PDA

Prikaži potpunu verziju : Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)


Strane : 1 [2] 3

Rax_
26.9.2009, 16:43
Hvala na brzom odgovoru!
A znas li mozda neki takav usb wireless stick koji provjereno moze da pravi hotspot od postojece internet konekcije?
U radnji u kojoj sam kupio laptop imaju jako povoljno Planet wireless adapter WL-U356L ali ne znam da li on to moze da radi.

Rax_
28.9.2009, 13:10
U principu i do jednog takvog USB Wireless stika može da se napravi HotSpot, ali to najviše zavisi od toga dali je proizvođač tako nešto omogućio u drajverima ili ne. Znači sve zavisi od modela uređaja i drajvera za njega.

Nasao sam na zvanicnom sajtu informacije o ovom Planet wireless adapteru WL-U356L i izmedju ostalog tamo pise: " The WL-U356L can operate in either Ad-Hoc mode or Infrastructure mode. "

Da li to znaci da moze da pravi hotspot?

Freško
28.9.2009, 13:43
Nasao sam na zvanicnom sajtu informacije o ovom Planet wireless adapteru WL-U356L i izmedju ostalog tamo pise: " The WL-U356L can operate in either Ad-Hoc mode or Infrastructure mode. "

Da li to znaci da moze da pravi hotspot?


Ne Infrastrukturni i adhok modovi rada ne podrazumevaju da uređaj može da radi u AP modu . Mora da bude naglašeno da uređaj može da radi u AP Modu.

Evo USB dongla koji nekošta puno ima da se kupi kod nas i podržava AP Mod ...

http://www.tp-link.com/products/product_spe.asp?id=183

Inače cena mu je oko 2200 Dinara

Rax_
28.9.2009, 13:55
Hvala puno Freško!
Nasao sam vec u kojoj radnji ima da se uzme taj model i oticu vec sjutra po njega!
Mislim da mi je to bolja opcija nego da kupujem posebno AP i ruter sto bi me mnogo skuplje izaslo.
Inace mislim da ovaj program Virtual Access Point sto si ostavio link za njega moze na svakom takvom usb wireless stick-u da napravi hotspot jer pise da mu samo treba wireless adapter da bi radio.

Freško
28.9.2009, 14:18
Hvala puno Freško!
Nasao sam vec u kojoj radnji ima da se uzme taj model i oticu vec sjutra po njega!
Mislim da mi je to bolja opcija nego da kupujem posebno AP i ruter sto bi me mnogo skuplje izaslo.
Inace mislim da ovaj program Virtual Access Point sto si ostavio link za njega moze na svakom takvom usb wireless stick-u da napravi hotspot jer pise da mu samo treba wireless adapter da bi radio.

Neću da ulazim u raspravu šta je bolje jer najjeftiniji AP/Ruter sa 4 Lan porta imaš već za ~2600 Dinara, konkretno mislim na:
http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=114

Svakako nije vrhunski uređaj i mana mu je što mu se ne skida antena ali u svakom slučaju mislim da možeš razminsliti i o njemu pošto je mala razlika u ceni. Pogotovo zato što dobiješ samostalni uređaj kome je samo potrebna struja da bi radio dok kod pravljenja virtualnog AP-a od vajerleskarte u kompu imaj u vidu da mora da ti bude stalno uključen komp kako bi sve funkcionisalo tako da se zbog potrošlje struje ne isplati na duge staze.

Rax_
28.9.2009, 14:56
Vidjeo sam prije neki dan u radnji bas taj ap/ruter sto si dao link, ali neupuceni prodavac mi je rekao da on samo radi kao ruter a da bih AP morao posebno da kupim :S

Ne znam, razmislicu i o njemu opet, ali mi se cini da bi mi instalacija rutera bila komplikovanija od instalacije usb stick-a, posebno jer sam na bezicnom internetu kod provajdera koji pusta da se povezu na njihovu mrezu samo pci wireless kartice ciju mac adresu oni registruju u sistem... A kad bih povezao taj ruter mislim da bih skroz izbacio tu pci karticu(koja je registrovana kod provajdera) iz upotrebe, ili ne?

Freško
28.9.2009, 15:03
Vidjeo sam prije neki dan u radnji bas taj ap/ruter sto si dao link, ali neupuceni prodavac mi je rekao da on samo radi kao ruter a da bih AP morao posebno da kupim :S

Ne znam, razmislicu i o njemu opet, ali mi se cini da bi mi instalacija rutera bila komplikovanija od instalacije usb stick-a, posebno jer sam na bezicnom internetu kod provajdera koji pusta da se povezu na njihovu mrezu samo pci wireless kartice ciju mac adresu oni registruju u sistem... A kad bih povezao taj ruter mislim da bih skroz izbacio tu pci karticu(koja je registrovana kod provajdera) iz upotrebe, ili ne?

Uređaj može da radi i kao AP, a što se tiče povezivanja sa provajderom taj ap ima mogućnost takozvano kloniranje makadrese gde imaš mogućnost da ručno upišeš mak adresu u uređaj. No dobro neću da te više ubeđujem kupi šta god želiš ...

Pozdrav :ciao:

mmarko
3.10.2009, 9:59
Povezao sam desktop(Vista SP2) i laptop(Win 7) mrežnim kablom.
Kako da podesim dijeljenje interneta da bih mogao imati net na laptopu?

Freško
3.10.2009, 15:59
Povezao sam desktop(Vista SP2) i laptop(Win 7) mrežnim kablom.
Kako da podesim dijeljenje interneta da bih mogao imati net na laptopu?

Pogledaj ovo (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=831994&postcount=240).

mmarko
3.10.2009, 17:44
Probao sam ali ne radi.

mmarko
10.10.2009, 19:15
Sada sam uspjesno povezao laptop i komp,konekcija pronadjena...ali ima jedan problem..radi mi npr. Skajp ali ne mogu da otvorim ni jednu stranicu,ni u IE-u ni u Chrome-u?U cemu je sada problem ?:n-cc2:

richa
10.10.2009, 21:08
Da li neko moze da mi objasni kako da napravim zastitu od nezeljenih upada na moju vezu na TP-Link wr542G ruteru?

dzonihsv
10.10.2009, 22:52
Instaliraj Firefox i vidi da li radi ili ne radi.

Što se tiče zaštite, preporuka za MAC filtraciju. Idi u wireless settings pa MAC (mislim da se tako nešto zove u tim podešavanjima), vidi koja ti MAC adresa mrežne karte i stavi samo nju na listu. Save, apply ili šta već da ima, resetovaće ti se konekcije i kada proradi konekcija, jedini koji se može nakačiti na tu (mrežu koju si napravio) si ti.

Rax_
18.10.2009, 0:04
Neću da ulazim u raspravu šta je bolje jer najjeftiniji AP/Ruter sa 4 Lan porta imaš već za ~2600 Dinara, konkretno mislim na:
http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=114


Na kraju sam te ipak poslusao i kupio bas ovaj wireless router, ali nazalost nikako nisam uspeo da napravim da mi preko njega radi internet na laptopu.
Ruter nema SMA konektor tako da antenu sa krova ne mogu da povezem na njega, vec mora da ide u wireless karticu u pci slotu, a opet ni ta kartica nema mrezni izlaz preko kojeg bih je povezao na wan ulaz u ruteru, tako da jedino sto sam mogao da uradim je da mreznim kablom povezem desktop i ruter(lan ulaz) koji sada uspesno salje signal do laptopa ali samo u lokalu, znaci mogu da razmenjujem fajlove ali ne i da delim internet.

Valjda cu uskoro dobiti adsl pa sa njime necu imati problema jer adsl ap ima izlaz kojim ga je lako povezati na wan ulaz rutera(za razliku od moje wireless kartice), ali za sada mi ne preostaje nista drugo osim da se igram u lan-u :(

Da li mozda ima neki drugi nacin na napravim deljenje interneta jer sam stvarno sve pokusavao i ne ide pa ne ide?

Izgleda da sam ipak trebao kupiti onaj usb wireless adapter :D

edit:
Uspeo sam da podelim internet konekciju izmedju desktopa i laptopa preko obicnog mreznog kabla, ali preko rutera to nikako nije moglo, stalno mi na laptopu javlja da ima neki problem oko DNS-a.
Igracu se jos malo oko toga a ako nista ne uspe kupicu duzi mrezni kabal i tako koristiti dok ne dobijem adsl, a do tada ce ruter da miruje u kutiji :)

sasasa
28.10.2009, 21:32
Imam AIRLive 5460 ap v2, hteo bih da se povezem sa njim na tri racunara dva preko WLAN i jedan preko Lan, da li je to moguce sa ovim uredjajem i ako jeste kako (koristim pppoe konekciju)? Nemam pojma sta sve nisam probao!!!:nov_explo:nov_explo:nov_explo

Encephalon
1.11.2009, 20:01
Imam HG510 i kupio sam tp link, povezao sam ga sa HG510-ok... Sta treba da uradim da bi imao wireles?

Hvala unapred!

sasa_k
5.12.2009, 20:35
Imam dva desktop racunara i hteo sam da ih povezem. Ranije mi je radilo i kada sam ubacivao na jedan racunar sistem onda nisam vise mogao da povezem. Imam wirles net i hteo bi da ih povezem pa da imam na oba kompa net. Jel mi mozete pomoci

Probao sam svasta: npr. na jednom upisem IP a na drugom automatski, pa onda na oba sam upisao IP samo da se razlikuju u poslednjoj cifri i opet nece.

Nadam se pomoci
Unapred hvala!!!!!!!

benji
6.12.2009, 20:43
pozz ja sam tu novi
imam lap[top IBM-ov nes ThinkPad i kad ga upalim odradi i onda mi pise eror
pa sam ga prikopcao na comp i kak sad da preko racunara nes uradim na laptopu kad ne pokaze ne mogu ga naci
pa ak ko moze pomoci

richa
6.12.2009, 23:42
Imam HG510 i kupio sam tp link, povezao sam ga sa HG510-ok... Sta treba da uradim da bi imao wireles?

Hvala unapred!

Ovako sam ja uradio. Doduse ja imam huawei mt882, al mislim da je ista ili slicna procedura.

Prvo prikopcas huawei modem na komp, zatim udjes u neki od browsera (IE, Mozila) preporucljvo IE pa kucas 192.168.1.1 zatim ce ti traziti user name i pass. Kod mene je po defaultu bilo oboje admin.

Potom ulazis u podesavanje huawei rutera i prebacis ga u BRIDGE mod.
Kad si to uradio sad otkopcas taj ruter i ukljucis tp link, i ista procedura, znaci browser pa 192.168.1.1, kod mene je isto bilo admin i za user name i za pass...

E onda u podesavanjima tp linka ides na Network/Lan (sa lijeve strane) pa tu imas da mu IP Address-u i stavi 192.168.1.10, Subnet Mask ostavi kako jeste.

Poslije toga ides na WLAN i tu podesavas ovako:
WAN Connection Type: PPPoE
User Name: ono koje si dobio od telekoma u ugovoru
Password: takodje kao i prethodno sto si dobio u ugovoru
Wan Connection Mode: ja sam stavio Connect Automatically (ostalo sve ostavis po defaultu)

To je to sto se tice podesavanja za LAN i WLAN.

Sledece sto trebas da uradis je da stavis zastitu za svoju wireless konekciju da ti ne bi neko "krao" internet, a to radis isto u tim podesavanjima i odes na Wireless (sa lijeve strane ispod Network).

U drugom pasusu imas Enable Wireless Security i to cekiras. Ispod toga podesavas sledecim redoslijedom:
Security Type: WPA-PSK/WPA2-PSK
Security Option: WPA2-PSK
Encryption: AES
PSK Passphrase: ovdje upise pasword koji zelis, najbolje je da to bude kombinacija brojeva i slova.

E sad si podesio oba modema/rutera. Sledeci korak je da prikopcas huawei na tel. liniju, pa iz njega utp kablom u tp link u WAN, a jos jednim kablom prikopcas svoj desktop iz tp link LAN1. Za wireless kad se budes konektovao trazice ti sifru onu koju si stavio (PSK Passphrase).

Zaphod Biblbroks
17.12.2009, 12:57
Treba mi pomoc oko izbora rutera. Naime drugu koji ima sbb treba da namontiram ruter koji ce desk povezivati preko lan kabla (valjda se tako zove) a laptop(ove) bezicno. Koji bi ruter bio dobar za tako nesto za budzet od 5000. I koliko je komplikovano tako nesto uraditi, nije vazno da desk i laptop budu umrezeni.

richa
17.12.2009, 17:33
U postu iznad sam sve objasnio kako se podesava. Preporuka TP Link TL-WR542G oko 3000 din. Radice sve sto i skuplji...

Rax_
17.12.2009, 18:49
Samo da javim da sam KONACNO uspeo da podesim ruter TP Link tl-wr340g(platio ga 2600din.) da djeli internet konekciju sa mog desktopa na laptop.

Ne bi to bio nikakav problem da ja imam adsl ili kablovski net, ali sa wireless netom(antena na krovu i wireless lan pci kartica u kompu) to je bio veliki problem, jer nemam acces point koji bi povezao preko wan-a sa ruterom, a ni sam ruter nije mogao da mi posluzi kao ap jer nema sma konektor na koji bi povezao antenu.

Na kraju sam povezao ruter sa desktopom samo lan kablom (na lan ulaz u ruter i integrisani lan u desktop), dakle u wan-u nema nista! Onda sam napravio klasicno ICS podesavanje za lan kabl, a na ruteru odabrao da salje dinamicku ip adresu, naravno on javlja da nije uspesno konfigurisan ali ipak radi kako treba :)
Da, trebalo je i restartovati desktop da bi proradilo, bez toga nece nikako!

Jedina mana ovome je sto desktop mora biti ukljucen da bi imao internet i na laptopu(isto kao kod ics-a sa mreznim kablom), ali to i nije toliki problem jer sam ustedio mnogo para tako sto nisam morao da kupujem access point(sto su mi mnooogi strucnjaci tvrdili!) vec samo ruter od 2600 dinara :)

barjaktar
25.12.2009, 12:26
Zdravo svima!:ciao:
I ja imam slican problem kao SAN SALE. Povezujem notebook(win xp HOME) i desktop(win xp profesional) preko kabla sa crossover-om, ip adrese su:
10.0.0.10
255.0.0.0

i 10.0.0.11
255.0.0.0
probao i sa 255.255.255.0
stavio sam isto ime za workgroup, ali... Sa notebook-a vidim desktop racunar, ali samo kad kliknem da se promeni view da bude kao WORKGROUP COMPUTERS, tj ne vidim njegove sherovane foldere i ne mogu da pristupim njemu, javlja kao:
\\House (file://\\House) is not accessible. You might not have permision to use network resuorses. Contact the administrator of this server to find out do u have access permision
The network path was not found

A na desktop racunaru uopste nevidim notebook?!?:icon_scra

pingovao sam ih medjusobno u command promtu, svi paketi stizu bez gubitaka. Iskljucivao sam firewall-e na oba racunara ali nista-isto.
Kabl je ok 100%, nosio sam u servis za svaki slucaj posto nemam klesta stavim nove zabice, sve ok.

Na oba sam iskljucio QoS Packet Scheduler, mada na notebook-u pored toga sam iskljcio i neke druge protokole\klijente za koje nikad nisam pre video koji su dosli uz notebook i opet nece.

Jos jedna stvar, na desktopu desni klik na my computer\properitis\computer name nemam opciju NETWORK INDETIFICATION WIZARD kao na desktopu(verovatno nema veze).

Ranije sam umrezavao racunare i nisam imao ovakav problem.

Molim ako neko zna resenje PLEEEEEAAAASEEEE HEEEEELP !!!

huh!

Pozdrav.

Na ovo pitanje, koliko sam uspio da upratim, niko nije odgovorio, a zanimljivo mi je sto imam isti problem. Dobro, 'ajde, nije bas isti... Ovako:

U firmu od nekoliko kancelarija je ubacen stampac u jednu od njih (naravno, povezan je sa racunarom). E sad, ti racunari su preneseni iz druge ispostave iste firme gdje su bili nakaceni na server. Medjutim, ovdje servera nema, samo su utrpani u jedan 24-portni svic. S obzirom da je internet (doveden do svica) dostupan na svakom od racunara, mreza radi (iako iz nekog razloga nece da se pinguju medjusobno...:confused:). S obzirom na to da su tamo odakle su preneseni pripadali razlicitim workgrupama, medjusobno nikako da se vide, pa tako ni da nadju taj stampac koji je prikacen na jednog od njih. E sad, ja skontam (u trenutku nadahnuca) da bi najpametnije bilo da napravim novu workgrupu i da svaki od racunara dodam, pa da tako eliminisem problem neprepoznavanja. Krenem od glavnog racunara. Logujem se kao administrator, promjenim ime workgrupe, on kaze resetuj, ja resetujem, kad... Nema vise naloga koji su postojali na racunaru!!! Pokusavam da se logujem kao administrator, odbija mi sifru... Vec polako pocinjem da ciljam stok od vrata misem (bezicni, srecom), kad, u bijesu, slucajno pritisnuh tastaturni amin, i... gle cuda! upadoh u administratorski nalog bez ikakve sifre... HMPF?! Ajde, prokontam, vjerovatno se desilo zbog promjene grupe. Provjerim postojanje odgovarajucih foldera u Documents and Settings, ok, sve je tu, naloga mozda i nema, ali bar su podaci ostali. Ajde, dobro, postavim ja drugu sifru kao administrator, i sad idem Entire Network, kako bih zavirio ima li te moje grupe kreirane prije ovog soka. Slijedi mnogo veci sok, poruka slicna ovoj koju je dobio Projectlord. Dakle, ja nemam dovoljno privilegija da pogledam sta se tu desava i treba da kontaktiram administratora, koji sam opet ja. the...................

