PDA

Prikaži potpunu verziju : Kako ne oštetiti svoj zvučni sistem - saveti i pitanja

AstraLogos
7.2.2007, 23:09
mozes li samo navesti ako ti nije sta, koliko su jaki, koliko kostaju i koliko ih koristis, hocu rec, ako ih duze koristis jel doslo do ostecenja visokotonaca prilikom slusanja na gotovo maximum... to se da primetit kad se skroz smanji na minimum pa kad ide pesma ima prekid, tada ode pletenica zvucnika..

eto, ako su dovoljno jaki i kvalitetni a puno ne kostaju, uzeo bi ih odma jer su mi se svideli na prvi pogled

poz
Nikada se komp zvucnici ne "odsrafljuju" na 100% snage. :eek:
Sigurno da dolazi do ostecenja visokotonca jonatane. Samo nije ostecena pletenica ili bakarni namotaji na kaloti jel u tom slucaju visokotonac ne bi ni svirao. Doslo je do ostecenja kalote koja vise nije centrirana u magnetu i zato dolazi do prekida zvuka. ;)
Nadam se da nemas nista protiv za ovu malu ispravku. :) :ciao:

AstraLogos
8.2.2007, 1:13
2)Nisam siguran dal sam ja nabasao na losh primerak il shta vec (pokusavam da utvrdim), ali bas i ne mogu da odvrnem zvuk "do daske", jel se javlja prevelika distorzija (iliti tandrkanje).Otprilike mogu da pojacham do 65-70% i onda krecu anomalije.Ovo sam anulirao smanjivanjem zvuka u windowsu na 75% (bilo je na 100%), pa sad mogu da odvrnem do kraja i sve je u redu.
Sta sam postigao ovim, jos uvek nisam u stanju da precizno utvrdim (tj. ne mogu tacno da odredim dali je zvuk glasniji a chistiji ili je isti kako da nisam nista dirao), posto mi zadnjih dana gajba bas i nije prazna da bih mogo posteno da odvrnem, ali bitno je da anomalija nema a i onaj fini osecaj kako sam odvrnuo do kraja je tu :).

Distorzija basa je normalna pojava kad ga nepotrebno budzis na 100% snage. Pomisli samo da u tom basu imas pojacivac koji ima svoj limit u snazi a da basovi ukoliko su u nekom muzckom zapisu "istaknuti" mogu da povuku vise struje od predvidjene za taj pojacivac a epilog svega je odumiranje ili crkavanje pojacivaca. Ne igraj se sa tim i pogotovo ne smanjuj zvuk na komp a teras izlazni stepen u wooferu da ti radi na najvisem opterecenju.
Nagazi zvuk iz kompa a glasnoca ne bi trebala na potenciometru da bude veca od 60 -70 % nominalne snage. Sam si primetio da ni svi muzicki CD ne rade istom glasnocom i dynamikom a da ne pricam o MP3. Pa kad ti jednog dana grune neki jaci signal mozes da ostetis pojacalo ili zvucnike.
Nadam se da si ovo shvatio kao dobrponamerno pisanje.
Malo se ipak treba znati o zvuku i teoriji zvuka. ;) :)
Poz

Shang Tsung
8.2.2007, 1:35
Distorzija basa je normalna pojava kad ga nepotrebno budzis na 100% snage. Pomisli samo da u tom basu imas pojacivac koji ima svoj limit u snazi a da basovi ukoliko su u nekom muzckom zapisu "istaknuti" mogu da povuku vise struje od predvidjene za taj pojacivac a epilog svega je odumiranje ili crkavanje pojacivaca. Ne igraj se sa tim i pogotovo ne smanjuj zvuk na komp a teras izlazni stepen u wooferu da ti radi na najvisem opterecenju.
Nagazi zvuk iz kompa a glasnoca ne bi trebala na potenciometru da bude veca od 60 -70 % nominalne snage. Sam si primetio da ni svi muzicki CD ne rade istom glasnocom i dynamikom a da ne pricam o MP3. Pa kad ti jednog dana grune neki jaci signal mozes da ostetis pojacalo ili zvucnike.
Nadam se da si ovo shvatio kao dobrponamerno pisanje.
Malo se ipak treba znati o zvuku i teoriji zvuka. ;) :)
Poz
Jep, ovo sam udesio vec. Nesto ranije sam se obavestio na benchu. Sad mi volume u windowsu stoji na 75%, i nema doticnog brundanja cak ni kad "odsrafim".
Elem, drugo pitanje mi se pojavilo:
Sta tacno predstavlja ona stavka SNR iliti signal to noise ratio? Na mom ljubimcetu je 100db pri 1 KHz.
Elem 2)
@astralogos:
Jesi li mozda nesto pogledao za povezivanje i mini-linije na PC pride?

AstraLogos
12.2.2007, 13:05
Jep, ovo sam udesio vec. Nesto ranije sam se obavestio na benchu. Sad mi volume u windowsu stoji na 75%, i nema doticnog brundanja cak ni kad "odsrafim".
Elem, drugo pitanje mi se pojavilo:
Sta tacno predstavlja ona stavka SNR iliti signal to noise ratio? Na mom ljubimcetu je 100db pri 1 KHz.
Elem 2)
@astralogos:
Jesi li mozda nesto pogledao za povezivanje i mini-linije na PC pride?
Izvinjavam se svima koji su pitali u vezi zvuka a nisam odgovorio. Imam dosta obaveza na poslu tako da ne stize sve da obavim i jos pride sam na dial up-u. :)
Rekoh ti da je zvuna kartica predpojaivaki stepen i ne bi trebala da utice na distorziju cak iako je odsrafljena na 100% snage. Ovo sigurno ne vazi za sugave integruse. Imam Audigy 2 koji stoji na max i ne utice nista na kvalitet ili izoblicenje tona na AL ATP3.
Drago mi je kad neko za svoj zvucni system napise ljubimce. Zalosno je sto zvuk toliko zapostavljen od recimo grafickih karti, maticnih ploca, procesora....
Zvuk je jednako bitan koliko i dobra grafika. U gafiku se ulaze na stotine evrona ( grficke karte, monitori, brza memorija... ) a na forumu se "place" kad za "dobru" zvucnu treba izdvojiti 50 e. I to je najisplativija investicija od svih komponenti u racunaru sto je jos zalosnije. :confused:
SNR od 100db za 1Khz u praksi znaci da tvoj pojacivacki stepen ( ako su na njega mslili ) a moze biti i karakteristika zvucnika, znaci da daje potisak ili glasnocu merenu u db u opsegu od 1 Khz. A opseg moze biti meren u niskom srednjem ili visokotonskom podrucju. Kod tebe je sigurno meren u niskotonskom frekventnom podrucju recimo od 20hz do 1.000hz jel za taj opseg treba i najvishe snage izlaznog stepena.
I na trece pitanje mogu ti odgovoriti da jos nisam probao mini liniju ( u drugoj je sobi ) pa kad isprobam varijante javljam ti. ;)

PS. Za ono LJUBIMCE imas reputaciju od mene.
Poz.

jonathan
12.2.2007, 13:57
Nikada se komp zvucnici ne "odsrafljuju" na 100% snage. :eek:
Sigurno da dolazi do ostecenja visokotonca jonatane. Samo nije ostecena pletenica ili bakarni namotaji na kaloti jel u tom slucaju visokotonac ne bi ni svirao. Doslo je do ostecenja kalote koja vise nije centrirana u magnetu i zato dolazi do prekida zvuka. ;)
Nadam se da nemas nista protiv za ovu malu ispravku. :) :ciao:

rekao sam "gotovo na maximum" ..naravno da se ne odvrce do kraja.. a drugo, jesil siguran da ne bude ostecenje pletenice.. pletenica bude pokidana delimicno i kad se pojaca malo vise, od snage zvucnik dobija kontakt dok kad je jako stisano, i kad pletenica gotovo miruje tad nastaju prekidni.. znam iz iskustva a da dodje do ostecenja kalote kao sto kazes, tada dolazi i do prekida i kad je malo vise pojacano...

logicno je, zvuk pojacavas "gotovo na max" tada zvucnik preterano sjkace , kida se i dolazi do kidanja pletenice delimicno..
nadam se da si me svatio, probaj paces videt da se pletenica kida

Rocker
12.2.2007, 16:18
Da pokuša da uništi zvučnik da bi video da si ti u pravu?:boodala: Evo, ja ti verujem, neću da probam. Briga me šta se kida, važno je da se kida i da neće posle toga da radi a to niko ne želi, right?;)

jonathan
12.2.2007, 18:46
Rocker pa ne mislim bukvalno i ne mora on uzet svoj stereo uredjaj od 500€ i da isprobava kako se kida.. pa nije niko lud ali kazem ako nekoga interesuje sta i kako ode, uzmi neki zvucnik, spoi na neko pojacalo pa odvrni do daske i vidi sta se cupa..
..al dobro

AstraLogos
13.2.2007, 1:49
rekao sam "gotovo na maximum" ..naravno da se ne odvrce do kraja.. a drugo, jesil siguran da ne bude ostecenje pletenice.. pletenica bude pokidana delimicno i kad se pojaca malo vise, od snage zvucnik dobija kontakt dok kad je jako stisano, i kad pletenica gotovo miruje tad nastaju prekidni.. znam iz iskustva a da dodje do ostecenja kalote kao sto kazes, tada dolazi i do prekida i kad je malo vise pojacano...

logicno je, zvuk pojacavas "gotovo na max" tada zvucnik preterano sjkace , kida se i dolazi do kidanja pletenice delimicno..

Ne da sam siguran vec sam 1.000% siguran u to sto sam ti napisao. Kada se pletenica otkine zvucnik vise nema kontakta sa pojacivacem jel se ne zatvara strujni krug. Zato na zvucniku imas + i - i tek kada su spojeni zvucnik radi. Namotao sam rucno i preko rucne masinice podosta zvucnika tako da jako dobro znam o cemu pisem.
Kada bi doslo do kontakta pletenice i bilo kog dela zvucnika ( inace pletenica je lakom izolovana ) doslo bi do crkavanja izlaznog stepena pojacivaca.
Inace pletenica ne moze delimicno da bude pokidana. Ili je prekinuta u nekom svom delu ili drugi slucaj je kada kalota izlece i vraca se u magnet necentrirana i grebe se o zidove magneta. Ako se nastavi sa daljom eksploatacijom zvucnika doci ce do skidanja laka kao izolatora i kratkog spoja a onda....
Dakle isprekidani ton moze biti samo na spoljnjem delu zvucnika . Recimo hladan lem od zica sa pojacivaca koji se lemi na + pola ili - pol na zvucnicima. Ponekad zica koja ide sa recimo + pola u zvucnik prekida se kod membrane zvucnika ( narocito kod basa ) zbog velikog hoda koji uzrokuju "klipovi" ili nabudzeni zvuk pa se zica dodiruje sa membranom svaki put kada se vraca u magnet. Mada i to prekidanje nije ritmicno i moze doci do prekida zvuka. Tu se nesto i moze sa lemelicom i mirnim rukama popraviti.
Kod kalotnih visokotonaca uglavnom crkava zica unutar zvucnika u delu gde se presavija prema kaloti i namotajima. I tu se moze jako tanka bakarna zica zalemiti ( prvo se skida lak izolator pazljivo ) a posle lemljenja ja sam upotrebljavao lak za nokte kao izolator na zalemljenom delu.
Eto napisao sam samo mali deo ogromnog radnog iskustva u radu sa pravljenjem i popravkom zvucnika. :a_whistli
Ko ima pitanje, slobodno neka ga postavi pa ce mo razumno i argumentovano porazgovarati.
Poz.

jonathan
13.2.2007, 2:11
ovako drago mi je da si sve izdetaljiso i sve da si objasnio i sto se razumes u to a ne da lupas.. ali si me malo zbunio...

kako pletenica ne "hoda" zajedno sa zvucnikom :icon_scra
pa ona je ta koja hoda gore-dole ili.. ? il se ja gubim u nazivima ali sa mprilicno siguran da pletenica ide gore-dole

evo par slika

http://web.mit.edu/2.972/www/reports/speaker/parts.jpg http://www.audiofil.net/images/news/zvucnik.jpg

http://www.passivecrossovers.com/images/speaker.jpg

hajd da sad idemo po nazivima na slikama.. pa da se bolje razumemo. #$"%

AstraLogos
13.2.2007, 2:40
ovako drago mi je da si sve izdetaljiso i sve da si objasnio i sto se razumes u to a ne da lupas.. ali si me malo zbunio...

kako pletenica ne "hoda" zajedno sa zvucnikom :icon_scra
pa ona je ta koja hoda gore-dole ili.. ? il se ja gubim u nazivima ali sa mprilicno siguran da pletenica ide gore-dole

Pa naravno da pletenica "hoda" al ne sa zvucnikom. Platenica ili zavojnica koja je prikazana na slici zajedno sa specijalnim "kartonom" zove se kalota. Upravo sa napisao da kada kalota ( sa pletenicom ) nije nacentrirana a vidis da ima i centrator na slici onda se zice od pletenice ili zavojnice na kaloti grebu o zidove magneta i skida se izolacioni sloj. Znaci u pravu si da se pletenica krece u zavisnosti od modela zvucnika.
Na nekim zvucnicima kalota ( sa pletenicom zalepljena je sa membranom zvucnika - visokotonci i ponasa se slicno principu eketromotora gde provodnik bezi iz magnetnog polja okacenog o vratilo kada se struja ukljuci u kalemove i pocne da se vrti u krug.
Kod zvucnika slican pricim samo sto kalota sa namotajima kada se kroz nju propusti struja bezi iz magnetnog polja i udara u mebranu poizvodeci zvuk. Posto se radi o isprekidanom naponu zavojnica sa kalotom privucena magnetom vraca se u prvobirni polozaj dok ponovo sledecim impulsom istosmernog napona biva izbacena iz magnetnog polja i pomera membranu. I tako ritmicno i u zavisnosti od jacine napona proizvodi se zvuk.
Ovo je najjednostavnije objasnjen rada zvucnika jel ima i drugih resenja.
Poz.

jonathan
13.2.2007, 3:41
sad citam tvoj prvi post i skonta da pricamo o istom.. pletenica - kalota
fino si to objasnio i drago mi je da smo se sporazumeli
vidi se da si dugo u tome ;)

ali on osto sam primetio kod zvucnika jeste da se brze "pokvare" zvucnici sa nesto grubljom membranom nego sa recimo "spuzvanom" ili meksom..

i to sam cisto testirao, dva zvucnika sa nekom spuzvanom jako mekanom membranom od 20 w i dva od 50 w sa nesto grubljom membranom

svi su bili "bass" zvucnici, imali dubok hod membrane i od njih se trazi "woofer" zvuk

od ova dva sa grubom membranom su jako brzo pokidali pletenicu dok ovi sa mekanom dan danas rade..

znaci terao sam da istu jacinu basa dobijem od 20w kao sa 50w i neverovatno da se poderali ovi jaci..

na prvi pogled ovi grublji bi bilo logicnije da se brze deru ali.. dali je to tako?
malo logike kad se ukljuci to zapravo nema smisla ali je istina.. neki to nisu verovali dok nisu probali i jednostavno mekse membrane daju bolji bass i dugotrajnijie su...
..mada mi jos to nije jasno jel u principu meksa ili tvrdja membrana nema veze sa kalotom ali ipak tvrdji brze kidaju
znas li nesto o ovome ??

