PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi


THX-13
7.3.2007, 3:08
Instalacija, sve ok. Sve ostalo, pa...:icon_scra prvi put sam video kako linux izgleda... Potrebni zivi ljudi hitno! Ovako:

Hardver: Asus p5pl2/c, Pentium D 820 2.8GHz dc, 1GB RAM, Gforce 7600GS, Maxtor 80GB, (WDC SATA sa 160GB je za XP), modem US Robotics (hardverski, rekose jednom u prodavnici).

OS:Ubuntu 6.10 for my PC.

Problemi:

Rezolucija ekrana maksimalno 800x600 (u live modu moglo i 1024x768) a frekvencija 60Hz:eek: . Sve je ogromno i treperavo.
Ne poseduje kodeke za popularne formate (mp3, avi i slicno, dvd), ali to cu verovatno s konekcijom lako resiti.
Ne rade levi zvucnici, ili rade ali kad se reprodukuje neki zvuk oni umesto njega emituju iritantnu 19-20KHz cestu frekvenciju od koje mislis da je kraj.
Prvi stepen izolovanosti - ne mogu da pristupim svom NTFS formatiranom hard disku na kom je XP i ostatak mog digitalnog zivota. Cuo sam da postoje neki eksperimentalni drajveri, ali da s njima za sad mozes da ucestvujes u eksperimentu i mozda unistis particije kojima si pristupao.
Drugi s.i. - ne mogu da se konektujem, a znam i zasto - nemam pojma kako. Uglavnom sve probleme mislim da mogu da resim sam, samo da omogucim sebi konekciju iz ubuntu-a. pomozite da se iz ubuntu-a 6.10 konektujem dial-up-om, i tako nacinim prvi korak u linux svetu.

Stevvan
7.3.2007, 10:25
Evo pogledaj uspeo sam da iskopam neke linkove:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=333502
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=1098612

voodoo_
7.3.2007, 16:07
Za prvi korak u Linux svetu daleko je bolje rešenje Knoppix ili Mepis.

3*.v1ru5
7.3.2007, 19:04
Najiskreniji savet? Zaboravi na to. Ako mozes da nabavis Kubuntu, mozda proradi jer u sebi ima vec instaliran kppp, inace prosto ne vredi gubiti zivce. Ja sam na kraju tolko sj**o Ubuntu (pokusavao sam svaki dan, jedno 10 dana uzastopce, instalirao neke package, trazio sta mi fali, sve vreme zonglirao izmedju windowsa i ubuntu-a) da vise nije mogo da se digne jer sam u nekom momentu da bih instalirao nesto za nesto sto ima veze sa modemom (zaboravih vec sta) instalirao kernel image verziju koja nije odgovarala mom dragom ubuntuu i poslo sam ga kod Svetog Petra.
Just forget about it.
Uzmi neki jednostavniji linux (jedan od domacih IT casopisa ih objavljuje svakog meseca na DVDu) ili predji na kablovski ili adsl.

kosmo
8.3.2007, 1:55
Ubuntu je lagan i uz to veoma prost distro za korišćenje, kako za početnike, tako i za one iskusnije.

https://help.ubuntu.com/community/ -uputstva na engleskom za sve i svašta

Da ne bi oćoravio na 60 Hz, prvo skini najnoviji drajver sa http://www.nvidia.com/ i instaliraj ga.

http://packages.ubuntu.com/edgy/ -zvanični repozitorujum (skladište paketa) za Ubuntu 6.10

Odavde ćeš skidati pakete koji ti trebaju, sve dok ne osposobiš modem. Synaptic kasnije.

dasa82
8.3.2007, 14:51
Koristio sam Ubuntu ali bez nekog brzog interneta skoro da je beskorisan dok ti skines sve potrebne kodeke za mp3, dvix i ostalo ima da ti dosadi :dedica: . Ja sam se napatio i nisam uspeo da instaliram drajvere za grafiku treba da skines mali milion stvari ...
Pa sam instaliro Slackware 11!!!
Nikad lakse nisam instaliro drajvere za grafiku, modem je proradio za 2min. Instaliras tar.br2 drjavere za modem pokrenes KPPP, podesis i sve radi savrseno!!
Odma ti radi i mp3, dvix , ntfs particije ...
Ovo ti je moj savet.

kosmo
8.3.2007, 20:33
I šta bi sa tim? Ima li kakvog napretka?