Pitanja:

1. WHAT THE F**K??? Sta se desava? Zasto ja, kao administrator sa najvise privilegija koje uopste xp korisnik moze da ima, nemam dovoljno da pogledam workgrupu koju sam licno kreirao???
2. Ako bih vratio racunar u onu workgrupu koja je bila prije, da li ce se vratiti i nalozi? Mogu li ikako da dobijem naloge nazad u ovoj workgrupi? Napominjem da su oni iz User Accounts jednostavno nestali, a njihovi folderi su tamo gdje treba da budu, kao sto vec rekoh. Ono sto me najvise frapiralo je gubitak administratorske sifre...
3. Je l' nesto pogrsno u samoj ideji (ovo oko stampaca)?
4. Ako uradim isto na ostalim racunarima, pretpostavljam da ce isto tako zeznuti naloge, sto je meni potpuno svejedno, medjutim to moze predstavljati grdan problem ljudima koji rade na njima, iz vise razloga. Na primjer, prosto nikako nisu mogli da svare to sto sam instalirao Firefox i rekao im da ubuduce TO NARANDZASTO koriste za internet umjesto ONOG PLAVOG... :nov_mad2::facepalm:tapsh: Odlutah... Cetvrto pitanje je: Moze li kako racunar da predje na drugu workgrupu bez ove kontraindikacije?

Zahvaljujem...

goranixus
28.12.2009, 21:35
Imam jedan veliki problem, zelim da preko Gigabyte GN-WP01gs PCI WLAN CARD http://img407.imageshack.us/i/p7250005.jpg/ i rutera TP-LINK TL-WR541G na dekstop OS:XP racunaru povezem na laptop HP G60. dali mi mi mozes pomoci

zukov
29.12.2009, 10:51
Imam telekom adls i modem je MT882. Imam jedan laptop i jedan dekstop i hteo bih da ih povežem u lan radi prebacivanja nekih fajlova sa laptoma na desktop i obratno. Modem sa kompovima mogu da povežen sa jednim lan kablom i sa jednim USB kablom. Kako da ih povežem?

VojaM
29.12.2009, 12:45
Nikako posebno. Čim su oba povezana, trebalo bi da vide i jedan drugog, samo da odradiš Network Setup Wizard na oba. Naravno, i da tom prilikom nešto "šeruješ", tj. dozvoliš da drugi vide, na oba kompa.

basketboy
31.1.2010, 14:20
Kupio sam router D-LINK DIR 301 i uz njega sam dobio i USB Wireless adapter D-LINK G 111, ukljucio sam ga u Desktop racunar i kada sam ga upalio, cim je krenuo sa dizanjem BIOS-a on se zaledi, a kada izvadim USB on nastavi sa dizanjem BIOS-a. Racunar je INTELOV, a maticna ploca je MSI.

Nakon dizanja Windows-a XP SP2, instalirao sam DRIVER za USB Adapter i NORMALNO uspostavio vezu sa internetom. Medjutim kada sam restartovao racunar on je ponovo zakocio pri dizanju BIOS-a i tako svaki put.

Ono sto sam zakljucio je da USB Adapter mogu koristiti samo ako je sistem podignut, jer cim ga ukljucim, a BIOS nije podignut, racunar odma stane sa dizanjem BIOSA i LED DIODA za status HDD gori bez prestanka.
-Radi provere ispravnosti USB-a izvrsio sam instalaciju istog na LAP-TOP racunaru gde ne pravi nikakve probleme.

Kako da resim problem i zasto USB Adapter koci BIOS?

Remi_Gaillard
8.2.2010, 14:55
Jel moze nekako da se umrezi desktop i laptop,ali da se na ekranu laptopa vidi desktop ? Posto na desktop racunaru ne radi monitor,a treba nesto vazno da prebacim,a drugi monitor nemam...
Hvala unapred

kopitaneskita
8.2.2010, 20:05
Imao sam 2 racunara povezana u mrezi. (sve je to lepo odradio majstor:a_whistli). E sad, ja sam povezao jos 1 racunar; podesio sam workgroup ali ne mogu da pristupim racunaru koji je odredjen kao "server" ("xxx - is not accesible. You might not have permission to use this network resourse,...
login failure: user account restriction. Possible reasons are blank passwords not allowed, login hour restrictions or a policy restriction has been enforced"), dok razmena podataka sa drugim radi bez problema.

Sta treba da radim, da li treba i kako da dodjem do toga da unesem password?

HVALA!!!

Kurdt
8.2.2010, 21:39
Imao sam 2 racunara povezana u mrezi. (sve je to lepo odradio majstor:a_whistli). E sad, ja sam povezao jos 1 racunar; podesio sam workgroup ali ne mogu da pristupim racunaru koji je odredjen kao "server" ("xxx - is not accesible. You might not have permission to use this network resourse,...
login failure: user account restriction. Possible reasons are blank passwords not allowed, login hour restrictions or a policy restriction has been enforced"), dok razmena podataka sa drugim radi bez problema.

Sta treba da radim, da li treba i kako da dodjem do toga da unesem password?

HVALA!!!

Procitaj deseti post ove teme, Fresko je to fino objasnio!

Nikola16789
19.2.2010, 19:47
Zelim da povezem PC i laptop oba imaju win 7. Nabavio sam cross kabl i povezao ih, pratio sam prvi post i odradio sve, medjutim ne mogu da pristupim serovanim podacima jer trazi sifru koju ja nigde nisam stavio. Pratio sam post broj 10 iz ove teme ali nije uspelo.

VojaM
20.2.2010, 12:30
Pa, ako ne prihvata Enter umesto šifre, onda naprosto moraš da staviš šifru.

kroka
28.3.2010, 23:23
Ja imam 2 desktop računara i wireless kako dajih umrežim preko rutera ili kako:icon_scra

Freško
31.3.2010, 13:02
Ja imam 2 desktop računara i wireless kako dajih umrežim preko rutera ili kako:icon_scra

Super al' ako hoćeš pomoć moraćeš da budeš malo konkretniji. Dali na oba kompa imaš Wireless kartice ili samo na jednom i koji ruter imaš, a ako još uvek nisi kupio ruer kaži koji je budžet u pitanju...

kroka
7.4.2010, 12:55
Jel "Wi-Fi" isto što i Wireless?

Freško
8.4.2010, 0:24
Jel "Wi-Fi" isto što i Wireless?

Da!!!

Misone
11.4.2010, 21:58
da li je moguce da sharujem ethernet konekciju sa laptopa na wii konzolu preko wirelessa....posto mi se ne daju pare za adaptere,wireless rutere i slicno

wu-gambino
17.4.2010, 15:37
Имам бежичну везу имзмеђу два рачунара (приземље - спрат Белкин-ов n150 бежични рутер и Белкин-ов усб картица n150 ) и дешава се понекад да пукне веза.
Пошто се то дешава када је проток оптерећен неким скидањем фајлова са главног рачунара (где је модем), да ли би се тај проблем решио ако бих узео дупло јачи проток, старт 3 (уместо 1мб, 2мб).

igorx
14.5.2010, 21:14
Imam laptop i desktop koji su umereženi preko wireless router TP Link 543G, internet ide bez problema, ali kada sam pokušao da djelim, pristupam fajlove između računara tu nastaje problem.

Sa laptopom mogu modifikovati fajlove na desktop računaru, ali obratno ne mogu. Kada pokušam iskoči mi standardna poruka access is denied.

Ima li neko ideju u čemo je stvar?

Freško
15.5.2010, 12:56
Imam laptop i desktop koji su umereženi preko wireless router TP Link 543G, internet ide bez problema, ali kada sam pokušao da djelim, pristupam fajlove između računara tu nastaje problem.

Sa laptopom mogu modifikovati fajlove na desktop računaru, ali obratno ne mogu. Kada pokušam iskoči mi standardna poruka access is denied.

Ima li neko ideju u čemo je stvar?

Jesi li lepo šerovao Particije/Foldere na računaru kojem pokušavaš da pristupiš.

Evo kako to treba da izgleda:

http://img9.imageshack.us/img9/4967/29452392.th.jpg (http://img9.imageshack.us/i/29452392.jpg/) http://img4.imageshack.us/img4/539/41636485.th.jpg (http://img4.imageshack.us/i/41636485.jpg/) http://img705.imageshack.us/img705/584/88860524.th.jpg (http://img705.imageshack.us/i/88860524.jpg/) http://img23.imageshack.us/img23/9594/58517588.th.jpg (http://img23.imageshack.us/i/58517588.jpg/) http://img63.imageshack.us/img63/4692/95744296.th.jpg (http://img63.imageshack.us/i/95744296.jpg/)

Druga stvar je dali si lepo podesio parametre na mrežnom adapteru (mrežna kartica)

Daklem:

http://img704.imageshack.us/img704/2802/80879468.th.jpg (http://img704.imageshack.us/i/80879468.jpg/) http://img685.imageshack.us/img685/5941/79135011.th.jpg (http://img685.imageshack.us/i/79135011.jpg/)

Ako je sve to podešeno kako valja morali bi da se računari brauzuju međusobno. Ako si sve podesio kako što sam ja gore pokazao i idalje neradi postoji mogućnost da si zapatio jedan virus koi je smešten u startup-u i baš to radi nedozvoljava da brauzuješ lokalnu mrežu....

Djosr
15.5.2010, 13:24
Imam i ja problem umrezavanja laptopa i desktopa.
Imam modem za net motorola SB5101E i switch d-link DES-1005D.
Zelio bih da ih povezem u lan tako da oba mogu ici na net nezavisno jedan od drugog ili ako vec mora da jedan bude upaljen da bi drugi moga ici.
Povezao sam modem i switch, desktop i switch i laptop i switch.
Namjestio sam da mi je kod jednog 192.168.0.1 a kod drugog 192.168.0.2 i Subnet mask 255.255.255.0 na oba. Firewall na oba racunara je iskljucen! Postavio sam im isti workgroup a opet nemam internet istovremeno na oba racunara?!?!?!? Moze li mi neko reci gdje sam pogrijesio???
Primjetio sam (posto sam malo cackao) da je kod onog koji ima 192.168.0.1 na ikonici Local Area Connection ispod pise Acquiring network address dok kod onog drugog tj. na onom gdje je postavljeno 192.168.0.2 pise da je Connected!
Na oba sam dozvolio ICS!
Sta ne valja :confused: :confused: :confused:

Svrbisha
15.5.2010, 13:39
Imam laptop i desktop koji su umereženi preko wireless router TP Link 543G, internet ide bez problema, ali kada sam pokušao da djelim, pristupam fajlove između računara tu nastaje problem.

Sa laptopom mogu modifikovati fajlove na desktop računaru, ali obratno ne mogu. Kada pokušam iskoči mi standardna poruka access is denied.

Ima li neko ideju u čemo je stvar?
pogledaj ovo sto ti je Fresko napisao, i pogledaj jesu li ti iste workgrupe...:to_care:a sto se tice ip adresa, ja imam telekomov ruter i samo podesava ip adrese na svim racunarima, samo podesim workgroup i sharujem fajlove :D

Freško
15.5.2010, 13:40
@Djosr (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=16446)

Pitanje:
A dali na računaru koji ima adresu 192.168.1.2 ima interneta ?

Djosr
15.5.2010, 14:31
@Djosr (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=16446)

Pitanje:
A dali na računaru koji ima adresu 192.168.1.2 ima interneta ?

Nemam, to bih i zelio da postignem, da na oba imam internet istovremeno. Na njemu (192.168.1.2) mogu imati internetnet samo ako se diskonektujem sa 192.168.1.1 i konektujem na 192.168.1.2.

Freško
15.5.2010, 17:58
Nemam, to bih i zelio da postignem, da na oba imam internet istovremeno. Na njemu (192.168.1.2) mogu imati internetnet samo ako se diskonektujem sa 192.168.1.1 i konektujem na 192.168.1.2.

Nevaljaju ti podešavanja!

Evo ti kako da podesiš:

1. Komp!
http://img230.imageshack.us/img230/2269/36726704.th.jpg (http://img230.imageshack.us/i/36726704.jpg/)

2. Komp!
http://img232.imageshack.us/img232/6185/35947551.th.jpg (http://img232.imageshack.us/i/35947551.jpg/)

Ako radi javi, ako ne radi isto javi da vidimo šta dalje.....

Djosr
15.5.2010, 20:24
Pokusao sam i ovako, ali ne moze. :(
Sad se, za razliku od prije, kompovi medjusobno vide, ali kad pokusam da preko jednog otvorim drugi dobijem poruku:
http://img375.imageshack.us/img375/3288/62050383.png (http://img375.imageshack.us/i/62050383.png/)

*Home mi je workgroup.

Sad dobijem i onu dosadnu poruku there is an ip address conflict with another system on the network.

Kada pokusam da pingujem sa jednog na drugi svi paketi se gube!
Ima li mi pomoci :confused:

Freško
15.5.2010, 21:02
Uhhh očigledno negde gršiš. Ajmo sad ovako, priključi samo jedan komp na tu Motorolu u TCP/IP Podešavanjima mrežne kartice tog jednog računara stavi Obtain..... a zatim daj sledeći skrinšot:

http://img535.imageshack.us/img535/6444/38260106.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/38260106.jpg/)

Do prozora ćeš doći tako što:

Desni klik na mrežnu konekciju > Status > Support [Tab] > Details [Dugme]

Djosr
15.5.2010, 22:27
http://img188.imageshack.us/img188/8585/41726342.png (http://img188.imageshack.us/i/41726342.png/)

Nadam se da si ovo trazio.

Freško
15.5.2010, 22:43
Da da na to sam mislio... Elem

Džaba neće da može sa svičem taj modem jedostavno nemože da deli net na više računara samo uz pomoć sviča.

Moraćeš da pazariš žični ili bežični Ruter i da ga konektuješ na Motorolu a zatim da kompove nakačisšna ruter i tako ćeš na oba kompa imati net.

Ako kupuješ bežični ruter onda

TP-Link 340G

Ako pak kupuješ žičnu varijantu onda:

TP-Link R402M

Provereno i jedan i drugi rade sa tom Motorolom.

Djosr
16.5.2010, 7:55
A mogu li barem da se povezu da bih mogao da razmijenjujem podatke ili igram igre u lanu?

Freško
16.5.2010, 11:55
A mogu li barem da se povezu da bih mogao da razmijenjujem podatke ili igram igre u lanu?

Možeš naravno .. ubodi samo dva kompa u svič, (ne bodi i modem u svič) i možeš da iskoristiš poešavanja iz posta #295 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1056363&postcount=295). I radiće ti lokalna mreža ali od interneta na oba kompa istovremeno ništa dok ne uzmeš Ruter.

bane86zr
22.5.2010, 5:44
OVAKO IMAM PITANJE !?!?!?!??!?!?!!
IMAM huawei onaj sa wifi-jem on mi radi internet i deli ga preko mreznog kabla na svic sa 8 portova u koji je zabodeno 5 kompova ,

ZNACI VEZA JE HUAWEI -> SVIC -> I na kompove , znaci net mi sam po sebi ide po mreznom kablu gde god da ubacim , E SAD ! nastupa dilema ja ocu da uzmem neki ruter sa wifi-jem ovaj model TL-WR340G , da napravim svoju mrezu bezicnu i da ubacim drugove u mroju mrezu i da cepamo igrice , ALI TU MENI NASTUPA JOS VECI PROBLEM :confused: , DA LI CE MENI MOJ INTERNET ICI NA TAJ TL-WR340G NA NJEGOVU WIFI WLAN MREZU , KAKO DA ODVOJIM MOJ LAN KOJI IMAM OD INTERNETA ?

AKO ME RAZUMETE ZNACI HUAWEI PRIMA INTERNET DELI MREZI I SAD BI OVAJ TL-WR340G UBACIO U MOJ SVIC SA 8 PORTOVA U 1 OD PORTOVA A NE BI DA MI I INTERNET IDE PREKO OVOG TL-WR340G , ZNAM DA CU DA JE ZAKLJUCAM SVE JE OK ALI TI LjUDI KOJI CE MI BITI U MREZU UBACENI PREKO WIFI-a DA LI CE I ONI IMATI MOJ NET

ZNACI KONFUZIJA MI VLADA U GLAVI NON STOP RAZMISLJAM PA CAK I NEKOLIKO NOCI NISAM SPAVAO JER SE BOJIM DA BACAM PARE DZABE DA BI ISPITIVAO ?????

Freško
22.5.2010, 12:43
@bane86zr

1. Zamolio bih te da u buduće ne pišeš cele postove velikim slovima. Pisanje na fgorumu velikim slovima znači da vičeš na nekog.

E sad tvoje pitanje....

Naravno da može. samo u podešavanjima tog TP Linka (DHCP Podešavanjima) navedeš da korisnicima ne dodeljuje DNS-ove i Gatewey, Već samo IP Adresu i Subnet Mask. I samim tim korisnici koji su zakačeni na TP-Linku će biti u mreži a neće imati Internet.

veseliburek
30.5.2010, 13:40
Imam problem sa mrežom:
zbog prekida kabla od 25m koji ide od rutera do mog kompa (tj. do switcha) ubo sam wireless karticu u svoj komp i treba da obezbedim izlaz na internet i na sestrinom kompjuteru. Povezao sam kao na slici, uključio internet connection sharing al neće :(, moj komp ima izlaz, njen ne...

http://img691.imageshack.us/img691/9008/54900084.jpg (http://img691.imageshack.us/i/54900084.jpg/)

Zna li neko gde grešim? Na oba kompjutera je Windows 7 Ultimate x64.

bane86zr
1.6.2010, 13:55
imam opet problem sve sam uradio wlan mi radi ali i internet mi ide preko wlan-a imam d-link DWL-900AP+

neznam gde da ugasim da ne ide internet preko ovog d-linka samo da lan ide ali da net ne ide znaci nevidim nigde dns stelovanja u njegovom programu za stelovanje :n-cc2:

qaza94
2.6.2010, 15:05
Moj drug i ja zelimo da povezemo kompjutere da zajedno imamo Internet, sharujemo fajlove i odigramo po neku igricu. Ja ima HUAWEI HG520s i povezan mi je Internet. OS win 7 na oba kompjutera.

Sta sve treba da kupimo da se povezemo i kako?

Freško
3.6.2010, 10:55
imam opet problem sve sam uradio wlan mi radi ali i internet mi ide preko wlan-a imam d-link DWL-900AP+

neznam gde da ugasim da ne ide internet preko ovog d-linka samo da lan ide ali da net ne ide znaci nevidim nigde dns stelovanja u njegovom programu za stelovanje :n-cc2:

Ček, onomad nisi spominjao D-Link DWL-900AP+, jer on ima veze sa tvojim pređašnjim pitanjem od pre nekoliko dana ili ne...