AstraLogos
14.2.2007, 12:15
sad citam tvoj prvi post i skonta da pricamo o istom.. pletenica - kalota
fino si to objasnio i drago mi je da smo se sporazumeli
vidi se da si dugo u tome ;)

ali on osto sam primetio kod zvucnika jeste da se brze "pokvare" zvucnici sa nesto grubljom membranom nego sa recimo "spuzvanom" ili meksom..

i to sam cisto testirao, dva zvucnika sa nekom spuzvanom jako mekanom membranom od 20 w i dva od 50 w sa nesto grubljom membranom

svi su bili "bass" zvucnici, imali dubok hod membrane i od njih se trazi "woofer" zvuk

od ova dva sa grubom membranom su jako brzo pokidali pletenicu dok ovi sa mekanom dan danas rade..

znaci terao sam da istu jacinu basa dobijem od 20w kao sa 50w i neverovatno da se poderali ovi jaci..

na prvi pogled ovi grublji bi bilo logicnije da se brze deru ali.. dali je to tako?
malo logike kad se ukljuci to zapravo nema smisla ali je istina.. neki to nisu verovali dok nisu probali i jednostavno mekse membrane daju bolji bass i dugotrajnijie su...
..mada mi jos to nije jasno jel u principu meksa ili tvrdja membrana nema veze sa kalotom ali ipak tvrdji brze kidaju
znas li nesto o ovome ??
Pa normalno je da se tvrdje brze kidaju jel nisu toliko fleksibilne na vibracije membrane zvucnika.
U pocetku a moze se naci kod recimo TV uredjaja radio aparata... kartonska membrana na obodu sasije zvucnika ima rebrasti deo ( harmonka ) kako bi doprinela "istezanju" membrane i sprecavanju pucanje iste.
Kod kvalitetnjih zvucnika pribeglo se stavljanju gumenog ovjesa sto je unapredilo zvucnke brzim hodom a samim tim i kvalitetnijim zvukom.
Nesto kasnije u upotrebu dolazi u u upotrebu gumificirana spuzva koja je jos vise elasticnija i daje jos bolje karakteristike posebno bas zvucnicima.
Naravno da je i dalje ostao problem sta uraditi sa membrano od presovanog kartona ( tvrdi ) i pribeglo se hemijskim polimerima od kojih jedan zauzima dominantnu ulogu pri izradi najkvalitetniji zvucnika. Radi se o polipropilenu i polipropilenskim membranama koje izgledaju kao sjajne gumene membrane sa mogucnoscu da izdrze daleko veca naprezanja od klasicnih "kartonskih" zvucnika.
Posto se pri radu zvucne jedinice nenormalno greju a to opet ima za posledicu negativan uticaj na kavalitet zvuka, mislim da je prvi Dynaudio izbacio srednjetonac D52 hladjen ferofluidom. Tecnost koja se nalazi u samom zvucniku osim sto hladi kalotu istovremeno je i centrira!
Usavrsavanjem tehnologja za posledicu imamo da za male pare mozem sebi priustiti dobar zvuk a zvucne jedinice osim kvaliteta, doble su u jacini a smanjeni su im gabariti - velicina.
Na ovu i slicne teme zaista ima sta da se pise i dobro je da se na forumu pokazala dobra volja za ovakvim pisanjem, sudeci po broju korisnika koji su pregledali stranicu.
Hvala svima!
Poz.

polarnimeda
14.2.2007, 17:57
mene zanima jedno- da li mojim genius 5.1 zvucnicima (SWHF5.1 1200) mogu da naskodim posto koristim tv karticu...
Naime, program preko kojeg pustam tv (winfast DTV) uvek prvo nacini kratak i jak zvuk (u trajanju od oko pola sekunde; a kao da mi je volume u opcijama podesen na max) a potom zvuk vrati na pravu podesenu vrednost...
Inace ja sam namerno ostavio lufta da mogu da stavim u opcijama dosta jak zvuk ne dirajuci sam woofer jer mi je to potrebno zbog nekih filmova i pre svega tisih kanala (da se ne bih svaki put zavlacio ispod stola i pojacavao).... Ali zbog toga taj trenutak kada pustam tv bas grune... pogotovo ako sam zvuk pojacavao zbog nekog filma na kojem je zvuk slab....
nadam se da me razumete- malo je nezgodno objasniti.... evo ukratko:
dakle upalim tv i on grune jak zvuk tripujuci se u trenutku da mi je u opcijama podesen na max. a meni je potrebno da u opcijama bude podesen na malo vise od polovine, kako bih mogao jos da ga pojacam samo onda kada treba....
anyway- skodi li to zvucnicima?
da li im to skodi vise nego kada bih na primer do te iste jacine dosao postepenim pojacavanjem....?!

culer
14.2.2007, 21:35
Jel moze mob da osteti zvucnike posto mi stalno zuje kad me neko zove na mob :to_care: asto se to desava ??????

AstraLogos
14.2.2007, 22:18
mene zanima jedno- da li mojim genius 5.1 zvucnicima (SWHF5.1 1200) mogu da naskodim posto koristim tv karticu...
Naime, program preko kojeg pustam tv (winfast DTV) uvek prvo nacini kratak i jak zvuk (u trajanju od oko pola sekunde; a kao da mi je volume u opcijama podesen na max) a potom zvuk vrati na pravu podesenu vrednost...
Inace ja sam namerno ostavio lufta da mogu da stavim u opcijama dosta jak zvuk ne dirajuci sam woofer jer mi je to potrebno zbog nekih filmova i pre svega tisih kanala (da se ne bih svaki put zavlacio ispod stola i pojacavao).... Ali zbog toga taj trenutak kada pustam tv bas grune... pogotovo ako sam zvuk pojacavao zbog nekog filma na kojem je zvuk slab....
nadam se da me razumete- malo je nezgodno objasniti.... evo ukratko:
dakle upalim tv i on grune jak zvuk tripujuci se u trenutku da mi je u opcijama podesen na max. a meni je potrebno da u opcijama bude podesen na malo vise od polovine, kako bih mogao jos da ga pojacam samo onda kada treba....
anyway- skodi li to zvucnicima?
da li im to skodi vise nego kada bih na primer do te iste jacine dosao postepenim pojacavanjem....?!
Sigurno da mozes na taj nacin ostetiti same zvucnike cak i neki pasivni element u pojacivacu. Jednostavnije je kao sto si primetio da postepeno pojacavas ton nego da rizikujes klipom.
Poz

AstraLogos
14.2.2007, 22:21
Jel moze mob da osteti zvucnike posto mi stalno zuje kad me neko zove na mob :to_care: asto se to desava ??????
Ne moze da osteti zvucnike ma ko sta o tome mislio. Mobilni rade na velikim ucestanostima ili frkvencijama koje probijaju frekventni opseg tvog zvucnog systema i zato cujes zujanje kad se ukljucuje mobilni.
Poz

madsrdjan
14.2.2007, 23:09
@ Astra
Imam i ja pitanje posto vidim da se lijepo razumijes u zvucnike:
Imam Audigy 2 i Genius SW-5.1 Home Theatre. E sad: Povremeno iz cista mira (nista ne radim na compu, nikakv program nije pokrenut) cuje se na zvucnicima zvuk kao da nesto varnici, tj kao da struja negdje probija :icon_scra Nije bas stalno ali povremeno zacvrci. Any idea? Sta bi moglo biti? Kablovi su dobro pokopcani.

AstraLogos
15.2.2007, 1:34
@ Astra
Imam i ja pitanje posto vidim da se lijepo razumijes u zvucnike:
Imam Audigy 2 i Genius SW-5.1 Home Theatre. E sad: Povremeno iz cista mira (nista ne radim na compu, nikakv program nije pokrenut) cuje se na zvucnicima zvuk kao da nesto varnici, tj kao da struja negdje probija :icon_scra Nije bas stalno ali povremeno zacvrci. Any idea? Sta bi moglo biti? Kablovi su dobro pokopcani.
Problem je sigurno u pojacalu ugradjenom u wooferu. Postoji velika mogucnost da ti povremeno probija elektrolitski kondenzator u naponskoj jedinici sto se preko pojacivaca i zvucnika cuje kao elektricno praznjenje.
Vremenom taj elektrolit ce popustiti ( iscureti tecnost, nabubriti.... ) i onda ga samo jednostavno zameni gledajuci koliki mu je kapacitet.
U principu ne bi trebalo biti nista strasno ili opasno po Geniusa. ;)
Poz.

bbbq
22.2.2007, 14:11
problem:

Imam jazz 9940 5.1 zvucnike i problem sa zvukom.Naime zvuk se odlicno cuje samo kada ga odvrnem na 21, 31, 41, 51, 61, 71(raspon je 0-80) a cim prebacim na neku drugu vrednost kao da mi ugasi jedan od zvucnika na prednjem desnom zvucniku(da ne bi bilo zabune na prednjim stubovima su po 3 zvucnika jedan ispod drugog)Any idea?

Mario Pavićević
22.2.2007, 14:49
To ne bi smelo da se desava a i besmisleno je da ti ne radi samo jedan zvucnik od 3 jer su vezani istim zicama.Skretnica takodje ne bi trebalo da pravi problem jer tebi zvucnik radi na odredjenim jacinama...a sta ti pravi problem visokotonac ili srednjetonci?Kako si dosao do zakljucka da ne radi uopste?

bbbq
22.2.2007, 17:50
Naime to je srednji zvucnik (visokotonac)!!
A kako sam dosao do toga , pa jednostavno volume 30 ne radi, volume 31 radi i tako u krug, vrlo cudno ali na svaki broj sa zavrsetkom 1 radi!!!!!

AstraLogos
27.2.2007, 21:43
Naime to je srednji zvucnik (visokotonac)!!
A kako sam dosao do toga , pa jednostavno volume 30 ne radi, volume 31 radi i tako u krug, vrlo cudno ali na svaki broj sa zavrsetkom 1 radi!!!!!
Oce to kod malo slabijih firmi. Nije kvar u pitanju nego jednostavno tako potenciometar radi. :kreza:
Srednji vucnik ne bi trebao da je visokotonski. To je kombinacija srednjotonac + visokotonac sa naglaskom na srednjetonsko podrucje u kome su i ljudski glasovi. Ili je u pitanju jedan te isti zvucnik kao u satelitima rezan u skretnici na srednjotonski opseg. Dakle radi se o sirokopojasnom zvucniku sto je cesta pojava kod 5.1 systema.
Poz.

Mario Pavićević
28.2.2007, 8:28
Oce to kod malo slabijih firmi. Nije kvar u pitanju nego jednostavno tako potenciometar radi. :kreza:
Srednji vucnik ne bi trebao da je visokotonski. To je kombinacija srednjotonac + visokotonac sa naglaskom na srednjetonsko podrucje u kome su i ljudski glasovi. Ili je u pitanju jedan te isti zvucnik kao u satelitima rezan u skretnici na srednjotonski opseg. Dakle radi se o sirokopojasnom zvucniku sto je cesta pojava kod 5.1 systema.
Poz.
Nisi ga dobro shvatio.Sva sreca pa imam isti sistem pa znam sta je:) Na satelitu postoje dva 3" zvucnika i jedan 1" visokotonac(a on se nalazi izmedju ova dva pa je on rekao da je srednji) znaci nema kombinovanog zvucnika.

AstraLogos
28.2.2007, 8:50
Nisi ga dobro shvatio.Sva sreca pa imam isti sistem pa znam sta je:) Na satelitu postoje dva 3" zvucnika i jedan 1" visokotonac(a on se nalazi izmedju ova dva pa je on rekao da je srednji) znaci nema kombinovanog zvucnika.
Pa naravno kolega Mario da ga nisam shvatio. Trebalo bi ubuduce za rec zvucnik misliti na zvucnu kutiju a za sam zvucnik zvucna jedinica - visokotonac.
Tako bi se izbegao nesporazum a pomoc pri odgovoru bila preciznija.
Ovo je nacelno predlog sto ne znaci da je obavezujuce. :)

VojaM
28.2.2007, 10:15
Pa naravno kolega Mario da ga nisam shvatio. Trebalo bi ubuduce za rec zvucnik misliti na zvucnu kutiju a za sam zvucnik zvucna jedinica - visokotonac.
Tako bi se izbegao nesporazum a pomoc pri odgovoru bila preciznija.
Ovo je nacelno predlog sto ne znaci da je obavezujuce. :)
E ne može.
Zvučnik je "zvučna jedinica", tako je uvek bilo i biće, a zvučna kutija je izraz koji treba koristiti za odgovarajuću stvar. A ne obrnuto. ;)

Neuro
28.2.2007, 19:07
E ne može.
Zvučnik je "zvučna jedinica", tako je uvek bilo i biće, a zvučna kutija je izraz koji treba koristiti za odgovarajuću stvar. A ne obrnuto. ;)

Hey, pa to je AstraLogos i rekao, odn. bar sam ja tako razumeo njegov post. Do sada je na Forumu pod zvučnikom uglavnom podrazumevan ceo uređaj: kabinet (kutija), drajveri (zvučne jedinice) i skretnica. Da bi se izbegla zabuna, Astra je predložio da se kompletan uređaj zapravo naziva zvučna kutija, pošto se pod zvučnikom danas uglavnom podrazumevaju kako drajver, tako i kompletan uređaj... :dedica:

Ili možda ja nisam dobro razumeo tvoj post...:icon_scra

AstraLogos
28.2.2007, 19:19
Hey, pa to je AstraLogos i rekao, odn. bar sam ja tako razumeo njegov post. Do sada je na Forumu pod zvučnikom uglavnom podrazumevan ceo uređaj: kabinet (kutija), drajveri (zvučne jedinice) i skretnica. Da bi se izbegla zabuna, Astra je predložio da se kompletan uređaj zapravo naziva zvučna kutija, pošto se pod zvučnikom danas uglavnom podrazumevaju kako drajver, tako i kompletan uređaj... :dedica:

Ili možda ja nisam dobro razumeo tvoj post...:icon_scra
Neuro dobro si i ispravno razumeo i nista nije nejasno sto sam napisao i boldirao.
Voja je malo brzo reagovao, no svi znamo koliko je nama pomogao na forumu ucinivsi niz ustupaka i zato smo verni clanovi foruma.
Za oboje jedan veliki prijateljski pozdrav. :ciao:

nikolaf7
2.4.2007, 6:41
Astra imam problem: imam audigy1, povezan na sony mini liniju, 1 u 2 kablom sa pijace...e sad, kad pustam filmove zvuk je nesto slab pa moram dosta da pojacam na liniji, toliko da ponekad pucketa-ustvari onda bas puca, zvuk u win je na 100% i posle filma..

nikolaf7
2.4.2007, 6:46
...koji se onako slabije cuo ugasim komp a ona melodija pri gasenju wina grune prejako...kad pustam mp3 cini mi se da se jace cuje, ne moram da dizem vol na liniji i nema pucketanja. sorry zbog duple poruke ne da mi mob da otkucam vise znakova po postu

AstraLogos
2.4.2007, 8:54
Nikola kazes da MP3 radi kako treba. Znaci da je otpornost ( impedenca ) izmedju mini linije i Audigy zvucne karte na zadovoljavajucem nivou.
Nisi samo napisao da li si gledao DivX ili pravi DVD sa AC3 codecom.
Pre ce biti da je sugavi DivX kojem je skresan zvuk da bi stao na obican CD. Zato se i cuje slabo jel je to jos gore od MP3-a. A pucketanje je najverovatnije od loseg pijacnog kabla. Trebao si kada si vec kupovao da uzmes silikonski ( providni ) kabl mozda bi ti i ton bio bolji i neutralisao pucketanje. Dobar kabl treba da ima sto manju otpornost a time ne degradira ionako degradirani zvuk. ;)
Probaj i sa instalacijom svezis codeca za pustanje filmova. Nadji kombinaciju koji player najbolje pusta ton jel i to je jedna od mogucnosti da se stvar popravi sa gledanjem filmova.
Poz.

nikolaf7
2.4.2007, 15:08
Jeste divx je u pitanju, gde da nadjem te silikonske kablove? hvala na odgovoru

VojaM
2.4.2007, 18:43
SNR od 100db za 1Khz u praksi znaci da tvoj pojacivacki stepen ( ako su na njega mslili ) a moze biti i karakteristika zvucnika, znaci da daje potisak ili glasnocu merenu u db u opsegu od 1 Khz. A opseg moze biti meren u niskom srednjem ili visokotonskom podrucju. Kod tebe je sigurno meren u niskotonskom frekventnom podrucju recimo od 20hz do 1.000hz jel za taj opseg treba i najvishe snage izlaznog stepena.I [ta si ti to njemu odgovorio?

