima davali i razlicita imena.

Konzola = slicno windowsovom Command Promptu,Linux funkcionise na 2 nacina.
Mozes (sve) da radis preko GUI (Graphical User Interface = graficki interfejs),ili preko konzole.
Konzola sluzi za ukucavanje tekstualnih naredbi kojima zadajes Linuxu instrukcije sta treba da obavi,od pustanja pjesama do restarta sistema.
Konzola je core (eng. jezgro) kompletnog sistema.

urke
29.8.2007, 0:07
Konzola je core (eng. jezgro) kompletnog sistema.

Moraću da te demantujem :)

Core (eng. jezgro) je Linux kernel. Svojevrstan softver koji prevodi komande dobijene od raznih komandi u jezik razumljiv uređajima i saopštava te naredbe uređajima.

Konzola je izvedba školjke (eng. shell) i sli kao upravljačka jedinica u softverskom smislu, preko koje korisnik saopštava jezgru šta da radi sa uređajima i procesima.

Za razliku od konzole, jezgro (kernel) upravlja hardverskim slojem računara i omogućava korisniku upotrebu hardverskih komponenti, pa i preko konzole.

Npr. komanda eject ukratko služi da otvori fioku prvog optičkog uređaja. Međutim, komanda se izvršava u konzoli i predstavlja posrednika koji jezgru (na jeziku koji jezgro razume) kaže šta korisnik želi da se uradi. Onda jezgro prevodi dobijenu želju od komande u naredbu na jeziku koji razume uređaj, komunicira sa uređajem i kaže mu šta je korisnik zamislio da se odradi, pa uređaj tada to i uradi (ili ne uradi).

GoranSTX
29.8.2007, 1:27
Mozes (sve) da radis preko GUI (Graphical User Interface = graficki interfejs),ili preko konzole.


Pa, hmmm, nije bas tako. Mnogi alati na linuxu nemaju svoj GUI, ili pak, neki distroi nemaju GUI za odredjena podesavanja sistema. Po tome se i razlikuju UserFriendly i ovi drugi distroi. Recimo, u PCLOS-u mozes iz njegovog kontrol panela da podesis GRUB ili mountovanje particija koristeci mis, na Debianu (ili Slackware-u) to neces moci bez konzole i rucnog prepravljanja odgovarajucih fajlova.
Najbolje je to sto u najvecem broju slucajeva imas izbor, ili GUI (ako postoji) ili konzola, ako ti je tako lakse...
Dalje, linux shell je mocna alatka admina. I ma koliko se bunili win-ovci busanjem u grudi kako i CommandPrompt ima shell scripting, daleko je to od bash-a, c-shell-a, tcsh-a i jos gomile drugih. Dovoljno je reci autocompletion.

pivonroll
29.8.2007, 3:31
Jedno pitanje pre nego sto krenem sa instalacijom Puppy Linuxa.Napravio sam particiju od 2GB ext3.Na drugoj (NTFS) mi je instaliran XP.Treca je FAT32.
Da li ce Puppy Linux imati problema sa FAT32 particijom (na njoj su mi muzika,slike i slicna cuda), tj. da li cu moci da pod Linuxom uredno koristim tu particiju kao pod Window$om?
Jel Puppy Linux ima neki boot loader i menadzer preko koga cu moci da sredim izbor sistema koji zelim da butujem.

Covenant
29.8.2007, 4:09
FAT 32 paritiju ces videti bez ikakvih problema i na nju mozes pisati podatke bez ikakvih problema+bice vidljiva i iz Win-a
Kada budes instalirao Puppy on bi trebao da instalira boot manger(grub ili lilo)preko koga ces moci da podizes i Win ;)

pivonroll
29.8.2007, 10:15
Gracie :)

LoneWolf
29.8.2007, 10:47
Moraću da te demantujem :)

Core (eng. jezgro) je Linux kernel. Svojevrstan softver koji prevodi komande dobijene od raznih komandi u jezik razumljiv uređajima i saopštava te naredbe uređajima.


E,jeste,sorry,u pravu si covjece.Hvala na ispravci :ciao:

LoneWolf
29.8.2007, 10:49
Pa, hmmm, nije bas tako. Mnogi alati na linuxu nemaju svoj GUI, ili pak, neki distroi nemaju GUI za odredjena podesavanja sistema.

Zato sam u onom postu stavio rijec "SVE" u zagradu,a zagrada oznacava izuzetke.Pogledaj malo pazljivije ;)
Sta cu kad sam gramaticki pismen pa volim to i da pokazujem :D

Master Of The Air
29.8.2007, 12:49
Poceo sam da skidam ovo prvo sa sajta http://www.fedora.info/download/2.2.1/download.cgiFedora je teska samo 72MB:eek::eek::confused::confused:

Download Fedora:


Core Distribution:

Installer:
fedora-2.2.1-installer.jar [ MD5 ] (about 72MB)]


Skinucu i update:Upgrade Utility (See Upgrading from Fedora 2.2 to 2.2.1):
fedora-2.2.1-upgrade.jar [ MD5 ] (about 851kb)

i sourse:Source:
fedora-2.2.1-src.zip [ MD5 ] (about 54MB)


Sta je ovo zadnje-souse?

pivonroll
29.8.2007, 15:19
Ljudi pomoc!!!
Instalirao sam Puppy Linux.Sve po uputstvu.Instalirao sam i GRUB (Puppy mi je ponudio da ga instaliram).I to sam uradio po propisu.Napravio sam i promene u menu.lst fajlu u kome se GRUB-a kaze koje sisteme da butuje, sve po uputstvu koje ima na netu.Ali kada ja odaberem da bootujem Linux on prijavi sledece:

Booting 'Puppy Linux (on /dev/hda6)'
rootnoverify(hd0,5)
kernel boot/vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd
ERROR1: filename must be either an absolute pathname or block list
press any key to continue...