Moj drug i ja zelimo da povezemo kompjutere da zajedno imamo Internet, sharujemo fajlove i odigramo po neku igricu. Ja ima HUAWEI HG520s i povezan mi je Internet. OS win 7 na oba kompjutera.

Sta sve treba da kupimo da se povezemo i kako?

Kolika je razdaljina i zliželite da se povežete Wirelessom ili kablovima?

bane86zr
3.6.2010, 12:28
pa nekako sam se razmisljao i dosao sam na ideju da mi je bolji pravi AP :) i to sam uradio i pazaio radi posao samo me zanima gde nabaviti 360 stepeni antenu ili neku semu za tu antenu da uradim sam ili da kupim

a sto se tice onog pitanja doslo je do promene sve je ostalo isto huavei sa wifi-em pa on na svich sa 8 portova i onda se cepa net dalje na ostale kompove tako da je sve ostalo isto samo nije onaj TP-link nego je D-link

qaza94
3.6.2010, 14:39
Kolika je razdaljina i zliželite da se povežete Wirelessom ili kablovima?

Pa razdaljina je nekih desetak metara i kablovima zelimo da se povezemo posto je brze.

Freško
3.6.2010, 17:09
pa nekako sam se razmisljao i dosao sam na ideju da mi je bolji pravi AP :) i to sam uradio i pazaio radi posao samo me zanima gde nabaviti 360 stepeni antenu ili neku semu za tu antenu da uradim sam ili da kupim

a sto se tice onog pitanja doslo je do promene sve je ostalo isto huavei sa wifi-em pa on na svich sa 8 portova i onda se cepa net dalje na ostale kompove tako da je sve ostalo isto samo nije onaj TP-link nego je D-link

Ja sad neznam napamet podešavanja za taj D-Link. Ovako jedino što mi pada na pamet je da na DL-u isključiš DHCP i da deljenje adresa staviš u STATIC Mod. I onda da svim korisnicima ručno u komp upišeš statičke IP Adrese tipa:
192.168.10.x
255.555.255.0

Ostala polja ostaviš prazna. I ti korisnici će ti onda biti u mreži ali neće sigurno imati pristup Internetu.

Pa razdaljina je nekih desetak metara i kablovima zelimo da se povezemo posto je brze.

Kupi najobičniji UTP Kabli odgovarajuće dužine i to je to. ubodi u slobodan port na ruteru a drugi kraj u njegovu mrežnu karticu u računaru i to je sve odmah ceš na drugom kompu (kod komšije) imati i net i bićete istovremeno u mreži (moćiće te da delite fajlove, igrate mrežne igre i slično....)

dcNiko
8.6.2010, 22:20
Jel može pomoć jer mi ništa nije jasno. Hteo sam da povežem 2 kućna računara u mrežu i na internet. Na jednom je Windows XP i na drugom Windows 7. Na ovom računaru na kojem je XP imam kablovski modem (Scientific Atlanta) koji je povezan USB-om na računar i mrežnim kablom na Belkin-ov ruter. U ruter su uštekani i mrežni kablovi od oba računara. kada sam priključio ruter internet je nastavio da radi na računaru na kojem je XP bez ikakvih podešavanja. Pokušao sam sa statičkim IP adresama i ništa. Oba računara su u istoj Workgroup-i. Kada pokušam da odem na internet sa računara na kojem je Windows 7 javlja mi da DHCP nije enablovan. Kako da enablujem DHCP. Pokušao sam da pristum ruteru iz Internet Explorera preko IP adrese 192.168.2.1 kako piše u uputstvu rutera i nisam uspeo da mu priđem na taj način. Šta da radim?

Freško
8.6.2010, 23:26
Da li ti je Modem i dalje povezan na jedan računar preko USB Konekcije?

dcNiko
8.6.2010, 23:35
Jeste, ako otkačim modem otkači mi se i Scientific Atlanta konekcija preko koje ide na internet. Ne znam da li modem mora da bude nakačen preko USB-a ali tako mi za sada radi na ovom računaru sa XP-om.

Freško
8.6.2010, 23:43
OK znači maš Kablovski modem i Ruter.

1. Diskonektuj USB Priključak sa modema.
2. Iz LAN porta na modemu poveži Ruter tako šo ćeš kabli koji ide iz Modema da ubodeš u port na ruteru na kome piše WAN.
3. Konektuj računare sa ruterom preko preostalih LAN portova na Ruteru
4. Postavi podešavanja u TCP/IP podesšvanjima na mrežnim karticama na "obtain an ip address automatically" (na oba računara)

I to je odprilike to trebalo bi da sve radi bez ikakvih problema. Mada postoji i mogućnost da Ruter mora i manuelno da se podešava.

dcNiko
9.6.2010, 1:38
Čim diskonektujem USB sa modema (računara) izgubi mi se internet. Ostalo je već bilo odrađeno.

Freško
9.6.2010, 9:20
Ako je takva situacija mogu biti 2 problema!



Da modem ne valja, odnosno da mu je pokvaren LAN priključak
Da ruter ne komunicira sa modemom kako treba, odnosno potrebna su ručna podešavanja rutera


Što se tiče moje predpostavke pod 1. nju ćeš da proveriš tako ćeš da modem ez USB konekcije, daklem samo prteko LAN porta vežeš sa kompom na kome preko USB=a inače ima neta. Ako i preko LAN-a imaš Net onda je modem OK, ali nisu ti dobra podešavanja na ruteru. Ako pak na LAN-u nema neta onda je modem neispravan i konsultuj se sa svojim provajderom oko zamene modema. Ako se ispostavi da je pod stavkom 1. sve OK, onda modem ne komunicira kako valja sa Ruterom i potrebna su ručna podešavanja istog. U vezi stim konsultuj provajdera jer ta podešavanja variraju u zavisnosti od kablovskog provajdera.

Naravno još samo jedna sitnica, proveri ispravnost lan kablova.

dcNiko
9.6.2010, 15:47
Ne znam šta se dešava. kada isključim USB i modem direktno uključim u mrežnu računara gde je XP na kojem radi intenet preko USB-a izgubi se internet. Na slici su karakteristike mreže preko mrežnog kabla (levo) i USB-a (desno):

http://img534.imageshack.us/img534/4990/kablovska2.jpg (http://img534.imageshack.us/i/kablovska2.jpg/)

Kada uključim modem preko mrežnog kabla direktno u računar gde je Windows 7 internet mi takođe radi. Možda je do kabla i mrežne karte na računaru sa XP-om.

Freško
9.6.2010, 15:59
Pa dobro polagano sužavamo "krug" sa problemima. ako na kompu sa W7 modem radi preko mrežnog priključka normalno, znači da je problem do mrežne na kompu sa XP-om ili do mrežnog kabla koji koristiš. Da li je sve podešeno na tom kompu sa XP-om kako valja, odnosno:



Da li je mrežna kartica "upaljena"/"Enabled" u BIOS-u
Da li su drajveri korektno instalirani pod Windowsom
Da li je kartica "upaljena"/"Enabled" pod Windowsom
Da li su podešavanja na lan karti postavljena na "obtain an ip address automatically"

dcNiko
9.6.2010, 16:47
Pa dobro polagano sužavamo "krug" sa problemima. ako na kompu sa W7 modem radi preko mrežnog priključka normalno, znači da je problem do mrežne na kompu sa XP-om ili do mrežnog kabla koji koristiš. Da li je sve podešeno na tom kompu sa XP-om kako valja, odnosno:



Da li je mrežna kartica "upaljena"/"Enabled" u BIOS-u
Da li su drajveri korektno instalirani pod Windowsom
Da li je kartica "upaljena"/"Enabled" pod Windowsom
Da li su podešavanja na lan karti postavljena na "obtain an ip address automatically"



1. Ne znam da li je mrežna kartica upaljena u BIOS-u, nisam uspeo da nađem podešavanja.
2-3. Drajver je instaliran i vidim da je enable-ovan u device manager-u.
4. Podešavanja na lan karti su postavljena na "Obtain an IP address automatically".

Vidim da po ubacivanju mrežnog kabla svetli samo jedna od dve diode na lan kartici. Podešavanja mreže su ostala ista kao na slici od ranije.

Freško
9.6.2010, 17:34
I ne radi! Postoji i mogućnost neispravnosti mreže, retko je ali se dešava. Naravno postoji i mogućnost softverskog problema takođe. Ne bi bill loše ako si u mogućnosti da probaš sa drugom mrežnom karticim u PCI slotu, naravno ako imaš mogućnosti da eliminišemo i hardverski problem mrežne na ploči.

Cupavi Medved
9.6.2010, 21:47
Ako je takva situacija mogu biti 2 problema!



Da modem ne valja, odnosno da mu je pokvaren LAN priključak
Da ruter ne komunicira sa modemom kako treba, odnosno potrebna su ručna podešavanja rutera



pozdrav druze. mene si uputio ovde sa ove teme: http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=59389

ja mislim da LAN prikljucak na mom modemu radi, jer je situacija sledeca: kad ugasim kompjuter onda jedan d-linkov ruter koji imam prikljucim preko LAN prikljucka na modemu, i konekcija na telefonu ili konzoli radi super.

a pc mi uopste ne poznaje modem kada ga prikljucim preko etherneta. samo preko usb-a radi...

ne znam sta da radim...

Freško
9.6.2010, 21:57
Jesi li pogledao post 318 iz ove teme, kakva je tu situacija kod tebe?

Cupavi Medved
9.6.2010, 22:11
Jesi li pogledao post 318 iz ove teme, kakva je tu situacija kod tebe?

problem je sto sam bas pocetnik, pa ne znam tacno gde treba da pogledam to.

otisao sam u BIOS, i pretpostavljam da se nalazi u ''integrated peripherals'', i kada udjem tu, ne znam sta treba da enable-ujem. sve mi se cini da nema opcije za tu lan kartu. ako treba mogu da odem u bios, i da prepisem sve stavke pa da ih napisem ovde?

i u windowsu ne znam gde se to gleda...

Freško
9.6.2010, 22:15
problem je sto sam bas pocetnik, pa ne znam tacno gde treba da pogledam to.

otisao sam u BIOS, i pretpostavljam da se nalazi u ''integrated peripherals'', i kada udjem tu, ne znam sta treba da enable-ujem. sve mi se cini da nema opcije za tu lan kartu. ako treba mogu da odem u bios, i da prepisem sve stavke pa da ih napisem ovde?

i u windowsu ne znam gde se to gleda...

Da u biosu se nalazi u integrisanim periferijama a u windowsu u konktrol panelu odnosno Device Manageru.

Cupavi Medved
9.6.2010, 22:31
Da u biosu se nalazi u integrisanim periferijama a u windowsu u konktrol panelu odnosno Device Manageru.

Evo sta imam u BIOSU:

-On chip primary PCI IDE - enabled
- On chip secondary PCI IDE - enabled
- Usb Keyboard - disabled
- Usb Mouse - disabled
- AC97 Audio
- Onboard serial port 1 - 3F8/IRQ4
- Onboard serial port 2 - 2F8/IRQ3
- Uart mode select - normal
- Onboard paralel port - 378/IRQ7
- Paralel port mode - ECP
- Ecp mode use dma - 3
- Game port address - disabled
- Midi port address - disabled


A u device manageru u windowsu, pod ''network adapters'' imam samo ''scientific atlanta'' modem...

Freško
9.6.2010, 22:39
Prema ovome što si napisao, je očigledno da nije uključena u biosu. Samo što je ja u integrisanim periferijama ne vidim. Molimte mi reci tačnu oznaku ploče pa ću ja čas da pogledam na netu.

Cupavi Medved
9.6.2010, 22:42
Ploca je: Gigabyte GA-7NF-RZ (C)

starija je ploca...

p.s. hvala na pomaganju!

Freško
9.6.2010, 22:54
Ploca je: Gigabyte GA-7NF-RZ (C)

starija je ploca...

p.s. hvala na pomaganju!


Jedva je nađoh na GA Sajtu :)

Pazi ako je to 7NF-RZC (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=1825#dl)

Prema uputstvu (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_7nf-rz_e.pdf) na strani -25- uputsva piše da se podešavanje mrežne kartice ipak nalaze u integrisanim periferijama.

"On-Chip LAN(nVIDIA)*" (Postaviti na AUTO/ENABLED)

Što se tiče pomoći, nema na čemu služimo narodu!

Cupavi Medved
9.6.2010, 22:57
da, to je ta ploca.

ne znam stvarno, ja sam napisao ovde sve stavke iz ''integrated peripherals''. ne znam kako moze da je nema ta opcija...

Freško
9.6.2010, 23:04
da, to je ta ploca.

ne znam stvarno, ja sam napisao ovde sve stavke iz ''integrated peripherals''. ne znam kako moze da je nema ta opcija...


Veruj mi da ja još manje znam zašto nema opcije u biosu. Ispada da nemaš integrisanu mrežnu karticu na ploči....

Izvini što pitam, ali moram! (znam da je pitanje glupo ali moram jer više nemam ideje, jer u uputstvu stoji da opcija u biosu postoji a ti tvrdiš da nema pa meni jedina ideja da nema mrežne karte na ploči)

Imaš li na zadnjem panelu ulaz na koji pokazuje crvena strelica?

Cupavi Medved
9.6.2010, 23:12
hah bas tako :D a imam ethernet ulaz.

btw, u bio su mi pise da je maticna ploca GA-7NF-RZ, a ne GA-7NF-RZ(C) kao sto sam ja tebi napisao - tako mi pise u everestu. mada ne verujem da to ima neke veze.

ne znam sta da radim, a samo hocu lepo ko covek da namestim internet na nintendo wii-u. ovako mi normalno radi samo kad je kompjuter ugasen :D

Cupavi Medved
9.6.2010, 23:13
Izvini što pitam, ali moram! (znam da je pitanje glupo ali moram jer više nemam ideje, jer u uputstvu stoji da opcija u biosu postoji a ti tvrdiš da nema pa meni jedina ideja da nema mrežne karte na ploči)

Imaš li na zadnjem panelu ulaz na koji pokazuje crvena strelica?

hehe, da naravno da imam :D

Freško
9.6.2010, 23:21
hah bas tako :D a imam ethernet ulaz.

btw, u bio su mi pise da je maticna ploca GA-7NF-RZ, a ne GA-7NF-RZ(C) kao sto sam ja tebi napisao - tako mi pise u everestu. mada ne verujem da to ima neke veze.

ne znam sta da radim, a samo hocu lepo ko covek da namestim internet na nintendo wii-u. ovako mi normalno radi samo kad je kompjuter ugasen :D


To da li je ploča RZ ili RZC ne menja stvari (proverih na sajtu) na istom mestu u biosu se nalazi opcija za integrisani lan.

Kao što rekoh stvarno nemam logično objašnjenje što opcije nema kod tebe u biosu.

Jedino što mi pada na pamet ako nemožeš da osposobiš integrisan lan je da presaviješ 350 Dinara i kupiš najjeftiniju mrežnu karticu u PCI varijanti koja će ti vriti posao. Ja stvarno neznam šta bi još mogao da ti kažem uz svu moju dobru volju!

Cupavi Medved
9.6.2010, 23:27
ma da, tako cu da uradim :) hvala ti puno na odgovorima.

samo jos nesto, jel postoji jos neki nacin da ja preko d-link rutera saljem normalno signal do nintendo wii-a (a uzmimo u obzir da mi ethernet ulaz na pc-u ne radi sa modemom). a imam i wireless pci karticu neku tp-linkovu. ?

Freško
9.6.2010, 23:31
Još jedan predlog pre nego sutra kupiš PCI LAN!

Uđi u BIOS, i udi Enter na opciju "Load Optimized Defaults" a zatim "Save & Exit Setup". Ako postoji opcija u BIOS-u za integrisanu Mrežnu kada uradiš ""Load Optimized Defaults" mrežna bi morala da se "upali" ako postoji na ploči jer još nisam video ploču na kojoj je po Defoult poešenjima Lan "ugašen".... Ako ni tako ne proradi slobodno sutra kupi PCI Lan adapter! :ciao:



samo jos nesto, jel postoji jos neki nacin da ja preko d-link rutera saljem normalno signal do nintendo wii-a (a uzmimo u obzir da mi ethernet ulaz na pc-u ne radi sa modemom). a imam i wireless pci karticu neku tp-linkovu. ?

Ne razumem, Taj ruter koji imaš je koji? (navedi model) i da li tu Wireless karticu koju imaš koristiš na konzoli ili na kompu? Ovo pitam jer nemam pojma šta ta WII konzola ima od priključaka. (ne pratim odavno konzolašku scenu pa pojma nemam)

Cupavi Medved
9.6.2010, 23:54
Još jedan predlog pre nego sutra kupiš PCI LAN!

Uđi u BIOS, i udi Enter na opciju "Load Optimized Defaults" a zatim "Save & Exit Setup". Ako postoji opcija u BIOS-u za integrisanu Mrežnu kada uradiš ""Load Optimized Defaults" mrežna bi morala da se "upali" ako postoji na ploči jer još nisam video ploču na kojoj je po Defoult poešenjima Lan "ugašen".... Ako ni tako ne proradi slobodno sutra kupi PCI Lan adapter! :ciao:



E druze hvala ti do svemira :D radi sad. isao sam kao sto si rekao na load optimized defaults, i pojavila se opcija :) kad se bootao windows, nasao je new hardware, i to je to. sad radi sve ok preko ethernet ulaza!

hvala puno jos jednom! :aplauz:

Freško
9.6.2010, 23:57
E druze hvala ti do svemira :D radi sad. isao sam kao sto si rekao na load optimized defaults, i pojavila se opcija :) kad se bootao windows, nasao je new hardware, i to je to. sad radi sve ok preko ethernet ulaza!

hvala puno jos jednom! :aplauz:

Heh baš mi drago da si ga napravio,

Nemaš potrebe da toliko zahvaljuješ ko što rekoh služimo narodu!