SNR = Signal to Noise Ratio, u prevodu odnos signal/šum. Parametar pokazuje koliko je puta koristan signal jači od šuma (koji se javlja u tranzistorima kao termički šum ili se indukuje u vezama kao sekundarni šum). Naravno, pošto se taj odnos menja sa frekvencijom signala, onda se računa kao neka vrsta srednje vrednosti, ili pak za neku standardnu frekcenciju - obično 1000 Hz.

Ovaj odnos se daje kao 10 puta logaritam količnika snage korisnog signala i snage šuma ili preračunato na napone, 20 logaritama odnosa napona korisnog signala i napona šuma. Dakle, kad preračunaš 100 decibela, koliko je to puta? :D

VojaM
2.4.2007, 18:48
Ako slušaš iz WinAmpa, namesti mu da izlaz daje preko DirectSounda, a ne preko default izlaza. Obično tako bude nešto jače, pa se izjednači sa Windowsovim melodijama.

AstraLogos
2.4.2007, 22:23
I [ta si ti to njemu odgovorio?

SNR = Signal to Noise Ratio, u prevodu odnos signal/šum. Parametar pokazuje koliko je puta koristan signal jači od šuma (koji se javlja u tranzistorima kao termički šum ili se indukuje u vezama kao sekundarni šum). Naravno, pošto se taj odnos menja sa frekvencijom signala, onda se računa kao neka vrsta srednje vrednosti, ili pak za neku standardnu frekcenciju - obično 1000 Hz.

Ovaj odnos se daje kao 10 puta logaritam količnika snage korisnog signala i snage šuma ili preračunato na napone, 20 logaritama odnosa napona korisnog signala i napona šuma. Dakle, kad preračunaš 100 decibela, koliko je to puta? :D
A sta mislis Vojo sta je on shvatio od ovog sto si napisao. :D
Trebao sam mozda malkice preciznije SNR od 100db za 1Khz/1W + - 3db a po specifikacijama cesto ide + - 10db kako si ti naveo.
Samo sto taj SNR od 100db je sarena laza i u praksi je manji odnos signal/shum meren u db. ;)
Da u pravu si, zaboravio sam da coveku napisem za direct sound.
Mozes misliti moje radosti kad sam danas procitao sta je Chivan napisao za zakrpu u win-u koja je i mene mucila vec par nedelja. Konektujem se a onda trk dok ne pukne internet ponesto pogledam a ako uspem i napisem. Tako da od veceras sa dial up - om u nove radne pobede. :D

AstraLogos
3.4.2007, 15:30
Jeste divx je u pitanju, gde da nadjem te silikonske kablove? hvala na odgovoru
Ja ih u Vrscu nalazim na buvljaku kod prijatelja koji radi sa tom vrstom robe. Mozes ih naci u svakoj malo bolje opremljenoj prodavnici komjuterske opreme ili elektro radnji. Postoji solucija da uzmes samo kabl a cincheve i bananice sam letujes. ;)
Prednost tih kablova je u nesto boljoj zici/preseku i boljem izolatoru/buzir, pa okolina kuda prolazi kabl manje utice na spoljasnje smetnje i ne unosi to pucketanje koje moze biti od nekog elektro uredjaja recimo trafoa...
U nekim slucajevim pucketanje moze biti od lose mase i oksidiranih prikljucaka.
Ovo pisem za sve one koji imaju tih problema, da kada kupuju kablove neka su firmirani. Jesu skuplji od pijacarskih ali je izrada i mogucnost problema sa njima neuporedivo manja.
Pa jos kazu za nas HI FI manijake da preterujemo kad pominjemo posrebrene kablove sa spulnama od pamuka. :kreza:

Neuro
3.4.2007, 22:44
@nikolaf7
Ne piše ti u profilu odakle si, no ako si iz Bg-a najviše ti se isplati da skokneš do buvljaka na Novom Beogradu. Ima jedna tezga specijalizovana za Hi-Fi opremu. Tamo možeš pronaći solidne bakarne kablove za prihvatljive novce (terminisane i neterminisane), kao i gomilu činčeva ako imaš mogućnosti za samogradnju (što je u ovom slučaju najbolja varijanta).

Pa jos kazu za nas HI FI manijake da preterujemo kad pominjemo posrebrene kablove sa spulnama od pamuka. :kreza:
Ne, ne otvaraj Pandorinu kutiju!!! :Freddy:

:D

oluja
4.4.2007, 0:35
Ovo pisem za sve one koji imaju tih problema, da kada kupuju kablove neka su firmirani. Jesu skuplji od pijacarskih ali je izrada i mogucnost problema sa njima neuporedivo manja.

Konacno neko ko razume HI FI "manijake" :aplauz:

nikolaf7
5.4.2007, 16:22
A sta je samogradnja? Kakav fenomen sinoc - gledam divx i ono pucka, smanjim zvuk u bs plejeru na 0% kad i dalje pucka? Udarim pauzu na min i tisina, pustim film dalje opet na 0% i pucka, a sto je najjace pucka na svakih 16sec, mjerio sam!

Neuro
5.4.2007, 17:18
@nikolaf7

Samogradnja podrazumeva ručno pravljenje komponenata.

oluja
5.4.2007, 20:43
@nikolaf7

Samogradnja podrazumeva ručno pravljenje komponenata.
Greska!

Uklapanje/sklapanje komponenata (drajveri, skretnica,...) i izrada kutije (nacesce drvene) po proracunu za komponente koje ugradjujes u finalni proizvod - zvucnik.

nikolaf7
6.4.2007, 18:10
Kakva bre samogradnja zvucnika, to je kao da si mi rekao sam promjeni i lakiraj parket, a onda napravi orman i police po mjeri :P

Neuro
6.4.2007, 19:04
Greska!

Uklapanje/sklapanje komponenata (drajveri, skretnica,...) i izrada kutije (nacesce drvene) po proracunu za komponente koje ugradjujes u finalni proizvod - zvucnik.

Da, to bi bila samogradnja zvučnih kutija. Inače, sam pojam ima šire značenje i ako ga primenimo na Hi-Fi onda označava ručno pravljenje/sklapanje bilo koje komponente.

@nikolaf7
Mislio sam na najjednostavniji vid pravljenja interkonekcijskog kabla - kupovinu neterminisanog kabla i činčeva, te spajanje/lemljenje istih. Naravno, pod uslovom da neko to može da ti uradi ukoliko ne umeš sam... No, uvek se možeš opredeliti i za varijantu kupovine gotovog kabla.

AstraLogos
7.4.2007, 9:27
Kakva bre samogradnja zvucnika, to je kao da si mi rekao sam promjeni i lakiraj parket, a onda napravi orman i police po mjeri :P
Nikolaf7 pa nije bas tako kako si opisao samogradnju zvucnih kutija. Da je stvarno tako ne bih ni jednu u zivotu napravio. A napravio sam ih dosta.
Rad sa parketom ili police i ormani nisu toliko umno zahtevni koliko samogradnja same zvucne kutije. Prvo treba odabrati zvucne jedinice ( dvosistemske ili trosistemske ne bitno je ) a za tim ili rucno po proracunu za te zvucnike uraditi skretnice ili jednostavnija a losija varijanta je kupiti gotove skretnice. Zasto losija varijanta kupovne skretnice. Ako idu u kompletu sa zvucnicima onda je OK mada se fabrika trudi da odradi posao i obicno za niskotonsko podrucje stavlja feritno jezgro kako se ne bi trosila mnogo skuplja bakarna zica. Dakle ovde se govori o zvucnicima visoke klase sa izoblicenjima manjim od 0.1%. Zapremina i oblik zvucne kutije zavisi od karakteristike zvucnih jedinica. Obraca se i paznja na umrtvljenju same kutije da ne "svira" i tu se stavljaju specijalni materijali koji se lepe u unutrasnje zidove kutije. Dobro je u tu svrhu postaviti i poprecne gredice na vecim i shirim stranicama kutije da bi se jos vise umrtvilo moguce vibriranje stranice. Zavrsna obrada moze biti ono sto si opisao kao pravljenje namestaja. ;)
Moze se furnirati i zatim izborom sadolina dati zeljena boja.
Ili da se lepo iverica izgituje drvnim gitom ismirgla i ispolira i onda obicno sprej bojom isprska. Lepa je kombinacija crna - mat a prednja strana gde su zvucne jedinice i jos ako su crne, staviti ljubicasti sprej. Pa kad jos zasviraju kako treba, milina jedna.:qliranje:
Dakle stos je u tome sto su zvucnici unikatni a time zadovoljstvo jos vece. :)

Gale84
12.6.2007, 17:22
Пошто се овде већ прича о заштити звучних система, а и о неким стварима које би сваки `основац` требао знати. С` тим у вези имам и ја пар питања.

Импенданца. Дакле, да се осврнемо на импенданце од 4 и 8 ома (чини ми се да су најзаступљеније). Најбоље је упарити отпор појачала и звучника, али да ли се може комбиновати 4 са 8 ома? Или обратно? Колико сам схватио, већи отпор звучника захтева више снаге за покретање, тако да би то значило да 4 на 8 ома не долази у обзир. Али може ли се ипак тако везивати у одређеним условима? Колико, и да ли уопште импенданца утиче на квалитет звука?
Како одредити + и - пол на звучнику? Ово питам пошто бих ускоро требао да састављам неко кућно озвучење, и пошто ми је буџет (веома) лимитиран морам да радим са овим што имам (иако је то једно велико ништа). Дакле, уколико се стави дупла веза на минус полу, звук би требао да се побољша.

Ово је све за сада. Поред тога што ја нисам сасвим обавештен око ових ствари можда постоји још неко коме ће ово помоћи (увек имам такав став према знању, јер знање не треба да се скрива).
Унапред се захваљујем свима који ће бити укључени у ово.

AstraLogos
13.6.2007, 1:01
Пошто се овде већ прича о заштити звучних система, а и о неким стварима које би сваки `основац` требао знати. С` тим у вези имам и ја пар питања.

Импенданца. Дакле, да се осврнемо на импенданце од 4 и 8 ома (чини ми се да су најзаступљеније). Најбоље је упарити отпор појачала и звучника, али да ли се може комбиновати 4 са 8 ома? Или обратно? Колико сам схватио, већи отпор звучника захтева више снаге за покретање, тако да би то значило да 4 на 8 ома не долази у обзир. Али може ли се ипак тако везивати у одређеним условима? Колико, и да ли уопште импенданца утиче на квалитет звука?
Како одредити + и - пол на звучнику? Ово питам пошто бих ускоро требао да састављам неко кућно озвучење, и пошто ми је буџет (веома) лимитиран морам да радим са овим што имам (иако је то једно велико ништа). Дакле, уколико се стави дупла веза на минус полу, звук би требао да се побољша.

Ово је све за сада. Поред тога што ја нисам сасвим обавештен око ових ствари можда постоји још неко коме ће ово помоћи (увек имам такав став према знању, јер знање не треба да се скрива).
Унапред се захваљујем свима који ће бити укључени у ово.
Gale, ajde redom kako si postavljao pitanja da odgovorim.
Najcesci otpori pojacivaca i zvucnika su 4 i 8 oma mada se mogu naci i od 16 oma ali su retki. Cest je slucaj da pojacalo ima izlazni stepen deklarisan od 4 do 16 oma tako da se olaksava izbor koje ces zvucnike okaciti.
Odma da ti kazem da otpornost NE UTICE na kvalitet zvuka.
U pravu si kad navodis da je najbolje da pojacalo i zvucnici imaju istu otpornost.
Ako pojacalo recimo ima 4 oma a zvucnici su deklarisani na 8 oma cuce se samo slabije i nedovodis komponente u rizicnu situaciju.
Obrnuto kada je pojacalo na 8 oma a zvucnici na 4 oma dolazi da u vrsnim situacijama moze doci do ostecenja zvucnika. Recimo pojacivaci se obicno deklarisu da su 50W na 4 oma i 35W na 8 oma pa se iz datog da zakljuciti koliko zvucnici na 4 oma mogu biti ugrozeni.
Kako odrediti koji je + a koji - pol na zvucnicima? Uzmi najobicniju bateriju 1.5V i spoj sa krajevima kabla od zvucnika. Ako se bas zvucnik uvlaci pri spajanju sa baterijom, znaci da si obrnuo polove. U suprotnom tacno si povezao polove i oni su u fazi. Crvena zica je uvek + a crna - a ima i viljuska tip ( stariji modeli ) prikljucenja, gde je sira plocica minus a iglica + pa to uporedi sa polovima na bateriji.
Nisi bas najjasniji u vezi sta zelis da prikljucis na - pol. Ako mislis oba pola zvucnika to ne radi nikako. Ako si mislio na duplu vezu u smislu mase itd. nista neces poboljsati dvostrukom vezom. Jednostavnije je da uzmes dobre i kvalitetne kablove. Pojacala imaju cesto poseban zavrtanj za masu-uzemljenje ali to se koristi pri prikljucivanju uredjaja npr. ( CD Plejer ) kako bi se izbegao parazitski brum i obezbedila kvalitetna reprodukcija zvuka. ;)
Poz

UniqueS
13.6.2007, 1:14
Jednostavnije je da uzmes dobre i kvalitetne kablove.

Posedujem vec pomenuti Genius HT5.1 Wooden i Audigy 2 ZS, pitanje je da li bih poboljsao kvalitet zvuka ako bi kablove kojima povezujem woofer sa satelitima zamenio nekim kvalitetnijim kablovima (koristim one koje sam dobio sa zvucnicima)?
Iz jednog zvucnika se cuje (ponekad) blago ali vrlo uznemiravajuce krchanje prilikom pojacavanja/utisavanja, to naravno ne bi trebalo da se desava ali tako je vec neko vreme i ne znam da li da budem cool ili treba preduzeti neke konkretne korake, trenutno sam cool...
Imam utisak da mi je sam zvuk generalno izgubio 'punocu' ili izgubio na kvalitetu, da li je to resivo?