Puppy sam instalirao na hda6.vmlinuz se nalazi u /boot direktorijumu.
Gde je greska!
Evo sta je bilo u menu.lst po defaultu:

title Linux (on /dev/hda6)
root(hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda6 ro vga=normal

onad sam ja po uputstvu uneo ovo:

title = Puppy Linux (on /dev/hda2)
rootnoverify (hd0,1)
kernel /vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd
initrd /initrd.gz

Posto sa ovim izmenama nije hteo ni da prdne.Uradio sam sledece:

title = Puppy Linux (on /dev/hda2)
rootnoverify (hd0,1)
kernel boot/vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd
initrd /initrd.gz

a tada mi je prijavio ono sto sam napisao gore.
Windows se ispravno butuje.

Covenant
29.8.2007, 15:54
@Master Of The Air

Nije to to bre! :D
Treba da skines ISO image od dvd-a(oko 2,7 GB)i da ga recnes,pa sa njega instaliras...

Pogledaj ovde npr

http://mirror.fraunhofer.de/download.fedora.redhat.com/fedora/linux/releases/7/Fedora/i386/iso/


Booting 'Puppy Linux (on /dev/hda6)'
rootnoverify(hd0,5)
kernel boot/vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd
ERROR1: filename must be either an absolute pathname or block list
press any key to continue...

Umesto

kernel boot/vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd

Treba da stoji

kernel /boot/vmlinuz root=/dev/ram0 loglevel=3 pmedia=idehd

Promasio si kosu crtu ispred boot-a ;)

pivonroll
29.8.2007, 16:15
Glupa glupa greska.Sada radi.Hvala.Ovaj post saljem sa GNU Linuxa.
Kako da podesavam Xorg u Puppy,tj. gde je?
Sistem lepo radi i za sada nemam zalbi.

Covenant
29.8.2007, 17:12
Imas fajl /etc/X11/xorg.conf

Pretpostavljam da te interesuje rezolucija

Evo dela mog xorg.conf-a koji sluzi za to


Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc RV350 AP [Radeon 9600]"
Monitor "Generic Monitor"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection


Dakle u sekciji Modes dodaj rezoluciju koja te interesuje tako da bude prva
Sve mozes obaviti iz nekog tekst editora-kao root naravno ;)

Master Of The Air
29.8.2007, 17:13
@Covenant

Hvala!:n_klanja:

skinucu ih.sta ti znaci to recnes?da li mogu da ih narezem na dvd?

da li ove skidam na slici:

Covenant
29.8.2007, 18:03
Jeste...
Skines taj ISO i narezes ga na dvd(udjes u Nero-Recorder-Burn Image ;) )

pivonroll
29.8.2007, 18:29
Hvala.
I poslednje pitanje.Jel u tom fajlu mogu da menjam ferkvenciju osvezavanja i jel to ovaj deo:
VertRefresh 56-72
Unpred hvala i svaka ti se dala!

Covenant
29.8.2007, 18:42
Jeste :)
Specifikacije monitora potrazi na netu ili ako imas u dokumentaciji za isti ;)

pivonroll
29.8.2007, 19:04
Pa moze na 75 Hz to znam.Jel treba da napisem 75 umesto 56-72

GoranSTX
29.8.2007, 23:03
Zato sam u onom postu stavio rijec "SVE" u zagradu,a zagrada oznacava izuzetke.Pogledaj malo pazljivije ;)
Sta cu kad sam gramaticki pismen pa volim to i da pokazujem :D

OK, nesporazum, ja zagrade koristim za druge stvari :)

darko90
30.8.2007, 23:08
kako da u system/preferences/sessions/startup stavim neku komandu koja se kuca u terminalu

GoranSTX
30.8.2007, 23:20
A sta konkretno zelis da izvedes?
Za izvrsavanje komandi BEZ root privilegija mozda ti .xinitrc ili .xsession skripte pomognu. Pogledaj http://fluxbox.org/docbook/en/html/app-setup.html

Ako zelis da pokrenes neki program po logovanju na sistem, imas temu KDE-Autostart sa objasnjenjem kako da to izvedes.

darko90
30.8.2007, 23:24
@GoranSTX

LD_PRELOAD=/usr/lib/fglrx/libGL.so.1.2.xlibmesa /usr/bin/beryl

ili

#!/bin/sh
beryl-manager
sleep 1
LD_PRELOAD=/usr/lib/fglrx/libGL.so.1.2.xlibmesa beryl

svejedno