THX-13
8.3.2007, 21:23
Otkrio sam da moj modem ima Conexant chip, i da je njihove modeme nemoguce koristiti na Linuxu bez drajvera koje izdaje Linuxant (http://www.linuxant.com/drivers/) u dve varijante: za 14.4kbps besplatno a za 52k "skromna" cena, ne znam koja i ne zanima me. Probao sam razne stvari, da pravim neke konekcije, te iz gui te preko komandne linije ali slaba vajda, izgleda da niko na netu nije uspeo da resi US Robotics problem. Ako neko resenje iskrsne ne bunim se. U isto vreme cekam Kubuntu, ili neku drugu distribuciju, a i adsl koji cu, nadam se, uvesti uskoro. Nesto od toga mora da upali. Dokazacu svima da i ne gikovi mogu da budu slobodni! Yea!

voodoo_
8.3.2007, 22:26
Ama i Kubuntu je isto da ne kažem šta. To su sve distribucije namenjene da se instaliraju u bazičnom obliku pa da ostatak svučeš s neta, jer se podrazumeva da imaš broadband.
Iskreno ti preporučujem Knoppix. Dolazi na punom DVD-u sa svim i svačim što možeš da zamisliš i ima odlično automatsko prepoznavanje hardvera.

kosmo
8.3.2007, 23:15
Pošto su ti rekli da je modem "hardverski" onda je modem sa Conexant HCF čipom.
A koji je tačni chipID proveri sa komandom lspci -n. Onda skini najnoviji drajver sa www.linuxant.com i obavezno u tar.gz (oko 500KB) formatu da bi mogao da ga pečuješ. Posle uspešne instalacije ti treba gnome-ppp (80KB), a za wvdial se nadam da ima na disku. Ako hoćeš rešenje ispoštuj proceduru, a ako se ne snađeš kaži gde je zapelo.
Ako nećeš "besplatne" distroe, probaj da nađeš Mandrivu 2007 PowerPack+ koja jedina ima drajvere za Conexant modeme, a uz to ima i Kasperski AV, pa i Cedegu pride.:alealeee:

Shang Tsung
29.3.2007, 22:15
Jel zna neko sta je sa drajverima za intelovu grafiku? Jel radi to na ubuntuu?

GoranSTX
30.3.2007, 9:51
Koja tacno grafika?

Intel je nedavno otvorio svoje drajvere (bas kad sam ja batalio njegovu grafiku) pa bi situacija trebalo da je bolja. Pre je bilo dosta problema. Desavalo mi se cak da neki distroi nece uopste da podignu graficko okruzenje...

Nego, izguglaj tvoju grafiku i ubuntu koji koristis i trebalo bi da nadjes resenje...

THX-13
31.3.2007, 20:34
Kad sam ja instalirao drajvere za nVidia 7600gs (a moralo je van X-a) vise nisam mogao da pokrenem graficko olruzenje. Posle same instalacije pokrenulo se, nije radilo sjajno, rezolucije i osvezenja su bili dosta ograniceni, a posle restarta vise nije htelo da se pokrene (graficko okruzenje). Instalaciju sam vrsio iz onog kao safe moda (u GRUB-u drugi izbor). Sad sam presao na Kubuntu, postoji veci izbor rezolucija ali ne znam da li da opet instaliram iste drajvere sa nvidijinog sajta... A problem sa tihim levim zvucnikom i dalje traje (i kod ubuntu i kubuntu). Sta da radim? :)

GoranSTX
31.3.2007, 23:00
Kad instaliras nVidia drajvere ne treba da ides u "Safe mode" vec samo da "ubijes" x, tj da predjes u konzolni rezim rada (recimo CTRL+ALT+BACKSPACE ili init 3). Odatle instaliras drajvere i ako sve bude OK pokrenes x ponovo (recimo startx ili init 4 ili init 5 - kako gde...). Nakon toga imas nVidia Control Panel za podesavanje rezolucije i osvezenja.
Nazalost za zvuk ne mogu da ti pomognem :(

Shang Tsung
1.4.2007, 14:29
Btw, imam problem sa instalacijom ubuntua. Stignem do koraka gde treba nakaciti particije na sistem. Postavim "/", i postavim "swap" particije, i dobijem odgovor da ne moze dalje.
Kako ovo da resim?