Srdaćan pozdrav :ciao:

dcNiko
11.6.2010, 0:40
I ne radi! Postoji i mogućnost neispravnosti mreže, retko je ali se dešava. Naravno postoji i mogućnost softverskog problema takođe. Ne bi bill loše ako si u mogućnosti da probaš sa drugom mrežnom karticim u PCI slotu, naravno ako imaš mogućnosti da eliminišemo i hardverski problem mrežne na ploči.

Freško sveži care C.S.C Super Moderatore :D,
hvala na sugestijama danas sam kupio najjeftiniju PCI mrežnu karticu za smešnih 460 dinara i po instalaciji drajvera sve je proradilo, kako internet tako i LAN tj. oba kompjutera se vide na mreži i sve radi.
Hvala još jednom i da si živko i zdravko ;).
Pozdrav.

jonathan
5.7.2010, 20:18
Citao sam malo prvu stranicu, medjutim, meni teba da povezem dva racunara smao radi prebacivanja podataka. Zelim neke stvari da prebacim sa starog racunara na novi. Da li treba isto da podesim ime "grupe", ip adrese ili ?

Freško
5.7.2010, 21:01
Citao sam malo prvu stranicu, medjutim, meni teba da povezem dva racunara smao radi prebacivanja podataka. Zelim neke stvari da prebacim sa starog racunara na novi. Da li treba isto da podesim ime "grupe", ip adrese ili ?


Imaš odgovor u drugom postu ove teme! Isprati uputsto i to je to...

jonathan
5.7.2010, 21:07
Znaci moram sve ono podesiti. Ok, onda poslije jer imam samo jedan monitor. Da li mi treba samo obicni telefonski kabl ili treba i neki ruter ?

Freško
5.7.2010, 21:31
Znaci moram sve ono podesiti. Ok, onda poslije jer imam samo jedan monitor. Da li mi treba samo obicni telefonski kabl ili treba i neki ruter ?


Ne treba ti "telefonski" već UTP Kabli, i to ti piše u 2. postu.

jonathan
5.7.2010, 21:48
To bi trebao biti kabl s kojim povezujem PC i ADSL modem.

Freško
5.7.2010, 21:54
To bi trebao biti kabl s kojim povezujem PC i ADSL modem.

Krosover kabili je univerzalni kabli, kojim možeš po želji da povežeš dva kompa direktno. Bez prisustva sviča ili rutera. A možeš ga koristiti i za povezivanje kompa i rutera odnosno sviča, po želji.

jonathan
5.7.2010, 22:10
Ok. Hvala. Kontam da njega iskoristim da ne kupujem drugi.

Freško
5.7.2010, 22:29
Ok. Hvala. Kontam da njega iskoristim da ne kupujem drugi.


Ako planiraš da iskoristiš kabli koji si dobio uz ruter to neće da može. Kablovi koji se dobijaju uz ruter su ravni ili ti strejt sabli. a njime nemože da se povežu dva kompa direktno. ablovi moraju biti krosover. Ako nemaš krosover kabli odi do prvog lokalnog servisa računara i neka ti naprave odgovarajuću dužinu. Nije skupo cena kabla se kreće od 15-40 dinara za metar (u zavisnosti od kvaliteta).

jonathan
5.7.2010, 23:42
Imam ovaj (http://www.bablotech.com/wp-content/uploads/2008/12/crossovercable.gif) kabl. PRedpostavlajm da je to to.

Freško
6.7.2010, 2:19
Imam ovaj (http://www.bablotech.com/wp-content/uploads/2008/12/crossovercable.gif) kabl. PRedpostavlajm da je to to.


Da al mi ta slika ne znači ništa iz razloga što i strejt i krosover kabl izgledaju identično samo se razlikuje raspored žica na konektorima.

jonathan
6.7.2010, 13:08
Po rasporedu žica mislim da je to taj kabl:

http://img210.imageshack.us/img210/4159/70226025.th.jpg (http://img210.imageshack.us/i/70226025.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Freško
6.7.2010, 14:17
Po rasporedu žica mislim da je to taj kabl:

http://img210.imageshack.us/img210/4159/70226025.th.jpg (http://img210.imageshack.us/i/70226025.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Treba da slikaš oba kraja kabla da bi moga oda ti kažem koji je kabli u pitanju ... Po ovome što se na slici vidi u pitanju je 50% strejt (ravni) kabli...

Ako je takav raspored žica i na drugo kraju onda je u pitanju strejt kabli, a kao što rekoh tebi za direktno povezivanje je potreban krosover kabli.

jonathan
6.7.2010, 14:54
Gledao sam drugi kraj kabla i isti je raspored.

Freško
6.7.2010, 15:29
Gledao sam drugi kraj kabla i isti je raspored.

Onda nije definitivno u pitanju krosover kabli, kod njega se na ona kraja razlikuje raspored žica (zato se i zove ukršteni ili krosover) a kod strejt ili ti ravnog kabla (kakv ti imaš) i levi i desni kraj kabla je identičan sto se rasporeda žica tiče.

jonathan
6.7.2010, 15:33
Da. Vidio sam na slici da je razlicit raspored. Mislim da cu ipak spojit stari HDD na ovaj racunar, ako bude trebalo.


Hvala u svakom slucaju.

FAMAS
14.7.2010, 16:26
Kod mene je problem sledeci. Na desktop racunaru imam Win7 Ultimate a na notebook-u Win7 Home Premium. Umrezio sam ta dva racunara preko TP Link wireless rutera i oni se vide u mrezi medjusobno ali ne mogu da pristupim ni jednom ni drugom racunaru. Sherovao sam D disk kod oba racunara.

FAMAS
14.7.2010, 23:20
Iskljucio sam firewall i sad vidim shareovane foldere. mali pomak je napravljen, ali opet je problem sti sad ne mogu da uljem u taj shareovani folder.

Freško
15.7.2010, 1:11
@Famas

A jesi li dodelio prava nad folderom, odnodno u tvom sličaju nad particijom?

My Computer > Desni klik na Particiju > Properties > Sharing [tab] > Advanced Sharing > Permissions > ...

I tu dodeliš prava korisnicima u mreži....

Uz pomoć ADD Dugmeta dodaš korisnika i dodeliš mu prava nad particijom/folderom koji šeruješ....

http://img84.imageshack.us/img84/5913/1124q.th.jpg (http://img84.imageshack.us/i/1124q.jpg/)

FAMAS
15.7.2010, 7:57
Ovako mi je podeseno:

Freško
15.7.2010, 9:32
Tako neće uvek da radi, kao što je slučaj i kod tebe. Najbolje klikni na Add dugme i dodeli im odgovarajuća prava.

FAMAS
15.7.2010, 10:21
U onom spisku nigde ne mogu da nadjem ime drugog kompjutera a i kad kucam ime drugog kopjutera on kaze da ne moze da nadje taj objekat.

Freško
15.7.2010, 10:53
U onom spisku nigde ne mogu da nadjem ime drugog kompjutera a i kad kucam ime drugog kopjutera on kaze da ne moze da nadje taj objekat.

A odakle ti ideja da se tu dodaju korisnici sa drugih računara. Tu se dodaju lokalni korisnici preko čijih naloga se posle loguješ sa drugih računara u mreži.

FAMAS
16.7.2010, 13:59
Znaci pogresio sam. Fresko, a kako da to uradim? Pomozi mi molim te jer mi ovo jako treba.

Freško
16.7.2010, 15:39
Znaci pogresio sam. Fresko, a kako da to uradim? Pomozi mi molim te jer mi ovo jako treba.


To je barem prosto:



Napravi jedan nalog u lokalu (poželjno da ima i pasword)
Tom novo kreiranom nalogu dodeli prava nad folderom/particijom koju deliš u mreži.
Sa nekog deug računar u mreži pristupi tok kompu na kome se nalaze podatci (naj jednostavnije je da u adres baru kucaš \\xxx.xxx.xx.xx) x= lokalna ip adresa računara
Pojaviće se šerovane partice/folderi i izaće ti dijalog da uneseš korisničko ime i šifru preko kojeg treba da se loguješ
unesi korisničko ime i šifru iz koraka 1.

I to je odprilike to ... radiće ti deljenje podataka sigurno.

FAMAS
16.7.2010, 16:12
Sve je to odradjeno i opet nakon ukucavanja sifre, pojavljuje se ista poruka.

Freško
16.7.2010, 16:21
Sve je to odradjeno i opet nakon ukucavanja sifre, pojavljuje se ista poruka.


Verovatno da ima josškoji problem u mreži kao recimo fajervol ili nešto slično....

Može biti i još po koja glupost, kao recimo da ti nije čekirana opcija "printer ann file sharing.... ili "Client for microsoft networks"...

FAMAS
16.7.2010, 16:22
Firewall je iskljucen. Do je on bio aktivan, nisam ni mogao da vidim serovane foldere onog drugog kompa. Sada ih vidim sve, samo ne mogu da im prisupim.

Freško
16.7.2010, 16:27
Firewall je iskljucen. Do je on bio aktivan, nisam ni mogao da vidim serovane foldere onog drugog kompa. Sada ih vidim sve, samo ne mogu da im prisupim.


Koj antivirus imaš, ako je recimo KIS ili Nod Internet Security, može i recimo to da pravi problem sa tim svojim setovanjima.

FAMAS
16.7.2010, 19:13
na desktopu imam AVG Internet Security a na notebooku ZoneAlarm Extreme Security.

Freško
16.7.2010, 22:13
na desktopu imam AVG Internet Security a na notebooku ZoneAlarm Extreme Security.


Eto sam si sebi dao i odgovor šta je verovatno uzročnih tvojih problema......

FAMAS
16.7.2010, 22:16
Znaci da disejblujem firewall na oba kompjutera?

water wizard
16.7.2010, 22:19
pa da, isključi firewall da ne bi pravio probleme dok ne središ sve, pa ga posle upali kad sve podesiš

FAMAS
16.7.2010, 22:21
Uradio sam to i stanje je nepromenjeno. I dalje izbacuje istu poruku.

osyka
18.7.2010, 4:55
Pozdrav!

Posedujem D-Link dir-635 router, na koji sam prikljucio (pomocu share port programa) preko usb-a 3G modem (mts). Na router sam prikljucio preko utp kabla (LAN) desktop racunar, na koji mi radi internet, ali ista ova konekcija preko wireles-a na laptopu ne. I ako preko routera, preko wireless-a imam pristup drugom racunaru (protok, konekcija sve ok) internet nije share-ovan. Svasta sam probao, ali nece. Sta da uradim da bi mi radio internet preko wireless routera.
Za odgovor se unapred zahvaljujem!

d_drazic
29.7.2010, 11:11
Evo 'vako.
Imam laptop na kom je instaliran Win 7 Ultimate i desktop na kom je Win XP Pro. Sa oba kompa na internet se povezujem preko modema Huawei HG520c, koji sam uzeo od Telekoma. Kompovi su povezani sa modemom preko ethernet kabla. Ponekad, preko laptopa koristim bežični net. Nemam problema osim povremenog izbacivanja poruke o IP conflict-u.
Hteo bih da povežem ova 2 kompa da mogu da delim fajlove između njih i u tu svrhu sam dosta čitao ovaj forum i ponešto skontao, ali hteo bih da još jednom pitam stručnjake kako da tačno obavim ovu proceduru jer ne bih da odradim neku glupost, pa da mi nestane net i na jednom i da drugom kompu.
Oba kompa su na istoj Workgroup. Desktop od zaštite korisi ESS 4, a laptop AVG internet security. Najviše što sam do sad uspeo na oba kompa je da postignem da se onaj drugi vidi preko My network places. I to sam uspeo tek kada sam na oba kompa isključio firewall-ove i ono aktivno praćenje fajlova. Ali nijednom nisam uspeo da pristupim. Kada pristupam sa XP-a traži šifru, a kada pristupam sa Win 7 onda izbacuje onu poruku, access denied.
Da li može neko da mi objasni kako da ovo odradim najbezbolnije moguće?

Freško
29.7.2010, 18:27
Korak po korak u slikama i reči :) (http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/share-files-and-printers-between-windows-7-and-xp/)

d_drazic
29.7.2010, 18:59
Korak po korak u slikama i reči :) (http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/share-files-and-printers-between-windows-7-and-xp/)

Mućas grasias!
Javljam se ako bude bilo problema.

d_drazic
29.7.2010, 23:51
Freško, hvala još jedanput što si me uputio na pravu temu. Pratio sam korake i uspeo da povežem kompove. Naišao sam na onaj problem sa traženjem korisničkog imena i šifre prilikom logovanja na XP, ali sam se uspešno iskobeljao sa tim.
U zdravlje! :ciao:

polarnimeda
12.8.2010, 16:18
ljudi, imam pitanje za vas koje ce vama biti prosto al ja nikako da rascistim...

naime, treba da 1 adsl flat vezu podelim na dva racunara tako da dele protok. adsl je trenutno na samo 1om od njih jer modem ima samo 1 usb prikljucak (sagem f@st 800 e3- nema portova za mreznu karticu). e sad... u beotelu mi predlazu 2 resenja: 1) da uzmem neki njihov lynksis tp link (ruter; koji btw nemaju na lageru), i 2) da kupim i iskoristim svic...

e sad, sta je uopste svic (stalno se pominju i sve se u tim pricama u vezi njih podrazumeva, a ja to prosto ne znam)? kako se razlikuju medju sobom i koji je dovoljan za moje potrebe? kako se prikljucuje? da li je komplikovano? da li bih sa njim mogao da imam adsl na oba racunara i kad 1 od njih nije ukljucen?

a drugo- kazu mi da ruter mogu da kupim sam, ako izaberem to resenje, al da ga onda ne podesavaju oni, nego ja uz njihovu telefonsku pomoc- pa se pitam koliko je to komplikovano i (ne)sigurno sa obzirom da za ovu varijantu oni nista ne mogu da garantuju?

i zanimaju me cene ovih varijanti (+ da li je ovo lynksis tp-link dovoljno unapred odredjeno; ne mogu da pogresim pri kupovini ako samo to trazim?), kao i mesta gde bih mogao obavim nabavku (ako mora tako, javnite ovo poslednje na pp)...

ispisah se, iako kapiram da ce odgovor biti mnogo kraci.... hvala unapred. :)

----------

edit:
eh, a nudili su mi i wireless router... mozda je i to resenje? nego, ne znam ni kako bi to bilo povezano? sta se ukljucuje gde i koliki i kakav razmak sme/moze da bude izmedju racunara?

Freško
12.8.2010, 17:37
Ufff al si smušen :D, ajmo redom.

Naime, treba da 1 adsl flat vezu podelim na dva racunara tako da dele protok. adsl je trenutno na samo 1om od njih jer modem ima samo 1 usb prikljucak (sagem f@st 800 e3- nema portova za mreznu karticu).

Tebi treba Ruter, samo sa kablovima ili kombinacija kabli + bežično, to po tvom izboru.

da uzmem neki njihov lynksis tp link (ruter; koji btw nemaju na lageru),

To bi u suštini bilo najpametnije, inače Linksys i TP-Link su dve različita proizvođača, a LinkSys je daleeeeeko kvalitetniji.

da kupim i iskoristim svic...

To baš neće da može jer svič je u stanju da poveže više računara žicom ali nema apsolutno nikakav menadžment i shodno tome njime koliko god on bio kvalitetan nemože da se podeli internet. Daklem vraćamo se na priču da ti je potreban ADSL Ruter.

e sad, sta je uopste svic (stalno se pominju i sve se u tim pricama u vezi njih podrazumeva, a ja to prosto ne znam)? kako se razlikuju medju sobom i koji je dovoljan za moje potrebe? kako se prikljucuje? da li je komplikovano? da li bih sa njim mogao da imam adsl na oba racunara i kad 1 od njih nije ukljucen?.

Svič i Ruter se u osnovi razlikuju po tome što Ruter deli saobraćaj koji mu se dovede na "WAN" korisnicima koji su prikačeni na Ruter. Dok svič samo povezuje više uređaja/korisnika kao što rekoh nema nikakav menadžment i nije u tanju da deli protok i ništa slično.... Tako da na svič u tvojoj situaciji zaboravi....

a drugo- kazu mi da ruter mogu da kupim sam, ako izaberem to resenje, al da ga onda ne podesavaju oni, nego ja uz njihovu telefonsku pomoc- pa se pitam koliko je to komplikovano i (ne)sigurno sa obzirom da za ovu varijantu oni nista ne mogu da garantuju?

Zna da bude komplikovano, onda može da bude nekompatibilno sa centralom, onda možeš da pogrešiš pri kupovini i da kupiš AnexB Ruter koji je za ISDN umesto AnexA koji je za "klasične" telefonske linije i sebi dodatno da zakomplikuješ život. Tako da preporučujem da uzmeš uređaj od provajdera, u slučaju da nisi napredan korisnik i izbegneš sve neželjene probleme koji se mogu desiti.

i zanimaju me cene ovih varijanti

Cene dobrog ADSL ruera znaju biti i preko 50 Eura, i to u ekonomskoj klasi a viša kalasa kod recimo LinkSysa recimo zna neretko da bude i preko 100 Eura....

(+ da li je ovo lynksis tp-link dovoljno unapred odredjeno; ne mogu da pogresim pri kupovini ako samo to trazim?), kao i mesta gde bih mogao obavim nabavku (ako mora tako, javnite ovo poslednje na pp)...

Već sam gore napisao TP-link je za sxšoke narodne mase i ok je proizvođač. Dok je LinkSys spada u višu klasu prizvođača i tu se svakako plaća i ime i kvalitet.

eh, a nudili su mi i wireless router... mozda je i to resenje? nego, ne znam ni kako bi to bilo povezano? sta se ukljucuje gde i koliki i kakav razmak sme/moze da bude izmedju racunara?

Kao što sam već rekao najbezbolnije rešenje za tebe je da uzmeš nešto iz njihove ponude. Što se vajerles rutera tiče ništa tragično teško nije za povezivanje. ako trenutno nemaš laptop ili komp sa vajerlesom jednostavno ćesšto da ugasiš u opcijama rutera i jednostavno ćeš povezati oba kompa kablom dok ne dođe neko bolje vreme i umesto kabla počneš da koristiš vajerles.

ispisah se, iako kapiram da ce odgovor biti mnogo kraci.... hvala unapred. :)

Ko što vidiš i ja takođe, ali nebrini preživeću ;)

polarnimeda
13.8.2010, 0:58
^^ znam da postoje posebne zahvalnice... ali, :n_klanja:!

