PDA

Prikaži potpunu verziju : Misljenje o računaru i da li da radim neki clock :)


filnibg
25.1.2007, 18:56
Imam sledeci racunar (Uzeo ga pre dva dana ctiajuci forume ovde..pa se odlucio za njega)
- ASUS M2N-E
- AMD AM2 3500+
- GEIL 1 GB 667 CL5
- Gainward 7600GS Goes like hell DDD3 256Mb 128Bit 1.4ns
- 160Gb Hard disk Maxtor Diamond SATA 2
- ASUS DVD REZAC (neki novi koji reze slike na sam disk gornju stranu)
- Blueberry kuciste 450w
Izasao me negde oko 47.070 sa tastaturom od hiljadu dinara :)
Nego zanima me sledece: Dali da ga overclock-ujem i dali je to komplikovano...? nemam iskustvo sa AMD procesorima :((( Ko moze da mi kaze neke stvari o komponentama bio bi mu zahvalan pogotovo za taj novi ASUS DVD rezac :)
Pozdrav svima i hvala vam FAN Sveta kompijutera od malena :))))

M1los
25.1.2007, 19:33
Clock nemoj raditi bez potrebe, mašina je super. Tek kad igre počnu kočiti, bacaj se na njega :D. A uputstva za OC možeš naći na forumu pomoću pretrage...
:ciao:

Gadoguz
25.1.2007, 19:44
Ja ne bih nista dirao da imam takvu masinu.
Komp ti je EXTRA.;)


:ciao:

VelisQ
25.1.2007, 20:42
@Milos
Reci mi samo da li se klok radi zbog igrica ili neceg drugog? Covek nije ni naveo cemu mu sluzi racunar, a ti se odmah hvatas igrica.

@finibg
Ta ploca moze sasvim pristojno da se klokuje (jedina mana joj je mali napon), a i memorija ti je prilicno dobra (jos ako nije JetRam cip, onda si super prosao).
Tako da klokuj slobodno, nemas sta da izgubis.

genius
26.1.2007, 10:49
Ali pre clocka razmisli da li imas sta i da dobijes time. Znaci ako nemas sta da dobijes, nemoj da clokujes... Pusti ga da radi normalno... Da li bi ti voleo da ti gazda dodje i kaze kako moras da radis 16 sati dnevno umesto ovih 4 koliko sada radis :)

Predrag Stankovic
26.1.2007, 12:19
@Milos
Tako da klokuj slobodno, nemas sta da izgubis.

Stvarno, nema sta da izgubi:rofl: , ako ne racunamo pad sistema, nemogucnost boot-ovanja, ostecenje komponenenti, ili u krajnjoj meri pregorevanje procesora
onda sta bi drugo mogao da izgubi? :confused: .Posto covek verovatno nema toliko iskustva sa overklokovanjem a masina je dovoljno jaka za danasnje programe/igrice, onda mu to (zasad) nije potrebno:dedica: .

VelisQ
26.1.2007, 12:31
Svako ko nema iskustva sa klokovanjem, sigurno se nece mlatiti sa maousepotovima, vodom i tome slicno.
A dok ima vazdusni kuler koji aktivno radi, koliko god da dize i spusta sve sta treba, ne verujem da bilo sta moze da izgori (Drugo je kad se radi ekstremno klokovanje sa extremnim komponerntama i kad se malo zayebes u hladjenju).
A sto se tice nestabilnosti sistema, to se lako resava, sve na default u BIOSu i od pocetka.
Nemogucnost butovanja se resava za manje od 2 minuta.
Tako da osim vremena, zaista nema sta da izgubi.

jonathan
26.1.2007, 14:59
VelisQ ja mismim da je milos bio jasan.. ima dobru masinu i nema potrebe za danasnje standarde da se radi klokanje na njegovom kompu

sto kaze milos za igrice, pa one nsu naj zahtevnije, nema sta drugo da bude zahtevno, e kad one podju "trzat" onda nek se baci na klokanje ako nije zadovoljan

sto se ticer klokanja, svi znate da je racunar ne stabilniji (u zavisnosti sta se radilo sa njim) , o tome se vec pricalo na drugoj temi, pogotovo se ne preporucuje pocetnicima jer neznaju sta im je cinit u datim kriticnim situacijama.. naravno, ako neko hoce da podje sa klokanjem i da uci, neka onda podje sa necijim savetima..