AstraLogos
13.6.2007, 1:34
Posedujem vec pomenuti Genius HT5.1 Wooden i Audigy 2 ZS, pitanje je da li bih poboljsao kvalitet zvuka ako bi kablove kojima povezujem woofer sa satelitima zamenio nekim kvalitetnijim kablovima (koristim one koje sam dobio sa zvucnicima)?
Iz jednog zvucnika se cuje (ponekad) blago ali vrlo uznemiravajuce krchanje prilikom pojacavanja/utisavanja, to naravno ne bi trebalo da se desava ali tako je vec neko vreme i ne znam da li da budem cool ili treba preduzeti neke konkretne korake, trenutno sam cool...
Imam utisak da mi je sam zvuk generalno izgubio 'punocu' ili izgubio na kvalitetu, da li je to resivo?
Pa zamenom postojecih fabrickih kablova ne verujem da ces dobiti poboljsanje u zvuku. Bar ne na takvim uredjajima. Bez ljutnje. ;)
Problem koji ti se javlja sa jednim zvucnikom nije sigurno do kabla vec do potenciometra za pojacavanje. Nakupio je prasine i zato dolazi do krckanja koje navodis. Naravno to ne moze biti opasno po stvoj zvucni sistem osim sto ce mozda to krcanje preci i na drugi zvucnik.
Najbolje je da skines kapicu ( ne znam kako izgleda potenciometar iznutra ) uzmes WD 40 i stavis cevcicu koju dobijas uz bocicu i naprskas potenciometar. Zatim provrtis ga nekoliko puta napred-nazad ( naravno kada su zvucnici iskljuceni iz struje ) i to bi trebalo da resi problem. Nekada su potenciometri ako su na sub-u kao kod Geniusa pricvrsceni maticom koja steze potenciometar za kuciste. U tom slucaju zahvat je nesto komplikovaniji jel se mora otvarati sub. U sustini nista nije komplikovano samo treba imati volje i strpljenja. :)
Poz.

AstraLogos
23.7.2007, 11:35
Konacno uz nesto budzenja antene i rootera skinuo sam se sa modema. :alealeee:
Sada cu imati malo vise vremena za forum i da po nesto korisno nadam se napisem sto ce sluziti svim korisnicima. :)

Evo neka opsta pravila u vezi rada komp zvucnika i kako sama tema nalaze ne ostetiti svoj zvucni sistem.
Prvo pravilo je da nikada potenciometar za glasnocu ne prelazi 2/3 snage. Za to ima vise razloga.
Prvi razlog je sto sa svakim pojacanjem iznad te granice rapidno dolazi do izoblicenja zvuka. Ne dobija se nesto u snazi zvuka ali se zato zvucna slika jako deformise.
Drugi razlog je taj sto dovodi te u opasnost da ostetite delimicno/trajno zvucnu jedinicu.
I treci razlog je sto moze doci do ostecenja pojacivaca u subbu odnosno vuferu. Nekontrolisana snaga pri vrsnom signalu opasnost je po svaku komponentu vaseg zvucnog ljubimca.
Drugo pravilo je da potenciometri za bass i za visoke, stoje u srednjem polozaju pri nekoj normalnoj upotrebi zvucnika. U zavisnosti od reprodukovanog zvucnog materijala, akusticnosti sobe, postavljenja zvucnih jedinica, ovim potenciometrima se moze naknadno korigovati boja zvuka dodavanjem ili smanjenjem visokih odnosno niskih tonova.
Isto tsako pri glasnijem slusanju "iskacu" basovi u odnosu na visoke tonove pa ukoliko pojacate zvuk izvrsi te tonsku korekciju. Kada se slusa normalno 1/3 snage, ponovo naglasavam da je dovoljno da potenciometri stoje u srednjem polozaju.
Trece pravilo odnosi se na razmak satelita kako kod 2.1 sistema tako isto kod 5.1 Minimalan razma orijentaciono treba da je 1.5m kako bi se stvorila pravilna stereo slika za 2.1 sistema, dok kod 5.1 razmestaj jedinica umnogome zavisi od velicine i tipa sobe ( uzduzno postavljena, poprecno, ima pregradnih zidova itd.... Kako retko u praksi mozemo sedeti tacno u zoni ukrstanja zvuka ( 5.1 sistem ) potenciometrima kompenzujemo te nedostatke a opet zarad kvalitetnog suround zvuka sto je naravno i cilj koji se zeli postici.
Pravilnim postavljenjem, umerenim bidzenjem zvuka, dobro podesenim odnosom bass/visoki tonovi, direktno uticu da ne dodje te u situaciju da ostetite svoj sistem.
Zvucnici najcesce stradaju na rodjendanima, zurkama... kada se ne vodi racuna o njihovim mogucnostima. Zato pri kupovini dobro razmisli te u koju ce vam svrhu zvucnici koristiti.
Poz.

ACHTUNG
23.7.2007, 12:01
Samo si zaboravio da napomenes da bas mora biti na podu i to najmanje 0.7 m od monitora posto on nije magnetno oklopljen.

Treba poseban topic za audiofiliju...

AstraLogos
23.7.2007, 13:07
Samo si zaboravio da napomenes da bas mora biti na podu i to najmanje 0.7 m od monitora posto on nije magnetno oklopljen.

Treba poseban topic za audiofiliju...
Nisam zaboravio za bas da treba da bude dole na podu jer se to podrazumeva. Zar neko jos drzi subb na stolu. :eek:
Kada smo vec kod basa nikako ga ne stavljati na tepih, prostirku ili neki upijajuci materijal niti ga prisloniti uz stranicu stola. ;)
U svakom slucaju hvala za dopunu. :)
Predlog ti je na mestu jer se o HI FI malo govori na forumu. A cesto dolazi do problema kako povezati pojacalo sa kompom, koje ulaze koristiti, kolika je impedenca zvucne u odnosu na ulaze u pojacivac itd....
Poz.

steve89
23.7.2007, 13:38
Nisam zaboravio za bas da treba da bude dole na podu jer se to podrazumeva. Zar neko jos drzi subb na stolu. :eek:
naravno da ne drzi niko...
Kada smo vec kod basa nikako ga ne stavljati na tepih, prostirku ili neki upijajuci materijal niti ga prisloniti uz stranicu stola. ;)
a na sta npr. da ga stavim? meni bash na tepihu stoji:D sta da stavim izmedju tepiha i njega? neku dasku:kreza:? nemam pojma sta?

AstraLogos
23.7.2007, 14:12
naravno da ne drzi niko...

a na sta npr. da ga stavim? meni bash na tepihu stoji:D sta da stavim izmedju tepiha i njega? neku dasku:kreza:? nemam pojma sta?
Pa ima raznih tipova vufera. Konkretno moj AL ATP3 ima bas zvucnik okrenut ka podu u zvucnoj kutiji. Sa tepihom bi samo prigusio basove sto i nije dobro. Inace mi stoji na laminatu a tepih je pored. ;) Negde je bas stavljen sa strane pa je podloska od tepiha nebitna. Ako je i kod tebe slucaj kao i kod mene stavi parce laminata ili estetski lepe daske da to na nesto lici a da ima svoju funkciju.
Poz.

steve89
23.7.2007, 14:18
Pa ima raznih tipova vufera. Konkretno moj AL ATP3 ima bas zvucnik okrenut ka podu u zvucnoj kutiji. Sa tepihom bi samo prigusio basove sto i nije dobro. Inace mi stoji na laminatu a tepih je pored. ;) Negde je bas stavljen sa strane pa je podloska od tepiha nebitna. Ako je i kod tebe slucaj kao i kod mene stavi parce laminata ili estetski lepe daske da to na nesto lici a da ima svoju funkciju.
Poz.

ja imam x-230, ali ne verujem da to bitno menja situaciju? imam laminat ostalo mi je malo, cu da stavim na to...
edit: sad sam pogledao, imam laminat i ivericu koje mogu da iskoristim, pa sta mislis da je bolje?

AstraLogos
23.7.2007, 14:49
ja imam x-230, ali ne verujem da to bitno menja situaciju? imam laminat ostalo mi je malo, cu da stavim na to...
edit: sad sam pogledao, imam laminat i ivericu koje mogu da iskoristim, pa sta mislis da je bolje?
Pa ako vec hoces podlosku da stavis bolji je laminat. Em je estetski lepsi i jos "peva" - pojacava basove. Iverica spada u "mrtve" akusticne materijale tako da....

krofnica84
23.7.2007, 17:06
Imam problem . Od jutros mi ne rade zvucnici Altec Lansing 2.1 VS2121 28w RMS, imam ih od novembra pretprosle god., i nisam do sad imala nikakvih problema, takodje uvek su bili pojacani na jedno cetvrtinu od max snage. E sad kad ih ukljucim u struju , ne svetli vise lampica , nista ne reaguje , a iz woofera kad se priblizim cujem tiho strujanje. Da li se to moze popraviti ili moram kupovati nove? Da li bolje ici u neki audio-video servis ili u kompjutersku firmu da se vidi u cemu je problem?

AstraLogos
23.7.2007, 18:50
Imam problem . Od jutros mi ne rade zvucnici Altec Lansing 2.1 VS2121 28w RMS, imam ih od novembra pretprosle god., i nisam do sad imala nikakvih problema, takodje uvek su bili pojacani na jedno cetvrtinu od max snage. E sad kad ih ukljucim u struju , ne svetli vise lampica , nista ne reaguje , a iz woofera kad se priblizim cujem tiho strujanje. Da li se to moze popraviti ili moram kupovati nove? Da li bolje ici u neki audio-video servis ili u kompjutersku firmu da se vidi u cemu je problem?
Po opisu kvara verovatno je crkla naponska sekcija ili deo nje u pojacivacu koji se nalazi u wooferu. To sto cujes kao tiho zujanje verovatno je od trafoa. Kvar sam po sebi ne bi trebao da bude veliki niti skup.
Predlazem ti da odes do nekog radio-tv servisa jer je to njihova struka, opises kvar i pitas ih odmah kolika je cena opravke. Tako ces znati isplati li se popravka ili ne. :)
Poz.

AstraLogos
21.8.2007, 19:57
Ja sam imao logitech z5400 i otisao mi je bas na njima, najvjerojatnije zbog prevelikog zagrijavanja koje se desava kada se pojacaju dokraja, sada imam z5500 i oni se isto griju ali cu sada paziti necu ih previse odvrtati

POSJETI OVAJ BLOG (http://www.mario_jozic.bloger.hr)nevezano
U svakom slucaju nijedan zvucni sistem pa ni z5400 ne treba odsrafiti do kraja da ne bi doslo do ostecenja zvucne jedinice. Medjutim ne verujem da ti je bas otisao zbog pregrejavanja. U tom slucaju pre bi crkli visokotonci, jer neuporedivo vise kalota prodje kroz telo zvucne jedinice u jedinici vremena i trenjem stvara mnooogo vecu temperaturu. Mogu ti reci da sam na jednom rodjendanu u hodu zamenio visokotonac i nepaznjom uhvatio ga za magnet i poprilicno opekao ( parce koze ostalo na magnetu :kreza: ).
Tebi je u bas uleteo klip ili vrsni zvucni signal isporucen iz pojacivaca koji bas nije mogao da reprodukuje - "izleteo" i doslo je do ostecenja kalote.
Napisacu poredjenja radi, da recimo Dynaudio bas 21W54 ima radnu temperaturu po specifikaciji proizvodjaca od celih 300c. :eek:
No to je vrhunski bas po svim specifikacijama za Hi Fi. :)
Pozz.

LoneWolf
21.8.2007, 22:09
Imam PHILIPS 2.1 Pro Audio System i razbijam ga do daske,stalno mi je na 90-100 % pojacan,i ne osjetim nikakvo krckanje/pucketanje/krchanje ni bilo sta slicno...Ako nesto i sje*em kupicu opet iste ovakve zvucnike jer su totalno awesome :qliranje:

Rocker
21.8.2007, 23:39
Ni sistemi od par hiljada € ne mogu da izdrže toliko opterećenje a da ne dođe do osetnog izboličenja zvuka (distorzije). Ti tvoji su onda verovatno već odavno produvali ili su imali jako loš zvuk čim ti ne primećuješ razliku. A možda ti je izlaz na kartici previše utišan, pa oni ni ne rade na maximumu.....a možda si i ogluveo od preglasnog R'N'R-a! :to_care:

oluja
22.8.2007, 0:12
...i ne osjetim nikakvo krckanje/pucketanje/krchanje ni bilo sta slicno...

Kad "osetis" krckanje, krcanje vec je kasno, membrana je pukla... Pod distorzijom zvuka se smatra kada zvucnik pod opterecenjem pocne da deformise zvuk koji reprodukuje. Visoki tonovi "piste", srednji se "deru" a niski tonovu prosto "bruje"... ukratko, do 50-60% pojacanja zvucnici treba da imaju cist zvuk koji nema distorzije. Daljim povecavanjem snage dolazi do pomenutih izoblicenja i to se vise ne racuna u "cistu" snagu (sinusa - RMS) nego muzicku (deformisanu - popularno P.M.P.O - peak music power output). Nazalost mnogo ljudi uziva u zvuku koji je izoblicen i bitno im je da zvucnici "tresu" sobu, da lupa i da se cuje sto jace... kvalitet onoga sto se slusa nije bitan. :(

LoneWolf
22.8.2007, 0:36
A možda ti je izlaz na kartici previše utišan, pa oni ni ne rade na maximumu.....a možda si i ogluveo od preglasnog R'N'R-a! :to_care:

Bice da je ovo posljednje jer te nista ne cujeeeeeem :D
Daj stvarno,pricaj glasnije :D
Izlaz na kartici (Windows volume control) je na predzadnjoj "ljestvici" (nije na maximumu) ali zato volume na zvucnicima jeste.
Ne radi se o losem,nego zapravo o odlicnom kvalitetu zvucnika,a da sam ogluvio - jesam :D

krofnica84
13.6.2008, 15:25
Imam mali problem sa Altec Lansing zvucnicima- 2.1 sistem VS2121, imam ih vise od 2 god. Nesto mi krce kad dodirnem potenciometar, cak se drugi satelit uopste ne cuje da radi. Sta bi trebala da uradim? Da li moze potenciometar nekako da se sredi, ocisti ili podmaze da bi radilo kako treba?

Mario Pavićević
13.6.2008, 15:46
Imam mali problem sa Altec Lansing zvucnicima- 2.1 sistem VS2121, imam ih vise od 2 god. Nesto mi krce kad dodirnem potenciometar, cak se drugi satelit uopste ne cuje da radi. Sta bi trebala da uradim? Da li moze potenciometar nekako da se sredi, ocisti ili podmaze da bi radilo kako treba?
Najzgodnije bi bilo ako je moguce da otvoris zvucnike,skines potenciometar i lepo ga operes.Ako to ne mozes da uradis onda naprskaj malo WD-40 spreja i provrti potenciometar trebalo bi da pomogne.

rellik
10.7.2008, 11:13
Moj problem je sledeci kupio sam Sonic Gear EVO 3 Pro, ali nece da radi levi satelit, tj. nije radio ni na proslim kinezima 2.1, kontam da je do drivera i podesavanja u sistemu posto tamo cak ni nema opcija za 2.1 sistem http://img27.picoodle.com/img/img27/4/7/10/f_1m_79a156e.jpg
Pomazite :)

A M G
10.7.2008, 12:17
@ rellik:

Nema opcije za 2.1 sistem, stavi na Desktop stereo speakers. Proveri da li si kablove lepo ubacio u zvucnu karticu ili integrusu na maticnoj.

T@TK0 N@ $V!
26.8.2008, 23:44
Ovako imam 5.1 zvucnike Labtec Arena 685.
Uglavnom moj woofer "bruji" i kad ne slusam muziku.To se cuje kada se zagreje posle duzeg slusanja muzike sa jacim bass-om.El zna neko sta bi to moglo da bude?

Neuro
30.10.2008, 1:09
Koju zvučnu kartu imaš? Koliko su stari zvučnici? Može da bude svašta, počevši od zvučne, preko starosti zvučnika, kvaliteta dotičnih, trafoa u napajanju, napona u mreži, itd, itd... Daj malo više detalja :icon_stud.

Gorankx
30.10.2008, 12:31
Uglavnom moj woofer "bruji" i kad ne slusam muziku.To se cuje kada se zagreje posle duzeg slusanja muzike sa jacim bass-om.El zna neko sta bi to moglo da bude?
A da nemas mozda ukljucen mikrofon,ako imas iskljuci ga.Meni se isto desavalo pa nisam znao u cemu je stvar.Dakle cekiraj mute za mikrofon.