... tako da, odlucio sam se za njihov wireless router (posebno mi dobro dodje zbog nezgodnog rasporeda prostorija za kompove tj. zbog razvlacenja kablova)- dobijam ga umesto modema za 20ak evra... hvalaaaaaa! :alealeee: :ciao:

veljko
14.8.2010, 13:06
Da li je moguce povezati mobilni telefon i komp preko access pointa? Model je tp link wa601g. Izvinite na mozda glupom pitanju ali se stvarno ne razumem u ovo...

Freško
14.8.2010, 22:46
Da li je moguce povezati mobilni telefon i komp preko access pointa? Model je tp link wa601g. Izvinite na mozda glupom pitanju ali se stvarno ne razumem u ovo...


Generalno da, možeš povezati fon na AP ako ti fon ima wireless. E sad baš da će fon i komp da šeruju fajlove međusobno i neće. a da će ti fon imati net preko AP-a to da svakako.

polarnimeda
10.9.2010, 3:13
2 desktop racunara koji dele net...
1 je zicno vezan na wireless adsl modem, a drugi net uzima bezicno...
dal je moguce umreziti racunare bez dodavanja kablova?
:o

Freško
10.9.2010, 10:08
2 desktop racunara koji dele net...
1 je zicno vezan na wireless adsl modem, a drugi net uzima bezicno...
dal je moguce umreziti racunare bez dodavanja kablova?
:o

Da, računari bi trebali odmah da se vide, jedino što trebaš je da šeruješ particije/foldere na oba kompa.

tesla.ki
18.9.2010, 19:27
Поздрав свима!
Имам SBB-ов кабловски интернет који преко рутера TP-LINK TL-WR340G делим на десктоп рачунар (на којем је Windows XP SP2) и лаптоп (на којем је Windows 7). Успео сам нешто сам, а нешто уз помоћ Ваших савета, да подесим и LAN мрежу и дељење штампача. Десктоп је повезан на рутер преко кабла, док је лаптоп повезан преко Wireless-a.
У међувремену сам дошао до још једног десктоп рачунара (на којем је Windows XP SP3) и који се налази у другој соби. Да не би развлачио каблове, купио сам USB Wireless Adapter TP-LINK TL-WN321G.
Интересује ме да ли јр преко тог адаптера могуће само дељење интернета (који ради без проблема, уз мале осцилације сигнала) или некако могу да подесим и дељење фајлова и штампача?
Хвала унапред.

Freško
18.9.2010, 20:46
Naravno da i na tom desktopu koji ima taj vajerles prijamnik možeš imati internet i deliti fajlove/štampaš samo je potrebno sve lepo podesiti šering i to je to, radiće kao što radi i na drugim računarima.

tesla.ki
18.9.2010, 21:13
Успео сам и то. :)
Хвала пуно на информацији. :n_klanja:

bebeys
23.9.2010, 21:37
pozdrav svima
neki dan sam se namucio prilikom umrezavanja notebooka (winXP SP3) i desktopa (win7 ultimate), i jedva sam uspio mapirati sharovane foldere, nisam imao problema kada sam htio da pristupim notebooku s desktopa, odmah sam vidio dijeljenje mape, medjutim, da bih vidio mape u drugom smjeru, tj da pristupim desktopu s notebooka, morao sam da izvodim neke vratolomije sa dodavanjem "guest" naloga, pa da omogucim tom nalogu da pristupa sharovanim mapama, i cak da dodam nalog "guest" pod tabom "security" kada idem na properties od foldera... elem, da ne smaram, vjerujem da oni koji znaju sta hocu da kazem - znaju sta hocu da kazem :)
sve je to radilo fino jednu vece, dok sledece vece nisam primijetio da mi fali jedna mapa u "my network places" kad hocu da pristupim s notebooka. Odem do desktopa, odradim cut&paste u drugu mapu, i pristupim joj iz nje, medjutim, sledece vece, opet fali sad i ta mapa!?
kontam da je mozda do toga sto mi je upaljen uTorrent na desktopu, pa posto on prilikom dl/ul vrsi neke radnje, ti folderi koje on koristi su nedostupni preko mreze
sad cu bas da probam da ga iskljucim i vidim, mada nisam optimista
dakle , da sumiram...
svako vece mi nestaje po jedna mapa iz "my network places" :) ako neko zna o cemu se radi, unaprijed hvala

Freško
24.9.2010, 13:22
@babeys

pogledaj post #374 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1111472&postcount=374) u ovoj temi.

bebeys
24.9.2010, 13:35
po tom tutorialu sam i odradio setup, i sve je radilo, medjutim, folderi se "gube" iako nisam nista mijenjao u postavkama posle prvog uspjesnog povezivanja, tj. sve je radilo ok jednu vece, posle nedostaju folderi

Freško
24.9.2010, 13:43
po tom tutorialu sam i odradio setup, i sve je radilo, medjutim, folderi se "gube" iako nisam nista mijenjao u postavkama posle prvog uspjesnog povezivanja, tj. sve je radilo ok jednu vece, posle nedostaju folderi

Može i da se desi da imaš neku gamad, imao sam sličan problem u jodnoj većoj mreži jedne fime koju održavam bio je sličan problem i ispostavilo se da imaju gamad koja se zavukla u startap *pokretala se sa operativnim sistemom

bebeys
24.9.2010, 13:50
imam microsoft security essentials, probacu da vidim sta on kaze
evo sad vidim da su mi dozvole za sharing nestale sa onih foldera koje sam sharovao, pa sam morao ponovo da dodam "guest" nalog u listu "permissions"
moguce da je neki virus, cim se to gubi samo od sebe, u svakom slucaju, hvala

Kum22
29.9.2010, 17:55
Ako je Simple file sharing uključen na oba kompjutera, kako je moguće spajanje bez problema sa prvog na drugi, dok s drugog na prvi traži Username i password ? Ima li kakva opcija u Windowsima, a da nemoram da pravim novog korisnika koji će imati odgovrajuće ovlasti ?

ticketoride
30.9.2010, 16:46
Ako je Simple file sharing uključen na oba kompjutera, kako je moguće spajanje bez problema sa prvog na drugi, dok s drugog na prvi traži Username i password ? Ima li kakva opcija u Windowsima, a da nemoram da pravim novog korisnika koji će imati odgovrajuće ovlasti ?

Ima.

U win xp, recimo, ide: start - control panel - administrative tools - local security policy.
Kad se otvori local security policy: local policies - security options - Network access: Sharing and security model for local accounts (sa desne strane)
Ako hoces da pristupas pomocu korisniskog imena i lozinke treba da izaberes "Classic - local users authenticate as themselves" na racunaru cijim resursima pristupas.
Ako izaberes "Guest only - local users authenticate as Guest", a Guest nalog je onemogucen na racunaru cijim resursima pristupas, onda se desava to sto se tebi desilo.

Simple file sharing iskljuci jer ces imati punu kontrolu nad ovlascenjima za deljene resurse.

Za ovakav nacin pristupa svaki korisnicki nalog na racunaru treba da ima lozinku (obavezno).

Putanja do local security policy na win7 bi trebalo da bude ista...

Kum22
30.9.2010, 19:09
Postavke su identične na obe mašine (XP SP3). Simple fire sharing je uključen, guest account su onemogućeni, Security postavke u Network acces su identični, ali opet me traži username i password sa prve mašine na drugu, dok sa druge na prvu ne :confused: Isprobavao sam sve moguće što je Google pronašao - kreirao jednaki username i password na obe mašine, kumovo po svim mogućim nalozima i Network postavkama, ali taj logon prozor neće nikako da se makne :(

ticketoride
30.9.2010, 23:37
...Simple fire sharing je uključen...

A zasto je ukljucen??! Iskljuci ga, bolje ces videti u cemu je problem...nema niceg "simple" u Simple file sharing ;;)))
Kad iskljucis Simple file sharing, desni klik na deljeni folder --> properties --> sharing (tab) --> permissions (dugme) i proveri da li na listi ovlascenih korisnika ima tvog naloga i koja su mu ovlascenja.
Posle toga desni klik na deljeni folder --> properties --> security (tab) i proveri da li na listi ovlascenih korisnika ima tvog naloga i koja su mu ovlascenja.

Tek da pomenem, mada verujem da si to vec uradio:
- proveri da li su racunari u istoj radnoj grupi.
- proveri da li je na win fajervolu (je l koristis neki drugo fajervoj?) omogucen File and printer sharing

Ne moze samo jedan korisnicki nalog da odradi to sto tebi treba. Moras da napravis dva identicna korisnicka naloga na oba racunara (npr. Mika i Zika). Na jedan se ulogujes kao Mika (i napravis deljeni folder, a u share permissions i u security permissions stavis korisnika ZIKU da ima pristup), a na drugi kao Zika (i napravis deljeni folder, a u share permissions i u security permissions stavis korisnika MIKU da ima pristup).

ISPRAVKA: Moze i sa jednim korisnickim nalogom, mada bi bilo logicno da na 2 kompa imas 2 razlicita naloga sa kojima radis.
Ako proveris i odradis sva gore navedena podesavanja, mora da otvori deljeni folder bez kucajna username-a i password-a.

Kum22
2.10.2010, 22:56
Nisam baš toliki početnik u mrežama, ali svejedno nikad mi se još nije desilo da moram da ukucavam korisničke naloge kod Simple file sharinga :o Pogotovo mi je još manje sad jasno zašto na jednoj mašini moram da ukucavam, a na drugoj ne. U svakom slučaju, isključio sam Simple file sharing i riješio prava korisnika za deljenje foldera i napokon je sve proradilo. Ah, Windozi ...

ticketoride
3.10.2010, 14:30
Pretpostavljao sam da nisi pocetnik. Pisao sam odgovore imajuci na umu da ce ih procitati i neki pocetnik pre nego sto odluci da otvori temu ili postavi pitanje, ali slaba vajda...izgleda da niko ne pretrazuje forum pre postavljanja pitanja.
Iznova i iznova se postavljaju vec postavljena pitanja na koja su vise puta vec dati odgovori u ranijim postovima ili u nekoj drugoj temi u ovoj sobi.

Svako ko ima neki problem u vezi umrezavanja racunara, pre postavljanja pitanja, trebalo bi da procita prvih nekoliko postova koje je napisao Freško (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=452) na prvoj strani ove teme ( http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=11879 ), dva posta od ticketoride (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=30326) na ovoj strani ( http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=11879&page=20 ) kao i ovo uputstvo ovde ( http://support.microsoft.com/kb/304040 ).

Potpuno iste stvari vaze i za Win7, samo su putanje do konfiguracionih prozora malo drugacije.

EDIT: Skoro sve sumirano na jednom mestu - http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1119698&postcount=66
(http://www.sk.rs/forum/member.php?u=452)

blueboyns
3.10.2010, 21:37
Метода описана на првој страни са постављањем статичких адреса је добра и једноставна али мени је требао ICS (Internet Computer Sharing) који захтева динамичке адресе. :(

Тј хтео сам да повежем десктоп Win 7 ult. са лаптопом XP sp3 тако да десктоп користи wireless конекцију са лаптопа.

Са два компјутера под Win 7 ово је лако али пошто је умрежавање Win 7 i XP-a у зони езотерије метода узалудних покушаја је опет тријумфовала :kreza:

Главни проблем је изгледа била нова Homegroup опција у 7-ци коју XP не разуме, а 7-ци треба да се успешно умрежи (барем је тако било у мом случају)

Дакле урадио сам све потребне радње наведене на почетку овог треда осим постављања статичких адреса због поменуте потребе за ICS-ом и спојио компјутере кросовер каблом.
Интернет није могао да се дели, LAN је мало радио мало није. Проблем је био што 7-ца није могла да направи Homegroup и увек је конекцију препознавала као Public (није могло одмах да се промени него тек ако се покуша Network Discavery и није памтила подешавања него сваки пут мора да се уради Network Discavery са пребацивањем у Home Network).

Онда сам на sevenforums прочитао да је једном мајстору успело ово што ја хоћу тако што је на Host компјутеру направио Bridge између интернет и LAN адаптера.
Bridge сам направио али сам морао да искључим ICS. Ефекти који су настали су допринели крајњем решењу али они сами нису дали жељени резултат.
Наиме 7-ца је одмах препознала конекцију као Home (и дала ми опцију да бирам Home/Work/Public) и направила одговарајући Homegrupe. Сад, XP не може да буде део овог Homegroupe јер нема ту опцију али из неког разлога 7-ци треба да се успешно умрежи. Конекцију сам могао лепо да преименујем (Network Name опција) и поставим иконицу коју хоћу (Network Icon опција) и та подешавања су остала запамћена.
Десктоп је добио конекцију са интернетом преко лаптопа али је LAN адаптер на лаптопу почео да се буни да су IP адресе у конфликту итд. и онда је почела опет прича мало ради мало не ради и LAN и бежични нет.
:confused:

Онда сам искључио Bridge на оба адаптера на Host компјутеру и обрисао Bridge. Поново сам укључио ICS на бежичном адаптеру и све је одједном прорадило савршено. :eek:
Home Network који сам успешно подесио док је Bridge био активан остао је упамћен и сад је савршено радио (Такође Homegroupe који је 7-ца направила мора бити активан).
Дакле LAN савршено ради, компјутери се виде и могу да деле фајлове, а такође могу да приступим интернету на десктопу користећи вајерлес конекцију са лаптопа :D

Више ништа не морам да намештам чим укључим оба компјутера лепо се препознају и могу да користим интернет на десктопу чим се лаптоп повеже на свој вајерлес.
Дакле IP адресе су остале динамичке и све савршено ради али је било потребно привремено направити Bridge да би 7-ца могла правилно да постави и запамти Home Network и Homegroup подешавања.

Ето било је мучно али поучно :p. Надам се да ће неком помоћи ако жели да постави ICS između Win 7 i и XP-а :cool:

ticketoride
3.10.2010, 23:12
:tapsh: Svaka cast! Ovakvo putesestvije je svakako vredno paznje ;;)))

Slican problem sam imao jednom sa win 98 i win 2000, ali cu sada da probam sa win xp i win 7...javljam rezultate ;;)))

Marko 0401
25.10.2010, 22:25
Evo mene opet ovdje poslije dužeg vremena... :a_whistli






Situacija je sledeća, 2 laptopa povezana na jedan wireless ruter, podešena ista Workgroup-a (Marko), dakle trebali bi da se vide!
Acer sa XP SP3 i Asus sa Win7x64!


Acer vidi Asus-a, ali samo Public foldere (Documents, Downloads, Music, Pictures...) u kojima nema ništa!
Vidi i D: particiju na Asusu koju sam sharovao, ali mi za nju kaže "Access is denied"!
Vidi još i "Asus on Marko", ali i za njega je isto "Access is denied"!


Asus ne vidi Acera, u Network-u vidi samo sebe!
A kada kliknem na to što vidi (ASUS:Marko) otvara se Windows Media Player, i onda mogu da pustim 4 pjesme koje su tu po defaultu (nov laptop, nema ništa drugo od medija na njemu)

U Advance Sharing Settings ne mogu nikako da podesim Turn On file and printer sharing!
Ja kliknem na Save, ali čim uđem ponovo vidim da se to podešavanje vratilo na Off!




Na oba laptopa je ista zaštita, Avast i Codomo.
Ne pomaže ništa kad isključim Comodo!



Šta da radim, ima neko ideju?

Marko 0401
29.10.2010, 22:16
Nisam još rešio problem... :a_whistli :)

Aleksandar1987
30.10.2010, 0:14
Sto se tice umrezavanja nije dovoljno samo da odradis workgroup-u, potrebno je i setovanje ip adresa, ili rucno ili da na ruteru namestis da ih sam deli pomocu DHCP-a. Moraju ip adrese da pripadaju istoj mrezi (da budu u opsegu npr 192.168.1.2 - 192.168.1.254).

Sto se tice "Access is denied" , proveri dal si iskljucio password na tom lapu.

Kum22
1.11.2010, 13:18
Ako si napravio sve šta piše u prvih 15 postova ove teme, ne ostaje ti ništa nego da svoj problem riješiš - Google-om. Windowzi su jako bugovita stvar šta se tiče umrežavanja, tako da ti ne preostaje ništa drugo nego da proguglaš o svom problemu

Marko 0401
2.11.2010, 20:59
Sto se tice umrezavanja nije dovoljno samo da odradis workgroup-u, potrebno je i setovanje ip adresa, ili rucno ili da na ruteru namestis da ih sam deli pomocu DHCP-a. Moraju ip adrese da pripadaju istoj mrezi (da budu u opsegu npr 192.168.1.2 - 192.168.1.254).


A gdje da podesim ove IP adrese??!
Ukoliko to uradim na wireless adapteru, gubim internet! Na kojem adapteru to da uradim, na LAN adapteru? :confused:

Freško
3.11.2010, 14:14
A gdje da podesim ove IP adrese??!
Ukoliko to uradim na wireless adapteru, gubim internet! Na kojem adapteru to da uradim, na LAN adapteru? :confused:

U koliko na Wireless adapteru ručno postavljaš IP Adrese (želiš fiksnu IP) onda moraš ručno da postaviš i DNS. U tom slučaju preporučujem Google DNS.

8.8.8.8
8.8.4.4

ZNAČI PODEŠAVANJE BI TREBALO DA UZGLEDA OVAKO:

192.168.1.X (X>1) s'tim da ako imaš više računara u mreži kojima DHCP dodeljuje adrese onda neka X bude veći od broja računara kojima DHCP dodeljuje adrese.
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4

Marko 0401
3.11.2010, 23:35
ZNAČI PODEŠAVANJE BI TREBALO DA UZGLEDA OVAKO:

192.168.1.X (X>1) s'tim da ako imaš više računara u mreži kojima DHCP dodeljuje adrese onda neka X bude veći od broja računara kojima DHCP dodeljuje adrese.
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4
Imam 3 računara na mojoj kućnoj wireless mreži, s' tim što hoću da umrežim samo 2!

Za prvi sam podesio
192.168.1.4
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4
i na njemu internet radi! Ali sa drugim imam problema, kako da podesim ove parametre na drugom laptopu?