Master Neo
26.1.2007, 15:14
ja imam slicnu makinu i sve lepo radi bez kloka, ali jos bolje sa klokom:D digni grafu na 540/1550, da vidis kad ti skoci framerate u igrama. inache ta grafa je predvidjena za ovaj clock. ja sam malo digao i cpu na 2.33 nemam vremena to sam na brzinu digao, moze on jos, ali nema potrebe.

filnibg
26.1.2007, 16:33
A za graficku kada je dignem na 540/1550 Jel treba da dizem napon u biosu ili nesto?Da ugadjujem neki cooler ili nesto?Pa znam da je ona za clock...zato sam je i uzeo..za 2 sekunde se dize na 7600GT pa i bolje..a ustedeo sam oko 4.000 dinara..mozda malo vise :alealeee: :aplauz: :aplauz: niste mi dali neke komentare za memoriju kakva je... i za taj novi ASUS DVD rezac.... Mada je on tek izasao :paranoia: :icon_scra :icon_stud ! Inace komp mi treba za igre ...i internet ::dedica:

Master Neo
26.1.2007, 16:45
A za graficku kada je dignem na 540/1550 Jel treba da dizem napon u biosu ili nesto?Da ugadjujem neki cooler ili nesto?Pa znam da je ona za clock...zato sam je i uzeo..za 2 sekunde se dize na 7600GT pa i bolje..a ustedeo sam oko 4.000 dinara..mozda malo vise :alealeee: :aplauz: :aplauz: niste mi dali neke komentare za memoriju kakva je... i za taj novi ASUS DVD rezac.... Mada je on tek izasao :paranoia: :icon_scra :icon_stud ! Inace komp mi treba za igre ...i internet ::dedica:
Ne treba da dizes napon u biosu, imas vec program koji si dobio uz graficku i drajvere EXPERT tool, mada mozes da skines i neki bolji, recimo n tune, ili atti tool. Inace ja sam moju, koja je ista kao tvoja, digao na maximalnih stabilnih 550/1608mhz, grafa je vrh.

filnibg
26.1.2007, 16:51
Pa cuo sam i ja da je loodilo karitca:eek: Citao forume....gledao po netu i to ustanovio na kraju...i isto kao ti pricaju oni sto je imaju....Kazu da razbija kartica sta radi...kada se uradi clock :) Inace ... jel ima neko ovu plocu sa GEIL memorijom ...reko da probam malo nju da dignem :))) i latency da namestim.... :)

VelisQ
26.1.2007, 18:38
sto kaze milos za igrice, pa one su najzahtevnije, nema sta drugo da bude zahtevno

Reci mi da li si nekad onako iz radoznalosti probao da radis 3D rendering?
Ili (posto je 3D teze savladati) da probas da konvertujes DVD u DivX (i obrnuto)?
Tj. da radis nesto gde je u svakom trenutku iskoriscenost odredjenih komponenata maximalan?
Mozes cak i jednostavan test, uzmi u Corelu ili Photoshopu i tresni neku sliku velicine 2x2 metra. Zaseckace ti svaki racunar koji tera i Gothic II na high.

Tako da ima dosta stvarti koje su mnogo zahtevnije od igrica,a kojima su kompjuteri namenjeni.