Beagle
30.10.2008, 12:48
Probaj da promenish utichnicu. Mozda je napon na nekoj fazi nizi nego shto bi trebalo.

kope
4.4.2009, 16:17
Najzgodnije bi bilo ako je moguce da otvoris zvucnike,skines potenciometar i lepo ga operes.Ako to ne mozes da uradis onda naprskaj malo WD-40 spreja i provrti potenciometar trebalo bi da pomogne.
:confused: Ja bih ipak strpao zvucnike u Nijagarine vodopade :boodala:. A posle bih ih malko podmazo sa kolomast da ne skripe :paranoia:. Covek nije pitao kako da dotuce zvucnike nego kako da ih popravi. Uglavnom se danasnji potenciometri ne otvaraju i unutrsnji kontakti nisu dostupni za kontakt sprej (Definitivno ne WD40). Uglavnom su jeftini i treba ih zameniti u servisu.:opanachke

Neuro
8.4.2009, 0:54
:confused: Ja bih ipak strpao zvucnike u Nijagarine vodopade :boodala:. A posle bih ih malko podmazo sa kolomast da ne skripe :paranoia:. Covek nije pitao kako da dotuce zvucnike nego kako da ih popravi. Uglavnom se danasnji potenciometri ne otvaraju i unutrsnji kontakti nisu dostupni za kontakt sprej (Definitivno ne WD40). Uglavnom su jeftini i treba ih zameniti u servisu.:opanachke

:D:D:D
Nasmeja me od srca. Anyway, koliko para - toliko muzike. Ako je neko fino platio sistem, svakako da želi da pokuša da ga sačuva. Ako su problem potenciometri (krcaknje prilikom pojačavanja-utišavanja, balansiranja kanala), onda se to lako rešava ili rasklapanjem istih te prskanjem kontakt sprejom, npr. Wurth (NE WD-40!!!) ili nošenjem istih do obučenog servisera.

Ako cena sistema nije determinišući faktor - kupite novi. Sistem :opanachke.

pharaon.92.bc
26.11.2009, 19:02
Da ne bih otvarao novu temu postavicu pitanje ovde.:)
Naime nabavio sam neku zvucnu karticu CMI8738 i sada se pitam da li je ona bolja od ove integruse Realtek ALC889A?

Kartica izgleda ovako:
http://www.coolgear.com/images/PCISOUNDCMEDIA.jpg
Tj. vrlo je slicna ovoj.Samo su konektori drugacije poredjani. :)

Rocker
29.11.2009, 8:13
Matora je to zvučna, negde u rangu sa SB Live, ali ipak lošija. Ne verujem da ćeš išta dobiti po pitanju kvaliteta zvuka u odnosu na integrušu, možda čak i izgubiš, jer ti je ploča (pa samim tim i zvučna) dosta novija. U svakom slučaju ćeš izgubiti 3D efekte u igrama i druge napredne mogućnosti ako ih koristiš uopšte.

banem
11.2.2010, 13:05

Odspoj ga od računara, smanji nivo zvuka na 0. Ako su čuje brujanje, onda je verovatno ispravljač pojačala (u zvučnicima) neispravan i ne filtrira dobro napon (čuje se 50 Hz), tj. treba dodati jedan ili dva elektrolit kondenzatora u napajanje, zavisi da li je dvostruko ili jednostruko napajanje.

SAJEVAC
13.2.2010, 21:14
Da se i ja ukljucim u ovu temu kao vec iskusni korisnik hi fi uredjaja.Ovako,slaba pojacala mogu pre da ostete zvucnike nego jaka pojacala.Dakle ako je pojacalo slabije od zvucnika dolazi do klipinga i isto pocinje da pusta jednosmernu struju na izlaze i tako dolazi najjjjcesce do spaljivanja zvucnika. Najpre treba gledati snagu pojacala,odpor koji podrzava pa tek onda kaciti zvucnike.Jos nesto,video sam da se u ovoj temi pominjalo da ne treba pojacavati vise od nekih zlatnih 60 % potenciometr.95 % pojacala svu snagu vec koriste na 50 volume potenciometra,a sve ostalo sto se preko toga cuje je sam sum koji moze dovesti do ostecenja zvucnika.Sto se tice same snage zvucnika i to je veoma tesko pitanje kad nekog pitate koliko je njegov zvucnik snazan.Ja uvek prvo gleda koliko zvucnik ima db to est koliku buku pravi na 1m2 nego koliko ima w . Na primer zvucnik od 75 db 60 w je isto kao onaj od 30 w 90 db i slicno .

veseliburek
13.2.2010, 23:14
Da ne bih otvarao novu temu postavicu pitanje ovde.:)
Naime nabavio sam neku zvucnu karticu CMI8738 i sada se pitam da li je ona bolja od ove integruse Realtek ALC889A?

Kartica izgleda ovako:
http://www.coolgear.com/images/PCISOUNDCMEDIA.jpg
Tj. vrlo je slicna ovoj.Samo su konektori drugacije poredjani. :)

ja imam jednu s370 ploču koja ima integrisanu zvučnu sa CMI8738 čipom (iz 1998. godine), to je vrlo matoro, jedino može da posluži ukoliko je onboard crkla...

SAJEVAC
27.5.2010, 11:39
Kako da znam da li mi je zvucnik produvan ili ostecen?Jel se to primeti po zvuku?Meni je zvuk jos uvek ekstra sobzirom da zvucni imaju preko 20 godina.Jedino sto je otislo to su vesala koja sam licno zamenio gumenim.Da ponovim pitanje,kako da znam dal mi je zvucnik produvao?Jel se to cuje tako sto krci ili nesto drugo?

Roskke
27.5.2010, 12:24
Kako da znam da li mi je zvucnik produvan ili ostecen?Jel se to primeti po zvuku?Meni je zvuk jos uvek ekstra sobzirom da zvucni imaju preko 20 godina.Jedino sto je otislo to su vesala koja sam licno zamenio gumenim.Da ponovim pitanje,kako da znam dal mi je zvucnik produvao?Jel se to cuje tako sto krci ili nesto drugo?

kako da znas jeli zvucnik izduvan? samo po zvuku. to se oseti na basu. ako je nekad bas lupao-tukao sada ce brunda.to se oseti slusanjem.mada po meni je lepsi bas kada malo produvaju zvucnici.

Roskke
27.5.2010, 12:25
ja imam jednu s370 ploču koja ima integrisanu zvučnu sa CMI8738 čipom (iz 1998. godine), to je vrlo matoro, jedino može da posluži ukoliko je onboard crkla...
pa probaj,vidi ima li razlika u zvuku....

SAJEVAC
31.5.2010, 19:44
Evo nacina kako najefikasnije proveriti dal je zvucnik izduvan.

http://www.youtube.com/watch?v=fH_sUK7hJxE

Meni su riknuli visokotonci,ne skroz ali skoro da jesu.Cuje se iz njih ne prijatno pucketanje.

AstraLogos
1.6.2010, 13:24
Da se i ja ukljucim u ovu temu kao vec iskusni korisnik hi fi uredjaja.Ovako,slaba pojacala mogu pre da ostete zvucnike nego jaka pojacala.Dakle ako je pojacalo slabije od zvucnika dolazi do klipinga i isto pocinje da pusta jednosmernu struju na izlaze i tako dolazi najjjjcesce do spaljivanja zvucnika. Najpre treba gledati snagu pojacala,odpor koji podrzava pa tek onda kaciti zvucnike.Jos nesto,video sam da se u ovoj temi pominjalo da ne treba pojacavati vise od nekih zlatnih 60 % potenciometr.95 % pojacala svu snagu vec koriste na 50 volume potenciometra,a sve ostalo sto se preko toga cuje je sam sum koji moze dovesti do ostecenja zvucnika.Sto se tice same snage zvucnika i to je veoma tesko pitanje kad nekog pitate koliko je njegov zvucnik snazan.Ja uvek prvo gleda koliko zvucnik ima db to est koliku buku pravi na 1m2 nego koliko ima w . Na primer zvucnik od 75 db 60 w je isto kao onaj od 30 w 90 db i slicno .

Ajd i ja da se ukljucim kao matori hi fi korisnik. :p
Ima tacnosti koje si naveo ali i nesto sto nije tacno.
Tacno je da slabo pojacalo moze ostetiti zvucnike. Ukoliko se ispostuje da zvucnici trebaju biti jaci za 1/3 deklarisane snage pojacala onda nema straha od spaljivanja. Sva kvalitetnija pojacala rade na omskom otporu nod 4-16oma a ako to nije slucaj onda kao sto si naveo mora se uskladiti omski otpor pojacala na izlazu sa istim otporom zvucnika.
To sto si naveo da sva pojacala na 50% volume daju 95% snage e to nije tacno. Jeste tacno kod snj klase. Kod hi fi nije tako. Opet pitanje je da li su ugradjeni logaritamski ili linearni potenciometri. Ovi prvi upravo daju takva izoblicenja o kojima pises. Ali bitna je i konstrukcija pojacala.
Moje pojacalo pri max pobudi, ne prelazi izoblicenje od 0.01%. A to se postize tako sto se otporima limitira izlazna snaga sto prakticno znaci da izlazni stepen ima 100W efektivno a moze da se koristi svega 60W pri max pobudi. Tako ako i naidju pikovi, nema izoblicenja, jer uvek postoji rezerva snage u trafou i izlaznom stepenu. ;) A sto se shuma tice to je najlakse proveriti.
Upali pojacalao odvrni ga na max snagu i vidi da li ti "kuvaju" zvucnici. Ukoliko nema shuma nece ga ni biti pri reprodukciji, osim u samom muzickom materijalu koji se reprodukuje. :)
Takodje za jacinu zvucnika nema nikakve misterije. Zvucnik je onoliko jak koliko i njegov bas. Ne sabiraju se zvucnici ( dvosistemski, trosistemski ) pa se izbacuje ukupna snaga. To je cist marketing. Jace - bolje. :kreza:
Ono sto si ti pisao o buci 1W/1m je efikasni i lenji zvucnici. To nikako ne treba da te brine niti da bude izbor. Postoje vrlo kvalitetni zvucnici koji su lenji i traze malo vise snage iz pojacala ali isto tako i vrlo glasni a opet kvalitetni.
Obicno efikasniji zvucnici se kupuju kada se ima malo wati u pojacalu a zeli postici veca kvalitetna buka......

SAJEVAC
1.6.2010, 22:09
Ajd i ja da se ukljucim kao matori hi fi korisnik. :p
Ima tacnosti koje si naveo ali i nesto sto nije tacno.
Tacno je da slabo pojacalo moze ostetiti zvucnike. Ukoliko se ispostuje da zvucnici trebaju biti jaci za 1/3 deklarisane snage pojacala onda nema straha od spaljivanja. Sva kvalitetnija pojacala rade na omskom otporu nod 4-16oma a ako to nije slucaj onda kao sto si naveo mora se uskladiti omski otpor pojacala na izlazu sa istim otporom zvucnika.
To sto si naveo da sva pojacala na 50% volume daju 95% snage e to nije tacno. Jeste tacno kod snj klase. Kod hi fi nije tako. Opet pitanje je da li su ugradjeni logaritamski ili linearni potenciometri. Ovi prvi upravo daju takva izoblicenja o kojima pises. Ali bitna je i konstrukcija pojacala.
Moje pojacalo pri max pobudi, ne prelazi izoblicenje od 0.01%. A to se postize tako sto se otporima limitira izlazna snaga sto prakticno znaci da izlazni stepen ima 100W efektivno a moze da se koristi svega 60W pri max pobudi. Tako ako i naidju pikovi, nema izoblicenja, jer uvek postoji rezerva snage u trafou i izlaznom stepenu. ;) A sto se shuma tice to je najlakse proveriti.
Upali pojacalao odvrni ga na max snagu i vidi da li ti "kuvaju" zvucnici. Ukoliko nema shuma nece ga ni biti pri reprodukciji, osim u samom muzickom materijalu koji se reprodukuje. :)
Takodje za jacinu zvucnika nema nikakve misterije. Zvucnik je onoliko jak koliko i njegov bas. Ne sabiraju se zvucnici ( dvosistemski, trosistemski ) pa se izbacuje ukupna snaga. To je cist marketing. Jace - bolje. :kreza:
Ono sto si ti pisao o buci 1W/1m je efikasni i lenji zvucnici. To nikako ne treba da te brine niti da bude izbor. Postoje vrlo kvalitetni zvucnici koji su lenji i traze malo vise snage iz pojacala ali isto tako i vrlo glasni a opet kvalitetni.
Obicno efikasniji zvucnici se kupuju kada se ima malo wati u pojacalu a zeli postici veca kvalitetna buka......

Znam ja to.Zvucnici sa puno db su se obicno su isli u paketu sa lampas pojacalima zbog male izlazne snage.Po meni 92 db (koliko ja imam) nesto sasvim ok.Ja imam hi fi midi pojacalo i dva trosistemca.Milina za slusanje i probijanje usiju.Prikljucivao sam (mada nije preporucljivo zbog grejanja pojacala al ajd)4 kutije paralelnom vezom.

Diamond
23.8.2010, 13:06
Поштовани чланови СК форума,молим вас за помоћ.Да ли могу да поправим звучнике у питању је NEO g-25,служили су ме одлично,сада је један звучник пао,и чује се мање него иначе,али се и даље чује.
Не знам шта да радим,половне исте врсте нисам нашао,заиста не знам шта да радим.
Хвала.

ivance95
23.8.2010, 13:55
Nosi u servis, ili kod nekog ko popravlja zvucnike.:ciao::ciao:

Diamond
23.8.2010, 23:43
nosi u servis, ili kod nekog ko popravlja zvucnike.:ciao::ciao:
У обичан сервис сам носио,не знам да ли мајстор не зна да поправи... углавном рече ми да није могуће поправити.Не знам да ли је заиста тако,па ми треба савет.Хвала.

SAJEVAC
24.8.2010, 4:09
У обичан сервис сам носио,не знам да ли мајстор не зна да поправи... углавном рече ми да није могуће поправити.Не знам да ли је заиста тако,па ми треба савет.Хвала.
To mora da ide kod nekog elektricara.

Zoranb007
24.8.2010, 4:35
Поштовани чланови СК форума,молим вас за помоћ.Да ли могу да поправим звучнике у питању је NEO g-25,служили су ме одлично,сада је један звучник пао,и чује се мање него иначе,али се и даље чује.
Не знам шта да радим,половне исте врсте нисам нашао,заиста не знам шта да радим.
Хвала.
Sta ti je tacno palo, zvucna kutija ili samo goli zvucnik?

bobiv
24.8.2010, 5:01
To mora da ide kod nekog elektricara.
Kojeg bre električara pa oni popravljaju kućne instalacije a ne zvučnike:)
Aj za početak otvori tu zvučnu kutiju tj ako je moguće da
se otvori i ako nije zalepljena tj ako je na šrafove pa izvadi zvučnik
i pogledaj jel ima nekih fizičkih oštećenja.Kakvih je dimenzija i dal piše kolko
wati i oma..Ako ne možeš da izvadiš onda odnesi u neki zvučnik servis ako imaš kod tebe u blizini,nek pogledaju i rećiće ti dalje šta ti se isplati da radiš.Obično se popravljaju skuplje verzije zvučnika menjaju
vešanja i tome sl.Ove jeftinije verzije se ne isplati popravljati nego se
isplati da se kupi i ugradi novi zvučnik sličnih karakteristika i dimenzija..pozz

Neuro
24.8.2010, 9:26
Bobi je prilično lepo objasnio. Ako je došlo do oštećenja samog drajvera (zvučne jedinice) teško da će neko pristati da utroši vreme na njenu popravku s' obzirom na nabavnu cenu i kvalitet iste. Sve da neko i pokuša da popravi, sama popravka bi koštala kao pola tvog zvučnog sistema.