Prvo sam stavio
192.168.1.5
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4
ali mi sistem prijavljuje istu IP adresu na mreži!

Pokušavao sam sa 192.168.2.5, ali neće! Isto tako sam pokušao
192.168.1.5
255.255.255.0
192.168 1.2
8.8.8.8
8.8.4.4
i
192.168.2.5
255.255.255.0
192.168 1.2
8.8.8.8
8.8.4.4
ali mi net ipak ne radi na tom laptopu! Kako da podesim parametre na drugom laptopu?

Thanks...

Freško
4.11.2010, 0:23
Marko, uzmimo ovo za primer:

192.168.1.4
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4

Na svakom računaru stavljaš iste parametre, menjaš samo CRVENU brojku!

Marko 0401
4.11.2010, 0:42
Marko, uzmimo ovo za primer:

192.168.1.4
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4

Na svakom računaru stavljaš iste parametre, menjaš samo CRVENU brojku!
To je prvo što sam probao, na drugom laptopu sam stavio 5, ali mi sistem prijavljuje istu IP adresu na mreži!



Za prvi sam podesio
192.168.1.4
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4
i na njemu internet radi! Ali sa drugim imam problema, kako da podesim ove parametre na drugom laptopu?

Prvo sam stavio (na drugom laptopu)
192.168.1.5
255.255.255.0
192.168 1.1
8.8.8.8
8.8.4.4
ali mi sistem prijavljuje istu IP adresu na mreži!

Freško
4.11.2010, 0:48
To je prvo što sam probao, na drugom laptopu sam stavio 5, ali mi sistem prijavljuje istu IP adresu na mreži!


Pa što mora da staviš 5 .. stavi recimo 20 ... 30... 76.... 99... Bilo koji broj manji od 255....

FAMAS
19.11.2010, 0:02
Pozdrav, zanima me sledece:

Na spratu imam PC koji je bezicnim putem povezan na internet (u prizemlju je TP Link wireless ruter, a u tom racunaru je TP link wireless kartica). Zanima me kako mogu da od tog racunara na spratu ''razvucem'' internet preko LAN kabla na vise racunara? Da li da share-ujem internet konekciju, i da iz racunara LAN kabli ubodem u jedan swich i tako razdelim internet, ili mora drugacije?

Marko069
19.11.2010, 19:17
Meni trebaju upustva za sledece(vjerovatno je bilo govora o tome al ne mogu da nadjem,pa mi ostavite link ka post-u),umrezavanje desktop-a i laptopa(bezicno)preko adsl rutera s tim da je na desktopu xp na laptopu win7,i isto tako umrezavanje s tim da je na oba win 7.
Uglavnom znam sta treba isti workgroup na oba i onda podesavanje IP-a,samo me zanima da li treba podesiti jos nesto u opcijama rutera,i da li ima problema (cuo sam negdje)u umrezavanju xp i win 7.

P.s. na oba mi treba internet...

Rajic83
16.12.2010, 11:22
E ljudi imam belkinov ruter, radi ekstra, 3 kompa umrezena,veza ne puca itd.. nego se sad glupson zeznuo i nije rapitao kada je kupovao 5.1 zvucnike.. a njih bez nekih dodatnih cuda mogu samo na MSI GX701-092eu da povezem jel ima tri ona dzeka, sada ja bih rado voleo npr da pustim fil sa nekog drugog kompa i svusao muziku a da ne moram da prebacujemstalno, jel moze neko da mi pompgne... hvala unapred !!!

Predrag Stankovic
3.1.2011, 23:20
Kao što je Keygen u ovoj temi (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=65983) rešio problem sa filesharingom preko rutera, takodje sam ja pokušao da umrežim komšije jedan povezan preko eth kabla - desktop a drugi preko wirelessa, ali najveći je problem što ovaj na desktop kompjuteru ima XP a ovaj drugi sedmicu i nikako da se pronadju, any suggestion?

Freško
4.1.2011, 1:18
Jesi li probao da ručno kucaš IP Adrese u eksploreru, ono tipa \\192.168.x.xx (x= u zavismosti kako je konfigurisan ruter da dodeljuje adrese) i dal ta dva računara mogu međusobno da se pinguju? Dalje koje su im IP adrese, ako hoćeš pomoć daj još neke detalje kao što su, imaju li računari antiviruse i koje, da li računari imaju aktivne fajervolove.....

Bojan Trpeski
5.1.2011, 1:33
Interesuje me sta je najbolje da kupim,koji ruter ili sta vec,do 30 e,imam telekomov stari a treba mi da se povezem preko WiFi?

nobody
6.1.2011, 13:39
Imam bezicni ruter. Koji program je najbolji za nadgledanje i kontrolu pristupa mrezi?

Predrag Stankovic
6.1.2011, 13:51
Jesi li probao da ručno kucaš IP Adrese u eksploreru, ono tipa \\192.168.x.xx (x= u zavismosti kako je konfigurisan ruter da dodeljuje adrese) i dal ta dva računara mogu međusobno da se pinguju? Dalje koje su im IP adrese, ako hoćeš pomoć daj još neke detalje kao što su, imaju li računari antiviruse i koje, da li računari imaju aktivne fajervolove.....
-Nisam probao da kucam u exploreru ip adrese
-Ne mogu da se pinguju
-Na desktopu je lokalna ip 192.168.1.2, na laptopu je 192.168.1.3
-Desktop ima Nod32 v4 a laptop ima Avast v5
-Oba imaju windows firewall

Freško
6.1.2011, 17:57
Imam bezicni ruter. Koji program je najbolji za nadgledanje i kontrolu pristupa mrezi?

Nepostoji softver koji može da nadgleda protok saobraćaja kroz ruter. Postoje softveri koji u lokalu mogu to da rae (znači na svakoj mašini zasebno. Ali na Ruteru NE!. Za lokal možeš da iskoristiš i NetMeter (http://www.softpedia.com/get/Network-Tools/Bandwidth-Tools/NetMeter.shtml). A ako želiš da kontrolišeš mrežni saobraćaj kroz kompletnu mrežu, to je druga priča za to ti je potreban hardver i to košta od 50 Eura pa naviše.

-Nisam probao da kucam u exploreru ip adrese
-Ne mogu da se pinguju
-Na desktopu je lokalna ip 192.168.1.2, na laptopu je 192.168.1.3
-Desktop ima Nod32 v4 a laptop ima Avast v5
-Oba imaju windows firewall

Probaj sa eksplorerom ali mrka kapa ako neće ni da se pinguju. Onda je neki malo veći problem. Najverovatnije je problem kod nekog antivirusa ili fajervola. Rešenje bi bilo da sve pogasiš i vidiš dali radi, ako je odgovor pozitivan, onda kreneš da palisšjednu po jednu stvar i ideš sistemom eleiminacije. Tako je najlakše.

Kum22
23.1.2011, 14:00
Pošto sam nov u Win 7, imam jedan omanji problem u shareovanju koji ne mogu da riješim. Znači, na mašini imam Win 7, na laptopu XP, umreženi su i sve radi savršeno, samo što kad hoću da pristupim bilo kojem folderu sa XP-a na Win 7, javlja error " $ is not accessible. You might not have permission ... " itd. Sve što je šerovano na Win 7, mogu sa XP-a da vidim, ali ne i da pristupim. S tim da sam na Win 7 u dijeljenom folderu stavio opciju da svi mogu da pristupe i mijenjaju sadržaj. Ima li tko savjet ?

toxic
23.1.2011, 15:19
To ni meni ne uspeva. Sa Sedmice mogu da pristupim i Visti (na laptopu) i XP-u (na drugom kompu), ali sa XP-a i Viste (medjusobno rade normalno) ne mogu na Sedmicu nikako. A sve je isto podeseno. Verovatno se nesto u Sedmici mora drugacije da podesi...

Mirsad
23.1.2011, 15:51
Pošto sam nov u Win 7, imam jedan omanji problem u shareovanju koji ne mogu da riješim. Znači, na mašini imam Win 7, na laptopu XP, umreženi su i sve radi savršeno, samo što kad hoću da pristupim bilo kojem folderu sa XP-a na Win 7, javlja error " $ is not accessible. You might not have permission ... " itd. Sve što je šerovano na Win 7, mogu sa XP-a da vidim, ali ne i da pristupim. S tim da sam na Win 7 u dijeljenom folderu stavio opciju da svi mogu da pristupe i mijenjaju sadržaj. Ima li tko savjet ?
Start-Control Panel-Network and Internet-Network and Sharing Center-Change
advanced sharing settings--i Turn off pssword protected sharing-zatim zakaci
Allow Windows to managee homegroup connections..i trebalo bi da imas pristup
i da ne zaboravim klikni na folder koji si šerovao-desni klik-Share With-Specific
People-i dodaj GOEST korisnika--snimiš promjene i gotovo
Ps.jos neko je pitao pa nadam se da ce naci ovo

Mirsad
23.1.2011, 16:20
Postavi ovako podesavanja ako sam previse detaljan izvini napisao si da si "nov" u Win.7
http://img25.imageshack.us/img25/677/68772240.png (http://img25.imageshack.us/i/68772240.png/)

http://img39.imageshack.us/img39/6273/98910723.th.png (http://img39.imageshack.us/i/98910723.png/)

http://img84.imageshack.us/img84/3153/31576692.png (http://img84.imageshack.us/i/31576692.png/)
http://img841.imageshack.us/img841/6682/76084750.th.png (http://img841.imageshack.us/i/76084750.png/)

Mirsad
23.1.2011, 16:25
http://img841.imageshack.us/img841/6682/76084750.png (http://img841.imageshack.us/i/76084750.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img89.imageshack.us/img89/103/88076679.png (http://img89.imageshack.us/i/88076679.png/)
Ako nakon dodavanja Goest korisnika neradi onda dodajte NETWORK i dozvole kao na slici

Kum22
23.1.2011, 17:15
Sad imam problem sa Password protected sharing. Nemogu nikako da ga isključim, postavim ga na off, on se vrati na On, ni restart ne pomaže :(

Mirsad
23.1.2011, 17:25
Sad imam problem sa Password protected sharing. Nemogu nikako da ga isključim, postavim ga na off, on se vrati na On, ni restart ne pomaže :(
Kad ga iskljucis snimi promjenu-Save Changes

Kum22
23.1.2011, 17:28
Spremljeno je sve, ali neće da ostane na Off. Tražim na Googlu rješenje, čini se da dosta ljudi ima problema sa ovim.

Mirsad
23.1.2011, 19:01
Spremljeno je sve, ali neće da ostane na Off. Tražim na Googlu rješenje, čini se da dosta ljudi ima problema sa ovim.
evo probaj i ovo: START- run - "regedit.exe",-HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Lsa\limitbla nkpassworduse i promjeni "1" u "0"

toxic
24.1.2011, 13:25
Meni sve tako podeseno (skoro je isto kao i na Visti gde radi), ali i dalje ne mogu da pristupim Sedmici sa ostalih, nemam prava (iako je podeseno da ih imam)...

Mirsad
24.1.2011, 14:57
Meni sve tako podeseno (skoro je isto kao i na Visti gde radi), ali i dalje ne mogu da pristupim Sedmici sa ostalih, nemam prava (iako je podeseno da ih imam)...
Dali neki od raunara ima sifru za ulaz u windows?
Dali si promjenio naziv radne grupe(workgroup)..netreba ostavljati defaultni naziv.
Jesili kreirao folder koji ces šerovat primjer C:Mirsad_Win7 ubaciti dokumente u taj folder koje zelis da djelis i na taj folder dodati dozvole za pristup(slike gore)

toxic
26.1.2011, 23:24
Nemam sifre nigde, sve je podeseno kako treba, izdelio sam cele particije. Firewall-ovi pogaseni, iako im je sve dozvoljeno, ali opet nista. Ne mogu uopste da pristupim kompu sa Sedmicom, vidim ga sa drugih kompova, ali nemam dozvolu. Dok sa njega mogu na druga dva bez problema.

Mirsad
27.1.2011, 10:22
Nemam sifre nigde, sve je podeseno kako treba, izdelio sam cele particije. Firewall-ovi pogaseni, iako im je sve dozvoljeno, ali opet nista. Ne mogu uopste da pristupim kompu sa Sedmicom, vidim ga sa drugih kompova, ali nemam dozvolu. Dok sa njega mogu na druga dva bez problema.
Bojim se da ovo izdelio sam cele particije i jeste problem..pokusaj to sto sam napisao "Jesili kreirao folder koji ces šerovat primjer C:Mirsad_Win7 ubaciti dokumente u taj folder" kreiraj jedan folder ubaci neka dokumenta u njega i ako je sve podeseno kao sto sam pisao MORA RADITI..isto to je i kod mene podeseno i pristupam sa XP na 7-cu bez problema..kad pokusam to sto si ti uradio da citavu particiju djelim onda nemam pristup..
moj savjet: podesi sve iz pocetka po upustvu koje imas iznad

toxic
27.1.2011, 12:19
Pre će biti da moja instalacija nije dobra. Nije bitno sta delis, ne mogu ni u Public folder da uđem, odnosno, dođem samo do ikone svog kompa gde mi kaže da nemam pristup.

Vista se ne razlikuje previse po setovanjima, praktično, samo su neka na malčice drugačijoj putanji, a taj komp radi OK.

Antal Janoš
13.2.2011, 16:25
Dobar dan želim svima!
Pretražio sam već uzduž i popreko ovu temu ali nisam našao sličan opis koji bi rešio moj problem koji imam.Radi se o sledećem(pokušaću da budem sažet i kratak).
Stoni računar:ima ugađenu Wireless Gigabyte GN-W01GS PCI WLAN C karticu preko koje imam pristup internetu.Operativni sistem Windows XP SP3.
Laptop:ima ugrađenu Wireless karticu Atheros AR5007EG.Operativni sistem Windows Vista Home Premium.
Želim da povežem stoni računar sa laptopom bežično preko USB TP-LINK adaptera:TL-WN321G da bi imao pristup i internetu.
Dali je to izvodljivo i na koji način?

GameFREAK
14.2.2011, 21:58
Moja situacija je sledeca. Posedujem detkop racunar koji je povezan na internet. Na njega zelim krosover kablom da povezem laptop kako bih delio podatke i internet konekciju. Uradio sam sledece.

Podesio istu workgroup-u. Share-ovao particije koje zelim. Na destkopu mi je IP adresa 172.16.0.1 a na laptopu 172.16.0.2. Mogu da pingujem sa drugog kompa. Kada zakacim kablom destkop i laptop na oba mi prijavi samo ''Unidentified network'' i to je to. Pomoc?

http://www.dodaj.rs/f/1t/XS/u5SOeTh/untitled.png

Nicin
19.2.2011, 12:23
Imam laptop(vista) i desktop racunar (xp sp2), laptop je direktno povezan na internet a desktop cross over cablom. Internet mi je radio na oba ali sad radi samo na laptopu kako da ispravim ovo?

Mirsad
21.2.2011, 18:09
Moja situacija je sledeca. Posedujem detkop racunar koji je povezan na internet. Na njega zelim krosover kablom da povezem laptop kako bih delio podatke i internet konekciju. Uradio sam sledece.

Podesio istu workgroup-u. Share-ovao particije koje zelim. Na destkopu mi je IP adresa 172.16.0.1 a na laptopu 172.16.0.2. Mogu da pingujem sa drugog kompa. Kada zakacim kablom destkop i laptop na oba mi prijavi samo ''Unidentified network'' i to je to. Pomoc?

http://www.dodaj.rs/f/1t/XS/u5SOeTh/untitled.png

hajder probaj ove Ip.192.168.0.1 za dekstop
192.168.0.2 za laptop

zatim šeruješ PPPOE restartujes oba racunara i treba da radi
ps.iskljuci firewall za mreznu konekciju

Mirsad
21.2.2011, 18:12
Imam laptop(vista) i desktop racunar (xp sp2), laptop je direktno povezan na internet a desktop cross over cablom. Internet mi je radio na oba ali sad radi samo na laptopu kako da ispravim ovo?
Provjeri dali mrezna veza radi odnosno dali su racunari povezani ili je mozda kabal
stradao
Ako je sve ok sa mreznom vezom ponovo podesi IP adrese i podjelu internet konekcije..provjeri da li je Firewall iskljucen za mreznu vezu

ReciSka
2.3.2011, 12:37
evo malo ironije
- imam adsl - modem smartaxMT 882 i wireless G router - TL - WR340G. To isto ima i vecina mog komisluka kojima sam svima spajao to dvoje i sve je radilo savrseno. al kod njih... kod mene ne mogu da podesim (to je taj dio sa ironijom)

modem prikljucim na WAN na ruteru. jedan od portova na ruteru sa mreznom i to bi trebalo biti to ali eto nije... (mada probavao sam i sve druge moguce kombinacije, nikad se ne zna)

problem je sto mi WAN lampica se pali i gasi a ne bi trebala, i sto su mi na modemu sve crvene lampice osim za power (zelen). na kraju kad treba da verifikuje prijavi neshto u stilu da WAN kabal nije prikljucen i da to malo provjerim.

sve komponente pojedinacno rade. chak sam zamjenio i mreznu i kablove, reinstalirao windows (xp sp3) i nista...

a da, modem mi nece da radi dok na local area connectiong - properities - configure - advanced - sa auto confing ne prebacim na 10 half mode ili 10 full mode (dok to ne uradim stalno prijavljuje da je mrezni kabal iskljucen). kad prikljucim na laptop nista ne treba da podeshavam sve radi normalno.

eto, ovo pishem u nadi da ce neko procitati i reci "a da, imao sam sasvim isti problem i ispostavilo se da su podzemne vode bile problem" ili neshto slicno.

jonathan
4.3.2011, 22:38
Da ne otvara novu temu.

Imama kablovski internet i hocu da napravim wifi mrežu za mobitel.

Preporucen mi je ruter medjutim da li mi neko zna reci sta je sa USB resiverima ? Da li su oni samo resiveri za laptope ili mogu bit i odašiljaci ?

Jer je ruter oko 35€ a usb tp-link TL-wn321g oko 10€.

Freško
5.3.2011, 12:07
Može ako nađeš odgovarajaći softver za VirtuelniAP. Asus takav softver isporučuje uz svoje kartice, Ja sam svojevremeno pokušao da napravim to od neke kartice pod Windowsom, i nakon nekoliko dana traženja digo sam ruke jer nisam našao odgovarajući softver a da nemora da se plati.