B@NE
1.4.2007, 14:51
Imao sam i ja isti problem i resio sam ga tako sto sam ibrisao particiju sa ext3 i opet je napravio i onda je sve radilo, to je standarni problem sa Edy Eftom. To uradi sa Partition Magicom 8-om!

Shang Tsung
1.4.2007, 15:20
Imao sam i ja isti problem i resio sam ga tako sto sam ibrisao particiju sa ext3 i opet je napravio i onda je sve radilo, to je standarni problem sa Edy Eftom. To uradi sa Partition Magicom 8-om!

Pa ovako, ja nemam jos uvek ni jednu ext3 particiju. Obe gorepomenute su ntfs, ali kolko vidim ima opcija da se stiklira "reformat" kada se selektuju particije (pa to valjda sluzi za to).

B@NE
1.4.2007, 15:36
Uhuhu nemoj josh poceti da instaliras ubuntu 6.10 mislim mozes mada nije preporucljivo. Najbolje ti je da nabavis PM 8.0 i napravis u njemu dve particije jednu od 512 mb ili vise za SWAP i jednu od vise GB jedno 10 za ubuntu koju ces staviti na ext3 (to je za linux), i onda tek mozes da krenes da instaliras....pitaj josh nesto ako nije jasno, bolje sad nego kasnije;)

JovanK
1.4.2007, 16:13
Samo da se nadovežem, da ne otvaram novu, koliko je minimalno potrebno space-a za instalaciju ubuntua 6.1, sa nekim osnovnim programima.

B@NE
1.4.2007, 19:02
@ JovanK
Pa mozes tu negde oko 3-5 GB. mada videces da vremenom nije dosta i falice tako da ces morati da formatiras celu particiju i da pravis vecu, ali ako nisi zahtevan korisnik i to moze da prodje.

Shang Tsung
1.4.2007, 20:33
Uhuhu nemoj josh poceti da instaliras ubuntu 6.10 mislim mozes mada nije preporucljivo. Najbolje ti je da nabavis PM 8.0 i napravis u njemu dve particije jednu od 512 mb ili vise za SWAP i jednu od vise GB jedno 10 za ubuntu koju ces staviti na ext3 (to je za linux), i onda tek mozes da krenes da instaliras....pitaj josh nesto ako nije jasno, bolje sad nego kasnije;)

Uspeo sam. U pitanju je bio bag. Ima ubuntu svoj gpartio (ako nisam zaboravio ime od malo pre). Tu sam obrisao doticnu particiju i napravio novu na njenom mestu ext3, 500mb sam turio swap i ok je.
Sad ide sav onaj tezi deo.
Poz

B@NE
1.4.2007, 20:36
E drago mi je da si uspeo.

Sledeca stavka ti je da omogucis konekciju i da pocnes da skidas razne stvarcice. Koji tip konekcije inace koristis?

Shang Tsung
1.4.2007, 23:08
ADSL, trebace mi neki drajveri za sagem-ov modem.... ako to uopste postoji.


edit:Nasao sam neki tutorijal na ubuntu forumu, pa cu probati sutra.

Shang Tsung
2.4.2007, 22:49
Nazalost, ne znam kako da namestim modem. Jel ima neko ideju, ono.. korak po korak?

B@NE
2.4.2007, 23:02
Slusaj 'vamo:

1.Prvo skineš http://www.geocities.com/inff/installADSL.zip

2.Odpakuješ i uđeš u taj folder

3.Otkucaš komandu: ./installADSL (uneseš korisničko ime i šifru)

4.Skineš sa neta i instaliras prvo libatm1, a potom br2684ctl

5.Pokreneš sa desktopa conectADSL

6.Podesiš ppp tako što ukucaš: sudo pppoeconf i tu sve kažeš Yes i uneseš korisničko ime i šifru

7.I nakon toga konekciju pokreces na komandu: sudo pon dsl-provider (možda može i bez sudo, ali nisam siguran)

8.Prekidaš je sa ADSLdisconect


Srecno!

