PDA

Prikaži potpunu verziju : audio kaseta ---> cd


Vladimir Majakovski
21.2.2007, 15:41
Kako najjeftinije da prebacim snimke sa audio kaseta na CD i sta mi od softvera treba? Kako da isfiltriram sum sa kasete?
Malo detaljnije ako moze. Imam puno kaseta. Dobar dio nema na CD kupiti. Izmedju ostalog i gusle ;-)!

djolepiv
21.2.2007, 18:23
treba ti neki kasetofon pre svega, ili jos bolje dek.
i onda izlaz iz kasetofona (ja sam radio sa izlazom za slusalice) ubodes u line-in na sound card na kompu. dok bodes gledaj da su ti skroz utisani izlaz iz cass i ulaz u komp - za svaki slucaj jer kazu da moze da rikne line in.
pokrenes snimanje u nekom audio programu (npr. sound forge) i na kraju spakujes u mp3.
za eliminisanje suma potrazi plugin noise reduction (nisam ga ni koristio), a ako je slab shum pomoci ce utisavanje visokih tonova (desno na ekvilajzerima).

Johnny
22.2.2007, 1:22
Mislim da je za kvalitetniji snimak potrebno pojacalo i jos neka podesavanja u Sound Forge-u, ali nemam pojma koja. :D

JovanK
22.2.2007, 3:46
Mislim da je za kvalitetniji snimak potrebno pojacalo i jos neka podesavanja u Sound Forge-u, ali nemam pojma koja. :D

Pojačalo nije potrebno mada malo Sound Forge-a nije na odmet, naročito da se eliminiše šum, dakle noise filtar.

A koji je najjeftiniji način vec je objašnjeno u postu 2.

Tako sam nekako i ja radio.

Vladimir Majakovski
22.2.2007, 8:55
Je li svejedno koji "sound forge"? Ima li neka novija verzija ili sl?
Gdje taj program za filtriranje da nadjem? Nadam se da upotreba nije komplikovana! Zvuk mi je integrisan... Znaci samo cinc kao za mikrofon i slusalice, je l'?

Mario Pavićević
22.2.2007, 9:22
Ako trazis neko kvalitetnije resenje razmisli o zameni zvucne kartice barem neki Audigy SE ili slicno razlika je primetna.Sto se tice spajanja zavisi od toga kakav ti je izlaz na kasetofonu.Ako imas standardni izlaz za slusalice na istom onda kupi kabl sa 3,5mm bananicom na jednom karaju i istom takvom na drugom.Ako ti je izlaz na kasetofonu sa "velikim" izlazom onda kupi kabl sa 6,25mm jack-om sa jedne strane i 3,5mm sa druge.

NenadN
22.2.2007, 13:26
Najeftinije jednostavno znaci nekvalitetno, mada uvek moze da se uradi dosta na poboljsanju kvaliteta.

Za prebacivanje ti je potreban bilo kakav deck, da li on bio deo nekog kasetofona ili odvojeno pa cak i wallkman moze da zavrsi posao. Ali najbolje da to bude neki uredjaj koji ima Line Out, sto znaci da je to izlaz na koji ne utice eq, volumen, znaci cist izlaz, plus bi bilo veoma nego pozeljno da deck ima Dolby NR bilo kakav vid.

Ukoliko nemas uredja sa Line Out-om i moras da ukljucis na izlazu za slusalice, postoji mogucnost da rezultujuci snimak ima clipping i distorzije, u takvim slucajevima mozes donekle da emuliras line out tako sto ces eq da ugasis ili ga postavis na sredinu, a volumen da pojacas ili smanjis dok ne dobijes odgvarajuce.

Sto se tice kabla samo da bude bez prekida i sve ce biti u redu, sto se tice jackova, sve zavisi koji uredjaj sta treba, a obicno su to 3.5mm bananice ili klasicni cincevi.

Sto se tice audio kartice, tu nema mnogo dileme i ista je stvar kao sa deckom, znaci sto kvalitetnije.

Za software bi u ovom trenutku zaobisao Sound Forge (mnogi se nece sloziti) pa cak i Adobe Audition, i jedini software koji je za to specijalizovan jeste DC 6 (Diamond Cut 6)

Program se bas bavi tom tematikom, i verovali ili ne uspeva da recimo ako na decku ne postoji Dolby NR, uspeva u preko 90% slucajeva sa internim filterima da emulira Dolby, i da jednostavno procisti sum, a neverovano je koliko ima razlicitih presetova za razne slucajeve sto za audio kasete sto za gramofonske ploce.

Drugi problem kod nisko budjetnih deckova jeste, to sto oni jednostavno ne mogu da reprodukuju zvuk preko 11khz-a (Low fidelity) sto znaci da se dobija fajl od 22khz-a koji nema ciste visoke tonove odnosno nema nikakve visoke tonove, mogu se uraditi neka podesavanja samog decka kao sto su pomeranje azimuta glave i sa time se moze dostici 12-14khz sto je itekako bolje, mada opet nije sretno resenje. Da bi deck postigao preko 18khz mora da bude mnogo dobar (po mogucstvu sa tri glave i sa svim Dolby NR redukcijama), ali i kaseta mora biti dobra odnosno da nije low fidelity odnosno da nije snimljena na low fidelity decku kao sto su u mnogom mini linijama.

Ukoliko ne predjes 11khz nemoj ni da pokusavas da obradis zvuk, ukoliko dobijes oko 14khz, mozes sa raznim band extrapolatorima (nero wave editor) i parametric eq da ubacis odredjene harmonike preko 14khz, koji ce generalno da naprave kristalnost zvuku i sve ce lepse izgledati, ali isto tako mogu da uvedu i harmonicku distorziju koja je odvradtna.

Posle izfiltriranog fajla, masterizacija je obavezna, tu ti vec ne mogu pomoci ni oko software-a ni oko procesa, jer je vise nego komplikovano.

Samo mogu da ti okacim jednu od pesama koju sam izvukao sa kasete preko klasicnog decka bez Dolby NR-a i imao sam oko 14khz-a bandwith.

O ovome se moze pricati celu noc i dan, ali cinjenica da je posao veliki.

Nadam se da ce ti ovo nesto znaciti

Pozdrav

Vladimir Majakovski
23.2.2007, 8:57
Naravno da znaci...
Ja imam dosta tih kaseta koje se niti mogu naci u prodaji niti su ikad (zvanicno) prebacane na CD. Aj mi okaci da vidim kakav je kvalitet (ako nije problem)...
Gdje se moze nabaviti Diamond Cut 6?

NenadN
23.2.2007, 19:26
Sa zadovoljstvom

http://www.mytempdir.com/1228718

btw ovu pesmu sam rekonstuisao dva meseca, sempl po sempl. i rezultat je ocigledan.