mad_skillz
26.1.2007, 19:23
Imam sledeci racunar (Uzeo ga pre dva dana ctiajuci forume ovde..pa se odlucio za njega)
- ASUS M2N-E
- AMD AM2 3500+
- GEIL 1 GB 667 CL5
- Gainward 7600GS Goes like hell DDD3 256Mb 128Bit 1.4ns
- 160Gb Hard disk Maxtor Diamond SATA 2
- ASUS DVD REZAC (neki novi koji reze slike na sam disk gornju stranu)
- Blueberry kuciste 450w
Izasao me negde oko 47.070 sa tastaturom od hiljadu dinara :)
Nego zanima me sledece: Dali da ga overclock-ujem i dali je to komplikovano...? nemam iskustvo sa AMD procesorima :((( Ko moze da mi kaze neke stvari o komponentama bio bi mu zahvalan pogotovo za taj novi ASUS DVD rezac :)
Pozdrav svima i hvala vam FAN Sveta kompijutera od malena :))))
dobar ti je komp greota bi bila da ga ne klokujesh nemoj da te plashe glupostima da je to opasno , opasno jeste ali ako se ne informishesh , prvo ti se dobro obrazuj na tu temu pa onda tastaturu u shake i napred , komp ti ima potencijal za klok , grafu ima gomila ljudi ovde pitaj ih za savet klokuje se na taktove GT modela bez frke pa i jache , ja imam isti taj procesor moze 100% stabilno do 2.8 na box kuleru tako da ima potencijala samo se prvo informishi

Bond_007
30.1.2007, 9:27
a koji je to DVD rezac koji crta slike sa gornje strane zivo me zanima

PAIN
30.1.2007, 13:35
Svi koji imaju oznaku lightScribe ili LabelFlash.Pogledaj ovde (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=7414).

fighter
30.1.2007, 14:07
Sa takvom masinom ne trebas raditi clock.

mad_skillz
30.1.2007, 18:20
Sa takvom masinom ne trebas raditi clock.
a na osnovu chega to mislish?

glitch
30.1.2007, 18:42
Sa takvom masinom ne trebas raditi clock.
Ni ja ne bih radio klok jos. Kada masina postane tesna, onda dodam malo NoS-a.

mad_skillz
30.1.2007, 19:08
a Gainward 7600GS GLH ljudi inache kupuje da bi ga drzali na default-u....

Atila
31.1.2007, 18:20
Sa takvom masinom ne trebas raditi clock.
Nažalost gotovo da ne postoji mašina, pogotovo ako govorimo o normalnoj cenovnoj kategoriji, koja je toliko jaka da se OC neće osetiti.

Apsolutno svaka 7600GS GLH ide do 1500+ za VRAM, a čini mi se da bi' smeo da kažem i 1600, memara je nešto sigurnija za OC dok je GPU već lutrija, al' i on bi trebalo da ide bar par desetina MHz preko 500 što je def.

Što se tiče menjanja napona kod 7x00 serije se nažalost to ne može uraditi iz BIOSa, mora da radi ili olovka ili lemilica :dzavo:

filnibg
31.1.2007, 18:38
U EXPERT TOOL za graficku koji sam dobio....ne da da se digne memoriju vise od 1500... i tada udje u crveno...mada su meni pircali da sa dodatnim kulerom moze i do 1700Mhz MEM!!!! Kako da namestim da na ploci mogu da podizem napon za memoriju ako hocu da je ubrzam malo..ima neka ''fora'' za to?

Master Neo
31.1.2007, 18:54
U EXPERT TOOL za graficku koji sam dobio....ne da da se digne memoriju vise od 1500... i tada udje u crveno...mada su meni pircali da sa dodatnim kulerom moze i do 1700Mhz MEM!!!! Kako da namestim da na ploci mogu da podizem napon za memoriju ako hocu da je ubrzam malo..ima neka ''fora'' za to?
Skini program Atti tool, preko njega mozes da namestis memoriju verovatno do 1600mhz, i jezgro barem do 540mhz, to ti je sasvim dovoljno, sve preko toga, je rizicno po meni.

Atila
31.1.2007, 19:10
U EXPERT TOOL za graficku koji sam dobio....ne da da se digne memoriju vise od 1500... i tada udje u crveno...mada su meni pircali da sa dodatnim kulerom moze i do 1700Mhz MEM!!!! Kako da namestim da na ploci mogu da podizem napon za memoriju ako hocu da je ubrzam malo..ima neka ''fora'' za to?
Stvarno zavisi od primerka jer kartica izgleda prosto vapi za više struje jer je ona u stvari undervoltovana 7600GT, Riva Tunerom (http://www.majorgeeks.com/download737.html) možeš da teraš klokove i preko onih maksimalnih u EXPERT TOOLu.