Shang Tsung
3.4.2007, 3:40
Slusaj 'vamo:

1.Prvo skineš http://www.geocities.com/inff/installADSL.zip

2.Odpakuješ i uđeš u taj folder

3.Otkucaš komandu: ./installADSL (uneseš korisničko ime i šifru)



E do ovde sam stigao...
Gde tacno da ukucam tu komandu? Zasto je vazno da udjem u taj folder?
Kad otvorim terminal i pokusam da ukucam "./installADSL" (bez navodnika), izbaci mi nesto tipa unknown blah...
Ako pokusam da pokrenem (sa 2 klika) taj fajl (installADSL), izbaci mi da nisam ulogovan kao root i da instalacija nije uspesno zavrsena (u log fajlu). A nista se ne desi ni kad ukucam u terminalu sudo su..valjda sam samo za taj terminal superuser, dok se u doticnom slucaju otvori neki drugi term.

VojaM
3.4.2007, 13:44
Naravno da moraš biti root. Ili ulogovan kao root, ili na distribucijama koje nemaju root nalog koristiš sudo. Dakle, komandu koja ti pravi problem probaj da pokreneš sa sudo <komanda sa parametrima>.

Shang Tsung
3.4.2007, 13:55
Naravno da moraš biti root. Ili ulogovan kao root, ili na distribucijama koje nemaju root nalog koristiš sudo. Dakle, komandu koja ti pravi problem probaj da pokreneš sa sudo <komanda sa parametrima>.

Resio sam to. Cini se da ste zaboravili da napomenete za komandu ulazenja u direktorijum "cd".Znaci, prvo sam uradio cd <ime_foldera>, pa onda sudo ./installADSL.
Sada sam na koraku 4.
Kada to treba da prikljucim modem na usb? Moze bilokad ili pre/posle neke odredjene akcije?

Edit:skinuo sam i instalirao br2684ctl (ovaj drugi, libatm1 je vec bio instaliran).
I sad kad pokrenem connectADSL (bane-korak 5.), crachuje mi se terminal...
:zbunj :zbunj... U cemu je sad problem?

B@NE
4.4.2007, 8:39
Neam ideju meni je sve bez problema radilo kad sam namestao, ako se setim u toku dana sta bi pravilo gresku javljam se.

Shang Tsung
5.4.2007, 19:20
Probao sam jos jednom sve ispocetka, jer sam nesto zezno pa reinstalirao ubuntu (i napravio nove particijie), i definitivno ovo nece da radi kod mene...
Ako vam nesto padne na pamet, jawite...



EDIT:
Evo mene iz Ubuntua. Iskoristio sam tutorijal sa ubuntu foruma, ako nekome zatreba, dacu tacan link...
Poz

GoranSTX
6.4.2007, 9:36
Posto si usao u zajednicu korisnika FLOSS-a zivi u duhu te zajednice i uvek postuj ono sto mislis da je interesantno i korisno.
Ako je pomoglo tebi, velike su sanse da ce biti korisno i nekom drugom :)

Shang Tsung
6.4.2007, 10:17
Posto si usao u zajednicu korisnika FLOSS-a zivi u duhu te zajednice i uvek postuj ono sto mislis da je interesantno i korisno.
Ako je pomoglo tebi, velike su sanse da ce biti korisno i nekom drugom :)

Postavio sam link u temi za tutorijale na linuxu.;)

Shang Tsung
6.4.2007, 11:24
Imam jedno pitanjce jos:
Kako da se budem ulogovan kao root u GUI-u, a ne samo u terminalu (ako je ovo uopste i moguce)?

seymourc64
6.4.2007, 13:56
Ako ti treba samo file manager onda - sudo nautilus.
A ako treba u celom okruzenju,treba da napravis administartorski nalog i onda da se ulogujes kao administartor po prijavljivanju na sistem.

Shang Tsung
6.4.2007, 16:56
Ako ti treba samo file manager onda - sudo nautilus.
A ako treba u celom okruzenju,treba da napravis administartorski nalog i onda da se ulogujes kao administartor po prijavljivanju na sistem.

E to je to. Tnx