Najjeftinije i najbezbolnije rešenje je da nađeš servisera koji bi ti postojeći drajver zamenio novim. Male se šanse da će to biti isti model (osim ako u šteku već ima rashodovani sistem sa identičnim jedinicama), ali će čak i kupovina drugog sa sličnim karakteristikama rešiti problem. S obzirom na kvalitet i dimenzije, to bi trebalo da bude minimalan izdatak sa sve "rukama" dotičnog servisera...

Diamond
24.8.2010, 14:32
sta ti je tacno palo, zvucna kutija ili samo goli zvucnik?
Цео звучник.Сам сам отварао звучник али се не сналазим шта треба да гледам и где.Управо не знам колико кошта поправка и да ли ми се исплати ако се може поправљати.Живим на периферији општине Стара Пазова,близу Београда.
Да ли знате колико би то коштало ?

Neuro
24.8.2010, 20:26
Teško, dok neko stručan ne baci pogled/uho. Da li vidiš fizička oštećenja na drajveru? Ako ne, možda je od udarca rascentriran - popravka ne bi trebalo da košta puno, ali reeetko koji serviser će baš zbog toga teško pristati da troši vreme na to. Sa druge strane, bilo koja vrsta popravke košta koliko i takav/sličan nov drajver, u toj cenovnoj klasi, ako ne i više...

Diamond
24.8.2010, 21:15
teško, dok neko stručan ne baci pogled/uho. Da li vidiš fizička oštećenja na drajveru? Ako ne, možda je od udarca rascentriran - popravka ne bi trebalo da košta puno, ali reeetko koji serviser će baš zbog toga teško pristati da troši vreme na to. Sa druge strane, bilo koja vrsta popravke košta koliko i takav/sličan nov drajver, u toj cenovnoj klasi, ako ne i više...
Имам утисак као да је звучник само "одвојен" па се чује слабије,мислим да није оштећен. Колико то новчано износи одприлике ?

bobiv
24.8.2010, 21:45
Имам утисак као да је звучник само "одвојен" па се чује слабије,мислим да није оштећен. Колико то новчано износи одприлике ?
Aj malo bre objasni šta si škrt na rečima ne može tako ..odvojen,, od čega je
odvojen od ležišta u kutiji ili odvojen magnet od kućišta zvučnika ili odvojena
membrana...Daj malo bolje objašnjenje...A to za cenu popravke najbolje da pitaš servis ne može odokativno ništa...He al sam oštar.;)

Neuro
24.8.2010, 21:47
Još ako bi pored malo jezgrovitijeg opisa i fotografisao to "odvajanje"... Ih! :qliranje:

Diamond
24.8.2010, 22:16
Aj malo bre objasni šta si škrt na rečima ne može tako ..odvojen,, od čega je
odvojen od ležišta u kutiji ili odvojen magnet od kućišta zvučnika ili odvojena
membrana...Daj malo bolje objašnjenje...A to za cenu popravke najbolje da pitaš servis ne može odokativno ništa...He al sam oštar.;)
Ја сам noob за звучнике,али мислим да је магнет а не мембрана.Стиже фотка ускоро...

SAJEVAC
24.8.2010, 23:49
To su namotaji otisli najverovatnije.

ivance95
25.8.2010, 9:02
U svakom slucaju ne vredi popravljati. Ja sam za 2 12cm zvucnika za vesanja platio 800din, zato sto ta dva zvucnika nova kostaju skoro 3000din. A ti lepo nosi kod nekog da ti ocita karakteristike zvucnika, pa kupi nov.:ciao::ciao:
PS. Od tad vesanja menam sam.:to_care:

ivanxxxxxxx
25.8.2010, 13:30
Da li konektori mogu da ostete Hi Fi uredjaj, mislim na AUX, povezao sam stub sa kompijuterom, ali se cuje neko pucketanje, kad je pojacano

Neuro
25.8.2010, 14:46
Da li konektori mogu da ostete Hi Fi uredjaj, mislim na AUX, povezao sam stub sa kompijuterom, ali se cuje neko pucketanje, kad je pojacano
Mogu da ga oštete ukoliko si previše grubo priključivao kablove. Ako ne, problem može biti bilo gde, pa stoga možeš da probaš sledeće:

1) Probaj da priključiš računar na drugi ulaz pojačala. Ukoliko problem i dalje postoji, onda nije do pojačala.
2) Probaj da upotrebiš drugi kabl. Ako problem i dalje postoji, onda si eliminisao i ovu mogućnost.
3) Probaj da računar povežeš na malo kvalitetnije računarske zvučnike. Ukoliko problem i dalje postoji, onda može biti do zvučne karte, pogotovo ako je integrisana.
4) Probaj sa drugim drajverima za zvučnu kartu. Ako problem i dalje postoji, onda je možda zvučna karta neispravna.
5) Probaj sa drugom zvučnom kartom. Ako problem i dalje postoji, onda su verovatno u pitanju gremlini... :Freddy:

domcale
25.8.2010, 17:01
A zato se Kinyo sub od 40W cuje slabije od mog MS ind.-a od 15W! Znaci, onaj je definitivno produvao :D

BTW, mislim da cak i sa mojim ms-om nesto nije u redu (inace, u pitanju je 5.1 sistem, ml-6015, 45W rms). U AIMP-u je volume na 100%, u winu 70~80%, a na wooferu 10/20(max). Sve preko ovih 10 dovodi do izoblicenja (basa), dok sateliti idu i do 16 i jos uvek se super cuju.
I jos nesto, sa nekim pesmama mogu da ga nateram na 12, ali preko stvarno nemoze :( Problem je sto ja slusam tehno, i treba mi bas :D Cist bas...

Neuro
25.8.2010, 17:45
A zato se Kinyo sub od 40W cuje slabije od mog MS ind.-a od 15W! Znaci, onaj je definitivno produvao :D

BTW, mislim da cak i sa mojim ms-om nesto nije u redu (inace, u pitanju je 5.1 sistem, ml-6015, 45W rms). U AIMP-u je volume na 100%, u winu 70~80%, a na wooferu 10/20(max). Sve preko ovih 10 dovodi do izoblicenja (basa), dok sateliti idu i do 16 i jos uvek se super cuju.
I jos nesto, sa nekim pesmama mogu da ga nateram na 12, ali preko stvarno nemoze :( Problem je sto ja slusam tehno, i treba mi bas :D Cist bas...

Rekao bih da je sa tvojim sistemom sve u redu. Zapravo, u toj priči, ti nisi u redu :D. Ako ne može, onda ne može. A ne može jer nije projektovano da istrpi ono što ti zahtevaš od njega - da bi to sviralo kako ti želiš, treba ti malo ozbiljniji sistem. Npr. Logitech Z-5500. Ili pojačalo + sub + sateliti, što bi bila skuplja opcija. Ili pojačalo + samogradnja, kao najbolja cena/kvalitet opcija, ali ovde treba malo vičniji samograditelj da bi to zvučalo kako treba...

Picard
25.8.2010, 17:51
E moj domcale, nećeš se naslušati takve muzike na takvom sistemu.

domcale
25.8.2010, 19:27
@Neuro
Problem je sto sub nemoze da isprati satelite, mnogo se dernjaju na 16, i to bas na 12 jednostavno ne moze da isprati...
Jbga, trenutno nemam para za bolje :o

Neuro
25.8.2010, 20:37
@Neuro
Problem je sto sub nemoze da isprati satelite, mnogo se dernjaju na 16, i to bas na 12 jednostavno ne moze da isprati...
Jbga, trenutno nemam para za bolje :o

Razlog više da dobro čuvaš to što sada imaš. Ako čuješ izobličenja smanji na nivo gde ih nema, značajno ćeš produžiti život sistemu... ;)

P.S. Još jedan savet - u tvom slučaju, prilikom puštanja muzike ja bih softverski nivo pojačanja držao na 80%, a jačinu kontrolisao preko MS-a. I ne obaziri se na brojke, već prilikom "navrtanja" osluškuj reakciju sistema - nemaju svi muzički fajlovi isti nivo kvaliteta...

domcale
25.8.2010, 21:51
Pa rekoh da je u Win-u stavljeno na 70~80%, neznam tacno.
Majku mu, valjda im nece biti nista od 1h dnevno odvrtanja do 10/20 :D, sad trenutno slusam flac na 1/20 :D

Picard
25.8.2010, 21:56
Nije isto kad odvrneš FLAC i MP3 na 10/20, zar ne?:)

ivanxxxxxxx
26.8.2010, 9:21
Mogu da ga oštete ukoliko si previše grubo priključivao kablove. Ako ne, problem može biti bilo gde, pa stoga možeš da probaš sledeće:

1) Probaj da priključiš računar na drugi ulaz pojačala. Ukoliko problem i dalje postoji, onda nije do pojačala.
2) Probaj da upotrebiš drugi kabl. Ako problem i dalje postoji, onda si eliminisao i ovu mogućnost.
3) Probaj da računar povežeš na malo kvalitetnije računarske zvučnike. Ukoliko problem i dalje postoji, onda može biti do zvučne karte, pogotovo ako je integrisana.
4) Probaj sa drugim drajverima za zvučnu kartu. Ako problem i dalje postoji, onda je možda zvučna karta neispravna.
5) Probaj sa drugom zvučnom kartom. Ako problem i dalje postoji, onda su verovatno u pitanju gremlini... :Freddy:

Problem je bio u kablu, hvala na pomoci

Zoranb007
30.8.2010, 7:57
Odvojeno... sta od cega odvojeno?
Da li ti se kabl od uredjaja do zvucnika ukljucuje u zvucnu kutiju ili je fabricki fiksiran?

Mozda su kontakti osteceni pri padu, proveri kontakte:
Ukljuci zvucnik, pusti muziku (ne pojacavaj previse) i mrduckaj kabl od tog zvucnika kao i kontakte na zvucniku, pa slusaj da li se nesto desava.

Bilo bi dobro da posaljes neku fotku zvucnika.

P.S. Koliko slabije se cuje taj zvucnik?

Diamond
9.9.2010, 15:19
Odvojeno... sta od cega odvojeno?

P.S. Koliko slabije se cuje taj zvucnik?

Dosta slabije,ali ali se ipak cuje.recimo sa 30% snage.

Evo slika

http://s153.photobucket.com/albums/s210/Diamond-73/zvucnik/

Zoranb007
10.9.2010, 22:13
Koliko vidim namotaj nije u magnetu, tako hoce da grebe o magnet, vodi racuna da ne ostetis namotaj dok ne popravish, iskljuci taj zvucnik!
Ne vidi se dobro, jel se to odlepilo ili su srafovi probili rupe na limu?
Ako je lepljeno bice zezanja oko centriranja...
To bi trebalo da se vrati na mesto, nacentrira, pricvrsti i verovatno ce da radi punom snagom.

Diamond
11.9.2010, 9:03
Koliko vidim namotaj nije u magnetu, tako hoce da grebe o magnet, vodi racuna da ne ostetis namotaj dok ne popravish, iskljuci taj zvucnik!
Ne vidi se dobro, jel se to odlepilo ili su srafovi probili rupe na limu?
Ako je lepljeno bice zezanja oko centriranja...
To bi trebalo da se vrati na mesto, nacentrira, pricvrsti i verovatno ce da radi punom snagom.
Tребало би да се види,слике су 800x600.Ево увећано ако се не види,можеш увећати ову слику,као и претходне са кликом на њу.

http://s153.photobucket.com/albums/s210/Diamond-73/?action=view&current=zvucnik.jpg

Шрафови су пробили рупе на лиму.
Ја сам држао укључен звучник,јел заиста треба да се искључи ?
Заборавио сам да одговорим на твоја ранија питања,да ли ти требају и даље исте информације ? Хвала.

Zoranb007
12.9.2010, 1:00
Pa nemora, ali iskljuci ga dok ne popravish...

Video sam fotku, ipak nadji nekog majstora za zvucnike, da vrati sve na mesto, i najbitnije ti je da u medjuvremenu ne ostetish namotaje.

Diamond
12.9.2010, 12:51
pa nemora, ali iskljuci ga dok ne popravish...

Video sam fotku, ipak nadji nekog majstora za zvucnike, da vrati sve na mesto, i najbitnije ti je da u medjuvremenu ne ostetish namotaje.

Οκеј,само не знам ко се тиме бави,у томе је и проблем,живим близу Београда,а не бих да лутам,да ли знате неке адресе за поправку звучника ? Волео бих да имам више адреса па да изаберем нешто,сем ако не препоручујете некога посебно.

Zoranb007
12.9.2010, 17:10
Iskreno neznam, a sto ne proguglash, sigurno ih ima dosta, Pozdrav!

dijego_
30.9.2010, 13:35
Da li je moguce da stavim istovremeno dve PCI zvucne kartice u kompjuter? Dakle, da ne bih vadio jednu, pa stavljao drugu, pa skidao drugu, pa stavljao prvu, da li je moguce da jednostavno "disablujem" prvu dok instaliram i probam drugu, zatim skinem drugu i samo "enablujem" prvu?

ivance95
30.9.2010, 20:58
DA. Samo moras da podesis koja je primarna u Sound and Audio Devices.:ciao::ciao::ciao:

matkebg91
25.11.2010, 3:36
Molim vas potrebna mi je pomoc i to velika. Imam problem sa reprodukcijom zvuka. Kad pustim bilo sta sto ima zvuk, neku pesmu, film itd. cuje se zvuk, ali i krcanje. Sve je normalno radilo do danas. Inace mi integrisana zvucna.... Pomagajte....:( btw....promenio sam par zvucnika i dalje se cuje krcanje...

Neuro
29.11.2010, 21:24
Ako nisi, za početak prekini napajanje računaru na par minuta. Ako nakon uključenja problem ostane, probaj da reinstaliraš drajvere za zvučnu kartu. Ako ni to ne pomogne, probaj da ubaciš neku internu zvučnu. Ako ovo pomogne, znaš šta ti valja činiti. Ako ne pomogne, javi, pa da smišljamo nešto peto...

A možda još neko predloži nešto pametno. :opanachke

Iceman_37
23.12.2010, 18:24
Pa imam i ja taj problem. U pitanju je 5.1 sound sistem, i do sada je radio kako treba sve, povezan preko AUX. Ako pojacam bez pustanja necega odma nakon malo jaceg pojacanje cuje se bas jako krcanje. Naravno i uz neku muziku. A sad stize nova, pravimo zurku :(

Promenili kabl, ista stvar. Mada sad jeste AUX povezan na novi komp, i izgleda da je do napajanja ? ne postoji zvucna karta. Ali sad kad stavimo i na stari komp oni i dalje isto...Hitno nam treba kako da se popravi. Imao sam ja taj problem sa mojim zvucnicima preko AUX-a iako sam imao zvucnu kartu extreme music ali sam popravio, ne znam kako.

Neuro
26.12.2010, 21:22
Nisam te baš razumeo. Hajdemo redom:

1) Jel' aktivan ili pasivan 5.1 sistem?
2) Da li je povezan na računar, risiver ili DVD plejer?
3) Šta podrazumevaš pod AUX? Jedini AUX za koji ja znam je ulaz na pojačalu/risiveru.
4) Sa starim računarom postoji problem, a sa novim ne?
5) Ili problem postoji sa oba?