Misliš na RAM memoriju? Postoji opcija za to u BIOSu, nažalost na ovoj ploči je maksimum svega 1.95V.

Koja verzija BIOSa je na ploči, ako je neka starija, 0402 ili 0502, zameni je najnovijom 0602 (http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=M2N-E). Na CDu koji si dobio uz ploču bi trebalo da je program Asus Update kojim bez problema možeš flashovati BIOS iz Windowsa, samo prethodno sva setovanja vrati na default.
Skini program Atti tool, preko njega mozes da namestis memoriju verovatno do 1600mhz, i jezgro barem do 540mhz, to ti je sasvim dovoljno, sve preko toga, je rizicno po meni.
Kako to misliš rizično :D neće joj se ništa desiti, ako se pojave artefakti samo neka vrati taktove na kojima je bila stabilna i nema frke.
Maksimalna temperatura koju GPU može da izdrži je daleko veća od one koju može da postigne bez Vmoda.

M1los
31.1.2007, 22:09
Klokovanje (umjereno) po mom mišljenju ne bi trebalo biti rizično. Ne znam za ostale konfiguracije, ali moja 6600GT je "osigurana" (ne znam kako drugačije da se izrazim), tako što se, kad temperatura postane opasna, ugasi. Jednom sam klokovao komp, ali nisam primjetio razlike, pa sam vratio na default, jer sam imao problema sa tastaturom.
BTW, clock se radi većinom zbog igara :D (iz ličnog iskustva:) )

Atila
2.2.2007, 21:36
Klokovanje (umjereno) po mom mišljenju ne bi trebalo biti rizično. Ne znam za ostale konfiguracije, ali moja 6600GT je "osigurana" (ne znam kako drugačije da se izrazim), tako što se, kad temperatura postane opasna, ugasi. Jednom sam klokovao komp, ali nisam primjetio razlike, pa sam vratio na default, jer sam imao problema sa tastaturom.
BTW, clock se radi većinom zbog igara :D (iz ličnog iskustva:) )
Manje više svi noviji kompjuteri su tako ''osgurani''. Tako da ako nešto ne budžite tipa, Vmod, i ako imate OK napajanje, u najvećem broju slučajeva najgore što može da vam se desi je da morate da uradite clear CMOS.

Insecticide
11.6.2007, 22:44
Ljudi puko sam......ne mogu vise da izdrzim...#$%#$%ni OBLIVION
igra je odlicna i meni se igra drugi put ali sam se zarekao da necu igrati oblivion pre nego sto kupim novi komp(yeah right:rolleyes:) uglavnom ne mogu vise da izdrzim a novi komp mi nece stici(koliko se meni cini) u naredne 2 godine :boodala:
ja kazem caletu :n_klanja:a cale kaze :icon_stud:dedica: a ja kazem :n-cc2: on kaze :dedica: ja kazem :ciao:...i nista od kompa....bah....nego da se vratim na temu imam :
2.4ghz celeron
maticna:P4B533-X
768 mb RAM
ati9550 128 bit(overkloackovao sam je na (ma sta ovo sledece znacilo)core:396 mhz mem:270 mhz....a pre je bilo 250/200)) ....ne znam sta sam postigao time ali uglavnom sam je overklockovao,recite mi sta mislite o overcloacku i da li mogu jos da overkloackujem
Ono sto me najvise zanima je :
na koliko max mogu da overcloackujem moj procesor a da prezivi moje svakodnevno mucenje?
ps:ako vas ne mrzi napravite mi mali guide kako da ga overcloackujem
ps2:im a noob...:a_whistli
plz help or im gonna stop playing oblivion....its a protest!:alealeee:

Nergal
11.6.2007, 23:12
Svaki 128-bitni Radeon 9550 'ladno ide do 400Mhz (RV350 čip može toliko po defaultu) a često i više (ja sam ga terao na 460Mhz).