Sve u svemu ili kreni da se igraš sa linuks distribucijama za tu namenu ili digni ruke od svega i kupi zezžični AP/Ruter....

jonathan
6.3.2011, 3:30
Znaci nije bas plug and play. Ok, nista, ici cu na ruter.

uros@3D
7.3.2011, 20:05
Da ne otvara novu temu.

Imama kablovski internet i hocu da napravim wifi mrežu za mobitel.

Preporucen mi je ruter medjutim da li mi neko zna reci sta je sa USB resiverima ? Da li su oni samo resiveri za laptope ili mogu bit i odašiljaci ?

Jer je ruter oko 35€ a usb tp-link TL-wn321g oko 10€.


Može ako nađeš odgovarajaći softver za VirtuelniAP. Asus takav softver isporučuje uz svoje kartice, Ja sam svojevremeno pokušao da napravim to od neke kartice pod Windowsom, i nakon nekoliko dana traženja digo sam ruke jer nisam našao odgovarajući softver a da nemora da se plati.

Sve u svemu ili kreni da se igraš sa linuks distribucijama za tu namenu ili digni ruke od svega i kupi zezžični AP/Ruter....

E jbg, ovo sam i ja hteo. U stanu imam obican ruter za kablovsku a kuci ADSL modem, i hteo sam da uzmem tako neki USB odasiljac ako to uopste postoji i da jednostavno "rasirim" konekciju tako da mogu da je koristim za mob ili laptop kad mi treba, kad ne, onda da ga iskljucim. Ima li nekog nacina bez uzimanja posebnog wireless uredjaja i za jednu i za drugu konekciju?

Freško
8.3.2011, 10:17
E jbg, ovo sam i ja hteo. U stanu imam obican ruter za kablovsku a kuci ADSL modem, i hteo sam da uzmem tako neki USB odasiljac ako to uopste postoji i da jednostavno "rasirim" konekciju tako da mogu da je koristim za mob ili laptop kad mi treba, kad ne, onda da ga iskljucim. Ima li nekog nacina bez uzimanja posebnog wireless uredjaja i za jednu i za drugu konekciju?

Uštediš 2400 Dinara, kupiš TL-WR340G (http://www.tp-link.com.au/products/productDetails.asp?class=wlan&pmodel=TL-WR340G), i ne komplikuješ život tamo gde to nije potrebno!

uros@3D
8.3.2011, 13:54
Hvala, nisam nesto prakticno upoznat sa umrezavanjem. Jednostavno mi treba nesto jednostavno. :kreza: Dakle nesto sto je portabilno i ne treba mi pola sata da ga osposobim za rad na jednom racunaru posto cu ga dosta setati sa jedne na drugu lokaciju.

Kako funkcionise taj uredjaj, da li moram da ga zamenim sa uredjajem koji imam ili samo da ga nakacim na komp ili nesto trece?

Freško
8.3.2011, 15:43
Ruter kačiš nakon kablovskog modema odnosno ADSL Modema. Podešavanje je jednostavno i bez mnogo filozofije, u većini slučajeva čak radi PnP (ubodeš i radi) tako da manje više imaš samo da zaštitiš vajerles i to je to.

snezabg
11.3.2011, 21:29
da li neko ima vremena i strpljenja da mi pomogne oko povezivanja, instalacije,kupila sam ruter i treba sad da povezem lap top na net, a inace komp mi je povezan na kablovski net. gde ubacujem cd za instalaciju u kuciste za komp ili u laptop?

gorann
13.3.2011, 2:09
Поздрав свима.
Корисник сам вајрлес интернета 1024/128. У компу је Pci вајрлес картица Ralink rt2561 turbo wireless. Како бих могао интернет да поделим са нетбуком, пошто на вајрлес картици никаквих додатних излаза или улаза нема. Могу ли се накако блутутом повезати, на пример (или нетбук можда може хватати сигнал, који хватам антеном на крову куће? (извините за лаичка питања, али нетбук тек планирам да узмем, и не знам како функционишу вајрлес картице уграђене у њима)).

Freško
14.3.2011, 11:27
Поздрав свима.
Корисник сам вајрлес интернета 1024/128. У компу је Pci вајрлес картица Ralink rt2561 turbo wireless. Како бих могао интернет да поделим са нетбуком, пошто на вајрлес картици никаквих додатних излаза или улаза нема. Могу ли се накако блутутом повезати, на пример (или нетбук можда може хватати сигнал, који хватам антеном на крову куће? (извините за лаичка питања, али нетбук тек планирам да узмем, и не знам како функционишу вајрлес картице уграђене у њима)).

To što ti hoćeš baš i nije tako jednostavno izvodljivo i moj ti je savet da digneš ruke od takvog načina povezivanja po sistemu štap i konopac.

Lepo kupi Wireles AP i Wireles Ruter

Što se budžeta tiče računaj 5000-6000 Dinara za oba uređaja recimo:

AP TP-Link TL-WA5110G (http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WA5110G) 3900 Dinara
Ruter TP-link TL-WR340G (http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?pmodel=TL-WR340G) 2600 Dinara


AP će se povezivati na internet gde se povezuje trenutno ta PCI Wireless kartica. A bezžični ruter će se preko WAN Porta konektovati na AP i ti ćeš u kući imati bezžični pristup internetu svuda po kući.

Ekiman
16.3.2011, 4:47
Da li za ovo sto je naveo fresko na pocetku teme da li se to isto odnosi na SBB kablovski internet i win7 tj da li je procedura umrezivcanja ista?

Freško
16.3.2011, 10:21
Da li za ovo sto je naveo fresko na pocetku teme da li se to isto odnosi na SBB kablovski internet i win7 tj da li je procedura umrezivcanja ista?

Ako samo umrežavaš računare bez rutera, a da samo razmenjuju fajlove u lokalu onda je procedura identična, to mora tako da se odradi bez obzira na operativni sistem, Isto ti je i za Win95 a i za W7 Enterprise.

Ekiman
17.3.2011, 5:19
Da li se to odnosi i na wireless umrezavanje? tj da ide samo preko rutera?

Freško
17.3.2011, 10:16
Da li se to odnosi i na wireless umrezavanje? tj da ide samo preko rutera?

Kada se računari u mreži povezuju preko rutera (nebitno da li je putem žice ili bezžično) podrazumeva se da će ruter (DHCP Server u ruteru) da klijentskim računarima koji su na njega povezani automatski da dodeli sve potrebne parametre. Tako da je ručno unošenje parametara sa prve strane ove teme generalno nepotrebno. Ali i mogu da se iskoriste. Kada se to radi za takav tip umrežavanja se kaže da je sa statičkim IP Adreseama.

Marko 0401
18.3.2011, 21:18
Da li neko ima ideju zašto u Advanced Sharing Settings sistem nikako neće da zapamti podešavanje Turn on file and printer sharing, već ga uvjek vraća na OFF? :icon_scra

Da li može biti da nisam nešto podesio kako treba, ili me čeka novi format C:? (;
Već duže vremena ne uspjevam da umrežim laptopove povezane na isti Wlan ruter, zbog ovog podešavanja vjerovatno jel tako.
Do sada mi umrežavanje i nije bilo nešto bitno (radi muz. i filmova), ali sada mi je već neophodno pa pomagajte... (:


EDIT:
evo da apdejtujem problem i dodatno pojasnim o čemu se radi (pošto sam na nekoj od prošlih strana pitao,ali se to ne vidi sada)

Radi se o 2 laptopa povezana na isti ADSL ruter wireless konekcijom.
Na jednom je XP Home, na drugom Win7 Ultimate.
Uglavnom, do pola sam rješio problem, XP vidi Win7, ali Win7 ne vidi XP.

Kao što rekoh, na Win7 ne mogu da podesim file and printer sharing ON, već se uvjek vraća na OFF.
Malo sam googlao, ovo može da se dešava zbog toga što su disejblovani neki procesi (Server ili Peer Networking Grouping),
ali su meni oba ta servisa aktivna. Da li neko ima ideju zbog čega neće da ostane na ON, i zašto sa WIN7 ne vidim XP?

tropoli
19.3.2011, 16:23
Drugari treba mi pomoc pre par dana sam kupio laptop pa bi sad hteo da napravim konekciju i na njemu .Imam planet ruter ,na desktopu i na lap je instaliran win7.

Procitao sam temu od prve strane i delimicno uspeo da uradim medjutim jos uvek nemogu da uspostavim vezu na laptopu.

Prva slika mi je desktop gde internet radi

http://s4.postimage.org/dph5an11u/komp.png (http://www.postimage.org/)




druga slika je sa laptopa gde internet neradi




http://s4.postimage.org/6m9bik84m/lap.png (http://www.postimage.org/)
wordpress image upload (http://www.postimage.org/)

CompMaster
19.3.2011, 17:48
Vec danima se mucim da umrezim dva racunara, na jedom je XP, a na drugom 7. Povezani su ruterom HG520s koji koliko sam video sam dodeljuje IP adrese konektovanim racunarima(192.168.1.x), tako da bilo koju adresu da podesim na tom kompu istog trenutka izgubim net. Moze li mi neko pomoci sa ovime?

Freško
19.3.2011, 18:16
@tropoli (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=11839)

Ina laptopu postavi isto onako kako je postavljeno na desktopu i radice!

@CompMaster (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=24042)

Sto bi bilo sta podesavao, kad ruter sam odradi sve?

tropoli
20.3.2011, 1:40
Fresko hvala ti punoo , radi napokon !!! :)

CompMaster
20.3.2011, 4:21
@CompMaster (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=24042)

Sto bi bilo sta podesavao, kad ruter sam odradi sve?

Pa problem je u tome sto ne mogu da ih umrezim. Ne "vide" jedan drugog.

Marko 0401
20.3.2011, 14:55
Evo jednog od mogućih rešenja za onaj problem kada dobijete poruku access denied prilikom pristupa drugom računaru:

*
4. Now, you MUST follow this step or the folders will not be shared despite previous steps followed!!!

Because Password Protected Sharing turned off, the security permissions have to be changed on the folder(s) to allow Everyone access. Right-click the shared folder > Properties > Security Tab > Edit > Add and type “Everyone” (not the quotes) into the box and select OK. Tick the boxes next to the permissions you want to allow (e.g. Read or Write, etc.) then Apply > OK. Some messages may appear: “An error occurred while applying…” This is not unusual and can be ignored by clicking Continue.
*

Ja, kao što rekoh, mogu da vidim sa XP laptopa Win7 laptop (obrnuto neće), ali sam mogao da pristupim samo mojim dokumentima na Win7,
za kompletnu D: particiju koju sam takođe šerovao sam dobijao access denied upozorenje.
Nakon što sam odradio ovo gore, mogu da pristupim D: particiji normalno.




Koliko je bitno da se isključi Simple File Sharing na XP laptopu?
Negdje je bilo priče o ovome, da to mora da se odradi...
I zašto ja nemam tu opciju pod Tools->Folder Options->View ??
Imam XP Home SP3 instaliran. I te opcije tu nema.

Da li neko ima ideju zašto u Advanced Sharing Settings, Windows7 nikako neće da zapamti podešavanje Turn on file and printer sharing, već ga uvjek vraća na OFF? :icon_scra

Radi se o 2 laptopa povezana na isti ADSL ruter wireless konekcijom.
Na jednom je XP Home, na drugom Win7 Ultimate.
Uglavnom, do pola sam rješio problem, XP vidi Win7, ali Win7 ne vidi XP.

Kao što rekoh, na Win7 ne mogu da podesim file and printer sharing ON, već se uvjek vraća na OFF.
Malo sam googlao, ovo može da se dešava zbog toga što su disejblovani neki procesi (Server ili Peer Networking Grouping),
ali su meni oba ta servisa aktivna. Da li neko ima ideju zbog čega neće da ostane na ON, i zašto sa WIN7 ne vidim XP?

ivicagmc
27.3.2011, 13:55
Da ne načinjem novu temu imam jedan problem. Situacija je sledeća. Desktop je povezan na net preko Wireless konekcije (broadband connection). Lap je povezan na net preko desktopa korišćenjem Internet connection sharing preko switch-a(tj. lan mreže). E sada imam mobilni sa wireless konekcijom i hteo bih da iskoristim wireless karticu na lapu kao AP (ad hoc mreža) i na taj način i mobilni da ima net. Sve podesim i povežem mob sa lapom ali kada na lapu uključim internet connection sharing(na wireless adapteru) onda nemam internet na LAN konekciji na lapu zbog IP adress konflikta. Pitanje: jel ima neko podešavanje koje bi mi omogućilo da na oba računara imam uključen internet conection sharing?

miša topola
7.4.2011, 20:51
Ne bih da otvaram novu temu pa ću pitati u ovoj, dakle:

Imam modem/ruter kod mene u sobi, koji ne mogu da pomeram po spratu zbog toga što je moj fiksni telefon doveden samo do moje sobe. Nameravam da desktop računar prebacim kod u drugu sobu, a da kod mene ubacim novu mašinu koju ću vezati LAN kablom za modem/ruter. Sada me zanima kako da povežem desktop koji je u drugoj sobi na Internet? Da li da uzmem 11-12m LAN kabla ili da nabavim WiFi antenu?

Freško
7.4.2011, 21:41
bolje uzmi kabli.

miša topola
7.4.2011, 21:56
bolje uzmi kabli.

Tako sam i mislio da uradim. Nego, da sam se odlučio za WLAN konekciju šta bi sve trebao da kupim za desktop, samo običnu WiFi antenu ili još nešto?

Freško
7.4.2011, 22:26
Pa ako ti taj ruter koji trenutno imaš ima wireless onda samo karticu, a ako ne onda wireless ruter i karticu. Kako ga okreneš nema smisla toklo ulaganje za tako malu razdaljinu pogotovo što us u pitanju desktop mašine koje se ne šetkaju unaokolo. A i kablom je veći transfer.

miša topola
8.4.2011, 14:38
Nisam napisao da su u pitanju laptop i desktop. I tek sada sam skontao zašto je bolje LAN - ruter ostaje kod mene, a LAN kablom povežem desktop u drugoj sobi i onda mogu da koristim i WLAN i LAN konekciju na laptopu.
Gde mogu da nabavim dugačak LAN kabl, jel ima to u Telekomu?

Freško
8.4.2011, 15:37
Gde mogu da nabavim dugačak LAN kabl, jel ima to u Telekomu?

Što se dugačkog lan kabla tiče, odi u bilo koj servis računara i traži da ti naprave potrebnu dužinu. Cena po metru je nekih 30-35 Dinara plus 10-20 dinara stavljanje konektora na krajeve.

Pucko
10.4.2011, 7:50
Hteo sam da umrezim jedan laptop (ima win7 home edition) . Imam kablovski internet, router i sve sam prikljucio na router i umrezio i svi imamo internet (5 kompjutera :):):):) ) Ali kod ovovg laptopta sto sam naveo ne mogu da serujem nista i ako zelim da udjem u "njega" na mrezi, ne mogu, nemam pristup. Da li nesto treba da se menja u Local Security Policy i sta?? :confused::confused::confused::confused::confused: :confused:

Remi_Gaillard
11.4.2011, 16:34
Kako da umrezim laptop i desktop racunar,na laptopu ima Win7 a na desktopu XP. Treba da umrezim da prebacim neke podatke sa desktopa na laptop.
Dok sam na lapu imao XP znao sam da umrezim,ono namestim istu workgroup,sherujem hard i to radi bez problema,ali na Win7 nece tako,sta jos treba da se uradi ?

senka
12.4.2011, 10:29
Nakon iščitavanja brojnih postova na ovom i drugim forumima došla sam do sledeće situacije:

* Imam dva kompjutera - na jednom je instaliran W7, na drugom XP
* Povezani su ruterom, koristim kablovski internet
* Pratila sam uputstva za umrežavanje
* W7pc vidi XPpc ali nikako ne može da mu pristupi /error code: 0x80070035/
* XPpc vidi sve foldere kojima sam omogućila šerovanje na W7pc, ali može da pristupi samo folderu Users on W7pc /Public i Guest/ - za ostale je jednostavno access denied :facepalm

Želela bih da napravim funkcionalnu mrežu da mogu da direktno pristupam šerovanim folderima na oba kompjutera. Takođe, da li postoji mogućnost da se tako nešto uradi bez aktiviranja Guest naloga - nervira me što mi se prilikom dizanja sistema pojavljuje welcome screen, a ne, kao ranije, direktno logovanje na administrator account.

Zahvaljujem svakom članu koji je voljan da se pozabavi mojim problemom :D

uros@3D
8.5.2011, 21:36
Drustvo, pazario sam USB wireless adapter TP-LINK 821N (http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wn821n/comp_comp_networkadapter/317/181). Na kompu imam IKOM-ov 3mbit Internet povezan preko Motorolinog kablovskog modema. Nakacio sam USB wireless adapter i skinuo program Connectify koji radi samo na Win7/Vista i od vase Local Area konekcije pravi Access Point koji moze da se hvata preko svih uredjaja sa wireless-om. Naravno, ovo radi u 90% slucajeva, ja sam nazalost spao u onih 10%. :D

Na laptopu imam isto Win7 (doduse 64bit a na kompu gde mi je AP 32bit) i kada uhvatim signal sa kompa, nakacim se ali izbacuje STALNO no internet access. Tu sam potrosio dobrih 5 sati trazeci resenje na netu ali bezuspesno. Preko telefona se kacim normalno, takodje i preko laptopa kada pokrenem Linux, na win7 i dalje No Internet Accees ma sta god mu radio. Connectify koristi WPA2/PSK zastitu kada pravi AP.


E sad, batalim ja to i ostvarim konekciju preko Ad-Hoc (computer-2-computer) mreze, jeste da koristi WEP enkripciju ali sta sad. Ima izlaz na net, sve super samo od onih 3mbita kablovskog ja imam u najboljem slucaju (pun signal, pola metra od usb uredjaja) 0.7mbit na laptopu.

Da li uopste vredi da trazim resenje ili je to max cemu mogu da se nadam preko usb adaptera?