Iceman_37
27.12.2010, 22:53
1) Ne znam
2)od DVD-a do racunara
3)AUX kabl koji ide od kompa do DVDija kako bi koristio zvucnike DVDija i pusta se preko AUX kanala na DVDiju
4)postoji sad i sa starim i sa novim a nije bilo sa starim mada sad i nismo sigurno da li smo ikada toliko pojacavali. Kad se pusta DVD samostalno nema pucketanja. ako na AUX ima.
5)Znaci oba

U pitanju je HT762PZ DVD sa tim zvucnicima. Izvalili smo da je jedan zvucnik bio odma ispod TVa i da u manualu kaze da ne treba biti blizu TVa pa smo malo pomerili. TV je na nosacu za zid. ispod njega su oni tower zvucnici ali nisu toliko blizu realno. Mislim da se moze pojacati max 40 a nama je bilo da vec na 16 pa jace na 22-25 30+ se cuje pucketanje.

Znas ono iza npr za napajanje sto ima 0 i 1, kad to pritisnem promeni se pucketanje, nekad smanji nekad poveca ali opet ga ima.

Takodje imamo kabl (WGA) koji se ukljucuje u graficku i momenta kako ga ukljucimo smanji se malo pucketanje, jelte kabl preuzme jedan deo necega.... ako ga izvadimo vece je.

Doneo sam drugaru zvucnu kartu ali ista stvar samo je malo manje mislim. Ali i kada je bilo na integrisanoj zvucnoj postojao je efekat da ako stavimo WGA kabl u graficku smanji se malo pucketanje.

Neuro
28.12.2010, 9:25
Sada su stvari mnogo jasnije. Idemo dalje:
1) U koji tip utičnice je utaknut kabl koji napaja računar - sa uzemljenjem ili bez? Isto pitanje važi i za DVD.
2) Ako je kabl za napajanje računara uključen u produžni kabl, onda mi reci da li je produžni kabl utaknut u utičnicu sa ili bez uzemljenja. Isto pitanje važi i za DVD.
3) Imaš li laptop pri ruci koji bi mogao da povežeš i da sa njega pustiš muziku? Imaš li mogućnost da ga pozajmiš?

Utičnica bez uzemljenja
http://217.26.67.168/uploads/7/9/792839/obicna.jpg

Utičnica sa uzemljenjem (šuko)
http://217.26.67.168/uploads/8/3/832570/suko.jpg

Produžni kabl
http://www.spy-oprema.com/images/prisluskivaci_images/produzni_kabl_400x265.jpg

Slike sam postavljao da bismo skratili vreme oko objašnjavanja šta je šta, jer ljudi različito zovu ove stvari (produžni kabl može biti i letva, lopov, itd.).

Levčanin
3.1.2011, 17:37
Ne znam dal je bilo, ali pitao bi da li treba isključivati ozvučenje kada se ugasi comp,npr preko noći ? (imam na Altec wooferu mali prekidač on/off,malo je neristupačno da ga stalno gasim,pa kad se ugasi comp led dioda ostaje upaljena i čuje se ono zuuuuuuuuuuuuu,naravno jedva primetno)

bobiv
3.1.2011, 17:55
Pa gasi ga naravno šta će ti upaljeno njegovo pojačalo.Tako čuvaš uređaj sam i ne zuji
ti.Možeš da kupiš i ovakav u gornjoj slici produžni sa prekidačem i staviš ga npr ispod stola ugasiš.Ja planiram da kupim jedan da gasim komp i monitor preko njega da mi tokom
noći ne budu na st by..:alealeee:

Levčanin
3.1.2011, 18:39
Pa gasi ga naravno šta će ti upaljeno njegovo pojačalo.Tako čuvaš uređaj sam i ne zuji
ti.Možeš da kupiš i ovakav u gornjoj slici produžni sa prekidačem i staviš ga npr ispod stola ugasiš.Ja planiram da kupim jedan da gasim komp i monitor preko njega da mi tokom
noći ne budu na st by..:alealeee:
Imam APCov takav. Samo me mrzi da ustanem i da ga ugasim,jer comp gasim na sleep gadgetu... npr tempiram ga da se ugasi za 1 h i pustim tiho muziku, i on izgasi sve kad istekne vreme, i tako ostane u stanby :icon_scra a ja zasp'o

Dekip
3.1.2011, 21:41
То је зато што имаш крш звучнике.:p
Ја обавезно гасим све. И комп, и монитор, и звучнике. Сад на разводнику испод стола су ми звучници и штампач, па то ногом прекидач...

Levčanin
3.1.2011, 21:52
То је зато што имаш крш звучнике.:p
Ја обавезно гасим све. И комп, и монитор, и звучнике. Сад на разводнику испод стола су ми звучници и штампач, па то ногом прекидач...

Ne razumem zašto misliš da je krš ? Pre toga sam imao onaj Blueberry 5.1 sistem , skuplji i jači sa daljincem+fensi display, i njega sam MORAO da ugasim noću, jer pored tog zuuuuuuuuuuu nije moglo da se spava... A ovaj Altec se ne čuje skoro kad je u standby zato ga i ne gasim:qliranje: samo sam mu plavu LED diodu prelepio trakom jer bije kao laser noću:to_care:
Evo pa vidi http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=65808

Dekip
3.1.2011, 22:32
Знам, зато сам и ставио: :p

Ако живиш у неком мирном и тихом месту (мање прометна улица, нпр.) итекако се чује зујање звучника. А и тај "ласер" уме ноћу да нервира...:)

Neuro
4.1.2011, 12:32
Ne znam dal je bilo, ali pitao bi da li treba isključivati ozvučenje kada se ugasi comp,npr preko noći ? (imam na Altec wooferu mali prekidač on/off,malo je neristupačno da ga stalno gasim,pa kad se ugasi comp led dioda ostaje upaljena i čuje se ono zuuuuuuuuuuuuu,naravno jedva primetno)

Ako tebi zujanje ne smeta, ne moraš ih isključivati. Zamenićeš ti njih mnogo pre nego što će trafo da dotraje... :ciao:

amdx2
4.1.2011, 13:23
Ljudi imam jedan problem,imam genius 5.1 5005 zvucnike i primetio sam da na jednom zvucniku visokotonac susti.Sad me zanima jel to prvi >predznak< pred smrt tog zvucnika,ili je to normalno.Imam ih od septembra 2008 a nikad ih nisam pojacao vise od 80%.

Neuro
4.1.2011, 13:26
Zameni mesta satelitima. Ako isti satelit bude šuštao i na drugom mestu, verovatno je oštećen.

TIP: 80% jačine zvuka u slučaju snimka sa dobrom produkcijom itekako može biti previše, za većinu muzičkih sistema. ;)

RAJIC
11.3.2011, 16:25
zvuk na kompu je isao preko dvd-a. dvd ima 5.1 sistem ali sam imao samo 2.1 zvuk, ali to nije problem.
sad je izgleda crklo nesto u dvd uredjaju i zeza me zvuk. cas ga ima cas ga nema. ako se dvd ne opravi kako iskoristiti zvucnike za komp? zvucnici i dvd su povezani kablom koji je sa obe strane ogoljen i spaja se tako sto se crvena i crna papucica pritisnu i ubace se zice .

mrmut
10.7.2011, 12:47
Skoro sam kupio z-5500, koja je max jacina zvuka koju ne bih trebao da predjem kako bi ostali citavi? :D

Svaki zvucnik pojedinacno moze da se pojaca (meni trenutno svi stoje na pola), mislim da ima 20 crtica za pojacanje, a kada se dostigne maximum ima neki boost. Jel sigurno da ga teram na max, mislim bez boosta i da svi zvucnicu stoje na pola jacine? I da li je sigurnije da se vise pojacava ako je u pitanju digitalna konekcija?

aconi
10.7.2011, 13:09
Pojacaj dok ne pocne da se izoblicuje zvuk,uglavnom je to do pojacala a ne do zvucnika,cak i najskuplja pojacala ne mozes pojacati na maximum,jer dolazi do klippinga tj.zasicenja. Otprilike probaj do tri cetvrtine,uglavnom cuces na zvuku

SAJEVAC
10.7.2011, 14:39
Tu granicu klipovanja nemoj da trazis na osnovu potenciometra nego bukvalno moras slusati jer nisu sve pesme iste....Na nekima ce pre uci u kliping,a na nekima ne....Ja sam nasao kod mene neku pristojnu granicu na pola potenciometra i dalje nikad ne teram...Moze da radi i dalje ali moze i da udje u kliping :D ..

mrmut
10.7.2011, 18:00
Bas sam zbog toga pitao za digitalni izlaz, kad pustim neki mp3 na ps3 cuje se cisto i na max (ali bez boost-a i svi zvucnici su na pola), dok na kompu flac ima dosta distorzije na max.

aconi
10.7.2011, 19:23
Zavisi od kvaliteta izvora,tj.sa cega se pusta muzika,kakav je kvalitet formata,kvalitet zapisa itd.. Zato sam ti rekao ,ides do granice gde jos ne izoblicuje zvuk.mada misli da kod tih zvucnika i nemas potrebe da ga teras do klippinga

mrmut
10.7.2011, 20:51
Kad kazes zavisi od kvaliteta, jel to znaci da kvalitetnija muzika boljeg formata i preko digitalne konekcije ima manju sansu da osteti zvucnike od manje kvalitetne muzike na istoj jacini?

SAJEVAC
10.7.2011, 21:37
Kad kazes zavisi od kvaliteta, jel to znaci da kvalitetnija muzika boljeg formata i preko digitalne konekcije ima manju sansu da osteti zvucnike od manje kvalitetne muzike na istoj jacini?
Puno zavisi od kvaliteta formata pesme....Sto bolji sistem brze ce se uociti nedostatci loseg kvaliteta pesme..Ja imam preko 2 TB muzike u flac formatu...

mrmut
11.7.2011, 14:06
Odakle ih skidas, ajd posalji neki link za domacu muziku u flac na pm? :qliranje:

SAJEVAC
11.7.2011, 15:11
Odakle ih skidas, ajd posalji neki link za domacu muziku u flac na pm? :qliranje:
Domacu uglavnom kupujem u pradovnicama kao i stranu sto moze da se nadje,a ostalo guglam pa skinem....

Marko93
20.12.2011, 23:43
Pojacaj dok ne pocne da se izoblicuje zvuk,uglavnom je to do pojacala a ne do zvucnika,cak i najskuplja pojacala ne mozes pojacati na maximum,jer dolazi do klippinga tj.zasicenja. Otprilike probaj do tri cetvrtine,uglavnom cuces na zvuku

Nije tacno da ni najskuplja pojacala ne mozes pojacati do maksimuma, nego treba da pazis koliko ti je jak analogni izlaz na zvucnoj kartici.

Naime u specifikaciji pojacala postoji nesto sto se zove "input sensivity", a to je minimalna voltaza izlaza na zvucnoj kartici koja je potrebna pojacalu da dostigne svoju maksimalnu snagu kada je pojacano do kraja, bez klipinga.

Ti imas kliping kad pojacas do kraja jer ti je prejak izlaz iz zvucne kartice, pa pojacalo dostize svoju maksimalnu snagu pre nego sto ga pojacas do kraja.

Naravno pricamo o vrhunskim HiFi pojacalima, a jako dobro znam o cemu govorim jer sam skoro spalio skupo Onkyo pojacalo (analogno stereo pojacalo, ne ove moderne sminkerske fore sa digitalnim ulazima i slicno).

Naime njemu je potreban ulaz od 0.15v da dostigne maksimalnu snagu kad se pojaca do kraja. A na vecini zvucnih kartica je izlaz oko 2v, pojacalo sam pojacao samo do 40% i vec tu je izgorelo, jer je svoju maksimalnu snagu dostiglo kad je pojacano na 30-35%, zbog velike voltaze ulaza.

orange47
21.12.2011, 15:59
ja sam jednom iskljucivao (ili ukljucivao, ne secam se) kablove iz zvucne u pojacalo (Nad) dok je bilo ukljuceno i culo se jako brooom. mislim da radi sve normalno i sad ali verovatno to treba izbegavati.. :)

pRoskiLLz
11.4.2012, 11:33
eee, pozdrav ljudi, posto vidim da ovde ima dosta strucnjaka, molio bih vas za vase misljenje o SAL PA 25 active...
uzeo sam ove zvucnike za komp pre par godina, posto volim malo glasniju muziku (sluze i za poneku zurku) za nekih 100e, i vidim da im ni danas cena ne pada, bar u Novom Sadu.

ja sam prezadovoljan sto se cistoce zvuka i jacine tona tice.

znam da su gitarski zvucnici, ali mene odlicno sluze...

moze li vase misljenje?

hvala unapred,
pRo

LemaX
12.4.2012, 18:48
ne znam kako zvuče ti zvučnici, ali ja imam već par godina neke sal razglasne, PA 1020cp, i zvuče generalno nikako. i kad ih spojim na maranca ili tehniksa, opet zvuče nikako :D imam i stare iskrine zvučnike stare nekoliko decenija sličnih gabarita, tako da ne mogu baš kvalitetno da procenim zvuk ovih salova kad čujem iskrine :to_care:

salovi rade par puta u toku godine, tj. kad se pravi neki roštilj ili tako nešto, pa ih iznesem iz podruma na sunčevu svetlost.

prošlo mi je dosta auto salova kroz ruke, zvučnika i pojačala, i to je po meni baš najniži kvalitet audio opreme, neki kažu - koliko para ,toliko muzike(mada može još malo dole sa cenom :D )

mada, ako tebi super rade i ti si zadovoljan zvukom, a još imaš i pojačalo u njima ugrađeno, šta te briga za naše mišljenje :kreza: :D

pRoskiLLz
17.4.2012, 10:05
mada, ako tebi super rade i ti si zadovoljan zvukom, a još imaš i pojačalo u njima ugrađeno, šta te briga za naše mišljenje :kreza: :D

tu si u pravu... :kreza:

cuo sam i ja svakakve price o tome kako je krs SAL-ova oprema i to, ali ove zvucnike sam pokupio jer sam ih rezervisao (liku u prodavnici pokupuju par dana nakon sto mu stignu)... ja pokupio poslednji par iz te ture...

bas im je sasvim solidan, a zvuk, generalno, je veoma cist, sto sam se jako iznenadio s' obzirom koliko sam negativnih misljenja cuo...
cuo sam jednom, doduse, kako je SAL mala firma koja se tek probija na trziste i da nije sve tako crno... to je jedini, iole, pozitivan komentar...
+ juce vidim na nekom sajtu da im je cena i dalje 100eur... kontam, da je tako los kvalitet, i cena bi morala da opadne posle par godina, ali jos uvek nista... :qliranje:

Mali Princ 81
10.2.2013, 16:58
Kupio sam 2.1 Microlab M 700 U, i woofer krenuo da krči. Zamenio sam zvučnike i dobio druge. Nakon 20 dana woofer opet počeo da krči kad se volume pojača preko 28 ( a max. je 60 ). Da li je moguće da je toliko očajan microlab kao marka, ili meni zapala neka " koska " ( mada 2 puta, baš je malo verovatno ).
Jel imao neko iskustva sa ovim " novim" tj. " skupljim " :mad: Microlabom ?