Da napomenem takodje da na drugom kompu gde imam 1.5mbit ADSL konekciju, takodje imam 0.6-0.7mbit download.

Rax_
9.5.2011, 15:21
Vec duze vreme koristim Telekom ADSL sa njihovim Huawei HG520c modemom na desktopu a hteo bih da njegov wireless koristim i na laptopu i mobilnom, to bi bilo lako da integrisani wifi na ovom modemu ima dobar signal ali on jako varira cak i kada sam u istoj prostoriji u kojoj je i on, a da ne spominjem u nekoj drugoj sobi.
Jos od ranije imam ruter TP-Link TL-WR340G koji ima znatno jaci signal od onog integrisanog u Huawei modemu pa sam mislio nekako da ga povezem na adsl modem i preko njega saljem wifi a kablom povezem desktop.
To bi trebalo da bude lako tj. samo da adsl modem kablom povezem u WAN port na ruteru i iz nekog LAN porta nazad u desktop(naravno morao sam i da promenim ip adresu rutera iz 192.168.1.1 u 192.168.1.2 jer se podudarao sa adsl modemom pa nije mogao da radi). Medjutim, kad modem povezem u WAN apsolutno nista se ne desava, ruter ga uopste ne prepoznaje, ne salje wifi signal niti iz LAN izlaza salje internet do desktopa.
Onda sam pokusao da adsl modem ne ukljucim u WAN port nego neki od 4 LAN-a u ruteru, i za divno cudo tako je proradilo, u LAN 2 port na ruteru ukljucen je kabl koji ide do desktopa i tamo imam net, ali problem je sto wifi signal koji salje tp-link ruter NECE da radi na mobilnom telefonu, uopste mu ne dodeljuje ip adresu, dok recimo na laptopu radi odlicno.
Ne znam u cemu je problem jer integrisani wifi u adsl modemu radi i na laptopu i na mobilnom ali kao sto vec rekoh problem je u jako slabom i nestabilnom signalu.
Ako neko moze da mi pomogne i objasni kako da pravilno povezem Huawei HG520c adsl modem i TP-Link TL-WR340G ruter a da sve radi bio bih mu veoma zahvalan!

Freško
9.5.2011, 16:37
Neznam da li ti je poznato ali Telekom isporučuje modeme na kojima su aktivni samo LAN1 i LAN4 portovi LAN2/LAN3 su neaktivni i ostavljeni za IPTV.

tako da ako se desilo da si pokušavao da povežeš ta da uređaja a da si pritom koristio ta dva porta koja nisu aktivna onda nije ničudo što sve to nije htelo da proradi kako valja.

Remi_Gaillard
9.5.2011, 16:59
Kako da umrežim 2 laptopa koja su na Win7,preko LAN kable ? Treba mi da bi prebacio neke fajlove sa jednog na drugi

Rax_
9.5.2011, 17:09
Neznam da li ti je poznato ali Telekom isporučuje modeme na kojima su aktivni samo LAN1 i LAN4 portovi LAN2/LAN3 su neaktivni i ostavljeni za IPTV.

tako da ako se desilo da si pokušavao da povežeš ta da uređaja a da si pritom koristio ta dva porta koja nisu aktivna onda nije ničudo što sve to nije htelo da proradi kako valja.

Upoznat sam sa time jer koristim IPTV na 2 televizora, dakle i LAN 2 i LAN 3 port su mi zauzeti a na ruter sam povezivao iz LAN 1 porta, cini mi se da sam jednom probao cak i iz LAN 4 ali isto ga nije prepoznavao ruter kad ga ukljucim u njegov WAN.

Freško
9.5.2011, 17:21
Upoznat sam sa time jer koristim IPTV na 2 televizora, dakle i LAN 2 i LAN 3 port su mi zauzeti a na ruter sam povezivao iz LAN 1 porta, cini mi se da sam jednom probao cak i iz LAN 4 ali isto ga nije prepoznavao ruter kad ga ukljucim u njegov WAN.

Hmmm grešiš negde!, onako kako si ti naveo još na početku to je ispravno i trebalo bi odmah da radi, ne pada mi na pamet gde si mogao da pogrešiš.

Kako da umrežim 2 laptopa koja su na Win7,preko LAN kable ? Treba mi da bi prebacio neke fajlove sa jednog na drugi

Dovoljan ti je samo ukršteni UTP Kabl, pogledaj prvu stranu ove teme, post #2 (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=192114&postcount=2)

Remi_Gaillard
9.5.2011, 17:33
A jel ima neke veze sto su oba racunara na Win7 ? Posto vidim ovo su podesavanja na XP..Na XP sam znao da namestim,ali me ovde bune ove HomeGrupe

Freško
9.5.2011, 17:54
A jel ima neke veze sto su oba racunara na Win7 ? Posto vidim ovo su podesavanja na XP..Na XP sam znao da namestim,ali me ovde bune ove HomeGrupe

Nema veze radi to i na W7-ici, to su TCP/IP podešavanja, ona su ista za bilo koji OS.

HOMEGROUP/WORKGROUP nema potrebe da ništa čačkaš, ostavi po defoultu.

Rax_
9.5.2011, 18:23
Hmmm grešiš negde!, onako kako si ti naveo još na početku to je ispravno i trebalo bi odmah da radi, ne pada mi na pamet gde si mogao da pogrešiš.

Evo probao sve iznova nekoliko puta i uvek zaglavim na isto, sad sam cak isao i preko onog easy setup assistant-a za ruter i sve pratim kako kaze, povezem ruter preko LAN-a na komp, povezem adsl modem preko njegovog LAN 1 na ruterov WAN, sve lampice mi svetle kako i pise da treba(power svetli, sys i wlan blinka, wan i lan1 svetli), onda kliknem next, krene da proverava i uvek izbaci: The network cable is unplugged. Please check your network connectivitiy and retry.
Jednostavno nece da prepozna da je adsl povezan na wan, tj svetli wan lampica na ruteru ali kao da ruter ne moze da primi internet sa adsl modema...
Ne znam vise sta da radim, sad mi je i drug doneo njegov adsl modem(isto hg520c) samo da vidim kakav je wifi signal i 5 puta je bolji nego na mom modemu...pitao sam i u telekomu mogu li da zamenim modem jer mi je slab wifi kazu ne moze jer je ispravan, samo je slab ali radi...

Freško
9.5.2011, 18:29
Probaj da umesto automatskih WAN setovanja prebaciš na manualno i onda uneseš sledeće prametre (u ruteru koji pokušavaš da nakačiš na ADSL)

192.168.0.x (x >5)
255.255.255.0
192.168.0.1
8.8.8.8
8.8.4.4

(gde sam stavljao 0 tu možda treba da stoji ili 1 nisam siguran kako je podešen DHCP u telekomovom ruter.)

Rax_
9.5.2011, 18:47
Probao sam ali dzaba, morao sam u wan podesavanja da prebacim sa dynamic na static da bi to mogao da unesem ali kad sam uneo sa 0 (nulom) sve je ostalo isto tj. i dalje ne radi, a kad sam probao sa 1 izbacilo mi je: WAN IP address and LAN IP address cannot exist at a same subnet. Please input another IP address.

Remi_Gaillard
9.5.2011, 19:52
Nema veze radi to i na W7-ici, to su TCP/IP podešavanja, ona su ista za bilo koji OS.

HOMEGROUP/WORKGROUP nema potrebe da ništa čačkaš, ostavi po defoultu.
Probao sam ovo ali nece :(

uros@3D
9.5.2011, 20:34
Majku mu, ne znam stvarno vise sta da radim sa ovim umrezavanjem. Samo gubim vreme bezveze a rezultata nigde na vidiku. Ne znam zasto od 3mbita kablovskog neta ja na laptopu (preko ad hoc mreze) imam 0.6-0.7? Koja to sila moze da napravi, signal je pun, oko mene ima jos 2 wireless-a koji koriste druge channele ali rade isto na 2.4 kao i moj USB adapter?

Ako moze neki hint ili bilo sta bio bih jako zahvalan.

Drajveri su apdejtovani, konekcija share-ovana, nisam pravio nikakve work/home grupe.

Freško
9.5.2011, 20:57
Probao sam ovo ali nece :(

Nešto nisi dobro odradi:



Nisi odradio šering kako valja
Nisi podesio privilegije kako treba
Možda ti je uključen fajervol

To su samo neke od stvari koje mogu da naprave problem i da se dva računara ne vide kako valja. A pod predpostavkom da si parametre mreže na oba kompa podesio kako valja.

Kidja
10.5.2011, 11:03
Nešto nisi dobro odradi:



Nisi odradio šering kako valja
Nisi podesio privilegije kako treba
Možda ti je uključen fajervol

To su samo neke od stvari koje mogu da naprave problem i da se dva računara ne vide kako valja. A pod predpostavkom da si parametre mreže na oba kompa podesio kako valja.

Ili recimo ako koristi SBB internet i ima onaj stari modem nece moci da instalira drivere za USB posto ne postoje.
Posto sam ja imao taj problem dok nisam uzeo novi modem.
E sad,mozda i nije to problem posto nije bas konkretno rekao sta to nece...i da li uopste ima internet na win 7 preko USB.

uros@3D
10.5.2011, 23:07
Majku mu, ne znam stvarno vise sta da radim sa ovim umrezavanjem. Samo gubim vreme bezveze a rezultata nigde na vidiku. Ne znam zasto od 3mbita kablovskog neta ja na laptopu (preko ad hoc mreze) imam 0.6-0.7? Koja to sila moze da napravi, signal je pun, oko mene ima jos 2 wireless-a koji koriste druge channele ali rade isto na 2.4 kao i moj USB adapter?

Ako moze neki hint ili bilo sta bio bih jako zahvalan.

Drajveri su apdejtovani, konekcija share-ovana, nisam pravio nikakve work/home grupe.

Kad moram da citiram samog sebe.

Nadjoh resenje za problem.

Morao sam da skinem dodatni program za konekciju pod nazivom Avanquest Connection Manager. Besplatano se registruje. U njemu napravio novi profil, pronasao i izabrao mrezu koja se broadcastuje sa mog PC-a preko Connecitify. Iskljucio sam Firewall za tu konekciju, i rucno uneo IP adrese.

Pitanje je samo koliko ce jos ovo dugo da radi. :opanachke

Remi_Gaillard
15.5.2011, 15:20
Nešto nisi dobro odradi:



Nisi odradio šering kako valja
Nisi podesio privilegije kako treba
Možda ti je uključen fajervol

To su samo neke od stvari koje mogu da naprave problem i da se dva računara ne vide kako valja. A pod predpostavkom da si parametre mreže na oba kompa podesio kako valja.
Imam tamo Internet Protocol Version 6 (TCP /IPv6) i Internet Protocol Version 4 (TCP /IPv4) gde treba da podesim ove parametre ?
Ja podesio i na jednom i na drugom laptopu na ovaj Internet Protocol Version 4 (TCP /IPv4) ,share-ovao sam hard na jednom laptopu i na drugi laptop odem na Network i ne mogu da vidim ovaj hard sto sam share-ovao,jel sam negde pogresio ili ? Na XP sam znao,namestim to,odem u My Computer,pise tu valjda View workgroup-ed computers i tu nadjem drugi hard i to je to,ovde je izgleda drugacije....

Evo sta pise u Protocol 6 a evo sta u 4

http://www.fotorola.com/uploads/6d4c6c0c27.jpg

http://www.fotorola.com/uploads/cdf5712b04.jpg

ivance95
15.5.2011, 17:40
Podesi u v4. Pritisni windows+r.Kucaj \\ipadresadrugogkompa i sacekaj. Ako nece onda otvori comand prompt i kucaj ping ipadresa drugog. i okaci ovde.

Remi_Gaillard
17.5.2011, 20:25
Pinging 176.16.0.2 with 32 bytes of data :
Reply from 176.16.0.2 : bytes=32 time=1ms TTL=128
Reply from `76.16.0.2 : bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from `76.16.0.2 : bytes=32 time<1ms TTL=128
Reply from `76.16.0.2 : bytes=32 time=1ms TTL=128

Ping statistics for 176.16.0.2 :
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss).
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 1ms, Average = 0ms

gillonio
21.6.2011, 19:27
umrezio sam svoj pc (nakacen na kbl. net) sa laptopom preko wirelless rutera. sve se lepo vidi u oba smera. zanima me koliko je bezbedno praviti takvu vrstu mreze , tacnije da li neko ko slucajno recimo provali sifru mog wirelessa moze da se nakaci na oba moja racunara i napravi mi neku stetu

water wizard
21.6.2011, 19:53
pa jel si stavio šifre i securty type WPA-PSK

Freško
21.6.2011, 22:10
...tacnije da li neko ko slucajno recimo provali sifru mog wirelessa moze da se nakaci na oba moja racunara i napravi mi neku stetu

Ako si stavio šifru, saobraćaj na vajerlesu je kriptovan. Naravno ako ti neko provali šifru onda ti mreža postaje transparentna. To je to čuvaj svoju šifru ili nemoj da koristiš vajerles, treće nema....

gillonio
22.6.2011, 12:38
dok sam iscitavao forum neko je spomenuo software kojim se moze na neki nacin doci do sifre pa me je to onako malo strecnulo. stavio sam sifru i to je to. i za kraj jos jedna stvar da li sa laptopa mogu pristupiti mom pc-iju bez obzira gde se nalazim ili iskljucivo ako koristim wireless sa mog rutera, tacnije ako koristim mrezu koja se prostire u mom stanu...

Freško
22.6.2011, 15:23
dok sam iscitavao forum neko je spomenuo software kojim se moze na neki nacin doci do sifre pa me je to onako malo strecnulo. stavio sam sifru i to je to. i za kraj jos jedna stvar da li sa laptopa mogu pristupiti mom pc-iju bez obzira gde se nalazim ili iskljucivo ako koristim wireless sa mog rutera, tacnije ako koristim mrezu koja se prostire u mom stanu...


Sve može da se rzbije samo je pitanje koliko je neko uporan. Ali mislim da nemoraš toliko da se štrecaš oko toga jer to nije baš tako jednostavno, odnosno potrebno je ne malo predzanje i gomila alata.

Što se tiče tvog drugog pitanja a vezano je za pristup računaru odgovor je da računari mogu da komuniciraju (razmena fajlova i slično) samo ako su u istoj mreži, u ovom slučaju na istom Ruteru. Ako ti baš treba da ostvariš komunikaciju između računara i kad nisu u istoj mreži za to se koristi hamači i recimo timvjuer.

Marko 0401
3.7.2011, 22:57
Da li neko možda ima ideju (Freško, u tebe se najviše uzdam :)), zašto na jednom laptopu ne mogu
da podesim File and printer sharing na ON? Podešavanje se uvjek vrati na Off. :confused:


Ranije sam imao na jednom laptopu XP (Acer), a na drugom Win7 (Asus), i nisam mogao (potpuno) da ih umrežim.
Mogao sam jedino da pristupim Aceru sa Asusa, ne i obrnuto, jer na Asusu imam taj problem sa vraćanjem sherovanja na Off.
Sada sam instalirao i na Aceru Widows7, i pomislio sam da će možda da se riješi problem sa pristupanjem Asusu,
ali sada ne mogu ni ono što sam ranije mogao, da pristupim Aceru sa Asusa. (al' sam ga zamrsio majko moja) :kreza:
Kaže nemam dozvolu da pristupim fajlovima...


Da li neko ima ideju kako da podesim sherovanje na ON, bez da reinstaliram sistem?
Sistem sam instalirao još krajem prošle godine, i s obzirom da mi je to bio prvi susret sa sedmicom,
dosta sam se zezao sa njom (razni twikovi i podešavanja).
Ali šta sam mogao da zeznem pa da ne mogu da omogućim sherovanje na windowsu??!

ivance95
4.7.2011, 8:35
Nisam @Fresko, ali mislim da mogu da pomognem...:D
Prvo probaj sa iskljucivanjem firewall-a. Ako sam te dobro razumeo imas na oba laptopa win7? Ako je tako onda ti je najlakse napraviti homegroup. A ako to ne radi, onda ti jedino ostaje da probas da das rucno dozvole. Desni klik na particiju-security-tu dodaj everyone i daj punu kontrolu. A u sharing takodje dodaj everyone i daj punu kontrolu. Ako i dalje ne radi probaj da pistupis direktno, pritisni win+r i kucaj \\ipadresa. :ciao:

Marko 0401
5.7.2011, 15:34
@Ivance95 sve je to odrađeno druže (i fw na off, i everyone dodato), ali neće.

Moj najveći problem je ovo ispod ;) :
Da li neko možda ima ideju (Freško, u tebe se najviše uzdam :)), zašto na jednom laptopu ne mogu
da podesim File and printer sharing na ON? Podešavanje se uvjek vrati na Off. :confused:



Da li neko ima ideju kako da podesim sherovanje na ON, bez da reinstaliram sistem?
Sistem sam instalirao još krajem prošle godine, i s obzirom da mi je to bio prvi susret sa sedmicom,
dosta sam se zezao sa njom (razni twikovi i podešavanja).
Ali šta sam mogao da zeznem pa da ne mogu da omogućim sherovanje na windowsu??!

Freško
5.7.2011, 15:38
Da li si odradio ovako (http://windows.microsoft.com/en-CA/windows-vista/Enable-file-and-printer-sharing)?

Marko 0401
6.7.2011, 19:50
Da li si odradio ovako (http://windows.microsoft.com/en-CA/windows-vista/Enable-file-and-printer-sharing)?
Da, ali ipak neće.
Kažem, ne mogu na jednom od računara da podesim sharing na ON nikako, uvjek se vrati podešavanje na OFF ne znam zašto :icon_scra

Freško
6.7.2011, 20:12
Da, ali ipak neće.
Kažem, ne mogu na jednom od računara da podesim sharing na ON nikako, uvjek se vrati podešavanje na OFF ne znam zašto :icon_scra

Najverovatnje si tvikovanjima koje si spominjao nešto zeznu registri bazu i eto sad pravi problem, tako da reinstalacija ti ne gine...

stoda
7.7.2011, 9:49
Da li je neko pokušao da podesi da na dve LAN kartice radi internet istovremeno,od dva različita provajdera?recimo SBB kablovski i Telekom ADSL?Tj kako bi gateway u tom slučaju radio?