Typhoon
11.2.2013, 0:15
Microlab zvucnici su dosta precenjeni jednostavno ne vrede toliko, za iste pare se u odredjenom rangu moze uzeti mnogo bolji Altec Lansing, ja evo posle 8 godina nikako da cujem bolje zvucnike od Altec Lansing MX5021, ovi zvucnici su za mene na samom vrhu u svemiru kompjuterskih zvucnika. A sto se tice krcenja woofera ne bi trebalo da krci na 28 ako je max 60, to nikako, aj da si rekao da krci na 50 pa da se razume nekako, ali ovako tesko. Mora da su loseg kvaliteta.

qryak
11.2.2013, 1:45
Microlab zvučnici nisu precenjeni, ali se zna koje serije valjaju. Pro, solo, fc, h i b razbijaju altekove krševe bez ikakvih problema. M serija je krš u rangu blueberry zvučnika, čak se neki modeli iz te serije mogu naći pod blueberry imenom.

Mali Princ 81
11.2.2013, 16:56
Gde baš da se zaletim na M seriju, svi mi preporučivali ( što na netu - recenzije, što ljudi koji ga imaju kod kuće ). :(
Nadam se da će mi vratiti keš pa bežim na Creative T3130.

Mali Princ 81
14.2.2013, 17:52
Danas me zvao prodavac da mi kaže da je fabrika priznala sistemsku grešku, jednostavno cela serija je felerična :confused:
Koja blamaža za Microlab. U ponedeljak idem po nov komad...

Eto i to se dešava :o

AstraLogos
25.3.2013, 22:31
Microlab zvučnici nisu precenjeni, ali se zna koje serije valjaju. Pro, solo, fc, h i b razbijaju altekove krševe bez ikakvih problema. M serija je krš u rangu blueberry zvučnika, čak se neki modeli iz te serije mogu naći pod blueberry imenom.
Cisto sto siris dezinformacije da kazem da taj Microlab nije bio ni u pelenama kad je Altec Lansing ozvucavao najvece dvorane na svetu. Recimo Sidnejska sala i opera. Taj krsh od Microlaba kao i zilion ostalih marki, nasli su se u svetu kompjutera jer vecina ozbiljnih firmi nije bila niti je sada zainteresovana za taj segment. Naravno tu je i Logitech i Creative i tu se broj za kvalitet zavrsava kad je nase trziste u pitanju.
Pozdrav!

qryak
25.3.2013, 22:42
Cisto sto siris dezinformacije da kazem da taj Microlab nije bio ni u pelenama kad je Altec Lansing ozvucavao najvece dvorane na svetu. Recimo Sidnejska sala i opera. Taj krsh od Microlaba kao i zilion ostalih marki, nasli su se u svetu kompjutera jer vecina ozbiljnih firmi nije bila niti je sada zainteresovana za taj segment. Naravno tu je i Logitech i Creative i tu se broj za kvalitet zavrsava kad je nase trziste u pitanju.
Pozdrav!

To o čemu ti pričaš i ovaj Altec, koja je usput uspeo i da bankrotira, nemaju ništa zajedničko osim imena. Altec Lansing Professional odavno ne postoji, mada postoje neki planovi da se ponovo oživi brend. Ako je tebi Logitech pojam za kvalitetne zvučnike, onda: šta reći, koju posluku porati?:ciao:

AstraLogos
25.3.2013, 23:34
To o čemu ti pričaš i ovaj Altec, koja je usput uspeo i da bankrotira, nemaju ništa zajedničko osim imena. Altec Lansing Professional odavno ne postoji, mada postoje neki planovi da se ponovo oživi brend. Ako je tebi Logitech pojam za kvalitetne zvučnike, onda: šta reći, koju posluku porati?:ciao:
To sto ne postoji ne znaci da nije brend koji neki tamo Microlab nikada nece biti. Da Logitech je odlican za komp aktivne zvucnike. Inace imam ATP 3 najprodavanije kom zvucnike ikada a za laptop Creative Gigaworks T20. Od hi fi Kenwood K60 Hitachi tuner Tehnics za vinilke i DAT... odlicne Sennheiser HD 515 sluske na Audigy 2 i meni sasvim lepo zvuk radi bez tih micro, mini, maxi labova...
Pozdrav!

SAJEVAC
1.4.2013, 20:20
To sto ne postoji ne znaci da nije brend koji neki tamo Microlab nikada nece biti. Da Logitech je odlican za komp aktivne zvucnike. Inace imam ATP 3 najprodavanije kom zvucnike ikada a za laptop Creative Gigaworks T20. Od hi fi Kenwood K60 Hitachi tuner Tehnics za vinilke i DAT... odlicne Sennheiser HD 515 sluske na Audigy 2 i meni sasvim lepo zvuk radi bez tih micro, mini, maxi labova...
Pozdrav!
Ovde mnogi nece znati ni sta je dat :D :D

AstraLogos
3.4.2013, 1:52

Pa eto to je prva sprava ( Sony ) ili Digital Analog Tape koji snima na traci velicine obicne kasetice u digitalni oblik 16 bit. pomocu rotirajuce glave, slicno onako kako snima VCR ili video rekorder.
Koristio se i za skladistenje kompjuterskih podataka ali ga je hard disk ubrzo nadmasio fleksibilnoscu. ;)

bobiv
3.4.2013, 10:18
Blago nama da imamo tebe i da sve znas..:tapsh:
AstraLogos (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=78)
Nije analog tape već Digital Audio Tape..

SAJEVAC
3.4.2013, 20:16
Blago nama da imamo tebe i da sve znas..:tapsh:
AstraLogos (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=78)
Nije analog tape već Digital Audio Tape..
Naravno,ako ti nesto nije jasno slobodno me pitaj :icon_stud

AstraLogos
3.4.2013, 23:39
Dobro bre mislo sam dok sa pisao na analogno - digitalnu konverziju pa umesto Audio napisao sam Analog tape sto i jeste zapravo. Magnetna traka ili magnetni disk ili poznatiji kao hard disk su nosioci podataka koji se kasnije iscitavaju u binarne 0 i 1 pa tako procesor prepoznaje koji je podatak u pitanju.
Dosta pre DAT-a postojale su trake ( Comodore, Spectrum, Atari... ) koji su upisivali podatak na traci a odatle kasetofonom kodirali se u racunarske podatke.
Inace da napisem da smo mi u Srbiji prvi u svetu izvrsili prenos kompjuterskih podataka bezicnim putem. Zapravo Zoran Modli je u svojoj radio emisiji na dvesta dvojki, poslao pistece zuke koje smo na UKT talasima snimali na kasetofone ili dekove ( ko je sta imao ) i tako dobijali besplatne igrice. :)
Naravno postojale su tu i veliki tehnicki problemi. Zvuk je morao da bude cist bez prisustva sumova i bez parazitski ubacenih tonova jer bi tako snimljena igrica prestala da se ucitava. Drugi problem je azimut ili ugao glave. Pa na onome sto snimas ugflavnom tu jedino i mozes da ucitavas igricu ili program. Kasnije su nastali piratski programi za snimanje ucitanih programa i olaksala se medjusobna razmena ali i piraterija.
Ove mane je otklonio upravo DAT jer rotirajuca glava ne pati od azimuta zapisa a i signal koji se upisuje daleko je cistiji od analognog upisa na konvencijalni nacin.
Pojavom CD pa ubrzo i DVD-a, DAT je uspeo da prezivi nekih 5 godina, mada ga i danas koriste za audio zapise posebno kod reportera i van studijskih snimanja zvuka.
Pozdrav drustvu!

NenadS
1.12.2013, 15:48
Slučajno sam otkrio da mi jedan zvučnik na računaru ne radi. Ne znam kada se to desilo, u međuvremenu sam instalirao novi sistem, pa sam mislio da se zbog zvuk promenio, a nisam ni obraćao pažnju da li sve radi.

Imam sub woofer i dva zvučnika. Činč iz sub woofer-a je uključen u zeleni ulaz, a dva zvučnika u sub woofer. Kada uključim zvučnike u bilo koji drugi ulaz na ploči od onih 6 (osim u pink koji je za mikrofon) rade oba zvučnika, samo u onom realtek konfiguracionom meniju namestim da sam ubo "front speakers".

Moje pitanje je da li to tako može i da li može nešto da izgori, pošto je onaj default ulaz očigledno crkao (ne rade ni drugi zvučnici na njemu, ne radi ni pod drugim sistemom)?

Mario Pavićević
1.12.2013, 19:27
Crkao je izlaz na zvucnoj, ali nije nikakav problem da koristis bilo koji drugi umesto njega.

Endless
1.3.2014, 12:45
Ja imam jedno čudno pitanje.
Kako da znam koji je limit mog vufera na jazz 9940 koji ima 100w ?
Da objasnim, dakle kad pojačavam kako da znam kad on "umire" a kad ne.
Neko će reći pa zavisi koliko ti je pojačan.
E u tom slučaju na 50 od mogućih 80, i windows volume 100% (iako nikad ne držim toliko) on prilično jako udara i "šeta".
E sad fora je što se bas frekvencije upmiksuju sa ostalih 5 zvučnika na njega pa on trese.
Na xonaru je bas MNOGO jači nego na creative live 24bit i na realtec onboard, pa mi je nezamislivo da pojačavam na 70 koliko sam bio par puta pojačavao dok nisam imao xonar.
Da li na osnovu toga koliko zvučnik "šeta" može da se vidi ili kako, nije mi baš jasno.
Nisu mi se pojavljivala nikakva izobličenja uopšte, ali me je strah da ću spaliti vufer ako pojačam malo jače tipa na 65/80.

MARE GSX R
1.3.2014, 13:21
Ja imam jedno čudno pitanje.
Kako da znam koji je limit mog vufera na jazz 9940 koji ima 100w ?
Da objasnim, dakle kad pojačavam kako da znam kad on "umire" a kad ne.
Neko će reći pa zavisi koliko ti je pojačan.
E u tom slučaju na 50 od mogućih 80, i windows volume 100% (iako nikad ne držim toliko) on prilično jako udara i "šeta".
E sad fora je što se bas frekvencije upmiksuju sa ostalih 5 zvučnika na njega pa on trese.
Na xonaru je bas MNOGO jači nego na creative live 24bit i na realtec onboard, pa mi je nezamislivo da pojačavam na 70 koliko sam bio par puta pojačavao dok nisam imao xonar.
Da li na osnovu toga koliko zvučnik "šeta" može da se vidi ili kako, nije mi baš jasno.
Nisu mi se pojavljivala nikakva izobličenja uopšte, ali me je strah da ću spaliti vufer ako pojačam malo jače tipa na 65/80.

Pa sad nzm da li imas na samom vuferu da stelujes jacinu, ali ako ti je win7 mozes ovako da podesavas.... 48460 ;)

Endless
1.3.2014, 17:47
Ma mogu ja da štelujem bas redirekcijom, mogu da ga štelujem preko daljinskog ili centralnog zvučnika.
Mene interesuje fizički kako da znam tj u radu da je vufer na svom maksimumu da ne crkne.
Od kako sam uzeo zvučnu bas se čuje jače, a da smanjujem subwoofer volume na daljinskom svaki put kad pojačavam zvuk na celom sistemu nije trip uopšte. :D
A opet ako volume vufera bude smanjen kao i zvuk na sistemu onda se oseti žešći nedostatak basa.

MARE GSX R
1.3.2014, 23:41
E da ga hebem, sve ti je to relativno, ja ti imam genius 6000 od 200 w, i po slici vidis da je to mn sve pojacano samo na daljinskim smanjim vufer za dva, i drzim na 40 od mogucih 63, master volume, i mn je to sve extra gruva ko ludo a opet ne preterano, slusam preko winampa i to je to, drugo ima i do podesavanja samih ekvilajzera, te da li si stavio neko ono okruzenje, da li su pesme neke jace, ali po mn probaj ti samo stavi vufer na 80 npr,(win podesavanja) ja ti i nesto nisam strucan koliko je sta stetno i kako bi trebalo, jbm li ga ja se drzim one filozofije ja sam ga kupio i slusacu ga ja kako ja ocu,mada msm da jake sisteme i nmz pokvariti jer da se ne lazemo ko ce sedati u sobi i odvrnuti 200 w rms na max?? ;)

Danpil
2.3.2014, 12:57
Ja na mojima drzim na kompu volume na 90% i pojacavam ih uglavnom do 60, a kada vidim da je neka pesma slabija pojacam na maksimum 63. I tako radim vec pet godina, nista se nije pokvarilo.

MARE GSX R
2.3.2014, 13:55
Ja na mojima drzim na kompu volume na 90% i pojacavam ih uglavnom do 60, a kada vidim da je neka pesma slabija pojacam na maksimum 63. I tako radim vec pet godina, nista se nije pokvarilo.

da ali koji sistem imas? variacija ima milion, te ova podesavanja te ona, koliko je dobra zvucna karta... ma msm svako po svom ukusu i to je to... ;)

Danpil
2.3.2014, 14:22
Isti kao tvoj Genius 6000 zato sam se i nadovezao na tvoj post :) Inace zvucna je integrisana ali podrzava 5.1 sistem. U planu mi je da kupim neku zvucnu, al me mrzi da proucavam koja je dobra itd :)

MARE GSX R
5.3.2014, 12:17
Isti kao tvoj Genius 6000 zato sam se i nadovezao na tvoj post :) Inace zvucna je integrisana ali podrzava 5.1 sistem. U planu mi je da kupim neku zvucnu, al me mrzi da proucavam koja je dobra itd :)

pa i mn je integrisana, i kad podesim sve, slusam muziku, ma max do 50, retko kada pojacam vise, jer mi je i ovako vise no dovoljno, nego na tvojim da li imas dugme za stand by, na daljinskim upravljacu ili na vuferu??? ja nem nigde... :n-cc2:

ETR1
5.3.2014, 13:30
Svako ko je kupio te zvucnike od 2011. pa nadalje nema dugme stand by. Mislim da su to dugme izbacili s razlogom zato sto nema neku korisnu funkciju: znaci plavo svetlo ostaje da bljesti, vufer se i dalje greje, trosi struju. Korisnija je funkcija mute zato sto ona odvlaci sav napon iz zvucnika (cuje se malo "vrum", kao da ih stavljas bas na stand by) i vufer je posle par minuta hladan. :)

MARE GSX R
6.3.2014, 0:02
Svako ko je kupio te zvucnike od 2011. pa nadalje nema dugme stand by. Mislim da su to dugme izbacili s razlogom zato sto nema neku korisnu funkciju: znaci plavo svetlo ostaje da bljesti, vufer se i dalje greje, trosi struju. Korisnija je funkcija mute zato sto ona odvlaci sav napon iz zvucnika (cuje se malo "vrum", kao da ih stavljas bas na stand by) i vufer je posle par minuta hladan. :)

Ma to su bre prijatelju budale, to treba uvek, prvo sto em mi mis sija, sija ovo, ono, te mi treba jos i vufer da sija ko lud, plus i na mute, kada je sve ugaseno opet vufer zuji onako tiho ali iritirajuce posebno kada trebam spavati, tako da ga ja gasim lepo pozadi i a u pm, dal je dobro ili nije da ga jbm... ;)

Danpil
6.3.2014, 10:00
Da ti malo skratim muke, i kada je na standby vufer zuji :)

Endless
6.3.2014, 20:00
Meni nekad zuji vufer kad su zvučnici ugašeni.
Čuje se kao trafo nekoliko sekundi pa prestane.
Tako je već godinama, čak sam i temu (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=83791) otvorio pre mada no reply...

MARE GSX R
6.3.2014, 22:59
Meni nekad zuji vufer kad su zvučnici ugašeni.
Čuje se kao trafo nekoliko sekundi pa prestane.
Tako je već godinama, čak sam i temu (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=83791) otvorio pre mada no reply...

Ma to zuji vrv dok se kondezatori ne isprazne, a dr to kada su upaljeni a ti ih ne cujes, zuji vufer i tad, ali ga vrv ne cujes od kompa, ili neceg dr... ;)